# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
BLOODBATH – Nightmares Made Flesh
| 02.04.2009

Önceki albümde Entombed’un “Left Hand” “path”ini ve sound’u izleyen grup; bu albümde daha brutal bir death metal grubu portresi çiziyor.

Metal dünyasının dört önemli isminin sarhoş olduğu bir ana denk gelerek kurulan ve eğlencesine yaptıkları üç şarkılık “Breeding Death” EP’sinin ardından gelen olumlu eleştiriler ve iyi satış rakamı sonrası, ciddi bir projeye dönüşerek “Resurrection Through Carnage” albümünün altına imza atan Bloodbath’in ikinci albümü “Nightmares Mde Flesh” de nihayet çıktı.

EP’de ve ilk albümde vokallerde Opeth’ten Mikael Akerfeldt, davullarda çalışkanlık timsali metal dehası Dan Swanö, gitarlarda Katatonia’dan Anders Nyström ve bas gitarda da Yine Katatonia’dan Jonas P. Renkse varken, bu albümde sadece Opeth’e odaklanmak istediği için gruptan ayrılan Akerfeldt yerine, death metalin en önemli simalarından, diğer bir büyük vokalist; Peter Tagtgren??? Yer alıyor.

Şahsen benim en sevdiğim vokalist olan Mikael’in ayrılmasına üzülsem de, yerine gelen Peter’ın da ne kadar iyi bir death metal vokalisti olduğunu da hepimiz biliyoruz. Bilmeyenler de zaten bu albümde bunu rahatça görebilirler. Ayrıca bu albümde bir takım değişiklikler daha var. Bunların başında da Dan Swnö’nün ilk albümde davullarda istediği performansı sergileyemediğini söyleyerek gitara geçmesi geliyor.

Albüme müzikal açıdan baktığımızda; grubun müziğindeki sertleşme hemen dikkat çekiyor. Önceki albümde yer almayan blast beat’ler bu albümde oldukça fazla. Aynı zamanda hız ve ritmlerin sertlik dozajı da oldukça arttırılmış ve önceki albümde Entombed’un “Left Hand Path” yolunu ve sound’u izleyen grup; bu albümde daha brutal bir death metal grubu portresi çiziyor. Önceki albümde yer alan atmosferik duraklar ve ağır tempodaki bölümler bu albümde göze çarpmıyor ancak bu yolla artan sertliğin gruba oldukça iyi bir hava getirdiği de gerçek. Hatta albümü dinlerken, bir önceki albümü yapanla bu albümü yapanlar farklı gruplarmış hissi bile duyulabilir. Kimi zaman “Lock Up” benzeri blast bölümler, kimi zaman (çoğu zaman) “Morbid Angel” patentli riff’ler, Cannibal Corpse ve bazen de Six Feet Under’ı anımsatan ritm bölümleri, yer yer de İsveç kanındaki bazı maddelerle oluşan benzersiz melodiler; albümü oldukça akıcı, müzikalitesi yüksek bir brutal death metal yapıtına dönüştürmüş.

Grup şarkı sözleri açısından, kendilerinin de kabul ettiği üzere oldukça klişe bir yol benimseyerek gore tarzı lirikler yazıyorlar. Şarkı sözleri; çoğu gore şarkı sözünde olduğu gibi tıp literatüründen alınmış olmasa da, şarkı isimlerine bakıldığında, bahsettiğim bu gore etkisini rahatça görebiliyoruz.
Albümün en öne çıkan parçaları; girişteki blast canavarı “Cancer Of The Soul”, “RTC” albümünden fırlamışçasına duran “Brave New Hell”, güzel melodisi ve lanetli atmosferiyle “Outnumbering The Day”, “Feeding The Undead”, her şeyiyle bir “Morbid Angel” şarkısı olan ve ağır temposu, akustik bölümleri ve kesik gitarları ile dikkat çeken, albümün en güzel parçalarından “Eaten”, mükemmel açılış riff’yle coşturan “Year Of The Cadaver Race”, “Dismember” havası ile başlayan ve albümün en iyilerinden “Draped In Disease” ve farklı vokal kullanımıyla dikkat çeken “Stillborn Saviour”. Ancak kalan parçalar da; hepsi belli bir kalitenin üstündeki güzel death metal örnekleri.

