# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 10,557 yorum var

 1. Sinan Ceylan says:

  BOOZE SERPENT var, buyurmaz mısınız?
  https://www.youtube.com/watch?v=-SC6o7Y-Cyw

 2. Nox says:

  hoparlör tavsiyesi.

  aşırı derecede ses nerdü değilim ama iyi bir sistemle de müzik dinlemek istiyorum.

  bana klipsch markasının aktif hoparlörleri mantıklı geldi. öyle ıncığıyla cıncığıyla uğraştırmadan fişe takıp bilgisayara bağlayıp iyi performans vereceklermiş gibi duruyorlar ama hayatımda hiç böyle şeyler almadım. sitede yaşadığım için önceliğim kısık seste verim alabilmek. yükses seste dinlemeyi zaten sevmiyorum.

  https://www.hepsiburada.com/klipsch-r-41-pm-aktif-bluetooth-hi-fi-hoparlor-takimi-p-HBV00000UZNZ4

  https://www.hepsiburada.com/klipsch-r-51pm-referans-serisi-bluetooth-aktif-hoparlor-p-HBV00000V9064

  sizce bunlar doğru seçimler mi yoksa bunların yerine farklı bir şeyler önerir misiniz?

  Aura magula

  @Nox, Klipsch bilmemde benim linkini attığım hoparlörleri 5 sene evvel kullandım sonra sattım şimdi tekrar alacağım.Tavsiye ederim.Gerek yüksek ses gerek alçak ses vermede muazzam iş çıkarıyorlar
  https://www.vatanbilgisayar.com/creative-sbs-a120-2-1-speaker.html

  Bunuda kullandım sattım bundanda aşırı memnunum fiyatı çok pahalılandı ama
  https://www.google.com/amp/s/shopee.com.my/amp/Sony-CMT-SBT20-CD-Hi-Fi-System-With-Bluetooth-Technology-i.81530843.7906227779

  vatay

  @Nox, Bütçeniz yetiyorsa hiç düşünmeden alın derim.Aktif hoparlör konusunda Klipsch modelleri şahane iş çıkarıyor.

  Ouz

  @Nox, Selam,

  Öncelikle Digital Stereophony adlı YouTube kanalının adresini bırakarak başlayayım:

  https://www.youtube.com/channel/UCm-MKyxKdanxpOBTx8wiY1w

  Buradaki arkadaş, nereden nasıl temin ettiğini bilemediğim referans stüdyo hoparlörlerini, raf tipi hoparlörleri ve Hi-Fi hoparlörleri kıyaslamalı olarak test edip frekans değerlerini ve şarkılar karşısında gösterdikleri performansları başarılı şekilde paylaşıyor. İyice bir kulaklığın varsa aralardaki farkları yakalaman mümkün. Senin linkini verdiğin hoparlörler ve onların eski versiyonlarının yanı sıra Klipsch’in daha üst seviye The Sixes gibi ürünlerinin de testleri mevcut burada.

  Hoparlör konusu dipsiz bir kuyu açıkçası. Ben de odyofil sayılmam ama ses konusuna kendince önem veren biriyim. Birkaç süre öncesine kadar buralarda incelemesini yaptığım albümleri de Trust’ın Tytan 2.1 ses sistemi sayesinde yapıyordum ama onu emekliye ayırıp Harman/Kardon Go Play alıp yola devam etmeye karar verdim. Fiyatı, böyle bir ürün için biraz tuzluydu ama ses kalitesi ve kablosuz/şarjla kullanma imkânı filan cazip gelmişti. Bahsettiğim model “Ulan bu zamana kadar çamur gibi dinliyormuşum şarkıları” dedirtti ve bir sonraki aşamada ne yapabileceğimi düşündüm. Emektar Steinberg CI2+ ses kartımla kullanabileceğim bir referans stüdyo monitör arayışına girdim. Hi-Fi ürünleri iyi hoş ama gereksiz derecede pahalı. Sınırsız param var, bilmem kaç bin liraları sadece kablolamaya ayırabilirim diyorsan sorun yok ama çok açılmadan iyice bir çözüm alayım dersen, bir USB ses kartı alıp (prodüksiyon amaçlı olanlar uygundur) üstüne benim yaptığım gibi bir M-Audio BX8 D3 hoparlör çakabilirsin. Şu anki kurulumum bu ve gayet memnunum. Mesele, şarkıları ve diğer işitsel unsurları doğru duymaksa, aktif bir stüdyo monitör almak en iyi seçenek bence.

