# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 11,221 yorum var

 1. P L A G U E says:

  @Ahmet Saraçoğlu, @herkes:) dünden beri baya yoğun bir mesai harcadılar belli ki. Dun sabah saatlerinde yukarida da bahsedilmis zaten, M.A.da grup yoktu. Eklendi, tek bir adamin fotosu vardi, simdi kalabalik bir foto var. 2020 olan album 9 nisan 2021 olarak guncellendi. Yutup kanali black metal promotions da bile dun öglen civarlarında yayınlandı. Amg kritigi de yine oglen saatlerine yakin cikti. Enteresan isler cidden fakat kaç yılında çıkarsa çıksın, uzun zaman dinlenecek bir albüm yapmış paşalar. Binin üzerine, vurun kırbacı.

 2. deadhouse says:

  Bu Polonyalılar geç bile kaldı Black metalde. Ülkenin yarısını Stalin işgal etmiş, diğer yarısını Hitler. Ondan öncesine de baktığımızda çok büyük acılar çekmişler. Chopin gibi hüznün anasını belleyen birine sahipsin. Bence 90′larda atağa geçmeliydiler. Norveç niye bir akım çıkardı. Hristiyan zulmünün yarattığı travma ruhlarını, kemiklerini 800 yıldır sızlattı. Finlandiya da Polonya gibi. İsveç işgali, Sovyet işgali derken yine büyük yıkımlar. Türkiye’den pek bir şey çıkmamasının nedeni de yine geçmişle alakalı. Yakın zamanda büyük bir yıkım yaşamadık. En son 1918 işte. Sonrasında sürekli bir gerilim, Büyük insan Atatürk’ün vefatından sonra hep bir mallık, kıçı kırık saçma rezil, 3. Dünya ülkesi saçmalıkları. Benim teorim Ww2′ya girseydik o ahmaklıkları yaşamıyor olacaktık. Belki büyük bir yıkım olacaktı, ama bilimde de, kültürel, sanatsal ilerlemede de, kaliteli insan sayısında ileri bir ülke olabilirdik.

  Yedinci hüsar alayı

  @deadhouse, yıllar geçtikçe ve biraz bir şeyler okudukça ben de bu teoriye daha çok inanıyorum. The Third Man filminde belki hatırlarsın Orson Welles “bak acılar savaşlar yaşayan ülkeler ne biçim değerler üretti, oysa 300 yıldır barış ve konformizm içinde olan İsviçre ne üretti? Guguklu saat…” gibi bir şey diyordu. Tamam bu biraz abartı, İsviçrenin de çeşitli değerleri var(örneğin bu repliğin söylendiği tarihte Celtic Frost ya da Migros bile yoktu heheh). Ancak temelde doğru.

  Bizim ülke ww2′ye hangi tarafta girerse girsin feci dayak yerdi, askeri ve teknik imkanlardan gayet haberim var, ancaaak; bugün bir hırvatistan/macaristan ya da bulgaristan gibi ülkelerden daha kötü durumda da olmazdık. Saçma sapan gündemler daha az olurdu. Açıktır ki büyük ve SOMUT sıkıntılar yaşamış insanlar daha bir olgun ve konfor alanının dışında girişken, mantığa sahip çıkan ciddi kimseler oluyor. Hani argoda derler ya “götü zora gelmemiş bol keseden sallıyor” bizde de durum o. Sanatsal ve kültürel üretim de bunların paralelinde şeyler zaten. Kısaca adı geçen ülkeler kadar saygın bir BM sahnesi olur muydu bilmiyorum ama sosyolojik ve hukuki açıdan dediğin gibi net daha farklı olurduk.

  deadhouse

  @Yedinci hüsar alayı, Ben zaten savaşı kazanırız iddiasında bulunmadım. Çok ağır bir yenilgi ve yıkım yaşardık. Yalnız bu sertlik ve içsel, dışsal yıkım bizi şu anki sığlığımızdan çok daha farklı bir yere konumlandırırdı. The Third Man en sevdiğim filmlerdendir. Orson Welles’in o sahnesi tek kelimeyle orgazmik.

  şeyh hulud

  @deadhouse, Polonya’da çok sağlam bir punk rock kültürü var. Amerika ve İngiltere’den sonra dünyada üçüncülüğü zorlar. Belki o enerjiyi yıllarca punk rock ile attıkları için metal biraz daha arkadan gelmiştir.

