# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
ENSLAVED yeni albüm detaylarını sundu, albümün çıkışını erteledi
25.03.2020

Mayıstan sonbahara.

ENSLAVED Mayıs 2020′de çıkması planlanan yeni albümünün kaydı için 2019 sonunda stüdyoya girmişti.

ENSLAVED yaptığı açıklamada, dünya genelinde yaşanan salgın nedeniyle Nuclear Blast’le konuştuklarını ve albümün bu dönemde çıkmasının iyi olmayacağına karar vererek çıkışı sonbahara ertelediklerini duyurdu. Albümün adı “Utgard” ve detayları da şöyle.

01. Fires In The Dark
02. Jettegryta
03. Sequence
04. Homebound
05. Utgardr
06. Urjotun
07. Flight Of Thought And Memory
08. Storms Of Utgard
09. Distant Seasons

Yeni albüm, 10 yıldır çeşitli vesilelerle gruba destek olan ve başka projelerle Ivar’la birlikte çalışan yeni davulcu Iver Sandøy’un ilk ENSLAVED kaydı olacak. ENSLAVED son albümü “E“yi 2017′de çıkarmıştı.

  Yorum alanı

“ENSLAVED yeni albüm detaylarını sundu, albümün çıkışını erteledi” yazısına 12 yorum var

 1. E’den iyi olsun lütfen.

  crowkiller

  @Ahmet Saraçoğlu, sence bu grubun albümlerini hangi sıra ile dinlemeli? Ya da en iyiden en kötüye sıralayabilir misin?

  Ahmet Saraçoğlu

  @crowkiller, öyle bir sıralama yapmak mantıklı olmaz bence. Çok değişken albümleri olan bir grup. Black metal ile progresif rock arasında gidip gelen bir kariyerleri var. Başlarda saf black metal, viking metal, BATHORY etkileri varken zaman içinde çok değişiyorlar. Ama Opeth’vari bir eskiyi terk etme değişimi değil.

  “Vertebrae” incelemesinde şöyle demiştim:

  ““Eld” ile ilk farklılık sinyallerini veren, “Blodhemn” ve “Mardraum: Beyond the Within“ile önceki işlerinden ayrılmaya başlayan, “Monumension” ile kimi dinleyicilerini kaybeden, “Below the Lights” ile eski güzel black metal günlerini özleyenlere dahi “oha” dedirten ENSLAVED, artık durdurulamaz bir evrim makinesine dönüştüğünü kanıtladığı “Isa” ve “Ruun“la birlikte, black metalden çok daha fazlası (kötü bir şey demedim) olduğunu göstermiş, progresif black metal gibi hiç de açıklayıcı olmayan saçma sıfatlarla anılır olmuştu bildiğiniz gibi. “Vertebrae” bunu da bir adım öteye taşıyor.”

  “Vertebrae”den sonraya bakarsak bence “Axioma Ethica Odini” en iyi albümleri. Hatta dinlediğim en iyi albümlerden biri. Sonrasındaki “Riitiir”, “In Times” ve “E”yi bütün olarak içselleştiremedim. Çok sevdiğim şarkılar var ama öncesindeki albümlerin havasını alamıyorum. O yüzden “”E”den iyi olsun lütfen” dedim. Yoksa “E”nin herhangi bir eksiği olduğundan değil.

  Bana sorarsan, ki sormuşsun; eski ve yeni ENSLAVED’in tamamının en iyi harmanı olduğu için “Axioma Ethica Odini”yle başlamak iyi bir fikir. Sonra “Ruun”u öneririm. Geri kalanı cidden bambaşka müzikal karakterler içerdiğinden sana kalmış. Tahmin edilebileceği üzere ilk dönemleri çok daha black metal, sonra dönemleri çok daha progresif yapıda.

  Ama Enslaved’e dair en iyi şey, ne yaparlarsa yapsınlar kendi karakterlerini katabiliyor olmaları. Geçtim black’i, progresif’i, RnB ya da smooth jazz yapmaya karar verseler bile “Enslaved la bu” denebilecek kimliği o müziğe katmayı başarırlar.

  crowkiller

  @Ahmet Saraçoğlu, çok teşekkürler, Mardraum: Beyond the Within isimli albümlerini daha önce dinledim ve sevmiştim, diğer albümlere göre daha kolay anlaşılır bir çalışma gibi geldi, bahsettiğin albümlere de bakacağım. Bu arada şu sıralar vikingleri izliyorum, fena dizi değil, bu diziyi izledin mi? izlediysen sence gerçeği yansıtıyor mu?

  Ahmet Saraçoğlu

  @crowkiller, çeşitli yoğunluklar nedeniyle dizi izleme alışkanlığım uzun zaman önce bitti. Vikings’den haberdarım ama hiç izlemedim, bir fikrim yok.

  crowkiller

  @Ahmet Saraçoğlu, anladım

 2. Melkor says:

  Enslaved E albümü ile diğer gruplara nazaran daha kaliteli şekilde progresifleşti. Ama daha fazla yumuşarlarsa beni çok büyük üzerler.
  Herbrand gitti, bu albümde cato da yok Nasıl bir albüm gelecek merak ediyorum.

 3. deadhouse says:

  E’nin yanına bile yaklaşırsa kulaklarımın pası silinir. E muhteşem bir albümdü.

 4. Boba Fett says:

  Son albümleri ile kalite çok arttı, son işlere benzer şeyler çıkartılarsa efsane olur.

 5. Melkor says:

  20 martta single+klip geliyor.

  Melkor

  @Melkor, Vazgeçmişler xd

 6. İlker says:

  Kapağı çok sevdim.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.