# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
Çoğunluk Tarafından Sevilen Ama Bizim Isınamadığımız Gruplar
| 14.06.2019

Dök içini rahatla.

Bir tartışma başlığından daha merhaba. Haziran sıcağı etkisini gösterirken entrika ve sansasyon dolu bir konuyla karşınızdayız. Bu hafta metal dünyasının çoğunluğu tarafından sevilen ancak bizim bir türlü ısınamadığımız gruplardan söz edelim istiyoruz.

Bir sebebi olsun olmasın, herkesçe övülen kimi gruplara mesafeli yaklaştığımız, başkalarının bu gruplarda ne bulduğunu anlamadığımız olmuştur. Tahmin edileceği üzere burada “davayı sattılar, çok bozdular, artık sevmiyorum”dan ziyade en başından beri ısınamadığımız, pek çok insan dinlemeye doyamazken bizim ilginç bir yanını bulamadığımız, belki de bize bir şekilde itici gelen gruplardan bahsediyoruz.

Bu hafta bu gruplardan örnekler vererek, tercihen gerekçelerini de açıklayarak içimizi dökelim; belki de bazı gruplara alışamama, onları sıradan bulma konusunda yalnız olmadığımızı görelim istiyoruz.

İç dökmeli, rahatlamalı, yer yer atarlı yorumlar diliyor, buyurun sohbete diyorum.

Not: Konu önerisi için Ece Çetinel’e teşekkür ederiz.

  Yorum alanı

“Çoğunluk Tarafından Sevilen Ama Bizim Isınamadığımız Gruplar” yazısına 174 yorum var

 1. Oğuzhan says:

  Ghost
  Opeth
  ve evet, Slayer…

  ayrıca Judas Priest diyen olursa keserim

 2. infortunatus says:

  Pantera, Gojira ve Iron Maiden aklıma gelen ilk gruplar oldu.

  Thrashçiyiz thrahsçi \m/

 3. Berke says:

  Opeth (alışamadım bi türlü)

  Judas priest (özür dilerim)

  Anthrax (seven var mı merak ediyorum)

 4. Hsn says:

  Slipknot (klasik Amerikan korku filmi gibi görsel iyi ama korkmuyorsun)
  Dream Theatre (her şey çok uzun )
  Ax7 (yazmaya bile üşendim )
  Megadeth (içimi bayıyor)
  Ensiferum (halay sevmiyorum)

 5. Ş. Yıldırım says:

  Avenged Sevenfold – başı bunlar çekiyor heralde benim listede, müziğe dair pek çok şeyde dünya çapında o kadar büyük hasar verdiler ki
  Slipknot
  Machine Head – diğer gruplar dağılsalar bir şey hissetmem, müziklerine devam ederlerken de çok bir şey düşünmüyorum, ama bunlar dağılsalar ufaktan bir heheheh derim heralde
  Anthrax
  Dream Theater – Hiçbir şarkılarını baştan sona dinlemeyi başaramadım.
  NIN – Ne olduğunu da anlayamadığım fısıltı gibi hırıltı gibi tuhaf bir şey
  Volbeat – başta severdim ama son zamanlarda inanılmaz sıkıcı bir grup olduğunu düşünüyorum
  Manowar
  Pentagram

 6. Jeek says:

  Disturbed
  Amon amarth
  Arch enemy
  İn This moment
  My dying bride
  Manowar
  Sabaton
  Children of bodom
  İn flames
  Cannibal corpse

 7. NPC says:

  Tool
  Gojira
  Cynic

 8. OblomoV says:

  Anthrax; önemli bir paye mi tartışılır ama senin büyük dörtlüde ne işin var?

  Death Angel, Moonspell, Type o Negative, Tiamat, Celtic Frost; yeterince şans vermedim, beni çekmediler.

  Dream Theater; tüm albümlerini dinledim ama özellikle açıp dinleyeyim diye bir istek uyandırmıyor, o vokalle olacak gibi değil zaten. Aynı vokal sorunu başta Savatage için de vardı ama zamanla aştım ve çok sevdim.

