# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 10,086 yorum var

 1. Retrokafa says:

  Discord da falan plak arşivini toplayan varsa paylaşabilir mi? yemin ederim hiçbirine sulanmıycam.sadece merak:)

  Mandarin48

  @Retrokafa, plak toplamaya 2 yıl önce başladım hepsi burada kayıtlı https://www.discogs.com/user/warsawhw/collection bu işten anlıyorsanız ne mutlu bana çünkü bu konularda danışçak kimsem yok :)

  Retrokafa

  @Mandarin48, ben de bir buçuk sene önce başladım.pek deneyimli olduğumu söyleyemeyeceğim:)aynı şekilde ben de bulduğum bilginin üstüne atlıyorum.

 2. yerli bir şeyler arayanlara elz and the cult grubunu öneririm. baya sağlam işler yapıyorlar.

  https://open.spotify.com/track/2K8H70pV946ACcTkUWTjDS?si=ghANrObnQVegYzD-QgUJ6A

 3. Aura magula says:

  Listeleri altüst eden bir black metal albümü.
  Altar of woe-The flame of truth
  https://youtu.be/aJHthZC5bPs

  Blak

  @Aura magula, thank you dude …

 4. Emre says:

  @Ahmet Saraçoğlu, tarihyazımı o alanın tarihi isimlerinin dediklerini derlemek olsaydı ortada teori diye bir şey kalmazdı. Ben ömrünün önemli bir kısmını felsefe ve genel olarak teori konusunda yazı yazarak geçirmiş biri olarak bu görüşlere sadece başvurulacak referans gözüyle bakıyorum.

 5. Emre says:

  @deadhouse, sadece bana Pantera’nın tarzı ve müziği çok bütünleşik geliyor. Zevk alamıyorum müziğinden. Sevsem dinlerdim kesinlikle.

 6. Emre says:

  @Berca B., hangi son cümleden bahsediyorsun bilmiyorum, ama keyfin bilir tabii.

 7. Emre says:

  @Salata, Pantera dinleyen alçak insanlar falan diye düşünmem için kafayı yemiş olmam lazım.

 8. Emre says:

  @ismail vilehand, GUT anaakım grubu mu? Ben müzik endüstrisinin çalışma mantığıyla ilgili bir değerlendirmede bulundum. Bunu PA kitlesine bir sataşma gibi görmek çok absürt.

 9. Emre says:

  @m/, ben LoG > Pantera mevzusuna hiç girmedim. LoG direkt Pantera’nın tarihsel etkisinin bir sonucu. Ondan önemli olması imkansız haliyle.
  Öznellikle ilgili söylediğim şeylerin açık olduğunu düşünüyorum, karikatürize etmeye gerek yok :) Salt kişisel zevkten bahsetmiş değilim.

  Noshophoros

  @Emre, Hocam burada esas sorun Pantera’ya yönelik estetik yargılarınızdan ziyade, yaklaşım biçiminiz.

  “Pantera’nın metal tarihinin en önemli gruplarından biri olduğu argümanına kesinlikle katılmıyorum. Güneyli ırkçıların ve et kafalı maçoların metaldeki etkisi artırmak da benim açımdan hiç hoş etkiler değil.” demişsiniz. Pantera’yı sevmemek ya da abartılı bulmak bir kenara, grubun neden bu kadar isim yaptığını, kendinden bahsettirdiğini ve nasıl bir metal müzik vizyonuna sahip olduğunu gösterdiği emareleri tamamen hiçe sayarak, grubu “en önemli gruplardan biri” olarak bile görmemişsiniz. Onu da geçtim, bu düşüncenizi “Güneyli maço ve et kafalı” oldukları gibi tabirlerle savunmuşsunuz. Bu noktada sanat ve ideolojiyi birbirine haddinden fazla karıştırmak gibi bir sıkıntı var benim nazarımda.

  Öncelikle, metal gruplarının modern hukuk ve insan hakları kapsamında sosyal-ahlaki-politik bir misyon taşımak gibi bir zorunluluğu yok, çünkü ana konu sosyal bir mesaj vermek, ideoloji propogandası yapmak, eşitliğe-adalete inanmak vs değil, MÜZİK. İsteyen inisiyatif olarak bunları yaptığı müziğin içine katar ya da katmaz elbette. Dimebag, Konfederasyon bayrağıyla dekor edilmiş bir gitar kullanmış olabilir, Anselmo “white power” diyerek selam çakmış olabilir, dediğiniz gibi gerçekte ırkçı ve et kafalı da olabilirler, ama bunun; müziklerinin kalitesiyle hiçbir alakası yok. Müziklerini estetik bir değerlendirme üzerinden sevmemek ayrı şey, o müziği icra eden kişilerin fikirleri üstünden müziklerini direkt çöpe atmak ayrı şey. Black metal dinleyen herkes satanist olduğu, kilise yakmak istediği ve Nordik atalardan geldiği için mi dinliyor bu müziği.

