# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Serbest kürsü
| 04.05.2015

Yeter! Söz milletin.

Herkese merhaba. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu başlıkta gönlünüzden geçen herhangi bir konuda dile getirmek istediklerinizi paylaşabilirsiniz. Ülke gündeminden müzik dünyasına, son komik videolardan ligdeki son gelişmelere kadar ister suya sabuna dokunan, ister havadan sudan konularla köşemizi renklendirmenizi arzu ediyoruz. Tek ricamız, yorumlarınızı kimseyi kırmayacak, kendinizi hapse attırmayacak ve sitemizi kapattırmayacak içerikle şekillendirmeniz.

Hepimize mutlu ve özgür günler dilerim.

  Yorum alanı

“Serbest kürsü” yazısına 2,134 yorum var

 1. OblomoV says:

  Spotify’ın konforuna alıştık ama birçok önemli grubun albümlerinin eksik olması, hatta sonradan kaldırılması can sıkıcı. Yaptığım Death Metal çalma listesinde epey bir şarkı gitmiş. Kontrol ettiğimde albümlerin kaldırılmış olduğunu görüyorum.

  ytncl

  @OblomoV, O konuda Spotify’a ben de çok kırgınım. Stationary Traveller gibi bir albüm neden gider yahu!

  tahsin

  @OblomoV, Dissection- Storm of the light’s bane kaldirildi amk cildirmalik.

  OblomoV

  @OblomoV, Aynen. Dissection uzun zamandır yok. Sadece son albümü var galiba. Carcass albümleri gitmiş son albüm haricinde. Dismember albümleri yok. Decapitated son üç albümü dışında eksik; Winds of Creation gibi bir şaheser yok yani. Hemen aklıma gelmeyen daha bir sürü grubun albümleri eksik. ytncl’nin bahsetiği gibi Camel’ın bile albümleri eksikse zaten sıkıntı büyük. Plak firmalarıyla olan anlaşmazlık yüzünden mi oluyor, nasıl oluyor bilmiyorum ama sevdiğim albümleri dinleyemedikten sonra aboneliğe geçmenin bir esprisi kalmıyor benim için.

  sleepless

  @OblomoV, bildiğim kadarıyla plak şirketi veya grup kendi yüklerse yüklüyor, silerse siliyor. bir kısmı gelen paranın azlığına bakıp “bu paraya çalışmam aga” diyor olabilir; 1 milyon kez stream edilen bir grubun kazandığı para 5000 dolar etmiyor.

 2. McLorand says:

  Mayhem-Daemon… Yayımlandı. Fena da olmamış gibi geldi bana. Haldır haldır da turneye çıkıyorlar, duraklar şöyle:
  Oct 31: Nijmegen Doornroosje, Netherlands
  Nov 01: Leiden Gebr De Nobel, Netherlands
  Nov 05: Paris La Machine Du Moulin Rouge, France
  Nov 06: Rennes L’etage, France
  Nov 07: Toulouse Metronum, France
  Nov 10: Lyon CCO, France
  Nov 12: Milan Magazzini Generali, Italy
  Nov 14: Vienna Szene, Austria
  Nov 15: Prague Meet Factory, Czech Republic
  Nov 16: Berlin Astra, Germany
  Nov 17: Lille Tyrant Fest, France
  Nov 19: Kassel Musik Theater 130BPM, Germany
  Nov 21: Mannheim MS Connextion Complex, Germany
  Nov 22: Vosselaar Biebob, Belgium
  Nov 23: Oberhausen Turbinehalle, Germany
  Nov 24: Copenhagen Pumpehuset, Denmark
  Nov 26: Tampere Pakkahuone, Finland
  Nov 27: Helsinki Tavastia, Finland
  Nov 29: Stockholm Fryshuset Klubben, Sweden
  Nov 30: Gothenburg Pustervik, Sweden

 3. deadhouse says:

  Ne yazık ki son birkaç yıldır sene sonu listeleri çekiciliğini yitirdi. Bunun da en büyük nedeni “en beğendiğiniz 10 albüm hadi 20 olsun” yerine çoğu kişinin 40 50 80 600 albüm yazması. Şahsen bir bok anlaşılmadığını düşünüyorum böyle olunca. Çok albüm olsun, herkes bir şeyler keşfetsin durumunu anlıyorum. Ancak bu grup önerme bölümünde yapılsaydı daha iyi olurdu bence. Sene Sonu listelerinin amacı en iyi albümleri belirlemektir, az çok sevdiğimiz tüm albümleri full sıra yazmak değildir.(Bence)

  Tabii ki yine de siz bilirsiniz. Ben sadece bir okuyucuyum. Naçizane görüşlerimi belirttim.

