# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
Mike Portnoy’dan LTE davul playthrough videosu
12.04.2021

Hypersonic.

DREAM THEATER klavyecisi Jordan Rudess, Mayıs 2020′de yaptığı açıklamada LIQUID TENSION EXPERIMENT’ın geri dönmek adına girişimlere başladığını ifade etmişti. Yeni açıklama ise bir fotoğrafla oldu. Grup yeni albüm çalışmalarına başladığını aşağıdaki fotoğrafla duyurmuştu.

John Petrucci, Mike Portnoy, Jorden Rudess ve Tony Levin’den oluşan LIQUID TENSION EXPERIMENT 1998 ve 1999′da çıkardığı “Liquid Tension Experiment” ve “Liquid Tension Experiment 2” albümleriyle büyük ses getirmişti. Rudess, Mayıs’taki açıklamasında dört müzisyenin tekrar bir araya gelmek adına takvimlerini ayarlamaya çalıştığını ifade etmişti. Böylece Mike Portnoy 10 yılın ardından tekrardan Petrucci ve Rudess ile aynı projede buluşmuş oldu. Albüme dair detaylar da açıklandı. 62 dakikalık bir süreye sahip olacak “Liquid Tension Experiment 3” 16 Nisan’da piyasada olacak.

01. Hypersonic (8:22)
02. Beating The Odds (6:09)
03. Liquid Evolution (3:23)
04. The Passage Of Time (7:32)
05. Chris & Kevin’s Amazing Odyssey (5:04)
06. Rhapsody In Blue (13:16)
07. Shades Of Hope (4:42)
08. Key To The Imagination (13:14)

Albümden “Hypersonic”in davul playthrough videosu yayımlandı.

Şarkının klibi de şöyle.

“Beating the Odds” de yayımlandı.

“The Passage of Time” da şöyle.

Bu da teaser.

Bir de şunu verelim.

  Yorum alanı

“Mike Portnoy’dan LTE davul playthrough videosu” yazısına 79 yorum var

 1. Ouz says:

  Günün şimdilik en iyi haberi.

  Boba Fett

  @Ouz, Ouz hocam zahmet olmazsa biraz daha albüm inceleyin.

  Ouz

  @Boba Fett, Rica ederim zahmet ne demek, her hafta 1+ kritik yazmaya gayret gösteriyorum. Büyük aksilikler olmadığı müddetçe de bir şeyler karalamaya devam edeceğim.

  Agrypnie

  @Ouz, abi gözünü seviyim Maladie/…Still… albümünü yaz artık :) Listene almış olman lazım.Onu senin kaleminden okumak nasıl olacak merak ediyorum ve bayadır da bekliyorum :D
  Bi bir rica tabi yanlış anlaşılmasın , saygılar :)

  Ouz

  @Agrypnie, Listemde tabii ki, unutmuş değilim. :)

  Bu hafta nispeten soft gidiyoruz. Bir sonraki hafta için Ahmet’le konuşup araya bunu da ekleriz olmazsa.

  Estağfurullah, yanlış anlaşılacak bir şey yok; saygılar, sevgiler benden. :)

  Boba Fett

  @Ouz, İncelemelere renk gelmesi güzel olur, çok klasik albümlerin de incelemeleri yok, onlarında eklenip güzelce üzerine konuşabiliriz. Sevgiler.

  Ouz

  @Boba Fett, Kesinlikle, sitede pek çok albüm eksik ama zamanla bu eksikleri gideririz. Saygılar, sevgiler.

 2. fırtına arşivi says:

  Güzel bir çalışma olabilir

 3. deadhouse says:

  Acid Rain gibi bir parçalar çıkaramayacaklar ki? Neden birleşiyorlar?

