# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
Yıl ortası değerlendirmesi
| 22.06.2015

Hmm…

Sitemizin nadide katılımcılarına merhaba. Geçtiğimiz haftalarda 6. yaşını kutlayan Pasifagresif, sizlerin de katkılarıyla zenginleşen güncel içeriği ve arşivi sayesinde, metal üzerine değerli bir Türkçe bilgi kaynağı olma gayesini sürdürmeye devam ediyor. Gelin bu hafta, yılın geride bıraktığımız ilk yarısında çıkan albümler, gerçekleşen konserler ve metal dünyasında gelişen olaylara dair genel bir değerlendirmede bulunalım.

2015 sizce metal namına nasıl ilerliyor? Yıl başından bugüne kadar çıkmış olan albümleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Kış ve bahar aylarında gerçekleşmiş olan etkinlikleri genel olarak nasıl buldunuz?

Yorumlarınızı ilgiyle bekliyor, serin ve huzurlu bir hafta diliyoruz.

  Yorum alanı

“Yıl ortası değerlendirmesi” yazısına 26 yorum var

 1. Native Construct-Quiet World
  Steven Wilson-Hand.Cannot.Erase
  Leprous-The Congregation
  Beardfish-Comfortzone
  A Forest of Stars-Beware the Sword You Cannot see
  Enslaved-In Times
  BTBAM-Coma Ecliptic

 2. şeyh hulud says:

  Şimdiye kadar en yoğun şekilde dinlediklerim şunlar

  Solefald – World Metal. Kosmopolis Sud
  Leprous – The Congregation
  Elder – Lore
  Arcturus – Arcturian
  The Prodigy – The Day Is My Enemy

  The Sword, Ghost, High on Fire, Clutch da ikinci yarıda gol beklediklerim.

 3. InkognitOwl says:

  Bu yıl müthiş az albüm dinledim, o bakımdan dinlediğim 6 kadar albümden 2 tane beğendiğimi yazabiliyorum.

  Arcturus – Arcturian;
  Kamelot – Haven

  Bunlar ise “fena değil” bulduklarım, gerçi Rhapsody’nin albümünü 1 kere bile baştan sona dikkatle dinleyemedim henüz.

  Luca Turilli’s Rhapsody – Prometheus
  Blind Guardian – Beyond the Red Mirror

  Yılın ikinci yarısında daha önemli albümler çıkacak benim için, Symphony X ve Amorphis’inkileri özellikle merakla bekliyorum. Cradle of Filth ve Iron Maiden’ın albümlerinden de umutluyum.

 4. Senenin ilk yarısında bir sürü güzel albüm çıktı ama okul, iş yoğunluğumdan iyi bir dinleyici olamadım. Dinlediklerim arasında en sevdiklerim şimdilik şunlar: (sıralamayı takmayın)

  1)LEPROUS – The Congregation
  2-MARDUK – Frontschwein
  3)MELECHESH – Enki
  4)ENSLAVED – In Times
  5)Steven Wilson – Hand Cannot Erase

  BTBAM – Coma Ecliptic her an bu listeye girebilir. Daha başka şeyler de dinledim ama hakkını henüz veremediğimden buraya şimdilik yazmayayım. Sene sonuna dek HAYVAN gibi albümler geleceği için sene sonu listem çok farklı olabilir.

  Ocak ayında At The Gates, Mart’da Opeth, Mayıs’da Blind Guardian izledim. Üçü de harika konserlerdi. Ağustos ayında yaşanacak manyaklıklar için ısınma oldu.

  Senenin ikinci yarısının çok daha iyi olarak akıllarımızı kulaklarımızdan akıtması dileğiyle.
  ..ki öyle olacak, baya net.

 5. Νοσηρος says:

  Nedense kimse Frontschwein’ı anmamış, nasıl bir albümse yarım sene başka birşey dinletmedi yeni olarak.

 6. One shot one kill says:

  Dying fetus izledik ötesi var mi?

