# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
OBSCURA yeni albüm kaydına başladı
28.12.2020

Yeni kadro yeni albüm.

Yakın zamanda ciddi kadro değişiklikleri yaşayan ve ardından da %75 oranında geçmiş günlerine dönen OBSCURA, yeni albüm kaydına başladı. Grup 2021 yılında çıkacak albüm için Fredrik Nordström’le birlikte çalışacak.

Hatırlanacağı üzere OBSCURA’da gitarist Rafael Trujillo, basçı Linus Klausenitzer ve davulcu Sebastian Lanser 22 Nisan’da gruptan ayrıldıklarını açıklamışlardı. Üç müzisyen ayrılığın sebebini “müzikal farklılıklar” olarak ifade ederek kalan tek üye ve grubun kurucusu Steffen Kummerer’e teşekkür etmişlerdi. Kadro çalışmalarını sürdüren OBSCURA yeni davulcusunu da David Diepold (COGNIZANCE, AMON DIN, MONUMENT OF MISANTHROPY) olarak açıklamıştı. Şimdi de gitariste dair açıklama yapıldı ve grup orijinal gitaristi Christian Münzner’la yeniden bir araya geldiklerini duyurdu. Böylelikle OBSCURA’nın “Cosmogenesis” ve “Omnivium” kadrosu davulcu Hannes Grossmann hariç tekrar birleşmiş oldu. Bu sayede Steffen Kummerer’in geçen günlerde neden “Cosmogenesis”ten “Universe Momentum” playthrough videosu yayınladığı da anlaşılmış oldu. O videoyu da aşağıdan bir yerden izleyebilirsiniz.

Davulcu Dşepold’dan bir performans verelim.

29 Nisan’da da grubun “Cosmogenesis” ve “Omnivium” albümlerinde çalan eski PESTILENCE basçısı Jaroen Paul Thesseling aradan geçen 9 yılın ardından OBSCURA’ya geri döndüğünü açıklamıştı. Thesseling bu süreçte 7 telli basa odaklandığını ve pek çok farklı türde gruplarla müzik yaparak kendini geliştirdiğini ifade etmişti.

Ayrılan 3 eleman OBSIDIOUS adlı yeni bir grup kurdular ve yola bu şekilde devam edecekler, hatta 3 müzisyen OBSIDIOUS’ın OBSCURA’nın devamı olacağını da sözlerine eklemişlerdi. Aşağıda ilk şarkılarının teaser’ı da var.

İşte teaser.

4 yıl önce aynı olay VEKTOR’de yaşanmış ve grubun kurucusu David DiSanto dışındaki herkes VEKTOR’den ayrılmıştı. Yine benzer şekilde, 2018′de de THE FACELESS’ın 3/4′ü gruptan ayrılmış, Michael Keene bir başına kalmıştı.

Bu arada OBSCURA’nın esas adamı Steffen Kummerer kısa süre önce “Universe Momentum”un gitar playthorugh videosunu da yayınlamıştı.

  Yorum alanı

“OBSCURA yeni albüm kaydına başladı” yazısına 46 yorum var

 1. Ya bu “düuşbeg kurucu eleman sendromu” daha ne kadar canımızı yakacak… Sokam böyle işe. Bugüne kadarki en iyi davulcu Sebastian’dı, diğer iki eleman da gayet iyiydi.

  “Akroasis”teki inanılmaz soloları yazan Tom Geldschläger de çok tatsız kovulmuş, yazdığı şeylerin kredisi de verilmemişti. Bu Kummerer baya barzo bir herif belli.

 2. Börbır says:

  Şimdi ayrılık haberinden hemen sonra kendileri grup kurmuşlar teaser da yayınlamışlar ona bakıcaz artık. Yeni gruplarına Tom Fountainhead abimizi de alıp ortalığın mına koysalar keşke.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Börbır, haberi girerken yeni grubu yazmayı unutmuşum, sağ ol hatırlattığın için onu da ekledim.