 4. Nox says:

  bu kadronun kariyerinin özetini geçiyorum:

  ciyuu ciyuu ciyuuuu pata ta pata ta pata ta ciyuuu ciyuu ciyuyuyu dlülülülülülülüülü

  helal olsun 30 senedir aynı şeyi sıkılmadan yapıyorlar

  Boba Fett

  @Nox, Dream Theater’ı dinlemen önce benim de böyle bir ön yargım vardı, çok teknik müzik yapıyorlar ve ruhtan uzaklar diye düşünüyordum, dinleyen kadar tabii… Sonra bu grup için de aynı ön yargılarım vardı, iki albümü de dinleyince işin öyle olmadığını gördüm. Teknik kısımlar, zor bölümler yok değil fakat bu şarkıya bakın la ne gadar iyiyim değil kalite katıyor. Bence bu arkadaşlar bu işi kotarabiliyor.

  Yiğit

  @Nox, tony levin’in sol taşağının kılı > bu yorum
  Hadi dt üyeleri neyse de Levin baba var orada el insaf

  deadhouse

  @Yiğit, Ciddiye alınası bir yorum değil hocam. Düşünmeden konuşmuş say.

 5. Nox says:

  @Boba Fett, train of thought ve scenes from a memory albümlerini çok severim aslında. lise yıllarında dinlerdim ama bir noktadan sonra parçanın ortasında şov başlayıp dülülülülü diye duyunca sıkılıyor insan artık. Bi de gelmişsin 50 yaşına hala aynı şey.

  Boba Fett

  @Nox, Zevk meselesi tabi sonuçta bir şey demem yanlış olur ama ben o teknik, ruh ve klas dengesini iyi tutturdular diye düşünüyorum. Albüm sürelerini biraz daha kısaltarak daha akıcı işler yapabilirler bence en büyük problem bu, yani öyle über süper işler yoksa bir albüm 40 dakika olmalı, The Astoning mesela ölüm gibi uzundu.

 6. Kemal says:

  Ne kadar heyecanlandığımı ifade edemiyorum… Bunun kritiği benden gelir, şimdiden rezervasyon yapıyorum :D

  Ahmet Saraçoğlu

  @Kemal, ortak da yapabiliriz, ben de yıllardır bu anı bekliyorum. Hatta Oğuz da bekliyor olabilir. :)

  Kemal

  @Ahmet Saraçoğlu, O zaman bu işi üçlü İnstagram yayını çözer :)

  Ouz

  @Ahmet Saraçoğlu, Beklemez olur muyum. :)

 7. gXnn says:

  müzisyenlik dışında herhangi bir şey vaadetmeyen bir grup. çok iyi gitarist olmaya çalışıp dikkatle dinleyene saygım var fakat bunun dışında müzik olarak dinlenecek bir olayı yok bu grubun. ciyuu ciyu diye kafa sikmenin dışıda tabi.

  Ali Vezir

  @gXnn, cehaletin vücut bulmuş şekli ancak böyle bir yorum yapabilirdi.

 8. deadhouse says:

  Acid Rain gibi parça yapabileceklerse, diğer tüm şarkılar kötü, vasat olsa bile benden 8 puan alır. Bakalım çok umutlu değilim ama.

  Horrendous

  @deadhouse, Acid Train diye okudum, tekno dinleyen birileri de varmış diye anlık sevindirik oldum.

  https://www.youtube.com/watch?v=XHyr6oBu5K8

 9. deadpig says:

  Nihayet doğru düzgün birileri bir şey yapacak kötü de olsa dinlerim ben

 10. Opethsevenbiri says:

  Ben çok sevdiğim ölüp bittiğim grupların haberlerinin altına yazmaya üşeniyorum millet ”Bunu dinlemeyin, bunu dinleyen isotçudur.” tarzı yorum atmak için grup birleşme haberinin altına giriyor.

  Valla isterdim şu kadar aktif internet kullanabilmeyi.

  Boba Fett

  @Opethsevenbiri, aktif kullanıcılıktan kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum.

