# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
METALLICA’dan bir yeni şarkı daha
20.01.2023

Screaming Suicide.

METALLICA yeni albümü “72 Seasons“ı 14 Nisan’da çıkarıyor.

Detaylar şöyle.

1. 72 Seasons
2. Shadows Follow
3. Screaming Suicide
4. Sleepwalk My Life Away
5. You Must Burn!
6. Lux Æterna
7. Crown of Barbed Wire
8. Chasing Light
9. If Darkness Had a Son
10. Too Far Gone?
11. Room of Mirrors
12. Inamorata

“Screaming Suicide”ın klibi yayınlandı.

Albümden “Lux Æterna”nın şarkı sözü videosu yayınlandı.

Aynı şarkının klibi de şöyle.

  Yorum alanı

“METALLICA’dan bir yeni şarkı daha” yazısına 150 yorum var

 1. şeyh hulud says:

  Yawning Suicide

 2. Jeff Walker says:

  Midtallica, gerçekten Lux Aeterna hadi neyse de solo desen yok davul desen yok riffler ilgi çekicilikten ve yenilikten uzak. Megadeth e laf eden insanlar bunun nesini savunuyor çok merak ediyorum

 3. deadhouse says:

  Daha kötüsünü yapamazlar diyorsun, yapıyorlar. Şu şarkımsıyı yeni kurulmuş genç bir grup yapsa 2/10 verilmez. Megadeth’e o kadar sövdük Megadeth son albümlerinde bu kadar rezil şarkılar yapmamıştı.

 4. Hannemania says:

  Megadeth ve Metallica’nın son zamanda yaptığı sik suyunu andıran çalışmalardan Slayer’ın kepenk kapatıp “yeterli” demesinin ne kadar asil bir hareket olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.

  Erhan

  @Hannemania, Slayer da pek masum sayılmaz. Slayer’ın 2000′li yıllardan sonraki sik suyuna dönüşme durumu Metallica’nınkiyle ölümüne kapışır. (Christ Illusion hariç).

  Slayer kepenki 2018′de değil de 2006′da kapatsaydı dediğini katılırdım ama Slayer da sanki biraz gecikti gibi.

 5. Kürşat says:

  Rezillik. Ya benden geçti ya da kulaklarım taze yeni şeyler duymaya alıştı. Bilmiyorum ama kötü be hakikaten kötü. Papa Het boşanacak para mı lazım o yüzden mi yapıyorlar albümü acaba? 60lık Masteynim bile kanser manser demeden çiçek gibi albüm saldı. Dogs of Chernobyl gibi bir şey yazabiliyor hâlâ, elleri tutmazken. Kötü ya çok kötü.

  deadhouse

  @Kürşat, Senden geçmedi. Objektif her dinleyici bu şarkının sik gibi olduğunu söyler.

 6. Rust in Peace. says:

  Megadeth’in son albümündeki şarkıların her biri de bu iki şarkıdan daha iyi. Aynı muameleyi göstermekte ciddi olamazsınız

 7. Erhan says:

  Metallica başlığı altında Megadeth’i gömme olayı bence çok şaşırtıcı. 2023 yılında bu iki grubu kıyasa sokmak ise çok gereksiz.

  Köprünün altından çok sular aktı, Dave’e sorsan yeni Metallica şarkılarını bile dinlememiştir, James’e sorsan Megadeth’in albüm yaptığını bile bilmiyordur. Maksadım iki sanatçının birbilerine olan ilgisizliğine rağmen karşılaştırmaların yanlış olduğu çıkarımını yapmak değil. Maksadım müzikal benzerliklerini bile neredeyse 30 yıl önce kaybetmiş bu iki grubun son model, son mantalite ürünlerini birbiriyle yarıştırmanın ne kadar mantıksız olduğunu anlatabilmek.

  Daha açık olmak gerekirse Metallica, bildiğimiz Metallica olmayı bırakıp tamamıyla bambaşka bir gruba dönüşeli 26 yıl oldu. Megadeth ise Supercollider ve Risk hariç hep Megadeth olarak kalmayı tercih etti.

