# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 9,802 yorum var

 1. İlker says:

  @owlbos, Atheist en sevdiğim ve en çok dinlediğim birkaç gruptan biri olduğundan bu yazı tat kaçırabilecek derecede fazla sayıda övgü sözcüğü barındıracak.

  Progresif/teknik death metal denilince ilk akla gelen bir-iki gruptan biri zaten herkesin kabul edeceği üzere, Cynic’i de anlatamayacağım kadar seven olsam da Atheist yapmış olduğu işler açısından yarım (hatta çeyrek) tık da olsa öndedir benim için bu müziğe yaptığı devrim açısından. Ki bu iki tür bile grubun müziğini ne kadar karşılıyor emin değilim.

  Piece of Time zaten yapılmış ilk teknik death metal albümü olarak geçer, elbette olağanüstü bir iş. T/t, On They Slay , I Deny, Room with a Wiew, No Truth gibi klasiklere sahip ve her enstrüman tam anlamıyla çılgın atıyor.

  Bence grubun yaptığı en iyi -ya da Elements bozulmasın, en kusuru olmayan diyeyim (sanki çok başka bir şey söyledim, neyse)- iş olan Unquestionable Presence için zaten fazla bir şey demeye gerek var mı bilemiyorum, her anlamda kusursuz bir başyapıt, death metal için devrim niteliğinde bir albüm. Bana göre adı kesinlikle yeterince anılmayan davulcu Steve Flynn’in akıl azaltan bir davul performansı var, jazz etkilenimlerinin death metale yedirilişi enfes, her enstrüman yine (bu sefer daha da fazla) çılgın atıyor ve favori parça adı veremeyeceğim kadar köpeğiyim tüm parçaların. Flynn’in yanı sıra bu müziğin gördüğü en iyi birkaç basçıdan biri olan Tony Choy da, grubun beyni Kelly Shaefer ve Rand Burkey de kariyerlerinin belki de en iyi performansını sergiliyor. Prodüksiyon olarak da grubun en iyi işi aynı zamanda.

  Elements ise iyi olmayan prodüksiyon ve death metalden iyice uzaklaşması nedeniyle hakkının hiç ama hiç verilmediğini düşündüğüm, jazz etkisinin iyice tavan yaptığı, teknik olarak da bambaşka bir seviyeye çıkan, Steven Flynn’in eksikliğinin elbette hissedildiği (ki Josh Greenbaum’un da yabana atılası bir performansı yok) ama yine de benim için (UP’ta da olduğu gibi) 10/10′luk bir albüm. Tam sayı veremeyeceğim (kısa bir araştırma yapmama rağmen de bulamadım) ama akıl almayacak kadar az sayıda günde yazılıp kaydediliyor Elements, zaten stüdyoyla da hayli problem yaşamışlar kayıt sürecinde. Water, Fire, Earth, Samba Briza, Elements ve daha bir sürü olağanüstü parça var (saymadıklarım daha az iyi falan değil tabii). Hem UP hem de Elements en sevdiğim ve en çok dinlediğim birkaç albümden biridir.

  Jupiter ise bu üç albümün yanına yaklaşacak kadar olmasa da hayli iyi bir geri dönüş albümü. Fictitious Glide, When the Beast ve Third Person gibi çok iyi parçalara sahip olsa da hem sounda bir türlü ısınamamış olmam hem de diğer 3 albüm kadar benimseyememem nedeniyle diğerleri kadar bayıldığım bir çalışma değil, yine de Shaefer’in en iyi performansınlarından birini ve bildiğimiz Steve Flynn’i barındırmasıyla yabana atılmayacak bir albüm.

  Önceden sitede Piece of Time hariç tüm albümlerinin kritiği vardı ama sonradan yazan kişi ayrılınca kaldırıldı diye biliyorum, Jupiter’in kritiğinin mevcut ama hala sitede. Birileri ilk 3 albümü yazsa iyi olurdu gerçekten.

  İlker

  CAPTCHA kurbanı olduk yine, owlbos’a cevap olarak atacaktım ama işler karıştı.

  Ahmet Saraçoğlu

  @İlker, olsun, önceki sayfanın son yorumu olmasındansa bu sayfanın ilk yorumu olup daha fazla gözükmesi daha iyi olmuş. :)

 2. Plazma Evren Modeli says:

  Kritik nasıl yazılır gibisinden bir yazı ya da yazı serisi gelse güzel olmaz mı?

 3. Nox says:

  Afsky övmeye geldim ama çoktan övülmüş.

  albüm alev alev

 4. Ouz says:

  Bizim Dadabots ekibi yine yapmış yapacağını. Frank Sinatra’ya, Britney Spears şarkısı söyletmişler.

  https://youtu.be/mbh3VAzrwh8

 5. Aura magula says:

  Öküz gibin yardırıp yıkan deathgrind albümü çok hoşuma gitti

 6. P L A G U E says:

  Şu tatlı şeyi bırakıp kaçayım: https://youtu.be/rqQPpy7eOKM

  https://www.metal-archives.com/albums/Uprising/II/847365

  Hidden_4away

  @P L A G U E, mgla seven biri olarak beğendim teşekkürler dostum :D

  cotard delusion

  @P L A G U E, Son zamanlarda playlistlerin dahil önerdiğin en iyi albüm. Elemanın diğer projelerinden bazılarına da bakıyorum şimdi. Ama Uprising müthiş bir şey.

