# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
Yeni MASTODON albümü grubun şu ana kadarki en güçlü sound’lu çalışması olacakmış
21.03.2021

Muhtemel çıkış zamanı da belli oldu.

MASTODON yeni albüm kaydı için Kasım 2020′de stüdyoya girmişti. Bu albümde ilk kez Grammy ödüllü yapımcı David Bottrill (DREAM THEATER, MUSE, TOOL) ile çalışan grup, yeni albümün önceki çalışmalara kıyasla çok daha güçlü, dolu dolu bir sound’unun olacağını ifade etmiş. Açıklamaya göre albümün yazın çıkması düşünülüyormuş ancak Eylül/Ekim civarı çıkması daha olasıymış.

Davulcu Barnn Dailor’ın Kasım 2020′deki açıklamasına göre, grubun geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden menajerleri Nick John’a adadığı albüm bu açıdan fazlasıyla yıkıcı bir müzik ve atmosfer barındırıyormuş. Dailor bu yüzden albümü dinlerken zorlandığını ifade etmiş. Troy Sanders da kısa süre önce MASTODON’un elinde bir dolu materyalle albüm kaydına hazır olduğunu belirtmişti. Birkaç yıl önce, yaşadıkları şehir olan Atlanta’da bir bina satın aldıklarını ifade eden Sanders, Ember City adını verdikleri binada yerel grupların prova yapması için 17 prova stüdyosu ve zemin katta da West End Sound adlı tam teşekküllü bir stüdyo olduğunu belirtmiş. Grup burada yaptıkları provaların ardından şarkıların finalize edildiğini ve birkaç gün içinde albümün kaydına girişeceklerini ifade etmişti. MASTODON Eylül ayında da toplama albümünde yer alacak yeni şarkısı için bir klip yayınlamıştı.

Grubun davulcusu Brann Dailor da Kasım 2019′da Instagram’daki bir paylaşımında yeni şarkılara yoğun şekilde eğildiklerini ifade etmişti. Dailor 2019 sonunda yaptığı açıklamada da albümü 2020′de çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı. Dailor, önümüzdeki birkaç ayda yeni albümü yazacaklarını ve yıl bitmeden çıkarmayı ümit ettiklerini belirtmişti. Lakin bildiğimiz gibi tüm dünyada işler değişti ve MASTODON albümü de sonraya kaldı. Brann Dailor yakın zamanda yaptığı yeni açıklamada, yeni albümün çok yönlü bir yapısının olduğunu belirtmiş ve “Emperor of Sand“den farklı bir şey geleceğini ifade etmişti. Dailor albümde çalması epey zor, progresif bölümler olduğunu; aynı zamanda hem daha rock karakterli hem de daha hisli tatlar bulunacağını belirtmişti.

Bu arada grup “Bill & Ted Face The Music” soundtrack’i için yazdığı “Rufus Lives” adlı şarkıyı bir süre önce yayınlamıştı.

  Yorum alanı

“Yeni MASTODON albümü grubun şu ana kadarki en güçlü sound’lu çalışması olacakmış” yazısına 34 yorum var

 1. doğu says:

  hunter ‘ın asıl olayı brent hinds’in abisinin o albüm yapılırken bir av kazasında ölmesi. o yüzden albümün adının brother olması bile söz konusuydu. muhasebeci hikayesini bilmiyorum.

  Ahmet Saraçoğlu

  @doğu, evet doğru, onu unutmuşum. Habere ekledim, sağ ol. Muhasebeci olayında da, muhasebecinin eşiymiş, onu da düzelttim.

  Ölen hanımın hayat felsefesi “Pursue happiness diligently” olduğu için grup da şarkının tek cümlelik sözünü “Pursue happiness with diligence” şeklinde yazmış.

 2. Kaan says:

  YIIPPİİ !!!

 3. Berca B. says:

  Mastodon her albümüyle aşırı lezzetli bir grup ama yine de son albümün çizgisinden devam etmeyip biraz daha yırtıcı taraflarına yönelmeleri gerektiğini düşünüyorum. Mastodon’a çok iyi bir grup olmak yetmemeli, özel bir grup olmaya da devam etmeliler.

  Black Thunder

  @Berca B., Mastodon hakkında okuduğum en güzel yorumlardan biri, müthiş açıklamışsınız.

 4. TanSolo says:

  Brann Dailor’ın 40 yıllık kanser hastası annesi kısmında bir yanlışlık olmuş sanırım.

  Bremt Hinds’ın grubu rock grubuna çevirme çabası kabak tadı vermeye başladı. Çok yönlülükten çok anaakıma yaranma çabasına döndü artık.