  Sonuç olarak Megadeth kendi diskografisinde tam orta sıralarda durduğuna inanılan ve büyük oranda ”Fena değil ya” denilen bir albümle gelip az buçuk sevenlerini memnun etti. Fakat Metallica’nın yaptıkları bir kesim tarafından çok sevilirken bir kesim tarafından ise daima itin götüne sokuldu ve bu da Metallica’nın Megadeth gibi fanlarını dinlemek yerine salt kendi istediklerini yapma eğiliminde olduğunu gösterir bence.

  İşte bu yüzden iki grubu kıyasa alet etmek çok manasız. Birisi Thrash metal yapıyor diğeri bildiğin Rock’n Roll/Heavy metal. Bambaşka kafadalar artık.

  Suicide Silence Lux Aeterna’dan çok daha güzel olmuş. En azından James’in vokalleri Ronaldo’nun prime sonrası attığı efsane gollere benziyor. Canımın içi James hatrına şarkı dinlenir. Ama albüm hayal kırıklığı yaratabilir.

  Mansoldtheworld

  @Erhan, sana ne dostum belki o muhabbeti yapanlar sen doğduğun anda megadeth dinliyordu?!

 8. owlbos says:

  Yeni albüme dair yayınlanan hiç bir Metallica şarkısını dinlemedim. Albümü de dinlemem muhtemelen. Bunu marjinal görünmek için değil gerçekten hiç mi hiç merak etmediğim için yazıyorum. Black albüm flan tamam da Yellow albüm Baroness ile güzel.

 9. Ali Osman says:

  Lux Æterna gayet hoş bir şarkıydı da bu ne amk?

 10. Raddor says:

  Atlas, RISEEEEEE !

 11. Paul Pogba'nın Bir Kolu Uzun Bir Kolu Kısa Forma Altı Tişörtü says:

  Screaming Suicide olmadı hocam.

 12. Paul Pogba'nın Bir Kolu Uzun Bir Kolu Kısa Forma Altı Tişörtü says:

  İlk şarkıyı ne kadar beğendiysem bu şarkıyı da o kadar sevmedim. Oyna devam.

 13. Ufuk Kaya says:

  Her şeyi bildikleri gibi yapmaktaki ısrarlarından ötürü Metallica hep saygı duyduğum bir grup oldu. Genelde, bir önceki albüm dahil, çok iyi parçalar yapmalarını sağlayan şey bu ısrar zaten. Yeni albümden yayınladıkları parçalar da bence çok iyi. Böyle devam. Yeni albümü büyük bir merakla bekliyorum.
  Ek olarak, aranızda benim gibi düşünen, ama “yok böyle objektifim” diye tutturarak hakarete varan derecede Metallica gömenler yüzünden fikrini paylaşmaya çekinen varsa çekinmesin, sizin kişisel deneyiminiz karşısında hiçbirinin önemi yok.

  Yiğit

  @Ufuk Kaya, kimi metalcide Metallica kompleksi var. Fırsatını bulduğu anda Metallica gömmeye başlayan tipleri ciddiye almayı bırakalı çok oldu.

  Şarkıyı dinlemedim, o yüzden buradaki muhabbetten bağımsız konuşuyorum.

 14. mustaineisgod says:

  Lux Æterna güzel gibiydi, bu şarkı hiç olmamış. gereksiz uzatılmış gibi, bitmek bilmedi halbuki süresi uzun da değil. diğer parçalar da bu şekilde olacaksa vasat bir albüm olacak. megadeth’le kıyaslayanlar olmuş ama megadeth daha bi müzisyen müziği yapıyor metallica’ya göre, başka hangi thrash metal grubu misssion to mars’ın 2. yarısındaki gibi bir müzisyenlik gösterebilir ki? metallica yeni nesli yakalamaya çalışıyor belli ki, hiç de ihtiyaçları yok böyle gereksiz şarkılara.

  deadhouse

  @mustaineisgod, Yeni nesli mi yakalamak istiyorlar?

  Adamların şu iki şarkısı dinozor müziği. Yeni nesil ne alaka?

  Yeni nesli yakalamak istiyorsan Ozzy gibi patlatacaksın bir Travis Scott ya da Post Malone düeti olup bitecek.

  Kim dinliyor çiğ Rock’n Roll/Heavy metal karışımı müziği yeni nesilde?

  Şu iki şarkıda benim anladığım tam tersine günümüz müziğini, trendini sikine takmayan bir hava var.

