# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
CYNIC’ten klip
27.11.2021

Diamond Light Body.

Paul Masvidal yeni CYNIC albümünün bu yıl ortamlarda olacağını bu sene başında açıklamıştı. 1 Ocak’ta açıklamıştı yani, o derece başıydı.

Ve albümün detayları da açıklandı. Enteresan bir şarkı listesine sahip yeni CYNIC albümü “Ascension Codes” 26 Kasım’da ortamlarda.

01. Mu-54* (0:32)
02. The Winged Ones (5:08)
03. A’-va432 (0:28)
04. Elements and their Inhabitants (3:09)
05. Ha-144 (0:30)
06. Mythical Serpents (6:24)
07. Sha48* (0:19)
08. 6th Dimensional Archetype (4:07)
09. DNA Activation Template (5:25)
10. Shar-216 (0:23)
11. Architects of Consciousness (6:20)
12. DA’z-a86.4 (0:34)
13. Aurora (4:34)
14. DU-*61.714285 (0:30)
15. In a Multiverse Where Atoms Sing (3:48)
16. A’jha108 (0:28)
17. Diamond Light Body (5:43)
18. Ec-ka72 (0:47)

Grubun şu anki kadrosunda Masvidal’in yanı sıra davulda Matt Lynch yer alıyor. Albümde Dave Mackay ise konuk müzisyen olarak bass synthesizer çalıyor.

“Diamond Light Body” klibi yayınlandı.

“In a Multiverse Where Atoms Sing” yayınlandı.

Aynı şarkının davul playthrough videosu da var.

Yakında klip olarak yayınlanacak “Diamond Light Body”nin tadımlığı yayınlandı.

Albümden 19 saniyelik “Sha48*” ve sonrasında gelen “6th Dimensional Archetype”ın bir kısmı yayınlandı.

“Mythical Serpents” da Eylül ayında yayınlanmıştı.

Masvidal yine 2020 başında yaptığı açıklamada, 2020 içerisinde Sean Malone ve Sean Reinert‘in kaybedilmesiyle birlikte gerçek anlamda sarsıldığını, çok acı çektiğini, haftalarca gitar çalamadığını ve sadece yas tuttuğunu ifade etmişti. Masvidal bununla birlikte, gelen desteklerin kendisine CYNIC’in her şeye rağmen devam etmesi gerektiğini bir kez daha gösterdiğini ve bu nedenle bu sene yeni bir CYNIC albümü çıkaracağını belirtmişti. Masvidal albümle birlikte Reinert ve Malone’u onurlandıracak bir de sanal müzikal anmaya da imza atacaklarını söylemişti.

CYNIC son albümü “Kindly Bent to Free Us“ı 2014′te çıkarmıştı.

  Yorum alanı

“CYNIC’ten klip” yazısına 69 yorum var

 1. In White says:

  Traced in Air’e bayılan, Kindly Bent to Free Us’ı pek sevmeyen biri olarak çok heyecanlı değilim.

 2. koca says:

  İyi de bu abiler gruptan ayrılmamış mıydı zaten? Pek de hoş şeyler duymamıştık Paul Bey’in ağzından kendileri hakkında diye hatırlıyorum ben…

 3. dr. peter lake says:

  Sean Reinert’ın ölüm haberini aldığımda sanki gerçekten tanıdığım bir insanı kaybetmiş gibi oldum. Benim için gelmiş geçmiş en inanılmaz müzisyenlerden biriydi. Yeri dolmayacak eşsiz bir müzisyen olmasının yanında röportajlarına baktığımda da çok sempatik bir adam olduğunu hissetmiştim. Umarım öte yakada hak ettiği yeri bulmuştur. Zira bu dünyada karşılığını bulmamış yeteneklerden biri oldu. Hala Masvidal’e karşı istemsiz bir öfke taşıyorum. Ne oldu, nasıl oldu hiçbir fikrim yok grubun dağılma sürecine dair. Ancak hala nasıl Jeff Loomis’e karşı öfkemi yenemediysem aynısı Masvidal için de geçerli. Hayatımda ayrı bir yere koyduğum grupların elamanlarının bu kadar erken şekilde yitip gitmesi acı verici. Yeni bir Nevermore ya da Cynic albümü dinleyemeyecek olmak gerçekten çok üzücü. Üstelik onları bir kez bile canlı izleyemeyen bir fanları olarak kederlenmemek elde değil.