 11. Bu albüm haberiyle şu albüm haberine eşit oranda sevinmek güzel bir şey.

  http://www.pasifagresif.com/2021/01/darkthrone-yeni-album-2/

 12. Börbır says:

  Bunu dinlemeyin bunu dinleyen isotçudur

 13. deadhouse says:

  Şarkı sürelerinin dağılımı iyi. Dengeli olmuş, 3 dakikalık şarkı da var 13 dakikalık şarkı da. 3 4 şarkı barındırıp 13′er dakikalık şarkılarla doldurmamış olmalarına sevindim. Müzik yapın, şov yapmayın. Umarım bir başyapıt çıkar da zevkten dört köşe oluruz, zor tabii. Bakalım.

 14. enemyofgod says:

  LTE öyle bir gruptur ki albüm teaser’ının bile coverı olur.

  https://www.youtube.com/watch?v=nvnefFN6MrQ

 15. enemyofgod says:

  Beklenen an geldi
  https://www.youtube.com/watch?v=jWP4JLUxiqY

  deadhouse

  @enemyofgod, Parçayı Systematic Chaos, Octavarium ya da A Dramatic Turn Of Events’a koy sırıtmaz. Öyle berbat ve sıkıcı.

  Yiğit

  @enemyofgod, yalan olmasın davulları hiç sevemedim. O kadar anlamsız geliyor ki yani. Hepsi hayvan gibi müziysenler ama ne dinledim ki ben şimdi dedim. Prog rock bir dönem hayatımın müziği olmuştur oysa (şimdi de pek farklı değil aslında)

  O değilde Tony Levin 74 yaşındaymış vay anasını

  enemyofgod

  @Yiğit, Ben de çok aşırı etkilenmedim ama bu adamların birleşip yeniden şarkı yapması yetiyor. Beklentiyi biraz düşürmek lazım.

  74… gerçekten vay anasını.

  deadhouse

  @enemyofgod, Her biri alanında usta müzisyenler. Uzun bir aradan sonra bir araya gelmişler. Tam tersine dinleyici bu durumda beklentiyi oldukça yüksek tutar. Bu adamlardan beklentiyi yüksek tutmayacaksam, beklentiyi hangi gruptan yüksek tutarım, üzerinde düşünmem lazım. :)

  enemyofgod

  @deadhouse, Sen de haklısın aslında.
  Albüm çıkınca beklentileri karşılar mı karşılamaz mı göreceğiz o zaman.

 16. Dysplasia says:

  Portnoy’un oktoban kasnağında DT amblemi olması?

 17. Marvin Yanbasanyan says:

  Yok dayı ya benden geçmiş amk, aldım 500′lük hacı tesbihini “ya sabır” çeke çeke tamamladım 8 dakikayı.

  Eminim 18-25 yaş aralığında olan; uzun ve yağlı saçlı; gözlüklü; dışardan bakınca “abbas güçlü ile genç bakış” programına katılan düz mühendis kasa gibi gözüken; progcu olmasını tatmin mekanizmasının unsuru olarak kullanan, manitaya steven wilson parçaları atıp sosyal medya hesaplarında da paso king crimson’dan, genesis’ten tool’a, haken’a kadarlık yelpazede paylaşımlar dayayan; dünyanın en üstün müziğini dinlediği zannıyla zerre bilgisi olmadan sırf sağdan soldan okuduklarıyla mesnetsizce yarak kürek atıp tutmaktan çekinmeyen; “üstün” sıfatına haiz olmaları sebebiyle caz ve klasik müziğe büyük saygı duyan ancak bunlar ve kendi dinlediği haricindeki diğer janrların dinleyicilerini hakir görmekten, onlara tepeden bakmaktan çekinmeyen; serengeti topraklarında yaşayan sağlıklı bir öküz başlıklı antiloptan daha fazla müzik bilgisi olmamasına rağmen zevkleri beğenilmediğinde karşısındakinin yeterliliğini sorgulamaya kalkan; elitist tutumunun altında devasa bi ezik yatan götten çıkma sikik progcu göt contası tayfa çok beğenmiştir ve muhtemelen biz beğenmeyen fanilere sağda solda “müzikten bi sikim çakmıyosunuz” diye zırlamaya başlar yakında. Bu eşgal size tanıdık gelmiyosa zorlu’daki bi prog konseri öncesi gidin merdivenlerde bi yarım saat takılın, en az 300 tane göreceksiniz bu kasadan, sanayiden çıkmış gibi hepsi birbirinin aynısı amk. Muhabbet açmaya kalkarsalar sakın girmeyin, şakasız söylüyorum tuvalette fayans saymak bunların muhabbetinden daha eğlenceli. Neyse, geçelim bunları.