 7. tahsin says:

  Album icinde boguluyorum yardim!!!

  Metal muzik dinlemeye baslayali 2 yil oluyor. Evet PA’da takilmamdan da anlayabileceginiz uzere mainstream gruplari dinleyen bir insan degilim. Ancak cogu albumu ustun koru dinliyorum cunku album bollugu icinde boguluyorum. Yeni cikan herkesin sevdigi bir albumu dinlesem yoksa 30 yillik kult bir albumumu karar veremiyorum. Cok cok sevdigim gruplar haric bir albumu 3 5 den fazla dinleyemiyorum. Diskografisine hakim oldugum grup sayisi cok az. Sizce daha duzenli bir dinleyici olabilmem icin ne yapmaliyim? Ture mi odaklanayim yoksa grup grup mu ilerleyeyim? Ya da boyle takilmaya devam et yillar gectikce hepsini bir sekilde dinlersin mi?

  Rust in Peace.

  @tahsin, Müziği tüketim aracı haline getirmek sağlıklı değil. Aslında tüm sanat dalları için geçerli bu. En sağlıklısı, haberdar olduğun, dinlemek istediğin albümleri önce dinlemek. Ne kadar uğraşsan da çıkmış tüm albümleri dinlemeye hayatın yetmez.
  Görmediğin şeyi merak etmezsin. En mantıklısı sürekli müzik aramak, hangisini dinleyeceğim diye karar verememektense zaten bildiğin grupların albümlerini tadını çıkara çıkara sindirmek.

  Exorsexist

  @tahsin, Yeni çıkan albümlerin hepsini dinleme gibi gayret göstermene gerek yok. Dinledikçe kafanda bi filtre oluşacaktır, daha sonraki zamanlarda çıkan albümleri elimine etmene yardımcı olacak.
  2020 de çıkan sadece 3-4 albümü sindirerek dinleyebildim, geri kalanını ilerleyen zamanlarda dinlesem de olur. Nasıl olsa bir yere kaçmıyorlar.
  Herkesin sevdiği albüm senin de sevdiğin anlamına gelmiyor. Farklı müzik zevkleri farklı insanlara hitap ediyor, çoğunluğun hemfikir olduğu albümlere göz atabilirsin ama bu seveceğin anlamına gelmiyor.
  70′lerde çıkan bir çok ”başyapıt” onyıllar sonra aslında başyapıt olarak görüldü. Black Sabbath bile çıktığı zaman kritiklerde yerden yere vuruluyormuş, taa ki Metal müziği çıkana kadar.

  Aura magula

  @tahsin, Ben bu durumla ilgili bir taktik geliştirdim belki işine yarar.Youtube’da gezerken yeni çıkan bir albüme bakarım.Albümde boş şarkı yok ise baştan sona hoşuma giderse albümü indiririm. Eyer albüm idare eden riff yığınıysa bir kere dinlerim.Ayrıca her grubun en sevdiğim albümlerinden oluşan arşiv yaptım.Eski grupların distografisinde en beyendiğim albümleri arşive ekledim.Her türden albümler sıkıştırdım.Mesela 3 deat metal,2 black,2 groove gibi.Çoğu zaman arşivdeki albümleri döndürürüm bu sayede.Tavsiye ederim

  ismail vilehand

  @tahsin, diskografisine hakim olmadığın hiç bir grubun yeni albümünü dinleme mesela. Yeni çıkan ama çok övülen albümlerin neden övüldüğünü, senin bu övgülere katılıp katılmayacağını kestirebilmen için o türdeki demirbaş grupları ve albümleri ezbere bilmen lazım.

  Misal şöyle bir örnek vereyim; hurhanrca “Power Trip” övüyorum/övüyoruz. Cro-Mags, Sodom, Exodus, Leeway, Nuclear Assault gibi grupları ezbere bilmesek adamların bu devirde ne derece üstün bir iş yaptıklarını kestirmemiz pek mümkün olmazdı.

  Kendi müzik zevkini oturttuğun zaman otomatiğe bağlayıp, neyi dinlemen neyi dinlememen gerektiğini hızlıca anlayabiliyorsun.

  şeyh hulud

  @tahsin, ödev yapar gibi müzik dinlemeye çalışmak bence kendine kötülük yapmak olur. En çok aklıma yatan senin de sonda dediğin gibi bunu yıllara yaymak, zamanla her şey yerine oturur.

  Yeni gruplar keşfetme meselesine gelince orada işin içine başka şeyler de giriyor. Mesela ben müziği sevdiğim kadar müzik referans sitelerinde dolaşmayı, oralardaki yorumları okumayı, insanların tepkilerini görmeyi de seviyorum. Opeth dinlemesem de yeni Opeth albümlerine gelen tepkileri okurken eğleniyorum. Diğer yandan, yıllardır Dark Tranquillity veya Motörhead’ten başka grup dinlemeyen tanıdıklarım var. O da bir yol, hallerin gayet memnunlar.