 7. progressive says:

  Bu sene çıkan albümleri çok takip edemedim ve dinleyemedim, daha önce dinlemediğim eski ve klasik olmuş albümlerle ilgilendim hep. Bu sene dinleyip beğendiklerime gelirsem;

  A Forest of Stars – Beware the Sword You Cannot See (Sene sonu listemde de 1. olur yüksek ihtimal)

  Archgoat – The Apocalyptic Triumphator

  Desolate Shrine – The Heart of the Netherworld

  Crypt Sermon – Out of the Garden

  Paradise Lost – The Plague Within

  Dew Scented – Intermination(Albümdeki gitar melodileri çok güzel yoksa çok iyi değil albüm)

  Şimdilik bu kadar, hala Leprous ve Arcturus dinlemedim. Ayıca Symphony X ve Cattle Decapitation albümlerinden beklentim çok yüksek.

 8. Black Thunder says:

  Bu sene çıkan albümler içerisinde, en fazla dinlediklerim:

  Leprous – The Congregation
  Turbowolf – Two Hands
  Giant Squid – Minoans
  Native Construct – Quiet World
  Canser Bats – Searching For Zero
  While She Sleeps – Brainwashed
  Steve Hackett – Wolflight

  At The Gates ve The Haunted, bu sene içerisinde izlediğim en iyi konserler idi. Dying Fetus, ezdi geçti. Bunların hepsi bir yana, bu senenin benim için en önemli müzik tarihi: 31.08.2015 olacak. Hayatımın grubu olan Mastodon’u, ikinci kez hem de gece izleyeceğim. Tarifi imkansız bir hüviyet içerisindeyim. İçim içime sığmıyor. Bir an önce konser günü gelsin, bir hayalim gerçekleştireyim. Ek olarak, 20.09.2015 tarihinde, Leprous’un geleceğini de öğrenince… Bu sene benim için unutulmaz bir sene olacak. Mastodon, Carcass, Leprous, At The Gates, Kreator… Görmek istediğim grupların en önemlilerinden idi. Muazzam bir sene oluyor.

 9. Yazdığım kritikler üzerinden bir yorum yapmak gerekirse;

  PYRAMIDS – A Northern Meadow
  Şu albümü görünce aklıma gelen ilk şey “fazla orijinal olmak” oluyor. PYRAMIDS kendi yoğun fakat yormayıp aksine dinlendiren müziğinin üzerini bir de ninni gibi vokallerle süslerken, bu albümde Vindsval gibi bir dahiyi de konuk edip, epiklik üzerine epiklik katmış. Bu sene için en büyük kazanımlardan biri kesinlikle.

  SOLEFALD – World Metal. Kosmopolis Sud
  Ne denilebilir ki, dahi bu adamlar.

  LEVIATHAN – Scar Sighted
  Black metal namına çıkmış en iyi 3-4 albümden biridir bu sene kesinlikle. Hala hayretler içerisinde dinliyorum. İnanılmaz derecede dolu, acı ve kin içeren bir albüm.

  CORPO-MENTE – Corpo-Mente
  Birçok ön yargımı ortadan kaldıran, baştan aşağıya samimiyet ve derbederlik kokan, ilham verici bir albüm.

  MISÞYRMING – Söngvar Eelds Og óreiðu
  Tehlikeli ve bulaşılmaması gereken bir çalışma.

  LASHER KEEN – The Middle Kingdom
  Psychedelic folk diyorum başka bir şey demiyorum, bu albümü dinlemeyen, hatta bu grubun herhangi bir albümünü dinlemeyen net biçimde çok şey kaçırır bana kalırsa. Folk seven, Psychedelic’den hoşlanan herkesin kesinlikle kulak kabartması gerek.

  Bununla birlikte sene ATG’nin Türkiye’ye gelmesiyle başladı, koca bir dönem iki dersi olan ben, final haftasına denk gelen konser tarihi hakkında “iki tane dersim var, iki haftalık final döneminde kalkıp da ATG’nin geldiği güne denk gelmez” diye düşünmüş, hayatımda hiç olmadğım kadar göt olmuştum. Yine de Opeth ve Blind Guardian’la konser açlığımı biraz olsun giderdim. Türkiye’de yeniden güzel konser organizasyonları görebilmek beni çok mutlu ediyor. 2015 bu konuda gerçekten devrim niteliğinde bir yıl oluyor. Headbangers ile birlikte gerçekten unutulmayacak bir sene olacak.