  Tool; bir kez tüm albümlerini dinledim o kadar.

  Sabaton (hiç dinlemedim belki bir şarkısını duymuşumdur)

  Avenged Sevenfold (hiç dinlemedim)

  Arch Enemy, In Flames ve Children of Bodom; metal müziği yeni yeni dinlemeye başladığım yıllarda severdim şu anki halleriyle olmaz o iş.

  Ghost, Volbeat; ilk başlarda farklı tınlıyordu, hoştular. Artık bir esprisi yok gibi geliyor.

  Muse; çok övülüyor ama birkaç şarkı ve konser videosu dışında dinlemedim.

  Voivod ve Mekong Delta; bir türlü ısınamadım. Gerçi fazla da dinlemedim. Şans vereceğim.

  Pain of Salvation; şans verdim ama olmadı.

  Sentenced; Mourn adlı enstrümantal şarkısı ve başka bir iki şarkısı dışında dinlemedim. Şans vermem lazım.

  Envai çeşit temiz vokalli djent ve core grupları dinlemeyi seçmediklerim. Black Metal camiasına da pek hakim sayılmam. Bir iki tanesi dışında doom grupları da öyle.

  Son zamanlarda yerli rock adı adına çıkan ismi cümle kadar uzun ve garip türlü türlü grup. Bilmiyorum, merak ta etmiyorum.

  Envai çeşit folk grubu. Eskiden dinlerdim yıllardır merak etmiyorum yaptıkları albümleri.

  Bilip de dinlemediğim onlarca grup var. Konunun odağından saptıysam kusura bakmayın. Daha aklıma gelirse yazarım.

  OblomoV

  @OblomoV, Ayırca gotik grupları ve brutal vokal yapan kadınlar da hiç ilgi çekici gelmiyor artık. Bilakis itici buluyorum çoğunu.

  feel the groovity

  @OblomoV, sentenced’e bence mutlaka şans vermelisin. özellikle crimson ve frozen albümlerine.

  OblomoV

  @feel the groovity, Dinleyeceğim, teşekkürler.

 9. Murad says:

  Sevmediğim tarz – Black Metal. Teknik Death Metal bile dinliyorum ama black metale hiç alışamadım. Burzumun Dunkelheit şarkısının riffine hastayım mesela, ama her hangi bir grubun her hangi bir albümünü oturup baştan sona dinlemeğe sabrım yetmedi hiç, tek ilişkim thrash/black sentezi müzik yapan Skeletonwich. Yine de black metale çok şans verip de dinlediğimi söyleyemem, son dönem pek övülen Mgla Batuşka falan var, onlara da fırsat bulunca bir göz atıcam.

  diğer türlerden Overkill, Ghost, DT, Opeth, Katatonia, Tool, Arch Enemy, CoB var, ama yine de sevmememin sebebi doğru dürüst dinlememem, belki zaman ayırsam seveceğim çok grup var

 10. İlker says:

  Pantera.
  Dream Theater.

 11. Hayatım boyunca 1 tane bile Killswitch Engage şarkısı dinlemedim.

  Alondate

  @Ahmet Saraçoğlu, Abi son yayinladiklari sarkiyi bir dinle derim. Ben de cok uzun suredir dinlemiyordum. Single’i basarili buldum.

  Countless skies

  @Ahmet Saraçoğlu, neden ki? Sevmediğin bir tarz olduğu için mi yoksa başka nedeni mi var?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Countless skies, neden bilmiyorum. Hiç ilgimi çekmedi, hiç açasım gelmedi. Aslında “The End of Heartache” önemli albüm, zamanında onu dinlesem iyi olurdu aslında.

