# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
ODRAZA – Rzeczom
| 25.05.2020

İnsanın çoktan kaybettiğini anladığı an hissettiği rahatlama.

Normalde bu albüme uzun bir inceleme yazmam gerekirdi, ancak bu sefer biraz kısa tutma niyetindeyim. Bunun sebebini birazdan paylaşacağım. Polonya black metal sahnesinin durumu malum; adamlar durmak bilmeden üst düzey işler yapıyorlar ve pek çoklarına göre son 10 yılda Fransa’yla birlikte İskandinavya’nın pabucunu dama attılar. ODRAZA da ülkenin en kendine özgü, nevi şahsına münhasır gruplarından biri. Stawrogin ve Priest’ten oluşan grupta iki eleman da neredeyse her enstrümandan sorumlu. MGŁA davulcusu Darkside’ın da zamanında baget salladığı MASSEMORD’da ve TOTENMESSE’de de birlikte çalan ikiliden Priest olan, aynı zamanda VOIDHANGER‘da da ortalığı dağıtıyor. İkili altı yıl aradan sonra ODRAZA’nın yeni albümünü nihayet çıkardı, şimdi izninizle bu karanlık dehlize giriyorum.

Ülkeden çıkan pek çok grubun nihilizmden tutun da çok daha görkemli konseptlere uzanan bir skalada şarkılar yazdığı düşünüldüğünde, “iğrenme” anlamına gelen ODRAZA’nın müziğindeki çile ve zavallılık ciddi anlamda dikkat çekiyor. Çile derken, adamların DSBM yaptığı falan yok; hatta genel olarak ilk albüm “Esperalem tkane”daki kederin çok üstüne çıkan bir agresiflik, yıkım var yeni albüm “Rzeczom”da. Grubun işlediği temaların başında alkolizm ve depresyon geliyor. O kadar ki, ilk albüm “Esperalem tkane”, adını alkolizm tedavisinde kullanılan “Esperal” adlı ilaçtan alıyor ve albüm adı da “Esperal ile örülmüş”, “Esperal’in dokunduğu” gibi bir anlam taşıyor.

Gelgelelim “Rzeczom”, yani Türkçe anlamıyla “Şeyler”, ODRAZA’nın aradan geçen 6 senede biriken sıkıntılarını çok daha böğür parçalayan şekilde dışarıya püskürttüğü bir iş. Kapağındaki kız kimdir, neden kapakta yer almaktadır bilmiyorum. Aynı şekilde şarkı sözlerine baktığımda gördüğüm pek çok şeyin neye gönderme olduğunu, neyi refere ettiğini de anlamıyorum. Tek bildiğim grubun yoğun bir iç dökme işine giriştiği ve bunu da yılın en önemli black metal albümlerinden birini çıkararak anlamlı kıldığı.

Kritiği çok uzun tutmayacağım demiştim. Bunun sebebi, zaten adındaki muallaklıktan da anlaşılacağı gibi” Şeyler”in fazlasıyla, aşırı derecede kişisel bir albüm oluşu. Sözleri kabaca İngilizceye çevirip bakınca Polonya’daki çeşitli şehir ve kasabaların adlarını görmek de mümkün, hiçbir şey ifade etmeyen cümlelerle karşılaşmak da. Bu sebepten adamların gündelik hayatlarını da içeren ve adeta kendileri için yazdıkları sözlerden oluşan bir albüm dinlediğimi hissediyorum. Bunu anlamlı kılan ve sözlerden bağımsız olarak duyduğumuz şey neticesinde aklımızın çıkmasını sağlayan şey ise elbette ki ODRAZA’nın efsane bir black metal karakteri benimsemiş olması.

“Rzeczom”da karşımızda son derece şehirli, kirli, sokağa ait bir black metal var. Akıllara SHINING’i de getiriyor NACHTMYSTIUM’u da. Şehir kasveti, kent daraltıcılığı gibi temel sıkıntıların yanı sıra adamların sahip olduğu -olası- sorunlar da albümün bu derece gerçek olmasını sağlayan faktörler arasında. Buradaki esas olay, ODRAZA’nın black metalini türün teknik olarak bilindik unsurlarını baz almadan yansıtıyor olması. Bu ne demek? Adamlar ilk albümde karşımıza çıkan blues esintilerini, slide gitar tatlarını bile black metal konteksti içine yedirebiliyorlar. Polonyalı bir grup %100 Amerika usulü bir müzikal kimliği black metal içine sokuyor ve bunu yadırgatmadan sunabiliyor. Bunun olabilmesini sağlayan şey black metali veya genel olarak müziği çok iyi bilmeleri değil, bunu karşı tarafa kabul ettirebilecek gerçeklikte bir şeyler yaşamış ve bunu sırıtmadan bünyelerine alabilecek tıynette bir gerçeklik sunabiliyor olmaları. Adamlar caza kayan pasajlar da yapsalar, eşşek gibi blast beat’e de abansalar, olayı misal bir BIESY’nin kaydığı avangartlığa kaymadan yansıtabiliyorlar. SHINING’den alışık olduğumuz akustik geçişlerin, aralara damar arpejler atmanın çok ötesinde bir çeşitlilikten söz ediyorum burada.

“Rzeczom”, ilk albümdeki bu çeşitliliği daha gaddar, acımasız ve bu albüm sanki son albümleriymişçesine hiddet dolu bir şekilde karşımıza koyan bir çalışma. Sanki adamlar yakında hayatlarına son vereceklerini biliyor ve bu albümde içlerinde ne varsa kusup siktir olup gideceklermiş izlenimi veriyorlar. Mükemmel bir albüm olan “Esperalem tkane”den farklı olarak “Rzeczom”da grubu adeta kademe atlamış hâlde görüyoruz. Sanki ilk albümde alkol, depresyon ve perişanlığın sıkıntılarını anlatırken; bu albümde “seni öldürmeyen şey seni güçlendirir” karakteriyle bu sıkıntıların ustası olmuşçasına, tüm bu sıkıntılara hükmediyormuşçasına özgüvenli ve çoktan kaybetmişliğin verdiği rahatlıkla hareket ediyorlar. Ben albümü dinlerken çeşitli sorunları olan adamları değil, bu sorunları içselleştirip varoluşlarını bunlar üzerinden kuran bireyler gördüğümü hissediyorum.

Aşırı agresif davul kullanımı, sözlerde anlattıklarını yaşamadan asla bu kadar gerçekçi yansıtılamayacak olağanüstü vokal performansı ve black metali ikinci dalga karakteristiklerinden bağımsız, çok daha nefret temelli ve bireysel sunmalarını sağlayan rif ve melodi yapılarıyla ODRAZA burada yılın en iyilerinden biri olacak bir iş ortaya koyuyor.

Yazının başında “normalde bu albüme uzun bir inceleme yazmam gerekirdi, ancak bu sefer biraz kısa tutma niyetindeyim” demiştim, çünkü albümün sözel altyapısını kavrayamadığımı ve sadece müzikal tarafından bahsedip geçebileceğimi düşünüyordum. Ancak ODRAZA bana müsaade etmedi. Adamların yaptığı müzik öylesine içten, öylesine yürekten bir acıyı, derdi tasayı, sıkıntıyı yansıtıyor; öylesine beyhude bir çırpınışın ayak seslerini dinletiyor ki sözleri Zuluca da olsa Çince de olsa Urduca da olsa bana bu ebatta bir şey yazdırırdı.

ODRAZA bana kalırsa modern bir başyapıt yaratmış. “Rzeczom” gerçekten de 2020’nin en iyi, en özel black metal albümlerinden biri. Hem bu yıl hem de daha uzun yıllar açıp mahvolarak, sağa sola dağılarak dinleyeceğimi bildiğim bir albümle karşılaştığım için çok mutluyum. ODRAZA elemanları ne kadar sıkıntılıysa ben de o kadar mutluyum.

10/10
Albümün okur notu: 12345678910 (9.07/10, Toplam oy: 178)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2020
Şirket
El Emeği Göz Nûru Plakçılık
Kadro
Stawrogin: Vokal, gitar, bas, davul, ilave enstrümanlar
Priest: Davul, gitar, bas, ilave enstrümanlar
Şarkılar
1. Schadenfreude
2. Rzeczom
3. W godzinie wilka
4. ...twoją rzecz też
5. Długa 24
6. Świt opowiadaczy
7. Młot na małe miasta
8. Najkrótsza z wieczności
9. Bempo
10. Ja nie stąd
  Yorum alanı

“ODRAZA – Rzeczom” yazısına 210 yorum var

 1. Ş. Yıldırım says:

  Najkrótsza z wieczności nasıl bir şarkıdır. Bütün yazımı kışa çevirdi resmen

 2. Emre says:

  Black metalde şüphesiz hissiyat çok önemli. Bu yüzden işin ticari kısmına kapılan bir daha kolay kolay eski standardına ulaşamıyor. Bu basit sebeple Behemoth ve Mgla’nın geleceğini müzikal üretim bakımından parlak görmüyorum. Popülerleşenler bu türü geniş kitlelere yayarken öfke dolu bir yığın nihilist grup idealist şekilde black metali sürekli taze halde tutuyor. Bu yüzden Odraza’nın Mgla’ya dönük muhtemel tepkiselliği bence kendi pozisyonunda çok anlamlı. Burada ehlileştirilmemiş çok gerçek bir öfke var. Dahası müzik fazlasıyla olgun. Çok net söyleyebilirim ki bu hayatımda dinlediğim en “karakterli” albümlerden biri. Bu yüzden bunun Gaerea gibi henüz tarz ve kişilik oturtamamış “toy” gruplarla kıyaslanmasını anlamlandıramıyorum. Fazlasıyla “gerçek” ve haşmetli bir albüm bu ve benim gözümde Odraza günümüzün en önemli birkaç black metal grubundan birine dönüştü.

  ismail vilehand

  @Emre, Gaerea ve Odraza’nın black metal yapmaları dışında en ufak bir ortak noktaları yok. Bu iki grubu kıyaslamak Impaled Nazarene ile The Ruins of Beverast’ı kıyaslamak gibi bişey.

