# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Serbest kürsü
| 04.05.2015

Yeter! Söz milletin.

Herkese merhaba. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu başlıkta gönlünüzden geçen herhangi bir konuda dile getirmek istediklerinizi paylaşabilirsiniz. Ülke gündeminden müzik dünyasına, son komik videolardan ligdeki son gelişmelere kadar ister suya sabuna dokunan, ister havadan sudan konularla köşemizi renklendirmenizi arzu ediyoruz. Tek ricamız, yorumlarınızı kimseyi kırmayacak, kendinizi hapse attırmayacak ve sitemizi kapattırmayacak içerikle şekillendirmeniz.

Hepimize mutlu ve özgür günler dilerim.

  Yorum alanı

“Serbest kürsü” yazısına 2,423 yorum var

 1. northern says:

  biri lütfen sad wings of destiny’yi yazsın artık!

 2. şeyh hulud says:

  Bardo Methodology’nin 6. sayısında Deathspell Omega röportajının devamı çıkmış.

 3. Arkadaşlar selam. İşlerin yoğunluğu ve malum salgın haberlerini takip etmekten bazı haberleri siteye girmekte gecikmeler oluyor. Evet Burzum yeni albüm çıkardı, evet başka gelişmeler oluyor. Hepsini en kısa zamanda gireceğiz siteye. Gecikmeler için kusura bakmayın.

  Agrypnie

  @Ahmet Saraçoğlu, Sitede de baya bi durgunluk var.Ülkenin sosyal hayatı siteye yansımış gibi salgın olayından sonra :D
  Abi evde sıkılacağımız belli bu süreç boyunca ,en azından buradan eksiltmeyelim derim ,saygılar :)

  Ahmet Saraçoğlu

  @Agrypnie, evet öyle. İşlerden dolayı oldu. Yarın öğlen civarı rahatlayacak herhalde, canlandıracağız. Girilmeyi bekleyen 30′dan fazla haber var öyle söyleyeyim.

  Ahmet Saraçoğlu

  Yarından itibaren birkaç gün boyunca her saat başı yeni haber olacak sitede. İşlerden dolayı epey bir birikmişti, hepsini yayınlayacağız. Gecikme için tekrardan kusura bakmayın.

 4. şeyh hulud says:

  1917 internete düşmüş, bugün izlerken aklıma dışarı çıkmayı pek düşünmeyenler için korona günlerinde evde yapılabilecek bir şey geldi. Filmin en büyük esprisi baştan sona one-shot çekilmiş gibi durması (Önceden film hakkında hiç bilgim yoktu, ilk 30 dakika ne oluyoruz diye ciddi şaşırdım). Tabii 2 saatlik, ağırlıklı dış mekanlarda, siperlerde geçen, savaş sahneleri olan, sürüyle figüranın bulunduğu bir filmi one-shot çekmek mümkün değil ama kestikleri yerleri çok iyi gizlemişler. Bence filmi henüz izlemediyseniz şöyle bir şey yapılabilir: Önce filmi 1 kere normal izleyin, sonra 2. izleyişte kesildiğini düşündüğünüz yerleri not alıp liste hazırlayın ve şuradaki 34 maddelik listeyle karşılaştırın:

  https://screenrant.com/1917-movie-secret-cuts-one-shot-trick-scenes-where/

  Bir de Burzum albümüyle yakın zamanda çıkan The Longing diye bir oyun var, müziklerine Spectral Kingdom gibi birkaç dungeon synth projesi de katkı sağlamış. Herkesin hoşuna gitmese de zaman geçirmek için ideal. Oyunun neredeyse hiçbir amacı yok, tamamen atmosfere yönelik, tek yapmanız gereken 400 gün boyunca yeraltı kralının uyanmasını beklemek ve yeraltındaki terk edilmiş tünellerde, koridorlarda dolaşmak. Yalnız şöyle bir özel yanı var, gerçekten 400 gün beklemeniz gerekiyor, oyun başladığı andan itibaren zamanı kaydedip gerçek saate göre ilerliyor. Gerçi oyundaki karakterin kitap okuyarak veya odasını dekore etmesini falan sağlayarak daha keyifli zaman geçirmesini sağlarsanız zaman da daha hızlı akıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=wl3oHAWh8RM

  Rust in Peace.

  @şeyh hulud, 400 saat değil, 400 gün… Oyunun ömrü em fazla birkaç saat, 400 saat yapmsaymış adam bari

  şeyh hulud

  @Rust in Peace., pek bakma fırsatım olmadı henüz. Okuduğum kadarıyla toplamda 30 saatlik içerik var yazmış biri, oyundaki 400 günü de 15-20 günde eritmek mümkünmüş. Bir de herhalde beklemeyi gerektirmeyen alternatif sonlar var.

