# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
ROTTING CHRIST’tan klip
11.06.2024

La Lettera del Diavolo.

ROTTING CHRIST 15. albümü “Pro Xristoy“yu (Pro Hristu/Before Christ) 24 Mayıs’ta çıkardı.

Detaylar şöyle.

1. Pro Xristoy (Προ Χριστού)
2. The Apostate
3. Like Father, Like Son
4. The Sixth Day
5. La letra del Diavolo
6. The Farewell
7. Pix Lax Dax
8. Pretty World, Pretty Dies
9. ᛦᚵᛑᚱᛆᛋᛁᛚ
10. Saoirse
11. Primal Resurrection
12. All for One

“La Lettera del Diavolo” klibi yayınlandı.

“The Apostate”in animasyon klibi yayınlandı.

“Saoirse” klibi yayınlandı.

“Like Father, Like Son” klibiyle yayınlandı.

Gelişmeler oldukça duyururuz. ROTTING CHRIST son albümü “The Heretics“i 2019′da çıkarmıştı.

  Yorum alanı

“ROTTING CHRIST’tan klip” yazısına 77 yorum var

 1. Evrim Eren says:

  Rutials kalitesinde bi albüm olsa ve aklımızı uçursa…

  Ugur

  @Evrim Eren, Aman abi ağzında yel alsın ashdjsahah

 2. Ubeydullah İndiroğlu says:

  Parakalo Sakis, ohi huh hah huh hah.

 3. eskiblackcilardan says:

  Eski RC yok artik.

  Fire, Death, Hell, uh ah uh ah diye diye 3-4 tane album yaptilar.

  Yine benzer bir seyler yapacaklarini dusunuyorum.

  Rzeczom

  @eskiblackcilardan, +1

  eskiblackcilardan

  @eskiblackcilardan, yine hakli ciktim

 4. Erhan says:

  Sevenlerine saygı duymak ile birlikte yarrak gibi bir grup olduğunu düşünüyorum.

  deadhouse

  @Erhan, Triarcy of the Lost Lovers albümünü dinledin mi? O albümü dinleyip de bunu söylüyorsan diyecek sözüm yok. Muhteşem bir albümdür çünkü. Tek kelimeyle başyapıt.

  eyemaster

  @Erhan, bence de yarrak gibi grup

  Bahadırr

  @Erhan, ilk üç albüm ve a dead poem hepsi birer başyapıttır. o albümlerdeki lirikleri ve müzikal fikirleri anlayabilmen için müzikten anlaman gerekli. kullandığın kelimede ciddi olmadığını düşünüyorum. aksi taktirde müzikten pek bir şey anlamadığın aşikar. aynı şekilde alttaki yorumu yapan kişi için de geçerli.

  Erhan

  @Bahadırr, müzikten anlamak için bu grubun ilk 3 albümünün başyapıt olduğunun kabul edilmesi gerektigini iddia ediyorsun. Aksi taktirde bir dinleyicinin müzikten anlamasinin mumkun olmadigini da iddia ediyorsun. Bir dinleyiciden daha çok bir fanatik gibi konuştuğun için ciddiye alamadim kusura bakma.

  deadhouse

  @Erhan, Müzikten anlamama diye bir şey söz konusu değil. (Kimse için söylemem bunu) O konuda sana katılıyorum. Ancak şunu söylemem gerek: Bence müzik zevkin kötü.

  deadhouse

  5 yaşındaki çocuğa dahi müzikten anlamıyorsun demem. Hiçbir insana söylenmemesi gereken bir şey bu bence. Müzik matematik olduğu kadar metafiziktir de. Diğer sanat dalları için geçerli değil bu.

