# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
2017′nin yarı yıl değerlendirmesi
| 26.06.2017

En iyiler, hayal kırıklıkları, tavsiyeler.

Yeni bir tartışma konusundan daha hepinize merhaba. 2017′nin yarısını geride bıraktığımız şu günlerde, yılın ilk 6 aylık diliminde çıkan albümleri konuşup değerlendirmek üzere yeni tartışma başlığımızı hizmete sunmaktan dolayı mutluyuz. Hepimiz için bilgilendirici ve öğretici olacağından emin olduğum bu başlıkta, bu 6 aylık dönemde sizi en çok etkileyen, başkalarının da mutlaka duyması gerektiğini düşündüğünüz albümleri konuşabilir, hayal kırıklıklarınızı ve sizin için sürpriz niteliğindeki yeni keşiflerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz; geçen yılın yıl ortası incelemesinde olduğu gibi.

Tıpkı 2016′nın yıl sonu listesinde yaptığımız gibi, bu başlık altında da bir albüm sayısı sınırı koymayalım, isteyen istediğini istediği kadar konuşsun dedik. Dolayısıyla aklınıza gelen her grubu ve albümü dilediğiniz gibi yazabilirsiniz. Bu başlık sayesinde biz de gözümüzden kaçan grup ve albümlerden haberdar olur, dinleyip sitede yer verir ve daha fazla insana ulaşmalarına yardımcı olabilirsek, ne mutlu bize.

2017′de şu ana kadar neler çıkmıştı diye düşünenler için yardımcı olması açısından.

  Yorum alanı

“2017′nin yarı yıl değerlendirmesi” yazısına 43 yorum var

 1. deadhouse says:

  Sevdiğim ve çok dinlediğim albümler şunlar:

  Overkill – Grinding Wheel
  Pain of Salvation – In the Passing Light of Day
  Suffocation – Of the Dark Light
  Catacombes – Le Demoniaque
  Mastodon – Emperor of Sand
  Pallbearer – Heartless
  Analepsy – Atrocities From Beyond
  Ulver – The Assassination of Julius Caesar
  Voyager – Ghost Mile
  Terrifier – Weapons of Thrash Destruction
  Sepultura – Machine Messiah
  Pure – J’aurais Du
  Deep Purple – Infınıte
  Svartsyn – In Death
  Heretoir – The Circle
  Ex Deo – Immortal Wars
  Dying Fetus – Wrong One to Fuck With

 2. Buhtunnasr says:

  10) Persefone-Aathma
  9) The Ruins of Beverast-Exuvia
  8) Zeal & Ardor-Devil is Fine
  7) The Great Old Ones- Eod: A Tale of Dark Lunacy
  6) Pallbearer-Heartless
  5) Wormwood-Ghostlands
  4) Pillorian-Obsidian Arc
  3) Pain of Salvation-In the Passing Light of Day
  2) Nokturnal Mortum-Verity
  1) Dodecahedron-Kwintessens

  Hayal Kırıklığı : Fen, Les Discrets, Mastodon

 3. Raddor says:

  Mümkün olduğunca sıralamaya çalıştığım ve her zamanki gibi genel olarak dinlediğim Rock, Hard Rock, Heavy ve Thrash Metal türleri arasından çok sevdiğim 25 albüm:

  1- Horisont – About Time
  2- Overkill – The Grinding Wheel
  3- Body Count – Bloodlust
  4- Power Trip – Nightmare Logic
  5- Gotthard – Silver
  6- Iron Reagan – Crossover Ministry
  7- Starset – Vessels
  8- Obituary – Obituary
  9- Battle Beast – Bringer of Pain
  10- Striker – Striker
  11- Rise Against – Wolves
  12- Royal Blood – How Did We Get So Dark?
  13- Grave Digger – Healed By Metal
  14- Kreator – Gods of Violence
  15- The Night Flight Orchestra – Amber Galactic
  16- Warbringer – Woe To The Vanquished
  17- Mastodon – Emperor of Sand
  18- Deep Purple – Infinite
  19- Royal Thunder – WICK
  20- Lich King – The Omniclasm
  21- Steel Panther – Lower The Bar
  22- Harlott – Extinction
  23- Firewind – Immortals
  24- Havok – Conformicide
  25- Tankard – One Foot In the Grave

  ismail vilehand

  @Raddor, Horisont baya iyiymiş yalnız. dinlerken LSD kullanıp önüme gelenle sevişesim geldi.

  Raddor

  @ismail vilehand, hahah :) grup 1972′den günümüze zaman yolculuğu yapmış sanırım. Doğrudan geldikleri kıyafetlerle klip çekmişler.
  https://www.youtube.com/watch?v=KxZ8QiGpITI

  İşte bu da 72′de çekilmiş klipleri. Zaman yolculuğunu kanıtlıyor. Ama güya yeni çıkmış diye kandırıyorlar.
  https://www.youtube.com/watch?v=itiipGePr5E

 4. Ufuk Sönmez says:

  bu sene şu ana dek 17 albüm indirdim:
  https://i.hizliresim.com/9dogPr.png

  thrash metal paketi:

  1-)kreator – gods of violence : abi kreator öyle bir albüm yaptı ki, çıktığı günden beri dinliyorum insan hiç mi sıkılmaz ulan, ben böyle bir şey görmedim, inanılmaz bir albüm. bütün şarkılar mı güzel olur, hepsi de mi konserde eşlik etmelik mi olur, melodiler-gitar soloları bu kadar mı harika olur? aylar öncesinden de söylemiştim, çok net benim açımdan yılın albümü, konu sabit. adamlar kaç yaşındalar ama şu anda (melodik) thrash metalin zirvesi konumundalar, helal olsun ulan!!!(10 puan)