 12. Haftaya Pazartesi 1 Temmuz, Yıl Ortası Değerlendirmesi başlığını açacağız. İsteyenler 6 aylık listelerini, önerilerini, hayal kırıklıklarını akıllarına geldikçe bir yerde not tutmaya başlasın, başlık açılınca hazır olur.

  HaNNibaL

  @Ahmet Saraçoğlu, Benim liste hazır kopyala yapıştır için bekliyor

 13. Sude says:

  Dream Theater (maalesef çok şans veremedim çünkü dinlerken uykum geliyor)
  Epica hariç senfonik metal (özellikle kadın vokalli olanlar)
  Black Sabbath ve Metallica (sevenlerine ve yaptıkları müziğe aşırı saygım olmasıyla beraber bir iki şarkısı dışında aşırı sıkıcı bulduğum iki grup)
  İlk akla gelenler…

 14. metalist says:

  Queensryche dışında bütün progresif metal grupları(queensryche prog sayılırsa)
  Korn
  Deicide
  Cannibal Corpse
  Aklıma gelenler bunlar

 15. Neige says:

  Cannibal Corpse’u unutmuşum. Sevmemeyi bırak iğrendiğim bir grup. Ayrıca tepki çekebilirim ama geçtiğimiz haftalarda olay olan “Zümrüt Apartmanı” kitabını hatırlarsınız, pek çok kişi tepki göstermişti. Cannibal Corpse fanı olup da o kitaba tepki gösterenler iki yüzlüdür benim gözümde. (bkz: Necropedophile)

  Ouz

  @Neige, Edebiyatta, sinemada ve müzikte ekstrem sahneler anlatılabilir; “sanat eserlerinin bahsedebileceği konular belirlidir” gibi bir kural varsa, kaynağını öğrenmek isterim.

  Bir yazarın, yönetmenin ve müzisyenin, ekstrem şeyler anlatabilmesi için o şeyleri yaşamış olması ya da toplumsal normları, attığı her adımda göz önünde bulundurması gerekir mi sizce? Ve bu tarz olaylar, sanat eserlerinde anlatılmadığı zaman, gerçekte yaşanmamış mı oluyor veya anlatıldığı zaman bu bir güzelleme olarak mı algılanıyor acaba sizin tarafınızdan?

  deadhouse

  @Ouz, O kitaba tepki gösterenlerle muhanbet etmemek gerek. Türk insanının nasıl da gerici, linç kültürüyle beslenen cahil insanlar olduklarının kanıtıdır, o kitap. Zaten bu tür şeylere sözde duyarlılık gösterenler kendi rahatsızlıklarını, sapıklıklıklarını örtmek için bu tarz tepkiler gösteriyorlar.

  Ouz

  @deadhouse, Sosyal medya ve sözlükler sağ olsun böyle işler oldu mu millet hemen yardırmaya başlıyor. Sorgulama sıfır, düşünme sıfır, dediğin gibi bolca linç, bolca boş laf.

  hickdead

  @Ouz, @deadhouse, arkadaşın yorumunu gördüğümde bir şeyler yazma ihtiyacı hissedip vazgeçmiştim. sizin yorumlarınızı görmek çok mutlu etti ki, bana da diyecek bir şey bırakmamışsınız zaten. dünyayı kendi deneyimlediklerinden ibaret zanneden insanlar kadar yorucu az şey vardır bu hayatta.

  Nox

  @Neige, kurguyu eleştirmek, böyle kurgu mu olur demek tam bir oksimoron örneği aynı zamanda ilkellik göstergesi. adı üzerinde kurgu.

  Neige

  @Nox, Kusura bakmayın, kutsalınızı eleştirmek ne haddime! Tebrik ederim, gerçek bir yobaz ve ikiyüzlüsünüz.

  Nox

  @Neige, wtf? abi kutsalla nalakası var?

  Neige

  @Nox, Kurguların eleştirilemeyeceğini ben mi söyledim?