  Erhan

  @deadhouse, kanka muzik zevkimin kotu oldugunu dusunmene saygi duyarim ama bunu neden belirtme ihtiyaci hissettigini anlayamadigim icin bir tartisma baglami yakalayamadim. O yuzden bir şey diyemiyorum. Ayrica yazilarima yaptigin bazi yorumlardan dolayi da kendinle celisiyorsun belirtmek istedim.

  deadhouse

  @Erhan, Anlaşılmayacak bir şey yok. Dinlediğin veya kritiğini yazdığın her grubu beğenmeme gibi bir durumum olamaz herhalde. Neden belirttiğime gelirsek, Rotting Christ’a durduk yere yarrak gibi bir grup demen hoşuma gitmedi. Herkes her şeyi yazabilir tabi. Neden yazdın demiyorum. Müzik görecelidir. Nasıl ben Metallica ve Megadeth’in don albümlerini yarrak gibi buluyorsam sen de Rotting Christ’ı yarrak gibi bulabilirsin. Sana göre de benim müzik zevkim yarrak gibi olabilir pekala.

  Erhan

  @deadhouse, Tamam la sakin ol iyi grup rotting krist

 5. Ugur says:

  Sakis’in solo albümü ya da Heretics kadar olsa yeter ama bir yandan aradan 5 sene geçmiş hypesız da olmuyor be.

 6. deadhouse says:

  7/24 Orta Doğu halklarını aşağılayan Hristiyanlar komiğime gidiyor. Yahu Nazareth’li bir adama tanrının oğlu diye tapıyorsunuz. Sizin böyle bir lüksünüz yok. Sakis’in görüşünü bilmiyorum tabii onun için söylemedim.

  Boba Fett

  @deadhouse, Hocam İsa’nın tipi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  deadhouse

  @Boba Fett, Anlamadım soruyu hocam. Tipi derken?

  Boba Fett

  @deadhouse, Sarışın resmedilmesi yani?

  deadhouse

  @Boba Fett, Şeyh hulud abim açıklamış hocam. Aynen öyle. Yani İsa’yı gören, bilen yok. Tamamen sallamasyon bir resim. Aslında kendilerine benzetmeye çalışmışlar Avrupalılar. Resmedilen tasvire baktığında büyük bir kafa, sarı saçlar, renkli gözler, geniş bir yüz. Alman olsun demişler ama gerçekler başka. Kendisi yaşamışsa (ben inanıyorum) muhtemelen şimdiki Filistinliler gibi görünüyordu.

  deadhouse

  @Boba Fett, Şimdiki Filistinliler yanlış bir tanım oldu. Tarihteki Filistinliler desek daha doğru olur. 2000 yıl önceki Filistinler ile şimdiki Arap Filistinlilerin hiçbir benzer yanı yok. Araplar orada yaşamıyordu bile. Coğrafi olarak o bölgenin adı Filistin. Tarihsel İbraniler, (şimdiki değil) Aramiler, Kenanlılar, Keldaniler ve yer yer Babil ve Asur halkları (az sayıda) ve Fenikelilerin torunları o bölgedeydi. Aslında AL bu konuda bize yardımcı olabilir. Tam olarak kim olduğu belli olmadığından tarihsel Sami tipi işte.

  Boba Fett

  @deadhouse, Hocam Şeyhe teşekkür ediyorum fakat ben senden daha farklı bir yorum beklemiştim açıkçası, tarihte muhtemelen Feniklerin torunları da yaşasa Kartacalıların torunları da yaşasa muhtemelen %90 sarışın mavi gözlü değildi. Buradan küfürlü bir rage bekledim, adamlar uzun saçlı da olsa kısa da olsa esmer en iyi ihtimalle kumral bir adamı Varg gibi yapmış… ne kadar saçma. Doğuyu reddetmek bu.

  deadhouse

  @Boba Fett, Evet batılı kurnazlar bunu sık sık yapıyor haklısın. Sümer’i Mısır’ı da kendilerine mal etmeye çalışıyorlar. Alakaları bile yok ama işte arkeoloji ve tarih bilimi çok şaibeli bilimler. Yalandan bir sürü makale yayımlıyorlar. Köklerini Roma’ya ve Yunan’a indirgemeye çalışıyorlar ama yine alakaları yok. Aryan ve Slavlar onların gözünde barbar kavimlerdi. Aslında Aryanların ve Slavların kökeni Kuzey ve Orta Asya’ya dayanıyor. Vahşi kavimlerdi. 10. yüzyıldaki Vikingler, 6 bin yıl önceki Sümer’e göre daha az medeniydi. Şimdi de öyle değil mi sanki. Sümer medeniyeti şimdidki Orta Doğu devletlerinden çok daha medeniydi. İlerleme tamamen bir yanılsama, aksine gericileşiyoruz gitgide. Teknolojik ilerlemeyi medeniyet diye yutturmuşlar bize. Bu son söylediğim tüm dünya için geçerli. Korkunç bir gerileme yaşıyor, dünya gezegeninin insanları.