  çaksu

  @şeyh hulud, Böyle zoraki WW1 – WW2 falan diye bi bağlantı kurur gibi yapıp kitap önereyim ben de. Amerika’da sanırım popüler kültüre malolmuş bi kitap ama ben burda konuştuğum insanlarda okuyana rastlamadım. Kurt Vonnegut – Slaughterhouse 5. Mümkünse orjinali. Çok kuru, sade, hem gerçekçi hem absürt (?) bi dili var. Kurgusu, akışı 4.boyutta hazırlanmış. 3 boyuta düşen gölgesini görüyosun. Bulabilen olursa ev hapsinde tavsiye ederim.

  Ben de ilk kez oturup Lovecraft okuyacağım inşallah. Uzuuun zamandır niyetlendiğim bir şeydi.

  Berca B.

  @çaksu, Kurt Vonnegut’u sevdiysen Tom Robbins’i de kesin seversin. Bana bu tarz yazarların yazımının biraz fazla yorucu geldiği anlar oluyor ama yine de kaptırınca cidden büyük keyif alıyor insan.

  çaksu

  @Berca B., Eyvallah ^.^ Yapmayı planladığım 8796 şeyden biri Even Cowgirls Get the Blues’u okumak. Çok sevdiğim Terence Mckenna ile de kankaymış sanırım Robbins. Da okulun kütüphanesine girebilir miyim şu an, ya da girmek ister miyim, bilmiyorum. Ama önerinle okuyacağım tarihi önlere almış oldun muhtemelen :)

  Berca B.

  @çaksu, ben henüz Even Cowgirls Get the Blues’a başlamadım, Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar’ı yeni bitirdiğim için bir süre mola verdim ama yeterli zaman geçince okuyacağım onu da. Artık kim ilk bitirirse burda konuyu tekrar hortlatırız :)

  çaksu

  @Berca B., Wink :)

  Melkor

  @şeyh hulud, Roger Deakins o kadar uğraştı. Şu filmi imaxte izleyemedik ya. İçime oturdu.

  Berca B.

  @şeyh hulud, 400 gün boyunca bekleme diyince aklıma Las Vegas’a gerçek zamanlı olarak 8 saatlik bir otobüs yolculuğu yaptıran ve bu esnada eğlenceli hiçbir şey olmayan Desert Bus isimli oyun geldi. Dünyanın en acımasız oyunu kesinlikle:

  https://youtu.be/RFi2vcseEz8

  şeyh hulud

  @Berca B., Bunda ille 400 gün beklemek gerekmiyor ama oyundaki karakterin dalga geçercesine kanserojen bir yürüyüş hızı var.

  şeyh hulud

  @şeyh hulud, oyunda Burzum’a küçük de olsa şöyle yer vermişler:

  https://imgur.com/gallery/mKQqWon

  Deadman

  @şeyh hulud, resim açılmıyor. Benden mi kaynaklı?

  şeyh hulud

  @Deadman, şuradan deneyebilirsin:

  https://i.imgur.com/UkiHAIZ.png

  Deadman

  @şeyh hulud, sağ olun.

 5. Berca B. says:

  Ben de bu boşlukta Talos Principle’a sardım 2 gündür, ihtiyacını duyduğumdan haberimin olmadığı süper bir bulmaca oyunuymuş meğer. Acayip büyük keyifle oynuyorum ve yakın çevreme de tavsiye ediyorum ki şimdiye kadar herkesten güzel geri dönüşler aldım. Koşturmalı bol aksiyonlu oyunlardan biraz sıyrılıp, beyin zorlayan bulmacalara meraklı varsa kesinlikle tavsiye ederim.

  Bunun dışında uzun zamanlı bağımlılığım Tekken 7′ye devam ediyorum. Varsa oynayan steam’e beklerim.

  Sinan Ceylan

  @Berca B., Steam demişken Ubisoft çokgzel indirimler yapmış ama ekonomik gidişatın belirsizliğinden ötürü temkinli olmakta fayda gördüğümden elim satın al butonuna gidemiyor Berca. Gerçi önceden almış olduğum oyunları aralıksız oynasam 3-4 ay yeter ama işte :D

  Berca B.

  @Sinan Ceylan, ahaha valla sanırım herkesin durumunu özetledin bu iki cümleyle.