  Şarkı fena sıkıcı, aslında bi dönem LTE’nin büyük hastasıydım ancak aradan 3000 yıl geçtiği için ve bu süreçte müzik algım değiştiği için şu an katlanılmaz buluyorum. Eskiden ayıla bayıla dinlediğim 2. albümü açıyım dedim, onda da felaket sıkıldım. Bunun gibi bi dönem “hayatımda dinlediğim en iyi albümlerden biri” dediğim albümlerin %90′ını bugün dinlerken “lan bunun neyine bu kadar yükselmişim amk” diye kendime sarıyorum. Yayımlanan ilk parça itibariyle DT ve LTE’ye dair kaybettiğim heyecanımı geri kazanamadım, umarım albüm çıkınca bende tekrardan bi kıpırdanmayı tetikleyecek kadar iyi olur.

  Nox

  @Marvin Yanbasanyan, aaa uyur gezerken yazmışım galiba bunları. haberim yok ne zaman yazdığımdan.

  Yiğit

  @Marvin Yanbasanyan, entel feridun videosunu izlediğimde neler yaşadıysam aynısı oldu bu yorumu okurken. Yazar resmen beni anlatmış. Özellikle manitalarıma steven wilson atmak ve sosyal medyada King crimson, tool vs paylaşmak resmen kendim. Bahsedilen tarz tiplerden çokça kez tanıdım ve pek sevmem ama sitede okuduğum en saçma yorumlardan biriydi. Progçular size neetti arkadaş? Bu tarz insanların ciddi derecede müzik bilgisine sahip olduğunu da gördüm, hiçbir bok bilmeyenini de. Ama tutup da böyle bir yorum yazacağımı hiç sanmam. Nasıl bir kompleks ise artık

  Marvin Yanbasanyan

  @Yiğit, bunu niye bu kadar ciddiye aldın anlamadım. Neyin kompleksinden bahsediyosun aga? Bi stereotipi hafif karikatürize ederek iki taşak geçtim altı üstü. Bunun neden bu kadar ciddiye alıp da tek tek cümlelerimi alıp kendin veya tanıdıkların üzerinden doğruluğunu sorguluyorsun anlamadım. Sanırım burada kompleks yapan kişi ben değilim ya.

  Yiğit

  @Marvin Yanbasanyan, bana taşak geçiyorken alttan alta kompleks yapıyorsun gibi gelmişti. Öyle diyorsan öyledir hocam. Ben de ciddiye almadım. İyi günler

  All2

  @Yiğit, Ahaha adam bir şey demedi yahu :D
  Zaten yoruma “Yazar resmen beni anlatmış” diye başlayıp “bu tarz tipleri pek sevmem” diye devam eden sensin. En son da progçular size neetti :D

  Bu arada Marvin’in tespitleri çok iyi, daha birkaç sene önce ben de “Kanka 70′ler kanka, kanka progresif müzik bu adamları dinle sadece 20 kişi dinleyen var dünyada bak 21. sen olucaksın dinlersen” diye kafa ütülüyordum.

  Yiğit

  @All2, tamam işte benim de bahsettiğim şey ben böyle bir şey yazmazdım demekti. Herif “sikik progçu göt contası tayfa” demiş ama hala adam bir şey demedi yahu diyenler var. Daha ne yazması gerekiyor bilemedim koca paragraf saydırmış. Sorsak kompleksli olan benimdir :) bu sitede bir şeyleri ciddiye alıp kompleks yapacak son kişi olduğumu düşünüyorum aslında ama sözlerim yanlış anlaşılıyor demek ki.