  Necrobutcher

  @ismail vilehand, +1

  cotard delusion

  @Emre, Abi tamam da Mgla her zaman yaptığı işi çok üst düzeyde patlattığı için (Exercises in Futility) bugün bildiğimiz anlamda Mgla. Groza veya Mdlosci dönemlerinden beri aynı anlayışla müzik yapıyorlar. Konserlere daha sonra başlamalarını referans alıyorsan bir şekilde anlarım.

  Season of Mist bünyesine giren her grubu son dönemlerde eşi benzeri görülmemiş şekilde parlatıyor ama sırf plak şirketi bu anlayıştan black metal falan demeyip vazgeçmediği için bu “toy” grubun çıkardığı çok iyi albümü görmezden gelemeyiz. Tamam hissiyattan bahsediyorsun ama bence bir sonraki albümü bekleyelim.

  Cevaptan bağımsız olarak bu Mgla’ya olduğu iddia edilen göndermede anlamadığım nokta aslında her iki grubunda bence şahsen de tanışıyor olması. Mgla ve Infernal War elemanları yakınlar. Voidhanger’da Priest iki Infernal War elemanıyla takılıyor. Zaten Infernal War albümlerini mixleyen hatta konuk da olan kişi M. Bence bir tanışıklık da vardır. Bilmiyorum bu albümde gerçekten bir “diss” var mı yok mu.

  Emre

  @cotard delusion, Mgla’nın gördüğü ilgiyi değerlendirmeye karar vermesi gayet anlaşılır bir durum. Ama konser ajandalarına, banka hesaplarına yoğunlaşıp nihilist başyapıtlar üretmeye devam etmek pek kolay olmasa gerek. Daha arada bir grup olsa neyse, ama adamların olayı mutlak şekilde nihilizm.
  Diğer yandan, bence iki grubun birbirini tanımama ihtimali çok ama çok düşük.

  deadhouse

  @Emre, Haklısın, yalnız samimiyeti baz alırsak sanatçıların çok büyük çoğunluğunu yerin dibine gömmüş oluruz. Katılıyorum düşüncene ama, bence de sanatçı samimi olmalı. Demek istediğim pek samimi sanatçı olmadığı için bu ölçüt yüzünden kimseyi dinleyemez duruma gelebiliriz. Müzikte de edebiyatta da sinemada da her sanat alanı içinde samimiyetsizliğin dibine vuran yetenekli, yetkin sanatçılar var. Adam sokakta, barakada yaşamalıyız, her şey boş edebiyatı yaparken saraylarda yaşıyor, konforlu lüks yaşamından ödün vermiyor. O zaman ben de derim ki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

  cotard delusion

  @Emre, Kesinlikle haksızlık ettiğini düşünüyorum. Uzun bir mesaj yazdım biraz sonra vazgeçtim. Kısaca çok yersiz saldırıyorsun diyebilirim.

  Ayrıca konu paraysa Darkside’ı bilmiyorum ama M.’in buna hiç ihtiyacı yok. En başından beri. Yine de senin duymak istemediğin, bir daha da tekrarlanması zor bir nihilist manifesto yayınladı. Gerekli maneviyat olmadan imkansız.

  Neyse Ahmet Saraçoğlu problemlerden dolayı öyle bas geç yapmak durumundaymış yorumlara. Uzatmayayım ben de öyleyse. Ben azılı bir Mgla dinleyicisi olarak cevap verme ihtiyacı hissettim. Polemiğe dönüştürmeyelim. Yine de bir daha düşün.

  deadhouse

  @Emre, Kimse Gaerea ile Odraza’yı kıyaslamadı ki. ismail vilehand tek ortak noktaları black metal demiş ben ona bile katılmıyorum. Hiçbir ortak noktaları yok, bambaşka ülkelerden gelen, çok farklı tarzları ve müzik vizyonları olan iki grup.

 3. Emre says:

  @ismail vilehand, @deadhouse, ben Gaerea’yı bir çizgiyi takip eden ama henüz gelişimini tamamlamamış bir grup olarak görüyorum. Odraza ise bana göre kendine has bir çizgi yaratıyor. Bu yüzden kıyasladım. Ama diğer yandan, ben iki grubun müzikal açıdan birbirine o kadar uzak olduğunu düşünmüyorum.

 4. Emre says:

  @cotard delusion, @deadhouse, ben de Mgla’yı aşırı seviyorum. Zaten son albümünü de yanlış hatırlamıyorsam yıl sonu listemde 2. sıraya koymuştum. Nedense her tür yorum eleştiri, saldırı gibi algılanıyor. Dikkatli okunursa öyle bir derdim olmadığı anlaşılır. Adamların samimiyetini de sorguluyor değilim. Herkes DsO gibi kendini kapatsın, idealist şekilde yaşasın demek kimsenin haddine değil. Sadece Mgla’nın müziğinin çok fazla hissiyata dayalı olduğunu düşünüyorum. Onu yansıtamazsa ilgi çekici olmaktan çıkar büyük oranda. Black metal, özellikle de Mgla gibi gruplar bu açıdan punk’a benziyor. Ezilen bir toplumsal pozisyondan gelip o çok gerçek tınlayan öfkesiyle büyüyen, ama akabinde konformizm sonucu ehlileşen ve müzikal önemini büyük oranda yitiren çok fazla punk grubu vardır, herkes bilir. Nihilist gruplarda yaşam pratiği çok önemli. Bu yüzden Mgla’nın tekrar Exercises In Futility seviyesine yükselmesi bana çok zor görünüyor. Hepsi bu. Tabii Dimmu Borgir veya Behemoth tarzı trajik bir gerileme de bekliyor değilim (Dimmu Borgir bence karikatürleşme konusunda Manowar ile yarışacak pozisyonda. Behemoth ise hala dinlenebilir seviyede olsa da gidişi hayra alamet değil).

 5. chuck says:

  o değil de, bu yılın albüm kapağı net bir şekilde belli oldu.

 6. crowkiller says:

  Furia hariç polonya black metalini çok dinlemiyorum fakat bu grup da fena değilmiş, bu arada sitede hiç furia kritiği yok.

  https://www.youtube.com/watch?v=lUdZSTx7YXI&ab_channel=paganrecords

  çok iyi bir albüm, unique bi tarzları var adamların.

  crowkiller

  lehçe şarkı isimlerinde sıkça gördüğümüz baştaki tek W harfi ”in” anlamına geliyormuş . W godzinie wilka . ( kurt saatinde) gibi

 7. Günde dört saat uyku, dört bir yanı hain dolu, yorgun, bitkin ama pes etmeyen bir beden… Hakkını ödeyemeyiz reis, yoruldun biliyoruz ama bu dava sensiz olmaz…

  Yılın bitmesine 80 gün kaldı. “bundan sonra da ne çıkarsa çıksın 2020′nin en iyi albümü her türlü “Rzeczom”dur” demeye devam eden kaç kişiyiz?

  Şu an yazdığımla birlikte 104 yorum gelmiş incelemeye. Çok büyük çoğunluğun yeni haberdar olduğu bir grubun yeni albümü için muazzam bir ilgi gerçekten.

  HaNNibaL

  @Ahmet Saraçoğlu, Kesinlikle büyük başarı. Benim için hala yılın albümü her gün en az bir şarkı dinliyorum.

  chuck

  @Ahmet Saraçoğlu, yaz beni listeye.

  2020 senesinin unutulmazı benim için rzeczom’dur.

  SA

  @Ahmet Saraçoğlu, insan, albümün gerçek şehirli havasının içinde kendisini buluyor. Bence de yılın en iyi albümü. Adamlar dertlerini, hislerini, atarlarını albümün ruhuna çok iyi yansıtmışlar.

  Emre Görür

  @Ahmet Saraçoğlu, yıl sonunda ben en az beş albümü fotofinişe sokacağım. Herhalde bir gün ayırıp bunları art arda son bir kez dinlerim. Rzeczom da bu albümlerden biri, fakat torpil yok! :)

  Börbır

  @Ahmet Saraçoğlu, Ben ilk çıktığı zamanda gaza gelip bayağı övdüm ama şimdi açasım gelmiyor albümü. Benim için Ulcerate’i geçen olmadı daha.

  Dysplasia

  @Ahmet Saraçoğlu, En iyi albüm demeyebilirim belki ama (Ulcerate zorluyor) en iyi şarkı/ en çok dinlediği şarkı kategorisi benim için Rzeczom tartışmasız.

 8. Świt opowiadaczy – 4.08 hâlâ bu sene duyduğum en iyi şey.

  HaNNibaL

  @Ahmet Saraçoğlu, Şarkıdaki geçişler inanılmaz 4.08 öncesi hayatı sorgulatıyor

  Ahmet Saraçoğlu

  Şu anda çalışırken bir yandan da albümü dinliyorum. Şarkının 3.52′sinde bir anda sessizleşince istemsiz olarak “hay sokam yine geldi tipini siktiğim blast beat” dedim içimden ahah

  HaNNibaL

  @Ahmet Saraçoğlu, Hahahah,Öyle bir blast beatki insanı transa geçiriyor. Dünyadan kısa süreli bir kopma yaşanıyor.

 9. HaNNibaL says:

  Najkrótsza z wieczności adlı şarkının 1:46 da giren solosunda hüzünlenip 4:08 de başlayan bölümde keyifleniyorum

 10. chuck says:

  internet üzerinde, en alakasiz yerlerde bile bu albüm kapağı karşıma çıkıyor.

  youtube, reddit vs. içerisinde profil fotoğrafı yapan en az 40 kişi görmüşümdür.

  deadhouse

  @chuck, Güzel kapak. Vizyoner kapak. Salak saçma metal kapağı yapan metal grupları örnek alsa keşke. Gerçi onlarda böyle risk alacak göt yok. Memur olmakla sanatçı olmak farklı şeyler.

  chuck

  @deadhouse, metal müziğe gönül vermemin en büyük sebeplerinden bir tanesi de albüm kapakları. gerçekten uzun uzadıya anlatabilirim hayatıma ne yönde etki ettiğine ve metal kültürü içerisindeki yerine ama gerek yok.

  sıkıntı şu: artık bütün albüm kapakları birbirine benziyor. sadece kapağından bakarak hangi tarzda, türde müzik yaptıklarını geçtim; hangi ülkeden olduklarını bile anlayabiliyorsun.

  metal müziğe görsellik açısından yeni bir soluk gerek kanımca. çoğu grup -eskisi kadar olmasa da- hala müzik videosu çekme özürlüsü. boş bir fabrikada ya da binaların çok fazla olduğu bir şehrin çatısında klip çekme fikri her kiminse, metal camiası teşekkür etmeliyiz. ekmeği o kadar çok yendi ki.