 3. Yeni grubun isminin de OBS- diye başlaması tatlı bir tesadüf mü acaba…

  Börbır

  @Ahmet Saraçoğlu, Basçı Linus Instagramda soru cevap yaparken biri neden ayrıldınız diye sormuştu cevabının sonunda Diluvium’u sevdiyseniz Obsidious’a bayılacaksınız tarzı bir şey söylemişti. Yani tesadüf değil gibime geliyor

  Emre

  @Ahmet Saraçoğlu, başçı kendi açıklamasında Obscura’nın devamı olduklarını açıkça söylüyor. Kummerer kurucu üye olduğu için ismi ona bırakmayı kabul ettik, diyor hatta.
  Benim anladığım şu:
  Bu üçü son albümün önemli bir kısmını yazmış. Gruptaki etkinlikleri gittikçe artmaya başlamış. Mutlak hakimiyetini yitirme riskiyle karşılaşan esas oğlan da “Üçlü çete darbe yapmaya çalışıyor” diye bu durumu bozmuş.
  Çok bildik bir hikaye. Bu tarz “şeflik” düzeninin hakim olduğu yapılarda sayısız defa görülmüş bir durum. Yalnız eleman gayet başarısız bir “Stalinist” imiş (Hö?!). Bu tarz durumlarda gruptaki zayıf halkayı belirleyip sana karşı biriken enerjiyi ona yönlendirirsin. Yani bloku komple karşına almazsın, onları birbirine düşürürsün!
  Haha.

 4. Exorsexist says:

  Grupta her ayrilan kendi grubunu kurdu. Steffan bana birisini andırıyor.

 5. deadhouse says:

  Alakasız ama Michael Keene’e ne oldu? İnanılmaz seviyede sükse yapıp ardından kayda değer hiçbir şey yapmaması tuhaf. Tembelliğin böylesi.

  Emre

  @deadhouse, merak edip baktım. 17 Ekim’de şöyle yazmış:

  “Hello Twitter. Long time no see. Just an update. I just bought an amazing house and recording studio, I’m engaged to be married and a TWO Faceless releases are currently being worked on! Can’t wait to show you what I’ve been working on!”

  The Metal Archives’e göre The Faceless sadece bu arkadaştan ibaret. Zaten bu noktadan sonra kadroya dahil olacak üst düzey müzisyen bulması zor.

  deadhouse

  @Emre, Üretim sıkıntısı mı çekiyor bunlar anlamadım ki. İlham mı gelmiyor, istek mi yok. Nasıl bir şey bu. Bence orta sınıf olayıyla çok ilgisi yok. Para var, sanata gerek yok anlayışı mı olur. Eğer gerçekten böyle düşünüyorlarsa, saygınlıklarını azaltan bir yaşam şekline sahip olduklarını gösterirler.

  Emre

  @deadhouse, Michael Keene’in temel sıkıntısı çokça ifade edildiği gibi eroin bağımlılığı. Atlatabildi mi veya atlatmak istiyor mu bilemiyorum, ama benim kendisinden hiç ümidim kalmadı. En yetenekli metal müzisyenlerinden biriydi oysa.

  Exorsexist

  @Emre, Gerçekten çok yazık. Sanırım uzun da bir süredir devam ediyor. Bir insannın kendine yapabileceği, hele de genç yetenekli bir müzisyensen, en kötü şey.

  Dealer

  @Emre, Sorunun bağımlılığı olmadığını ancak çok yüksek egosu ve kendi seviyesinde müzisyen bulamamasından ötürü kimseyle uyuşamadığı belirtilmişti daha önce. Bunun ezikliğiyle de uyuşturucu bağımlılığı üzerinden aşağılanıyormuş.

  Emre

  @deadhouse, bu arada Kummerer’in durumu -hiç değilse şimdilik- Keene ve DiSanto’dan farklı bence. Üretim ritmi gayet iyi ve her albümde Obscura müziği olgunlaşıyor. Her albümünün bir öncekinden daha iyi olduğunu iddia etmiyorum, ama her albümde genel olarak üzerine koyuyor. Kummerer bence gene hayvan gibi iyi müzisyenler bulacak ve yine akıl alan bir albüm yapacak. Zaten ayrılıkla ilgili açıklamada yeni albüm için bu yaz stüdyoya girileceği belirtiliyor.

