# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
🎙️🤘🦉 AGRESİF MUSİKİ podcast “Soru Cevap” bölümümüz için sorularınızı bekliyoruz
22.02.2021

Kafamızda deli sorular.

Kardeş sitemiz Musiki Cemiyeti ile birlikte başlattığımız Agresif Musiki podcast yayınlarımız tüm hızıyla sürüyor. Önümüzdeki hafta için sizlerin sorularından oluşan bir “Soru Cevap” bölümü yapmaya karar verdik. Metalle ilgili aklınıza gelen her şeyi Cuma gecesine kadar bu başlığın altına yorum olarak yazabilirsiniz. Daha çok kişinin sorusuna yer verebilmemiz adına herkesin 1 soruyla katılmasını rica ediyoruz. Sorunuzu gerçek adınızla okumamızı isterseniz adınızı soyadınızı sorunuzla birlikte belirtebilirsiniz, yoksa PA kullanıcı adınızla okuruz. Ne kadar çok soru olursa o kadar renkli bir yayın olur, hepinize şimdiden teşekkürler.

Yeni bölümümüz “Gojira: Dünü, Bugünü ve Yarını” da yayında:

Önceki bölümümüz olan “Black Metalin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi”ni de biraz aşağıdan dinleyebilirsiniz. Bu arada Musiki Cemiyeti kanalı da yeni podcast serisi “Ağır Metal Zehirlenmesi”nin ilk bölümünde Pasifagresif kurucusu Ahmet Saraçoğlu’nu konuk olarak aldı ve kendisiyle metale nasıl başladığını tüm detaylarıyla konuştu. Benzer yayınlar için hem Agresif Musiki‘yi hem de Musiki Cemiyeti‘ni takip etmeyi unutmayın.

Pasifagresif’ten Ahmet Saraçoğlu ve Musiki Cemiyeti’nden Mehmet Emrah Konya, Agresif Musiki’nin yeni bölümünde black metalin hayatlarındaki yeri ve öneminden bahsediyor; geçmişten günümüze black metalin kendileri için ne ifade ettiğini anlatıyorlar.

  Yorum alanı

“🎙️🤘🦉 AGRESİF MUSİKİ podcast “Soru Cevap” bölümümüz için sorularınızı bekliyoruz” yazısına 122 yorum var

 1. Arkadaşlar önümüzdeki haftaki bölüm için desteğinizi bekliyoruz. Haftaya soru cevap yapacağız.

  Metale dair istediğiniz her tür soruyu bu yorumun altına cevap olarak yazabilirsiniz.

  Herkesin sorusuna zaman kalması için herkesten 1 soru rica ediyoruz.

  Eğer isminizi okumamızı isterseniz soruyla birlikte isminizi de yazın, yazmak istemezseniz sitedeki kullanıcı adınızla okuruz.

  Cuma gecesine kadar sorularınızı yazabilirsiniz.

  Metalle ilgili olduğu sürece konu sınırlaması yok; herkes sorarsa kısa kısa bir sürü soru cevaplarız, güzel olur.

  Tomas Takke

  @Ahmet Saraçoğlu, enstrüman çalmanın, şarkıları yorumlamadaki etkisi büyük müdür.

  Rzeczom

  @Ahmet Saraçoğlu, black metalin death metale oranla günümüzde bile hala daha yenilikçi, ilginç ya da artık her ne derseniz farklı tınılar, işler ortaya çıkardığını düşünüyor musunuz?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Rzeczom, podcast’te sorunu okurken “Rzeczom’un sorusu” diye söyleyeceğim, “rzeczom” kelimesi Lehçede “jeçom” olarak söyleniyor, “ismim yanlış okundu” deme diye şimdiden söyleyeyim. :)

  Rzeczom

  @Ahmet Saraçoğlu, hahaha, teşekkür ederim. öğrendiğim iyi oldu.

  tahsin

  @Ahmet Saraçoğlu, Metal’in underground bir sanat dali olarak kabul edilmemesi uzucu degil mi? Metalci kavrami buna cok zarar veriyor bence. Bu muzigin kitlesi “Metalciler” yerine “Metal dinleyicileri” veya “Metal geekleri” seklinde olsaydi bu durumla karsilasir miydik? Kisacasi Metal’in underground bir sanat dali olarak kabul edilmemesinin sebebi medya mi “Metalciler” mi?