  çaksu

  @şeyh hulud, “ödev yapar gibi müzik dinlemeye çalışmak bence kendine kötülük yapmak olur.” Kendime bu kötülüğü yapan biri olarak tasdik ediyorum. Müzik dinleme konusunda rahatım, canım isterse bişey dinlerim, istemezse dinlemem. Ama genel olarak keyif ve doyum için yapmaya karar verdiğim şeyleri yapmayı sorumluluk olarak algılamaya başlıyo hemen zihnim. Sürekli geriyorum kendimi, yüzeyin bi tık altındaki bi “şu an ne yapıyo olmam lazım” kaygısıyla.

  Nevrotik olmayın arkadaşlar.

  Süperego tam bir şerefsiz.

  Puşt.

  tahsin

  @tahsin, Toplu olarak cevap vereyim, Yukardaki her yorum icin tesekkurler. Hepsini okudum dikkate alacagim.

  crowkiller

  @tahsin, kalbinin sesini dinle …

 8. owlbos says:

  Her zaman sevdiğim şeyin kalıcı olması gerektiğine, gelip geçici olmamasına gerektiğine inanan bir insan oldum. Bu müzik dinleme alışkanlığında da böyle. Tabii ki belli dönemler oldu, albüm içinde yüzdüğüm, dünya üzerinde sadece 30 kişinin bildiği grupları da keşfetmeyi deneyip köpeği olduğum dönemler… ama hayal kırıklığı veya yaratıcılık barındırmayan şeylere zaman ayırmak benim hiç mi hiç hoşuma giden bir şeyin olmadığını zamanla farkettim. Bu yüzden hep dinleyeceğim şeyin kaliteli olmasının yanında en azından kendi içinde belli bir standartın üstüne çıkacak düzeyde özgün olması gerektiğine inandım. Dinlemek kadar okuyan araştıran da bir insan oldum hep müzik konusunda. Seneler içinde artan iş temposundan dolayı da dinleyerek keşfetmektense önce okuyup sonra dinleyerek ikinci aşamaya geçiyorum. Şuanda inandığım bir şey var, dinlemem gerektiğine inandığım grup bir şekilde beni buluyor. Müzik konusunda yıllardır takip ettiğim dergi listeleri, siteler, youtube channelları olsun.. Bir de şu çağda artık kaliteli müzik bir şekilde bence hakkını bulabiliyor.. bir yerlere gelebiliyor.. mainstrem olmaktan bahsetmiyorum, takip ettiğim kaynakların ağına bir şekilde takılıyor, tam olarak söylemek istediğim şey buydu… İlgimi çekecek can alıcı noktalardan beni yakalarsa da, dinlemeye başlıyorum ve sonuç başarılıysa tebrikler nur topu gibi yeni bir grubum oldu diyorum. :)

  Aynı bokun laciverti tarzındaki gruplar ikna edici bir sebebi yoksa şans bile vermiyorum. Şöyle anlatayım hemen hemen her tarzın patladığı popüler oldugu dönemler vardır metal müzik tarihinde mesela thrash müzik en müthiş eserlerini 80′lerin ikinci yarısında vermiştir diyebiliriz galiba. Sene 2020 olmuş hala hiç bir yenilik içermeyen sayısız thrash albümleri çıkıyor. X grupla Y grubunu anımsatan bir ”başarılı” albüm yapıyorlar, ve insanlar delice övmeye başlıyorlar. Bense gidiyorum X grubunu dinlemeyi tercih ediyorum. (Hayır bu dinazor metalcilik değil arkadaşlar, sıradan bir thrashe zaman ayırmaktanda 65. kez Vektor – Terminal Redux veya 180. kez Sepultura – Beneath the Remains dinlemek daha keyif verici bir şey benim için.) Ulan pek de aram olan bir tarz değildir ya thrashten yürüdük hayırlısı bakalım :)

  Yeni çıkmış albümleri dinlemeni bende çok desteklemiyorum, Dinleyeceğin grubun discografisine hakim olman bence de önemli. Yukarıdaki örnekten devam edeyim, Sepultura yeni albüm çıkarmış olabilir ve sen hayatında hiç Sepultura dinlememişsen ama delice adını duymuşsan ve bu son çıkardığı albümle olaya dalarsan… bence berbat bişe bu :) Çoğu insan için 90ların ikinci yarısında ölmüş bir grup belki de Sepultura.. Bu yüzden çok önemli dinleyeceğin grubun discografisi, dinleyeceğin tarzın önemli eserleri flan..

  deadhouse

  @owlbos, İkinci paragrafa % 100 katılıyorum. Uzun zamandır düşündüğüm ve uyguladığım bir şey bu. Sanat tarihi yeniliklerin tarihidir. Aynı şeyi 50 sene sonra “başarılı” şekilde yapmanın bir önemi yoktur. Aradan zaman geçtiğinde yine kitaplarda X grupları yer alacak. Var olanın üzerine bir şey katmadan var olanın taklidini yapmanın, X grubuna ve temsil ettiği türe bir tür hayranlık veya ticari faaliyetten başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Tabii bahsettiğimiz şey bizim bakışımız. Bu grupları ayıla bayıla dinleyen bir sürü insan var. Sadece müziğe bakışla açıklanamaz bu, hayata bakışla da ilgili.