  Linklerini verdiğin ürünlerin Bluetooth, uzaktan kumanda gibi artıları var ama netice itibarıyla önerdiğim hoparlör, profesyonel prodüksiyonda da kullanılabilecek, sesleri doğru vermek üzerine yapılandırılmış bir alet. Yani ekolayzır kullanmasan da seni üzmez ki ben sesleri biraz parlak ve dolgun duymaya alışkınım, bu nedenle Windows Store’daki Dolby Access’i almıştım. Abartısız bir “V” ekolayzır ayarıyla muhteşem bir ses elde ediyorum bu arkadaşlarla. Ha, elindeki Harman/Kardon’un suyu mu çıkmıştı dersen, onlardaki bas sürücüleri yaklaşık 10 cm’di, BX8, 8 inçlik subwoofer’la geliyor. İki hoparlörün toplam çıkış gücü 300 Watt gibi bir değer (H/K 100 Watt). Beri yandan şayet canın çeker de elektronik müzik dinlemek istersen, H/K’nin nefesi, çok düşük frekanslara yetmeyebiliyor. Herifler, hava portu yerine pasif radyatör koymuşlar alete ama basların basıncı, düşük frekanslara sahip içerikler dinlerken hoparlörü çok yüksek sese getirdiğinde tatsız sesler çıkmasına neden olabiliyor. Aslına bakarsan öyle bir alet için normal bu. Tabii ben yaptığım türlü çeşit testte B8’lerin hiçbir falsosunu görmedim. Dana kadar hoparlörler zaten, kabinleri ahşap, arkasında kocaman hava çıkış portu vs. var.

  Sözün özü, Hi-Fi tarafında haddimi aşıp “aldatmaca” tarzı bir ifade kullanmayacağım ama gereksiz bir pahalılık söz konusu. Eğer derdin, farklı tarz müzikleri en iyi şekilde “duyabilmekse” haricî bir ses kartı+stüdyo monitör, süper bir çözüm olur. Hem paran cebinde kalır hem de yarın bir gün işte ses kaydedeceğim, gitar tıngırdatıp kaydedeceğim filan dediğin zaman da elinde giriş sınıfının çok üstünde ekipmanların olur.

  Tüm bunlara ek olarak, B8 deyip durdum. Neden BX5, 4, 3 modellerine bakmadın dersen, düşük frekanslar da dâhil her şeyi işitmek istiyorum. Herhangi bir sınıra takılmak istemiyorum, ondan. Neden M-Audio aldın dersen, yanıtım, fiyat-performans. Başka markalar da var ve Hi-Fi ürünleri gibi pahalı 8 inç hoparlörler de var ama bütçem sınırlı benim, en düşük parayla en iyi ekipmanı almaya çabalıyorum. Fiyatlar yükseldikçe Dynaudio gibi markaların üç yollu hoparlörleri filan muhtemelen harikulade sesler sunuyordur ama ev ortamı için çok anlamlı değil+pahalılar (misal Core 59 modeli 33 bin küsur lira). Günün birinde İskender Paydaş’ınki gibi bir stüdyom olursa onları da alır koyarım tabii bir köşeye. :)

  Aklına takılan her şeyi sorabilirsin, aylardır içim dışım monitör hoparlör oldu, bayağı çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum.

  Yiğit

  @Ouz, abi peki referans monitör denilen şey daha çok kayıt ve prodüksiyon için üretilmiyor mu? Yani asıl amacı müzik dinlemek değil diye çok sığ bir yorum yapmak istemiyorum, sadece onlarla müzik dinlemek farklı geliyor mu diye merak ettim.