  2-)warbringer – woe to the vanquished : bu sene keşfettiğime en çok sevindiğim grup oldu warbringer. albümü dinlemek müthiş hoşuma gidiyor. 8 şarkıda bütün garezlerini, nefretlerini, heyecanlarını, coşkularını göstermiş grup, taş gibi bir thrash metal albümü yapmışlar, nefis gitar soloları da cabası. ilk 6 aylık listemdeki tüm albümlerde 2. sıraya koyuyorum.(9 puan)

  3-)overkill – the grinding wheel: hayatımda ilk kez bir overkill albümü dinledim. tabii kreator ve warbringer’dan fırsat buldukça(!) ve epey de keyif aldım doğrusu. şarkı süreleri biraz uzun olsa da grup tecrübesiyle işi götürmeyi/kotarmayı başarıyor. ustalık ve iş bilirlik üst seviyede. rifler, vokaller(bobby blitz’in yırtıcı vokalleri ve sahip olduğu thrash metal ateşi sağolsun) ve bateri çok iyi, bir tek lead gitarlardan pek etkilenmedim. bu albümü kesinlikle daha fazla dinlemeliyim.(puan 8.5)

  bonus albüm :
  sepultura – machine messiah : bu albüm bence gerçekten güzel bir albüm, içerisinde farklı yapılarda şarkılar mevcut. adamlar ellerinden geleni yapmışlar kesinlikle, tüm bu “cavalera tartışmaları” çerçevesinde benim saygı duyduğum bir grup sepultura. bu albümü dinleyin derim. şanssızlıkları, bu sene içerisinde çıkmış yukarıda saydığım diğer süper thrash metal albümleri.(puan 8)

  death metal paketi:

  1-)immolation – atonement : yine hayatımda ilk kez dinleme şansına sahip olduğum bir grup oldu immolation. ama iyi ki dinlemişim. albümü gerçekten çok çok beğendim. bu yaptıkları death metal agresif, ateşli, kemik kırmalı death metalden ziyade biraz soğuk, grotesk, tekinsiz bir death metal atmosferi barındırıyor. aynı zamanda kulağı yormayan bir gitar sound’u var karşımızda. müziğin ihtişamına, gücüne, grubun tecrübesine ve ustalığına şapka çıkarıyorum. mükemmel bir albüm gerçekten. (puan 9)

  *grotesk: “norm dışı, çirkin sınıfına girebilecek nesne aynı zamanda içinde itici bir estetik çekiciliği bulunan” anlamına geliyor.

  2-)dying fetus – wrong one to fuck with : henüz sadece 1 kere dinleyebildim. ama dying fetus yeni albüm çıkardı mı listeye girer arkadaş, öyle bir şey yok :D. hatta ileride immolation’ın önüne bile geçebilir(ki geçecektir de). şu ana dek gözlemlediğim, dying fetus’un yine bildiğimiz hayvanat riflerini sunması, teknik gövde gösterisi, kafa göz dalmaları, kısacası kaldıkları yerden devam edişleri. yılın death metal albümüyle karşı karşıya olabiliriz, dinlemeye devam…(puan 9, şimdilik).

  *bu albüm muhtemelen yıl sonu listemde kreator’un altında 2. veya 3. sıraya oturacak gibi gözüküyor.

  3-)cenotaph – perverse dehumanized dysfunctions : cenotaph, çalışkan olup, işini ciddiye aldığı ve her seferinde çok iyi brutal death metal/grind albümleri yaptığı için türk metal piyasasında en saygı duyduğum grupların başında geliyor. bu albümü ise henüz 2 kez dinleyebildim ancak tahmin edileceği üzere hayvanoğluhayvanoğluluğunu, yıkıcılığını ve vahşetini çok net belli etti kendisi. bu albümü dinleyeceksin ve tüm sinir, stresin yok olacak, bu kadar basit. bas gitarda youtube’da yaptığı coverlarla meşhur Anton Zhikharev’in olması da çok büyük artı. kısacası bu albüm adamı çiğ çiğ yer, dinlemeye devam. (puan 8.5, şimdilik)

  melodik death metal:

  mors principium est – embers of a dying world: bu sene keşfettiğime en çok sevindiğim gruplardan biri de mors principium est oldu. klavyelerle desteklenen atmosferik yapısıyla, yaptıkları müziğin sınırları dahilindeki başarılı şarkı yazımı ve orkestral düzenlemeleriyle melodik death metal adına güzel bir kazanç oldu kendi adıma. mod yükselten müzikleri seven biri olarak albümün iştahlı, enerjik, canlı olması hoşuma gitti diyebilirim. (puan 8)

  enstrümantal:

  1-)david maxim micic – who bit the moon : bu genco’yu bilo 1 zamanlarından beri takip ediyorum. bilo 3′le birlikte çıtayı epey yükseltip zirveye çıktı, akabinde benim dinlemediğim eco ve ego’yu çıkarttı, sonrasında ise bu albüm geldi. david, daha öncekiler gibi yine ambient, progresif işlerine bu albümde de devam etmiş diyebiliriz. özelikle sık tempo değişiklikleri ve bunların başarıl bir şekilde müziğe yedirilmiş olması dikkat çekiyor. albümde güzel besteler var, dinleyin derim. (puan 8)