  Aura magula

  @chuck, Kapak konusunda goregrindciler çok hoşuma gidiyor.Helede goreci tayfaysa. Metal grupları niye böyle kapaklar yapmıyolarki,Otopsi resmide şart deyil. Doom grubuysan tabutlu mezarlı bişey koy, blackçiysen tapınak,kilise falan koy,Death çiysen konseptine uygun şeyler koy.
  Black metal=ağaç
  Death metal=grotesk+vahşet+çalı logosu
  Bayağı sıktı artık.30 senedir aynı kapaklar kullanılıyor ve birçoğu aynısının laciverti.Hele death metal logoları çok aynı

  Odrazanın kapak güzel,farklı bir yaklaşım.

 11. HaNNibaL says:

  Bu albümde ki şarkı geçişleri albümü yaparken nasıl kafa yorulduğunu kanıtlar nitelikte gerçekten. Her seferinde vay arkadaş burayı bilerek mi yapmışlar acaba diyeceğim o kadar yer varki.
  Metal müzik dinlemeye başladığımda her gün Metallica dinlerdim. Hatta ilk dinlediğim şarkı fade To blackti. Kasete çekmiştim sürekli bu şarkıyı dinlerdim. Şimdi sürekli bu albümü dinliyorum ve aynı duyguyu hissediyorum.

 12. deadhouse says:

  @chuck, Bahsettiğin son olayı popçulardan tut, elektronikçilerden, rockçılara kadar yapmayan yok. Bunlar dinleyiciyi salak sanıyor. Esas sorun bu. Birileri bunlara her dinleyicinin salak olmadığını anlatması lazım. Leş, taklit, özelliksiz, ahmakça albüm kapaklarından ve kliplerden bıktık. Abd başkanlığına adaylık koymuşcasına; mahalle parkına fotoğrafını koyup altına da “Artık Yeter” yazan Muhtar adayı Mehmet abi gibi “Artık Yeter” demek istiyorum kendilerine.

  Muhammet

  @deadhouse, son benzetme çok iyi gerçekten hahahaha

 13. chuck says:

  sanırım artık dayanamayacağım ve bu albümün kapağını vücuduma dövme olarak kazıtacağım. tarihe not düşün. seneye bu aylara doğru resmini atarım buraya.

  deadhouse

  @chuck, 👏👏👏

 14. Rzeczom says:

  gözlerimi seninle açıp seninle kapamak istiyorum… https://hizliresim.com/cAFYog

  Kaan

  @Rzeczom, Bir albüme böyle tutkuyla bağlanmak bir metalciye yakışır zaten Chuck ;) Ne kadar güzel.

  Rzeczom

  @Kaan, çerçeveye tam sığmadı. fotoğrafçıya gittiğimde özellikle siyah ve sade bir çerçeve istedim. uygun olan da bir tek bu vardı, ben de mecbur bunu kullandım.

  en kısa sürede bir çerçeveciye gidip fotoğrafın tamamının sığacağı bir çerçeve yaptırıcam.

  Rzeczom

  maksat herkesin yeri belli olsun.

  https://hizliresim.com/cXO3xE

  PART I is done. (✓)

  PART II coming this winter. (?)

  Mahakali

  @Rzeczom, hocam bunu görünce aklıma şu film sahnesi geldi ya. Fotoya bakıp bir de sigara icsen tamam.

  https://www.hizliresim.com/1elngy3

  Rzeczom

  @Mahakali, film izlemeyi sevmediğimden eski türk yeşilçam filmleri hakkında da yeterli bilgi sahibi değilim. ama sahnedeki kareyi görünce ne demek istediğini anladım.

 15. Opethsevenbiri says:

  Benim için de sanırım yılın albümü bu olacak.

 16. Rzeczom says:

  bugün doğum günü pastasından dilek tutarken odraza- rzeczom diledim.

  öyle sevmek.

 17. Rzeczom says:

  bu albüme bu kadar kısa sürede aşık olmamın nedeni bana seneler sonra mükemmellik kavramının var olabileceğine tekrar inanmamı sağlatmış olması.

 18. çaksu says:

  Girdap.

  Uykuyu falan mahvetti. Sabahın 5 i, bi yatıp bi kalkıp mal mal takılıyorum kulağımda bu.

  1 aydır falan dinlemiyordum. Toleransım azalmış. Fena çarptı.

 19. SA says:

  Şimdiye kadar dinlediğim en hayatın içinden black metal albümü. Öyle bir his var albümde. Havaların kapalı olduğu bu günlerde işe giderken eski binaların yanından geçtiğimde binaların eski duvarlarına, balkonlardaki eski eşyalara, paslanmış demirlere hatta eski çamaşır iplerine kadar gördüğüm her şey bu albümün parçası gibi.

 20. Horrendous says:

  Yabancı basını takip ediyorum da buradaki yorumların/övgülerin yarısını diğer sitelere pay etsek grup büyük sükse yapmıştı. Çok nadir sene sonu listelerinde karşıma çıkıyor.

  İlker

  @Horrendous, Bilhassa black metal özelinde yabancı basınla/sitelerle bizim burası arasında büyük fark oluyor genelde (veya bana öyle geliyor). Rzeczom gibi, Apocalypticists gibi, The Poisonous Path vb gibi (daha da bir sürü örnek var da şimdi aklıma gelmedi) çıktığı yıl sitedeki büyük çoğunluğun köpeği olduğu (benim gibi) albümler diğer sitelerde buradakinin çeyreği kadar bile heyecanla karşılanmadı benim gördüğüm kadarıyla. Burada da stoner, sludge, post-metal gibi türler yurtdışına kıyasla bayağı daha az ilgi görüyor örneğin.

  Horrendous

  @İlker, Psychedelic/stoner/sludge/space/desert gibi alt türlerden daha fazla kritik görmek isterdim sitede. Spotify verilerine göre Mars Red Sky 1.070 adet aylık dinleyici ile İstanbul ikinci sırada. My Sleeping Karma 943, Stoned Jesus 1.430. Baktığında potansiyel bir kitle var. Bu müziğe gönülden bağlı, bağnazlık derecesinde başka tür dinlemeyen arkadaşlarım da var. Bihassa ben de fazlaca mesai harcıyorum. Kalemine güvenen, az üşengeç bir babayiğit çıksın kapatsın sitedeki eksiği, çok da nefis olur.

  İlker

  @Horrendous, Of 3 grubu da çok severim. Bir Pachyclada patlatayım hatta bari şimdi. Türkiye’de saykedelik stoner’a ekstra bir ilgi var gerçekten de.

  Mikko Aspa'nın Göbeği

  @Horrendous, yılın zeplini :)

  Horrendous

  @Mikko Aspa’nın Göbeği, Goodyear.

  Alondate

  @Horrendous, Renkler ve zevkler gercekten tartisilmaz ama yillardir bu siteyi takip eden biri olarak sunu soylemek istiyorum. Her sene ozellikle 3-5 tane boyle album oluyor PA’da. Hic bir sosyal medya platformunda bu denli ovulmeyen, hic bir sitede adam akilli adi anilmayan albumler burada allahu akbar nidalariyla ovuluyor. Ben alistim bu duruma artik ama arada cidden ne oluyo ya diyorum.

  Bana kalirsa bunun sebebi bu sitedeki arkadaslarin konfor alaninin disina cikmayan, klasik tarzda metal yapan gruplari yalayip yutmus olmasindan dolayi boyle farkli bir is ciktigi an huuuaaaaa diyerek ustune atlamasi. Gunde 10 album dinliyorum diyen ve sene sonu listesine 100 album koyan insanlar var burada cunku

  deadhouse

  @Alondate, Aynen. Ve bu çok iyi bir şey. Çeşitlilik ne kadar fazla olursa o kadar iyi. İsterse hiçbir sitede listelere girmesin. Buradaki dinleyiciler neyi seviyorlarsa, onu övüyorlar. Kim takar yabancı basını. Hiçkimsenin listesine almadığı, beğenmediği bir albümü en üst sıraya koymak zenginliktir. Zaten hep aynı listeleri görünce sinir oluyorum. Bir de şey var bu başka bir konu. Bir ara yazmıştım ama madem yabancı basın ismi geçti, yine yazayım. Bir albümü beğenmiyorsun, adam birden çıkıp “ama bu albüm yabancı basında iyi notlar aldı vs” falan diyor. Bana ne kardeşim. Tüm dünya beğenebilir, ben beğenmiyorum belki.

  Opethsevenbiri

  @Alondate, Bu albümü seven biri olarak şöyle karşı çıkıyorum ki her sene yılsonu listelerinde cok yükseklerde Black Metal olup dümdüz Black Metal olmayan yer yer progresif, hafif melodik(ne kıvırıyorum abi Mgla gibi işte) bi tane albüm oluyor. Bizim çocuklar genel olarak yeni nesil Black Metal seviyorlar.

  Horrendous

  @Alondate, Site ahalisinin kaliteli işler dinlediğini düşünüyorum açıkçası. Yorumlardaki isimlerin müzik zevkini az çok oturtabiliyorum kafamda, saygı duyduğum tatlara sahip birçok takipçi var. Bence işin aslı albüm hak ettiği değeri burada görüyor.

  ismail vilehand

  @Horrendous, metalinjection’da Trevor Strnad tavsiye köşesinde Odraza’dan bahsedip playlistine almıştı, şimdi baktım sitede kullanıcı oyları ile Top 100 + honorable mentions hesabı 150 civarı 2020 yılının en iyi albümleri seçilmiş, Odraza tek bir insan dahi yok. Bilsek biz gider yazardık haha.