  Nox

  @deadhouse, her sene aynı yorumu yazıyorum bu sene de boş geçmeyeyim. işi kritik yazmak olan insan bir senede 500 albüm dinler onu anlarım da normal insan işinin gücünün ortasında nasıl bu kadar çok albüm dinleyebilir bir de ben bunlardan 30 tanesini beğendiğim diye liste oluşturabilir? ben şans eseri sevdiğim bir albüm bulursam onu hatmetmem, sindirmem zaten minimum 1 ayımı alıyor.

  bir de hali hazırda dinlediğim 10 parçadan 9′u yeni değil eskiden beri dinlediğim şeyler oluyor. yeniye olan bu açlığı hiç anlamıyorum. çağın gerisinde kaldım galiba.

  deadhouse

  @Nox, Sene Sonu listeleri amacına hizmet etmiyor. Adam kalkıyor, 50 albüm yazıyor. 1. yazdığı albüme ve 50. yazdığı albüme aynı değeri vermiş oluyor. Bu çok saçma ve kabul görebilecek bir şey değil, kesinlikle değil. Diyecek ki 50. albümü yazmamın sebebi en beğendiğim 50. albüm olması. Ben de ona şunu derim: Sen 1. albüme 10 vermişsen, 50. albüme kaç verdin? 8′in altını kesinlikle kabul etmem. Amaç en iyi albümleri belirlemek değil mi? Yok eğer 50. yazdığın albüme de en az 8 vermişsen bu bambaşka bir tartışma konusu. Her sene 50 mükemmel albüm dinleyen bir insan acaba sonraki yıllarda da o albümleri dinlemeye devam ediyor mudur? Acaba o albümler geri kalan hayatında onda ne gibi izler bırakacaktır? Eğer o albümlerin büyük çoğunluğunun yüzüne sonraki senelerde bakmayacaksa, o kişi tüketici ruhun doruklarında yaşıyordur, ne müziğin ne de başka bir sanat dalının hakkını vermiyordur, kendine de o müziğe de fayda sağlamıyordur.

  Aslında işin müzik tarihi kısmı da var. Biz metal müzik için konuşuyoruz, müzikolog değiliz, ama genel bilgilerle de işi daha derine çıkartabiliriz. Avant-garde, deneysel müzikler dışında ana akım müziğin bir tıkanma içinde olduğu aşikar. 60′larda, 70′lerde yaşamıyoruz. Elektronik müziğin, rock/metal müziğin yeni filizlendigi zamanlarda değiliz. Sanat dalları belli dönemlerde tıkanmalar yaşayabilir. Kimilerine göre müzik öldü, sinema öldü, opera öldü şu öldü bu öldü. Ben işe bu bakışla değil de daha iyimser bakalım diyorum. Sanatları öldürmeden günümüz müziğine kaba, yüzeysel bir göz bile atsak, yaşadığımız dönemin 60′lar 70′ler hatta 80′ler, 90′lar olmadığı malum. Bir ruh kaybı, aşırı tüketicilik ve niteliksiz üreticilik aldı başını gitti. Artık herkes sanatçı, herkes müzisyen, herkes bir şeyler olabiliyor. Böyle bir dönemde, hele hele söz konusu müzik türünün geldiği teknik tıkanıklığın ve taklidin, orijinal olamamanın, apaçık ortada olduğu bir dönemde her sene 50 mukemmel albüm dinliyorum diyen kişi bambaşka dünyalarda yaşıyordur. Bence 50 mükemmel albüm değil, 50 keyif aldığı albüm dinliyordur ve bu müziğe bakışı “kalıcılık, orijinallik” üzerine kurulu değil, salt keyif alma üzerine kuruludur.

