# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
ARCH ENEMY
30.06.2010

Selamlar. metalorigin‘deki arkadaşlar ARCH ENEMY vokalisti Angela Gossow’la internet üzerinden bir röportaj yapmışlar ve bizimle paylaşmak istemişler. Kendilerine teşekkür ediyor, metal paylaştıkça güzel diyor ve sizi Angela’yla baş başa bırakıyoruz (şşş sakin).

Metale ve brutal vokal yapmaya nasıl başladın ve bunun üzerine etrafından nasıl tepkiler aldın?

Bir müziksever olarak başladım. Favori gruplarımdan şarkılar söylüyordum. 15 yaşlarımda ekstrem metalin içinde buldum kendimi. İnsanların hakkımda ne düşündüklerini hiç umursamadım… Belki de onların şok olmasını görmek eğlenceliydi, haha.

Angela Gossow olarak Türkiye’de çok sayıda hayranınız var, tıpkı bizim gibi. Geçen sene İstanbul’da bir konser verdiniz. Türkiye ve Türk hayranlarınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Önümüzdeki yıllarda tekrar gelmeyi düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz sene İstanbul’da çalmak çok zevkli bir tecrübeydi! Çok tutkulu bir kalabalıktı! İstanbul ilerleyen Türkiye’yi temsil eden çok modern bir şehir. Ama sonradan duyduğuma göre bazı hayranlar satanik t-shirtler giydikleri ve metal işareti yaptıkları için tutuklanmışlar. Heavy metal hâlâ baskıya ve mevcut otoriteye baş kaldırışın sesi olmayı8 sürdürüyor. Sanırım politikacıların geneli bundan hoşlanmıyor. Demek ki tekrar gelmek ve onları yeniden çıldırtmak zorundayız hahaha.

Metal müzikle nasıl tanıştın? Bu tanışma hayatında büyük bir değişikliğe neden oldu mu?

Önceleri radyo istasyonlarını karıştırarak araştırdım, sonra ise metal dinleyen arkadaşlarım vasıtasıyla. Metal müzik bana zor geçen gençlik yıllarım için bir güç oldu. Ayrıca Arch Enemy‘ye girişimle beraber hayatımı da değiştirdi.

Merak ediyoruz, metal müzikle uğraşmasaydın şu anda ne yapıyor olurdun? Çünkü biz seni brutal vokalsiz düşünemiyoruz.

Hmm…Bir pazarlama şirketinde patron olurdum. Hep o yöne teşvik edilmiştim ve bu alanda lisans ve diplomalarım var. Çığlık atan, homurdanan birilerini her zaman bulabileceğiniz bir alan, haksız mıyım?

Basitçe, şarkılarınızı nasıl yazıyorsunuz? Bunun için kullandığınız özel bir yöntem var mı?

Grup olarak prova odamıza doluşuyoruz, yaptığımız müziği demoluyoruz, sonra yeniden düzenlemeler oluyor, en sonda da kayıt.

The Root Of All Evil” eski şarkılarınızı yeniden yorumladığınız bir albüm. Bunun sebebi, hayran sitelerinden okuduğumuz gibi yeni hayranlarınızın eski şarkıları bilmiyor olması mı?

Evet. Eski şarkılarımızı çok fazla tanımayan bir çok genç hayranımız var. Biz bu eski albümleri onlara yeniden tanıtmak istedik. Amacına da tam anlamıyla ulaştı. Sana söyleyebilirim ki şimdi herkes brutal bir koro olarak “Bury Me An Angel” ı söyleyebilir.

“The Root Of All Evil”dan önceki bütün albümleriniz herkes tarafından çok sevildi, takdir edildi. Fakat, bazı hayranlarınız “The Root Of All Evil”ı “kötü” olarak değerlendirdi, eski şarkıların cover’larını beğenmediler. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Gerçekten umursadığımızı düşünüyor musun? Müzikte asıl mesele aldığın tattır, müzik kişiseldir. Biz doğru olduğunu hissettiğimiz şeyleri yapıyoruz ve kim olursa olsun bize ne yapacağımızı ya da neyi yapamayacağımızı söyleyemez. Devrim başlıyor!! Biz kalpten asiyiz.

Eski şarkıları ve cover’larını dinlerken Liiva’yı ve kendini nasıl buldun? Liiva ile kendini kıyasladığında ne söylebilirsin?

Biz çok farklı kişilikleri olan, çok farklı iki vokalistiz. Zaten benim şarkıları okuma tarzım da daha farklı.