 3. bab-ı esrar says:

  İngiltere son zamanlarda her türde yine orijinal gruplar ve çalışmalar çıkarmaya başladı. Türlerine her ne kadar psychedelic doom dense de Bleeding Antlers soundu yeri geliyor alternatife kayıyor yeri geliyor grungeca yeri geliyor Paradise Lost vari gotik rocka evriliyor ama geçişler o kadar güzel oluyor ki dinlerken çok keyifleniyorsunuz. Sanki yeni bir GHOST doğuyor.

  Grubun vokal gücüde çok enteresan dinlerken bir çok tanıdık vokale benzetebiliyorsunuz. Cisimleri belli ama isimleri belli olmayan bu gizemli kardeşlerimiz yeni bir GHOST olma yolunda ilerleyecekler gibi. Her şarkı akılda kalıcı ve birbirine benzemiyor albümün soundu ise jilet gibi ve o kadar güçlü ki dinlerken gerçekten haz alıyorsunuz prodüktörü kutlamak gerek.

  Büyük ihtimalle biraz tanınır ve büyük gruplarla turlarlarsa (tabii salgından sonra) son zamanların büyükleri arasına oynamaya başlarlar. Maskeleri GWAR, enerjileri ise Slipknot’ı hatırlatıyor. Vesselam ilginç bir grup Bleeding Antlers eserleri Stagmata’da bir o kadar güçlü ve güzel.

  https://www.youtube.com/watch?v=a9eRu1Ikr0Y&ab_channel=ROBHAMMER%2astonerdoom%2apsych%2asludge%2agrunge%2ametal%2a

 4. bab-ı esrar says:

  Bleeding Antlers – Stagmata ya şöyle afili bir inceleme yazmak isterdim ama sitede Ahmet ile birlikte inceleme yazan arkadaşlar kadar edebi yönüm yüksek olmadığı için çok istesem de yapamayacağım bu nedenle inceleme yazan arkadaşlar umarım Stagmata’yı beğenir ve değerlendirirler.

 5. P L A G U E says:

  Green label + bira + marlboro + playlist;

  Mānbryne – Heilsweg:O udręce ciała i tułaczce duszy
  Infernal War – Axiom
  Endstille – Navigator
  Dark Funeral – Where Shadows Forever Reign
  Gravesend – Methods of Human Disposal
  Coffin Nail – Witchfurnace**
  Trap Them – Darker Handcraft

  **Leş gibi

  P L A G U E

  @P L A G U E, Beni hapiste vurdular ölmedim. Hastalandım bi ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim. Çok dövdüler beni, kan kustum ama ölmedim, yaşadım, seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki kimse sesini duyamıyormuş, susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın Keje? sesini duyamayacak mıyım?

  P L A G U E

  @P L A G U E, arkadaşlar, Mānbryne denen orospu çocuklarını alkol ile beraber dinlemeyin. Playlistteki her albüm arasına 2. parçayı sıkıştırdım, yanlış yaptım. Cro mags yetişti sağolsun sabahtan beri susmayarak ama yok cidden olacak iş değil.

  Noumena

  @P L A G U E, dün tam da ‘Ya geçen sene Bythos vardı bu sene o ayarda bir albüm çıkmayacak mı derken sayende Manbryne adlı ruh hastalarının albümünü dinledim. Mükemmel bir albüm, bu sene en çok dinleyeceğim albüm olacak büyük ihtimalla.

  ‘Düşüşün ihtişamı’… hayvan herifler

 6. All2 says:

  Limonlu Ice tea + C# + VBA + playlist:

  White Ward – Love Exchange Failure
  OM – Advaitic Songs
  Omar Rodriguez Lopez – Arañas en la Sombra
  Kaptan Kadavra – Kaptan Kadavra
  Power Trip – Nightmare Logic
  Cryptosis – Bionic Swarm

  Boba Fett

  @All2, buralarda omar rodriguez göreceğimi hiç düşünmezdim, iyi programlamalar.

  All2

  @Boba Fett, Teşekkür ederim. Aslında The Mars Volta zamanı epey meşhurdu diye biliyorum.
  Hatta Rolling Stone kapağında Eddie Van Hallen, Jimmy Page ve BB King ile yer almıştı. Benim de gitar çalmaya başladığım yıllar olduğu için o kapakla tanışmış, “Böyle isimlerle beraber anılıyorsa…” diye düşünmüştüm. Güzel oldu şimdi yazarken geçmişe gitmek.

  Şöyle bırakayım o sayıyı da merak eden olursa :)
  https://i.pinimg.com/564x/b0/a5/e1/b0a5e1e6bfef7a1ad9463b5b35a82b0e–rollingstone-magazine-bb-king.jpg

  Boba Fett

  @All2, Fazla iddialı bir kapak olmuş ama severim keratayı, keşke grubu toplasalar tekrar, dinlediğim en güzel işlerden biriydi Volta.