  OblomoV

  @Berca B., Ben de 2 ay kadar önce indirime girmişken alıp bitirdim ve hayran kaldım. Türü içerisinde gerçekten başarılı bir yapım. Bulmacaların yanında felsefesiyle de düşündürüyor. Dlcsini almayı unutmuşum, onu da oynayacağım bir ara. Ayrıca enteresan sürprüz yımırtaları da var oyunun. :)

  Berca B.

  @OblomoV, dediklerine ek olarak müzikler de harika. Spotify’da Damjan Mravunac diye aratınca çıkıyor, bu stresli günlerde tam arka planda çalıp dinlemelik.

 6. çaksu says:

  Kitap bahsi olmuşken.. Bir yerde bir insan e-kitap ve sesli kitap arşivini yüklemiş ve paylaşmış. Burada da olsun.

 7. Rust in Peace. says:

  Ben de ders çalıştığım için Lotr okumaya başlamaya çekiniyordum, 2 hafta ara olayını duyunca başladım, 2.kitaba geçtim ve muhteşemmiş gerçekten. Filmi az çok izledim tabi ama benim gibi betimlemeleri, ağır dili seven biri için kitap çok iyi. Çoğunluğun şikayeti betimlemelerin fazla olması olmuş ama benim için kitabı sevme nedeni oldu. Aynı şekilde Hobbit daha çok aksiyon ağırlıklı olduğu için onu daha az sevdim Lotr’dan.

 8. northern says:

  “vredehammer” incelemesi acayip canımı sıktı.

  virüs salgını ile hiçbir haberi takip etmemeye karar vereli 1 hafta falan oldu, hatta buradaki sabit başlığa da bir defa yazdım ve sonra okumadım bile. çünkü elden gelen belli, bunu kişisel yorumlarla artık alabildiğine sündürmenin hiçbir mantığı yok.

  bu bağlamda şu salgının olur olmaz her yere sokulmasına karşıyım. “vredehammer” albüm incelemesine “sokağa çıkarsam ölebilirim” diye başlamanın ve incelemede iki paragraf salgından bahsetmenin, öneriyle yazıyı sonlandırmanın mantığını çözemiyorum ben. nal gibi bir başlık açmışsın sabahtan akşama yazıp duruyorsunuz zaten orada.

  anladık abi tehlikeli, tedbir alın. ama bitti, bu kadar, yeter artık. millete gün doğdu yemin ediyorum. basın zaten felaketten, acıdan beslenir ama herkes de “bilinçli uzman” kesilip başkasına saat başı söylev çeker oldu.

  bunu albüm incelemesi altına yazıyordum ama buraya almaya karar verdim, odak noktası orada incelemede kalsın diye.

  tabi burada çok basit bir şekilde “okuma kardeşim o zaman” denebilir, inceleme sonuçta öznel bir yazı, bir nevi iç dökme de oluyor. haklılık payı da vard burada. ama ben sadece bu salgının artık olur olmaz her yere sokulmasının sağlıklı olmadığını belirtmek istedim kendimce. felakete odaklanan bir akıl, evet insanın doğasında var, ama bana normal gelmiyor. amacım saçma bir tartışmaya da yol açmak değil. zaten bir karşılık gelirse cevap da yazmayacağım. yayınlanmasa da olur, ahmet saraçoğlu ne de olsa okuyacaktır. iyi günler.

  Ahmet Saraçoğlu

  @northern, her yere sokulmaması konusunda haklısın. Ben sadece önceki albümü dinlerken ne yaptığımı düşününce, bu kadarcık sürede neler değişti diye bahsedeyim diye yazdım. Açıkçası biraz da farkındalık yaratması amacıyla o başlığı attım ve sonunu o şekilde bitirdim. O koronavirüs başlığında isteyen istediğini konuşuyor zaten, bu kritik dışında bir daha başka bir yerde bahsetmeyeceğim.

  ismail vilehand

  @northern, duygularıma tercüman olmuşsun. Bu konuyu alakalı alakasız her yere sokmak anksiyete problemi olan insanları zor durumda bırakmaktan başka işe yaramıyor.

