# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 7,585 yorum var

 1. Blackhorizons says:

  Pasifagresif sosyal medya hesaplarında norvecli grup açıklanacak deniyor beklenti oluşturuluyor sonra norveç deyince çoğu kişinin bilmediği bir grup açıklanıyor. Grup iyidir kötüdür onu tartismiyorum çok iyi bi grup da olabilir hatta ama böyle beklenti olusturmaya gerek yok bence bir sürü insan hayal kırıklığına uğruyor.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Blackhorizons, Norveçli grup açıklanacak deyip Emperor, Dimmu Borgir, Abbath’ın sadece İstanbul konseri için geri döndüğü Immortal ya da tarihteki ilk Burzum konserini açıklamadığımız için kusura bakma. Sadece herkesin çok iyi bildiği meşhur grupların getirilmesi gerekiyor, organizasyon o noktayı kaçırmış sanırım.

  Bu yaklaşımı iki üç yerde daha gördüm. Anathema, Haggard vs gelince “hep aynı isimler” deniyor; 2 haftada bir konser düzenlenen bir ortamda ülkemize daha önce hiç gelmemiş gruplar getiriliyor “biz bilmiyoruz bu kim aq” deniyor. Bunun adı şımarıklık mı, fikirsizlik mi, vizyonsuzluk mu tam emin değilim, o yüzden üçünün birleşimi olarak görüyorum.

  Norveç bayrağı paylaşıp beklenti yarattık, çünkü:

  1- Konser için hype yaratmak gerekiyor; bak şu an konseri konuşuyoruz
  2- Norveç bayrağı paylaştığımızda “Green Carnation olsun lütfen” diyen, bize bu yönde mesaj atan bir dolu insan oldu
  3- Bugüne dek Green Carnation’ı hiç duymamış birileri varsa bu kimin ayıbı sormak lazım

  Ülkemize çeşit çeşit grup geldiği için sevineceğine “bu grubu bilmiyorum, beklentim boşa çıktı” diye organizasyonu ve bizi eleştirmek kırıcı olmadan nasıl açıklanır bilmiyorum, hiçbir şey dememekle yetiniyorum.

 2. Egaliberte says:

  Mortuary grubunun “Blackened Images” (1991) albümünün kritiği yazılacak mı? Sitede bulunması gerektiğini düşünüyorum.

 3. Smyrna35 says:

  Almanya’dan sanki bir proje için toplanmış gibi duran tecrübeli isimlerden müteşekkil yeni bir Thrash grubu olan Bonded, sanki bir Thrash Metal çeşitleri arşivi gibi bir albüm çıkardı.
  Sodom, Testament, Kreator, Owerkill ve hatta Pantera’nın Groove tadı da bulunan bir çeşni yaratmış. Zaten yolu Sodom’dan geçmiş iki tecrübeli isim var: Gitarlarda Bernemann ve davullarda Markus Freiwald…
  İsim parçasında Blitz gerçekten vokalde galiba. Ya da bu kadar inandırıcı bir taklit var. İlerleyen günlerde daha net bilgi ediniriz bu konuda. Ve sanki diğer örnek parçalarda da ilgili grubun vokali varmış gibi hissediyorsunuz.

  Sanki Pantera’yı dinliyorsun; Je Suis Charlie (Charlie Hebdo’ya ithafen olsa gerek) parçası: https://www.youtube.com/watch?v=HzudOCVXYjk

  Tabi grubun özgün tarzı da var.

  Bonded – Rest in Violence: https://www.metal-archives.com/albums/Bonded/Rest_in_Violence/820893

 4. Kare don says:

  @Ahmet Saraçoğlu, buradaki sorun bence grup değil zaten arkadaş da gruba herhangi bir hakarette bu kim aq tarzı bir söylemde bulunmamış.Bir gün önceden norveçli grup yarın konser açıklaması var diyince çok fazla kişide beklenti oluşuyor, doğal olarak o bir günü acaba bu grup mu diye düşünerek geçiriyoruz.Her ne kadar bu grubu bilip size bu yönde mesaj atan insanlar olsa da, Norveçli daha ünlü grupları düşünüp beklentiye giren insan sayısı çok daha fazladır tahminimce.Ve bu insanlar doğal olarak grup ismini görünce hayal kırıklığına uğruyor.Beklenti yaratılmadan grup ismi direkt açıklansa hiç kimse demez “bu muydu aq” diye.Her konserden önce beklenti yaratmak zorunda değilsiniz.Yaratırsanız hayal kırıklığına uğrayan insanlar da bu tarz mesajlar atar kimse de onlara haksızsın diyemez bence.Burda mesele organizasyonu kötülemek değil.Yaratılan beklentinin sebep oluğu düş kırıklığı.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Kare don, anlıyorum da yıl boyunca sadece bir grup açıklanacak ve o da bu şekilde heba oldu diye bir şey yok. Norveç denince akla gelen başlıca gruplar arasından da düşünülenler var ama Norveç sadece black metalle sınırlı değil ve daha 1 hafta önce Mayhem’in sold out konser verdiği bir ülkede yaşıyoruz. Bir Norveç bayrağıyla bu noktaya gelinmesi baya saçma bence.

  Konserden bir gün önce Norveç bayrağı paylaşıp ipucu verilmek istendi o kadar. Gören de dev isimlerle festival düzenlenecek diye beklenti yaratıp Türkiye’ye 30 kere gelmiş cücük gibi bir grup açıkladık sanacak. Beklenti yaratmak istesek kralını yaratırız da burada sadece konserden 15-20 saat önce sıfır açıklama eşliğinde bir ülkenin bayrağını paylaştık.

  Bu sene, önümüzdeki sene daha pek çok konser olacak. Türkiye’ye hiç gelmemiş bir sürü grupla görüşülüyor, pek çoğuyla da anlaşıldı, bazıları kesinleşti. Bu yüzden insanların açıklanan konserleri boklamasına gerek yok. Bugün Norveç bayrağı eşliğinde Green Carnation açıklarız, yarın öbür gün başka şekilde başka bir konseri duyururuz. Ben kimilerinin buna takılmasını anlamsız buluyorum, onu söylüyorum. Daha bir sürü konser açıklanacak, herkes rahat olsun.

 5. Aura magula says:

  For all tid ve stormblast tarzında albümler var mı bildiğiniz

  Retrokafa

  @Aura magula, Dismal Euphony-Soria moria slott
  https://www.youtube.com/watch?v=l4OKKFuO1TY

  bir göz at derim. biraz benzetirdim ben bu albümü.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.