  Bundan sonra kompleks yapmadığımı belli etmek için ben de sikik sokuk tayfa falan diyeyim en iyisi

  All2

  @Yiğit, Evet, belki ben de yanlış anladım sözlerinizi. Gülüp geçmek en iyisi böyle durumlarda

  Yiğit

  @All2, aşağılardaki koca paragrafı görünce tekrardan anladım. Hakikaten gülüp geçmek gerekiyormuş, bazılarına cevap vermeye bile gerek yok gerçekten. İyi müzikler herkese

  Marvin Yanbasanyan

  @Yiğit, şimdi içerledim ama yiğit bey. Lütfen… Üç sene boyunca günde 4 saat düşündüm “söz konusu kitleyi en iyi nasıl tarif edebilirim” diye, sonunda “sikik progcu göt contası” tamlamasının aradığım tarif olduğuna kanaat getirdim. Dediğim gibi 3 senemi verdim bu tamlamaya ben, beğenmemeniz beni ziyadesiyle üzdü :(

  Boba Fett

  @All2, Bu 20 kişi mevzusunu çok yaşıyorum, tür fark etmeksizin böyle bi az kişi biliyor fentazisi var. Bana ne az kişi biliyorsa, ben güzel mi değil mi ona bakarım.

  Marvin Yanbasanyan

  @All2, “Jambi 9/8′lik kanka”, “fibonacci moruk ya lateralus 1 numara amq”, “dance of eternity’de ölçü 74518373 kere değişiyo çok deli işi anlayamazsınız siz”, “bugün beethoven neyse 300 yıl sonra steven wilson da o olacak”, “opeth’in yeni albümler gayet iyi moruk siz anlamıyosunuz, adamlar artık bağıra çağıra kafa sikmenin müzik olmadığını anlamış ki bu istikamete yönelmiş”, “death metal ne olm ya yamyam mısın amq”, “bu ne olum tüm şarkı 4/4′lük sıkılmıyo musunuz mu bundan ya”, “ben de katatonia hastasıyım melis”, “arjen lucassen için kurşun atar kurşun yerim mq dünyanın en önemli müzisyeni”, “bazen caz da dinliyorum ya miles davis’in hastasıyım mesela”, “meshuggah ne ya müzik bile değil sırf aksak diye boşa övüyosunuz”, “robert fripp amq dünyanın en büyük gitaristi ötesi yok”, “mastodon çok pop olmaya başladı ya eskisi kadar dinlemiyorum ://”, “devin townsend ya moruq bambaşka bi dünya bu adam deha amq”, “basit şeyler de dinliyorum ya radiohead’i çok severim”, “dream theater’ın her albümü bi önceki albümün bittiği notayla başlıyo moruk hastasıyım böyle detayların”, “peter gabriel sonrası genesis dünyanın en kötü grubu ya”, “camel ben de severim ama gözümde gentle giant’tan bile daha yukarda değildir, türkiyede biraz fazla abartılıyo camel”, “atmosfer dedin eloy’dan ötesi yok moruk yaaa”, “pink floyd mu? Prog dinlemeye 3 gün önce mi başladın amq”, “ben de riverside hastasıyım melis”, “şurdaki saksafon solosuna bayılıyorum”, “in the court of the crimson king insanlık tarihinin en iyi albümüdür nokta”, “djent gözümde müzik bile değil paso 0-0-0-0-0 prog olarak değerlendirmiyorum onları”, “48 dakikanın altında şarkı yazan orospu çocuğudur!!!!!”, “firth of fifth solosu desem?? Bence tarihin en iyi gitar solosu o melis”, “can ve amon düül dışında da iyi krautrock grupları var dostum araştırmanı öneririm”