  Kaldı ki konuştuğumuz bu grup, metal müziğin biçimsel yanı bakımından reddedilemeyecek ölçüde büyük yenilikler getirmiş bir grup. Metalin 90′lardaki gelişimine esas katkıyı ekstrem metal’in yaptığını söylemişsiniz. O dönemin metal gruplarının geneline bakıldığında doğru, ama birçok baba metal grubu tökezlerken Pantera’nın git gide sertleşen metaliyle ayakta doğru düzgün durabilen, dönemin anaakımına en karşıt şekilde ilerlerken yine de anaakımda kendinden taviz vermeden en rahat tutunan belki de tek metal grubu olduğu gerçeğiyle kıyaslayınca bu bağlamda baya eksik kalıyor. Tabii, ekstrem metal söz konusu olduğunda say say bitiremeyeceğimiz kadar grup varken, diğer tarafta sadece Pantera’nın olması da ayrı bir konu. Öte yandan Pantera ekstrem metal’e tamamen yabancı bir grupta değildi, Phil Anselmo’nun özellikle döneminin önde gelen black ve death gruplarıyla muhabbetini Pantera hakkında bir şeyler okuyan çoğu kişi bilir, grubun son dönem albümlerine bakıldığında o etkileşim de görülür.

  Pantera’nın metal tarihindeki etkisi de büyük oranda az önce saydıklarımdan; yani dönemin anaakımında metal müziğin cazibesini ayakta tutabilmesinden, üstelik bunu zamanla git gide sertleşen bir müzikle yapmasından ve son derece kendine özgün bir bestecilikle, şarkı mimarisiyle ve melodik kurguyla yapmasından geliyor hocam. Daha ne olsun ? Ayrıca bir glam grubu olarak yola çıkan, sonrasında tümden tarz ve imaj değiştirip “groove metal” gibi bir etiket ortaya koyan ve bir yanıyla ekstrem metal gruplarıyla da bağ kurmuş bir grup bu. Yakın geçmişte böyle farklı vizyonları ve üst üste gelen başarıyı aynı anda tutabilmiş kaç ikonik metal grubu biliyorsunuz ? Retorik bir soru değil, cidden varsa bilmek istiyorum. Dimebag’in ölümü üzerine sevenlerine Mötley Crüe’sundan Queensryche’ına kadar metal camiasının saygın bir çok isminden taziye mesajları yağmasının sebepleri olmalı neticede.

  Sanat ile ideolojik kaygıların çok iç içe geçmesi bana kalırsa sizdeki gibi bir algıya neden oluyor hocam ve bu benim açımdan sanatsal bir konudaki çoğu önemli açıyı gözden kaçırmaya sebep olan bir yaklaşım. Konuyu “Sanat, sanat için midir toplum için midir?” gibi bir yere getirmek istemiyorum ama en azından “sanat için” dendiğinde insanlar politik duruşlarından ziyade müziğiyle öne çıkabiliyor. Öbür türlü elekten geçirme başlıyor. Müzikten konuşmak da çok zor o zaman.

  Emre

  @Noshophoros, açıkçası önceki mesajlarda işin müzikal yönüyle ilgili yeterince değerlendirme yaptığımı düşünüyorum. Bu yüzden sanatla ideolojiyi karıştırma eleştirisi doğru gelmiyor bana.

  12ParmakBağırsağı

  @Noshophoros, Burada yazılan her şeye noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Pantera’nın etkilemediği grup yok neredeyse, Emre’nin söylediği komik geliyor sadece.

 10. Emre says:

  Bu arada tarihsel öncülünün gölgesinde kalmak konusunda şunu söyleyeyim: Black metalin tarihsel olarak en büyük üç ismi bence tartışmasız şekilde üç dalga şeklinde bu müziği var eden Bathory, Mayhem ve DsO. Henüz bunu söylemek için erken, ama DsO öyle büyük bir devrim yaptı ki, pekala tarihsel olarak diğerlerinden daha büyük olabilir. Yani illa tarihsel olarak önce gelen daha büyük ve önemli olmak zorunda değil.

 11. Alican Kına says:

  @ismail vilehand, kötü ve örnek alınmaması gereken insanlar gerekçesi ırkçı olmaları ve köleliği desteklemeleri

  Salata

  @Alican Kına, Bence buna bir şey yazmayalım kalsın böyle ya artık

  ismail vilehand

  @Salata, yordu cidden. Uzatmanın anlamı yok.

 12. Daha önce buralarda önerildi ama tekrarlamak zorunda hissettim.

  Bütcher – 666 Goats Carry My Chariot

  https://www.youtube.com/watch?v=F7qgcgQ_-Xw

  İlk dönem Slayer, ilk 2 albüm Iron Maiden, Mercyful Fate, Nifelheim, Motörhead karışımı aşırı paçoz thrash/speed metal. İçinde NWOBHM ve black metal havaları da var. Müthiş bir adrenalin topu ve bence yılın en iyi albümlerinden biri. Albüme adını veren şarkı da yılın şarkılarından biri; melodiler, rifler, vokaller, efsane bir şey.

  Bir de Lovecraft temalı metal sevenler için nefis bir black/death metal albümü önereyim.

  Ulthar – Providence

  https://www.youtube.com/watch?v=Mr-D8H8uxYA&t=78s

  Çok katmanlı, fazla karambole bulaşmayan yaratıcı Lovecraft karanlığı. Pek çok yerde yılın en iyilerinden olarak gösteriliyor.