  Beklediğim albümlere gelecek olursak, te geçen seneden beri beklediğim GOROD ve VEKTOR var. Ulan Allah’ınız kitabınız yok anladık, hiç vicdanınız da mı yok, ÇIKARTIN LAN ARTIK ŞU ALBÜMLERİ! Tabi bir de NOKTURNAL MORTUM var, HYPNO5E var. Bu saydığım grupların hepsi albüm çıkarırsa koluma kalp içerisinde 2015 yazan bir dövme yaptıracağım.

  Bununla birlikte Hz. Toby Driver’ın yan gruplarından biri olan STERN’ün yeni albümü gelecek kısa bir süre sonra, hayvan gibi merak ediyorum.

  “Yalnızca grup elemanlarının kız arkadaşlarının bildiği gruplar” kategorisinden de yine birçok albüm var bu sene beğendiğim, ancak daha fazla uzatmaya gerek yok. Zaten çok aklımı alan bir şey olursa yazıyorum.

 10. Kali says:

  Albüm açısından şöyle bir sıralama yapabilirim sanırım:

  1. Leprous – The Congregation
  2. Paradise Lost – The Plague Within
  3. Tribulation – The Children Of The Night
  4. Enslaved – In Times
  5. Unleashed – Down Of The Nine
  6. Faith No More – Sol Invictus
  7. Muse – Drones
  8. Steven Wilson – Hand Cannot Erase

  Özellikle Paradise Lost ve Leprous duvarda duvara çaldı beynimi. İkisi arasında seçim yapmam bayağı zor fakat Leprous’a birinciliği, Paradise Lost’a ikinciliği veriyorum şimdilik. Onun haricinde Tribulation’dan hiç beklemediğim bir albüm çıktı ve beni bildiğin ters köşe etti, yada melo-death manyaklığımdan ötürü ben abartıyorum bu albümü. Enslaved ve Unleashed ise şaşırtmadı, çizgilerini bozmadan kendilerini geliştirerek geldiler. Non-metal kısımda ise Muse beklentimin üstüne çıktı bayağı, köklerine dönerek ne de iyi ettiler. Faith No More’un albümünü zor sindirebildim fakat Superhero sağolsun albümü bana tekrar tekrar dinletti ve artık tamamen bu albümün müthiş kalitesinden eminim. Ve son olarak Steven Wilson… bildiğimiz Steven Wilson, hayvan herif.

 11. burock1988 says:

  1 – Melechesh – Enki
  2 – Tribulation – The Children Of The Night
  3 – Enforcer – From Beyond
  4 – Faith No More – Sol Invictus
  5 – Lucifer- Lucifer 1
  6 – Europe – War Of Kings
  7 – Keep Of Kalessin – Epistemology
  8 – Marilyn Manson – The Pale Emperor
  9 – Udo – Decadent
  10 – Stargazery – Stars Aligned

 12. sueda says:

  bence, her sene olduğu gibi, bu senenin de en sağlam albümleri senenin bitişinde çıkacak.
  ama ben biliyorum ki hiçbir ’15 çıkışlı albümü björk – vulnicura kadar sevemeyeceğim.
  onun dışında, v.o.m. – matriarch çok hoştu, bana veil of maya’yı sevdirdi diyebilirim. daha önce pek kanım ısınamamıştı nedense. veil of maya’nın harikulade bir oluşum olduğunu fark ettirdi.
  hand.cannot.erase’i hâlâ dinleyemedim, çünkü albümden birkaç şarkıyı dinlemiştim ve çok sıkıldım. belki bu önyargımı attıktan sonra sevebilirim.
  leprous – the congregation süperdi, muazzamdı, ilgi çekiciydi. grup bu albümle hayran kitlesini bayağı bi’ artırdı bence. facebook anasayfamda neredeyse her gün görüyorum bu albümü.
  sonraa, coma ecliptic, ilk defa şu an dinliyorum albümü. henüz 2. şarkıdayım ama ben eminim, favorilerimden olacak bu albüm de. çok sürükleyici gidiyor an itibarı ile.