  Bence bu yabancı sitelerin veya bizim müzikten daha iyi anladığımızdan ya da zevk farklılıklarından ziyade, Odraza’nın albümü şirketsiz çıkartması ve neredeyse hiç tanıtımını yapmaması ile alakalı. Gerçi sonradan yeraltı işlerde saygı duyulan ve yeterince takipçisi olan Godz ov War Productions ile anlaştılar. Albüm öncesi anlaşsalar inan ki çok farklı olurdu.

  Horrendous

  @ismail vilehand, Üretim bu denli artmışken müzikal kalitenin yanında promo mevzusu da başarıya ulaşma adına aynı derecede önem kazanıyor. Umarım hak ettikleri yere gelirler.

 21. SA says:

  Bugün sabah albümü başlattım. Młot na małe miasta bittikten sonra Dso Malconfort dinleyeyim iyice gaza geleyim dedim. Malconfort başladığında sanki Rzeczom albümü kaldığı yerden atonal bir şekilde devam etti. Öyle garip bir andı işte.

 22. Rzeczom says:

  herifler röportaj vermişler. lehçe ama ingilizce altyazı eklemişler: https://www.youtube.com/watch?v=ogu23QtKUQk

 23. TAAKE says:

  Çok fena aşırı dip bir true black metalci olarak şu aralar böyle acayip ilginç deneysel black metallere sarmış durumdayım mesala kaç gündür deli gibi sigh(yaraqküreksel sayko capon kara metali)dinliyorum bu da bunun üstüne çok iyi geldi,gerçekten deep turkish web gibi adamlar,sardı sarıyor
  böyle black metal tavsiyesi olan karşim varsa yazın oranssi pazuzu hariç onu dinliycem

  Aura magula

  @TAAKE, https://youtu.be/SZ5rrHYPFto
  https://youtu.be/g0kw9L7puXU

  TAAKE

  @Aura magula, ikisini de çıktığı an dinledim,gene de teşekkür ederim tavsiyen için

  medico peste nin Herzogian Darkness EP sini daha çok beğeniyorum,aslında Encrimson’d ve Murmuüre gibi iki manyak grup var ama ikisi de tek albüm çıkarıp kayboldular,ses seda yok adamlardan

 24. TAAKE says:

  Hangi şarkı tam çıkaramayorum galiba 3. veya 4. şarkı gitarın sapıtıp bilo klasiklerindeki yavşak zurnacı gibi malafatının keyfine göre kesik kesik çalmasına ve davulunda bu esnada dellenip dambır dumbur girişmesine hasta oldum,mükemmel

 25. TAAKE says:

  Şu virüs illetinden bu ana kaç zamandır dinlediğim en ilginç en manyak albüm

 26. TAAKE says:

  Bu adamlarım memeli sigara izmaritli bi albümleri daha vardı,dinleyip bu ne ya demiştim o zamandan bu yana nasıl değiştiler hayret adamlar resmen latif güldoğandan michael jackson a doğru öküz gibi bir sıçrayış yaptılar

 27. TAAKE says:

  Hayır yani biz bu polonyalılara domalalım olsun bitsin bu iş,nedir bu ya her sene her sene mükemmel mükemmel ötesi işler

 28. Rzeczom says:

  aşkım.

  Alondate

  @Rzeczom, Reis senin için bu albümü bugün tekrar dinleyeceğim. Yine sevemezsem Biesy dinlemeye devam :(

  Rzeczom

  @Alondate, eğer bu albümü ”yine sevmezsem” gibi bir cümlede, benzer olumsuzluklar içeren kelimeler ile tekrar kullanır iseniz, benimle iletişimi kesin lütfen beyefendi. rica ediyorum.

  hayatımda tanık olduğum, dinlediğim, uğradığım en iyi şey bu çünkü.

 29. ohacokiyi says:

  2020’nin En’lerinde gördüm dur bakayım neymiş diye dinledim ağzım açık kaldı ilk dinlemede keşke daha önce dinleseymişim.

 30. Rzeczom says:

  bozuk süt ile sıcak birayı kahve bardağında karıştırdıktan sonra antidepresan ile birlikte içiyorum.

 31. Rzeczom says:

  en güzel günahsın sen.

 32. HaNNibaL says:

  Film gibi albüm

 33. Rzeczom says:

  bi’ albüm insanı hem sikip atıp hem de içini isyan enerjisi ile doldurabilir mi? inanılmaz bir şey amına koyim.

  Erhan

  @Rzeczom, cevap veriyorum The Gallery insanı sikip atarken içini isyan ile doldurabiliyor. Ve bunu 27 yıldır yapıyor.

 34. HaNNibaL says:

  Dönüp dolaşıp yine bu albüme geliyorum. İnsana inanılmaz duygular yaşatan bir müzik.

 35. P L A G U E says:

  ‘Świt opowiadaczy’ ile playliste ara verdim, kan kusmaya başladım.

 36. Rzeczom says:

  beğenmeyenler utansın.

  Ece

  @Rzeczom, Niye oyle dedin simdi ya ahah, defalarca dinledigim halde isinamadim ben mesela

  deadhouse

  @Ece, Bana göre de vasat bir iş. Beğenene saygım var, ama abartıldığını düşünüyorum. Albüm kapağı, tema, yeni konular vs. bunlar değerli şeyler. Ancak vokal ve müzik çok matah değil.

  Ece

  @deadhouse, Beğenene aynı şekilde saygı duyuyorum fakat ilk albümleri Esperalem Tkane’yi de 2019 haziranda dinleyip 2 parça hariç sevememiştim. Genel olarak benlik değil müzikleri.

  Rzeczom

  @Ece, bu albüm beni içine kapanık, faşist bir ruh hastası yaptı. içim isyan ile dolu. hepinizi kesebilirim beğenmediğiniz için.

  niech żyje polska!

  Ece

  @Rzeczom, Çok yaşa Polonya diyorsan bunları da seversin belki, al bakalım (hastasıyım): https://www.youtube.com/watch?v=rkNS5ohsOrk

  https://www.youtube.com/watch?v=K5GzSGieXR4

  Rzeczom

  @Ece, bacım yavaş, içinden cadı çıktı.

  soloları beğendim.

  Ece

  @Rzeczom, https://ibb.co/dGMb0MP Sadece soloları mı?

  Rzeczom

  @Ece, hayır, hayatımda dinlediğim en iyi şeydi.

  https://pbs.twimg.com/media/DT_j8CYXkAA_m8p.jpg

  Yiğit

  @Rzeczom, insanları ikiye ayırdı albüm. Elbette her albümün seveni ve sevmeyeni var ama uzun zamandır böyle kutuplaşılan başka albüm hatırlamıyorum. Hele belli bir tayfa baya sövme modunda, diğer tayfa da biraz abartıyor bence. 9/10 albüm

  Opethsevenbiri

  @Yiğit, Ben de beğenmeme rağmen PA ahalisinin çoğunluğu gibi başyapıt olarak görmüyorum. Gayet güzel albüm ama bu kadar benim için. 8,5 çalışır.

  Dysplasia

  @Yiğit, Bildiğin pırlanta gibi albüm. kalıplara yaslanmadan mis gibi müzik yapmış adamlar. Senenin en iyi davul ve vokal performanslarından birisiydi ayrıca.

  Rzeczom

  @Dysplasia, +9999999999999999999999

  Yiğit

  @Dysplasia, zaten 9 demişim ancak ulcerate gibilerindeki büyüklük hissi bence bunda bu kadar yok. 10/10 albüm olmak bambaşka bir şey. Bence eif, the satanist falan 10sa bu maks 9 olur. Kıyaslama olarak değil, referans puan olarak söylüyorum.

 37. Aura magula says:

  İyi albüm ortalamanın bir tık üstü 7/10 verip uğurladım.Çünkü 2. Yarısı çok sıkıcı halbuki ilk 6 şarkı hiç fena değil.Niye bukadar abartıldı anlamadım basbayağı baykuş vokali olmayıp ağlamayan depresif alkolik black metal.Ve tarzları da aynı shining:)

 38. Rzeczom says:

  albümü ayakta canlıyken ”saygılı bir şekilde” çekilmiş, baştan sona cover olarak izlemek isteyenlere:

  https://www.youtube.com/watch?v=xpUW4XqGcdU

  Yiğit

  @Rzeczom, harika paylaşım. Yalnız söylemeden edemeyeceğim Ja nie stąd’ın akorları cidden çok güzel. Video sayesinde kopya çekmiş oldum böylelikle.

  Rzeczom

  @Yiğit, rica ederim. albümdeki bütün akorlar çok güzel. 4. dalga black metali bu yüzden çok seviyorum. aslında kullanılan akorlarla bambaşka tarzda ve türde şarkılar yapılabilirken bunun black metale yedirilmesi çok iyi.

  çaksu

  @Rzeczom, Harika.

 39. Ouz says:

  Üzgünüm, ben de bu albüme ısınamayanlardanım. Evet, içinde güzel anlar var ama yapımın geneli bana çok uzak.

  Rzeczom

  @Ouz, sen de hainsin. artık beni de sürekli kritiklere 1 basanlar arasından say. görüşeceğiz.

  Ouz

  @Rzeczom, Hocam, önceki mesajım başka bir kritik içindi, yanlış gitmiş sanırım.

  Yapım kesinlikle muhteşem. TDK’ya haftalardır mail atıyorum. Kardeşim bu ne aymazlıktır, gidin, muhteşem kelimesinin güncel sözlükteki üçüncü anlamını “Rzeczom” şeklinde yazın dedim. Daha dönmediler.

  Albümü nasıl anlatsam… Sanki ender görülen bir doğa olayı ya da ne bileyim, sanki bir ilahi fısıltı. Yani Güneş Sistemi’ndeki gezegenler aynı hizaya gelseler ve sonsuza kadar öyle kalsalar, albümün 2 saniyesi kadar etkileyici olamazlar.

  Bu albümü hakkını vererek dinlemek ve özümsemek için sağlam kulağına kulak implantı yaptıran tanıdıklarım var ve hepsi keşke albüm çıkmadan önce haberimiz olsaydı da daha erken yaptırsaydık diye geceli gündüzlü ağlıyorlar. Hatta bazı arkadaşlarım (aralarında erkekler de var) yüzlerine estetik yaptırıp kapaktaki hanım kıza benzemeye çalışıyorlar. Bu yüce albümün kapağını, aynaya her baktığımda görmek için gerekirse canımı veririm diyorlar, haklılar da. Ayaklarına taş değmesin, hepsi güzel insanlar. Daha da güzel olacaklar estetik sonrasında.