  Boba Fett

  @deadhouse, Hocam Sümerlerin medeni olması biraz iddialı olmuş ama Vikinglerin barbar, çapulcu oldukları bir gerçek hatta Yunan ve İtalyanları çıkarsak geri kalanların hepsi barbar ve çapulculardan başka bir şey değil Avrupa için, amk İngilizleri kuru fasulyeyi ekmeklerine sürüyor, kan sosisi diye yaraktan bir şey yiyorlar, İskandinavları saymıyorum bile gerçi en az suçlu şu an onlar gibi geliyor çünkü en azından müzik camiasından tanıdığım insanlar sosyal konularda derin ya da değil duyarlı gibi gözüküyorlar. Bunun dışında burası Mezopotamya burada her şey gerçek, doğu bir batağa düşmüş ama medeniyet Akdeniz’de, 900 – 1100 arasını Orta Doğuyu acayip merak ediyorum. Elin Kanadalısı bu dönemi bizden iyi biliyor şaka gibi.

  Frostauðn

  @deadhouse, Sohbetin ortasına dalıp sarışın İsa olayı ne diye sorayım? Sanırım gündemden komple uzağım ya dünyada ülkede neler olup bitiyor bilmiyorum.

  deadhouse

  @Frostauðn, Günaha Son Çağrı filmindeki İsa ‘ya bakabilirsin. :)

  Batılıların 15. Yüzyıl sonrası İsa tasviri. Sarışın, renkli gözlü, beyaz, Aryan İsa.

  Frostauðn

  @deadhouse, Bu bence normal ya kimdi bu eski bir Yunan filozofu mu ne vardı. Trakyalılar tanrıyı resmetse kendi gibi resmeder İnekler tanrı resmetse inek biçiminde resmeder falan. Yakın zamanda yapay zeka ile yapılmış bir İsa tasviri vardı tam böyle esmer Sami ırkından olduğunu belli eden bir tipti hatta Filistinli gibi falandı.

  Yiğit

  @Boba Fett, isa gerçekten var olmuş mu ki tipini bilelim

  Boba Fett

  @Yiğit, Kusura bakmayın, yaşım yetmiyor.

  deadhouse

  @Yiğit, O kadar var olmamış ki 2000 yıldır 100′ü aşkın ülkede inananları var. Onlarca ülkede adına savaşlar yapıldı ve tüm dünyada devasa sosyo-ekonomik kırılmalar yaşandı. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda İsa’nın bilimsel olarak yaşamış olup olmadığının hiçbir önemi yok. Biliyorum kendisi bilimsel olarak kanıtlanmış biri değil. Ama bunu bence tartışmanın hiçbir manası yok. 2000 yıllık etkisi göz önüne alındığında dünyaya gelmiş ve etkisi olmamış milyarlarca insandan daha fazla yaşadı.

  Tipini bilmiyoruz tabii. O kesin. :)

  Melkor

  @Yiğit, Roma kayıtlarında yahudi hahamlarının çok rahatsız olduğu ve ölmesi için uğraştığı biri var. Muhtemelen isa o.
  O zamanki roma bölge valisi karışıklık çıkmasın diye ölüm emri veriyor. Nasıl öldürüleceğini yahudilere bırakıyor. Onlarda güya çarmıha geriyolar. Hala hıristiyanlar bu konuda yahudileri sorumlu tutarlar. Bir de herkesin kendi isa tasviri var. siyahi resmedildiği portreler bile var.