 13. ismail vilehand says:

  sene sonu gelince işler fazlaca değişiyor diye albüm ismi vermiycem ama şu ana kadar benim için yılın albümü olabilecek hemen hemen her şey black metal veya alt türevi.

  black metal harici çok fazla beğendiklerim sadece Iwrestledabearonce – Hail Mary ve Thy Art Is Murder – Holy War. Holy War’a artı parantez açayım aşırı iyi. bunlar harici dediğim gibi komple black metal albümleri var listemde.

  hysteresis

  @ismail vilehand, Black metal neler var abi? Ben bu aralar hiç takip edemiyorum.

  ismail vilehand

  @hysteresis, çok bilinmeyen şeyler değil ya. Marduk, Melechesh, Forgotten Tomb, Infernal War, The Ugly, Atara, Thulcandra. bir tek Atara az bilinen bi grup. onlar da blackened grindcore yapıyor.

  sene sonuna kadar Cattle Decapitation, TBDM, Fear Factory, Lamb of God, Clutch, Nile, Krisiun, Motörhead ve şuan aklıma gelmeyen bi dünya grubun albümü çıkacak. bunları da dinledikten sonra black metal olarak saydıklarımdan en fazla 3 tanesi ilk 10′a kalır gibime geliyor.

  hysteresis

  @ismail vilehand, Eyvallah. Infernal War’un yeni albümü kaçırmışım bak, hemen bakayım.

 14. İlker says:

  Geç gördüm bunu ama karalayayım bir şeyler. Şu ana kadar favorilerim:

  Leprous – The Congregation

  Her anlamda enfes bir albüm. Vokal ve gitar işçiliği, olağanüstü davul yazımı, alışılmışın dışında ve öve öve bitirilemeyecek besteler, çok iyi şarkı sözleri ve dahası. Son yıllarda dinlediğim en iyi birkaç metal albümünden biri.

  Steven Wilson – Hand. Cannot. Erase

  The Congregation ile birlikte benim için zirvenin sahibi. Albümün konseptini kavrayamadan tam olarak anlaşılamayacağını, hakkının tam olarak verilemeyeceğini düşünüyorum. Gerek sözler, gerek besteler, gerek performans olarak muazzam bir çalışma. Ancestral gibi bir efsane olmaya aday parça ve ve Happy Returns, Routine gibi harika ötesi parçalar var. Steven Wilson en sevdiğim birkaç müzisyenden biri ya.

  Enslaved – In Times

  Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok buna, bildiğimiz Enslaved demek fazlasıyla yeterli zaten (kalite olarak bildiğimiz tabii, yoksa diğer albümlerinden epey farklı denebilir). AEO ve RIITIIR’den sonra en beğendiğim albümleri oldu.

  Lamb of God – Sturm und Drang

  Godspeed You! Black Emperor – ‘Asunder, Sweet and Other Distress’

  BTBAM – Coma Ecliptic

  Paradise Lost – The Plague Within

  Arcturus – Arcturian

  Melechesh – Enki

  Native Construct – Quiet World

  Hayal kırıklıkları: Şimdilik sadece Cattle Decapitation. Umarım bir an önce değişir bu durum, zira canım sıkılmaya başladı baya.

  Bir an önce albümünün çıkmasını beklediğim gruplar: Deafheaven, Borknagar, Be’lakor, Nile, Gorod, Soilwork, Fleshgod, Maiden, Slayer, TttS

  Ve şimdi hatırlayamadığım daha bir sürü şey.

  İlker

  @İlker, Bu liste şu an baya bir değişti.

