# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
MESHUGGAH stüdyoda
20.03.2021

Yaz sonrası ortamlarda.

Son albümü “The Violent Sleep of Reason“ı 2016′da çıkaran MESHUGGAH yeni albüm çalışmalarını sürdürdüğünü Temmuz 2020′de açıklamıştı.

Bu yıl geçtiğimiz yaz aylarında salgın nedeniyle iptal edilen ya da ertelenen festivallere katılmayı planlayan MESHUGGAH, sonradan tekrar düşünmüş ve bu festival tarihlerinin lojistik açıdan kendilerini sıkıntıya sokacak ve yeni albümün finalize edilmesini olumsuz etkileyecek olmasından dolayı, 2021 yazı için planlanan tüm konserlerini iptal ettiğini duyurmuştu. Ekim 2020′deki açıklamaya göre yeni albümün büyük kısmı yazılmış ve 2021′nin sonlarına doğru çıkarılması planlanıyordu. Yeni açıklamaya göre, MESHUGGAH şu anda stüdyoda yeni albümünü kaydediyor. Henüz bir detay yok, bekleyelim elbet gelir.

  Yorum alanı

“MESHUGGAH stüdyoda” yazısına 22 yorum var

 1. SA says:

  En çok beklediğim haber buydu. Ama 1 sene sabretmek gerekecek.

 2. “Destroy Erase Improve”, “Chaosphere” tarzı daha yırtıcı bir şeyler gelse… Var bi hayalimiz.

  Şaka maka umarım biraz farklı bir ilhamla yazarlar yeni albümü de “Koloss” ve “The Violent Sleep of Reason“la aynı kalibrede bir şey yerine daha farklı bir fikir sunan bir şey gelir. O ikisi kötü olduğundan değil, aynı kafa yapısında bir şey yaparlarsa biraz fazla benzer albümler ortaya çıkacağından.

  Misal “DEI” ile “Chaosphere” arasında ve “Chaosphere” ile “Nothing” arasında çok büyük anlayış farklılıkları var. “obZen” de yine farklı bir fikir sunuyordu ama son iki albümde örtüşen ve iki albüm arasında değiş tokuş yapılabilecek şarkılar var. Bunun yaşanmayacağı türde bir şey olmasını bekliyorum yeni albümün.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Farklı bir fikir sunacaklarını sanmıyorum. Son iki albüme benzer olacak bence. Meshuggah bile olsan bir süre sonra tıkanabiliyorsun. Temkinli olmakta fayda var ama bence artık Meshuggah da “kanıksanmış” kategorisine girecek yeni çıkaracağı albümle. Çünkü daha ne yapabilirler ki artık. Çok farklı bir şey olursa bu kez de Meshuggah olmayacak ortaya çıkan şey.

 3. Salata says:

  Bu elemanları dinlemeye nereden başlamalı, bir anlayamadım şu grubun kafasını artık içine girmek istiyorum

  Aura magula

  @Salata, Eğer hırçın müzik dinlerim dersen DEİ,chaosphere,eğer aşırı yavaş dinlerim dersen nothing,eğer depresif severim dersen catch 33,yok ya karışık olsun dersen obzen,koloss,TVSR.Albümlere ısınamazsan şarkı şarkı dinle.

  ismail vilehand

  @Aura magula, Meshuggah ve “depresif” kelimesinin aynı başlıkta geçmesi dumurlara uğrattı. Dünyanın gelmiş geçmiş en duygusuz müziğini yapıyorlar. Ne neşe, ne keder hiç bir duygu yok adamların müziğinde.

  Salata

  @ismail vilehand, @Aura magula Teşekkürler beyler Chaosphere’den başlıyorum denemeye :D

  Aura magula

  @ismail vilehand, Haklısın ama catch 33 meshuggah nın en karanlık tınılattığı albüm bence hatta bak attığım şarkıda thordentalin arkada çaldığı melodiye bak adamı öldürmez süründürür veya ikinci attığıma bak direk ölüm marşı.3.attığımda arkadaki melodi çok fena
  https://youtu.be/u1cO6wqpe8s
  https://youtu.be/PRSE4pEX9RE
  https://youtu.be/u9h6-JBqcNY

  ismail vilehand

  @Aura magula, karanlık kısmı eyvallah, Meshuggah’ın yer yer karanlık tarafı var ama sadece o kadar. Onun haricinde saçma sapan mekanik bir müzik. Kimsenin ne anlama geldiğini bilmediği İngilizce kelimeleri sıraya dizerek şarkı yazıyorlar. Bir insan evladı çıkıp desin ki Meshuggah şu şarkıda şundan bahsetmiş.

  Meshuggah’ı çekici kılan şey bu aşırı duygusuz, saçma sapan mekanik tavırları bence. Şu an Nothing albümünü dinlerken aşırı duygusuzluğun vermiş olduğu hazzı yaşayarak yazıyorum bunları.