  Bu açıdan Metallica’yı takdir ettim. Ama besteler maalesef çok kötü.

  mustaineisgod

  @deadhouse, bi zahmet post malone gibi rapçilerle düet yapmasınlar, ihtiyaçları da yok ki. yeni nesil autotune rapçilerinden çok daha büyükler. demek istediğim oldschool thrash metal ayarında şarkılar olmaması, daha hard rock gibi kolay dinlenebilir tarzda, basit riffler yazarak müzik yapmaları. belki böyle bir gayeleri yoktur ama bana öyle geliyor.

 15. Dysplasia says:

  Erken konuşuyorum ama bence S&M sonrasında dinlenebilir tek işleri geliyor gibi. İki şarkıda da kafa siken sündürmeler yok, prodüksiyon güzel, Lars şarkılara pozitif katkıda bulunan bir şeyler yapıyor. Hadi bakalım.

 16. Twat says:

  Lux Aeterna Motörhead’di bu parça da Killing Joke olmuş. Hatta Pylon’a koy sırıtmaz. Bir ihtimal tüm albüm sevdikleri grupların türünde yaptıkları şarkılardan ilerleyecek. Zaten gençlik dönemi teması var. Iron Maiden olacakları şarkıyı çok merak ediyorum.

  Eksi tarafı, gitar tonunun iyice yumuşaması. Bu tonu hiç sevmiyorum. Konserlerinde de kullanıyorlar. Ayrıca eskisi gibi akılda kalıcı ya da hemen dile dolanan söz/nakarat yazmamaları.

  Artısı ‘Killing Joke’ olmasına rağmen bu parça daha Metallica gibi hissettiriyor. Death Magnetic-Beyond Magnetic arası yazdıkları şarkıları andırıyor hatta. Papa’nın sesinin iyice çatallaşmasından memnunum.

  Bu sesle umarım son ve daha sert bir albüm yaparlar. Bu albüm belli ki böyle garage inc. havasında ve temasında gidecek.

 17. Erutururu says:

  Lux Æterna’ya şükrettirecek kadar kötü bir şarkı.

 18. Yorumlardan sonra korku doldum, şarkıyı dinleyemiyorum. Elim gitmiyor play tuşuna.

  Canoir

  @Ahmet Saraçoğlu, abartıldığı kadar kötü değil. Şarkının hiçbi esprisi yok sadece, o kadar yani

  Yenal

  @Ahmet Saraçoğlu, evet kötü değil ama tabi ki dinleyicin beklentisini tam karşılamamış olabilir. Youtube dan yorumlara baktım iyi dönüşler almış. Bence sadece Metallica dan belki daha özel bir şeyler beklendiği için daha akılda kalıcı riffler olmadığı için memnun etmemiş olabilir. Kimisini de müzik basit gelmiş olabilir. İlk dinlediğimde bana kötü gelmedi. Defalarca dinleme heyecanı vermese de benim için durum böyle. Tabi ki Metallica ile fazla bir gönül bağım yok. Cumayı bekliyorum Overkill den single çıkıyor. Yuppi 👍😊

  deadhouse

  @Yenal, YouTube yorumlarına mı baktın. Abi şaka mı yapıyorsun. Oraya bok fotoğrafı eşliğinde 5 dakikalık osuruk dinletisi koysan “amazing” diyecek olanlar çıkar.

  Yenal

  @deadhouse, haklısın sadece insanların genel tepkisini aktarmak için tespitte bulundum.Genele bakarak kaliteli mi kalitesiz mi diye sonuç çıkarmak yanlış olur.

  Dysplasia

  @Ahmet Saraçoğlu, Ben bariz sevdiğimi farkettim şarkıyı. Nakaratı olmaması gibi bir eksikliği var ama şarkının kompozisyonu, geçişleri falan yerli yerinde.

 19. Berca B. says:

  Valla bana nakarat dışında fena gelmedi şarkı. Nakaratta daha güçlü bir şeyler deneselerdi çok daha güzel olurdu ama şu haliyle biraz gösterip vermemiş gibi geldi şarkı bana. Albüm içinde dinlerken neye dönüşeceğini de görmek lazım.

