# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
MÅNEGARM – Urminnes Hävd / Forest Sessions EP
| 06.09.2009

Bitmek tükenmek bilmeyen ata sevgisi.

Ömer Kuş

İsveç ve pagan metal denildiğinde akla gelen, gelmesi gereken ilk gruplardan biridir MÅNEGARM. Agresif ama melodik pagan metal tarzındaki müziklerine bir de bitirici keman ezgileri eklerler ki, tadından yenmez olur. Gerçekten kemancıları Janne Liljeqvist bu konuda çok iyi iş çıkartıyor. Müziğe çok iyi oturtuyor kemanı.

Kendisi aynı zamanda TVÅ FISK OCH EN FLÄSK isimli folk grubunun da elemanı, bu da bizi elimizdeki EP’ye getiriyor. Bu kısa albüm TVÅ FISK OCH EN FLÄSK ile birlikte kaydedilmiş, tamamen akustik folk tarzında bir eser. 22 Ekim’de çıkması planlanan yeni MÅNEGARM albümü “Nattväsen”in şerefine bu kısa ama mükemmel çalışma hakkında bir şeyler karalayayım dedim.

Bu EP grubun dediğine göre atalarına (ne atalarınız varmış kardeşim…) bir saygı, bir atıf niteliğindeymiş. Tamamen yerel enstrümanlar kullanılarak kaydedilmiş bu yüzden, mesela perküsyon olarak bildiğimiz davul değil, cembe gibi vurmalı çalgılar kullanılmış. Bunun yanında akustik gitar, keman zaten Odin’in emri.

Albümün tamamen İsveççe olduğunu söylememe bile gerek yok herhalde, ama yine de söyledim bak. Bir iki yerde derinden gelerek atmosfere katkı amaçlı kullanılmış brutal vokaller dışında tamamen clean erkek ve bayan vokaller var.

urminneshavd_grup2

Umer Mossige-Norheim (isminden pek anlaşılmasa da misafir bayan oluyor kendisi) vokal konusunda oldukça başarılı, çok duru ve huzur verici bir sesi var. Erik Grawsiö ile birlikte söyledikleri kısımlarda da çok iyi bir uyum söz konusu. “Himmelsfursten”de net bir şekilde görülebiliyor bu.

urminneshavd_logo

Albüm, yapmak istediğini neredeyse kusursuz bir şekilde yapıyor. 27 dakika boyunca bir ormanda ateşin etrafında oturmuş, uzun ve eski bir Viking hikayesi dinliyor gibi hissediyorsunuz resmen.

Hikaye bazen neşeli ve hızlı bir şekilde ilerlerken, bazen de ciddileşip sizi derin hüzünlere gark edebiliyor. Kemanın öldürücü tınıları diyorum başka bir şey demiyorum, bu grup bu işi biliyor hakikaten.

Öne çıkan şarkı söylemeye gerek yok, zaten kısa ve hepsi birbirinden güzel.

urminneshavd_grup1

Eğer folk metal dendiğinde “ya enstrümanlar iyi de, bir de böğürmeseler tam süper olacak vallahi” diyenlerdenseniz bu albüm size göre. Folk metal sevenlerin ise kesinlikle kaçırmaması gereken bir başucu eseridir bu. Sakin, huzur verici, hüzünlü melodilerle bezeli folk usulü akustik bir albüm fikri hoşuna giden herkes bir denesin.

urminneshavd_urminneshavd

Şimdi “Nattväsen”ı bekleme zamanıdır. Bak bu kadar övdüm sizi, bu albümde beni hayal kırıklığına uğratmayın, ok? Hadi öptüm, kib, by

9/10
Albümün okur notu: 12345678910 (7.71/10, Toplam oy: 21)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2006
Şirket
Displeased Records
Kadro
Erik Grawsio – Vokal, davul
Janne Liljeqvist – Keman, cello, flut
Markus Ande – Gitar
Jonas Almquist – Gitar
Pierre Wilhelmsson - Bas

Misafir muzisyenler:
Umer Mossige-Norheim: Vokal
Stefan Grapenmark- Cowdrum
Gustaf Esers- Cembe & perkusyon
Şarkılar
01. Intro
02. Himmelsfursten
03. Utfärd
04. Älvatrans
05. Hemkomst
06. Döden
07. Vaggvisa
  Yorum alanı

“MÅNEGARM – Urminnes Hävd / Forest Sessions EP” yazısına 13 yorum var

 1. Ahmet Saraçoğlu says:

  Kapağa hastayım. Bu tarz bi albüme bu kadar mı güzel uyar bi kapak.

 2. Ömer Kuş says:

  Evet ya, kapaktan nası bahsetmemişim bak. Vredens Tid albümünün kapağına da bayılırım. O yüzden yeni albümün kapağı çok karanlık ve garip geldi, bu grubun tarzı değil hiç, ama göreceğiz bakalım albüm nasıl olacak.

 3. hysteresis says:

  Evet, kapağın tarzla olan uyumu bana Obituary – Cause Of Death’i hatırlattı.

  Bu arada cembe Afrika çalgısı, bunların “ata” müziğinde ne işi var? Ha, benim için sorun yok tabi, isterlerse ehecatl bile çalabilirler (çok acayip enstrüman ismi vermek).

 4. duraganyolcu says:

  Kapak gerçekten harika. Parçalar da anında hasta ettirdi. Bunları dinle de sonra gidip dağlara koşma.

 5. Ahmet Saraçoğlu says:

  Vredens Tid demişken.

 6. thor odinsson says:

  Hiç bitmesin istenen albümlerden. Neden bu kadar kısa ki?

 7. Ömer Kuş says:

  @hysteresis; kemancı arkadaş Janne baya diğer kültürlerin enstrümanlarıyla da ilgileniyor, bizim cümbüşle falan hatta. Kendi enstrümanlarıyla sınırlamıyorlar o yüzden. Benim için de hava hoş valla :) Bu arada Vredens Tid, ne güzel kapaksın sen.

 8. Yerel enstrümanlara ilgi duyan insanlar görünce öyle seviniyorum ki canlar <3 sçs, kib.

 9. aliihsan balı says:

  kapaklar aynı ressamın elinden çıkma heralde. hepsi de birbirinden mükemmel. bu arada yıllardan hemkomst kadar beni kendine bağlayan başka bi şarkı dinlemedim. şarkıda çok değişik, çok hüzünlü bi hava var. albümün geneli de bu derece müthiş tabi.

 10. Ahmet Saraçoğlu says:

  Bir “Hemkomst” da Finntroll’ün var. İskandinav gruplarda bi “Sıla hasreti” baş göstermiş demek ki.

 11. aliihsan balı says:

  aslında yorumu yazarken aklıma da geldi fintroll’ün hemkomst’unu bi anayım dedim ama sonra da s.ktiret dedim.
  demek bunlar toplucana memleket hasretine düşmüşler..

 12. duraganyolcu says:

  2 3 tane albüm yapsınlar bunun gibi.

 13. duraganyolcu says:

  yav arkadaş bu albüm bir sardı mı durduramıyor insan kendini. Durmadan dinleyesi geliyor 2 3 gün boyunca. Allaşkına daha fazla yapsınlar şöyle şeylerden yahu.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.