 5. Exorsexist says:

  Baya beğenmedim şarkıyı. Eğer albümde de böyle olacaksa hiç ugrasmasinlar.

  TanSolo

  @Exorsexist, albümün bu tarz olacağını hiç sanmıyorum, albümden bahsederken kullandıkları kelimelerle bu şarkının uzaktan yakından alakası yok. Saçma sapan bir film için yaptıkları anaakım rock parçası diyip geçmek lazım. Böyle bir film için de Circle of Cysquatch tadında bir şarkı yapmalarını beklemek yanlış olur.

 6. Berca B. says:

  Başkası yapsa belki beğenirdim ama Mastodon yapınca hevesim kursağımda kaldı. Neyse en azından film şarkısı, albüme dahil diyerek keyifleri bozmayalım.

 7. Gökay says:

  Parçayı beğendim ben, sadece Brann Dailor dozunu düşük buldum, o da umarım diğer parçalarda toplanacaktır. Bu arada rahmetli Nick’ in grupla ne zaman fotoğrafını görsem; Mastodon Ahmet Şık ile bir araya geldi sanıyorum. Toprağı bol olsun.

 8. Exorsexist says:

  Yıllardır çizdikleri müzikal yönelimli düşündüğümde çok daha “radio friendly” veya “pop/rock” şeyler olacak şeklinde tahmin ediyorum.

  Dysplasia

  @Exorsexist, Leprous hakkında düşündüklerimi düşünüyorum bunlar hakkında da artık. Heyecanlandırmıyor açıkçası albüm haberi.

 9. chuck says:

  ” çok yıkıcı olduğunu, dinlerken zorlandığını açıkladı”

  bunlar baya dave mustaine açıklaması gibi geldi. her albüm öncesi onun sözleri.

  Kürşat

  @chuck, Ahaha kesinlikle! Hatta devamında “Rust in Peace’ten bile zor riffler…” vs. bekledim ben de

  Opethsevenbiri

  @Kürşat, Crack the Skye’dan bile zor ve kompleks riffler.

 10. koca says:

  “Vurdur hacı” vurdur oradan, bekliyoruz…

 11. Twat says:

  Hrent binds denen otçu gevşek(pardon) metale olan antipatisini kaç yıldır anlata anlata bitiremedi röportajlarda. O yüzden ben de daha radyo dostu/amerikan country rock etkilenimli bir şeyler geleceğini düşündüğümden çok heyecanlı değilim yeni albüme. Canlıda kendisininkorkunç bulsam da kayıtta sesini çok seven biri olarak keşke daha metal etkileşimli bir albümle gelseler diye boşuna bekliyorum. Tamam banjo çaliyorsun, tamam güneylisin onu da anladık ama leviathan, crack ve once more gibi şeyler de var turuncu… (başkasına diyip kendi gevşekleşmek.)

  Erhan

  @Twat, abi deme öyle ya kalbime inecek. Bu senenin en güzel albümü gelsin Mastodon’dan.

 12. TanSolo says:

  Çürüdüm be! En son 1 aralıkta davul kaydı bitti dediniz daha da haber vermediniz. Acele etmeyin, yine çok güzel ve çok özel bir şey yapın da en azından haberdar edin de ona göre beklentiye girelim.

 13. TanSolo says:

  Açıkçası röportajı dinledikten sonra ben albüm böyle bir iddia sahip olmasını anlamlandırdım. Adamın cidden kayıt aşamasında fazla fazla katkısı olmuş. Zaten şahsımca Lateralus bugüne kadar en yapılmış en iyi prodüksiyona sahipti. Mastodon’un da buna uygun bir yapısı var. Güçlü bir sound bu albümden beklediğim ilk şeylerden birisi.

  Ayrıca 15 tane şarkı kaydedilmiş albüm için onu da ekleyeyim.

  koca

  @TanSolo, “şahsımca Lateralus bugüne kadar en yapılmış en iyi prodüksiyona sahipti” +1

 14. Boba Fett says:

  Grind Black kırması bir iş olursa çok iyi olur, olmazsa da kötü olur.

 15. koca says:

  “Şimdiye kadarki en…” ile tanıtılan tüm albümlerden şüphe ediyorum.

 16. deadhouse says:

  Ben de Goregrind/BlackJazz karışımı şeyler bekliyorum.

  Boba Fett

  @deadhouse, köklere dönüş diyosun.

 17. Aura magula says:

  Sludge tarzı bişeyler bekliyorum ama gelecek olan albüm yüksek ihtimalle rock tarzı olacak.Yinede belli değil mastodona.