 16. Neige says:

  @Ouz, Sanat eserlerinde ekstrem sahneler anlatmak ile o sahneyi sanki kendi yaşamışçasına zevk alarak anlatmak apayrı şeylerdir. Konuyu saptırmayın lütfen. Dediğim şeyden bu tarz kitaplar yazan, filmler çeken, şarkı sözleri yazan insanların hapse atılmasını veya ceza almasını istediğim anlaşılmasın. Ama bunları beğenerek okuyan, dinleyen, izleyen insanları da anlamıyorum.

  Ouz

  @Neige, Yine dediğime geliyorsunuz hocam, yazar/yönetmen/müzisyen “Neige acaba burada ‘yaşamışçasına zevk alarak’ anlattığımı düşünür mü?” demek zorunda mı?

  Hem hangi kıstaslara göre “yaşamışçasına zevk alarak” ifadesini kullanıyorsunuz? Zaten yaşamadığı bir şeyi yaşamış gibi anlatabilmek sanatta ustalık değil midir? Bram Stoker, Dracula’yı, geçmişinde hep masum insanların kanıyla beslendiği için mi böyle ustalıkla yazdı? Ya da Wes Craven, Soldaki Son Ev filminde aslında zihnindeki pisliği mi beyaz perdeye aktarmış oldu? Bunlar gibi bir dolu örnek verebilirim.

  Fiziksel olarak ceza almalarını istemeseniz de siz zaten bu şekilde yaklaşarak en baştan cezasını veriyorsunuz bu insanların.

 17. Özgür says:

  Opeth
  Katatonia
  Haggard
  Hammerfall
  Therion
  Overkill
  Tool
  Evanescence
  My Dying Bride

 18. Neige says:

  Liberal saçmalıklarınızla her şeyi ‘sanat’ adı altında normalleştirmenizden iğreniyorum. İnsanların sanat adı altında her haltı yiyebileceklerini mi düşünüyorsunuz? Sizin gibiler olmaya devam ettikçe yozlaşmış iğrenç insanlar tüm pisliklerini sanat perdesiyle örtmeye devam edecekler. Şarkılar, resimler, filmler vs. uygunsuz olabilir, yasaklanabilir. “Sanat ürünü” olarak kabul edilen her şeyin içeriği ne olursa olsun mazur görülebileceği ön kabulünden vazgeçin.

  Rust in Peace.

  @Neige, sakin ol champ, görmek ya da dinlemek istemiyorsan görmezsin ya da dinlemezsen bu kadar basit. Ben öyle yapıyorum, tavsiye ederim

  Ouz

  @Neige, PA’yı da kapatalım, %99.9′u Müslüman ülkede şeytan müziği metalin, tanıtımının filan ne işi varmış? Açsın millet efendi efendi ilahi dinlesin, değil mi ama?

  Yuvarlak laflar ederek haklı olduğunuzu ispata çalışıyorsunuz, olmuyor. Bu da yetmiyormuş gibi toptancılık yapıyorsunuz, hiç yakışık almıyor.

  - “liberal saçmalık” dediğiniz nedir? Dracula gibi eserler mi?

  - Normalleştirme, kime göre neye göre normalleştirme?

  - “Bizim gibi”ler kim ve “biz”i hakikaten hangi ölçüde, ne kadar tanıyorsunuz? Unutmadan, “siz” kimsiniz?

  - “Her halt” ve tüm pislik”ler neleri kapsıyor?

  - Yasaklar nerede başlayıp nerede bitmeli ve buna kim, yine neye göre karar vermeli?

  Bu gibi platformlarda böyle “bombayı bıraktım gittim” yapmak büyük kolaycılıktır, kusura bakmayın. Yerinizde olsam, savunduğum görüşü ayrıntılarıyla okuyuculara izah eder haklılığımı bu şekilde ispata çalışırdım.

  Neige

  @Ouz, Bu konunun müslümanlıkla ne alakası var? Ayrıca Dracula vs. eserler hakkında hiç bahsetmememe rağmen iki seferdir onları da konuya katarak anlam karmaşası yaratmaya çalışıyorsunuz.