  İkisinin incelemesi de haftaya sitede.

  Berca B.

  @Ahmet Saraçoğlu, Bütcher <3

  Ahmet Saraçoğlu

  Ulthar’ı önceden yazmıştım o hazır ama Bütcher’i haftaya yazmam mümkün değil, hatta herhangi bir inceleme yazacak zamanım olmayacak, o yüzden onu bir sonraki haftaya atacağız.

 13. \m/ says:

  Uyurken dinlemelik Shadows of the Sun benzeri albüm önerisi olan var mı acep? Uyku kalitem yerlere düştü, müziksiz uyuyamaz oldum. O yüzden çok mühim bu benim için Can’lar .s <3

  Canoir

  @m/, no-man – together we are stranger

  \m/

  @Canoir, teşekkürler \m/

  Canoir

  @m/, ne demek estağfurullah \m/ aklıma ilk geleni yazmıştım aslında. Bi kaç tane daha söyleyeyim. Ben de ders çalışırken ya da uyurken bunları dinliyorum genelde

  Toby driver – they are the shield ve madonnawhore
  Bell witch – mirror reaper
  Lunatic soul – lunatic soul
  Grouper – ruins

  Salata

  @m/, https://www.youtube.com/watch?v=cMwt_x6N1Sc Bu albüme de bakabilirsin örnek olsun diye bir şarkıyı attım içinden

  Lacivent

  @m/, sigur ros aç herhangi bir albüm dinle

 14. ismail vilehand says:

  Al-Namrood yeni albüm çıkartmış, arada kaynamasın.

  Agrypnie

  @ismail vilehand, Seeds of iblis te çıkarmış yalnız, off burn Kabe-i şerif burn

  ismail vilehand

  @Agrypnie, onu henüz edinip dinlemedim. Bu akşam vakit bulursam halledeceğim.

 15. Sabahtan beri Bütcher dinleyince aklıma geldi. Gelmiş geçmiş en iyi heavy/power/speed metal şarkılarından biri bence. Her şeyinin hastasıyım.

  https://www.youtube.com/watch?v=lvbFXo-M8ec

  Kaan

  @Ahmet Saraçoğlu, Off bee..MARK REALE ölümsüzdür!

 16. Arnavut says:

  Muzik zevkimin en sevdigim anlarindan birini yasadim yine. Hic beklemedigin an, hic duymadigin bir grup ve muhtesem bir album. Kanadali Epic Symphic Metal grubu Operus’un gecen hafta cikan albumu Score of Nightmares. Eline yuzune bulastirmasi cok kolay bu turun ust seviyesine de tadina doyum olmaz. Spotify’da album, siddetli tavsiye.

 17. Canoir says:

  Gotsu-Totsu-Kotsu – the final stand en sevdiğim death metal albümlerinden biri kesinlikle ya. Müthiş lezzetli bir albüm, basçı arkadaş da tam bir hayvan çocuğu.

  https://open.spotify.com/album/6G8ukCUpadjcniwSJ2WSBf?si=bEgPMOO2ROKYqvQ3p1edbg

 18. owlbos says:

  Yeni Protest the Hero albümünü dinleyen oldu mu? Nasıl buldunuz albümü? Kritiğini yazmayı düşünen var mı?

  Ahmet Saraçoğlu

  @owlbos, burada konuşuluyor:

  http://www.pasifagresif.com/2020/05/protest-the-hero-yeni-album/

  Ben yazacağım.

  owlbos

  @Ahmet Saraçoğlu, Teşekkürler.

 19. Josef says:

  Şükürler olsun sonunda Amerikalı bir black metal grubu https://m.youtube.com/watch?v=INi89cf9VN4

 20. P L A G U E says:

  Beyaz şarap + tayt + bira + marlboro + playlist:

  Amenra – Mass IV
  Isis – Ocenic
  Darkspace – Dark Space II
  Austere – To Lay like Old Ashes
  Kyuss – Welcome to Sky Valley
  Mistress – In Disgust We Trust
  Thergothon – Stream from the Heavens

  EreN

  @P L A G U E, Noktayı Thergothon’la koymak inanılmaz klas hareket.

  Retrokafa

  @P L A G U E, Abi diğerleri iyi de tayt biraz ağır gelmezmi ya!komalık olmayak

 21. Arnavut says:

  Bu trailer dustu bugun. Arjen reis ucmus yine. Projeye bak. Yok yok
  https://www.youtube.com/watch?v=X2PidKn4IbA

 22. Gökay says:

  Bu elemanlarla bu kadar geç tanışmış olmanın pişmanlığını yaşıyorum. Yazıyorum ki diğer arkadaşlar geç kalmasın. Pasifagresif’ te muhtemelen fazlaca bilindik bir ekiptir, ama yine de paylaşmak istedim. Albüm tamamiyle ateş, ama ben The Haunted’ ın Blood Rust ından aldığım keyfi veren bir parça paylaşacağım albümden.

  https://youtu.be/hKrM1G20zyw

  Ahmet Saraçoğlu

  @Gökay, bu albümleri bence başyapıt.