  Dysplasia

  @dr. peter lake, Facebook’tan atışmalarına canlı şahit olmuş biri olarak ortalığı karıştıranın Reinert olduğunu söyleyebilirim. Daha önceden aralarında ne geçti bilmiyoruz tabii ama Reinert bir gece ansızın durduk yere Cynic’in dağıldığını açıklamıştı, Masvidal de ‘naalaka, grup olarak böyle bir karar almadık’ falan diye dalmıştı. Reinert da ‘evlilik kötü gidiyorsa bunu karşılıklı anlaşarak bitirmezsiniz, gider tek başınıza karar alırsınız’ gibi saçma bir şey söylemişti hatta.

  Ömrümün 10 senesini şu (http://www.pasifagresif.com/2010/10/cynic-davulcusundan-egitim-dvdsi/) DVD’yi bekleyerek geçirmiş biri olarak Cynic’in topallaması konusunda Reinert’a kırgındım ama öldü gitti işte adam. Reinertsız nasıl bir Cynic olur çok heyecanlı değildim ama yayınladıkları Humanoid isimli şarkı güzeldi. Şimdi gelecek şeyi merak ediyorum hakikaten.

 4. çaksu says:

  Ulan hem kızıyorum hem seviyorum. Ayrılık olayında cıngar çıkaran Reinert’tı, kendisinin ağzından kötü laf görmedim. Müziğini gittikçe sıradanlaştırması canımı sıkıyor ama. Focus da Traced de ayrı ayrı efsane albümler. Dünyanın tepesindeydi 2009′da bu grup.

  çaksu

  @çaksu, We daaaare (DAAARE!!) weee daaaare (DAAARE!!) speak the woorrdss!

  Buradan önceki 1 – 1.5 dakika, sonra burdaki yükseliş, kiiing of thoose tam patlıcakken who knoow modülasyon ve o solo.. Sandalyeden 2 santim yüksekteyim şu an. Uçuyorum şaka değil.

 5. deadpig says:

  Cynic iyidir

 6. deadhouse says:

  Bu albümden umutluyum. Genellikle travmatik deneyimler sonrası çıkarılan albümler çok iyi oluyor. The Satanist, In the Passing Light of Day yakın dönemde aklıma gelenler.

 7. Melkor says:

  Şarkı fazla mı atmosferik yoksa bana mı öyle geldi. Synthli post rock gibi. Pek sevmedim.

 8. deadhouse says:

  İsmail vilehand’in bayılacağı, zevkten dört köşe olacağı vokal çeşidi bu işte.

  Ece

  @deadhouse, Ahahashshhsj bir de tanimlamak icin kullanacagi kelimeleri falan merakla bekliyorum (Cynic severim).

  ismail vilehand

  @deadhouse, @Ece, normalde bakmazdım da merak ettirdiniz diye açtım, gerçekten inanılmazmış. Saint’s Row serisinde Zimos adında sürekli autotune’la konuşan zenci bir pezevenk vardı, o geldi aklıma. Gerçek sanat bu değil.

  Ece

  @ismail vilehand, Bak biliyordum ilginç bir şey yazacağını, teşbihler hazır sende ahah

  ismail vilehand

  @Ece, Masdival’in arkasındaki benim.

  https://i.hizliresim.com/kl6091j.jpg

  Ece

  @ismail vilehand, lol

  Dysplasia

  @deadhouse, Focus ve Traced in Air’da brutalle birlikte bir denge, bir tat oluşturuyordu ama tek başına kalınca olmadı bu vokal valla.

  deadhouse

  @Dysplasia, Brutalle katlanılabiliyordu. Tek başına dinleyince şarkıyı ortasında kapatma isteği uyanıyor. Müzik bence üst düzey. Ama tüm şarkılar mıymıy vokalle yapılacaksa, Masvidal abi ortamlarda % 58 gibi notlar alır.

  Emre Görür

  @Dysplasia, ne kadar kullanıldığı henüz meçhul tabii, ama albüme konuk müzisyen olarak Max Phelps de destek vermiş. Kendisi eskiden konserlerde brutal vokallerden sorumluydu.

  Dysplasia

  @Emre Görür, Brutalli bir albüm gelirse şaşırarak sevinirim ama sanmıyorum. Traced in Air’e bile zorlamayla brutal eklemişlerdi çünkü. Phelps’in konserlerdeki vokalleri de çok iyiydi keza. Bu şarkıda ucundan bir tattırmışlar ama yetmtez.
  Humanoid de temiz vokalli bir şarkıydı, hatta minimal vokal efektli falan da gayet güzel bir şarkıydı.