  Yuvarlak laflar ettiğimi hiç zannetmiyorum. Art niyetli değilseniz eğer gayet ne anlatmaya çalıştığımı anlarsınız. Hala anlayamadıysanız ilk yorumumda bahsettiğim şarkının sözlerini okuyun. Hala bu iğrençliği ifade özgürlüğü adı altında savunacaksanız bunun tek açıklaması midesizlik olabilir.

  Çocuk cinayetlerini ve çocuk tecavüzünü savunan sözler yazan gruplara kesinlikle tolerans gösterilmemeli. Nasıl nasyonal sosyalizm gibi insanlık düşmanı bir ideolojiyi savunan gruplar dışlanıyorsa Cannibal Corpse gibi gruplar da dışlanmalıdır. Aralarında hiç ama hiç fark yok.

  Ouz

  @Neige, Size @Şafak için yazdığım yorumları okumanızı önerir, hayatta başarılar dilerim.

 19. Şafak says:

  @Neige, Söylediklerine katılıyorum. Bu tür töleranslar bizim insanımız tarafından bile tanınıyorsa diğer milletlerden, porno sektöründeki “anne, kız kardeş, çocuk, aldatma” vs gibi saçma sapan kategorilere ses çıkmaması doğal. Bu tür içeriklerin yaygınlaştırılıp yayınlanması insanların bilinçaltına ister istemez girer, hiç düşünmeyeceği-aklına gelmeyecek envai çeşit sapkın düşünceleri insan aklına sokar, dolayısıyla tehlikelidir. Belki faydası, -ters bir etkiyle- bu tür fikirlere sahip insanlara nefes alma olanağı sağlaması, böylece eyleme geçmelerini durdurmak olabilir. (çok düşük ihtimal)

  Oğuz abi ülke kağıt üzerine yüzde 99 müslüman olabilir ama yüzde 20′si hariç kimsenin dini umarsadığı falan yok.
  Bir de cinsel davranış bozukluğuna yol açarak insanı sapık, mağduru kurban edebilecek tehlikeli fikirlerle; tamamen bireysel etki yaratan müziği karıştırmamak gerektiği için yukarıda verdiğin metal müzik örneğini doğru bulmuyorum.

  deadhouse

  @Şafak, Lucifer dünyayı sizin şerrinizden korusun.

  Ouz

  @Şafak, Hep belgesellerde dile getirilen “Temiz Anadolu İnsanı” figürü internet çıktı çıkalı yerle yeksan olmuş durumda. Sen sektör bazında tamamen kâr amacıyla hareket eden porno sektöründeki kategorileri dile getirmişsin (Fortnite kategorisini de ben ekleyeyim hadi) ama oraya gelene kadar, o kategorilerden haberi bile olmayıp kendi kızına tecavüz eden babalar, köpeğe tecavüz eden yaşlılar, hadi daha ileri gidelim bebeğe tecavüz eden yaratıklar gırla gidiyor memlekette. Ve internet denen şey olmasa bunlardan haberimiz bile olmayacak. Ek olarak yasaklardan kanunlardan filan bahsediyorsak aynen 18 yaş altı genç ve çocuk pornosunun yasaklandığı gibi bahse konu kategoriler için de yasaklamalar çıkarılsın. Neden çıkarılmıyor? Gelişmiş Avrupa ülkelerinin veya ABD’nin elinden tutan mı var ki bu heriflerin insan haklarına ne derece saygılı olduğu ortada.

  Şimdi sorayım, hangi sanat eseri ya da porno kategorisi bu insanları bu hâle getirdi? Abicim insan denen mahluk, pek azı müstesna zaten özünde kötü bir varlık. Fırsatını bulduğu zaman içindeki kötülüğü, dışarı çıkarmaya meyilli. Hele bir de eğitimsiz ve tamamen hayvani dürtülerle hareket ediyorsa, vay o heriflerin çevresindekilerin hâline. Geçenlerde çıkan Palu Ailesi mevzusunu iyi kötü biliyorsundur, en bariz örneklerden biri ama bu basına yansıyan. Daha haberimiz olmayan neler vardır kim bilir.