  Ouz

  @Yiğit, Evet Yiğit, referans monitörlerin temel görevi miks yaparken hedeflenen sound’un yakalanmasını, mastering aşamasında da doğru dokunuşların uygulanabilmesini sağlamak. Normal bir hoparlörde fark etmeyeceğin, reverb’ler, belli belirsiz ekolar filan, bu tür hoparlörlerden kaçmıyor. Tabii tüm bunların yolu, doğru duyumdan geçiyor. Referans monitörlerin olayı, multimedya hoparlörlerden farklı olarak tüm frekansları düz verebilmesi (en azından bu doğrultuda yapılandırılması) ve sesteki efektleri ayrıntılarıyla sunabilmesi. Multimedya hoparlörleri, tweeter ve subwoofer sürücüleri içerseler de belirli frekanslara kıyak geçebiliyor. Mesela bendeki Harman/Kardon, yüksek frekansları cilalayarak veriyor. Aynı kaynaktan dinlediğim parçalarda, kullandığım BX8’ler (önceki mesajda yer yer B8 demişim, BX8 olacak) daha dengeli bir ses üretiyor.

  Ucundan kıyısından müzik üretimi yaptığım için bu hoparlörler ve elbette ses kartı, yalnızca dinleme amacıyla kullanılmayacak. Yarın bir gün kayda giriştiğimde, miks konusunda kılavuzluk edecek bana. Yıllar evvel yaptığım kayıtlara bu arkadaşlarla baktığımda tebessüm ediyorum mesela, o kadar diyeyim.

  Sesler bu hoparlörlerden farklı gelmiyor bu arada. Hatta şöyle söyleyeyim, belki saçma gelecek ama bu zamana kadar dinlediğim şarkıları, Harman/Kardon ile yeniden keşfe çıkmıştım. Referans monitörler çok daha başka bir deneyim yaşattı, yaşatıyor. Bu kadar referans monitör güzellemesi yapıp iki marka yazdım ama Presonus’tur, Tannoy’dur, Mackie’dir, Yamaha’dır bir dolu seçenek var, amfi yapıları farklı (bunlarla ilgili de anlatılacak bir yığın şey var), sürücü konumlandırmaları farklı vs. ama netice itibarıyla eli yüzü düzgün bir monitör, tweeter sürücüsünden yoksun multimedya hoparlörlerle kıyaslanmayacak derecede iyi sesler sunuyor. Bunu, sese önem veren herkesin keşfetmesi ve bir şekilde deneyimlemesi lazım.

  Yiğit

  @Ouz, anladım abi. Bir de sen nerede yaşıyordun abi sanki aynı memleketteyiz diye hatırlıyorum ama mersinde miydin?

  Ouz

  @Yiğit, Aynen, Mersin merkezdeyim. Senin burada yaşadığını bilmiyordum bak. :)

  Yiğit

  @Ouz, benim de aklımda kalmış. Farklı nick kullanıyorken yazmıştım sanırım. Ankarada okuyorum normalde ama malum işte buradayız şu an… Bir çay kahve içme imkanımız olur umarım :)

  Ouz

  @Yiğit, Önceki yazdığını ya görmemişimdir ya da unutmuşumdur. Ortalık biraz daha düzelince içeriz tabii ki. :)

  @TanSolo, PA’dan üç kişi olduk desene. Mersin’de oturmak genel olarak önemsiz bir olay, ben de bu önemsizliğin bir parçasıyım. :)

  TanSolo

  @Ouz, ben de mersinde oturuyorum. Pek önemi yok ama söylemiş olayım dedim

  Nox

  @Ouz, ayrıntılı cevabın için teşekkür ederim. müzik kulağım olduğunu söylemem ama daha iyi hoparlörün verdiği tadı ve lezzeti anlayabiliyorum. bugüne kadar müzik dinlemiyormuşum diyorum.

  dediğin gibi bu işin sonu yok ama max. 5k’ya maksimum verim alma peşindeyim.

  M-Audio BX8 D3 güzel bir öneri. yalnız bunu tek mi kullanıyorsunuz yoksa 2 tane mi aldınız?

  Ouz

  @Nox, İki tane aldım, neticede hedefimiz stereo dinleme. Çifti 3 bin lirayı biraz geçiyordu en son. M-Audio veya Presonus’un uygun fiyatlı ses kartlarıyla iyi sonuç alacağına eminim. Uygun dönüştürücülerle 3,5 mm’lik çıkıştan da ses alabilirsin ama haricî ses kartı daha iyi olacaktır. Hoparlörlerin içinden TRS kablosu çıkmıyor, bir kablo masrafın olur 100-150 lira kadar. Kutudan taban yalıtım pad’i çıkıyor ince de olsa. Ben kalın pad de aldım ama arada dağlar kadar fark yok. Kendi pad’leriyle kullanıyorum.