  Boba Fett

  @owlbos, Yahu benim de bazen aklıma gelen ve anlam veremediğim bir durum var. Bazı gruplar eskiden yapılan müziğe bire bir öykünüyor ve yenilik getirmiyor, yahu düşünmeden edemiyorum ben bu adamı niye dinleyeyim ki? Bir sürü klasik albüm var zaten o türlerle alakalı, baboş senin ne farkın var? He sürekli özgün grup mu dinliyorum hayır ama bir farklılık, bir değişiklik arıyor insan, özgün olmak yerine bire bir kopyalamak ve üzerine bir gıdım katmadan aynı şeyleri dinleyeceğime gider onun orijinalini dinlerim.

  Bunun istisnası var mesela Bloodbath’ı çok severim ama klasik death metali sevmediğim için sadece bu grubu dinleyince doyuyorum, ikinci bir Bloodbath’a gerek var mı? Benim için yok.

 9. dice says:

  mountaineer’in albümü muazzam bence.

  https://www.youtube.com/watch?v=r_FFWA3U1X0

  Ahmet Saraçoğlu

  @dice, listeye ekledim, sağ ol.

 10. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  ODRAZA – Rzeczom

  Salı
  BIESY – Transsatanizm

  Carş
  AFSKY – Ofte Jeg Drømmer Mig Død

  Perş
  NECROPHAGIA –Season of the Dead

  Cuma
  DIMMU BORGIR – Spiritual Black Dimensions

  Ctesi
  GUT – Disciples of Smut

  Pazar
  SYPHILIC – Empty Nest

  Dimmu’nun bilinirliğini bir kenara bırakırsak bugüne kadarki en evlerden ırak haftalardan biri olacak.

  Ahmet Saraçoğlu

  Biraz fazla ekstrem türler doluştu bu haftaya ama çıkan albümlerin ağırlığı böyle olduğundan arada böyle oluyor. Önümüzdeki hafta daha çeşitli türlerden yaparız.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, PA yavağğşş, ciğerimi söktüğğğn…video koymuyorum, abdest bozulmasın:)

 11. Alondate says:

  Together to the Stars – As We Wither. Basta Oguz Sel olmak uzere herkesin bu albume bir sans vermesini isterim. Isim ve imajlari poser isi gelebilir ama cidden muzikleri kaliteli ve cok akilda kalici

  Ouz

  @Alondate, Albümün başlarındayım, acayip bir Harakiri for the Sky havası aldım. İki gündür süren ölümcül sıcakların ardından az önce yağmur yağmaya başladı. Yağmur ve bu heriflerin müziği çok iyi gidiyor. Kritiğini kesin yazarım bunun. Tavsiyen için teşekkür ederim. ;)

  Ahmet Saraçoğlu

  @Ouz, @Alondate, “Together to the Stars” ismi “Amerika Süperstarını Seçiyor” tarzı bir yetenek yarışması havası verse de güzel grupmuş.

  Kapak biraz şuna benziyor.

  http://www.pasifagresif.com/2019/12/rorcal-muladona/

  Bir de “Endeavour”ın girişi Amon Amarth – “Under the Northern Star”ın 27. saniyesinde giren melodinin post-black metalleştirilmiş hâli gibi ahah

  Ouz

  @Ahmet Saraçoğlu, Bir mesaj, üç harika tespit. :) Amon Amarth’la aman aman aram olmadığı için şarkı benzerliklerini bilmiyordum. Baktım, hakikaten bir benzerlik var.

 12. P L A G U E says:

  Viski + jager + bira + marlboro + playlist:

  Revenge – Strike.Smother.Dehumanize
  Biesy – Transsatanism
  GUT – Disciples of Smut
  Odraza – Rzeczom
  Forgotten Tomb – Nihilistic Estrangement
  Black Curse – Endless Wound
  Mayhem – Daemon
  Deathspell Omega – Drought

  İyi bayramlar barış, iyi bayramlar çağlar, iyi bayramlar murat burul, iyi bayramlar kobra necdet, iyi bayramlar kahramanlar ohhhhhh. iyi bayramlar azman oooohhhh. herkesin bayramı müba(!)… kutlu olsun oohhhh.

 13. necrobutcher says:

  burzum influence sevenler bakabilir. ilk albüm olmasına rağmen çok iyi bence.

  https://www.youtube.com/watch?v=f8JxltY0vJ0&t=344s

 14. P L A G U E says:

  Bu nasil bir orospu çocukluğu lan? Hayır aq ne gerek var??? Bilen beri gelsin.

  https://youtu.be/OyUmxk-lM2E

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Najkrótsza z wieczności’de 2.19-3.25 arası vokaller de yürek dağlıyor inanılmaz bir şey. O kısmın vokal kayıtlarında stüdyoda olmak isterdim.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, albümün genelinde bazen vokaller kim carlsson ve kvarforth kırması bir hale bürünüyor, kendimden geçiyorum. Bahsettigin aralikta da kesinlikle haklisin kanli canli gormek lazim.