  Bizim burada sanata sallamamız, tamamen havanda su dövme, başkaca bir şey değil. Sen burada “Cannibal Corpse’un anasını sikeyim” de desen, zavallı bir çocuk, güvendiği birilerinin/akrabalarının tecavüzüne uğruyor, unutulan diğerlerinin arasına karışıveriyor. Bunun sorumlusu Cannibal Corpse değil, istisnalar hariç olmayacak da. Bilmem hangi şehrin gelişmemiş ilçesinin mahallesindeki sapığın Cannibal Corpse’tan ne haberi var…

  %99.9′u Müslüman sözünü özellikle kullandım, cümlenin geri kalanı gibi bu da alay amaçlıydı. Son olarak, müzik de bir fikir ürünüdür. Diğer fikirleri sakıncalı ya da tehlikeli bulanlar, metal müziği de pekala tehlikeli bulabilirler, zamanında buldukları gibi.

  Rust in Peace.

  @Ouz, her kelimesine katılıyorum. Yahu insanlar cadı diye yakılıp işkence görüyordu, aklınızın almayacağı işkence türleriyle insanlar öldürülüyordu. İnternet mi vardı o zaman ? Kimse internetten gördüğü şeyler yüzünden katil,tecavüzcü olmaz. Sen ne kadar izole etsen de o adamın içinde varsa her türlü yapar yapacağını.
  İnsan vahşidir. Medeniyet yüzü görmemiş kabileler var dünyada. Kaç tanesi düzgün ? Bu adamlar bırak interneti uçağın ne olduğunu bilmiyorlar.

  Şafak

  @Ouz, Abi, söylediklerine neredeyse tamamen katılıyorum. Katılmadığım yeri aşağıda açıkladım. İzninle konudan sapacağım biraz: Verdiğin ve verdiğimiz kötü örnekler hep uçkurunu tutamama meselesi.
  İnsan toplumunun bir ürünüyse, bu tür infial yaratan olaylarda (özellikle tecavüz-taciz) eleştirisini en son perdeden yükselten medya (ister sosyal, ister görsel)ve toplumun ekseriyeti, yıllardır insanların cinsel algılarını yerle yeksan ettiğini ve bu tür sapıklar ürettiğini unutup bize insanlık dersi satmaya kalkışıyor. Kendini toplum içinde pazarlamak için en seksi olma yarışına giren herkes, kendilerine ulaşamayan insanlarda eziklik psikolojisi yarattı da durdu. Bu insanlar aşağılık duygularını maalesef bu tür olaylarla açığa çıkarıyor. Bu nedenle bu tür eylemler bireysel gibi gözükse de altında tüm toplumun pisliği yatıyor. Bu aç olan birinin önünde sürekli en lezzetli yemeklerin yenmesi gibi bir şey ve sonra yemek çaldığı için bu insanı hırsızlıkla suçlayacağız.

  Velhasıl abi senin dediğine geliyorum burada ufak tefek olaylar üzerinde konuşuyoruz. Ben yine de sanat kılıfı altında yapılmış şuursuzluklara karşıyım. Sapıklık diye nitelendirilen uç bir fikir, günlük hayatta “sapıklık”; kitap arasında “sanat”. Bu çelişkidir.

  @Deadhouse; Amin.

  Ouz

  @Şafak, Medyayı suçlamaya gerek yok abi, porno sektörü gibi medyada da ne para getiriyorsa o öne çıkar (idealist kanallar hariç, onlar da reklam alamazlar, bağışlarla çarklarını döndürürler zaten). Öte yandan insanların kendilerini çekici hâle getirmeleri ve onlardan etkilenen birilerinin olması yeni bir şey değil ki. Bak sana bir hadis-i şerif aktarayım.