  Exorsexist

  @Emre, Fakat Disanto’nun olayı farklı. Kendisi sanırım psikolojik olarak sıkıntılı birisi. En son Instagramda kız arkadaşına şiddet uygularken görüntüleri vardı. Tam bir wifebeater çıktı.

  Emre

  @Exorsexist, evet, DiSanto saçmaladı, ama işin grup üyeliği kısmında diğer ikisi de gayet sorunlu tipler.
  Bu arada, DiSanto’nun dediğine göre Vektor hep şiddetli iç gerilimlerle var olmuş. Hatta son albümün konsepti direkt bu grup içi çatışmalarmış. Olaya bak!

  Exorsexist

  @Emre, çok ilginç, bunu duymamıştım.

 6. Emre says:

  Progresif death gruplarından hiçbirinin belli bir ölçeği aşamaması çok ilginç. Parlayıp parlayıp sönüyorlar. Bunun temel sebeplerinden biri bence bunların çoğunun gruptan ziyade solo proje olması. Tabii temel idoller Chuck ve Muhammet olunca kolektivite de önemsemiyor. Bir de, çok teknik bir müzik olduğu için bu tarzı seçenler genelde orta sınıf ailelerden gelme. İlk dönem heavy metal müzisyenlerinin başarılı olamama durumunda başlarına gelecek şey fabrikalarda çürümekti. Bu yüzden deli gibi asılıyorlardı gruplarına. Bu arkadaşların öyle dertleri yok haliyle ve fazlasıyla rahatlar.

 7. Aaron says:

  Benim icin cok uzucu bir haber. Gecen yil Diluvium ve Akroasis albumlerini olesiye dinleyip bir de uzerine canli izleme firsati yakaladiktan sonra tam olarak fani olunabilecek gruplar listesine ilk siraya yazmistim bu adamlari. Hayal kirikligimi gizleyemiyorum.

 8. Exorsexist says:

  Jeroen Paul Thesseling tekrar gruba katılmış

  Exorsexist

  İkinci gitarist olarak Jeff Loomis, davulcu Mike portnoy olacak bence

 9. tahsin says:

  Bu iş gittikçe tellioğulları vs seferoğullarına dönücek gibi.

 10. Boba Fett says:

  Geçen bayan thrash metal grubundan 2 karı ayrılmıştı, onlarda katılırsa kadro tamamlanır. Ayrılan elemanlarda Vektor çatısının altında birleşirse müzikal açıdan çok iyi olur.

 11. Gundelfingen says:

  Ulan zaten bula bula adam gibi iki tane grup bulabildim fretless bas kullanan eyvahlar olsun derken neyse ki fretless bass olayından vazgeçmedi Kummerer. Vektor olayını henüz bünyem tam atlatamamışken bu kötü oldu ama Obscura gibi tek adam gruplarına bi bok olmaz. Sonuçta ruhu veren adam grupta duruyor. Zaten Rafael’i gözüm tutmamıştı, yetenek bakımından değil tabi, ruh bakımından. Tom Geldschläger’in (Fountain Head) Akroasis’teki sololarından sonra Dilivium soloları bana biraz fazla “jazz” gelmişti. Neyse mevzu çok net, her tek adam grubunda olduğu gibi Kummerer “Agalar beste olayı bende, karışmayın” dediği için muhtemelen ve heriflerin de her biri ayrı bir şarkı yazma gurusu olduğundan daha fazla devam edemedi. Adam akıllı bir lead ve baterist bulacaktır, sonrası bildiğimiz gibi.

