# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
VEKTOR – Terminal Redux
| 13.05.2016

Yarınlar bizimdir.

İlk iki albümü “Black Future” ve “Outer Isolation” ile adını thrash metalin geleceğini aydınlatan grup olarak metal dünyasına ezberleten VEKTOR’ın yeni albümünden merhaba.

Thrash metali son derece yaratıcı, yenilikçi ve hepsinden önemlisi “zengin” bir bakış açısıyla ele alan VEKTOR’ın geçmişten gelen ilhamlarını son derece karakteristik bir biçimde yansıtan müziğinin sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiren gelişiminin bir diğer adımına tanık olduğumuz için epey şanslıyız aslında. VEKTOR her ne kadar geniş kitlelere yayılması çok da kolay olmayan karakterde ve büyük oranda thrash metal tabanına dayanan bir müzik yapsa da, grubun meziyetlerinin sadece thrash metal adı altında değerlendirilmesi de yüzeyselliğin daniskası olacaktır.

Ütopik, uzaysal, zaman mekân hissi vermeyen, adeta soyut bir sinematografik desen çizmeyi başaran VEKTOR’ın en büyük başarısı da burada yatıyor aslında. Grup; bu albümde farklı şekillerde de zenginleştirdiği vokal kullanımı, başka bir gezegenden gelmiş gibi duran melodileri, aralara serpiştirdiği gitar oyunları ve özellikle de enstrümanın her yerini kullanan müzikal anlayışıyla, bize devasa bir thrash metal perspektifi sunuyor. Bir kez daha thrash metal dedim evet, ancak VEKTOR’ın progresifliği, melodikliği, çok yönlülüğü ve müziğiyle resim çizebilme yeteneğine sahip oluşu, onları pek çok dinleyici için daha en baştan sadece thrash metal olma kimliğinin dışına çıkarıyor ve progresif thrash metal titrinin hakkını veriyor.

Grubun bu albümde önceye göre ekstradan yaptığı birtakım işler var. Bu işler her anlamda VEKTOR sound’una yedirilmiş olmalarının yanında, hem grubun karakterini sulandırmayan hem de VEKTOR’ın yeni evrenlere, kitlelere açılabilmesine ön ayak olacak unsurlar barındırıyorlar. Grubun zaten en baştan beri müthiş şekilde yaptığı akılda kalıcılık, “Terminal Redux”ta da her anlamda ön planda. Her şarkıda duyulduğu anda benimsenecek ve sonraki dinlemelerde gaza getirecek, eşlik ettirecek pek çok rif var. Bunun sebebi de grubun gitarı bir bütün hâlinde kullanması ve thrash metal kalıpları neymiş, onlara bağlı kalınmalıymış diye bir dert gütmeden alabildiğine yardırması. Bu sayede sımsıcak rifler de, enerjik rifler de, arka arkaya ve birbirlerini destekleyerek şarkıları alıp götürüyorlar. VEKTOR aynı şarkı içinde hem çok gaz hem kederli hem de epik olmayı başarıyor ve yarattıkları, hem de pek kimsenin başaramadığı şekilde yarattıkları bu dramatik karakter sayesinde son derece uzun soluklu ve kimlikli bir müzik sunabiliyorlar.

Bu uzaysal ve zaman/mekân üstü histen dolayı, özellikle bu albümde aklıma MASTODON’u getiren VEKTOR, her ne kadar müzik anlamında bahsi geçen grupla çok az benzerlik taşısa da, anlayış olarak iki grubun benzer özellikleri olduğunu düşünüyorum. Kendinden ödün vermeden zenginleşmek ve daha geniş kitleye hitap etmek babında, VEKTOR ileride bizi çok şaşırtırsa, şaşırmayın.