 9. çaksu says:

  Masvidal’in mıymıy vokaliyle hayal ediniz.. Konsantre olursanız kafamdaki melodiyi bile duyabilirsiniz eminim.

  “faaalliing ouut of looove”

  Severek ayrılalım Paul.

  Kindly Bent.. i sevmeye kendimi zorlayıp, bi süre sonra bırakmıştım. Yine de güzel fikirler vardı onda.

  Sonrasında yayınlanan şeyler aşırı bayat geliyor. Hem armoni, hem melodiler, hem vokal.. Meşgul davullarla, gitarlarla doldurmak kurtarmıyo malesef. Kendim için konuşuyorum tabikine.

 10. realthrasher says:

  Oturup da dinleyeceğim bi albüm değil ama adamlara saygım sonsuz.

 11. Boba Fett says:

  Şarkı isimleri albüme olan heyecanımı arttırdı.

 12. owlbos says:

  Bol geçişli introlu outrolu albümleri nedense aşırı sevememe gibi bir huyum var. Umarım bu albümde kırarım bu durumu

  owlbos

  @owlbos, Albüm çıkana kadar hiç bir şey dinlememeye çalıştım, dayanamadım. Öncelikle beklentimin çok düşük olduğunu söyleyeyim amaaaa özlemişiz be kardeşim :’)

 13. Fırat says:

  @çaksu, bence bu yorum için erken hocam. Bu grubun şuana kadar ortalama denecek tek işi son albüm ki onda da senin dediğin gibi güzel fikirler vardı (2018′de çıkan Humonoid single’ı da bence gayet iyiydi). Birkaç alüm Kindly Bent gibi işler yaparlarsa o zaman katılacağım bu görüşe.

 14. Retrokafa says:

  ya şu üstteki tip kafasız gitarları sevmiyorum ben de…at ski gibi duruyor

  Yiğit

  @Retrokafa, klavye aynı klavye ama kafa olmayınca sanki oyuncak gitarmış gibi küçücük duruyor. Bas gitarda hoş duruyor ama.

 15. Opethsevenbiri says:

  Cynic olmuş ama aynı zamanda Cynic olmamış.

 16. Rust in Peace. says:

  cynic albümlerinin kapakları çok güzel

  Groove

  @Rust in Peace., Robert Venosa yapıyor bunlar kullanıyor.

 17. Aaron says:

  Matt Lynch sanat yapmis.

 18. TanSolo says:

  Azıcık keyif almadım şarkıdan.

 19. arple says:

  Bir yandan sevinirken yeni albüm haberine bir yandan da üzülüyor insan. Bu hislerle şarkıyı dinledim ve gayet hoşuma gitti. Bana portal tapes zamanlarını hatırlattı ki bayılırım o demolara.

 20. barzoman says:

  ne güzel haber ya

 21. Melkor says:

  Bize şarkı ver son tütsü bükücü.

 22. bahadır says:

  mükemmel şarkı. davul tonuna bayıldım.

 23. Melkor says:

  Bunu öncekinden daha çok sevdim. iyi şarkı.

 24. Melkor says:

  2-3 şarkı dışında bayık bir albümle karşı karşıyayız gibi. biraz daha dinleyelim bakalım.

 25. Emre Görür says:

  Metal tarihinin en kozmik albümü.

  deadhouse

  @Emre Görür, +1

  Tarum

  @Emre Görür, focus varken mi 🙄üstelik metal diyoruz bu albüme metal demek de ne bileyim..

  Erhan

  @Emre Görür, IOTUNN – Access All World, VEKTOR – Terminal Redux, OBSCURA – Diluvium, SLUGDGE – The Cosmic Cornucopia, IN FLAMES – Whoracle ve saya saya bitiremeyeceğim onlarca albüm dururken gidip de bu albüme böyle bir yakıştırmada bulunman çok tuhaf geldi. Ayıp.

  deadhouse

  @Erhan, Herhalde okumadın şarkı isimlerini, lirikleri falan. Hatta albümü hiç dinlemedin bence. Kozmiklikten boşalıyor albüm. Aradaki 25-30 saniyelik şarkıları saymıyorum bile.