  “Rzeczom” şüphesiz, insanlığın geldiği fikrî gelişmişliğin kilometre taşı, düşünsel faaliyetlerin doruk noktası, Dünya’nın var oluşundan bu yana biriken entelektüel ve kollektif bilinç zenginliğinin damıtılıp nota ve sözlere dökülmüş hâli. Bu nedenle albüme mesafeli yaklaşmak, insanlığa bir hakarettir, albümü beğenmemek insanlık suçudur, yapımı her gün düzenli dinlememek ise insanlıktan çıkışın ilanıdır.

  Son olarak, bu albümü işitene kadar evliliğe mesafeli yaklaşan biriydim fakat sırf Rzeczom adında şirin bir kızım, Odraza adında tosun gibi bir oğlum olsun diye Rzeczom’u takdir eden bir kızla evlenmek istiyorum. Günümün 21,5 saatini, “Rzeczom” eşliğinde Polonya’nın belli başlı metal forumlarında geçiriyor, geri kalan 2,5 saatini insanî ihtiyaçlarımı gidermek için değerlendiriyorum. Albümü dinlemediğim bu 2,5 saatlik zaman diliminde, yapımdaki şarkıları ıslıkla çalıyorum. Ritimleri de ellerimi birbirine ve bacaklarıma vurarak yapıyorum. Blast beat kısımları yemek yerken biraz yorucu oluyor ama buna değdiğini düşünüyorum.

  Şimdi müsaadenle yeniden “Rzeczom” dinlemek üzere burayı terk ediyorum.

  Z poważaniem.

  Yiğit

  @Ouz, uzun zamandır sitede okuduğum en iyi yorum. 9/10 verdim dediğimde bile pırlanta olduğunu öğrettiler bana bu albümün. Şu albüme Paracletus ya da EIF muamelesi yapmayı bırakalım artık.

  Rzeczom

  iyileştirilmiş, Lehçe çevirisi için:

  ”Ta produkcja jest absolutnie niesamowita. Od tygodni wysyłam e-maile do TDK. Mój bracie, co za hańba, powiedziałem, idź i napisz trzecie znaczenie słowa wspaniałego w obecnym słowniku jako „Rzeczom”. Jeszcze nie wrócili.

  Jak mam opisać album… To jak rzadkie zjawisko naturalne albo, nie wiem, jak boski szept. Więc jeśli planety w Układzie Słonecznym wyrównają się i pozostaną w tym stanie na zawsze, nie będą tak imponujące, jak 2 sekundy albumu.

  Mam przyjaciół, którzy mieli implanty ucha w nienaruszonych uszach, aby dobrze słuchać i wchłaniać ten album, i wszyscy płaczą dzień i noc, że chcielibyśmy wiedzieć przed wydaniem albumu. W rzeczywistości niektórzy z moich przyjaciół (w tym mężczyźni) próbują wyglądać jak pani z okładki, wykonując operację plastyczną twarzy. Mówią, że zginęliby, gdyby trzeba było zobaczyć okładkę tego wysublimowanego albumu za każdym razem, gdy spojrzę w lustro i mają rację. Nie pozwól, aby kamień dotknął twoich stóp, wszyscy są pięknymi ludźmi. Po estetyce będą jeszcze piękniejsze.

  „Rzeczom” jest niewątpliwie kamieniem milowym rozwoju intelektualnego ludzkości, szczytem działalności intelektualnej, destylacją bogactwa świadomości intelektualnej i zbiorowej, nagromadzonej od istnienia Ziemi i zapisanej w nutach i słowach. Z tego powodu utrzymywanie dystansu do albumu jest zniewagą dla ludzkości, nielubienie albumu jest zbrodnią przeciwko ludzkości, a niesłuchanie regularnie produkcji jest deklaracją odczłowieczenia.

  W końcu, dopóki nie usłyszałem tego albumu, byłem bliski małżeństwa, ale chcę poślubić dziewczynę, która ceni Rzeczom tylko po to, żebym mogła mieć uroczą córkę Rzeczom i byka syna Odrazę. Spędzam 21,5 godziny dnia na głównych forach metalowych w Polsce przy akompaniamencie „Rzeczomia”, pozostałe 2,5 godziny poświęcam na zaspokojenie moich ludzkich potrzeb. W tym 2,5-godzinnym okresie, kiedy nie słucham albumu, gwiżdżę piosenki w mojej produkcji. Rytmy wykonuję uderzając o siebie rękami i o nogi. Fragmenty Blast beat są nieco męczące podczas jedzenia, ale myślę, że warto.

  Teraz za waszym pozwoleniem wyjeżdżam, aby ponownie posłuchać Rzeczomia.

  Z poważaniem.”

  -Pan Ouz…

 40. Rzeczom says:

  https://www.hizliresim.com/ezu1r65

  ♥ Rzeczom i ja ♥

  Agrypnie

  @Rzeczom, Ağa nasıl bu kadar her gün aktif olabiliyorsun allahaskina ya, hiç mi modun düşük olmuyor yazasin gelmiyor veya ne bilim kendini kötü hissetmiyorsun ?
  Sitedeki bütün okurları severek takip eden biriyim ama bazen gerçekten bu denli aktif olmaniza çok imreniyorum ya.Bazen bütün gün oturup sitede saatlerce ne bulursan ona yorum yapiyormussun gibi düşünüyorum jsjsjsj bütün gün ama bak :D
  Bu da böyle bir iç dökme seansimdi benim, umarım anlayışla karşılarsin :)

  Rzeczom

  @Agrypnie, modum sürekli düşük olduğundan ve kendimi kötü hissettiğimden buradan çıkmıyorum.

  deadhouse

  @Agrypnie, Senin gibi bu şekil başka düşünen kişiler de vardır büyük ihtimal. Ama inan onlar böyle bir yorum yazmayacaklar hiçbir vakit. Çünkü düşünmüşlerdir ve “ne gerek var amk bana ne” demiş ve konuyu kapatmışlardır. Bence fazla yorum yapanlara imrenmiyorsun. Yorumundan anladığım meşgul bir insan olduğun. Peki ben niye bu yorumu yazıyorum. Çünkü üzerime alındım. Fazla yorum yapanlardan biriyim. Neden çok aktifiz soruna cevap vermek yerine, neden fazla yorum yazmamızı dert edindin olarak cevap veriyorum sana.

  Agrypnie

  @deadhouse, Yok ya açıkçası benim dikkat çekmek istediğim modunun yüksek olmasıydı.Belki de değildir dediği gibi, buraya yazarken o haleti ruhiyesinden uzak kalabilmek için yaziyordur.Hakli da.Sadece bı an aklıma takıldı çünkü benim şahsen modum düşükken yani depresifken baya hiç bir şey yapasim gelmiyor uyuma isteğim dışında.Ozendigim şey biraz da bu aslında.Bu aralar pek iyi bir donemden geçmiyorum, yorumunun sebebi ondan olsa gerek.

 41. Rzeczom says:

  1000. kez falan dinliyorum, her anını ezberledim. ama hala şarkıların içerisindeki bazı sürpriz rifflere şaşırmaya devam ediyorum.

  Yiğit

  @Rzeczom, cidden sürpriz riffler bu albümün en çekici yanı.

  Najkrótsza z wieczności 4:07 ne güzel bir andır ya. Bence albümün en iyi şarkısı.

  Rzeczom

  @Yiğit, en çok da o zaten. o dakikadan itibaren daha önceden dinlediğin için ne geleceğini ”bildiğin” halde yine de şaşırtıyor insanı.

 42. Rzeczom says:

  21 Diyarbakır, 22 Edirne, 23 Elazığ, 24 Długa.

  Alondate

  @Rzeczom, Memleketimin isminin PA’da gecmesi garip oldu

 43. Rzeczom says:

  Schadenfreude

  Nie przyszło dworca widmo
  I choć piwnica już inna, to głowa ta sama
  Z Korony w samotność – z Łokietka w banał
  Ze Śląska do zmierzchu – z Krakowa do rana
  Z uporem nekrofaga – bez salw, hejnałów i bez werbli drążę historię swojego upadku

  Nie przyszło dworca widmo
  To była tylko garść skradzionych dramatów
  Wola bezmocy
  Beztroska pustka
  Błoga dekada pod ziemią
  Bo każda prawda kłamstwem stoi
  Jak męt na raucie zwycięzcy
  Odpowiadam czule i prawdzie nie skłamię:
  “Kłamałem, kłamię i okłamię!”

  I kłamać
  Pozorami odmierzać tożsamość
  I kłamać
  Kłamstwa zaplatać w pętlę na waszą ciekawość

  Ja – miasto murów, baszt, fortyfikacji
  Potiomkinowskiej elegancji
  By tych z góry ściągnąć do siebie, a tym w dole rozdeptać gardła
  I uśmiechem się stać

  —————————————————————————————————

  Rzeczom

  Dwie larwy tu bywają
  Siksy kameliowe
  Diada, co nocą snuje się tramwajem
  Z pętli w pętlę
  Zawsze razem
  Tak jeżdżą, by nie dotrzeć
  Z nory w norę
  W dziób za cztery banie
  Nim brzask przyjdzie brochy rozprują
  Skóry zetrą
  Brecht na świat wyplują

  Tak, to wasz teatr wy wilki stepowe
  Gdy wam się życie mieści w piździe,
  Wam wygrać to przegrać w małym polskim mieście
  Bóg Polmos – matka brama

  Wyją po nocy nudy kokoty
  Sucz – wódka – mróz
  Wyrok za wyrok, wirus za wirus
  Trwoga jak nóż.