  http://www.pasifagresif.com/2009/11/the-red-chord-fed-through-the-teeth-machine/

  Gökay

  @Ahmet Saraçoğlu, Evet Ahmet Hocam, kritiğinizi ve yorumları gördüm. Grubun son işi olduğundan ve bu platformda da fazlaca beğenildiğinden direkt girmek istemedim bu albüme, kronolojik izleyeceğim bu grubu galiba. Asıl olaya nasıl geldiklerini gözlemlemek daha keyifli :) Önerdiğiniz albümü de sona saklayacağım bu bağlamda. Teşekkür ederim cevabınız için :)

 23. Josef says:

  Emir şekercioğlu HORNA son albümü bekliyoruz

  Josef

  @Josef, yazılmıştı ama silinmiş

 24. markusulf says:

  October Falls’un yıllar sonra gelen albümü için yok mu bir kritik???

 25. Retrokafa says:

  https://www.youtube.com/watch?v=o7wSt-yw_ug
  dünyanın en iyi punk şarkısı lan! bu nasıl bi kafa? dakika 3 ten sonraki geçiş tarihin en acayip şeyi ulan!
  buarada bu ep nin plağı basıldı yıllar sonra ilgilenen olursa…

 26. Godless Killing Machine says:

  https://forum.metal-archives.com/viewtopic.php?f=1&t=127964&sid=ac491936787655449855cc14ca71a311&start=80

  metal-archives forumunda son on yilin en iyi albumleri basligi acmislar. bu elitist kasarlarin cok ekmegini yedim yillardir. ilginc listeler var.

 27. P L A G U E says:

  Hayvanlık spotify’a geldi. Halil pazarlama, halil pazarlama…

  https://open.spotify.com/album/5GYYgfkE01XysI0PB4F1uy?si=DPzINkB8QDWammmsTjHXZg

  https://www.metal-archives.com/bands/Dearth/3540430051

  Josef

  @P L A G U E, sanki brutal death metalin black metal olmuş hali

  P L A G U E

  @Josef, dinleyiciler biraz emek verirse bu albüme, üzerine daha çok konuşulur. Albüm çıktığı günden beri dinlemedigim 1 gün olmadı

  Aura magula

  @P L A G U E, Sana güvenip albümü dinlemeden bastım indirmeye 5dk sonra albüm indi şuan kulaklık kafama kaynaşmış bir şekilde.Play tuşuna basmaktan ekran çatlaıd.Büyük ihtimalle yılın en iyi 5 black albümünden biri.Tam istediğim gibi insanlıktan uzak hayvani black metal.

 28. Canoir says:

  Kaygılı, stresli, anksiyetik olduğunuz zamanlarda dinlediğiniz albümler var mı ? Sizi rahatlattığını, gevşettiğini düşündüğünüz bir albüm var mıdır?

  ismail vilehand

  @Canoir, spotify’ı açıp Motörhead yazıp “karışık çal”a basıyorum. Sonrasında hastalıklar, maddi sıkıntılar, ölüm korkusu gibi şeyler uçup gidiyor. Tüm dünya yanıp kül olsa sikimde olmaz.

  Canoir

  @ismail vilehand, eyvallah deneyeceğim \m/

  Raddor

  @ismail vilehand, tamamen aynı yöntemi uyguluyorum ben de ya. Tüm diskografiye karışık giriyorum. Biz Motörhead’cilerin fark ettiği ortak nokta şu bence: Dünya üzerinde Motörhead’den daha çok özgüven veren bir müzik yok. Var diyen varsa yazsın. Bolt Thrower mı? Kiss mi? Judas Priest mi? Hatebreed mi? Manowar mı :p? Tamam onlar da çok iyi ama konu özgüven ise Motörhead’le kıyas olmaz. Dinleyen ölmez denir bizim buralarda.

  https://youtu.be/7UOocbV-SUY
  O nasıl “you remember!” deyiştir yarabbi “sıkıyorsa hatırlama” diyesim geliyor her seferinde. Adamı mezardan kaldırır.

  deadhouse

  @Raddor, Var. AC/DC.

  Raddor

  @deadhouse, hayır ya n’olamaz. Ac/Dc de iyi ama adamlarda liderlik vasfı yok bi kere. :)

  Kaan

  @Raddor, Araba kullanırken sakın ha Motörhead dinlemeyin.

  Raddor

  @Kaan, Euro Truck Simulator oynarken oyunun radyosuna Motörhead ve metal müzikleri atmıştım ama olacak iş değildi. Hız yapmaktan, kural tanımamaktan sürekli ceza yiyordum. Bir türlü oyunda ilerleyememiştim.

  Baktım olmayacak, radyoyu Zekai Tunca, Orhan Gencebay, Gülden Karaböcek’lerle doldurup başladım öyle sürmeye. Pamuk gibi gidiyordum artık. Bir süre sonra yol çizgilerinin eski sevgililerime, aşklarıma dönüştüğü saykodelik kafalar yaşadığım değişik, halüsinatif bir hale gelmiştim. Buna rağmen çok kazandım ve o zaman anladım tırcıların neden hep arabesk dinlediğini.

  O yüzden sağlıklı bir hayat için; yürüyüşte hard, sürüşte soft müzik.