  Boba Fett

  @Marvin Yanbasanyan, Pasifagresif bir müzik platformu ve üzerine konuşuyoruz, burada sadece prog müzik için değil diğer müzik türleri de için de bu yapılabilir ki bu yanlış, insanlar sevdikleri müzik hakkında konuşup, tartışmasına neden insan bu kadar takılabilir ki? Rahatsız edici insanlar var mı? Var ama her tür için var, bir türe de mal edilmez. Benim çevremde çok fazla müzik sohbeti yapabileceğim insan yok bu yüzden bu jargondan epey uzağım ama bir arkadaşım bir şey istediği zaman bunu güzel sunmak herkesin hakkı bence. Bir şeyi çok fazla sulandırmak eleştiriyi de öldürüyor sanırım.

  deadhouse

  @Boba Fett, Nasıl bir enerjiyse, nasıl bir bilenmeyse hayatı boyunca kin tutmuş ahaha. Bir de her eleştiriye, her yoruma “duyar” yaftasını yapıştırıyorlar deli oluyorum. Bildiğim kadarıyla modası geçmiş bir Twitter jargonuydu “duyar” olayı. Hala takipçileri varmış demek ki.

  Yiğit

  @Boba Fett, katılıyorum. Şuradaki muhabbet prog için değil rap için de olsa değişmezdi. Gerçekten sitede gördüğüm en saçma muhabbetti, lejyoner arkadaşın bile kafasını anlıyordum ama benim beynim artık yetmemeye başladı şu ankilere

  riser

  @Yiğit, lejyoner arkadaş kim?

  Yiğit

  @riser, sodom kritiğinde miydi neydi unuttum valla, rakamlı bir nicki vardı

  deadhouse

  @riser, Misyoner diye biliyordum onu.

  çaksu

  @Marvin Yanbasanyan, Melis demeyin ya.

  :(

  ismail vilehand

  @çaksu, Melis 36 numara giyen, bonibon gibi ayak parmakları olan bir hatun sanırım. Yani öyle olmalı.

  çaksu

  @ismail vilehand, Haha. Oralara gelemedim ama kesin öyledir. Her ölçekte güzel gibiydi. Ben 2. bölümde yandım.

  Frekans iyiydi. Gideyim işini yap deyince “Yok bitti gibi aslında” falan diyordu. 2. sohbette (1er 2şer saat) sordum, erkek arkadaşı varmış. Müzik değişti, ters döndüm. Havaya fırladım ve sonra ekranın dışına kadar düştüm.

  1 sene oldu ama içimde kalmış.

  Dunedain

  @Marvin Yanbasanyan, okurken fularım kendiliğinden yavaşça kaydı ve elimdeki şarap bardağı düştü

  Aura magula

  @Marvin Yanbasanyan, Tag işi hoşuma gitti. Dur birtanede ben yapayım.Djent e laf atanların kullandığı kalıplar:
  “Şu djent progu zehirledi”,”Progda zaten djent yüzünden hayır eymiyo”,”bune ağbiea hep 0000″,”Olurda cent çalıp power chord basan görürseniz resmini çekip duvara asın.”,”sadece sağ elle yapılan müzik türü”,”djent düş artık progun yakasından” “,”çoluk çocuk metali”,”Bunelan hepsinin soundu aynı caga cuga caga diye gidiyor hepsi”,”Jens kidmanın tipini gibeyim”

  Yedinci hüsar alayı

  @Marvin Yanbasanyan, kahkaha atarak okudum :D bence gayet güzel tanım. Öğrencilikte ben de çok tanıdım bunları. küçük bir kısmını tenzih ediyorum, saygı duyuyorum ama kafadan %90′ı filan bu saydığın karakterde ağır itici tipler. “Toksik progcu” diye bir tabir varsa diyene değil dedirtene bakmalı.

  Tabi ben çok yüzgöz olmazdım bunlarla ama yine de bazen aynı ortama düştüğümde içimden aman aman gaçam gidem diye düşünür müzik muhabbeti kesinlikle açmazdım.

  Marvin Yanbasanyan

  @Yedinci hüsar alayı, valla ben de gecenin 4′ünde can sıkıntısından geyik olsun diye yazmıştım. Geçen günki “güruh” duyarı, şimdi de progcu duyarı… Site şaşırtmaya devam ediyor.

  deadhouse

  @Marvin Yanbasanyan, In the Court of the Crimson King, yeryüzünde yapılmış en iyi albümdür.