  Bu arada mastodonla ilgili garip bişey keşfettim.Ne zaman yeni bir albüm gelse bir önceki albümün sondan 2. Şarkısı tarzında oluyor.Mesela leviathan daki sondan 2. Şarkı diğer şarkılara oranla çok daha teknikti ve vokal kullanımı çok daha gelişmişti.Ardından gelen blood mountainda tam o tarz şarkılarla doluydu.Yada CTS albümünden the last baron the hunteri özetliyor.

  Bundan yola çıkarsak EOS albümündeki son şarkı sert olduğu için yeni albüm sludge tarzı veya the hunter tazı bir albüm olabilir.Keşke mastodon sert bir albüm yapsa da rock işini bir salsa ah ulan ah…

  ismail vilehand

  @Aura magula, senin de ağzından bal damlıyor ama bu da olmaz. Mastodon sludge tarzı işlerden uzaklaşalı çok uzun yıllar oldu. Şu an adamlar rock star. Bir daha geriye saracaklarını düşünmüyorum.

  Boba Fett

  @ismail vilehand, Rockstarlığı tattıktan sonra sanmıyorum ki o tarz işlere dönsünler, adamlar hem kaliteli iş yapıyorlar hem de popülerlikleri artıyor, müthiş olay bana kalırsa.

  Aura magula

  @Boba Fett, ismail vilehand haladaha iyi albümler yapıyorlar, haladaha yazdıkları
  bazı şarkılarda aklımı almaya devam ediyorlar ama işte bir şekilde yeni mastodonu eskisi kadar sevemiyorum.İlk üç albümden sonrasını arşivime ekleyemiyorum hep bir eksiklik hissediyorum.

  Brend hindside anlamıyorum.Madem heavy metal sevmiyorsun hardcore çalmaya başla zaten ilk dönemleri bayağı bir hardcore esintili. Sludge yapan bir grubu rocka çevirmek ne alaka yahu hele son albümde vokal dışında hiçbir özellik yok enazından 2014 teki albümlerinde güzel melodiler vardı.Rock tarzlarının en dengeli olduğu albüm the hunterdi, o tarz bişey yapsalar hem eski hemde yeni hayranlar sevecek ama işte…Büyük ihtimal EOS tarzı bişey gelir.

  Boba Fett

  @Aura magula, Ben çok iyi çalsam, bestelesem, sesim de çok iyi olsa gidip küçük kitlelere çalmak istemem ya, para ve hayran isterim mesela, bence bu adamlar hem yaptıkları müzikten memnunlar, hem iyi kazanıyorlar, hem de kendilerini gösteriyorlar eğer çok çok ekstrem işler yapacaklarsa bunu Mastodon altında yapmazlar diye düşünüyorum. Tabi belli olmaz bu işler.

  Bu açıdan teknik death metal grubu üyelerine üzülüyorum, adamlar çok hakim her şeye ama çok ufak bir kitlesi var. Doğru düzgün para da kazanamıyorlar, hatta çok çok afedersiniz bir kaç tane grubun dilendiğini bile biliyorum. Şimdi isim vermeyeyim ama Finli bir adam mıydı neydi,

  Yiğit

  @Boba Fett, zamanında gojira bile malum demeçleri verdiyse tdm grupları napsın. İşçisin sen işçi kal tdm elemanı

  Aura magula

  @Boba Fett, Hak veriyorum ama benim kasteddiğim ilk albüm tarzı bir ekstremlik değil daha ziyade crack the skye veya hunter tarzı rock la metalin dengeli bir şekilde karıştığı bir tarz.Hepsini geçtim bari araya eski tarzlarından birkaç şarkı sıkıştırsınlar da eski hayranlarını da memnun etsinler.20 yıldır üstüne koyarak gidiyorlar şimdi memurluk yaparlarsa çok saçma olur.

  Boba Fett

  @Aura magula, Evet hocam böyle bir iş güzel olabilir fakat ben yine tahminen o yana kayacaklarını düşünmüyorum, tabi belli olmaz bu arkadaşların işleri, bir bakarsın çok farklı bir iş çıkabilir.

  @Yiğit yok vallahi zor iş, emek verirsin de bunun da bir karşılığı olmak zorunda bana kalırsa, belki ben çok iş gibi bakıyorum.

  Aura magula

  @Boba Fett, Aynen, mastodonun ne yapacağı belli değil country bile yapabilirler. Yumuşak şarkılar yazacakları belli ama yinede yeni bişey geleceğine inanıyorum çünkü mastodon herzaman kendini geliştirdi yine kendilerini geliştirecekler:)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.