 4. Az önce biten Liverpool – Arsenal maçı, hayatımda izlediğim en iyi maçlardan biriydi.

  Liverpool 1-0 Arsenal
  Liverpool 1-1 Arsenal
  Liverpool 1-2 Arsenal
  Liverpool 1-3 Arsenal
  Liverpool 2-3 Arsenal
  Liverpool 2-4 Arsenal
  Liverpool 3-4 Arsenal
  Liverpool 4-4 Arsenal
  Liverpool 4-5 Arsenal
  Liverpool 5-5 Arsenal

  Normal süre 5-5 bitti, penaltılara kaldı:
  Liverpool 5-4 Arsenal

  Bir maçta toplam 19 gol görmüş oldum, gollerden 3-4 tanesi de muazzamdı.

  It’s the football that’s the football ulan.

  İlker

  @Ahmet Saraçoğlu, Origi ne yaptı yahu en son öyle. Muhteşem maçtı.

 5. Salata says:

  Yngwie Malmsteen’in yeni albümü ne olmuş öyle ya? Tövbe estağfurullah bir şey olmuş. Düşman başına. İlk albümünü baştan sona onun gibi çalabilmek için çok şeyi peşkeş çekebileceğim dünyanın gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerinden birinden her ama her yönüyle dinlenemez tahammül bile edilemez bir SMOKE ON THE WATER performansı dinleyeceğim asla aklıma gelmezdi.

 6. “Son 20 Yılın En İyi Albümü” anketini yarın tartışma konusu bölümünde başlatıyoruz.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Harika! Tek bir albüm söyleneceği için ilgi çekici ve merak uyandırıcı olacak.

 7. Levante’den 3 yiyen Barça artık CL’de Slavia Prag’a patlar diye düşünüp 4,5 üst oynadım, maç 0-0 bitti.

  Slavia Prag’a helal olsun harbiden. Tam GS’nin oynamasını istediğim gibi oynuyorlar ama muhtemelen biz yarın Real’den 2 ila 4 gol yer, iki takım arasındaki ekonomik güç farkından söz eder ve rotamızı Avrupa Ligi’ne çeviririz.

  Sokam böyle zihniyete be… Deli gibi para harcayıp saçma sapan transferler yapmaktansa şöyle mantıklı, akılcı oynayan orta ölçekli takım yaratamayan Türk futbol ortamına yazıklar olsun.

  Neyse, bari Liverpool-Genk maçında 8-10 tane gol olsun da keyfim yerine gelsin. Bir yandan ŞL maçı izleyip bir yandan The Great Old Ones kritiği yazıyorum ahah

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, Falcao ısınırken alev almış diyorlar.

  Ahmet Saraçoğlu

  @ismail vilehand, ligin ikinci yarısında Telekom’da Kayseri’ye karşı biri penaltıdan biri rakibe çarpmalı biri de VAR kararlı hat-trick yapıp maç sonu üçlü çektirecek kral.

 8. Gül gibi siteyiz lan aslında, ne kötülüğümüzü gördünüz. :(

  5.38-5.50 arası:

  https://www.youtube.com/watch?v=siaPw9zR9_Q&feature=youtu.be

  killyourselfchuck

  @Ahmet Saraçoğlu, lmao

 9. İlk 15 dk itibarıyla Real Madrid – Galatasaray maçı:

  https://www.geek.com/wp-content/uploads/2016/08/this-is-fine-meme-625×350.jpg

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Tek suçlu FT. Eline Galatasaray tarihinin en pahalı kadrolarından birini verdiler. O ise kompleksiyle, egosuyla, forma adaletsizliğiyle ve taktik bilgisi yoksunluğuyla Galatasaray’ı bu hale getirdi.

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, bence tek suçlu o değil. Takımda az biraz oynar gibi yapan 2-3 kişi var, kalanı çöpoğlu çöp. Pahalı olması bir şey ifade etmiyor, sundukları şey utanç verici.

  Mariano, Nagatomo, Seri, Lemina şu an siktirip gidebilir. Defans sıfır güven veriyor, Feghouli’nin adım atacak hâli yok, Babel öylece dolanıyor.

  Nzonzi futbola benzer bir şey oynuyor, başka da bir şey yok.