  Canoir

  @ismail vilehand, konudan bağımsız shuffle’da motorhead dinlemek harbi keyifli aktiviteymiş

  Dysplasia

  @Canoir, albüm olarak değil de ergen zamanlarında melankolinin dibine vurmak için sömürdüğüm insomnium’un ‘since the day it all came down’ albümünün içinde closing words diye bir şarkı var. albümün tüm havasını dağıtıp güneş doğmuş hissi verdirirdi sözleriyle birlikte dinleyince. ha öyle tek başına aç dinle diyebileceğim güzellikte bir şarkı diyemem.
  sonra lamb of god’ın ‘vii: strum and drang’ albümündeki delusion pandemic var bir de mesela. 2:45′te başlayan kısmıyla depresif zamanlarımda beni kulağımdan çekip tokat manyağı yapmışlığı çoktur.

  tool’un lateralus albümü de albümü olarak önerebilirim. ilk şarkısı grudge hayatımda dinlediğim en motive edici şey. özellikle birine karşı kin güdüyorsanız.

  Rust in Peace.

  @Canoir, Empyrium – Where At Night The Wood Grouse Plays

  12ParmakBağırsağı

  @Canoir, Günde ortalama 5-6 saat müzik dinleyen biriyim. Müzik bile dinleyemeyecek kadar aşırı depresif bir dönemimde Hate Eternal – Infernus imdadıma yetişti, beni çekip çıkardı oradan. Başka hiçbir şey dinleyemiyordum, kulaklığı takmaya bile motivasyonum yoktu ama açılış şarkısı Locust Swarm öyle bir sarstı ki o albüm sayesinde hayata ve müziğe yeniden tutundum.

  Mert Nalvuran

  @Canoir, Sepultura – Beneath the Remains, Descendents – Everything Sucks

  Salata

  @Canoir, Böyle zamanlarda hep çok kompleks olmayan, bang your fuckin head kafasında şeyleri dinlemek iyi geliyor bana. Ama spesifik olarak albüm albüm seçersem Rammstein’ın ilk albümü, Grand Magus Iron Will, Pantera TGSTK, Exodus Tempo of the Damned ya da Motorhead’in 90′lardan herhangi bi albümü oluyor genelde

 29. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  TWENTY ONE PILOTS – Blurryface

  Salı
  ULTHAR – Providence

  Çarş
  SVARTTJERN – Shame Is Just a Word

  Perş
  MÖTLEY CRÜE – Shout at the Devil

  Cuma
  ATAVIST – III: Absolution

  Ctesi
  TOOL – 10.000 Days

  Pazar
  BOWELFUCK – Decades

  Ahmet Saraçoğlu

  Alternative hip hop/electro pop
  Death/black metal
  Black metal
  Hard rock/glam metal
  Sludge/drone/doom metal
  Grindcore
  Progresif rock/alternatif metal

  Tam bir panayır.

  enemyofgod

  @Ahmet Saraçoğlu, süper karışık bir hafta

  Alondate

  @Ahmet Saraçoğlu, harbiden super karisik bir hafta ve ilk yazimin yayinlanacak olmasi heyecanlandirdi beni :)))

  Boba Fett

  @Ahmet Saraçoğlu, Motley ve Tool büyük eksiklikti çok iyi olmuş. Ayrıca bu albümlerin olmaması da bence çok şaşırtıcı.

  \m/

  @Ahmet Saraçoğlu, dün 10000 days dinlerken ulan keşke kritiği olsa, Kemal hoca yazsa demiştim. Keşke başka bir şey dileseymişim

  Raddor

  @Ahmet Saraçoğlu, Shout at the Devil’ı Emir Şekercioğlu yazdı galiba. Kritiğini merakla bekliyorum çünkü önce benden istemişti fakat yazmakta cidden zorlandım. Ben glam metal hakkında uzun uzun analiz kasmak istedim. Ancak bahsi geçen albüm glam metalden bağımsız, o kadar gümbür gümbür, katıksız bir heavy metal albümü ki, klavye başında kalakaldım. “Açın dinleyin işte, kusursuz bir albüm. 80′ler heavy metalini seviyorsanız headbang yapmaktan kafanız kopacak!” sığlığına geldi benim incelemem. O yüzden heyecanla bekliyorum bakalım. Noshophoros iyi yerlere değinmiştir. :)

  Noshophoros

  @Raddor, İncelemenin iyi olacağına yönelik güzel fikriniz için teşekkür ederim hocam. Evet, esasen bu incelemeyi sizden okumayı beklemiştim. Ama yukarıda glam odaklı yazdıklarınızı okuduktan sonra size hak verdim. Gerçekten de “Shout at the Devil” içinde glam olsa da tam anlamıyla bir glam albümü değil. Öte yandan, Mötley Crüe’nun ilk gerçek glam albümü denebilecek çalışması “Theatre of Pain” için, glam bahsi açılmışken söyleyebileceğiniz çok şey olabilir :)

  Elbette eksik yanları olmuştur, ancak şimdiden “Shout at the Devil” için dolu dolu bir inceleme yazdığımı söyleyebilirim. Umarım beklediğinize değecek bir yazı olmuştur.