  Boba Fett

  @Melkor, Sallamış olmayayım ama çarmıh Roma’da normal suçlular için kullanılan bir ceza değil.

  Melkor

  @Boba Fett, Evet çarmıh o bölgenin ileri gelen yahudilerinin işi. O coğrafya her zaman olduğu gibi o zaman da aşırı karışık. Roma’nın derdi problem çıkmadan kontrol edebilmek. Sonra zaten hıristiyanlık ilk roma’nın ağzına sıçtı.

  şeyh hulud

  @Boba Fett, Yahudiye benzememesini kastediyorsan bizim şu anda aklımızda canlanan İsa tipi 15. yüzyıl gibi çok geç bir tarihe ait. Detaylarına şimdi girmeyeyim ama bu aslında çok ilginç bir konu çünkü Rönesans ile birlikte Hristiyanlığı etkilemeye başlayan başka akımlar nedeniyle İsa uzun saçlı ve kadınsı gözlerle hermafrodit bir karakter olarak tasvir ediliyor.

  Boba Fett

  @şeyh hulud, Yes, bunu söylemeye çalıştım. Bu bana çok saçma ve garip geliyor açıkçası.

  deadhouse

  Wikipedia’ya göre en yakın İsa tasviri buymuş.

  https://l24.im/0EDJce

  Mantıklı. Sami tipini yansıtıyor.

 7. soulcollector says:

  kapak için daha önce yapılmışı olsa da RC için cefakar ve vefakar bir dinleyicisi olarak heyecanım baki

  https://www.metal-archives.com/images/1/0/0/9/10090.jpg?3241

 8. Abdurrahman Dilipunk says:

  İsa bir arketip, tıpkı Buda gibi. Buda nasıl egodan arınma (bir prensken her boku terkedip daha taşa ormana vurmuş kendini) ve kaynağa dönmeyi ifade ediyorsa, İsa peygamber de Tanrının krallığına gel gel yapmış. Bir figür, bir ideal.

  Bu arada Triarchy ve A Dead Poem ne güzel albümlerdir.

 9. eskiblackcilardan says:

  Thomas Cole’nin tablosunu kullanmislar. Bu tabloda 4. Asama olan yikimi anlatiyor.

  Ayrintilar icin
  https://tr.m.wikipedia.org/wiki/The_Course_of_Empire_(tablolar)
  https://mitolojikhikayeler.com/tanri-pan-oldu-mu/

 10. Boba Fett says:

  Bu arada albüm kapağı ne kadar güzel ama müziğin maalesef o kapağı dolduracak güçte olacağını düşünmüyorum.

  Müzikten anlamamak falan denmişte eğer teknik detaylardan ya da yapılan konsept, müzik bakış açısı vs. gibi konulardan bahsedilmiyorsa böyle bir şey mümkün değil çünkü teknik olarak iyi müziği deneysel, matematiksel olarak ifade edemezsin, yok böyle bir şey, ancak çakma vs. ise ya da diğer örneklerin ne kadar iyi sunulduğu gibi konulardan belki bir şeyler çıkabilir.

 11. Ugur says:

  Albüm ön satın alıma açıldı yeni single ile birlikte.Beklediğim gibi Sakis’in solo albümü ayarında orta tempo melodik birşeyler geliyor.Şarkı fena değil, albüm geneli de böyleyse de ben tamamım.

  Bir de season of mist yine büyüklük gösterip ‘shipping’i 8 eur civarında tutmuş.Denyo olmayan tek Fransız oluşumu bunlar olabilir.

 12. Seyfettin Dursun says:

  Başlık altında bir hayli kavga dönmüş ama ben alakasız bir şey sormak istiyorum: Like Father, Like Son’ın melodisi “sevgi dolu türkülerle annemize verelim…” diye biten, adını bilmediğim, çocuk şarkısına benzemiyor mu?:)

  eskiblackcilardan

  @Seyfettin Dursun, bana daha cok

  ”herkes sonunda korkmaktan olduğu insana dönüşür. her erkek evlat içinde babasını taşır. her baba da evladını sozunu” nu

  hatirlatti.