 15. ihsanoird says:

  Mastodonvari bunalımlı stoner/doom.

  https://www.youtube.com/watch?v=oWxup6TI4xM

  ihsanoird

  @ihsanoird,

  Radar Men from the Moon yeni albüm çıkarmış. Biraz tarzlarını değiştirmişler. Önceki albümlerinde yoğun hissedilen psych rock’ı industrial/noise elementleriyle harmanlamışlar. Echo Forever’ın hastasıydım, fakat bu albüm şimdiye kadarki en iyi işleri olabilir. Swans, Godflesh vb tatlar alıyorum. Yıl sonu listeme çok büyük ihtimal alırım.

  https://open.spotify.com/album/5gFCOIk2T8WkrzXCwc8Rm0?si=8zVQuz6QTqSbO4hkdf_vew

 16. Ulaş Selvi says:

  Merhabalar ben 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Geçtiğimiz Şubat ayında debut EP’im olan Self Portait’i yayınladım. Aranızda postrock/ambient dinleyicisi olanların şarkılara bir göz atması ve yorumlaması beni çok mutlu eder. Şimdiden teşekkürler.

  https://open.spotify.com/album/51mZWSaN22LJXXM7n1mK6f?si=VPki4kPGRqmhe5rAmnh03g

 17. Cem says:

  Inter Arma’dan Neil Young coverı:

  https://youtu.be/uxQJUzUfmxU

 18. cotard delusion says:

  Nasıl Norveç’te The Black Circle veya Helvete ortamı, Fransa’da Les Légions Noires varsa Rusya’da da bunlar kadar ses getiremeyen Blazebirth Hall vardı. İdeolojik görüşlerinin de en az müzikleri kadar ekstrem olmasından dolayı pek anılmadığını düşünüyorum.

  Kendi fikrimce aralarında en iyi albümleri çıkaran Forest’ın ikinci ve üçüncü albümü:

  http://www.youtube.com/watch?v=hAuqoqRIPsY

  http://www.youtube.com/watch?v=quIMf8LXh_Q

  utkuu

  @cotard delusion, çok sağlam her ikisi de, en az her biri 2 kez döner.

  utkuu

  @cotard delusion, Birde şunu söyleyeyim “To The Fiercest Frost” adlı parçada Mütiilation havası sezdim gibi oldum.

  https://youtu.be/H4uXaq1eKcE

  Bundan bir etkilenme olabilir yukarıda yazdığım parçada.

 19. Kavanozkafa says:

  Benim gibi melodic death metal severlere Night Crowned un bu sene çıkan impius viam albümünü tavsiye ederim.

  Alondate

  @Kavanozkafa, Basta cok hype yaptim bu album icin ama uzun bi sure dinleyince en fazla 6 ya da 7lik bir album oldugu kanaatine vardim. Iki, uc tane bomba sarki var ama kalanlar filler niteliginde bence. Unholy path ve your ending, your demise allahlik sarkilar

 20. cotard delusion says:

  @utkuu, Yani albümlerin çıktığı dönem, müzikal anlayıştaki paralellik gibi şeyler başta olmak üzere benzerliği sağlayacak etkenlerin bol olduğunu düşünebileceğimiz bir periyot tabii. Hatta bunlara yapılan müzikten maddi gelir beklentisine neredeyse hiç girmemek de eklenebilir. Prodüksiyonu aynı derecede pis tutunca sound, hiçbir enstrümanı ayırmadan bütün olarak benzerliğe mahkum oluyor hahaha.

 21. Rock Tribe says:

  Bugün aratıp tararken şöyle bir gruba rastladım. Baktım burada da yok. Önereyim dedim. Belki şöyle etraflıca incelemesini de yaparsınız, okuruz paylaşırız iyi olur.

  Duskmourn diye bir grup tüm şarkılarını dinleyemedim henüz ama 10 tane falan dinledim, en beğendiğim iki tanesi şöyle:

  https://www.youtube.com/watch?v=EFN6ug9wP9Y
  https://www.youtube.com/watch?v=he9fJiNvQKQ

  Vokaller black, şarkı yapısı melodik death, içinde de folk ezgileri var. Tam karanlık yerine bir aydınlık bir karanlık şeklinde akıyor melodileri. Şahsen bu tarzları pek beğeniyorum.

 22. dice says:

  bu yıl çıkan albümlerden en beğendiklerim,  necrowretch – the ones from hell

  igorrr – spirituality and distortion

  the black dahlia murder – verminous

  mekong delta – tales of a future past

  midnight – rebirth by blasphemy

  lazuli – le fantastique envoi de dieter böhm

  sinistral king – serpent uncoiling

  the alligator wine – demons of the mind

  mountaineer – bloodletting

  black curse – endless wound

  black royal – firebride

  deadhouse

  @dice, Black curse albümü güzel. Şaşaalı bir şey değil ama death metal açlığına iyi gidiyor. Vokali pek iyi bulmadım, abartılı oyunculuk gibi fazla kasmış kendini.

  dice

  @deadhouse, bence hoş, kontrolsüz plansız gibi geliyor

 23. Osman Gümüş says:

  Elim ayağım kaşındı. https://youtu.be/NQBbKXRyLgs

  deadhouse

  @Osman Gümüş, Tüm zamanların en muazzam 5 klibine girer.