David DiSanto’nun günümüz thrash metalinin en yetenekli gitaristlerinden, vokalistlerinden ve şarkı yazarlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan albümde, DiSanto’nun özellikle vokal anlamında eşsiz bir yerde durduğunu durmaksızın görüyoruz. Chuck Schuldiner (bugün doğum günü, bu vesileyle onu da özlemle analım) benzeri yırtıcı vokallerinin üstüne, Cygnus Terminal’ın 5:30 civarında attığı türde muazzam çığlıklarını da ekleyen DiSanto, ilk albümden bu yana aklımızı alan vokal kullanımını “Terminal Redux”ta da sürdürüyor. Yırtıcı gitarlar, delişmen sololar ve bu albümde iyice coşan davullar da eklenince, VEKTOR’ın yaratıcı fikirlerini yansıtması adına önünde hiçbir engel kalmıyor ve grup adeta kendi tarzı içinde yapabileceklerinin sınırı olmadığını size hissettiriyor.

Müzikal kimliği ve notasal tercihleri neticesinde soğuk taraflara kaçmayan, neredeyse hiçbir anında gerginlik sunmayan VEKTOR; bu sıcak, yer yer ılık ve ziyadesiyle görkemli müziğine, bu albümde bir de “yeni ufuklar” katıyor. Bu ufukları en net şekilde gördüğümüz şarkı olan 9 küsür dakikalık Collapse, VEKTOR’ın bahsettiğim MASTODON kimliğiyle en çok benzeştiği şarkı. Dediğim gibi, bu benzeşme tamamen anlayışla ilgili bir konu. İki grubun birbirini andıran rifleri, melodileri falan asla yok. Ancak progresif, yenilikçi ve genişleyici müzikal perspektifler anlamında VEKTOR’ün de tıpkı MASTODON gibi kendi önünü çok rahat ve sağlam şekilde açıp sonsuz bir müzikal deryaya ulaşabileceğini düşünüyorum. Bunu zaman gösterecek.

“Terminal Redux”, çok mükemmel albümler dinlediğimiz 2016′nın en iyi işlerinden biri ve yıl sonu listelerinde de kendine kesinlikle yer bulacaktır. Grubun sınırsızlığı ve zenginliği sürdükçe, VEKTOR günümüz metalinin en önemli gruplarından biri olma yolculuğuna devam edecektir. Grubun müziğindeki kimi özellikler dolayısıyla bunun boyutu ve kapsamı nerelere varır elbet bilemeyiz, ancak bu müziği bilerek, tutku duyarak, açlık hissederek dinleyen kitle için VEKTOR gerçek anlamda bir kıymettir ve “Terminal Redux”ın ışığında, bu kıymet giderek artacaktır.

9/10
Albümün okur notu: 12345678910 (9.03/10, Toplam oy: 80)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2016
Şirket
Earache Records
Kadro
David DiSanto: Vokal, gitar
Erik Nelson: Gitar
Blake Anderson: Davul
Frank Chin: Bas
Şarkılar
1. Charging the Void
2. Cygnus Terminal
3. LCD (Liquid Crystal Disease)
4. Mountains Above the Sun
5. Ultimate Artificer
6. Pteropticon
7. Psychotropia
8. Pillars of Sand
9. Collapse
10. Recharging the Void
  Yorum alanı

“VEKTOR – Terminal Redux” yazısına 19 yorum var

 1. Ouz says:

  Grubu tanımıyordum, gerçi Thrash’le de eni konu işim olmuyor son yıllarda. Ama bir iki şarkıya şöylesine bir bakmış olsam da etkilendim. Gayet enteresan bölümler var bana göre.

  Chuck meselesinde haklısın, çok andırıyor sesi. Hem doğum günü kutlu olsun hem de mekanı güzel olsun Chuck başkan’ın; her sene daha çok özlüyorum vallahi.

 2. Ömer Kuş says:

  Album haberine de yazmistim buraya da yazayim dursun: Benim icin 2016 icinde cikan albumler arasinda acik ara farkla en iyisi. Album konsept yapida bu arada, sözleri takip ederek dinlemesi de cok keyifli.