 13. 41 yaşındayım says:

  korktuğum için play’e bastım ve ilerlete ilerlete dinledim.
  sonuç olarakta korktuğum başıma geldi.
  şimdi şirkette bu şarkıyı baştan sona dinleyip enerjimi düşürmeye hiç niyetim yok.
  bayık-mid tempo RC şarkılarından gına geldi.

  eskiblackcilardan

  @41 yaşındayım, evet haklisin ben de ayni duygular icindeyim

 14. A.Karayazı says:

  Fenalık geçirdim, tansiyonum düştü lan. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

  eskiblackcilardan

  @A.Karayazı, +1

 15. Ugur says:

  Sakiscim affetsin ama Saoirse yarrak gibiydi.The Apostate ortalama olmasına rağmen Saoirse’den sonra iyi geldi.Hala yayınlananlar arasında Like Father Like Son en iyisi.

  Ece

  @Ugur, Albume dair hic hayirli dusuncelerim yok, 1 tur oflayip puflayarak dinledim. Evet ben oflayarak dinledim.

  Ugur

  @Ece, Instagram’da da konuşmuştuk buraya da yazayım.Üzdü.Bence Kostas gibi şarkılara katkı sağlayan birinin gruba gelip Sakis’i bir frenlemesi lazım.

  Ugur

  @Ugur, Teselli olacaksa ekleyeyim, 2 adet bonus şarkı albümdeki bir çok şarkıdan daha iyi hah.Özellikle bir tanesi direkt A Dead Poem’den fırlamış gibi.Bize bunlarla gelinmesi lazımdı.

  Ulcerate_fan

  @Ugur, vayy pa hayırlı işlere de vesile oluyormuş instagramdan yürümeler falan 😀

  Ugur

  @Ulcerate_fan, Ahaha nope :(

 16. Ece says:

  Albumu su an dinlemeye basladim, Lucifer hayir etsin xd

  Rotting Christ haberinin altına kendi sevdiği türü dayatan Raddor

  @Ece, son yorumlarda Lucifer’ı görünce koştum ama o Lucifer değilmiş meğer.

  Lucifer’ın yeni albümü dehşet-ül vahşet. Şunu beğenmeyenin içindeki Motörhead’ci ölmüştür:

  https://youtu.be/QIstDBkY7yY?si=U2l-i7LmNZgDAkSt

  Frostauðn

  @Rotting Christ haberinin altına kendi sevdiği türü dayatan Raddor, Gerçekten çok iyi albüm ilk çıktığı dönemde baya dinledim albümü. Rotting Christ’in albümü için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim maalesef ama Ece’nin kritiğini merakle bekliyorum.

  Raddor

  @Frostauðn, iyi ya Lucifer dinleyen de tek ben değilmişim. Normalde kadın vokalli hard/heavy gruplar o kadar sarmıyor. Açıp da Doro falan dinlemem pek ama Lucifer cidden iyi grup.

  Frostauðn

  @Raddor, İyi olduktan sonra metalde tür ya da kadın/erkek vokal fark etmeksizin dinliyorum

 17. eskiblackcilardan says:

  Pyx lax dax ile Fire and Flame ayni sarki.
  https://youtu.be/G6GLuf3yJNc?t=1575
  https://youtu.be/nMfCWWQe478?t=33

  Sakisin yaraticiligi gitmis artik. Albumde daha bircok eski sarkilarla ayni sarki var. Populer oldukca iyice sacmalamislar.

  Neyse Lucifers Childden devam. RCden ayrilan George
  Costuruyor yine.

 18. eskiblackcilardan says:

  The sixth day ile Salvation da ayni sarki. Girisleri bile ayni sozleri degismis sadece.
  https://youtu.be/G6GLuf3yJNc?t=668
  https://youtu.be/i20ApQ152g8?t=5

  Kafayi yiyecegim bu ne boyle?

 19. eskiblackcilardan says:

  Siz album malbum yapmayin

 20. BK says:

  Senenin en büyük hayal kırıklıklarına bir albüm daha eklendi maalesef.

