# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
GOJIRA’dan yeni albüm detayları ve klipli yeni şarkı
17.02.2021

Fortitude.

Son albümü “Magma“yı 2016′da çıkaran GOJIRA yeni albümü için yoğun şekilde çalıştığını Mayıs 2019′da açıklamıştı. Aradan geçen yaklaşık 2 yılın ardından GOJIRA yeni albüm detaylarını sundu. Albümün adı “Fortitude” ve 30 Nisan’da ortamlarda olacak.

Detaylar şöyle.

01. Born For One Thing
02. Amazonia
03. Another World
04. Hold On
05. New Found
06. Fortitude
07. The Chant
08. Sphinx
09. Into The Storm
10. The Trails
11. Grind

Albümden “Born for One Thing” klibiyle birlikte yayımlandı.

“Another World” de Ağustos 2020′de yayımlanmıştı.

  Yorum alanı

“GOJIRA’dan yeni albüm detayları ve klipli yeni şarkı” yazısına 93 yorum var

 1. Opethsevenbiri says:

  Kapak güzelmiş…

 2. koca says:

  Another World’ü çok beğenmiş biri olarak Born For One Thing beni hemen hiç tatmin etmedi. Çok düz, haddinden fazla tekrarlı ve orijinal olmaya çalışıp sınıfta kalan bir beste bence. Ayrıca bu iki şarkıyı aynı ses sistemiyle, aynı kaynaktan (spotify) ve aynı ses seviyesinde dinlememe rağmen, Another World çok daha net bir prodüksiyona sahip gibi geldi bana. Acaba sorun bende mi yoksa Born For One Thing herkeste mi boğuk tınlıyor?

  TanSolo

  @koca, bana da born for one thing’in prodüksiyonu daha düzgün geldi. Fakat genel olarak sıkıntıyı Joe’nun prodüksiyonu olarak görüyorum. Maalesef çok iyi değil bu işlerde, herhalde egosuna yediremiyor da kendi yapıyor hala.

  koca

  @TanSolo, çok ilginç, birkaç kez daha denememe rağmen hala aynı problemi yaşıyorum. Hatta Youtube’dan bile bir deneme yaptım ama sonuç değişmedi. Sanırım problem bende:)
  Size katılıyorum, müzisyenlerin “kendi müziğimi en iyi ben aktarırım” egosu çoğu zaman iyi sonuç vermiyor. Bir Steve Harris vakası yok burada belki ama ortaya çıkan şey hakikaten kulak tırmalıyor.

 3. Boba Fett says:

  İki şarkıyı da dinlemedim, dinlemeyi de düşünmüyorum albüm çıkana kadar ama yorumlara baktığım kadarıyla sadece burada gömülmüş bu kadar, ilginç.

  Opethsevenbiri

  @Boba Fett, Gojira’nın üstünde inanılmaz bir hype var. Millet ne yapsalar yerim kafasında bakıyor. Benim de gördüğüm yorumlar çoğunlukla pozitif olmakla beraber şarkının neden ve nasıl iyi olduğundan çok ”Gojira çok iyi grup değil mi arkadaşlar?” çizgisinde.

  Ben de grubu çok sevmekle birlikte bariz bir şekilde FMTS’dan bu yana çok keskin olmasa da ağır ağır aşağı yöne bir ivme kazandıklarını düşünüyorum.

 4. dr. peter lake says:

  Çoook kişisel bir yorum olacak ama bana göre her şey şununla başladı:

  http://www.pasifagresif.com/2012/02/gojira-vokalistinden-grubun-mali-durumuna-dair-aciklama/

  Düşünsenize neredeyse her biri kendi alanında başyapıt sayılabilecek The Link, From Mars to Sirius, The Way of All Flesh gibi albümler yapmışsınız. Ama buna rağmen durumunuz şu:
  “Bazı aylar biraz daha fazla gelirimiz oluyor, o zaman yeni bir gitar falan alabiliyoruz. Ama bir araba veya ev almak çok zor, çünkü bir yere bağlı, maaşlı çalışan insanlar değiliz, üstelik sigortamız da yok. Sadece müzik anlaşmalarımız var ve bir bankayla görüşmeniz gerektiğinde bu hiçbir işe yaramıyor. Yıllar önce kendime ait bir evim olmasını istiyordum, hâlâ da istiyorum.”