  “To moje dzieci i w nich ziemię zaklinam.
  Nieludzką prawdę robaczych zwitek
  W ich mokrych grobach drwią z was ambicje
  Warczą rzeczy… tam gdzie Basztowej kłania się święty Wincenty”

  Rzecz
  Syta wesz
  Rzecz twoja karna jest
  – czy zmyła z siebie mnie?
  Ukłuciem – czarem – snem

  Od tej nocy
  Aż do końca
  Wasz sterczący diabeł
  Zatańczy jak zagracie
  Bez ustanku
  W dzikim pędzie
  Z pętli w pętlę
  Będzie gnał wkoło
  Będzie śpiewał nam…
  Rzeczom

  —————————————————————————————————

  W godzinie wilka

  Od dobrych kilku lat
  Zabiłbym się najchętniej, choć sensu w tym tyle, co w trwaniu i boję się głupio
  Od dobrych kilku lat
  Upchnięty w gumowym przegubie, w korku z ludzkich oddechów – patrzę tak, byś nie chciał do mnie mówić
  Od dobrych kilku lat
  Pragnę zimy, gdy lipiec, a znieść już nie umiem, gdy noc po szesnastej
  Od dobrych kilku lat
  Wiem, że kłamstwo to cnota wygody
  Z niejednej bajki spadłem
  Zawsze na swą tłustą dupę

  Od dobrych kilku lat
  Tak bardzo chcę być szczery, a jeśli mam być szczery, to chciałbym ciebie w nią, zamienić ciebie w nią
  Od dobrych kilku lat
  Snu mi brakuje – nie myśli, domy nie stają na głowie, nikt już nie tańczy – asa tadarasa
  Od dobrych kilku lat
  Spowiadam o trzeciej nad ranem
  Znam swoje rzeczy wtedy doskonale
  Między zdychaniem, a zmartwychwstaniem

  …twoją rzecz też

  —————————————————————————————————

  Pleciony strachem i słabością
  wieniec łonowy z wielu łon
  – Ze wszystkich rzeczy, które mogłeś mieć…
  Jego rzecz też?!
  Jego rzecz… weźmiesz w objęcia w sadzy, w popiele
  Bierz, bo on nie wie

  Wielu pościeli duch skarlały
  stary wytarty lajerman
  – weźmie je w zęby, weźmie w łapy,
  jedną melodię będzie na nich grał
  Weźmie w zaułku, w bramie, w potrzebie
  Weźmie, bo niczego o nim nie wiesz

  Magdaleno, Ewo, Różo
  Chciałaś być moją duszą i ciałem – ciało starczyło, duszy nie chciałem
  Angeliko, Anno – niech z was wróżą
  Chciałaś być moją duszą i ciałem – ciało starczyło, duszy nie chciałem
  Katarzyno, Kingo
  Chciałem być twoją duszą i ciałem…

  Nieprzerwanym ruchem ręki
  karmić swoje katarynki
  I nie zmieniać im piosenki
  nieprzerwanym ruchem ręki

  —————————————————————————————————

  Długa 24

  Blady brzask, kredowa biel
  Czynszowy gmach, spocony sen
  Zataczał kręgi męski zew
  A jej z iskier krzesać dzień

  Czy wiesz, ile to lat?
  Płacić “nie” i wróżyć “tak”
  Szaruga długi ogon ma
  Zamiecie dzieci w strychów strach

  Podwórze kamienne, zduszony jęk
  Zadał ich matce brudny kąt
  Ten pan z zamurza – to nie ten
  A pan z parteru – butla w łeb

  Czy wiesz, ile to lat?
  Dzieci z koronki – mróz i szadź
  Im sny z papieru, płochy dom
  Jemu z banderol czytać noc

  —————————————————————————————————

  Świt opowiadaczy

  Najpierw do pieców wygnali stąd Żydów
  Potem w te progi zamietli nas
  Rzeczy… czwórkami do piekła szły
  Wpierw ojca ojciec
  Szaber i bas
  Tabaka i wóda
  Sznur i las
  Potem twój stary mróz
  Bił komunę bimbrem, siarą i solidarnością
  Zapomniany przez wszystkich
  Walczył tym samym, lecz już tylko z tobą
  Nie patrzył gdzie bił, a bił mocno

  Ach, to nic, że tak bolały rany
  Przegramy ze światem i żadna w tym siła
  Jak śmierć niestraszna bez życia
  Jak noc co dnia nie stworzyła

  I znów…
  Wschód słońca po śniegu k nam bieży
  A z kominów dym
  I z wież szarych w łeb walą dzwony wspomnień, których nigdy nie miałaś

  —————————————————————————————————

  Młot na małe miasta

  Nie mam czasu mówić już nic
  W zadyszce rutyn ruin
  W wąskich gardłach od świateł to świateł
  O jeden krok za diabłem
  Nie mam siły mówić już nic
  Między szyciem snów i pianiem banałów
  Tak bardzo kurwa chcę zapalić,
  Bo ten gest i ten smak razem z nocą dobrze wodzą
  W twoje wiersze zawsze prozą
  Zawsze jeden krok przed tobą
  Choć bezpieczniej tutaj grać w półprawdy
  Moralnie wyższy odruch stadny
  Wyrwać dobrą frazę z listy dobrych fraz
  Może chociaż dobrze brzmi, bo od dawna nie znaczy już nic

  I gdy zmierzch zakrzepnie w ołów
  W ciemność pójść za latarniami
  I ograne płyty z końcem świata
  Nakręcać gestem apostołów
  Tyle mnie we mnie, ilu nas było
  A każdy z nas to maska
  Młot na małe miasta

  Jesień to nie melancholia
  Jebać planty za mgłą
  One kłamią jak wszyscy w tym mieście
  Jesień to sny o każdej z was – o potędze
  Po dzwonku na życie, a przed waleniem konia
  Cipy idę węszyć – psem jestem

  I gdy zmierzch zakrzepnie w ołów
  W ciemność pójść za latarniami
  I ograne płyty z końcem świata
  Nakręcać gestem apostołów
  Tyle mnie we mnie, ilu nas było
  A każdy z nas maska
  Młot na małe miasta

  —————————————————————————————————

  Najkrótsza z wieczności

  Z chorego ciała, z łaski boga, przekleństw, zwątpienia
  Z zaciekłości, z oczekiwań, jadu porównań, osierocenia
  Choinki, gwiazdki z nieba i święta, a płacz w kącie zgrzyta
  Najkrótsza z wieczności
  Wieczność dzieciństwa

  I czekasz tu od tylu lat
  Choć już nie wiesz na kogo
  – Zapomniałem, zapomniałem, zapomniałem
  Sypiać z zimną pustką, rwać z głowy wspomnienia
  To jego siła
  Twojego syna

  Z chorego ciała wyrosły rzeczy głodne nocą
  Z upokorzeń maska błazna, szyderca, kłamca i zdrajca
  Koronki, krzyże, różańce, zaklęcia, a płacz w kącie zgrzyta
  Największa z miłości
  Miłość męczeństwa

  I czekać będziesz tyle lat
  I zapomnisz na kogo
  I ja zapomnę, ja zapomnę
  Ołów na niebie, na gryfie zima
  To moja siła

  —————————————————————————————————

  Bempo

  Nerwica jak order
  Nerwica na oślep
  Psychoza na proporce
  Co noc ogłaszam swój pogrzeb
  Co noc oglądam swój pogrzeb
  I chciałbym w tym roku już wiedzieć, kto rodak, a kto mi napluje na grób
  Dziś staram się bardzo nie starać
  Dziś staram się raczej nie dawać

  Pierwsze drzwi otwarte,
  żebym zagościł
  Drugie drzwi na oścież,
  żebym nie chciał usiąść
  Trzecich drzwi “To nie ja” nie mam
  Nie jestem, a bywam

  I czekam tu od tylu lat… choć już nie wiem na kogo

  Wysiadłem w Warszawie
  Wysiadłem w Warszawie
  Było już kilka tych Warszaw
  A każda w koronkach i każda się łasi, i każda nęci, zaprasza
  Dziś staram się bardzo nie starać
  Wycierać strach w obce prześcieradła
  Dziś staram się raczej nie dawać
  Do wora i do Wisły
  Skurwysny

  “A ja mówię do niej ciągle
  Rzeczy, których nie usłyszy
  Na tej wyspie, pustej turni
  W roztrzaskanej ratyzbonie
  I nie pójdę dzisiaj spać
  Bo znowu tam będzie
  Nie dziewczyna sny zaprzęga
  To rzecz w czerwonej sukience”

  —————————————————————————————————
  Ja nie stąd

  (instrumentalny)

  https://www.metal-archives.com/albums/Odraza/Rzeczom/847165

 44. Rzeczom says:

  Malicious Joy

  There was no ghost station
  And although the basement is different, the head is the same
  From Korona to solitude – from Łokietek to banality
  From Silesia until dusk – from Krakow until morning
  With the stubbornness of a necrophage – without volleys, bugle calls and without drums, I drill down the history of my fall

  There was no ghost station
  It was just a handful of stolen drama
  The will of powerlessness
  Carefree emptiness
  A blissful decade underground
  Because every truth is a lie
  Like the scum on the winners’ rally
  I answer tenderly and I will not lie to the truth:
  “I lied, I lie and I will lie!”

  And lie
  Appearingly measuring identity
  And lie
  Loop lies around your curiosity

  Me – the city of walls, towers, fortifications
  Potemkin elegance
  To draw those from above towards you, and to crush their throats below
  And become a smile

  —————————————————————————————————

  Things

  Two larvae come here
  Camellia siksy
  A dyad that walks on the tram at night
  From loop to loop
  Always together
  They drive so as not to get through
  From burrow to burrow
  In the beak for four pumpkins
  Before dawn comes, the brochs will open
  The skins will rub
  Brecht will spit out into the world

  Yes, this is your theater, steppe wolves
  When your life is in a pen
  For you, to win is to lose in a small Polish town
  God Polmos – mother gate

  I scream after a night of boredom
  Sucz – vodka – frost
  Sentence for sentence, virus for virus
  Dread like a knife.