 3. Emre Görür says:

  @deadhouse, iki temel husus var. Birincisi internetin gelişimi sebebiyle müzik endüstrisinin müzik üzerindeki kontrolü neredeyse tamamen kaybetmesi. İkincisi ise genel teknolojik gelişme.
  Birinci faktörü daha önce de konuşmuştuk epey. Bu gelişme trendleri ortadan kaldırıyor. Metalde her trend öncekinden daha az etkili oluyor. Ticari olarak anlamlı son trend metalcore idi. Son 10 yıldır trend çıkmıyor, çıkması da pek mümkün değil gibi (Deathcore’a trend denemez, çünkü ciddiye alınacak bir satış rakamına sahip olamadı hiçbir deathcore grubu). Metalde içe kapanma gibi görünen şeyin sebebi bu. Anaakım mevcut olmayınca metal “arınıyor” ve ekstrem türler gittikçe daha fazla öne çıkıyor. Metal için bunun sağlıklı bir süreç olduğunu iddia etmek mümkün değil bence, ancak müzik sahnesinin geneline bakınca bu gelişme metalin pozisyonunu yükseltiyor. Çünkü trendlerden uzaklık aynı zamanda dinleyicilerin türe bağlılığının yüksek olması anlamına geliyor. Spotify istatistiklerine göre metalin en hızlı gelişen ve/veya en popüler tür olmasının sebebi bu.
  Başta bahsettiğim ikinci gelişmenin sonucu ise müzik formatlarının ve üretiminin dijitalleşmesi. Albüm olgusunun kendisi bile basılı formatlarla alakalı. Single, EP, albüm hep plakların fiziki kapasitelerine göre şekillenmiş kavramlar. A yüzü, B yüzü kavramı CD ile ortadan kalktı. Dijital formatlarla birlikte de albüm kavramı ortadan kalkıyor. Popüler müzik single’lar üzerinden yürüyecek gibi görünüyor. Diğer yandan, daha önemli olan husus müzikal üretimin çok kolaylaşmış olması. Bu da elektronik müzik ve diğerleri denebilecek bir durum yaratıyor. Gelecek elektronik müziğin, bu çok net, ama bunun sebebi onun henüz olgunluk aşamasına gelmemiş olması değil, teknolojinin evrimi. Yoksa metalin de gelişebileceği dünya kadar alan var hala. Metalin diğer türlerle ve küresel kültürle sentezlenme düzeyi çok ama çok düşük. Daha yolun başındayız.

  deadhouse

  @Emre Görür, Metal için konuşursak anaakımın ölmesi kesinlikle olumsuz bir durum. Underground denen şeyin doğasında anaakım karşıtlığı yatıyor. Yani bir anlamda Underground’u var eden Anaakım müziktir. Bahsettiğin içe kapanma mevzusu sadık ve kemik kitle anlamında başlarda iyi gözükse de uzun vadede bu zararlı sonuçlar ortaya çıkarır. Geçmişe baktığımızda sadece yeraltında var olan sanat akımlarının, türlerinin vs. zamanla azalarak bittiği görülmüştür. Bir de bence müzikte ve tüm sanat türlerinde hırs ve rekabet var. İçe kapanma, anaakımın ölmesi, yeraltına çekilen grupların iştahını kapatır. Müzik de politiktir ve belli bir misyonu, manifestosu olmayan müzikler ölmeye mahkumdur. Rekabeti sağlayacak şartlar ortadan kalkarsa sanat kime karşı yapılır.