  “Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi. (Buhari, Hibe, 8)”

  Ben bir Müslüman olarak hadisleri tamamen reddettiğim için bu tür anlatımlara genellikle gülüp geçiyorum ama bunun sahih olduğuna dair uzun uzadıya açıklamalar yapacak olan din adamları bulabilirsin.

  Sonuç olarak olay iradeye gelip çatıyor. İnsan, iradesine hâkim olduğu ve erdemli bir hayat sürmeye çalıştığı müddetçe insanlık vasfını koruyabilir bence, her ulaşılamayan şey yüzünden maraz çıkarılacaksa işimiz var abi.

  Sanat “Sen de yerinden kalk ve benim burada anlattıklarımı aynen uygula, insanlığa zararlı şey senin için mübahtır” gibi şeyler söylemediği sürece bence zararlı değildir. Çoğaltılabilecek nice örnekte olduğu gibi sapıklık mevhumu yeni bir şey değil, sanatla da artış/azalış çizgisi yakalayacak bir olgu da olmayacak bana göre.

  Bu arada unutmadan yazayım. Sapıklık/psikopatlık gibi konularda detaylı fikir edinebilmek için Oytun Erbaş’ın YouTube’daki videolarını (Halk TV serisi iyidir mesela) izlemeni öneririm. Olay bireyden ziyade ailede başlıyor maalesef.

 20. Şafak says:

  @Ouz, Cevabın ve tavsiyelerin için sağolasın Oğuz abi. Verdiğin hadis ve Oytun Erbaş hocanın videosuyla biraz meşgul olacağım. Birkaç videosunu izlemiştim ilginç bilgiler veriyordu bakalım bu konu hakkında neler söylemiş.

  Ouz

  @Şafak, Rica ederim, ne demek. Çok gevezelik edip kafa ütülediysem affola.

  @PA Ahalisi, Konuyu başlıktan biraz saptırıp yazdıklarımı alt başlığın rayına oturttuğum için ayrıca kusura bakmayın.

  Şafak

  @Ouz, Estağfurullah abi ne demek. Zevkle okudum yazdıklarını.

 21. SA says:

  @Ouz, Ya bu mesele biraz karışık, kesin sınırları olmayan bir mesele. Hiç haber takip etmeyen birisiyim. Haberi geçen günlerde burda öğrendim. Merak edip baktığımda internette bir kitabın bir sayfasını gördüm. Kitabın tamamına bakmak lazım aslında. Tamamına bakmadım. Yine de gördüğüm sayfada anlatılanlar aşırıydı. İnsan ilk gördüğünde yadırgıyor. Bunu anormal görmemek lazım. Ama biraz geniş baktığımda kötülerin kazandığı, ekstrem şeylerin anlatıldığı, bir sürü korku, gerilim vb film yapılıyor. Bunlara sadece film gözüyle bakılıp geçiliyor. Birsürü kan revanlı, uç noktada, çarpıcı resim çiziliyor. Bunlar da genellikle yadırganmıyor. Hatta bir yığın filmin içinde en uç şekilde tecavüz sahneleri çekiliyor, acıtasyon şeyler anlatılıyor ve biz bunları film diye genellikle yadırgamamışızdır(çok uzağa gitmeye gerek yok. Küçük emrah filmleri bile fazlasıyla aşırı aslında). Bunları düşününce duygusal tepkilerimiz bile bazen birbirleriyle çelişiyor.

  Bence daha çok bu anlatılan şeyin sadece bir anlatımdan ibaret olduğuna ve verilen tepki dozunun da buna göre ayarlanıp ayarlanmadığına bakmak lazım diye düşünüyorum. Yani fiile geçen bir şey yok. Kitabın tamamını okumadığım için açıktan bir teşvik var mı bilmiyorum ama zannediyorum o da yok. O olsa kimse normal karşılamazdı zaten. Bundan dolayı tepki gösterilecekse bile bu ölçüde olmalı. Ama tepkinin nasıl ayarlanacağı konusu bana baya karışık gelen, net sonuca varamadığım bir konu. İnsan kendi tepkilerini düşündüğünde zaten bazı yerlerde tam belirli sınırların olmadığını anlayacaktır.