  Raddor

  @Noshophoros, rica ederim ben teşekkür ederim. Bu arada Theatre of Pain albümünü hiç sevmiyorum ya. Shout at the Devil için de dediğim gibi glam metal ile ilgili yazmak istediklerimi tam bağdaştıramadım. Fakat bu konuya uygun albümü buldum; sürpriz.:) Ahmet abinin onayına da yazabilirsem bir beş yıl içinde sunacağım bakalım, kısmet.

  Noshophoros

  @Raddor, “Theatre of Pain”i grubun kendisi de dâhil olmak üzere birçok kişi sevmiyor. Bence “Use It or Lose It” ya da “We Need a Lover (Tonight)” gibi çok sağlam parçalar barındırması bir kenara, dinlemesi de keyifli bir albüm. Ama zevk meselesi tabii, gayet anlaşılır.

  Bu arada dediğiniz albümü merak ettim cidden. Ama beş yıl sürmesin ne olur :)

  Kaan

  @Ahmet Saraçoğlu, Perşembe! Oha!

 30. deadhouse says:

  @Canoir, Panzer Division Marduk.

  Canoir

  @deadhouse, eyvallah hocam deneyelim. Bir motorhead bir marduk tavsiyesi geldi. Şaşırdım açıkçası, gerçekten bu kadar pataküte birşeyler dinlemek kaygıyı alıyor mu diyorsunuz? Kaygıdan çamura dönen zihnimi daha da bulandırır gibime geliyor.

  deadhouse

  @Canoir, Bahsettiğin durumu yaşadığım zaman anlamdan uzak durmaya çalışırım. Ciddiyetten, düzenden, risk alınmadan yaşanan hayattan uzak durmaya çalışırım. Panzer Division Marduk tam da böyle bir albüm. Her şeyini kaybetmiş biri bile Panzer Division Marduk dinlediğinde hiçbir şeyi umursamayabilir. Bu benim görüşüm tabii. Dediğin gibi sende daha kötü bir etki yapabilir.

  ismail vilehand

  @Canoir, melankolik ve dingin şeyler kaybetmeyi, yenilmeyi, ölmeyi hissettirir. Anksiyeteyi yenmenin en iyi yolu sana dalgayı çıkartıp masaya vurma hissi uyandıran müzikler dinlemek. Youtube’da var misal anksiyetiyi azaltan su şırıltısı, 40 dakikalık meditasyon müzikleri falan, zerre işe yaramaz.

  Seni anksiyetik yapan nedir bilemiyorum. Aşk hayatı, maddi problemler veya sağlık sorunları olabilir. Derdin ne olursa olsun pataküte şeyler dinleyip “Canımı almazsanız alayınızın amına koyarım.” diyerek duvarda bira şişesi kır bak nasıl pamuk gibi oluyorsun hahaha. Tecrübeyle sabit.

  En son kritiklediğim Cro-Mags albümü de bu iş için çok uygun. Pandemi süreci ve sonrası benim ve ailem için çok zor geçiyor, moralimin normalde pek iyi olmaması lazım ama çıktığından beri albümü günde en az iki kere döndürüyorum, jilet gibiyim.

  ismail vilehand

  Hatta bak, şarkı sözleri mevcut. Adam kitabın ortasından konuşuyor. Tam da bizim mevzularla alaklı söyledikleri.

  https://youtu.be/86awYZJm1Tw

  Canoir

  @ismail vilehand, anxiety relief, nature sounds, meditation music, alpha waves tarzı şeyleri denedim ve dediğin gibi bi faydasını göremedim. Hatta yeşil çay içip meditasyon yapmaya çalışarak falan dinledim bunları bi sike derman olmadılar.

  Sağlık sorunları ve kişisel birtakım sorunlarla uğraşıyorum. Mecburen böyle ucuz çareleri bile denemek zorunda kalıyor insan ¯\_(ツ)_/¯
  Dediğin gibi Cro-Mags, madball, powertrip falan dinlemeyi deneyeyim bir de.

  Aura magula

  @Canoir, Death scream bloody gore.En sinirli anımda bile sakinletmiştir beni şiddetle tavsiye ederim

 31. utkuu says:

  Bu siteye kesinlikle bir Forgotten Woods kritiği lazım bence.

 32. 9yearsago says:

  Şu adamlar perdesiz bas gitarla kayıt almışlar, değişik bir sound ortaya çıkmış. Albümde Beyond Creation’unki kadar ilginç bir bas performansı var.

  https://listen.20buckspin.com/album/entropic-reflections-continuum-dimensional-unravel

  tahsin

  @9yearsago, Saglam album olmus tesekkurler. Perdesiz gitari duyar duymaz direkt actim, iyi ki de acmisim \m/

 33. SA says:

  @utkuu, forgotten woods un inanılmaz bir havası var. ma da burzum benzeri gruplar bölümünde keşfetmiştim. yaklaşık 2 senedir benim için çok özel bir gruptur. en sevdiğim albüm kapağı da bunların race of cain albümlerine aittir. bu albümlerindeki garip giriş bölümünden sonundaki uzun konuşmalara kadar her şeyi psikolojik olarak beni çok etkiler. ilk albümleri de enfestir.