  Emre Görür

  @deadhouse, birçok açıdan haklısın tabii ama söz konusu durum sadece metal için geçerli değil. Genel olarak müzikten para kazanmak çok zorlaştı. Bir süre sonra bunun imkansızlaşması da gayet mümkün. Böyle bir atmosfer için kimliğini bile açıklamayan, albümlerini birer manifesto olarak kurgulayan grup profili gayet uygun. Lakin mantıken onların varlığının anlamsızlaşacağı bir momentin de gelmesi beklenir. riser yıl sonu listelerinde yapay zeka üretimi albümler görebiliriz demiş. Bakış açısını biraz daha genişletmeye çalışalım. Yukarıda değindiğim gibi, iş enstrüman müziğinden dijital ortama kayacak gibi görünüyor. Teknik bilgi gerektirmeden metal müzik üretimi yapılabilecek profesyonel programların çıktığı momenti düşünelim. Günümüzde yılda 8 binden fazla metal albümü çıkıyor. O koşullarda nasıl bir şeyle karşılaşırız? Neredeyse her metal dinleyicisi kendi kaydını yapmaya başlar. Üretim absürt bir seviyeye çıkar. Dinleyici ile müzisyen arasındaki ayrım tamamen yok olma noktasına gelir. Böyle bir ortamda piyasa denen bir şeyden bahsedebilir miyiz? İşe yapay zekayı da katalım. Ben kendi yaratacağım müzikte yapay zekayı kullanabiliyorsam niye başkasının müziğini dinleyeyim ki? Bir süre sonra da yapay zeka kendi işini görür zaten. Programa şöyle şeyler derim: Bugün Rob Halford, Chuck Schuldiner, Michael Keene falanı bir araya getir, Painkiller ile The Sound of Perseverance kırması bir albüm yap! Kısacası müzik ölmez fakat profesyonel müzisyenlik pekala tarihe karışabilir.

  deadhouse

  @Emre Görür, “Bugün Rob Halford, Chuck Schuldiner, Michael Keene falanı bir araya getir, Painkiller ile The Sound of Perseverance kırması bir albüm yap!”

  Böyle bir durumda müzikten zevk alır mıyız, almaz mıyız, bilmiyorum. Kafam almıyor şu an o kadarını.

  Çok fazla müzisyen çıkacak teorisi gayet akla uygun. Yapay zeka geliştiğinde herkes ressam, herkes müzisyen, herkes şair olabilir.

 4. Saygın says:

  https://www.facebook.com/468030150027403/posts/1793366157493789/

  Peter Lake galiba sene icerisinde yeni Mutant albumunu salacak.

  Joseph

  @Saygın, Mekanın Sahibi geri geldi desene 😂

 5. Capharnaum says:

  Bana Candlemass, Black Sabbath tarzı doom grubu önerebilir misiniz? Çok doom grubu bilmiyorum, yani az çok bilinen doom grupları da önerebilirsiniz Cathedral gibi.

  Teşekkür ederim.

  Boba Fett

  @Capharnaum, Pentagram

  Salata

  @Capharnaum, Black Sabbath ve doom diyince aklıma direkt bu geldi https://www.youtube.com/watch?v=ABmkmzduW9E

  Dunedain

  @Capharnaum, saint vitus, warning, fvneral fvkk

  Yiğit

  @Capharnaum, bahsettiğin şeye traditional doom deniyor yamuluyorsam düzeltin. Benim de pek hakim olduğum bir tür değil. Daha ekstrem şeyleri seviyorum

  Merdomerdo

  @Capharnaum,

  Witchfinder General

  https://www.youtube.com/watch?v=fPYdUdp87GQ

  The Obsessed

  https://www.youtube.com/watch?v=-vGOGfokJnM

  Pallbearer

  https://www.youtube.com/watch?v=N99KPZ2RsoM

  Smoulder (Vokalde BangerTV’den tanıdığımız Sarah Kitteringham var.)

  https://www.youtube.com/watch?v=kV636jy7d-M

  Cem

  @Capharnaum, https://www.youtube.com/watch?v=KUnEYq23_VM

  Merdomerdo

  @Cem, Çok seviyorum bu elemanı. 2020 listesini de bekliyorum, herhalde şubat gibi atar Youtube’a.

 6. Jonni says:

  Dünyanın en güzel gruplarından biri olan Lake of Tears geri döndü. Şubatta yeni albüm çıkıyormuş, ilk single ile iki şarkı yayınlandı, bir tanesi grubun normal tarzından çok farklı bir yerde duruyor ama yine de güzel. Şöyle ki

  https://www.youtube.com/watch?v=CSHwD6JFRcI

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.