  *blo 3>bilo 1>wbtm>bilo 2

  2-)nathan east – reverence : dünyanın en mutlu bas gitar insanı nathan east 2. solo albümünü yıl içerisinde yayınladı, ben de dinleyeyim dedim. albüm için söyleyebileceğim en dominant ifade “rahatlatıcı” oluşu olur kesinlikle. sabahları işe giderken ya da akşamları işten eve dönerken serviste ne zaman dinlendirici bir şeyler dinlemek istesem hep bu albümü tercih etmişimdir. jazz- fusion sularda giden, kimi zaman farklı tarzlara da uğrayan, eser miktarda distortion gitar tonu ihtiva eden, vokalli şarkılara da sahip bu albüm, içerisinde pek çok konuk sanatçıya da yer veriyor(hatta bunlardan biri de nathan east’in oğlu). albümde her şeyin yerli yerinde oluşu, müthiş düzenlilik hissi, bir bas gitar şov albümü olmayışı dikkat çekiyor. kesinlikle çok kaliteli bir albüm, 8 puanı uygun görüyorum. ancak bu tarz müzik dinleyen biri, bu albüm için daha yüksek bir puanı layık görebilir rahatlıkla. (puan 8)

  progresif metal:

  1-)soen – lykaia : bu albüm için soen gittikçe soen’leşiyor, özünü buluyor diyebiliriz sanırım. her albümde daha da olgunlaşan bir müzik görüyoruz ortada. kimi zaman sakin, kimi zaman progresif giden bu müziğin içinde yine Joel’in harika vokallerini, Martin Lopez’in kendine özgü bateri partisyonlarını duyuyoruz. grup nerede sertleşeceğini, nerede kırılganlaşacağını çok iyi biliyor artık. akılda kalıcı kaliteli besteler de albümün başarısını sağlamlaştırıyor. açık bir şekilde yılın en iyi albümlerinden birine imza etti soen. (puan 9)

  2-)persefone – aathma : yine daha önce duyduğum ama ilk kez baştan sona dinlediğim gruplardan biri daha. metal müziğe 5. torbadan, Andorra’dan katılan bu grupla tanıştığıma epey memnun olduğumu söylemem gerek doğrusu. özellikle gitar ve klavye kombosunun en güçlü katmanlar oluşu, müziğin gümbür gümbürlüğü ve değişkenlik göstermesi, atmosferik yapıya hizmet eden müzisyenlerin teknik becerilerini sergilemeleri, tempoyu düşüren sakin pasajlar gibi unsurlar takdire şayan hareketler. duyduğum şeyler net bir şekilde hoşuma gitti diyebilirim. adamlar işlerini biliyorlar, bunu net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. daha fazla dinlemem gereken bir başka albüm daha. (puan 8)

  3-)pain of salvation – in the passing light of day : pos’u ilk kez dinliyorum ancak şunu söylemeliyim ki bu albüm için verilen yüksek puanlar ve oluşturulan hype, benim bekllentilerimi ve merakımı karşılayamamıştı ilk başta. her ne kadar aksak ritimli şeylere bayılsam, yer yer güzellikler duysam da bu albüm beni pek açmamıştı. şimdi biraz biraz dinliyorum ve sevmeye başlıyorum diyebilirim, ilk başta içine girilmesi kolay bir albüm değil sanırım. bakalım zaman neler gösterecek. (puan 7,5, şimdilik)

  doom metal:

  pallbearer – heartless : doom metal benim kalemim olmayan bir türdür(empyrium hariç). bu albümü doğru zamanda, doğru modda dinlemelisiniz yoksa net bir şekilde insanı bayabilir. mod düşüren müziklere hayatımda pek yer yer vermiyorum, dolayısıyla yapılacak en iyi şey, yorgunken veya kafa ağır müzikleri kaldıramayacak seviyedeyken bu albümü başlatmak ve arka planda akmasını sağlamak. böyleyken iyi çünkü pallbearer bu tarzı kaliteli yaptığını belli ediyor. düşük tempolu, hüzünlü ve pastel renkli müzik dinleme isteğiniz geldiğinde pallbearer doğru adres olacaktır ama çoğu zaman dinlemeyeceğim için… (puan 7,5)

  post rock/blackgaze:

  heretoir – the circle: ilk dinlemelerde kulağa çok güzel gelen “aa ne güzel grup lan” denen ama sonraki dinlemelerde biraz dinleyiciyi sıkan bir albüm olmuş sanki. bunda albümün 1 saati aşan uzun süresinin etkisi de var tabii. alcest tarzı müzik sevdiğim için bu albümü ilk başta ben de sevmiştim ama sonraki dinlemelerde sanki o büyü, gizemli hava etkisini biraz yitirmiş gibiydi. bu arada albümdeki baterist Tobias Schuler’in performansı gerçekten dikkat çekiyor. albüme dönecek olursak, melankolik-depresif, atmosferik, bol clean ton arpejli şeyler arayanlar bu albümü seveceklerdir diye düşünüyorum. güzel albüm, dinlediğime memnun kaldım ama daha kısa olsa daha iyi olurdu sanki. (puan 7,5)

  black metal/viking metal:

  helheim – landawarijar : methini duyduğum ama yarım yamalak bir kez dinleyebildiğim bir albüm. kafamda hiç bir şey kalmış değil dolayısıyla :) iyicene dinleyip yorumlamak lazım.

  sludge metal:

  mastodon – emperor of sand : mastodon ilginç bir grup. ne zaman kendilerini dinlesem acayip kaliteli, yüksek seviye şeyler sunmuyorlar belki ama belli bir kalitenin altına da düşmüyorlar doğrusu. bu albüm de bana ilk dinleyişte bu hissiyatı tekrarlattı. mastodon kendini dinletiyor ancak inanılmaz etkileyici şeyler de hiç bir zaman bana sunamayacaklar gibi. belki de grubun olayı bu. bakalım, daha fazla dinleyip göreceğiz.