  Josef

  @SA, xasthur telepathic with the deceased dinlesem bundan Bin kat daha iyidir.

  utkuu

  @SA, Bende daha o albümlerini dinlemedim.İlk iki albümden çıkamıyorum daha ve benim de en sevdiğim kapakları The Curse of Mankined albümünün kapağı.Şu şarkıyı da Xasthur diyen arkadaşa bırakıyorum.

  https://youtu.be/gxTYv9Wjnqw

 34. Emre says:

  Listemde 10. sıraya koydum, ama muhtemelen zamanla daha da yükselecek. Odraza ve Imperial Triumphant seven Mamaleek – Come & See dinlesin! Çok fena. Black vokalli caz rock gibi bir şey!

 35. Alondate says:

  Of of of make them suffer ates gibi bir album yapmis kacirmayin

  https://open.spotify.com/album/5GS6NZtGBNlXgYCJRlvVgs?si=MVzQyXNwRnmSwfe5AduFHQ

 36. Canoir says:

  Daha önce hiç Varathron dinlememiştim, 2018 albümlerini açtım şans eseri. ALLAAM BU NEDİR. Canavar gibi albüm. Rotting Christ adamsa şu albümden biraz feyz alsın.

  https://open.spotify.com/album/0czQE1Xe2FgptT0aCJ5tiC?si=hSfu4rrnRcadV73T95W8zg

 37. Dysplasia says:

  Sayın Ahmet Saraçoğlu; tam çıkış tarihini hatırlamamakla birlikte muhtemelen son 10 yılda çıkmış olan ve çok sevdiğinizi söylediğiniz bir heavy metal albümü vardı. Yanlış yönlendirme olmasın ama gözümün önüne geldiği kadarıyla kapağı lacivertli siyahlı bir resim, ismi de sarı yazıydı sanki. Ya yıl sonu listelerinde falan gördüm ya da son bilmemkaç yılda en sevilen albümler sayfasında tam bilemiyorum ama haftalardır arayıp bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Dysplasia, %1000 şudur:

  http://www.pasifagresif.com/2016/11/sumerlands-sumerlands/

  Dysplasia

  @Ahmet Saraçoğlu, Oh be sonunda! Evet buydu. Çok teşekkürler.

 38. Retrokafa says:

  Sacramentum-far away from the sun yıllar sonra vinyl formatında çıkmış! yüklen!!
  https://www.discogs.com/Sacramentum-Far-Away-From-The-Sun/release/15221995

 39. ismail vilehand says:

  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sludge metal grubunun Acid Bath olduğuyla alakalı hemfikiriz değil mi?

  İlker

  @ismail vilehand, Evet.

  ismail vilehand

  @İlker, en az 5-6 tane bu cevaptan bekliyordum, eksik kaldı.

  daud

  @ismail vilehand, Arada Eyehategod olmasa hemfikir olacam ama Eyehategod işi bozuyor. Hazır konusu açılmışken Dax Riggs’e sallayayım biraz. Son albümünün üzerinden on yıl geçti, 5 yıldır konser de vermiyor, anca site yapıp cd plak satsın sefa pezevengi.

  Exorsexist

  @daud, geçen sene canlı izledim. Konserde çok kan aktı. Müthişti.

  nokturnal

  @Exorsexist, müzik hayatını bıraktı diye okumuştum ben redditte, sevindiri en azından.
  bir de albüm koysa muazzam olur

  Berca B.

  @nokturnal, ben de redditte Dax Riggs’e yakın bi elemanın güncellemelerini okumuştum. İki albümün hazır olmak üzere olduğunu yazıyordu. Linki bulursam buraya da bırakırım.

  Ki geçen buralara yazmıştım, Spotify’a Acid Bath albümleri geldi, bu bile bir umut adamın olası aktifleşmesine dair.

  Exorsexist

  @nokturnal, Canlı olarak izlediğim grup Eyehategod bu arada, yanlış anlaşılma olmamıştır umarım. Gitarda malesdef Jim Bower yoktu, yerine Paul Webb isimli gitarist arkadaş vardı. Kullandıkları gitar tonu harikaydı, kulaklarım açıldı resmen.

  daud

  @Exorsexist, Geçen mart ayında Yunanistan konserleri vardı, hafta içine denk geldiği için gidemedim. Seneye Brutal Assault vb bir festivalde veya yine buralara yakın bir yerlere gelirlerse izlerim umarım.

  Exorsexist

  @daud, Şahsen stüdyo kayıtları bana göre değil ama bu tarz grupları canlı dinlemeyi seviyorum, tadı çok başka oluyor. Thrash metal hariç tüm müzikleri canlı dinleyebilirim. Adam 5 dakika boyunca aynı rifi çalıyor, millet kafa sallıyor, moshpit yapıyor, yeri gelmişken Thrash’e laf sallayım.

  ismail vilehand

  @daud, Eyehategod epey sıkıntı yaratıyor, katılıyorum. Ama Acid Bath milyarda bir gelen çok istisnai bir doğa mucizesi.