  Erhan

  @deadhouse, Iyi de bu albüm metal bile değil. Kusura bakmayın albümü dinledim bir kaç şarkının liriklerine de baktım ama Emre beyin bahsettiği kozmiklik olayına ben yine de katılamadım. Bir kere aynı grubun Traced in Air albümü bile kozmiklik konusunda bu albümü domaltır.

  Üstelik bu yılın kozmigi IOTUNN’dur.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Erhan, sanırım esas konu olan kozmikliğe tamamen farklı bakıyorsunuz çünkü Iotunn’un kozmiklikle uzaktan yakından alakası yok bence. Bizim bahçede doğum yapan kedi falan daha kozmik öyle diyeyim.

  Emre albümün incelemesini yazınca neden bahsettiğini daha detaylı açıklayacaktır herhalde. Şu anda tamamen bambaşka şeyler konuşuyorsunuz çünkü.

  Fırat

  @Ahmet Saraçoğlu, Emre Görür’ün kalemini de çok beğeniyorum ancak Cynic’i Kemal hocadan bekliyordum ne yalan söyleyeyim :)

  Ahmet Saraçoğlu

  @Fırat, Emre’nin yoğunluğu dolayısıyla kritiği Kemal yazacak. Başka bir şey isteseymişsin olacakmış bak. :)

  Emre daha kapsamlı, epey değerli bir yazı dizisiyle geliyor yakında.

  Cynic kritiği de bir terslik olmazsa 8 Aralık’ta sitede olacak.

  Fırat

  @Ahmet Saraçoğlu, Ahahahaha Allah’ın sevdiği kuluymuşum :D Çok sevindim iki yazıyı da büyük bir merakla bekliyorum :)

  deadhouse

  @Erhan, Metal mı değil oldu. Blast beat ve brutal vokal yoksa metal olmuyordu, unutmuşum.

  Opethsevenbiri

  @Emre Görür, Ehem ehem https://youtu.be/2axi_m0BD-o

  TanSolo

  @Emre Görür, katılıyorum. Albümü beğendim mi ondan bile emin değilim ama cevap yazanlar bence kalite kıyasına girerek yazmış. Kozmiklik ölçütü nedir tam olarak bilmiyorum ama bu albümün kozmik açıdan, yazılan albümlerden daha güçlü olduğunu düşünüyorum.

  Emre Görür

  Saydıklarınız gayet tipik metal albümleri. Buradaysa Paul Masvidal kalıpları büyük oranda bir kenara bırakıp “uzaylı müziği” yapmaya yönelmiş. Albümün amorfluğunun, efekte boğulmuş olmasının sebebi bu. Uzay temasını işlemekle kozmik tınlamak gayet farklı şeyler.

  Rust in Peace.

  @Emre Görür, +1, kozmiklik konusunda bunun altına yazılan diğer albümlerin hiçbiri Traced In Air’ın yanına yaklaşamaz o hissiyatta.

  Rust in Peace.

  @Rust in Peace., Konuda Traced In Air geçmiyor bu arada ben niye böyle gaza gelmişim :D

 26. deadhouse says:

  Albüm bence biçim+içerik anlamında son yılların en iddialı işlerinden biri. Çok iyi mi şimdilik bir şey diyemem. Dinlemek gerek iyice. Bir Traced in Air olmadığı aşikar tabii. Karşılaştırmak da yanlış. 2008′lerin müziği artık pek popüler değil.

  Dysplasia

  @deadhouse, Traced in Air 2008′lerin müziği değildi lakin.

  deadhouse

  @Dysplasia, Cynic için 2008′lerin müziğiydi.

 27. Dysplasia says:

  Yeani, işte.

 28. Masvidal’in cynic’i vasatlığa mahkum sikko bi prog rock grubuna dönüştürmesinin sebebi ne hakikaten çok merak ediyorum. 49 dakikalık cynic albümünde doğru dürüst 2 tane riff yok amk şaka mı bu?