 15. Ortayi coktan gectik de yilin 2/3′u degerlendirmesi yapayim kendimce suraya. Su ana dek 2015 muazzam geciyor bence metal acisindan. Bir ilk bes cikartmak oldukca zor ama soyle bir deneyeyim:

  1. CATTLE DECAPITATION – The Anthropocene Extinction
  2. AHAB – The Boats of the Glen Carrig
  3. AKHLYS – The Dreaming I
  4. PARADISE LOST – The Plague Within
  5. SUNSET IN THE 12TH HOUSE – Mozaic

  Bunun disinda sirasiz olarak:
  MANES – Be All End All
  NATIVE CONSTRUCT – Quiet World
  BETWEEN THE BURIED AND ME – Coma Ecliptic
  ARCTURUS – Arcturian
  GHOST – Meliora
  INFERNAL WAR – Axiom
  MOONSPELL – Extinct
  A FOREST OF STARS – Beware the Sword You Cannot See
  SYMPHONY X – Underworld
  ve henuz cok dinlemememe ragmen HATE ETERNAL – Infernus

  Simdiye kadar favorilerim oldu. Cidden cok guzel yil oluyor <3

  Kendi adima en buyuk hayal kirikliklari ise LEPROUS – The Congregation ve ENSLAVED – In Times oldu. Ikisi de kesinlikle kotu albumler degil ama sahsi beklentilerimin epey altindalar.

  Ertuğrul Bircan Çopur

  @Ertuğrul Bircan Çopur, MARDUK – Frontschwein’i atlamisim.

 16. Selam,

  Bayağıdır siteye yorum falan yapmıyorum, çünkü deli sikmiş gibi ders çalışmam lazım. Bunun yanında aynı nedenden ötürü yeni şeylere de pek bakmıyorum, o yüzden ben 2015′in değerlendirmesini erkenden yapayım kendimce.

  2015 benim için müziğin ötesinde çok garip bir yıl oldu. Doğal olarak yaşadığım ve hissettiğim şeyler dinlediğim müziklere bayağı bir bulaştı, çok kişisel olabilir sorry bout that.

  Leprous – The Congregation
  Öncelikle belirtmem lazım, bu Temmuz ayı hayatımın en müthiş zamanlarından biriydi. Her ne kadar canımı sıkan çok fazla olay olsa da genel olarak şu ana kadarki en unutamayacağım tatilimi yaşadım. Her gün sabahın köründe kalkıp BirGün’ün hissedarlarından olan amcayla lafladıktan sonra tüm Küçükkuyu sahilini dolaşmak, iki tane müthiş köpeği olan hanım ablayla kahvaltı edip iki köpekle birlikte yüzmek, sevgilimle şerefsiz Mado’dan kovulmak, kovulduktan sonra cüzdanı masada unuttuğumuzu fark edip tekrar kovulduğumuz yere gidip cüzdanı almak, birlikte yıldızları sayarken baş dönmesi yaşamak, kuzenlerimle gece plajdaki gitarlı kızlı ergen grupların aranan ismi olmak, asla gelmeyen Küçükkuyu-Edremit dolmuşlarını yıllarca beklemek, Zeytinli’nin çok leş olduğunu tecrübe etmek, bu sitede Özenç diye bir herifi aramak fakat bulamamak falan filan. Her ne kadar doğrudan müzik ile ilgili bir başlıkta böyle şeyler yazmam çok saçma olsa da Einar her “when red flags are shown” dediğinde benim aklıma mis gibi zeytinlikler ve onların yarattığı efsane kokudan başka bir şey gelmiyor ya da aynı şekilde her Pixel dinlediğimde eve gitmek için çıktığım o efsane yokuş ve 40 derece hissettiren o sıcaktan başka bir şey düşünemiyorum. Congregation her anlamda hayatımda dinlediğim en müthiş şeylerden biri, o yüzden bu albümden bahsederken bana hissettirdiklerini yazmamak neden 1. sırada olduğunu anlatmamda bana çok zorluk çıkarırdı. Öyle işte.

  deafheaven – New Bermuda
  deafheaven bence şu an piyasadaki en heyecan yaratan gruplardan biri. Sunbather her ne kadar daha romantik ve derin bir albüm olsa da New Bermuda bence mükemmel bir albüm. Ayrıca Come Back’in son kısmı bana BTBAM’nin eski sound’unu hatırlattı, ah ulan.