  Dysplasia

  @Marvin Yanbasanyan, Progresif metal/rock sevmeyen ölsün.

  Marvin Yanbasanyan

  Pasifagresif progcular sendikası gözümü açtı. Bütün hata bendeymiş, kabul ediyorum. Kibar, eğitimli ve zevk sahibi kız arkadaşıyla plaktan jethro tull dinleyip bordeaux şarabının yanında rokfor peyniri tüketen bir progcu olmak varken cattle decapitation dinlerken kırmızı tuborg ve uzun 2000 içen, suffocation dinleyip zımpara kağıdıyla 31 çeken, dying detus dinlerken yere balgam atan, yolda yürürken mahallede top oynayan çocukların topu kendisine doğru gelince var gücüyle burunla abanan, duştayken duş jeli-şampuan ayrımı yapmaksızın elini salladığında ne denk gelirse onu kafaya süren, su bardağında çay içmeyi sorun etmeyen, esnaf şekli kısa kollu gömleğinin göğüs cebine uzun sigarasını koyan, bi oturuşta 3 porsiyon sirkeli sarımsaklı işkembe gömen, espri anlayışı arkadaşının götüne kompresörle hava basan adam gibi düz eşşek şakalarından ibaret olan, tavlada ilk elde gelen şeş cara direkt zeki müren kapısı alan, dümdüz, T CETVELİNDEN DAHA DÜZ bi adam olduğum için tüm pasifagresif ahalisinden özür dilerim. 

  Artık ben de progcu olacağım. Az önce last fm hesabımda en sevilen sanatçılar kısmının tepesindeki necrophagist, gorod, spawn of possesion, first fragment gibi azman teknik death gruplarının skroplamalarını sildim; artık gün boyu ELP, yes, alan parsons, anglagard, spock’s beard, porcupine tree, leprous falan boostlayacağım. Düzenli şekilde pitchfork’ü takip etmeyi de unutmayacağım. Yanımda biri deathcore açtığında anasına küfreder gibi bakacağım, lisanı hal ile ona huzursuzluk verip peşinden şarkıyı değiştirmesini talep edeceğim. Ekşisözlük’te sevdiğim prog gruplarının başlığına siksok duygusal ve abartılı övgüler, zerre değeri olmayan sikimsonik albüm yorumları yazacağım. Sosyal medya hesaplarımda alcest, les discrets gibi duyqusaL shoegaze grupları paylaşmayı da ihmal etmeyeceğim tabii ki. En sevdiğim gitaristler sorulduğunda da allan holdsworth, pat metheny gibilerinin yanına onlara kıyasla kısmen daha az bilinen kurt rosenwinkel, adam rogers gibi caz gitaristlerini sayarak “mevzuya hakimiz kips ;)))” imajı çizmeden de olmaz tabii. Ve saire, ve saire…

  Sabaha kadar yaparım bu progcu geyiğini de gereği yok. Malum, yukarda sağ olsun bi yazar bana PA’nın bir müzik platformu olduğunu hatırlatarak bende yüksek düzeyde bir farkındalık yarattı. Ben de artık mevzuyu ciddiye alıyorum. Sitenin sahibi sayın ahmet saraçoğlu (bu arada tam muhabbeti açılmışken: ahmet saraçoğlu’yla bir keresinde bir prog grubunun konseri öncesi ayaküstü merhabalaşmıştık ahaha tevafuk işte. Ahmet abi beni tanıdın mı? Münih’ten marvin:  https://youtu.be/6Ulzg7k4-y4 ) müsade ederse ciddiyetimi göstermek babında haftaya burda diyatonik akorlarla modülasyon, anarmonik yazım ve anarmonik modülasyon dersi yapacağım ve en sonda da kontrpuana ufak bi girizgah yapıp o günlük dersimi tamamlayacağım. Yıl sonuna kadar 20. Yy armonisi ve post-tonal teoriye kadarlık olan kısmı bitiririz diye düşünüyorum. Takipte kalın.