  Bu arada ismim Tahsin :D

  Aura magula

  @Ahmet Saraçoğlu, son 20 yılda parlayan kendine has tınısı olan herhangibir türde sınıflandıramayacağmız gruplar (Mastodon,gojira,slipknot,mudvayne gibi) metal müziği iyi temsil ediyormu sizce? Yoksa bu gruplar oldschool veya underground olmadıkları için metalin adını kirletiyorlar? Sizce bu tür gruplar metal müziği evriltmişmidir?

  Raddor

  @Ahmet Saraçoğlu, alt türler hakkında internet sayesinde kolaylıkla bilgi sahibi olabiliyoruz. Peki ya önceden; 80′ler, 90′lar ve 2000′lerin başında bunlar nasıl biliniyordu? “Death metal diye bir şey varmış, filanca gruplar bunu icra ediyormuş” diye kim nereden öğrenip yayıyordu ve siz nasıl ediniyordunuz bu bilgiyi? Kaynaklar dergiler ise ne kadar yeterliydi?

  O yıllara ben yetişemedim ama örneğin; 90′larda Slayer’ı black metal diye etiketleyenlerin hayli fazla olduğunu duymuştum. Yine 90′larda Jim Carrey Napalm Death’e thrash metal grubu diyor. Bana da 2005′te müzik hocam Metallica nu-metal grubudur demişti. Belli ki büyük kafa karışıklıkları oluyormuş zamanında. Sizin de bu konu hakkında konuşacaklarınız varsa söyleyeceklerinizi merak ediyorum.

  deadhouse

  @Raddor, Müzik hocan St. Anger’ı dinleyip öyle demiştir bence. Haklı, çünkü St. Anger nu metal albümü.

  Raddor

  @deadhouse, soru uzun olmasın diye detay vermedim ama tam olarak “nu-metal’i Metallica başlatmıştır.” demişti. :D Bunu o zaman “ben nu-metal seviyorum hocam Korn, Linkin Park” dedikten sonra söylemişti. Halbuki sağlam da metalcidir, teknik death sever. Ben yine o seneler net bir kaynağın bulunmayışından olduğunu zannediyorum. Radyoda çalabilen metal = nu-metal’dir diye düşündü herhalde.

  deadhouse

  @Raddor, O tarihte ben de her şeyi nu metal sanıyordum. Metallica’yı ilk dinlediğimde bu çok sert nu metal gibi değil demiştim. :)

  ismail vilehand

  @Raddor, 90′lar başlarından itibaren, MTV’deki “Headbangers Ball” programında; Obituary, Morbid Angel, Bolt Thrower, Napalm Death, At the Gates, Pestilence, Entombed, Death, Benediction ve benzeri grupların klipleri yayınlanıyordu zaten.

  Bak,”MTV” diyorum. O derece.

  Hair Metal gruplarının stadyum doldurması kadar normal bişey bu bence.

  Raddor

  @ismail vilehand, Headbanger’s Ball giderek üvey evlat muamelesi gördü ve azalarak bitti galiba. Ben gece yarısından sonraya attıklarını hatırlıyorum programı. Şimdi tamamen yok diye biliyorum.

  Yiğit

  @Ahmet Saraçoğlu, ben de biraz fantezi sorayım: Ahmet abinin gitar çaldığını biliyorum ama Mehmet abi bir enstrüman çalıyor mu bilmiyorum, enstrümanlarınızda kendinizin olduğu bir grup kurmak isteseydiniz kimleri alırdınız tarihten?

  utkuu

  @Ahmet Saraçoğlu, Gelecek yıllarda metal müzikten beklentiniz neler?

  Misal olarak gelecek 10 yılı düşünürsek hangi grupların veyahut muhtelif türlerin geleceği sizi heyecanlandırıyor?

  Şimdiden teşekkürler.

  Can

  @Ahmet Saraçoğlu, Kariyeri 2000 den sonra baslayan en iyi 10 grup ?

 2. Erhan Yiğit says:

  Megadeth’in ve Exodus’un (muhtemelen) bu yıl çıkaracakları albümlerinden beklentileriniz nelerdir. Hangi albümlerinin kalitesine yaklaşsalar (veya geçseler) memnun olursunuz?

  Erhan Yiğit

  @Erhan Yiğit, kullanıcı adim zaten ismim :D

  Boba Fett

  @Erhan Yiğit, Sevenlerini memnun edecek bir albüm çıkarsalar kafi, açıkçası Megadeth ilk defa albüm döngüsünü kırdı bu biraz heyecan verici onun dışında Dystopia kadar olsa ben tatmin olurum. Exodus’ta kimseyi hayal kırıklığına uğratmaz.