  Steven Wilson – Hand Cannot Erase

  Enslaved – In Times
  Her ne kadar son 10 yıldır yaptıkları işler içinde en az bunu sevsem de Enslaved her türlü ilk 10′a giriyor ya.

  Moonspell – Extinct
  Hayatımda dinlediğim tek Moonspell albümü, Congregation’a beslediğim hislerin bir kısmını buna da besliyorum.

  Iron Maiden – Book Of Souls
  Bence en iyi Maiden albümü. 40 yıllık bir grubun böyle bir albüm yapması mindfuck’ın allahı resmen.

  Riverside – Love, Fear and the Time Machine
  En çok dinlediğim Riverside albümü, ayrıca en sevdiğim de diyebilirim. Mükemmel bir sound’u var.

  Sunset in The 12th House – Mozaic

  Beardfish – +4626- Comfortzone
  Mammoth kadar sağlam bulmasam da çok seviyorum bu albümü, Beardfish ileride efsane bir şey olur umarım.

  Melechesh – Enki
  Dinlediğim tek Melechesh albümü ve deli bir şey. İlk fırsatta tüm işlerine bakacağım.

  Kes – Kamlama
  Grubu iki kere canlı izledikten sonra birkaç kere dinledim ve bayağı beğendim. Sahnede çok daha iyiler ama, bence sahnede de izleyin.

  While She Sleeps – Brainwashed
  Bu türde bir grubu seveceğimi hiç düşünmezdim ama herifler müthişler.

  Death Grips – Jenny Death
  aq. grubu. be.

  GY!BE – Asunder, Sweet and Other Distress

  Daha yazmadığım ve aklıma gelmeyen bayağı şey var, ama gecenin bir vakti dersten sonra bu kadar çıkıyor. Herkese iyi metaller.

 17. sh1nan says:

  Sıralama yapamaycağım ama bu yıl çıkan albümler arasında en çok vakit ayırdıklarım bunlar sanırım.

  Paradise Lost – The Plague Within
  Özellikle şu aralar, böyle hava erken kararıyor serin. İki de koyu renk bulut oldu mu tam bu albümlük. Tak kulaklıklarını böyle işte.

  Lamb of God – Sturm und Drang
  Elemanların 2006′dan beri çıkardıkları en iyi albüm bence. Çok sağlam çalışmalar var. Moreno düeti var filan.

  Iron Maiden – Book of Souls
  Babalardan metal dersi niteliğinde bir albüm. Tamam şimdi 40 yıldır Maiden amk baymadı mı diyen çıkar illa ama, hayır karşim baymadı ne yazık ki. Mesela Megadeth yeni albüm yapıyor, Dave ortamlarda “uu çok sağlam albüm yaptık amına koycaz piyasanın” filan diyor ama albüm sik gibi oluyor. Ama Maiden böyle değil gençler. Değil amk, taş gibi, tank gibi top gibi hala.

  Kahrolsun ki sırtçantamda hala Megadeth patch’i var… :(

  sh1nan

  @sh1nan, Yazmayı unuttum ama Ghost’un Meliora’sı da kaydadeğer bir albüm. Sırf Majesty gibi bi eser barındırıyor diye listeye alınmalı.

 18. ismail vilehand says:

  zamanı geçti, farkındayım ama şunu yapsak mı acaba? bu sene o kadar mükemmel geçiyor ki, en saçma zamanda bile müzik dinlediğim halde doyamıyorum. müdavimler olarak, şuan için birer top 10 yapsak ve sene sonu ile karşılaştırsak kaç albüm tutacak baya merak ediyorum.

  Ahmet Saraçoğlu

  @ismail vilehand, yarın açacağız başlığı.

  Horrendous

  @Ahmet Saraçoğlu, Bu senenin hatrına listeleri biraz uzatsak mı acaba? Top 15, 20, 25 gönlünüzden ne koparsa… aaaagghh!Çiçek gibi 2016 çiçeeeeek

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.