  Neyse yahu, gece gece yine fazla klavye dövdük. Bu mevzu da gereğinden fazla uzadı zaten. Denk gelenler bilir; genellikle bu sitede çok bu tarz muhabbetler yapmazdım, beyefendi kimliğimin çok da dışına çıkmadan müzik konuşurdum sadece. 40 yılda bi geyik yapalım dedik ama görüyorum ki sitenin belli bi kesimiyle benim frekans pek tutmuyo. Olayları kişisel algılamaya teşne bi kesim var ve bi yerden sonra can sıkıcı hale gelebiliyorlar. Sitenin, en azından bu haber başlığının selameti adına faal PA yorumculuğunu bırakıyorum. Elveda PA, seni çok sevmiştim.

  Boba Fett

  @Marvin Yanbasanyan, Hahahah önemli değil, şu saydığın şeylerin çoğunu da bilmiyorum cahilliğimi görmüş oldum ben de sana teşekkür ederim.

  Bir Prog Dinleyicisi

  @Marvin Yanbasanyan, bu ne hırs, bu ne kin yiğidim? Bütün site senin adına üzülüyor şu an. :)

  Zeitgeist

  @Marvin Yanbasanyan, Muazzam bir yorum gerçekten baştan sona hiptonize olmuş gibi tek solukta okudum. Progculuğa giriş 101 dersi kapsamında bu yorumların hepsi müfredata eklenmeli, okutulmalı.

  Camel demişken efsaneyi anmadan geçmeyelim:

  https://hizliresim.com/ynS7Yr

 18. Boba Fett says:

  Güzel parça aq neyini beğenmediniz ki? Bu tarz müzik dinleyenler için güzel, dinlemeyenler için de sıkıcı

 19. ismail vilehand says:

  Progcu kavgası okurken aldığım hazzı kızlarsoruyor.com’dan bile alamıyorum. Muazzam gerçekten.

  Aaron

  @ismail vilehand, ben kavgayi bir prog albumu dinlerken okudum; Pyramid Theorem – Beyond the Exosphere Bu yazilanlari da sanki bana soyleniyormus gibi hissettim album daha bir guzellesti askljgasklga

 20. Otenazi says:

  Albüm hakkında iki yorum okuyalım, bilgi alalım diye geldik, mahalle kavgası okuduk gidiyoruz. Sağolun var olun. Bilmiş teke de hiç çekilmiyor bu arada.

 21. Bora says:

  Güzel Troll ortamı yapmış post şarkıyı dinlerken iyi gitti. Şarkı net nefis. Hayatı boyunca hiçbir D.T. albümüne ısınamamış biri olarak bu projeden çıkan işleri zevkle dinliyor olmam da benim cinsliğim sanırım. O değil de ne…

 22. Gencalpson says:

  Bu grup DT’ye basar

 23. Yiğit says:

  Yine aynı şeyleri hissettim. Beklentim düşük o yüzden beğeneceğimi düşünüyorum. Fakat hepi topu 4-5 kez dinleyeceğim bir albüm olacak gibi.

  Neyse pandemi bitince konser verseler buralarda çok hoş olur. Tek düşündüğüm bu oldu şarkıyı izlerken

 24. Horrendous says:

  Keyifle dinledim.

 25. Marvin Yanbasanyan says:

  Baba şu albümü artık salın da kritik altında çıplak elle progcu tokatlayalım ya, valla canım sıkılıyo geceleri. Yukarıda yazdıklarımı okuyunca çok üzüldüm; çok sarkastik ve bana yakışmayacak şekilde soft bir yaklaşımla yazmışım, söyleyeceklerimin zekatı kadarını söylemeden salmışım muhabbeti. Bi dahakine tankla tüfekle gelerek bu hatamı düzeltmeyi düşünüyorum.

  Kabul ediyorum, ben bir bağımlıyım.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.