  4 maç oldu, CL’de gol atamayan tek takım GS.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Saydığın adamlar kötü futbolcu değil. Onları yönetemeyen bir teknik direktörle karşı karşıyayız. Eğer dediğin gibiyse belki de Chelsea’de Hazard ve tayfasının Mourinho’ya yaptığını, bizim futbolcular da Fatih Terim’e yapıyor olabilir.

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, yok ben FT’de sıkıntı yok demiyorum, o da aşırı formsuz ama takım da gösterdiğinin çok daha azı bence. Kiralık olduklarından mı yoksa hakikaten bitmiş olduklarından mı bilmem, hiç ışık yok takımda.

  Son hafta ligde Türk Telekom’da Rize’yi 2-0 yendik, bir gol kendi kalesine bir gol penaltı ve “moral depoladık”. O maçta da rezil bir futbol vardı.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Doğru. Nagatomo akciğer sönmesinden sonra kendine gelemedi. Mariano için isabetli bir şut atsın diye dua ediyoruz. Marcao zaten saatli bomba. Seri, Lemina, Belhanda, Feghouli ne oynadıkları belli değil. Belki de abarttık futbolcuları. İsteksiz, formsuz, yaşlı ya da umursamazlar. Falcao olayı da tuz, biber oldu. Keşke Türk futbolcularla çıksaydı sahaya. Hiç olmazsa en az yarısı. Daha kötü olmazdı diye düşünüyorum.

 10. deadhouse says:

  Lucifer’dan Galatasaray’ın ikinci yarı daha fazla gol yememesini diliyorum. En son yine büyük fark yemiştik Real Madrid’den. (6-1) Ona bile razıyım şu an.

  deadhouse

  @deadhouse, 6-1′e razıyım demiştim. :(

 11. killyourselfchuck says:

  2000lerin en iyi 10 albümünde yer kaplamamak için buraya yazıyorum.

  keşke 2000lerin ve 2010ların diye ikiye ayrılmış bir başlık olsaydı. çünkü 20 yıl çok ama çok uzun bir süre. hem işimiz kolaylaşırdı hem de daha spesifik albümler, gruplar vs. öne çıkardı.

  İlker

  @killyourselfchuck, Katılıyorum.

  Opethsevenbiri

  @killyourselfchuck, 2000′lerden kasıt 2000-2010 arası diye düşünüyorum. 2010′lar ayrı bir şey çünkü.

  killyourselfchuck

  @Opethsevenbiri, ”Geçtiğimiz 20 yıla damga vuran en önemli 10 albümü seçiyoruz.”

  ”Sizden isteğimiz, 1 Ocak 2000-31 Aralık 2019 tarihleri arasında çıkan albümleri kapsayan bir “En iyi 10 Albüm” listesi yapmanız.”

 12. Tam 8 yıl önce bugün (11.11.11) ilk albümümüzü yayınlamıştık. Çok ilginç bir histi. Albümü Bandcamp’e koyup PA ve sosyal medyadan haberini paylaşırken ellerimin titrediğini hatırlıyorum. 8 sene geçmiş olması çok acayip.

  Kendi kurduğum gruptan 2015′te ayrıldım ve onlar da birkaç ay sonra dağıldılar. 2015′ten bu yana yeni bir şeyler yazma konusunda hep gidip geldim, çeşitli şarkılar yazıp bir köşeye attım. Aylarca hiç gitar çalmadığım bile oldu.

  Ve geçen bu 4 yılın ardından, bir şeyler besteleme konusunda ilk kez bu kadar istekli ve hazır hissediyorum.

  killyourselfchuck

  @Ahmet Saraçoğlu, hatırlattığın iyi oldu aslında. en son iki yıl önce mi ne dinlemiştim ve kaczynski’ye baya tutulmuştum.

  aradan uzun süre geçmiş olabilir ama içinde hazır olduğuna dair en ufak bir hissiyat varsa otur jilet gibi çal gitarını usta. thrown to the sun olmasa da başka bir oluşumla ya da solo albümünle karşımıza çıkarsın.

 13. Aura magula says:

  yanlış mı duyuyorum yoksa gerçekten türkçe konuşuyor bu metalciler
  https://youtu.be/GXZwTrDrWyw

  den4x

  @Aura magula, ahuahus ben bu videolar yüzünden başka türlü dinleyemiyorum şarkıları. hassiktir kaç ingiliz albay geeeliyooor’dan başka bir laf duyamıyorum mesela senelerdir. soulfly olması lazım.