  Bu noktada Joe reis “sikerim biz mi kurtaracaz lan metal müziği? Gidip daha radyo dostu, hit işler yapalım.” kafasına girdi gibi geliyor bana. Ki durum böyle bile olduysa kimse bok atamaz adama. Lakin işte olan onları gerçekten seven kitleye oluyor. Yazık ya grup resmen kendi kendisinin uyduruk bir klonuna dönüştü.

 5. Opethsevenbiri says:

  Duplantier’lerden bir tanesi Magma için Gojira’nın Black albümü demişti. Load/Reload dönemine girdik sanırım.

 6. Oğul says:

  Genellikle her grubu kendi standartlarına göre değerlendirmeyi seviyoruz. Bana göre bu bir hata ve en çarpıcı örnekleri ise In Flames, Opeth, Dream Theater gibi gruplar. Opeth’in son albümü şahane olmasına rağmen çok yerildi çünkü kendi standardına göre albümün diskografide tutunduğu yer orta-alt sıralardaydı. In Flames ise kulağa iyi gelen ama davayı satan bir müziğe döndü. Yeni bir Industrial Metal grubu diye piyasaya çıksalar hype üstüne hype yağardı son albümlerinde. Dream Theater’da da durum -sürekli albüm çıkarıyosunuz, viyu viyu viyu sesi be abicim- noktasına geldi. Halbuki albümler kötü albümler değil. Sadece Awake, SFAM dinleyen insanlar haliyle son yıllarda çıkan işleri beğenmiyor.

  Bu sebeple ben grupları dinlerken geçmişlerini hep unutup anlık duyduğumu yorumlarım ve bunu başarabildiğime inanıyorum. Gojira’nın çıkan 2 şarkısını da bu mentaliteyle dinlememe rağmen maalesef pek beğenemedim. Bu önemli bir sorunu işaret ediyor bence.

 7. Deathamphetamine says:

  Valla ben Born for One Thing’i beğendim. Albümün geri kalanı da bu düzeyde olacaksa şahane. Another World için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

  Yukarıda yazılan yorumlara katılmıyorum. Born for One Thing klasik orta karar bir Gojira şarkısı. Evet, aman allahım denecek bir yaratıcılığı yok. Zaten bi grubun onlarca albüm aynı yaratacılığını korumusanı nasıl beklersiniz ki? Gojira The Link, FMTS ve The Way We All Flesh gibi metal tarihine adını yazdıracak orijanillikte işler yaptı. Şuanda kısmen onun ekmeğini yiyorlar. Eee napak, taş mı yesinler?

 8. Avcı says:

  Bu kadar sıradan bir şarkının 6 günde 1.4 Milyon Kez izlenmesine inanamıyorum. Aynı ülkeden çıkan ve Gojira’dan daha kaliteli ve daha ekstrem olan Benighted’in bu ( https://www.youtube.com/watch?v=v1W9Rk4gjjY ) şaheseri 7 yılda sadece 410 Bin kez izlenirken Born For One Thing’in bu kadar ilgi toplaması hayatın adaletsizliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

  TanSolo

  @Avcı, her açıdan anlamsız kıyas

 9. Bora says:

  Tıpkı ilk şarkı gibi yine oldukça akılda kalıcı, kararında gazı eksik etmeyen temiz şarkı olmuş. Ben şahsen beğendim. Albümde 2,3 tane bunların üzerinde şarkı varsa da uzun zaman döner benim kulaklıklarda.

 10. owlbos says:

  Öncelikle FMtS hayatında en sevdiği ilk 3 albümden biri olan ve Magma’yı en başarısız Gojira albümü olarak gören birisi olarak yeni albümün şarkılarını dinleyip standart Gojira değerlendirmesinde bulundum, yeni albümden pek bi ümidimde yok açıkcası, öyle kafayı yiceğimi flan hiç sanmıyorum.

  Gojira – Another World’ün klibini bugün tekrar izlerken @Loudwire’ın klibe yazdığı trent yorumu gördüm ve şarkı biraz daha lezzetli hale geldi. ”Somewhere in the ocean, whales are slam dancing to this majestic song” Gojira o kadar büyük bir grup ki sadece gözlerini kapatman ve bunu düşünmen olaya bambaşka bir boyut katabiliyor.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.