 5. x23 says:

  son 180 gun, dinleme sayımın 300′u gectiği albumler:
  (-den eledim) ( dinleme sayısına göre)
  1. martyr defiled- young gods
  2. emmure – look at yourself
  3. lock up – demonization
  4. full of hell – trumpeting ecstasy
  5. iron reagan – crossover ministry
  6. hate – tremendum
  7. powertrip – nightmare logic
  8. obey the brave – mad season
  9. phobia – lifeless god
  10. obituary – obituary

  deadhouse

  @x23, Obituary’nin yeni albümünü 300′den fazla dinlemek biraz fantastik geldi ya asfdsklj

  mathcore

  @x23, ortalama bir albüm uzunluğunu 40 dakika baz alırsak yaptığım hesaplara göre bir albüm için min 300 dinlemeyle 8.3 gün ayırmışsın. bunu 10 albüme yayarsak 83 gün boyunca durmadan başka bir şeye vakit ayırmadan bu albümleri dinlemişsin.

  umarım kalan 97 günde hayatının tadını çıkarmışsındır.

 6. ugur aslan says:

  Muhteşem geçen ilk 6 ayda en çok beğendiğim albümler bugüne dek Soen ve Nailed to Obscurity’nin albümleri olmuştu. Hangisi 1, hangisi 2 diye düşündüm hep. Ancak daha dün çıkan Evadne beklediğim üzere muhteşem ötesi bir albüm yapmış ve hakettiği koltuğa oturdu listemde… yaklaşık 100 küsür albümün içinden seçtiğim ilk 30 şöyle ;

  1 – Evadne – A Mother Named Death

  2 – Soen – Lykaia

  3 – Nailed to Obscurity – King Delusion

  4 – Mors Principium Est – Embers of a Dying World

  5 – Pillorian – Obsidian Arc

  6 – Shores of Null – Black Drapes for Tomorrow

  7 – Heretoir – The Circle

  8 – Sorrow Plagues – Homecoming

  9 – Violet Cold – Anomie

  10 – Red Moon Architect – Return of the Black Butterflies

  11 – Immolation – Atonement

  12 – Lethe – The First Corpse on the Moon

  13 – Novembers Doom – Hamartia

  14 – Dynfari – The Four Doors of the Mind

  15 – The Great Old Ones – EOD : A Tale of Dark Legacy

  16 – Suffocation – …of the Dark Light

  17 – The Ruins of Beverast – Exuvia

  18 – Svart Crown – Abreaction

  19 – With Our Arms to the Sun – Orenda

  20 – Ghost Bath – Starmourner

  21 – Evocation – The Shadow Archetype

  22 – Anomalie – Visions

  23 – Anathema – The Optimist

  24 – Falls of Rauros – Vigilance Perennial

  25 – Kreator – Gods of Violence

  26 – Below the Sun – Alien world

  27 – Solstafir – Berdreyminn

  28 – Pain of Salvation – in the Passing Light of Day

  29 – Wolfheart – Tyhjyys

  30 – Hermodr – Hädänfard

  Hayal kırıklığı denemez ancak beklentimin altında kalan albümler ;

  1 – Nightrage – Venomous

  2 – Noumena – Myyrys

  3 – Royal Thunder – Wick

  Keşfettiğime en çok sevindiğim ve bu yıl en çok dinlediğim grup ;

  Angellore

  Geçen yılın aralık ayında çıktığı için maalesef listeye giremeyen ama listede olsa kesin ilk 3′te olacak albüm ;

  Vanha – Within the mist of Sorrow

 7. şeyh hulud says:

  En çok dinlediğim albümler şunlar oldu

  1-Power Trip – Nightmare Logic
  2-Horseneck – Heavy Trip
  3-Mastodon – Emperor of Sand
  4-Elder – Reflections of a Floating World
  5-Dopelord – Children of the Haze
  6-The Night Flight Orchestra – Amber Galactic
  7-The Ruins of Beverast – Exuvia
  8-Nokturnal Mortum – Істина
  9-The Obsessed – Sacred
  10-Acid Dream – Physical Removal

 8. Lateralus says:

  Ulver – The Assassination of Julius Caesar
  Mors Principium Est – Embers Of A Dying World
  Analepsy – Atrocities from Beyond
  Wormwood – Ghostlands – Wounds From A Bleeding Earth
  Aversions Crown – Xenocide
  Fit for an Autopsy – The Great Collapse
  Kreator – Gods of Violence
  Power Trip – Nightmare Logic
  Cenotaph – Perverse Dehumanized Dysfunctions
  Soen – Lykaia
  Violet Cold – Anomie
  Slaughter to Prevail – Misery Sermon
  Helheim – LandawarijaR
  Dying Fetus – Wrong One to Fuck With
  Aeternam – Ruins of Empires
  Deep Purple – Infinite