 24. Josef says:

  Behemoth kendi plak şirketini kurmuş
  New Aeon Musick

  Exorsexist

  @Josef, Çok iyi yapmış, helal olsun. Adam, zeki birisi, berber açtı, Voice programına katıldı, Bar açtı, bir iki tane daha bu tarz girişimcilik yaptı, Beehemoth’u dünyaya tanıttı, albüm yaptı, en çok turlayan gruplardan birisi oldu. Tek yapabilceğimiz tebrik edip, ceket iliklemek olacaktır. Herhangi sansasyonal işe karışmadı, ona buna bok atmadı, kişilikli birisi. Death Metal müziğin yüz akı.
  Müzik yapmayı bıraksa bile gelecekte isminden çok fazla bahsedilecek.

  deadhouse

  @Exorsexist, Katılıyorum. Yarın öbür gün Polonya devlet başkanlığına adaylığını koyarsa şaşırmam.

 25. Aura magula says:

  Çok manyak bir black metalimsi albüm bayağı sevdim
  Calligam eye is the first
  https://youtu.be/RaA3E31gZ9M

 26. Noumena says:

  Çıldırmamak elde değil, bu günlerde elimi attığım albüm mükemmel çıkıyor. Hangisi daha güzel ayıramıyorum ama şu albümlerin yıl sonu listeme gireceği kesin

  Wake-Devouring Ruin
  Paradise Lost-Obsidian
  Odreza-Rzeczom
  Ulcerate-Stare into Death..

  Ayrıca David Maxim Micic e sardım, hayvan herifin her şarkısı muazzam albüm albüm ayıramıyorum bile

 27. Aura magula says:

  Çok kaliteli bir black metal albümü daha
  Kryptamok verisaarna
  https://youtu.be/mhg2YAHibPU

 28. Emre says:

  Nihayet Vektor geri döndü. Başçı ile davulcu yeni ve pek bilinmeyen tipler olsa da mükemmel bir haber. Arrggghhhh, gaza geldim!

 29. ozzy says:

  heaven shall burn ubermacht 2000 lerin metal marşlarından biri olacakken resmen piç edilmiş,yazık olmuş

 30. dice says:

  çok beğendiğim bir ep, teknik death metal, davulu ayrı, bası ayrı

  https://youtu.be/D82aSml3yBA

 31. daud says:

  Mortuus elektronik ortamlara akıp güzel bir iş çıkarmış:

  DomJord – Sporer

  https://open.spotify.com/album/4WOljFtWFH51GEcPrOXA3X?si=j1sgWxATT3uvFtI1yOoKRQ

  Josef

  @daud, 2.Mikko Aspa Vakası

 32. Oylama: Haftaya bir tane power metal albümü inceleyeceğim. Biri power/heavy biri power/folk. Hangisi olsun?

  FIREWIND- Firewind
  ALESTORM – Curse of the Crystal Coconut

  Ece

  @Ahmet Saraçoğlu, Firewind kesinlikle abi. Alttakini okuyunca yüzüm ekşidi valla :/

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, ALESTORM

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Kamelot

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, yeni albüm yapsınlar yazalım.

  Rust in Peace.

  @Ahmet Saraçoğlu, ALESTORM
  So bad it’s good kontenjanından

  şeyh hulud

  @Ahmet Saraçoğlu, Alestorm daha keyifli yazılabilir belki. Zombies ate my pirate ship’teki kadın vokalli kısım başta olmak üzere sevdiğim saçmalıklarla dolu albüm. Daha çok malzeme çıkar.

  daud

  @Ahmet Saraçoğlu, Tayland stüdyoları Folk Metal’e yaramış mı görmek için Alestorm.

  ismail vilehand

  @daud, HAPPY ENDING THAI LADYBOY FOLK POWER METAL

  Süleyman E.

  @Ahmet Saraçoğlu, Alestorm iyi gider abi, maksat taşkala olsun :D Şahsen ben albümü birkaç kez dinledim ve beğendim :D

  Fogs Kiss

  @Ahmet Saraçoğlu, Daniel Heiman ın vokal yaptığı Dimhav – The Boreal Flame in kritiği olsun bence. Lost Horizon fanı olarak Ahmet abi bu albümü kaçırma

  Ahmet Saraçoğlu

  @Fogs Kiss, Heiman benim kıymetlim ama Lost Horizon seviyesinden sonra başka şeylerde dinleyince konduramıyorum, üzülüyorum ahah. Dediğin albüme dair iyi yorumlar gördüm, 1 şarkıyı da dinledim ama hepsini dinlemedim. Olabilir tabii, yazabilirim.

  Yunan grup Warrior Path’in sonbaharda çıkacak albümünde de Heiman olacak.

