# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
THE ORDER OF APOLLYON – Moriah
| 05.11.2018

Kendini size adamak için boynunu ve bıçağı uzatmış bekliyor.

Fransa black metali dendiğinde akla gelen en değerli gruplardan bazılarında pena ve baget sallayan, ses teli titreten insanlardan oluşan bir grupla bir aradayız bugün: THE ORDER OF APOLLYON.

ABORTED, AOSOTH, VI, ANTAEUS, ARKHON INFAUSTUS, NARGAROTH, MERRIMACK gibi mühim gruplarda çalmışlığı olan, hâlihazırda çalan veya bunlara konserlerde eşlik eden elemanlardan kurulu bu THE ORDER OF APOLLYON, black/death metali gayet ezici ve çekici biçimde sunan 10 yıllık bir oluşum.

Adını Hz. İbrahim’in oğlu İshak’ı kurban etme girişiminde bulunduğu Moriah’tan, yani Tapınak Dağı’ndan, yani Harem Ül-Şerif’ten alan albüm, kapağında da yine bu olayın tasvirini sunarak bizi bu korkunçluğun içine sürüklüyor.

“Moriah”ya dair bahsedilmesi gereken ilk şey, THE ORDER OF APOLLYON’un asla ve asla kaotik, buhranlı ve kusmuk gibi bir girdaba, karambole bulaşmadan; son derece cillop gibi bir prodüksiyon ve ayrıştırılır riflerden oluşan bir kimlikle müziğini sunması. Albümde son derece canlı, sevilesi, kapkara ama içini gösteren bir sound var ve bu şekilde her şey en ince detayına kadar ayrıştırılabiliyor.

THE ORDER OF APOLLYON’un üçüncü albümü olan “Moriah”, grup elemanlarının ağırlıkla black metal gruplarında çalıyor oluşu düşünüldüğünde olayın daha soyut tarafına kayması beklenebilecek, ancak buna rağmen dana gibi death metal ağırlığına sahip bir çalışma. Bol bol tarama rifler, tok ve dolgun death metal vokali olmasa rahatça black metal şarkısı olarak kullanılabilecek bir müzikal altyapı ve hepsini bir potada eriten lanetli bir atmosfer.

“Moriah”yı dinlerken hissedilen birincil unsur, albümde baş rolde çok fazla şeyin olması. Son derece güçlü vokaller, cayır cayır gitarlar ve tank gibi ezip geçen davullar sayesinde THE ORDER OF APOLLYON ciddi anlamda tehditkâr bir ses duvarıyla bizi karşılıyor. “The Lies of the Moriah”ın girişindeki sükûnete aldanıp da yelkenleri indirir gibi olduğumuz anda tokadını çakan albüm, “Grey Father”ın tarama rif çılgınlığı ve blast beat bombardımanından tutun da “Soldat”ın girişindeki kilise orglu ayine kadar son derece tatmin edici ve inandırıcı bir atmosfer yaratıyor.

Baştan sona bahsi geçen konsepti işleyen “Moriah”, bu yanıyla da etkileyici bir duruş sergiliyor. Kurban etme eylemini aile faciası boyutuna indirgeyen ve tüm dinlerde bir şekilde kendine yer bulan bu olay, karanlık ellerde ve kötücül zihinlerde elbette ki gayet sanatsal biçimde yansıtılıyor. Şarkılar ilerledikçe, THE ORDER OF APOLLYON bu kadim vahşeti yansıtmak adına sertlik dozunu artırıyor, amansızlığından bir an olsun ödün vermiyor.

THE ORDER OF APOLLYON ne yaptığını gayet iyi bilen adamlardan oluşan ve acımasız müzik yapan bir grup. “Black metal üstüne death metal vokali” fikri size çekici geliyorsa, evlat kurban etme gibi bir konseptin notalarla ifade edilen hâlini merak ediyorsanız, “Moriah” tam karşınızda kendini size adamak için boynunu ve bıçağı uzatmış bekliyor.

7,5/10
Albümün okur notu: 12345678910 (7.57/10, Toplam oy: 7)
Loading ... Loading ...
etiketler:
 • TwitThis
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Netvibes
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2018
Şirket
Agonia Records
Kadro
B.S.T.: Vokal, gitar
S.R.: Gitar, vokal
A.K.: Bas, vokal
S.K.: Davul
Şarkılar
1. The Lies of Moriah
2. Rites of the Immolator
3. Grey Father
4. The Cradle
5. The Original Cries of Jerusalem
6. Trident of Flesh
7. Soldat
8. A Monument
  Yorum alanı

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.