 9. hf says:

  şu ana kadar en çok dinlediğim albümler sırasıyla ;
  Sepultura — Machine Messiah
  Aeternam — Ruins of Empires
  Aversions Crown – Xenocide
  Pain of Salvation — In The Passing Light Of Day
  Kreator — Gods Of Violence
  Pentagram – Akustik
  God Dethroned – The World Ablaze

  benim için bu yılın en büyük kazancı 2015 çıkışlı Marduk — Frontschwein albümü oldu. 2 sene geriden oyluyorum onu :)

 10. Ouz says:

  1. Havukruunu – Kelle Surut Soi
  2. Acherontas – Amarta
  3. Acrimonious – Eleven Dragons
  4. Inferno – Gnosis Kardias
  5. Artificial Brain – Infrared Horizon
  6. God Dethroned – The World Ablaze
  7. Catacombes – Le Démoniaque
  8. Vomit Remnants – Hyper Groove Brutality
  9. Heretoir – The Circle
  10. Pestlegion – Dominus Profondum
  11. Perennial Isolation – Epiphanies of the Orphaned Light
  12. Dead Limbs – Spiritus-Sulphur
  13. Six Feet Under – Torment
  14. Helheim – LandawarijaR
  15. Gökböri – Erlik

  Listeden çıkardığım sonuç, PA’ya yazdıklarımın birçoğu hem çok sevip hem de en çok dinlediklerimmiş. Aralarından hangisini deli dana gibi döndür döndür dinlediğimi merak edenler varsa yanıtım, Catacombes – Le Démoniaque kesinlikle. Ayrıca, Gökböri’yi tanımıyordum, bu yılın olaylarından biri o oldu benim için.

  Yeni yeni Dying Fetus’un son albümünü dinliyorum. Hayal kırıklığı demek abartı olabilir ama ben aradığımı bulamadım. Belki bu durum zamanla değişir.

 11. Rashid says:

  Şimdilik genel bir listem var ama umarım yıl sonuna doğru biraz durumu toparlarım :D Bu yıl çok verimli geçiyor. 6 ay içinde nerdeyse her türden en az bir kaç tane kaliteli albüm çıktı.
  Kreator – Gods Of Violence
  Abyssphere – На Пути К Забвению
  Carach Angren – Dance And Laugh Amongst The Rotten
  Wolfheart – Tyhjyys
  Mors Principium Est – Embers Of A Dying World
  Immolation – Atonement
  Benighted – Necrobreed
  Sólstafir – Berdreyminn
  Novembers Doom – Hamartia
  Mastodon – Emperor Of Sand
  Xandria – Theater Of Dimensions
  Heretoir – The Circle
  Violet Cold – Anomie
  Cut Up – Wherever They May Rot
  Hour Of Penance – Cast The First Stone
  Maat – Monuments Will Enslave
  Aeternam – Ruins Of Empires
  Fen – Winter
  Nightbringer – Terra Damnata
  Horn – Turm Am Hang
  Dragonforce – Reaching Into Infinity
  Hideous Divinity – Adveniens
  Helheim – Landawarijar
  Havukruunu – Kelle Surut Soi
  Aversions Crown – Xenocide
  Pain Of Salvation – In The Passing Light Of Day
  Betraying The Martyrs – The Resilient
  Noumena – Myrrys
  Les Discrets – Prédateurs
  Soen – Lykaia
  Fit For An Autopsy – The Great Collapse
  Gyze – Northern Hell Song
  Beheaded – Beast Incarnate
  Firespawn – The Reprobate
  Ghost Bath – Starmourner
  Ignea – The Sign Of Faith
  In Absenthia – Thou Shalt Not Forgive Fate
  Kaunis Kuolematon – Vapaus
  Lattermath – Lattermath
  No Sin Evades His Gaze – Endless Disconnect
  Pallbearer – Heartless
  Shadow Of Intent – Reclaimer
  She Must Burn – Grimoire
  Spaceslug – Time Travel Dilemma
  Ulsect – Ulsect
  Au Champ Des Morts – Dans La Joie
  Begerith – A.D.A.M.
  Construct – The Deity
  Lorna Shore – Flesh Coffin

  ordan geçen biri

  @Rashid, Shadow Of Intent, Lattermath, Kaunis Kuolematon ve She Must Burn için teşekkürler. Özellikle Shadow Of Intent baya makbule geçti. Reclaimer bu sene atlanmaması gereken albümlerden biri olmuş.

  Rashid

  @ordan geçen biri, Kaunis Kuolematon ve She Must Burn gruplarının albümlerini dinlemeden önce her iki grubun da nasıl bir müzik yaptığını biliyordum ama Lattermath ve Shadow of Intent hakkında hiçbir bilgim yoktu. Albümlerinin de bu kadar mükemmel olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Shadow of Intent’in ilk albümü Primordial’i de dene mutlaka.

  bloodshot

  @Rashid, Oh be sonunda Les Discrets – Prédateurs seven birini gördüm.
  Benim için 2017 nin en iyi albümlerinden biri, defalarca dinlememe rağmen etkisini kaybetmeyen yegane albümdür kendileri.