Yeni albümün tur programı nasıl gidiyor, bu yaz da devam edecek misiniz?

Albüm çıktığından beri turdayız. Asya’da, Avustralya’da, Amerika’da, Avrupa’daydık. Henüz turu bitirmedik. Asla durmuyoruz. Bu yaz olacak bütün festivallerde çalmayı düşünüyoruz ve sonbaharda da yeni albüme başlayacağız.

Christopher Amott kendi solo albümünü çıkardı. Angela Gossow için de böyle bir plan var mı?

Chris yeni bir albüm yaptı ve Michael da yeni SPIRITUAL BEGGARS albümünün kaydını yapıyor. Benim yaptığım ise şu an Arch Enemy ve Spiritual Beggars ile ilgilenmek. Ayrıca Chris’in iyi anlaşmalar yapması için de yardımcı olmaya çalışıyorum. Adamların müziklerini yaptığından ve albümleri için iyi lisans anlaşmaları imzaladıklarından emin olmak benim yan işim sayılır hahaha. Ben Arch Enemy’yim ve başka bir proje içinde olmak istemiyorum.

Son olarak, Türk hayranlarına ne söyleyeceksin?

Desteğiniz için çok teşekkür ederim!!!!! Türkiye’ ye yeniden geleceğiz, o zamana kadar metalle kalın!

Sorular
BlackGok
Çeviri
Eray Günay

Bu paylaşımından dolayı metalorigin.com’a teşekkür ediyoruz. Röportajını aslına da şuradan ulaşabilirsiniz.

etiketler:
  Yorum alanı

“ARCH ENEMY” yazısına 10 yorum var

 1. Ahmet Saraçoğlu says:

  Grand Magus ftw!

 2. Ugur says:

  Liiva’yı bilen ve seven bir insan olarak nette The Root Of All Evil’ı güzel bulanları ve “Angela better than Liiva” diyenleri görünce, asıl sorunun Angela’da değil grubun yeni nesil kitlesinde olduğunu anladım.Ya onların kulak zevki kötü ya da bende bi sağırlık var bilemiyorum.Angela candır tabi de eski şarkılara elini atmasaydı iyiydi.

  Sade, güzel bir röportaj olmuş.Paylaşım için teşekkürler heh.

 3. heat says:

  grand magus t shirtü güzel olmuş. cok önceden biliyodum ki ben o fotoğrafı. ayrıca madem arch enemy ye geldi sıra (nightrage- arch enemy) bi de amon amarth röportajı gelmeli. gelmek zorunda. amon amaaaaaarth.

 4. heat says:

  bi de angela nın metal origindeki deri pantolonlu, deri ceketli fotoğrafını da koysaydınız ya:) sıkıldıkça bu röportaja bakarım ben. bide angela şimdi böyle devrim başlıyoreee!! kalpten asiyiz biz diyo ya halbüki oda elektrik faturası kuyruğu bekleyen, ssk da muayene olabilmek için günlerce uğraşan bi insan. orda da göster anarşikliğini…

 5. northern darkness says:

  hala ergen gazıyla “iplemiyoruz, kimse bize ne yapacağımızı söyleyemez lan!!” çıkışı görmek, ne yalan söyleyeyim, komik geldi valla. “2 senede bir albüm çıkaracaksınız lan!” diyen century media’ya da böyle posta koysanız ya asi gülüm benim..

  seni headbanger’s journey’deki halinle hatırlamak istiyorum angela apla, böyle kaynakçı gözlüğü falan gittikçe içi boşalan pazarlama harikasına dönüşüyor gibisin, belki de ben yanılıyorum.

  Ely

  @northern darkness,

  İyi açıklamışsın yahu.

 6. “Hassiktir lan” diyorum genel olarak. Asiymiş.

 7. Beren says:

  evet gelsinler, yine gelsinler, hep gelsinler.

 8. Cosmic Voice says:

  Ne lan bu bizim milletteki, kimseyi beğenmeme kulp takma alışkanlığı. Güzel takılıyorlar eğleniyorlar işte yıllardır, her bi boklarını, ayak işlerini faturalarını da menejerleri falan hallediyor. Senin ülkenden çıksa ya böyle sahneleri inleten bir grup anca böyle bik bik bik, sinirlendim bak gene karıştırırken net i denk gelince asi ergenmiş, hassittir ordan :))

 9. Junkie Ghoul says:

  bu kadını çirkin bulan bir tek ben miyim?

  birde ”biz kalpten asiyiz” ne lan? hahahaah. 15 yaşında sanki.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.