 7. Kamil says:

  Polonya’dan progressive, yer yer folk dokunuşlu black metalimsi bir grup, Jarun.

  https://www.youtube.com/watch?v=GgXFO-mPAOk

 8. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  TAAKE / HELHEIM – Henholdsvis (split)

  Salı
  THE LION’S DAUGHTER – Skin Show

  Çarş
  STORTREGN – Impermanence

  Perş
  MĀNBRYNE – Heilsweg:O udręce ciała i tułaczce duszy

  Cuma
  PERENNIAL ISOLATION – Portraits

  Ctesi
  ABOMINABLE PUTRIDITY – Parastitic Metamorphosis Manifestation

  Pazar
  AL DI MEOLA – Land of the Midnight Sun

 9. enemyofgod says:

  @Alondate bir el atarsın artık.
  https://www.youtube.com/watch?v=fRQb04e09vs

 10. Fogs Kiss says:

  Müjdemi isterim storm of the lights bane Spotify a gelmiş

  enemyofgod

  @Fogs Kiss, Hayırdır bugün bayram mı? Ne güzel.

  Yiğit

  @Fogs Kiss, yıllardır bu anı bekliyordum

  Ahmet Saraçoğlu

  @Fogs Kiss, Mezdeke açtım şu an evde.

  Canoir

  @Ahmet Saraçoğlu, konuyla alakasız, ne zaman birisi mezdeke dese aklıma şu muhteşem anı geliyor

  https://eksisozluk.com/entry/82464590/yorum/6361#yorum

  deadhouse

  @Fogs Kiss, Jon Nödtveidt Satanist değil.

  Rzeczom

  @Fogs Kiss, bugün bayram.

  unanimated

  @Fogs Kiss, dismember da gelsin artık bu ne kendini bilmezliktir ya

  Erhan

  @Fogs Kiss, Hay allah Stortregn kritiğine devam ederken arkada albümün çalması gerekiyordu. Bu haberi duyunca önce gülümsedim sonra ”salla yarın yazarım Dissection vakti!” dedim.

 11. Aura magula says:

  Oyunseverler size bir sorum olacak birkaç gün sonra witcher 3 e başlayacağım oyunu ful paket aldım sizce görev paketine ne zaman başlayım oyun bitincemi yoksa oyunun ortasında mı?

  daud

  @Aura magula, İkisi de ana hikayeden bağımsız kendi içinde oyunlar. Hearts of Stone ana oyunla aynı haritada geçiyor sadece. Yanlış hatırlamıyorsam Hearts of Stone level 15 civarı, Blood & Wine 25 – 30 arası açılıyordu.

  Ana oyun -> Hearts of Stone -> Blood & Wine sırasıyla git derim. Easter egg’leri saymazsak kronolojik olarak bu üçünü birbirine bağlayan bir durum yok, ancak Blood & Wine sağlam silah & ekipmanların yoksa zorlar.

  Açıkçası kıskanmadım değil :). Ana oyun bir tarafa, Hearts of Stone’u hafızamdan silip yeniden oynamayı çok isterim.

  Yiğit

  @Aura magula, zaten oyundaki görevlerin kaç level için uygun olduğu yazıyor. Ek paket için oyun sana 30küsür levelda gel gardaş diyor. Kafaya takmadan giriş. Ben de geçenlerde tekrardan başladım, 4 5 gündür giremedim ama geri.

  Dysplasia

  @Aura magula, ek paket görevlerinin seviyesi var. Açıkçası ek paketlerin hikayeleri de kendi içinde harika ve sürükleyici olduğu için sonlara bırak derim. Ana hikayeden koparır çünkü. Kronolojik olarak da Blood and Wine’ın sonda kalması daha uygun.
  Leleley leley leleleyleleylelylyaa

 12. Salata says:

  Gojira yeni şarkı yayınlamış

  https://youtu.be/tvmC7qxtQxs

 13. Mānbryne albümünün incelemesini yazmak için Word’ü açtım şu an. Hakkımda hayırlısı.

  Erhan Yiğit

  @Ahmet Saraçoğlu, Kritiğin yayınlanacağı kutsal günü iple çekiyorum. Bir elimde çiçekler diğer elimde molotof kokteyli var…

  Zeitgeist

  @Ahmet Saraçoğlu, Kolay gelsin abi. Yeni grup/albüm bahanesiyle fırsattan istifade Sonneillon ile bir röportaj daha yapsan harika olurdu.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.