 12. ismail vilehand says:

  şimdilik durum böyle:

  1- Power Trip — Nightmare Logic
  2- Fit For An Autopsy — The Great Collapse
  3- Phobia – Lifeless God
  4- Slaughter To Prevail – Misery Sermon
  5- Iron Reagan — Crossover Ministry
  6- Svartsyn – In Death
  7- Suffocation – …Of the Dark Light
  8- The Obsessed — Sacred
  9- Immolation — Atonement
  10- Tomb Mold — Primordial Malignity
  11- Firespawn — The Reprobate
  12- Lock Up – Demonization
  13- Corpus Christii — Delusion
  14- Dying Fetus – Wrong One to Fuck With
  15- Darkest Hour – Godless Prophets & The Migrant Flora
  16- Tombs – The Grand Annihilation
  17- Merrimack – Omegaphilia
  18- Rebirth of Nefast — Tabernaculum
  19- Body Count — Bloodlust
  20- Eighteen Visions — XVIII
  21- Mastodon — Emperor of Sand
  22- Ulsect – Ulsect
  23- Impetuous Ritual – Blight upon Martyred Sentience
  24- Obituary – Obituary
  25- Hereza — I Become Death
  26- IAmFire – From Ashes
  27- Sinister – Syncretism
  28- Analepsy – Atrocities From Beyond
  29- Aversions Crown – Xenocide
  30- Pallbearer – Heartless

  12ParmakBağırsağı

  @ismail vilehand, hocam the dripin olmaması şaşırttı

  ismail vilehand

  @12ParmakBağırsağı, The Drip aklımdaydı ama inan sığdıramadım. o albümün handikapı zamana çabuk yenik düşmesi oldu. ilk çıktığında 1-2 hafta full dinledim, sonra aklıma dahi gelmedi nedense. ama taş gibi albüm cidden.

  ismail vilehand

  bir de unutmuşum, Excommunion – Thronosis 25-30 arası bi yere girebilirmiş. o da baya iyi albüm.

  powertrip

  @ismail vilehand, hocam sen ki infernal war’ı çok mega öven bir adamdın.

  Redesekration’dan sonra bir albüm daha çıkardılar, hatta imajlarını falan değiştirdiler.

  ne düşünüyorsun sence hala kobra müzik yapıyorlar mı yoksa o albümden sonra duruldular mı, fikirlerini merak ediyorum.

  bir de böyle infernal war gibi yırtıcı/şerefsiz black metal yapan grup önerir misin rica etsem?

  ismail vilehand

  @powertrip, bence hala canavar gibi müzik yapıyorlar. kulakta yeterli tahribatı yaratabildikten sonra imajın pek bir önemi kalmıyor.

  Infernal War gibi olarak; Thunderbolt, Deus Mortem, Antaeus, Katharsis ve Darkest Hate Warfront gibi grupları önerebilirim.

 13. den4x says:

  1- Fit for an autopsy – The great collapse
  2- Soen – Lykaia
  3- Mastodon – Emperor of sand
  4- Dodecahedron – Kwintessens
  5- Aversions crown – Xenocide
  6- Bathsheba – Servus
  7- While she sleeps – You are we
  8- Pallbearer – Heartless
  9- Mors principium est – Embers of a dying world
  10- Immolation – Atonement
  11- Wolfheart – Tyhjyys
  12- Ars magna umbrae – through lunar gateways
  13- Slaughter to prevail – Misery sermon
  14- Body count – Bloodlust
  15- Darkest hour – Godless prophets and migrant flora
  16- Lorna shore – Flesh coffin
  17- Power trip – Nightmare logic
  18- God dethroned – The world ablaze
  +Ulver – The assassination of julius ceaser

  den4x

  @den4x, dinlediğim 23 albümden hoşuma giden 19u. Hepsini toplasan 300kere dinlememişimdir. Listeye notları eklemeyi unuttum. Hiç başyapıt yok bence bunlar arasında, belki ffa albümü.
  Bir de ne zaman wolfheartı görsem/dinlesem sesli olarak tühüüs diyip gülüyorum biraz sosyalleşmem gerekiyor sanırım.

 14. Bir kişi de CONDOR – Unstoppable Power dememiş, üzülüyorum.

  Raddor

  @agorapocalypse, Bu albüm felaket bir şey ya. Çok fazla dinlemeye vakit bulamadığım için listeye alamadım. Aynı şekilde listeye alamadığım Distillator – Summoning The Malicious var. Thrash sevenler bu ikisini kaçırmasın derim.

  Ahmet Saraçoğlu

  @agorapocalypse, kesin bakacağım buna, sağ ol.

  Berca B.

  @agorapocalypse, çok deli bişiymiş cidden. şu an ofiste sağı solu dağıtmamak için dişlerimi sıkıyorum

 15. Haftaya yayınlanmak üzere Firespawn – The Reprobate’in kritiğini yazmak için sabırsızlanıyorum resmen. Mükenbel bir şey.

  Buhtunnasr

  @Ahmet Saraçoğlu, abi sen de şimdiye kadarki beğendiğin albümleri yazsan, geçen sene senin listende görüp hastasi olduğum Vredehammer, Nordjevel falan efsaneydi. Bu senede senden bişeyler yakalarız belki.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Görkemli bir albüme benziyor, ama vokaliste pek ısınamadım, şimdilik.

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, General’s Creed tam bir gövde gösterisi. sanki grubun her elemanı “en iyi ben çalıyorum.” diye birbiriyle yarışıyor.