  Raddor

  @Berca B., “Listen weeell better listen weeeell” diye sürekli dilime dolanıyor. Hetfield’ın biraz daha çatallı bir sesle parçaya girişi zaten çok iyi. Şarkı geliyor, toplanıyor, yükseliyor, müthiş vuruşu yapacak derken “keep me inside, my name is suicide” diye kestirip atılmasıyla vasata düşüyor.

  Berca B.

  @Raddor, benden daha güzel ifade etmişsin valla. Tam olarak böyle düşünüyorum.

  Raddor

  @Berca B., eyvallah. Muhtemelen StateOfMercury versiyonu çok iyi olacak. Hadi hayırlısı…

  deadhouse

  @Raddor, Sen ismail vilehand ve Berca son Rock’n Rollculardansınız.

  Benim anladığım bu. :)

  Berca B.

  @deadhouse, ben böyle klasik heavy metal riflerini çok seviyorum açıkçası. Raddor’un da dediği gibi ardından gelen “listen well…” verse’ü de şarkıyı başka bi yere götürücek gibi yapmış ama nakarata bağlanan kısımda şarkı aniden sönmüş. Nakarat vurucu ve catchy olsaydı bence burada da farklı şeyler konuşuluyor olurdu :)

  Raddor

  @deadhouse, Metallica, Motörhead’den sonra en sevdiğim grup. Spotify verilerine göre de en çok dinlediğim 2′nci grup. Buna rağmen iki şarkının da kötü olduğuna dair yorumlarında sana katılıyorum. Ya bir acelecilik var ya da Metallica yeteneğini kaybetti.

  Muhtemelen ikisi birden. Son albümlerini stüdyoda kaydetme süreleri 3 yıldı yanlış hatırlamıyorsam. Hadi 2 yıl diyelim. Neden bu kadar uzun sürdüğünü anlamazdım. Şimdi anladım. Sürmeyince sonuç böyle oluyormuş demek ki.

  Hardwired… to Self-Destruct’ı beğenmiştim. O albümün ikinci single’ı Moth Into Flame bundan bin kat daha iyi bir şarkıydı.

  Yine de günde 10 kere dinliyorum. Berca’nın dediği gibi tam bizim tarz. Bazı kısımları da çok hoşuma gitti ama single’dan ziyade bonus track yetersizliğinde olmuş.

 20. enemyofgod says:

  Kirk hariç güzel şarkı. Bazı yerleri fazla uzatılmış ama zaten Metallica sabıkalı bu konuda. Lux Aeterna çok daha güzeldi tabi.

 21. Serkan says:

  Screaming Suicide Load kafasında bir şarkı olmuş. Bazıları bunu eleştiriyor. İyi de Load dönemi bu adamların bir parçası artık. Önceki iki albümde de bu tip şarkılar vardı. Cyanide, Now That We Are Dead… Şarkının sevdiğim yerleri var, ama gereksiz uzun yine. Lux Eterna 9/10 ise bu da 6/10 O değil de Kirk keşke gruptan ayrılsa ya :)

 22. İlker says:

  Lux Aeterna’yı çok sevmiştim, bu dümdüz kötü şarkı. Detay vermeye gerek dahi duymuyorum.

 23. Yiğit says:

  6/10 veriyorum ben de. ”Metallica’nın yeni şarkısı” sıfatına sahip olmasa açıp dinlenmez bence. Ama kötü de değil.

 24. eatthegun says:

  My World ve All Within My Hands ile birlikte gelmiş geçmiş en kötü Metallica şarkıları. Yıllardır dinlemediğim son albümde bile şarkıların isimlerine baktığımda hepsinin nakaratını falan mırıldanabiliyorum, şu yayınlanan iki şarkıda hiçbir olay yok, daha da kötüsü o eski ruh yok. 20 yıldır Hammett kayda değer bi solo yazamadı, Ulrich de snarea abanmaktan başka bir atak falan yapmıyor fakat Hetfield nasıl bu kadar kötü ve kolaya kaçan nakaratlar/riffler yazmış hayret. Death Magnetic’te de aynı sorunlar olmasına rağmen en geride kalmış şarkılar bile şaheser şunların yanında, en azından ruh var, tadı var şarkıların.

 25. Biri says:

  Her iki şarkıyı dinlemesi de çok keyifli, döndürmeden duramıyorum.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.