  Dax Riggs’in o Allahsal sesi ile rahmetli Chris Cornell veya Layne Staley kadar ünlü olmaması baya bir tuhaf. Dediğin gibi adam tam bir keyif pezevengi.

  ihsanoird

  @ismail vilehand, onaylıyorum

  şeyh hulud

  @ismail vilehand, Acid Bath’le ilgili bir diğer büyük kayıp da bence grubun davulcusudur. İki albümdeki hayvani performansından sonra grupla birlikte ortadan kayboldu, başka yerlerde dinleme fırsatımız olmadı.

 40. Aura magula says:

  Electric wizard Dopethrone tarzında albümler varmı bildiğiniz?Çok fena bağımlılık yaptı

  şeyh hulud

  @Aura magula, Acid Dream – Physical Removal son zamanlarda çıkanlar albümler arasında en çok dinlediğim.

  Bongripper – Satan Worshipping Doom da en sağlam enstrümantal işlerden biridir.

  Aura magula

  @şeyh hulud, tavsiyen için çok teşekkür ederim

 41. 9yearsago says:

  Haken’in yeni albümü malum ortamlara düştü. D-jent’ten nefret ediyorum.

  Boba Fett

  @9yearsago, sorma yahu şu djent progu zehirledi.

  9yearsago

  @Boba Fett, Eeeyyyy d-jent, prog’un yakasını bırak!

  Boba Fett

  @9yearsago, Bela gibi, herkesin sounda da birbirine benzedi.

  tahsin

  @9yearsago, Niçin d-jent gibi subgenrelara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz?

 42. P L A G U E says:

  Viski + cin + bira + marlboro + playlist:

  Dearth – To Crown All Befoulment***
  Black Curse – Endless Wound
  Teitanblood – The Baneful Choir
  Like Rats – Death Monolith
  Cro-Mags – In the Beginning
  Enforced – At the Walls
  Sodom – Code Red
  Marduk – World Funeral

  ***dinlemeyen çok şey kaçırıyor.

  Selam ve dua ile…

  kaziklubey

  @P L A G U E, ölüm kadrosu :o

 43. Emre says:

  Éons – Neptunian Maximalism bende bayağı merak uyandırdı, ama albüm süresini görünce!.. 2 saat 13 dakika! Yuh.

 44. Aura magula says:

  Çok süper bir black metal albümü.Gayet iyi odraza sevenler bunuda sevebilir
  Somniate-the meyrinkian slumber
  https://youtu.be/rs4mEkLKcao

 45. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  ¯\_(ツ)_/¯

  Salı
  TOGETHER TO THE STARS – As We Wither

  Çarş
  OVERKILL – Taking Over

  Perş
  BÜTCHER – 666 Goats Carry My Chariot

  Cuma
  LAMB OF GOD – VII: Sturm und Drang

  Ctesi
  SATYRICON – Rebel Extravaganza

  Pazar
  VARATHRON – Patriarchs of Evil

  Canoir

  @Ahmet Saraçoğlu, daha geçen Varathron – patriarchs of evil için yorum bırakmıştım. Şimdi kritiğinin geleceğini görüyorum. Mutlu oldum he :))

  Obsidian Tongue ve Protest the Hero kritikleri de gelir mi peki ?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Canoir, evet, o yorumu gören Ece el attı olaya.

  Diğer ikisi de gelecek ilk fırsatta.

  Kaan

  @Ahmet Saraçoğlu, Çarş.Perş.Cumartesi Üçü de birbirinden merdane! vay be!

 46. deadhouse says:

  @Ahmet Saraçoğlu, VII: Sturm und Drang kritiği yazılarının kaldırılmasını isteyen yazarlardan birine ait değildi diye hatırlıyorum, yanlış hatırlıyormuşum.

 47. Aura magula says:

  Bu yılki en sağlam albümlerden biri.Opeth etkileşimli,süper gitar sololu,hayvan gibi sağ el ve sol el tekniği kullanan progresif gibi ama akılda kalıcı manyak bir albüm.Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
  Barishi-Old Smoke
  https://youtu.be/VC3YYcQeJQk

 48. Gaz verme açısından 20 yıldır vazgeçemediğim şarkılardan biri.

  24. saniyede giren rif tam bir duvardan duvara vurma şenliği. Nakaratı da ayrı gaz.

  https://www.youtube.com/watch?v=UwW5kkoqi6w

  Soilwork vokalisti, Soilwork davulcusu, Darkane gitaristi… Hayvan gibi albümdür, tavsiye ederim.

  Retrokafa

  @Ahmet Saraçoğlu, slayer’a mı benziyor diye düşünürken solo girdi emin oldum bro.ama harbi gazmış yani

 49. Retrokafa says:

  ulan şu belediyespor bırakmıyor şamp. olacak galiba kesin

  ismail vilehand

  @Retrokafa, haftalar öncesinden yazmıştım Başakşehir şampiyon oldu diye. Şu an Türkiye’de en tiksindiğim kulüp ama Okan hoca ve oyuncu kadrosu bunu haketti. Vasıfsız loser Abdullah Avcı yerine Okan Buruk gibi bir adama nasip olmasına ayrıca sevindim. Şenol Güneş’ten sonra Beşiktaş’ ın başına geçsin diye defalarca demiştim kimse siklemedi. Bu şampiyonlukla birlikte önü açılacak ve en önemli yerli hocalardan biri olacak.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.