 16. riser says:

  bu yıl uzmanlık tezi ve düğün hazırlıkları nedeniyle çok da iyi bir dinleyici olamadım açıkçası. sadece diğer senelere göre thrash ağırlıklı bir senenin geçmesi ilginç bir nokta bence.

  dikkatimi çeken başka bir şey de genelde yılın başında dinlenen albümler etkisini yavaş yavaş kaybettiği için, daha yeni albümler listelerde daha üst sıralarda yer bulabilmesi.

  benim yılın ilk yarısında en beğendiğim albümler şunlar.

  1- Plague Throat – The Human Paradox
  2- Benighted – Necrobreed
  3- Overkill – The Grinding Wheel
  4- Theory in Practice – Crescendo Dezign
  5- Havok – Conformicide
  6- Sikth – The Future in Whose Eyes?
  7- Antichrist – Sinful Birth
  8- Kreator – Gods of Violence
  9- Elder – Reflections of a Floating World
  10- Sepultura – Machine Messiah

  özel bir hayal kırıklığım olmasa da; geçen senenin ilk yarı değerlendirmesi sıralamasına buradan en fazla 3 albüm girebilir. bu yılın geçen seneye göre sönük geçmesi biraz hayal kırıklığı olabilir benim için.

 17. ordan geçen biri says:

  Bu yıl sepultura çok şaşırttı beklediğimden daha iyi albüm olmuş ve beklediğimden de daha fazla dinlettirdi. 2017 ilk yarısında en çok dinlediğim albümlerden biri oldu.

  Mastodon’un albümünü beğensem ve çok fazla dinlemiş olsam da daha önceki albümlerde aldığım tadı henüz alamadım.

  Sepultura, Soen, Power Trip, The Great Old Ones, Cenotaph, Dodecahedron 2017 ilk yarısının ilk aklıma gelenleri.

  Listeyi, albümü dinlediğim tarihi göre sıraladım. En çok gibi bi sıralama yapmadım.

  Sepultura – Machine Messiah
  Pain of Salvation – In the Passing Light of Day
  Shaarimoth – Temple of the Adversarial Fire
  Code – Lost Signal [EP]
  Soen – Lykaia
  Benighted – Necrobreed
  Mors Principium Est – Embers of a Dying World
  Nordjevel – Krigsmakt [EP]
  Siberian – Through Ages of Sleep
  Power Trip – Nightmare Logic
  Mastodon – Emperor of Sand
  Body Count – Bloodlust
  Dodecahedron – Kwintessens
  Fen – Winter
  Aversions Crown – Xenocide
  Pestlegion – Dominus Profundum
  Heretoir – The Circle
  Harlott – Extinction
  God Dethroned – The World Ablaze
  Hideous Divinity – Adveniens
  John Frum – A Stirring in the Noos
  Violet Cold – Anomie
  The Great Old Ones – EOD: A Tale of Dark Legacy
  Rosk – MIASMA
  Samsara Blues Experiment – One with the Universe
  Cenotaph – Perverse Dehumanized Dysfunctions
  Wormwitch – Strike Mortal Soil
  Shackles – Lifeless Paradise
  King of Asgard – Taudr
  Vallenfyre – Fear Those Who Fear Him
  Royal Thunder – WICK

 18. Ugur says:

  Ara dönem değerlendirmesini pek bir yersiz buluyorum ama dayanamayacağım, ben de bir iki kelam edeyim.Biraz da saçmalayayım izninizle;

  Sepultura – Machine Messiah : Budur abi.Ölü toprağını attılar adamlar üzerlerinden.Derrick Green’li Sepultura > Max Cavalera’lı Soulfly

  SikTh – The Future in Whose Eyes? : Bu grubu ilk defa dinledim.Şimdiye kadar neden hiç denk gelmediğime anlam veremedim.Albümün müthişliği bir yana piyasada çok tekniğiz progresifiz diye dolaşan bir dolu grubun eline verir bu adamlar.

  Ex Deo – The Immortal Wars : Ex Deo dağıldı haberini görünce ciddi üzülmüştüm lan.Neyseki Maurizio yanlışından hem de süper bir albümle döndü.Sana da Roma Victrix! Mauriziocum.

  Ulver – The Assassination of Julius Caesar : Şaşırtmacalı bir albüm olmuş bu sefer ama yine güzel ulan.Ulver candır.

  Mors Principium Est – Embers Of A Dying World : Sırf “The Ghost” tek başına yeter aslında.Dinlemeye doyamıyorum resmen.

  God Dethroned – The World Ablaze : Yine efsane geri dönüşlerden biri daha.Çamurun, barutun, topun, tüfeğin, sisin, taaruzun müziğini daha iyi yapan varsa söyleyin.

  Anjunabeats Vol.13 : Geçen sene pek bir olay yoktu trance müzik adına ama Above & Beyond’un elemanlarının bu yıl içerisinde programlarında çaldıkları şarkıları topladıkları albüm baya can yakıyor.Melodik/vokal Trance ve elektronik müzik seven varsa direk atlasınlar buna.

  Darkest Hour – Godless Prophets & The Migrant Flora : Kusura bakmayın da kendi kimyasını bozup bir anda sertleşen grupları gerçekten anlamıyorum.Kritikten önce dinlemiştim, kritikten sonra bir daha dinledim, sonra bir daha, bir daha…yok abi aşırı sıkılıyorum her dinlediğimde.O yüksek notun sebebini de hala anlayamadım.Ahmet Reis’in vardır bir bildiği diyip geçiyorum.

