# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
FIRST FRAGMENT – Dasein
| 06.06.2016

2016′nın en iyi teknik death metal albümü adayı.

Bir haftadır kritik yazmıyor oluşumun verdiği açlıktan herkese merhaba. Bugün, bu sene içinde çıkan az sayıdaki çok iyi teknik death metal albümü arasında, adeta dünya dışı bir orman hüviyetindeki arkaik bir organizma gibi parlayan bir albümü konu ediyoruz.

Bu senenin tartışmasız en iyi albümlerinden biri olan “Le dernier crépuscule” ile underground dünyanın yeni kralları arasına giren CHTHE’ILIST’in esas adamı Philippe Tougas’ın diğer bir grubu olan FIRST FRAGMENT (bir diğer grubu ZEALOTRY’nin “The Last Witness”ı da pek güzel, onu da yakın zamanda yazacağım); bizleri Kanada’dan selamlayan ve teknik death metal adını çok fazla şeyi çok doğru yapan bir grup.

FIRST FRAGMENT kurulalı 9 yıl olsa da, ilk albümlerini çıkarmaları için uzun süre beklemeleri gerekmiş. Bu sürede albüm tabii ki yazılmış. Prélude en sol dièse mineur ve Archétype hariç, “Dasein”deki şarkıların tümü 2010-2014 arasında yazılmış şarkılar. Albümü ilginç kılan diğer bir özellik ise; “Dasein”in bugüne dek Kanada’dan çıkan ve tümü Fransızca sözlere sahip ilk albüm, FIRST FRAGMENT’ın da Fransızca sözlerle ABD’li bir şirketle (Unique Leader) anlaşan ilk grup olması. Bu durum dinleme deneyimi üzerinde bir etki yapıyor mu? Hayır. Sözler büyük ölçüde müzik üzerinde bir dolgu malzemesi görevi görüyorlar. Zaten böylesi üstün bir gitar kullanımı varken sözlerin öne çıkması beklenemezdi.

Albüme eğilecek olursak, “Dasein” teknik death metalin doksanlar ve iki binlerini nefis bir uyumla bir araya getiriyor. Neo klasik ögelerin tam dozunda kullanıldığı ve Suiçmez/Münzner ekolünün gayet başarılı şekilde devam ettirildiği solo kullanımı, “Dasein”in en çok parlayan unsurları arasında. Münzner demişken, Alman gitarist beşinci şarkı Mordêtre et dénaissance’ta solo becerilerini olanca akıcılığıyla sergiliyor. Diğer konuk gitaristlerden biri de AUGURY’den Mathieu Marcotte. O da Archétype’ta döktürüyor.

FIRST FRAGMENT’ta en çok sevdiğim şey, grubun modern akımlara bulaşmadan, arada deathcore’a ya da başka tür denemelere girişmeden, saf bir teknik death metal sunması. Tüm müzisyenlerin döktürdüğü albümde, SEVERED SAVIOR’dan tanıdığımız davulcu Troy Fullerton da hayvan gibi bir performans sunuyor. Sololardan ve şarkıların yarısından sorumlu olan CHTHE’ILIST insanı Tougas’ın tek kelimeyle döktürdüğü “Dasein”in bir diğer parlayan yıldızı ise, gayet duyulur olan ve çok zevk sahibi ellerden çıktığını her şarkıda hissedilen bas yazımıyla, Vincent Savary. 24 yaşındaki Tougas gibi o da yaşına göre son derece olgun bir performans ortaya koymuş.

Albümün asıl özel tarafıysa, teknik death metal gruplarının ve albümlerinin çektiği en büyük sıkıntılardan biri olan “çok nota basmanın ötesine geçmek”. FIRST FRAGMENT bu anlamda kesinlikle bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Şarkıların kendi karakterleri ve öne çıkan yanları var. Grup Le Serment de Tsion ve Dasein ile albüme hayvan gibi bir giriş yaparken, L’Entité’nin salsavari girişiyle afallatıp, Prélude en sol dièse mineur’de ise akustik ve bas gitarın lezzetli bir caz, Latin esintileri sunduğuna tanık oluyoruz.

Albümde hissedilen ve Fransızca’dan dolayı anlamadığım sözel temayı destekleyen bir hissiyat var. Bu durum tansiyonun artıp düştüğü şarkılar arasında belirgin şekilde hissediliyor. Lâkin hepsinin ötesinde, “Dasein”i iyi kılan şey rif ve şarkı yazımı tabii. Grup pek çok şeyi ustalıkla bir araya getiriyor, son derece yaratıcı rifler, sayısız tempo değişimleri, bir oraya bir buraya bulaşan ve ulaşan gitar kullanımı, hepsi de “Dasein”in son derece akılda kalıcı bir teknik death metal albümü olmasını sağlayan etkenler.

Türü seviyorsanız çok net dinleyin. Hiç tereddütsüz beğeneceğiniz pek çok şey olacaktır. Zaten ilk iki parçanın hayvanlığıyla ağzınızı suyu akarken, L’Entité’nin girişiyle birlikte “neler oluyor” diyecek ve kalanını da merak edeceksiniz. Teknik death metale gönül vermiş ve “Dasein”i henüz dinlememiş dinleyiciler için, tür adına yılın en iyilerinden biri sizi bekliyor.

8,5/10
Albümün okur notu: 12345678910 (9.74/10, Toplam oy: 34)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2016
Şirket
Unique Leader
Kadro
Gabriel Brault-Pilon: Gitar
David Alexandre Brault-Pilon: Vokal
Philippe "Pat" Tougas: Lead gitar, vokal
Vincent Savary: Bas
Troy Fullerton: Davul
Şarkılar
1. Le Serment de Tsion
2. Dasein
3. L'Entité
4. Émergence
5. Mordêtre et dénaissance
6. Prélude en sol dièse mineur
7. Archétype
8. Gula
9. Voracité (Apothéose, partie 1)
10. Psychan (Apothéose, partie 2)
11. Evhron
  Yorum alanı

“FIRST FRAGMENT – Dasein” yazısına 6 yorum var

 1. CupOfHeresy says:

  Kesinlikle muhteşem bi’ albüm ve Necrophagist’i yıllardır bekleyenlerin mutlaka göz atması gerektiğini düşünüyorum!

 2. deatheist says:

  albümü ikinci kez döndürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum şu an. bu arada eski gorod davulcusuymuş ya bunların davulcusu şaşırdım nedense

 3. Dysplasia says:

  nile’ın düşüşünden sonra uzak kaldığım teknik mastürbasyon metaline beni geri döndüren albüm oldu.

 4. Oğuz Gülerer says:

  Geleceğin Necrophagist’i olabilecek potansiyel var bu grupta. Metal müzik piyasasını silip süpürmeliydi bu albüm, ama bence beklediğim ilgiyi görmedi.

 5. Marvin Yanbasanyan says:

  Haberi daha önce yapılmadı diye biliyorum. Az evvel Phil’le konuştum, “an itibariyle yeni albümün kaydını yapıyorum” dedi. Albüm yolda beyler, vaziyet alın.

  İlker

  @Marvin Yanbasanyan, Oha harika haber.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.