  Albümü dinlerken 6th dimensional archetype girene kadar cynic dinlediğimi hissedemedim. O da güzel parça olduğundan falan değil he, sadece cynic karakteri var diye. Architects of consciousness’ta klavye girince hepten ümidi kestim, sırf “neyse lan yine de cynic’tir” deyip ayıp olmasın diye kapamadım albümü. Güç bela, oflaya puflaya bi şekilde bitirdim. Normalde böyle birkaç dinlemeyle albümü kafamda konumlandırmam da bu albümü sevemeyeceğim o kadar aşikar ki cynic imzası taşısa bile bi daha dönüp bakacağımı çok sanmıyorum. 4 dakika boyunca siksap robot seslerinden ibaret bi parçaya bu yaştan sonra sabredemem. Konseptse de amına koyayım öyle konseptin, atmosferse talukatını sikeyim öyle atmosferin. Bu konsept amaçlı yarak kürek kafa ütüleyen ‘progresif’ pasajların müzikal bi değeri yok abicim, geçiniz. Genç yaşta “ulan adamlar koymuşsa vardır bi hikmeti” deyip 5 dakika boyunca parça ortasında köpek havlaması dinleyebiliyodum. Artık sabredemiyorum bu zırvalığa. Neyse, daha fazla sövmek istemiyorum. Yorumu yazarken albümde sevdiğim şeylerden de bahsedeyim istedim de pek bir şey gelmedi aklıma.

  Türün öncüsü ve en özgün gruplarından birini böyle bir kimliğe sokmak grubun mirasına zarar veriyo kanımca. Seven elbet çıkacaktır da ben dinleyici olarak o limanı terk edeli çok oldu ya, dönmeye de pek niyetim yok açıkçası.

 29. Unanimated says:

  Cynic tarihinin en uzaylı ama sikko albümü

 30. deadhouse says:

  Ebedi bir Cynic hayranı olarak yeterince dinledim albümü. Genel bir özet yapmam gerekirse kendi adıma, hafif bir hayal kırıklığı yaşadım. Albümde bence göze çarpan temel sıkıntı Cynic’in en iyi yaptığı şey, kompleks müzik. Müzik yer yer tıkanıyor, kaybedilen önemli müzik insanlarının Masvidal’de açtığı derin yaralar, müziğe “ilham olarak” dönmemiş. Sanki Masvidal, mükemmelliyetçiliğinden ödün vermiş gibi. Şimdiden söyleyeyim. 25-30 saniyelik genelde konuşma şeklinde geçen şarkılar beni rahatsız etmedi. Bence derin ve katmanlı içerik için güzel bir malzeme olmuş. İlk yorumumda biçim+içerik olarak aşırı iddialı bir albüm demiştim. Yeterince dinledikten sonra belki de ilk kez Masvidal, içeriği biçime tercih etmiş. Duygu yoğunluğu yüksek bir albüm. Anlatılmak istenen şey var. Masvidal haykırıyor, anlatıyor. Ancak müziksel olarak alışılagelen kusursuz Cynic Kompleks Müziği ne yazık ki sadece bölüm bölüm tınlıyor. Başka bir grup yapsa geleceği çok parlak 8.5′luk albüm verecekken, Cynic standartlarında 7′lik bir albüm olmuş. Tekrar dinlemek istediğim şarkılar var. Fakat dediğim gibi albüm beklentimi karşılamadı. Cynic’ten beklediğim vasat üstü eh işte bir albüm değil. Prodüksiyon olarak da albümde sıkıntılar var bence. Akıp giden şarkıların azınlıkta olmasının bir sebebi de bu. Aniden gereksiz şekilde bir enstrüman ön plana çıkıyor. Bu bilinçli bir tercihse doğru bir seçim değil. Cynic müziğinde tüm enstrümanlar yerinde ve ölçüsünde yer alır. Albümde böyle bir sorun da var. Davul performansı olarak ise Matt Lynch’i kutlamalıyım. Darkside’ı andıran kusursuz bir performans sunmuş. Geleneksel Cynic tatları barındırıyor mu albüm, evet ama “olmuş” bir albüm mü hayır. Olmadı Masvidal. Rip Reinert, Rip Malone.

  Canoir

  @deadhouse, imza, mühür, kaşe, kimlik fotokopisi, cv…

 31. Alican Kına says:

  masvidal’ı facebookta takip edenler varsa bu albümün kötülüğüne şaşırmayacaktır herhalde. dayı başka alemlerde yaşıyor bizim dünya ile bağı koparmış.

  Tarum

  @Alican Kına, şamanik cörni mevzusunu diyosan yeni bişey değil üstelik eskisine göre daha toparlı bile olabilir

  alican kina

  @Tarum, 5-6 yıldır takip ediyorum facebookta traced in air’ı filan yaparken psikolojisi nasıldı bilmiyorum ama şu an uzaylılar alemine sesleniyor masvidal. ama bu yıl dediğin gibi son 3-4 yıla göre toparlama var gibi bi ara sürekli uzaylı paylaşıyordu.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.