  Bir de müzikte, edebiyatta olsun böyle uç noktada dil kullananlar, insanların beğenilerini umursamayan, gelebilecek tepkileri göze almış insanlar olmalı mantıken. Herkesin anlaması demek herkesin sanatçıya denk bir kafa yapısının olması demek. Ama yine de ortada bir fiil olmadan sırf insanların çoğu tepki gösterdi diye hapse atılma meselesi yanlış. Ortada fiili bir suç yoksa çok yanlış. Bunun yanlış olduğunu da empati yapan herkes anlayabilir. Çünkü bizim için doğru olan şeylerden bazılarını çok yanlış bulacak birileri mutlaka çıkar. Ozaman durduk yere her an birileri cezalandırılabilir.

  Ayrıca insanların çoğunun toplumun sürükleyiciliğine kapılmama, duyduğunu sorgulama gibi klasik şeyleri edinmesi lazım en başta. Temelde bunlar olmayınca zaten olaylar kopup gidiyor. Bu yüzden bir çok şey pamuk ipliğine bağlı halde yaşıyoruz.

 22. Ruh Hastası says:

  1.Nırvana(şu anda hayatta olsa müzik yapmıyor olacaktı zaten neden bu kadar abarttılar seni)
  2.Manowar(dikkat çekmek için kıçını yırtarsın ancak)
  3.Linkin Park(bir şarkısını dinledim sadece pişmanım o şarkıyı dinlediğime)
  4.Dream Theater(çok uzaksın bana hep orda kal)
  5.Volbeat(her aldığım dergide vardın senin yüzünden dergilerin bazı sayfaları yırtık)
  6.Burzum(2009 da netlog denilen bir sosyal arkadaşlık sitesi vardı ergenler dikkat çekmek için seni eklerlerdi beğendikleri grup bölümüne sana çekmişler demekki sende çok şey yaptın gündem olabilmek için…. eee şimdi )
  7.Behemoth(İstanbul da göt kadar yerde sahneye çıktın sırf para diye yakıştıramadım 2014 teki albümün hatırına susuyorum)
  8.Anthrax(4 büyüktesin ama sondan dört)
  9.Megadeth(sondan üç)
  10.Epica(kadına hiç ısınamadım)
  11.Tool(2006 da bir dergide röpörtajlarını okudum okadar önceside sonrasıda yok….)
  12.Gojira(ghost bile beni bi yerden yakaladı ama sen asla….. Şaka şaka sana hiç yaklaşmadımki beni yakalayasın…..)
  13.Rammstein(sana karşı okadar acımasız değilim ama sende bittin…..)
  14.Judas Priest(metal müziğin tanrısıymış tayt giyen tanrı mı olur lan yüksek oktavlı sesin bile beni çekmiyor Rob… sevdiğim bir rob varsa Oda Rob Zombiedir…..)
  15.Rotting Christ(isminiz güzel de cismininiz kötü çürüyen sizlersiniz ve müziğiniz biraz kımıldayın artık….)
  Eveeet bir kaç tane grup kaldı ama onlara harcayacak vaktim Bile yok……

 23. Ruh Hastası says:

  @Neige, konuşmak istemiyordum ama bu din vakıflarında tecavüze uğrayan çocuklar Anadolu’daki ensest ilişkiler çocuk cinayetleri bunları yapanlar kim cannibal corpse dinleyenler mi adamların yaptıkları farklı yaşadıkları farklı
  Dediklerine değil yaptıklarına bak bana görede din çatısı altında her boku yiyen insanlar iğrenç iki yüzlü şerefsiz…

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.