  73 dakika su gibi akip gidiyor valla, efsanevi album.

 3. beterin bateri says:

  şimdilik 2016 listemin en başına yerleşti albüm. kanımca muhteşem ilk iki albümün yaratıcılığının ve çılgınlığının üzerine daha çok şey koymuşlar. hatta muhteşem ilk iki albümde yaptıkları manyaklıklarını bu albümde daha derli toplu ve daha bilinçli bir şekilde yapmışlar. bu durumu ve grubun sınırsızlığını vektor’den ‘beklenmeyecek’ tarzdaki collapse şarkısında görmek mümkün. progresif, işi bilen ellerde ve yaratıcı zihinlerde çok güzel şeylere dönüşüyor. 10/10.

 4. Vertax616 says:

  Hakkında ilk haberi okuduğumdan beri dört gözle beklediğim bir albümdü Terminal Redux. Bekleyişe değdiğini düşünüyorum. Bu sene içinde çıkan en begendiğim albümlerden biri, Vektor yanıltmadı beni.

  Albüm uzun ve sindirilmesi zaman alıyor. Bu yüzden tek dinleme ile net bir fikir oluşmayabilir. Fakat dinledikçe albümü anlamaya ve içindeki güzellikleri fark etmeye başlıyorsunuz. Beni ilk dinlemede anında etkileyen şarkı kritikte de adı geçen Collapse oldu.

  Kritik için yazara teşekkür ederim. Madem bugün doğum günü, Chuck Schuldiner’ı anmamak olmaz. Bize bıraktığın her şey için teşekkürler, hep hatırlanacaksın.

 5. Horrendous says:

  Bu sene içinde çıkmış onlarca mükemmele yakın albüm var fakat hiç biri Terminal Redux gibi “işte bu laaağn” tepkisi verdirtmedi bana. Teşekkürler Vektor :)

 6. Melkor says:

  collapse’ı döndürmekten diğer şarkılara yoğunlaşamadım

 7. Dünyanın en iyi albümü ya. Ki ben thrash metalin hemen hiçbir haline katlanamayan bir insanım normalde.

  P L A G U E

  @Ertuğrul Bircan Çopur, aga sen bari yapma:(

  Ertuğrul Bircan Çopur

  @P L A G U E, niye be abi mis gibi albüm işte. :/

  Korhan Tok

  @Ertuğrul Bircan Çopur, kendinde misin olm sen?

  Ertuğrul Bircan Çopur

  @Korhan Tok, ya işin garip tarafı evet. Hangi albümü açarsam açayım iki şarkı sonra sıkılıp buna dönüyorum. Nasıl iş anlamadım.

  Korhan Tok

  @Ertuğrul Bircan Çopur, Gerçekten enteresan ya. 30 yaşından sonra thrash neferi olursan aşırı gülerim ama.

  Ertuğrul Bircan Çopur

  @Korhan Tok, Gideyim kendime kot yelek alayim da arkasinda patch dikmeye baslayayim bari ya. :/

  Rashid

  @Ertuğrul Bircan Çopur, +1. Thrash müziği bir türlü alışamayan biri olarak albüm aktı adeta.

  Ömer Kuş

  @Ertuğrul Bircan Çopur, cok net +1. Normalde thrash metalin yanindan bile gecmem, acayip sikar beni. Ama daha önce de dedigim gibi, 2016 yilinda bu albumun yanina bile yaklasabilecek bi album cikmadi benim icin. Resmen dunyanin en iyi albumu.

 8. psylocke says:

  thy gotham city seferleri de mevcut. henuz tecrube etmemiş olan varsa.

 9. EmptyWords says:

  Dünyanın en iyi albümü.

 10. Godless Killing Machine says:

  Notunu 10/10 olarak güncelleyelim lütfen.

 11. Michael Scott says:

  https://www.youtube.com/watch?v=WmaGO_Hc7g0 3.06 da çok güzel bir detay giriyor ahahah.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.