  “They are my children and I enchant the earth in them.
  The inhuman truth of worms
  In their wet graves your ambitions mock you
  Things growling … where Saint Vincent bows to Basztowa ”

  Item
  Louse is full
  Your thing is punishable
  - did she wash me off?
  A prick – a spell – a dream

  From that night on
  Till the end
  Your standing devil
  He will dance when you play
  Without ceasing
  In a wild rush
  From loop to loop
  He will be rushing around
  He will sing to us …
  Things

  —————————————————————————————————

  In the hour of the wolf

  For a good few years
  I would kill myself most willingly, although there is as much sense in it as in continuing, and I am stupidly afraid
  For a good few years
  Stuck in a rubber joint, in a cork made of human breaths – I look you don’t want to talk to me
  For a good few years
  I want winter, when July, and I can’t stand it anymore when the night is past four
  For a good few years
  I know lying is a virtue of convenience
  I fell from more than one fairy tale
  Always on your fat ass

  For a good few years
  I want to be honest so much, and to be honest, I’d like to turn you into her, turn you into her
  For a good few years
  I miss sleep – I don’t think, houses don’t turn upside down, no one dances anymore – ace tadarasa
  For a good few years
  I confess at three in the morning
  I know my stuff perfectly then
  Between dying and resurrection

  —————————————————————————————————

  …your thing too

  Braided with fear and weakness
  pubic wreath made of many wombs
  - Of all the things you might have had…
  His thing too?!
  His thing… you will embrace in soot, in ashes
  Take it because he doesn’t know

  Many of the bedding had the spirit stunted
  old shabby lajerman
  - take them in the teeth, take them in the paws,
  one tune will be played on them
  He will take in the alley, at the gate, in need
  He’ll take because you don’t know anything about him

  Magdalena, Ewa, Różo
  You wanted to be my body and soul – the body was enough, I did not want my soul
  Angelika, Anna – let them read from you
  You wanted to be my body and soul – the body was enough, I did not want my soul
  Catherine, Kingo
  I wanted to be your soul and body…

  Continuous movement of the hand
  feed your organ grinders
  And don’t change songs for them
  uninterrupted movement of the hand

  —————————————————————————————————

  Long 24

  Pale dawn, chalky white
  A building for rent, a sweaty dream
  The male external was making circles
  And her day with sparks

  Do you know how old it is?
  Pay “no” and say “yes”
  The gray tail has a long tail
  You will blow your children into the attics of fear

  Stone yard, a strangled groan
  He gave their mother a dirty corner
  This gentleman is dying – this is not the one
  And the gentleman on the ground floor – a cylinder in the head

  Do you know how old it is?
  Lace children – frost and rime
  Im paper dreams, a reed house
  To him read the night with the bands

  —————————————————————————————————

  Dawn of storytellers

  First, they banished the Jews to the furnaces
  Then they swept us at these thresholds
  Things … went to hell in fours
  First the father’s father
  Szaber and bass
  Snuff and water
  Rope and forest
  Then your old frost
  He beat the commune with moonshine, colostrum and solidarity
  Forgotten by everyone
  He fought the same, but only you
  He didn’t look where he was hitting, but he was hitting hard

  Ah, it’s okay that the wounds hurt so much
  We will lose to the world and there is no force in it
  How death is not terrible without life
  Like the night every day has not created

  And again…
  The sun rises across the snow
  And smoke from the chimneys
  And from the gray towers, the bells of memories that you never had are ringing on the head

  —————————————————————————————————

  A hammer for small towns

  I don’t have time to say anything else
  Out of breathless ruin routine
  Traffic lights are bottlenecks
  One step behind the devil
  I have no strength to say anything else
  Between sewing dreams and crashing banalities
  I want to fucking smoke so much
  Because this gesture and this taste go well together with the night
  Always in prose in your poems
  Always one step ahead of you
  Although it’s safer to play half-truths here
  Morally higher herd reflex
  Get a good phrase from the list of good phrases
  Maybe it sounds good, because it hasn’t meant anything for a long time

  And when the twilight turns to lead
  Follow the lanterns into the dark
  And beaten records with the end of the world
  Wind up with the gesture of the apostles
  There were as many of me in me as there were
  And each of us is a mask
  A hammer for small towns

  Autumn is not melancholy
  Fuck planets behind the fog
  They lie like everyone else in this town
  Autumn is dreams about each of you – about power
  After the bell for life and before jerking off
  I’m going to sniff my pussies – I’m a dog

  And when the twilight turns to lead
  Follow the lanterns into the dark
  And beaten records with the end of the world
  Wind up with the gesture of the apostles
  There were as many of me in me as there were
  And we all have a mask
  A hammer for small towns

  —————————————————————————————————

  The shortest of eternity

  From a sick body, from the grace of god, from curses, from self-doubt
  Out of ferocity, out of expectations, the venom of comparisons, orphanages
  Christmas trees, stars from heaven and holidays, and crying in the corner is scratchy
  The shortest of eternity
  Eternity of childhood

  And you’ve been waiting here for so many years
  Though you don’t know who anymore
  - I forgot, I forgot, I forgot
  To sleep with a cold emptiness, to tear memories from my head
  This is his strength
  Your son

  Out of the sick body, hungry things grew out of the night
  A mask of a jester, mocker, liar and traitor from humiliation
  Laces, crosses, rosaries, spells, and crying in the corner grinds
  The greatest of love
  The love of martyrdom

  And you will wait so many years
  And you will forget who
  And I will forget, I will forget
  Lead in the sky, winter in the griffin
  This is my strength

  —————————————————————————————————

  Bempo

  Neurosis like an order
  A neurosis blindly
  Psychosis on a banner
  I announce my funeral every night
  I watch my funeral every night
  And this year I would like to know who my compatriot and who will spit at my grave
  Today I am trying not to try very hard
  Today I try not to give

  First door open
  for me to come
  Open the second door,
  lest I want to sit down
  I don’t have a third “It’s not me” door
  I am not, and I can be

  And I’ve been waiting here for so many years … although I don’t know who anymore

  I got off in Warsaw
  I got off in Warsaw
  There were already a few of these in Warsaw
  And each one in lace and each one fawns, and each one entices, invites
  Today I am trying not to try very hard
  Wipe fear on the alien sheets
  Today I try not to give
  To the sackcloth and to the Vistula
  Motherfucker

  “And I talk to her constantly
  Things he won’t hear
  On this island, an empty crag
  In a shattered regensburg
  And I’m not going to sleep tonight
  Because he’ll be there again
  It is not a girl who harnesses dreams
  It’s a thing in a red dress ”

  —————————————————————————————————

  I am not from here

  (instrumental)

  https://genius.com/Odraza-rzeczom-lyrics

 45. Rzeczom says:

  Kötü Niyetli Sevinç

  hayalet istasyonu yoktu
  Ve bodrum farklı olsa da, kafa aynı
  Korona’dan yalnızlığa – Łokietek’ten sıradanlığa
  Silezya’dan alacakaranlığa kadar – Krakow’dan sabaha kadar
  Bir nekrofajın inatçılığıyla – voleybolsuz, borazansız ve davulsuz, düşüş tarihimin derinliklerine iniyorum.

  hayalet istasyonu yoktu
  Sadece bir avuç çalıntı dramaydı
  Güçsüzlük iradesi
  kaygısız boşluk
  Yeraltında mutlu bir on yıl
  Çünkü her gerçek bir yalandır.
  Kazananlar rallisindeki pislik gibi
  Şefkatle cevap veriyorum ve gerçeğe yalan söylemeyeceğim:
  “Yalan söyledim, yalan söylüyorum ve yalan söyleyeceğim!”

  ve yalan
  Görünüşte ölçülü kimlik
  ve yalan
  Döngü merakınızın etrafında yatıyor

  Ben – surların, kulelerin, surların şehri
  Potemkin şıklığı
  Yukarıdan gelenleri kendine çekmek, aşağıda gırtlaklarını ezmek için
  Ve bir gülümseme ol

  —————————————————————————————————

  Bir şeyler

  Buraya iki larva gelir.
  kamelya siksy
  Geceleri tramvayda yürüyen bir ikili
  Döngüden döngüye
  her zaman birlikte
  Geçmemek için sürüyorlar
  Yuvadan yuvaya
  Dört balkabağı için gagada
  Şafak sökmeden broşlar açılacak
  Deriler ovuşturacak
  Brecht dünyaya tükürecek

  Evet burası senin tiyatron bozkır kurtları
  Hayatın bir kalemdeyken
  Senin için kazanmak Polonya’nın küçük bir kasabasında kaybetmektir.
  Tanrı Polmos – ana kapı

  Can sıkıntısından bir gecenin ardından çığlık atıyorum
  Sucz – votka – don
  Cümle için cümle, virüs için virüs
  Bıçak gibi kork.

  “Onlar benim çocuklarım ve içlerindeki dünyayı büyülüyorum.
  Solucanların insanlık dışı gerçeği
  Islak mezarlarında hırsların seninle alay ediyor
  Hırlayan şeyler… Saint Vincent’in Basztowa’ya boyun eğdiği yer ”

  Kalem
  bit dolu
  Senin şeyin cezalandırılabilir
  - beni yıkadı mı?
  Bir hıyar – bir büyü – bir rüya

  o geceden itibaren
  Sonuna kadar
  senin ayakta şeytan
  Oynarken dans edecek
  durmadan
  vahşi bir koşuşturma içinde
  Döngüden döngüye
  O etrafta koşuşturacak
  Bize şarkı söyleyecek…
  Bir şeyler

  —————————————————————————————————

  Kurdun Saatinde

  İyi bir kaç yıl için
  Devam etmek kadar mantıklı olsa da kendimi isteyerek öldürürdüm ve aptalca korkarım.
  İyi bir kaç yıl için
  Lastik bir mafsala sıkışmış, insan nefeslerinden yapılmış bir mantarın içinde – görünüşe göre benimle konuşmak istemiyorsun
  İyi bir kaç yıl için
  Temmuzda kış istiyorum ve gece dördü geçtiğinde artık dayanamıyorum
  İyi bir kaç yıl için
  Yalan söylemenin bir kolaylık erdemi olduğunu biliyorum
  Birden fazla peri masalından düştüm
  her zaman senin koca kıçında

  İyi bir kaç yıl için
  Dürüst olmayı çok istiyorum ve dürüst olmak gerekirse seni ona çevirmek istiyorum, seni ona çevirmek istiyorum
  İyi bir kaç yıl için
  Uykuyu özlüyorum – sanmıyorum, evler ters dönmüyor, artık kimse dans etmiyor – ace tadarasa
  İyi bir kaç yıl için
  sabahın üçünde itiraf ediyorum
  Eşyalarımı çok iyi biliyorum o zaman
  Ölmekle dirilmek arasında