 12. Exorsexist says:

  Adamlar davulcu olarak David Diepold’u almış, Yuh! Youtube’daki videoları efsaneydi. Daha iyi bir tercih olamazdı.

  hemen Obscura videosu atmış

  https://www.youtube.com/watch?v=A5tLh_LvkMU

  efsanevi Nile cover

  https://www.youtube.com/watch?v=eS8gwlb7tqk

  hayvani cattle cover

  https://www.youtube.com/watch?v=lKFy0VnXMRU

 13. Exorsexist says:

  Kadro all star gibi. Gitarist olarak da kesin yıldız bi isim olur. Diepold in büyük hayranıyım

  Exorsexist

  gitarist adaylari

  1. Ahmet Saraçoğlu
  2. Muhammed suicmez
  3. Trey azagthoth

  Ahmet Saraçoğlu

  @Exorsexist, ahah. Rafael tam Steffen’ın dişine göreydi; tecrübesiz, istediğini yaptırabileceği aşırı yetenekli genç gitarist. Diepold’a da aynı şekilde abi gibi davranabilir. Adam belli ki grupta tek ego kendisi olsun istiyor. Thesseling zaten ne yapacağını bilir.

  Gitarist olarak da yine Rafael gibi no name birini alırsa şaşırmam. YouTube’a “Obscura guitar cover” yazıp izlenme sayısına göre sıralayarak bakmış olması büyük ihtimal diye düşünüyorum.

 14. Exorsexist says:

  @Ahmet Saraçoğlu, en son açıklamasında ”ben compromise yapacak adam değilim” dedi zaten. Gruptan ziyade kişisel projesi olarak görüyor galiba. Tüm gruba uzun kollu siyah sweatshirt giydirmesinden de belli. Gerçi yaptığı bütün playthrough videolarında soloları dahil kendisi çalıyor, yani solo gitaristi sadece araya renk katsın diye aldığı ortada.

  Yarın telefonun çalsa ”hallo Ahmet ben Obscura’dan Stefan, bi albüm çalışmamız var, ikinci gitarist olarak seni düşünüyorum, Doyşlanda gelir misin?” dese gider misin?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Exorsexist, ahah hayatta gitmem, hiç kasamam valla.

 15. 17 tane zili var hayvan çocuğunun.

 16. hickdead says:

  steffen’ın uzun saç kriterinden vazgeçmesi umut verici.

  Exorsexist

  @hickdead, Sırada uzun kollu siyah sweat shirt var. Tek tip giydiriyor bütün grubu, tam bir kontrol freak.

 17. Ulan var ya o kadar net içime doğmuştu ki… Daha 2 gün önce şuraya yazacaktım, sonra unuttum yazmadım.

  Bu arada daha metal-archives ve yabancı haber kanalları dâhil hiçbir yerde verilmedi bu haber, basçı Jeroen Paul Thesseling bana ve metal basınından birtakım insanlara direkt mail atarak haber verdi bu olayı ahah

 18. Exorsexist says:

  bu mu lan? Artık Münzner mi kaldı? son solo albümü bile keyifsiz ve sıkıcı. Sahşen davulcuya ne kadar sevindiysem Christian’ın dönüşüne o kadar üzüldüm.

 19. enemyofgod says:

  Sıradaki albüm bomba olacak

 20. dice says:

  bence bu kadro daha iyi oldu. thesseling zaten başlı başına ayrı bir olay.

 21. Aaron says:

  Su an ellerimi ovusturup ayni doneme denk gelecegini dusundugum bir tane Obscura bir tane de Obsidious albumu bekliyorum. Bu ayrilik yine bize yarayacak =)

 22. Emre says:

  Münzner’in tarzını ve bestelerini beğenmeyen biri olarak bu haber canımı sıktı bayağı.

 23. Münzner Obscura’dan ayrı olduğu yıllardaki solo kariyeriyle korkutuyor açıkçası. Solo albümlerinin büyük oranda sıkıcı olduğunu düşünüyorum, bu haber benim açımdan da süper bir haber değil.

 24. enemyofgod says:

  Nuclear Blastla anlaşmışlar şimdi de

 25. opethian37 says:

  isabet olmuş, eski kadro candır. 7 telliyi duymak için sabırsızlanıyorum!

 26. ihsanoird says:

  Yeni davulcunun aktif gruplarından Cognizance geçen yıl çok iyi bir melodik/teknik vefad metali albümü çıkarttı ama nedense arada kaynadı gitti. Baya sevmiştim

  https://open.spotify.com/track/08EFlTBIYASgqKvpOHdlWD?si=X9RWe4g7TuKdf6PTpvotyQ

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.