# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
OBSCURA’dan klip
23.09.2021

Devoured Usurper.

Bir süre önce ciddi kadro değişiklikleri yaşayan ve ardından da %75 oranında geçmiş günlerine dönen OBSCURA, yeni albüm kaydına Aralık 2020′de başlamıştı. Hatırlanacağı üzere OBSCURA’da gitarist Rafael Trujillo, basçı Linus Klausenitzer ve davulcu Sebastian Lanser 22 Nisan’da gruptan ayrıldıklarını açıklamıştı. Üç müzisyen ayrılığın sebebini “müzikal farklılıklar” olarak ifade ederek kalan tek üye ve grubun kurucusu Steffen Kummerer’e teşekkür etmişlerdi. Kadro çalışmalarını sürdüren OBSCURA yeni davulcusunu da David Diepold (COGNIZANCE, AMON DIN, MONUMENT OF MISANTHROPY) olarak açıklamıştı. OBSCURA ardından da orijinal gitarist Christian Münzner ve basçı Jeroen Paul Thesseling ile yeniden bir araya geldiklerini duyurmuştu.

Detaylar da açıklandı. Albüm 19 Kasım’da çıkıyor, kapağından Eliran Kantor sorumlu, bir şarkıda SOILWORK vokalisti Björn gruba eşlik ediyor ve albümün adı da “A Valediction“.

01) Forsaken
02) Solaris
03) A Valediction
04) When Stars Collide (feat. Björn ‘Speed’ Strid)
05) In Unity
06) Devoured Usurper
07) The Beyond
08) Orbital Elements II
09) The Neuromancer
10) In Adversity
11) Heritage

“Devoured Usurper” klibi yayınlandı.

Albüme adını veren şarkının klibi yayınlandı.

Albümden “Solaris”in gitar playthrough videosu yayınlandı.

Şarkı da şöyle.

Davulcu Dşepold’dan bir performans verelim.

29 Nisan’da da grubun “Cosmogenesis” ve “Omnivium” albümlerinde çalan eski PESTILENCE basçısı Jaroen Paul Thesseling aradan geçen 9 yılın ardından OBSCURA’ya geri döndüğünü açıklamıştı. Thesseling bu süreçte 7 telli basa odaklandığını ve pek çok farklı türde gruplarla müzik yaparak kendini geliştirdiğini ifade etmişti.

Ayrılan 3 eleman OBSIDIOUS adlı yeni bir grup kurdular ve yola bu şekilde devam edecekler, hatta 3 müzisyen OBSIDIOUS’ın OBSCURA’nın devamı olacağını da sözlerine eklemişlerdi. Aşağıda ilk şarkılarının teaser’ı da var.

İşte teaser.

4 yıl önce aynı olay VEKTOR’de yaşanmış ve grubun kurucusu David DiSanto dışındaki herkes VEKTOR’den ayrılmıştı. Yine benzer şekilde, 2018′de de THE FACELESS’ın 3/4′ü gruptan ayrılmış, Michael Keene bir başına kalmıştı.

Bu arada OBSCURA’nın esas adamı Steffen Kummerer kısa süre önce “Universe Momentum”un gitar playthorugh videosunu da yayınlamıştı.

  Yorum alanı

“OBSCURA’dan klip” yazısına 106 yorum var

 1. ao says:

  Solaris bunu 3′e katlar

 2. enemyofgod says:

  Normalde Obscura, Morbid worship kısımları şarkıların belli kısımlarında tutuyordu. Şimdi tüm şarkı öyle olmuş ama gayet güzel, albüm içinde daha da güzel duracağına eminim.

  Obscura – God Of Emptiness coverı:

  https://www.youtube.com/watch?v=Rp5vTE7vWiw

 3. Rand al thor says:

  Solaris şarkısı enstrümantal guitar playthrogh videosunu dinledim çok melodik ve tempolu inşaallah her şarkının birde guitar playthrogh videosu çıkar vokalsiz sadece gitarlar ve davullar mermi gibi solo ve riffler

 4. ismail vilehand says:

  Morbid Angelscura

 5. enemyofgod says:

  A Valediction manyak güzel şarkı. Yok böyle bir şey.

  Erhan

  @enemyofgod, +1 Obscura’dan duyduğum en iyi şeylerden biri.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.