  —————————————————————————————————

  …senin de işin

  Korku ve zayıflıkla örülmüş
  birçok rahimden yapılmış kasık çelengi
  - Sahip olabileceğin onca şeyden…
  Onun da mı?!
  Onun şeyi… is içinde, küller içinde kucaklayacaksın
  Al çünkü bilmiyor

  Yatak takımlarının birçoğunun ruhu bodurdu
  eski püskü lajerman
  - dişlerine al, pençelerine al,
  onlara bir melodi çalınacak
  Ara sokakta, kapıda, ihtiyacı olan alacak
  Alacak çünkü onun hakkında hiçbir şey bilmiyorsun

  Magdalena, Ewa, Rozo
  Bedenim ve ruhum olmak istedin – beden yeterliydi, ruhumu istemedim
  Angelika, Anna – sizden okumalarına izin verin
  Bedenim ve ruhum olmak istedin – beden yeterliydi, ruhumu istemedim
  Catherine, Kingo
  Senin ruhun ve bedenin olmak istedim…

  Elin sürekli hareketi
  organ öğütücülerinizi besleyin
  Ve onlar için şarkıları değiştirme
  elin kesintisiz hareketi

  —————————————————————————————————

  Uzun 24

  Soluk şafak, kireçli beyaz
  Kiralık bir bina, terli bir rüya
  Erkek dış daireler çiziyordu
  Ve onun günü kıvılcımlarla

  Kaç yaşında olduğunu biliyor musun?
  “Hayır” ödeyin ve “evet” deyin
  Gri kuyruğun uzun bir kuyruğu var
  Çocuklarınızı korkunun tavan arasına savuracaksınız

  Taş avlu, boğulmuş bir inilti
  Annelerine kirli bir köşe verdi
  Bu beyefendi ölüyor – bu o değil
  Ve zemin kattaki beyefendi – kafasında bir silindir

  Kaç yaşında olduğunu biliyor musun?
  Dantel çocuklar – don ve kırağı
  Ben kağıt rüyalar, kamıştan bir ev
  Ona gruplarla geceyi oku

  —————————————————————————————————

  Hikaye anlatıcılarının şafağı

  Önce Yahudileri fırınlara sürdüler.
  Sonra bizi bu eşiklerde süpürdüler
  İşler … dörtlü cehenneme gitti
  Önce babanın babası
  Szaber ve bas
  enfiye ve su
  İp ve orman
  Sonra eski donun
  Ay ışığı, kolostrum ve dayanışmayla komünü yendi
  herkes tarafından unutulmuş
  Aynı şekilde savaştı, ama sadece sen
  Nereye vurduğuna bakmadı ama sert vurdu

  Ah, yaraların çok acıtması sorun değil
  Dünyaya kaybedeceğiz ve bunda hiçbir güç yok
  Yaşam olmadan ölüm nasıl korkunç değildir
  Her günün gece yaratmadığı gibi

  Ve yeniden…
  Güneş kar üzerinde yükselir
  Ve bacalardan duman
  Ve gri kulelerden, hiç sahip olmadığın anıların çanları kafanda çalıyor

  —————————————————————————————————

  Küçük kasabalar için bir çekiç

  başka bir şey söylemeye vaktim yok
  Nefes nefese harabe rutini dışında
  Trafik ışıkları darboğazdır
  Şeytanın bir adım gerisinde
  başka bir şey söylemeye gücüm yok
  Rüyaları dikmek ve çökmekte olan banaliteler arasında
  sigara içmeyi çok istiyorum
  Çünkü bu jest ve bu tat geceye çok yakışıyor.
  Şiirlerinde hep düzyazıda
  Her zaman senden bir adım önde
  Burada yarı gerçekleri oynamak daha güvenli olsa da
  Ahlaki olarak daha yüksek sürü refleksi
  İyi ifadeler listesinden iyi bir ifade alın
  Belki kulağa hoş geliyor çünkü uzun zamandır bir şey ifade etmiyor

  Ve alacakaranlık liderliğe döndüğünde
  Fenerleri karanlığa kadar takip et
  Ve dünyanın sonu ile kırılan rekorlar
  Havarilerin jesti ile sarın
  İçimde benden ne kadar çok varsa o kadar vardı
  Ve her birimiz bir maskeyiz
  Küçük kasabalar için bir çekiç

  Sonbahar melankoli değil
  Sisin arkasındaki gezegenleri sikeyim
  Bu kasabadaki herkes gibi yalan söylüyorlar
  Sonbahar her birinizin hayalidir – güç hakkında
  Zilden sonra ömür boyu ve mastürbasyondan önce
  Amlarımı koklayacağım – ben bir köpeğim

  Ve alacakaranlık liderliğe döndüğünde
  Fenerleri karanlığa kadar takip et
  Ve dünyanın sonu ile kırılan rekorlar
  Havarilerin jesti ile sarın
  İçimde benden ne kadar çok varsa o kadar vardı
  Ve hepimizin bir maskesi var
  Küçük kasabalar için bir çekiç

  —————————————————————————————————

  Sonsuzluğun en kısası

  Hasta bir bedenden, Tanrı’nın lütfundan, lanetlerden, kendinden şüphe duymaktan
  Vahşetten, beklentilerden, karşılaştırmaların zehirinden, yetimhanelerden
  Noel ağaçları, cennetten yıldızlar ve tatiller ve köşede ağlamak cızırtılı
  Sonsuzluğun en kısası
  çocukluğun sonsuzluğu

  Ve yıllardır burada bekliyorsun
  Artık kim olduğunu bilmesen de
  - Unuttum, unuttum, unuttum
  Soğuk bir boşlukla uyumak, hatıraları kafamdan atmak
  Bu onun gücü
  Senin oğlun

  Hasta bedenden geceden aç şeyler çıktı
  Bir soytarı, alaycı, yalancı ve aşağılanmadan gelen bir hain maskesi
  Bağcıklar, haçlar, tespihler, büyüler ve köşelerde ağlamak
  aşkın en büyüğü
  şehitlik aşkı

  Ve çok uzun yıllar bekleyeceksin
  Ve kim olduğunu unutacaksın
  Ve unutacağım, unutacağım
  Gökyüzünde kurşun, griffin’de kış
  bu benim gücüm

  —————————————————————————————————

  Bempo

  Bir emir gibi nevroz
  körü körüne nevroz
  Bir afiş üzerinde psikoz
  Cenazemi her gece duyuruyorum
  Cenazemi her gece izliyorum
  Ve bu yıl hemşehrimin kim olduğunu ve mezarıma kimin tüküreceğini bilmek istiyorum.
  Bugün çok zorlamamaya çalışıyorum
  Bugün vermemeye çalışıyorum

  İlk kapı açık
  gelmem için
  İkinci kapıyı aç,
  oturmak istemiyorum diye
  Üçüncü bir “Ben değilim” kapım yok
  değilim ve olabilirim

  Ve yıllardır burada bekliyorum… artık kim olduğunu bilmiyorum

  Varşova’da indim
  Varşova’da indim
  Varşova’da bunlardan birkaçı zaten vardı
  Ve her biri dantelli ve her biri geyik yapıyor ve her biri baştan çıkarıyor, davet ediyor
  Bugün çok zorlamamaya çalışıyorum
  Yabancı çarşaflardaki korkuyu sil
  Bugün vermemeye çalışıyorum
  Çula ve Vistula’ya
  orospu çocuğu

  “Ve onunla sürekli konuşuyorum
  Duymayacağı şeyler
  Bu adada boş bir kayalık
  Parçalanmış bir regensburg’da
  Ve bu gece uyumayacağım
  Çünkü yine orada olacak
  Hayalleri dizginleyen bir kız değil
  Kırmızı elbiseli bir şey ”

  —————————————————————————————————

  Ben buralı değilim

  (enstrümantal)

  —————————————————————————————————

 46. ao says:

  Büyük adamsınız

 47. Ali Osman says:

  Doyamıyorum

 48. Rzeczom says:

  en son Kraków’a uğradığımda biała dziwka isimli bir bara içki içmek için uğramıştım. Wyborowa Wodka ile gırtlağımı tazelerken bi’ de ne göreyim! Stawrogin sahnede Marilyn Manson’dan Eat me, Drink me’yi söylüyor…

  dedim Stawrogin, co robisz, czy to żart? o da dedi ki abi zainspirował mnie Manson. la saçmalama, co macie ze sobą wspólnego? o da demesin mi canım ikimizde czarny giyiniyoruz diye! on też krzyczy ben de.

  dedim Stawrogin bu baya logiczny yani.

  eee, Priest nerede? bęben kuruyor mu diye etrafa bi baktım ki tuvaletten üzerinde ”Sugarfoot” lakaplı ünlü pedofili jackson’ın davulcusu Jonathan Moffett tişörtlü Priest!

  kapłan dedim, Ty też demek ha? kanka dedi, dzwon oynatırken hep onu düşünürüm. hatta benle Stawrogin Godz ov War’a Doda bağlantımız sayesinde gittik.

  Straw burada araya girdi beni kıpkırmızı görünce: eğer albümü dikkatli dinlersen orada zaten pop esintili prog- tokadı yapıştırdım burada- tamam dedim çocuklar.

  sitede krytyczny yayınlandığından beri 1957468464 kere sizi dinleyen ben anlamamışım. yorumlarda da kimse bahsetmedi, masz rację.

  o günden sonra dinlediğim her 70′ler prog. rock grubundaki śmierć metal esitileri; her gördüğüm metrobüs durağında gitara klasyczna çalan gencolardaki 2pAc etkisini daha iyi özümser oraz anlar oldum…

  çaksu

  @Rzeczom, Bu Youtube linklerinin de com’dan sonrası Lehçe oluyor galiba değil mi?

  Eminim iyi şeyler diyosunuz linkler de siz de. ^.^

  Rzeczom

  @çaksu, ?v=eDsU_jYTEts

  çaksu

  @Rzeczom, Bence de kahvaltıda çorba süper gidiyor!

  (da doğru mu anladım? hmm..)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.