 3. trivago says:

  bence testament tam podcastlik grup. kadrosu los galacticos dönemi real madrid gibi mübareklerin.

 4. Avcı says:

  @Ahmet Saraçoğlu,

  8 Telli gitarın yeni nesil Death Metal – Deathcore gruplarında kullanılması onların tehditkarlıklarını ve karanlıklarını törpülüyor. Bu gitarlar şarkılara çok yapay ve mekanik bir hava katıyor. Bu grupların kullandığı yapay tonun Death Metal ve Deathcore’un geleceğini tehlikeye attığını düşünüyor musunuz?

 5. Rzeczom says:

  gojira bu yıl çıkaracağı albüm için yeni single çıkardığı sırada bu gojira ile ilgili hiç bir şey söylemediğimi ve bu konuda dolu olduğumu, yeni albümlerini çıkardıktan sonra grup ile ilgili dolu dolu bir şeyler paylaşmak istediğimi yazmıştım.

  görünüşe göre gerek kalmadı. ahmet saraçoğlu hemen hemen aklımdaki her şeyi sohbet esnasında söylemiş. teşekkür ederim.

  en azından gojira ile ilgili ilk ve son olarak şunu söylemek istiyorum: benim için artık üzerine konuşulacak bir grup değil. kendilerine müzik yolculuklarında başarılar diliyorum.

 6. Çağrı says:

  Grupların yeni çıkan albümleri neden eskisi kadar vurucu ve etkili olmuyor?

 7. nokturnal says:

  ülkmizde progresif metal ve onun dinleyicileri neden bu kadar karikaturize edcilmiş (veya olmuş) durumda?

  Raddor

  @nokturnal, az önce çok acayip bi görsele rastladım paylaşmam lazım ahaha
  https://eksiup.com/p/3a464450bm4q

  Boba Fett

  @Raddor, Bu çok iyi. Bunun dışında karikatürize edilmeleri bence doğru sadece prog değil trashçi, corecu, nucu hepsi karikatürize edilip dalga geçilsin. Bütün muhafazakarlar müzik dinleyicileri eğer bunu dayatıyorsa dalga geçilsin.

 8. Opethsevenbiri says:

  Çok klişe olacak ancak biraz drama dönsün istedim. Genel kanı olarak sevilen, beğenilen, çok fazla taşlayanı olmayan grup ve albümler arasında sevmediğiniz; millet ne buluyor bunda dediğiniz var mı?

 9. Ouz says:

  ACHROMA RISING’e ne oldu? Ağzımıza bir parmak bal çalıp kayboldunuz ortalıktan. :/ Benim sorum bu olsun.

  12ParmakBağırsağı

  @Ouz, +72827382727272949292. Hayatımda dinlediğim en iyi enstrümantal şarkılardan biriydi Water Devours The Earth.

  enemyofgod

  @Ouz, bu soruyu sonuna kadar destekliyorum. Necrophagist’i saymazsak yeni materyal çıkarmasını en çok istediğim grup herhalde Achroma Rising.

  Dysplasia

  @Ouz, ben geçen sene mi ne sormuştum bu soruyu. Herkes ayrı yerlerde olduğu için zor gibi bir şey demişti. Belki bir güncelleme gelir cevaba.

 10. Mehmet says:

  Sizce Slipknot’ın günümüz metal camiasında
  yeri ve önemi nedir?

 11. Noumena says:

  Müzik gruplarının/müzisyenlerin yaptıkları işten para kazanma oranı ile yaratıcılıklarının ters orantılı olduklarını düşünüyor musunuz? İstisnalar tabii ki var, ama genelde ben böyle olduğunu düşünüyorum. İstisnaya dahil grupların sırrı ne olabilir sizce?

 12. Zeitgeist says:

  Son yıllarda black metalde ki üretimin bu kadar artmasının sebebi nedir? Ele aldığı konular gereği, dünyanın gittikçe boktan bir yer olmasına karşı bir tavır mıdır black metal? Buradan çıkarmamız gereken sosyolojik bir mesaj olduğunu düşünüyor musunuz?

  Adım Muhammet.

 13. Rust in Peace. says:

  Her fazla nota basan, birçok riff kullanan grup için progresif sıfatının kullanılmasını doğru buluyor musunuz? Sonuçta progresif kelime anlamı olarak ya da en azından metale uyan anlamını alırsak ilerleyen, gelişen anlamında. Death, Opeth gibi gruplarla bunları taklit eden grupların aynı sıfatla anılması bana saçma geliyor ama sınıflandırmak için başka bir kelime de bulamıyorum açıkçası.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.