 14. ArdaMiray says:

  Arkadaşlar James Hetfield’ın 16 yıl sonra yeniden rehabilitasyon merkezinde tedavi görmeye başladığını,konserlerin iptal edildiğini,metal müzikle alakası olmayan neredeyse bütün haber siteleri haber yapmasına rağmen, pasifagresif’te bu büyük haberi sanırım kimse farketmedi,yada ben göremiyorum,bu konu ile ilgili haber bekliyoruz.

  Ahmet Saraçoğlu

  @ArdaMiray, o haber çıktığı sıralarda çok yoğundum ve bir miktar haber birikmişti. Notunu da almıştım ama sonradan girmeyi unuttum evet, haklısın.

 15. Arnavut says:

  Bu grubun yeni albumunun yazisi olacak mi Admin ?
  http://www.pasifagresif.com/2019/10/wilderun-yeni-album/

 16. Futboldaki sansasyonel olayları çok seviyorum ve dün bugün Totnım’da yaşananlar çok acayip cidden.

  Domino etkisi başlasın; Poşet Madrid’e, Ancelotti Arsenal’e gitsin. Sarri Napoli’ye geri dönsün, Allegri Barça’ya gitsin, Zidane da Juve’ye gitsin.

  Valverde ve Emery kulüpsüz olsalar da olur.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, morinyo’nun italya’ya dönüp conte’den dayak dayak ihtimalini düşünerek hayal kuruyordum ama suya düştü. Sarri’nin napoli’ye dönme ihtimali bana imkansız geliyor. Napoli taraftarı ateşe verir o şehri:)

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Poşet’i Bayern’e de alabilirler aslında. Ben Sarri’yi Juve’de çok kalıcı görmüyorum. Sırf Ronaldo’yla zıtlaştı diye değil, genel olarak baya zor bir adam olduğu belli. Sanki seneye falan Juve’den ayrılıp sonra da fazla büyük takım kasmadan Brescia, Parma falan takılacakmış gibi geliyor ama dur bakalım.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, bayern de başkan değişti, bakalim nasil bi etkisi olacak. Radikal değisiklikler olursa belki arsene wenger i bile görebiliriz:) real posetin pesinden baya bi kosmustu ama bakalım hangi dev kapacak. Sarri konusunda da sonuna kadar haklisin. Yuve ile uzun süreli ilişkileri olacagını hiç düşünmüyorum. Ben en çok allegri italya dışına çıkarsa ne yapacak onu merak ediyorum.

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Allegri Premier League’e gitsin.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, arsenal yada manu olabilir.

 17. OblomoV says:

  2000′lerin en iyi 10 albümü listelerinde dinlememiş olduğum albümlere bakıyorum. Şu ana kadar en önemli keşfim ”Lykathea Aflame – Elvenefris” oldu. Metal müziği yeni yeni dinlemeye başladığım dönemde o efsane albümleri dinlerken hissettiğime yakın bir etki yaptı üzerimde.

  2000 yılında çıkmış albüm. Bunca zaman başka bir albüm yapmamışlar ve Metal Archives sitesinde grubun durumu ‘belirsiz’ yazıyor. Kritiği yok galiba sitede. Biri yazmalı bu albümü.

  Uzun zamandır bu kadar orijinal bir iş dinlememiştim. Muazzam.

  Ahmet Saraçoğlu

  @OblomoV, bugüne kadar yazmamız gerekiyordu, evet. Yayınlanması gereken çok fazla 2019 albümü var, bir şekilde sıkıştırabilirsek Aralık ayında, en kötü ihtimalle de 2020 başında yayınlarız.

 18. ayı_yorgo says:

  Cattle Decapitation’un yeni şarkısı ortamlara salındı. Travis Ryan’ın vokal kullanımı yine insanı kendine hayran bırakıyor. Şarkının atmosferi ise anlatılamayacak kadar mükemmel.

 19. agrypnie says:

  gelmiş geçmien iyi albüm girişleri\giriş parçaları adında bir konu açılsa efsane olur bence

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.