  Ahmet Saraçoğlu

  “Şampiyon belli ikinci kim?” diyeceğim ama ikinci de belli. O yüzden bu hafta Alestorm öbür hafta Firewind yapalım.

  tahsin

  @Ahmet Saraçoğlu, Bu angrymetalguy’in kafasini gercekten anlamiyorum. Alestrom’a 4.5/5 vermisler… Ulcerate 4 verip buna 4.5 vermek nedir amk?

  deadhouse

  @tahsin, Herkes, her türlü puanı, her türlü gruba verebilir. Dinlediği şeye vakıf olduktan sonra problem yok. Asıl problem, eleştirmenin bağlı olduğu kuruluş ya da birtakım şirketler tarafından satın alınması. Bunun dışında bence yazıdan, yazarın art niyetli olup olmadığı anlaşılabilir. Kelimeler kendini ele veriyor.

 33. Emre says:

  Normalde ikisini de dinlemeyi düşünmüyordum, ama Angry Metal Guy’ın Alestorm’a 4.5/5 vermiş olması bende biraz merak uyandırmadı değil.

 34. Pazarı beklemeden şimdiden verelim gelecek haftanın programını:

  Ptesi
  CALIGULA’S HORSE – Rise Radiant

  Salı
  MARDUK – Plague Angel

  Carş
  ALESTORM – Curse of the Crystal Coconut

  Perş
  NECROPHOBIC – The Nocturnal Silence

  Cuma
  MARILLION – Fugazi

  Ctesi
  FEASTEM – Graveyard Earth

  Pazar
  MOUNTAINEER – Bloodletting

  Çiçek gibi varyasyon oldu valla oh mis.

  dice

  @Ahmet Saraçoğlu, oley mountaineer

  12ParmakBağırsağı

  @Ahmet Saraçoğlu, Plague Angel 🤤

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Marillion kritiğini Emir mi yazıyor?

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, Oğuz yazıyor. 4 yıl önce bir tane yazmıştı, bir tane daha yazacak.

  http://www.pasifagresif.com/2016/10/marillion-script-for-a-jesters-tear/

  tahsin

  @Ahmet Saraçoğlu, Ohhhh Ozlemistik Marduk kritigi. Hazir aklima gelmisken bir de ben hatirlatayim. Sitedeki en buyuk eksik bence eski Enslaved albumleri. Diskografiyi devireyim dedim suan 5.albumdeyim bir tane bos is yok.

 35. hickdead says:

  luc lemay, dave davidson, liam wilson ve carbomb davulcusu elliot hoffman’ın metal injection’ın slay at home etkinliği için yazdığı şarkı “pallid veil”. tam bir temiz prodüksiyonlu gorguts şarkısı olmuş, çok da güzel olmuş.

  https://youtu.be/S2ClyUJ11DA?t=7392

 36. P L A G U E says:

  Bakın burası çokomelli, xibalba senenin en önemli albümlerinden birine imza atmış…henüz alkol alırken dinlemedim ama inanın sıkıntı çok büyük. death metal/hardcore yapan adamlar artık ne yaşadılarsa death/doom’a evrilmişler. Mutlaka tecrübe edin bu albümü.

  https://open.spotify.com/album/3DJr1BSzizp7VguJ65LqrQ?si=WK3xKvgER3uN8C3XzD4Njg

  https://youtu.be/d0J0P9k8thM

 37. P L A G U E says:

  Viski + jager + bira + marlboro + playlist:

  Xibalba – Anos En Infierno
  Like Rats – Death Monolith
  Bethlehem – Dark Metal
  Corpus Christii – Delusion
  Blut Aus Nord – The Work Which Transforms God
  Odraza – Rzeczom
  Fvneral Fvkk – Carnal Confessions

 38. Exorsexist says:

  Darkest Dungeon isimli oyuna başladım. Okuduğum kadarıyla baya kanser yapan bi oyunmuş. Oynamış veya oynayan varsa bir iki tip verse güzel olur haha.

  Alondate

  @Exorsexist, Bir kac yil once Vitada oynamistim. Cok agir RNG bazli bir oyun. Sen allahlik plan program strateji yapsan da sansin yoksa mokoko :) O yuzden oyun yetenekten ziyade rastgele kurulu olan ogeler uzerine. Bu tarz oyunlari sevmiyorsan cok sinir bozucu gelecektir. Sahsen bana oyle geldi

  Exorsexist

  @Alondate, Dungeon’larda çok fazla dayak yiyince biraz tutorial videoları izlemeye karar verdim. Turn-based oyunlara kısmen alışığım, zamanında baya Hearthstone oynamışlığım var.