  Aura magula

  @ismail vilehand,Katılıyorum.Zaten aşırı duygusuzluk,bozuk ritim,Traş makinesi soundu,sentetik şarkılar, gitara tel diye takılmış inşaat demirleri,saçma sapan sözler meshuggahı çekici kılan,dinlememi sağlayan şeyler.Bunların olmadığı bir meşuga düşünemem.Grubun müziği aşırı saçma olmasa belki bukadar ilgi çekmezdi bile

  ismail vilehand

  @Salata, kişisel favorilerim Koloss ve Nothing ama başlangıç için Chaosphere veya obZen daha iyi gider.

  Dysplasia

  @Salata, Bence Meshuggah’a alışmak albümden ziyade şarkı şarkı olabilir. Çünkü alışık olmayan biri için 1 saat boyunca poliritim üzerine kurulu minimal melodik şarkılar dinlemek karın ağrısı yaratabilir. Şarkı olarak bleed, new millenium cyanide christ, rational gaze, clockworks parçalarını önerebilirim. illa albüm dersen her ne kadar grubu chaosphere ile sevmiş olsam da genel bir albüm olduğu ve bleed’i barındırdığı için obzen diyeceğim.

  Boba Fett

  @Salata, bu gruba bir türlü ısınamamış biri olarak tek beğendiğim şarkısı “I”, tavsiye ederim.

  Salata

  @Boba Fett, Valla iki gündür deniyorum ben de ama pek bi ilerleme yok. Bu kadar mekanik ve duygusuz bir müzikten nasıl bir şey çıkabilirim bilmiyorum. Sanırım asla kafasını yaşayamayacağım gruplardan biri olarak kalacak, neyse gece gece aklıma geldi Disfear dinlemeye gidiyorum ben herkese tavsiye ederim :D

  Boba Fett

  @Salata, Zevk meselesi, çok şey yapmamak lazım ben de müzikten bir şey anlamıyorum. Herkes her şeyi sevecek diye bir şey yok :) Bence bir müziği sevmek için çok uğraşmamak lazım tabi bu sevdiğin grubun yeni albümü falan değilse.

  Salata

  @Boba Fett, Ben eğer en az bir albümünü sevdiğim bir grupsa zaman ayırıyorum bayağı ama yok genel olarak ısınamadıysan bence de geç gitsin olacağı varsa bir gün bir yerden yakalıyor

  Boba Fett

  @Salata, Aynen öyle ben de benzer bir süreci Tool için yaşamıştım, dinledim ve hiçbir şey anlamadım, 6 ay sonra tesadüfi dinleyip anladım olaylarını ve bayıldım. Aklıma gelmişken bir başka öneri de şu olabilir, ilk albüm. Eğer vakit varsa grup ilk ablümden o patlama yaptığı albüme kadar dinlenip ne ediyorlar anlaşılır ve o patlama albümü de daha iyi anlaşılır.

 4. Aura magula says:

  Bu yeni albümde son albümdeki teknik manyaklığın yerini chaospere deki matematik proplemleri alsa,haake tüm şarkıların davullarnı clockworks şarkısındaki teknikle çalsa,albümün sonlarna doğru yavaşlamak yerine aynı hızda devam etseler ve son şarkıyı catch 33 deki depresf melodili şarkılar gibi yapsalar mükemmel olur.

 5. TanSolo says:

  Zaten 2021’de çıkartmayı planlıyorlardı corona sürecinde belki vakit bulup 2020 sonu çıkartırlar diye düşünmüştüm de olmadı. Çok bir şey değişmedi sanki. 9 albüm bekliyordum bu sene, galiba 9’u da çıkmayacak. Neyse sağlık olsun.

 6. SA says:

  Meshuggah ın müziğinin özelliği duygusuz mekanik sarmal ritimli şeyler olabilir ama obzen albümündeki veya chaosphere albümündeki tarzlarının üzerine duygu yükleyerek yeni bir albüm yapmaları onlar için bambaşka bir açılım olabilir. Ben hayal ediyorum da güzel olacağına inanıyorum.
  Duygu derken de baştan aşağı ağlak duygusallıktan bahsetmiyorum. Riflerin içerisine birkaç nota ile yedirilmiş öfke gibi bir duygu mesela. Onlardan böyle bir şey deneyimlemeyi çok isterim.

 7. Aaron says:

  Eksi’ye de benzer bir sey yazmistim burada yineleme geregi duyuyorum. Daha once Meshuggah dinlemis olun ya da olmayin, bu grubu sevin ya da sevmeyin eger ulkenizi ziyaret ediyorsa kesinlikle gidip izlemelisiniz. Her insanin hayatinda bir kere bu grubu gormesi gerekiyor. Inanin bir defa izledikten sonra bana hak vereceksiniz =)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.