Grubun bu kadar ünlü ismi bir arada barındırması sebebi ile, albüm satışı açısından çok zorluk yaşamadığı zaten bilibdiğinden, ilerki yıllarda da gruptan yeni albümler beklemek oldukça olası. Müzik açısından devrim yapmıyor ve yıllardır dinlediğimiz türden şeyler çalıyor olsalar da, bunu gerçekten iyi yaptıkları ve piyasaya yeni bir soluk getirdikleri kesin. Brutal death etalin çiğ ve sert yüzü ile, kaotik melodileri harmanlayarak ortaya çıkarttıkları şarkılar; kesinlikle kulak kabartılması gereken yaptlar. “RTC” albümündeki kadar akılda kalıcı ve groovy şarkıların olmadığı bu albüm, “RTC”ı aşamasa da, ona yakın bir müzikal zenginlik sunuyor. Türün sevenleri zaten böyle bir death metal şölenini kaçırmaz.

7/10
Albümün okur notu: 12345678910 (8.92/10, Toplam oy: 148)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2004
Şirket
Century Media
Şarkılar
01. Cancer Of The Soul
02. Brave New Hell
03. Soul Evisceration
04. Outnumbering The Day
05. Feeding The Undead
06. Eaten
07. Bastard Son Of God
08. Year Of The Cadaver Race
09. The Ascension
10. Draped In Disease
11. Stillborn Saviour
12. Blood Vortex
  Yorum alanı

“BLOODBATH – Nightmares Made Flesh” yazısına 21 yorum var

 1. ali ihsan balı says:

  brave new hell böle bi proje grubundan değil de başka büyük gruptan gelseydi, muhtemelen hit olabilirdi.

 2. Mardukcan says:

  bu albümü diblerken sevişmek istiyorum

  höe he

 3. Exorsexist says:

  bir de şöyle bir eaten var
  http://www.youtube.com/watch?v=KRg8KjYROkM&feature=player_embedded#at=75

  lefthandpath

  @Exorsexist, metalinjection’da arasıra brutal grupların radio disney versiyonlarını görmek iyi geliyor.

 4. Chuck Reis says:

  bana göre en iyi bloodbath albümü. peterin vokalleri bu gruba daha çok yakışıyor 10/10

 5. kantele says:

  Oldukça sürükleyici bir albüm. Bitişi de çok iyi yapmışlar. Yine bekleriz demişler adeta.

 6. Brave New Hell’de Peter’ın scream vokalleri var ya.. ve hakkaten başka bir grup o parçayı yapsaydı yer yerinden oynardı.

 7. blackroseimmortal says:

  ENTOMBED SIZLERLE GURUR DUYUYOR, ISVEC DEATH METALININ LOKOMOTIFI ARTIK SIZLERSINIZ, YAZDIGINIZ O RIFFLER YILLAR SONRASINDA ISVEC’TEKI BUTUN DEATH METAL UNIVERSITELRINDE OKUTULCAKTIR…

 8. ismail vilehand says:

  bu albüm hariç Bloodbath pek umurumda değil ama bu albümü deliler gibi seviyorum. Peter Tagtgren’in en iyi vokal performanslarından biri. birde Soul Evisceration <3

 9. ismail vilehand says:

  Soul Evisceration sevmeyenin kafasına Çengelköy hıyarı atarım. bence dünyanın en iyi şarkılarından biri.

 10. İlker says:

  Çok, çok uzak ara Bloodbath’in en iyi albümü. Boş parça yok gibi bir şey.

  İlker

  @İlker, Albümde grubun en iyi vokalistinin olması da bunda etkili olabilir.

  Alondate

  @İlker, Peter Tagtgren yani boru degil :) Pain ve Lindemann gibi gruplara bulastiktan sonra basta BBden ayrildi sonra Hypoyu hic siklememeye basladi. Dusundukce uzuyor insani bu adamin extreme islerden elini ayagini cekmesi. SÖZDE bu sene yeni hypo albumu gelicek de bakalim :(

 11. Son 2 gündür Bloodbath muhabbeti var ben de en sevdiğim 5 Bloodbath şarkısını yazayım.

  1- Blasting the Virginborn
  2- Weak Aside
  3- Iesous
  4- At the Behest of Their Death
  5- Breeding Death

  Bir de “Cry My Name”in 1.53-1.54 arasında Mikael’in “You, cry out!” diye bağırmasına hastayım.

  İlker

  @Ahmet Saraçoğlu, Abi bu albümü şu an kritiklesen bu puanı mı verirsin merak ettim dfkgmdfkd

 12. Negro Lupus says:

  Eateeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnnn 🤘🏻

 13. Cryosleep says:

  Brave New Hell aşırı iyi şarkı.

 14. eatthegun says:

  EEEAAATEEEENNNN

  Cryosleep

  @eatthegun, MY ONE DESIRE MY ONLY WISH IS TO BE

 15. In White says:

  İskender kebabın tereyağlı soslu pidesi tadı veren muazzam albüm

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.