  Nightrage – Venomous : Nightrage’i aşırı seviyorum.Yazdan önce çıkması güzel oldu.Deniz kenarında dinlemelik.

  Me and That Man - Songs Of Love And Death : “Nergal davayı sattı hacı muhabbetleri başladı mı? Eheh, adamın yaptığı herşeyi ve kendisini sanki aileden biriymiş gibi seviyorum lan.

 19. Özgür says:

  Yılın ilk yarısında en çok beğendiğim albümler:

  01. Kreator – “Gods of Violence”
  02. Nailed to Obscurity – “King Delusion”
  03. Kind Man – “Kindness Ends”
  04. Vallenfyre – “Fear Those Who Fear Him”
  05. Darkest Hour – “Godless Prophets & the Migrant Flora”
  06. Pallbearer – “Heartless”
  07. Violet Cold – “Anomie”
  08. Wolfheart – “Tyhjyys”
  09. Wormwood – “Ghostlands – Wounds from a Bleeding Earth”
  10. Soen – “Lykaia”
  11. Bathsheba – “Servus”
  12. Immolation – “Atonement”
  13. Novembers Doom – “Hamartia”
  14. Mors Principium Est – “Embers of a Dying World”
  15. Heretoir – “The Circle”
  16. The Ominous Circle – “Appalling Ascension”
  17. Below the Sun – “Alien World”
  18. Gloson – “Grimen”
  19. Mastodon – “Emperor of Sand”
  20. Pain of Salvation – “In the Passing Light of Day”
  21. Dopelord – “Children of the Haze”
  22. Serenity in Murder – “The Eclipse”
  23. Memoriam – “For the Fallen”
  24. Frailty – “Ways of the Dead”
  25. Aversions Crown – “Xenocide”
  26. God Dethroned – “The World Ablaze”
  27. Au Champ des Morts – “Dans la joie”
  28. Netra – “Ingrats”
  29. The Great Old Ones – “EOD: A Tale of Dark Legacy”
  30. Below – “Upon a Pale Horse”
  31. Ulver – “The Assassination of Julius Caesar”
  32. Body Count – “Bloodlust”
  33. Loss – “Horizonless”
  34. Noumena – “Myrrys”
  35. In Reverence – “The Selected Breed”
  36. Lorna Shore – “Flesh Coffin”
  37. Igorrr – “Savage Sinusoid”
  38. While She Sleeps – “You Are We”
  39. Elder – “Reflections of a Floating World”
  40. King Woman – “Created in the Image of Suffering”
  41. Avatarium – “Hurricanes and Halos”
  42. Zeal & Ardor – “Devil Is Fine”
  43. The Doomsday Kingdom – “The Doomsday Kingdom”
  44. Red Moon Architect – “Return of the Black Butterflies”
  45. Altar of Betelgeuze – “Among the Ruins”

  Yılın ikinci yarısında en çok beklediğim albümler:

  Paradise Lost – “Medusa”
  Leprous – “Malina”
  Septicflesh – “Codex Omega”
  Moonspell – “1755″
  Chelsea Wolfe – “Hiss Spun”
  Hallatar – “No Stars Upon the Bridge”
  Sun of the Sleepless – “To the Elements”
  Thy Art Is Murder – “Dear Desolation”
  Wintersun – “The Forest Seasons”
  Samael – “Hegemony”
  The Lurking Fear – “Out of the Voiceless Grave”
  Arch Enemy – “Will to Power”
  Cradle of Filth – “Cryptoriana – The Seductiveness of Decay”
  Dagoba – “Black Nova”
  Ministry – “AmeriKKKant”

  Beğenmeyen yallah Arabistan’a.

 20. Yılın albümlerinden biri olması ve aşırı özgün ve sıra dışı yaklaşımı dolayısıyla Igorrr – Savage Sinusoid’i değişik kafaları sevenlere tavsiye ediyorum. Kritiği yakında gelecek, çok acayip bir şey. Diablo Swing Orchestra falan sevenler kesin baksın.

 21. deatheist says:

  muhtemelen unuttuklarım olacaktır ama karışık olarak yazıyorum;

  artificial brain – infrared horizon
  john frum – a stirring in the noos
  suffocation – … of the dark light
  fit for an autopsy — the great collapse
  pain of salvation – in the passing light of day
  kreator – gods of violence
  immolation – atonement
  iron reagan – crossover ministry

  listeye bak çok düz adammışım onu fark ettim sdfsdfj
  body count – bloodlust
  dying fetus – wrong one to fuck with
  darkest hour – godless prophets & the migrant flora
  mastodon – emperor of sand
  soen – lykaia
  hate – tremendum
  pallbearer – heartless
  cenotaph – perverse dehumanized dysfunctions

  deatheist

  @deatheist, sonuna ekleyecektim listenin ortasına gitmiş yawho

 22. Black Thunder says:

  Karışık Sıralama

  Mastodon – Emperor of Sand
  Dying Fetus – Wrong One to Fuck With
  Dodecahedron – Kwintessens
  Pallbearer – Heartless
  Power trip – Nightmare Logic
  Ulver – The Assassination of Julius Ceaser
  Soen – Lykaia
  Iron Reagan – Crossover Ministry
  Elder – Reflections of a Floating World
  Terrifier – Weapons of Thrash Destruction

 23. backbone says:

  Kimsenin yazmadığı bir şeyi yazmayı deneyeyim.

  Seven-Dark Scientific

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.