 21. BK says:

  Ulan inşallah Ritual seviyesine düşmezler diyordum daha da kötüsünü yapmışlar.

 22. enemyofgod says:

  Ben de atmak istedim.

  The Apostate ve Dies Irae

  https://www.youtube.com/watch?v=G6GLuf3yJNc&t=89s
  https://www.youtube.com/watch?v=PVdK7x9rESk&t=23s

  eskiblackcilardan

  @enemyofgod, +1 onu kacirmisim.

  Ayrica La lettra del diavola’nin girisi de Elthe Kyrie’e benziyor.

 23. Frostauðn says:

  Albüm kapağı harika ama müzikte bir o kadar kötü

 24. eskiblackcilardan says:

  Kisacasi eski albumleri dinlemeyen poserlar icin yapilmis bir album.

  Youtube yorumlarini gordum millet baya ovmus.

  Black Metal Promotion bile albumu ovmus.

  George ile Vaggelis muhtemelen bu nedenle ayrilmislar.

  Herneyse abi kardes takilsinlar gerci yeni basscidan da baya umutluydum.

  Olmamis ne yazikki.

 25. gXnn says:

  klibi rotting-gpt ile hazırlamışlar galiba.

 26. Eskiblackcilardan says:

  Assasins Creedten hallice olan onceki klip iyiydi de bu cok kotu olmus. Klibi yapay zekaya yaptirip birakmislar.

 27. PA tarihinde, yarattığı hayal kırıklığından dolayı incelenemeyen ender albümlerden biri. Ece’ye sordum ama belli ki eli gitmiyor.

  Benim grupla ilişkim 1 şarkıdan ibaret olduğu için ben de yazamıyorum.

  Frostauðn

  @Ahmet Saraçoğlu, B*k gibi albüm Ece’nin eli gitmiyor ise kimse yazamaz hatta Sakis bile yazamaz buna kritik albümde emeği geçen herkesin mk

  Ece

  @Ahmet Saraçoğlu, @Frostauðn, Ahmet abiye gecenlerde “Paralize oldum, moralim inanilmaz bozuk, fikrim degisirse haber edecegim.” demistim. Hâlâ ayni dusunuyorum. Yaktin beni Sakis baba :( Yani soyle oluyorum album aklima gelince https://ibb.co/WFNPJ8K

  Varathron, Kawir’in son albumleri ve Rotting’in ilk uyelerinden Magus’un albumunu yazmayi planliyorum ama gecikmeli de olsa.

 28. Ugur says:

  Ben yazayım kritiği buyrun: 4,6,11 ve 12 no’lu şarkıları dinleyin yeterli.RC’ye dair bir şeyler varsa bunlarda var.Gerisi aşırı boş, sıkıcı, birbirinin aynısı.Janjanlı kartonetle iyi albüm olmuyormuş Sakiscim.

  Rituals’da melodi yok varyasyon yok aşırı sıkıcı dedik, bu sefer de aynı melodilerin defarlarca çalındığı yine varyasyonsuz yine aşırı sıkıcı bir albüm geldi.

  The Heretics’in gözünü seveyim şimdi olsa 10/10 veririm o albüme.

  BK

  @Ugur, Ben de bu albümü dinleyince The Heretics’in değerini daha iyi anladım.
  Rotting Christ çok seven birisi olarak bence kariyerlerinin en kötü albümünü yapmışlar. Bu kadar büyük bir hayal kırıklığını daha önce herhangi bir albümde yaşadığımı hatırlamıyorum. Rituals bile daha iyi bence. İçinde 3-4 tane güzel şarkı var, geriye kalan komple çöp maalesef.
  Bir de anlamadığım şey ecnebi kritiklerde bu albümün çok iyi puanlar alması. Gördüğüm tüm yabancı siteler albümü övüyor, hatta Türk metal forumları haricinde bu albüme kötü söz söyleyen görmedim.

  Ugur

  @BK, İşin ilginç yanı grubu hiç bilmesem ya da sadece son bir kaç albümünü biliyor olsam yine bana sıkıcı gelirdi.İnsanlar vasata mı alıştı nedir anlayamıyorum.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.