 39. Börbır says:

  Doom Metal’e yeni başlayan birine hangi albümleri önerirsiniz. Şimdiye kadar Brave Murder Day (ve The Great Cold Distance var ama doom mu emin değilim.) dışında bir şey dinlemedim

  kujeste

  @Börbır, doom metal diye aradığın bulduğun hiçbir şey sana istediğini vermeyecek. karşına pentagram’lar, candlemass’ler çıkacak, bunlar aradığım şey değil diyeceksin.
  Bu etiket hatasını 20 yıl önce yapıp aradığını zar zor bulmuş biri olarak seni hemen post metale davet ediyorum ve dinlerken boşluğa bakıp sigara yakman için birkaç link bırakıyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=Awg99tk6vys

  https://www.youtube.com/watch?v=n0ZXXr8ZP3U

  https://www.youtube.com/watch?v=TI–FvSqeBk

  https://www.youtube.com/watch?v=bmmW_sq32oA

  Börbır

  @kujeste, yakın zamanda post metale bulaşmayı da düşünüyordum iyi oldu bu teşekkür ederim. Aynı zamanda @Aura Magula
  ve @Süha ya da teşekkürlerimi sunayım buradan

 40. Salata says:

  Bu grubu bilen dinleyen var mı merak ettim, bir şey bu kadar Black Sabbath olabilir

  https://youtu.be/m1-IbSKD75U

  ismail vilehand

  @Salata, Count Raven dinlenmez mi ya? Türün önemli gruplarından. Hemen hemen her doom metal takipçisi bildiği, dinlediği bir grup.

  Fazla Black Sabbath oldukları doğru ama türün genelinde rastlanan bişey bu zaten.

  Salata

  @ismail vilehand, Valla bilmiyordum bu kadar bilindiğini hiç adının geçtiğini görmemiştim :D Black Sabbath olayını biraz da vokal yüzünden dedim bildiğin Ozzy’nin az daha kalın ve şarkı söylemeyi daha iyi bilen hali hahahah

 41. Aura magula says:

  Türünü anlamadığım garip ama muhteşem bir albüm
  https://youtu.be/P0ET1XDE11k

 42. Rust in Peace. says:

  @Salata, Count Raven, Black Sabbath dendiğini görünce kesin To Kill A Child dır bu dedim, yanılmadım. Çok iyi şarkı cidden

  Salata

  @Rust in Peace., Evet iyi tahmin hahahah 3.dakikadan sonra giren riff yüzümün şeklini değiştiriyor her dinlediğimde

 43. owlbos says:

  Justin Broadrick’in projelerini nasıl buluyorsunuz? Tabii ilk akla gelen Godflesh olduğu için Godflesh albümlerini, diskografisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Streetcleaner’ın bir debut albüm olarak önemi veya A World Lit Only By Fire ile 2014′de geri dönüşü gibi durumları siz nasıl görüyorsunuz? Herkesin malumu etrafta Godflesh konuşan insan bulmak çok zor.

  İlk defa 10 yıl önce Godflesh duymuş bir insan olarak Streetcleaner albümü gerçekten büyülemişti şu naçizane bedenimi. Etrafta Godflesh konuşan insan bulmak çok zor demiştim yukarıda, 2014 yılında grubun dönüş albümünü de dinleyip köpeği olmuştum, twitterda dönemin Türkiye’de yayımlanan tek metal dergisinin editörlerinden birisinin Godflesh müziğine dair abuk subuk yorumlarına denk gelmiştim. Yıl içerisinde dinlediği en kötü ve en iyi şeyleri paylaşıyordu galiba. Gerçekten abuk subuktu, eleştiri flan değildi yazdığı şeyler direk olarak saçmalıktı müzikten anlamadığını düşünmeme sebep olmuştu kurduğu cümleler. Pek tarzım olmamasına rağmen biraz da ben onu küçük düşürmüştüm kendi çapımda. Çünkü dediğim gibi kurduğu cümleler eleştiri yada beğenmemek üzerine şeyler değildi. Yaptığım ilk ve son Godflesh muhabbetti buydu hehe.

 44. Süha says:

  @Börbır,brave murder day beğendiysen ben sana direkt çalma listesi atayım
  https://open.spotify.com/playlist/6hq1zmwkRZF3s9j8tTcLWc?si=VfnfZ8ZDTkSkHhxntwGf3Q

 45. Gürkan says:

  Esoctrilihum isimli bir grup keşfettim, daha önce duymuştum ama dinlemeye anca fırsatım oldu. “Eternity of Shaog” adında yeni bir albüm çıkarmışlar. Şaheser niteliğinde neredeyse. Dinlediğim en guzel Black Metal albümlerinden birisi oldu. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fransa’nın Black Metal’ine kurban.

  https://open.spotify.com/album/3XOHlh0kHUHKhXiMTgCMRK?si=JoQ1EXL0Q0mj2ZuQknGjDA

 46. Osman Gümüş says:

  Amma Death Metal çıktı ya. https://deathcouriergreece.bandcamp.com/

 47. P L A G U E says:

  Kırmızı şarap + bira + marlboro + playlist:

  Xibalba – Años En Infierno
  Candlemass – King of the Grey Islands
  Pilgrim – Misery Wizard
  Svartidauði – Flesh Cathedral
  Der Weg Einer Freiheit – Finisterre
  Kirk Windstein – Dream In Motion

  P L A G U E

  @P L A G U E, aklımdayken belirteyim Años en Infierno nun son 2 parçası bu senenin en yıkıcı işlerinden biri.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.