 9. Kıyamet metali says:

  Katatonia “üzmeye” devam ediyor… Gerçekten üzülüyorum grup için. Bu nedir arkadaş? Birkaç yıl önce faaliyetlerini bir süreliğine durdurmak yerine tamamen dağılmayı seçmeleri daha doğru bir tercih olabilirmiş. Opeth’ten sonra sevdiğimiz bir başka grubu daha kaybedeceğiz gibi duruyor. Umarım albümdeki diğer şarkılar bana bu yazdıklarımı yedirir. Keyifle de yerim, hiç sıkıntı değil, ama ilk iki single’da duyduklarım “gerçek Katatonia bu değil” dedirtiyor maalesef.

  https://youtu.be/nQaN2elJ-dQ

  \m/

  @Kıyamet metali, bu sefer bir şey uyandırmadı bende. 15 defa dinleyip tekrar yorum yaparım

  \m/

  @Kıyamet metali, ha bir de “gerçek xx bu değil” muhabbetini de hiç sevmiyorum. Ben de kesin kullanmışımdır ama, görürseniz sen de kullanmışsın ulan diye yedirin. Hakkınızdır

  tahsin

  @Kıyamet metali,
  Videonun altindaki aciklamdan bir kisim ;
  This track is one of the highlights from new album ‘City Burials’

 10. çaksu says:

  Turunu iptal eden Devin oturduğu yerden bi şarkı yapmış. Elimden gelen bu demiş. “..provide some relief…in the ways that I’m able to”

  https://www.youtube.com/watch?v=k4p2g_fYwmg

  <3

  çaksu

  @çaksu, Bu da bugün gelmiş. “WE LIKE TO PARTY In Isolation”

  https://www.youtube.com/watch?v=xLpcsV9OmQ8

  ^.^

 11. Aura magula says:

  Arkadaşlar oyun sıkıntısı çeken varsa eğer, epic games de watchdogs ile stanley parable beleş

  Sinan Ceylan

  @Aura magula, Epic’de “Assassin’s Creed Odyssey” çok sağlam indirime girmiş. 269 TL’dan 89 TL’ye düşmüş. Bir de yılbaşından kalma 60 liralık kuponum vardı. Cillop gibi oyunu 29 liraya kapattım, kendimi DH ölücüsü gibi hissediyorum ama yapacak bir şey yok. :(

 12. şeyh hulud says:

  Digital hardcore’un son yıllardaki (galiba) en popüler ismi Machine Girl yeni albüm yapmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=Ch7a0nr91y8

 13. Dysplasia says:

  Niklas Sundin de DT’yi bırakmış. Hoş olmadı.

  Melkor

  @Dysplasia, Yeni albüm brandstrom’ün klavye fetişinin at koşturduğu şarkılarla dolu olabilir.

 14. McLorand says:

  Ozark dizisi s03b04 35:49′da işkence yöntemi olarak black metal dinletilince beni bir gülme aldı gece gece :D

  OblomoV

  @McLorand, ucundan biraz zopailer yedik ama sağlık olsun. :) Nasıl yeni sezon, aynı kalitede devam mı? Ben izlemeye başlamadım henüz.

 15. Melkor says:

  Tidal 4 aylık hifi üyelik 4 lira olmuş.
  Haberiniz olsun.

 16. OblomoV says:

  #evdekalmetalçal etiketine gönderilen videolar şahane. Ne kadar çok yetenekli genç varmış ülkemizde bu vesileyle görmüş olduk. Ve geniş bir yelpazede çalınan şarkılar. Bu daha da güzel kısmı.

  Ahmet Saraçoğlu

  @OblomoV, aynen ben de çok memnunum grup çeşitliliğinden. Sürekli yenileri geliyor, daha uzunca bir süre paylaşmaya devam edeceğiz gibi duruyor.

 17. @kspsml says:

  Misþyrming’den güzel bir çalışma malum zamanlarda kendilerinde bizi mahrum bırakmamışlar.
  https://www.youtube.com/watch?v=pt8qNBvpkrE

  Josef

  @kspsml, iron maiden virus şarkıyı yeni buldum YouTube önerilerinde buldum çoğu kişi bilmiyor.

 18. enemyofgod says:

  https://open.spotify.com/album/50M2P4aBkiIvo0ZFPBtMtD?si=2JamE1gXRNWy9zpRYK5YVw

  Türkiye’de metalin hala yaşadığının göstergesi bence çok başarılı

 19. ismail vilehand says:

  Liverpool’un muhtemel EPL şampiyonluğu, Galatasaray’ın Kadıköy galibiyeti ve akabinde coronavirus salgını. Yanlış anlaşılmasın bunları bir yere bağlamıyorum, futbolsuzluktan aşırı sıkıldım.

 20. çaksu says:

  @ismail vilehand, Yoo bence hala Liverpool’un lanetini yaşıyoruz. 30 sene sonra adamlar batmayan gemi yaptı. Şampiyon olmaması imkansız görünüyodu. Allah da çaktırmamamaya çalıştığı için müdahele etmiyodu. Ama artık sona doğru dayanamadı. Dünyanın sonunu başlattı.

  Allah United’lı. Bütün bunlar hep ondan.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.