# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
Yakın zamanda bir kısmı yeni şarkı yayınlayan BATUSHKA’nın diğer kısmı da yeni bir şarkı yayınladı, fazladan albüm detaylarını da açıkladı
16.05.2019

Böylesi görülmedi.

İlk albümü “Litourgiya” ile metal dünyasının en büyük patlamalarından birini yapan Polonyalı gizemli black metal grubu BATUSHKA, hatırlanacağı üzere 2018 sonunda tuhaf bir ayrılık ve muallaklık durumuna girmiş, grup içinden iki farklı kanat BATUSHKA’yı sahiplenmişti. Grubun gitaristi Krzysztof “Христофор” Drabikowski 22 Aralık’ta Instagram’dan yaptığı açıklamada “Litourgiya” turne döngüsünü tamamıyla kapadığını ve yeni albüm hazırlıklarına başladığını duyurmuştu. Drabikowski, yazım çalışmaları başlayan albümün adının “панихида” (okunuşu “panihida”, anlamı “ağıt”) olacağını da açıklamıştı.

Христофор buna ek olarak, vokalist Варфоломей’in grupla ilişiğinin kesildiğini ve yeni albümde başka bir vokalist olacağını da açıklamaya eklemişti. Dolayısıyla yukarıdaki fotoğraftaki arkadaşın artık grupta olmadığı sonucu çıkmıştı.

Lakin…

BATUSHKA’nın Instagram kanadından bu açıklamalar gelirken (ki o paylaşım sonradan silindi), 28 Aralık 2018′de grubun Facebook sayfasından da bambaşka bir açıklama yapılmıştı:

“Geçtiğimiz Pazar günü BATUSHKA’nın Instagram sayfasından yapılan açıklamaya istinaden bir şeyler söylemek istiyoruz: Eski gitaristimiz Kris’e BATUSHKA’nın 2019 faaliyetlerinde yer almayacağını ilettik. Hayal kırıklığına uğradı, ancak anlayışla karşıladı. Kris tarafından idare edilen Instagram sayfasına erişim sağlamak için çaba gösterdik; Kris BATUSHKA’nın Instagram sayfasını bize devredeceğini söylemiş olmasına rağmen bunu yapmadı. Bu da fikrî mülkiyet ve ticari marka sahipliği kaynaklı sebeplerle Kris’in idaresindeki sayfaların kapatılması talebine yol açtı. Ancak merak etmeyin, yakında her şey yoluna girecek! BATUSHKA 2019 yılında yeni müzik ve yeni turnelerle geri dönecek!”

Bu arada iki taraf da açıklamalarında aşağıda bulunan aynı görseli paylaşarak en azından bir noktada mutabakat sağlanmıştı. Yine de yukarıdaki Facebook paylaşımına gelen bazı yorumların grup tarafından silinmesinin hayranların tepkisine yol açmıştı.

Her ne olduysa oldu, Krzysztof Drabikowski hakimiyetindeki BATHUSKA “Песнь 1″ adlı yeni şarkısını 12 Mayıs’ta yayınladı. Krzysztof yeni BATUSHKA albümünü Sphieratz Production üzerinden çıkacağını da duyurdu, hatta bununla da kalmayıp diğer elemanların idaresindeki BATUSHKA’nın BATUSHKA adıyla konser vermesinin ve albüm çıkarmasının mahkeme kararıyla engellendiğini de duyurdu.

İşte o mahkeme kararı.

Ancak durum şimdi iyicene karmaşıklaştı, zira Metal Blade bünyesindeki diğer BATUSHKA da “Chapter I: The Emptiness – Polunosznica” adlı yeni bir şarkı yayınladı ve fazladan 12 Temmuz’da çıkacak “Hospodi” (Господи) adlı albümün kapağını da sundu.

Bu da “Chapter I: The Emptiness – Polunosznica” adlı şarkı.

Sonuçta şu an her şeyiyle aynı olan ve ikisi de gerçek BATUSHKA olduğunu iddia eden 2 BATUSHKA var. Durum elbet bir şekilde çözülecektir, bekleyip göreceğiz.

 • TwitThis
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Netvibes
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
  Yorum alanı

“Yakın zamanda bir kısmı yeni şarkı yayınlayan BATUSHKA’nın diğer kısmı da yeni bir şarkı yayınladı, fazladan albüm detaylarını da açıkladı” yazısına 48 yorum var

 1. Aşırı merak, çok fazla merak.

  Edit: Yukarıdaki yorumu 2017′de yapmıştım, son olaylarla birlikte merak kalmadı, hislerim komple “noluyo amk?”a dönüştü.

 2. deadhouse says:

  Albümün çok iyi olacağını düşünüyorum, zerre şüphe duymuyorum.

 3. Agrypnie says:

  Albüm Mgla ile aynı vakit düşerse piyasaya çok fena olur.

 4. Rashid says:

  2018 yılı Polonya gruplarının yılı olacak bu gidişle.

  puhahahaha

  @Rashid, Sevgili Admin

  Anlıyorum çok sevdiğin bir grup olduğu için konduramıyorsun ama Decapitated olayı harbiden kopardı bitirdi mevzuyu. Neyse ki 39 yaşındayım artık ortamların içinde de değilim bu yüzden gönül rahatlığı içinde mazi olarak kalacak benim için.

  Ahmet Saraçoğlu

  @puhahahaha, Admin derken?

  puhahahaha

  @Ahmet Saraçoğlu,

  Az önce yazdığım mesajı kabul etmemişsin de ona istinaden yazdımdı. Decapitated’ın Polonya’yı da çok kötü etkileyeceği kanısındayım bunu da burada bir daha dile getirmeyeceğim. Kabak tadı diye bi olay var sonuçta ve ben bile sıkıldım aynı şeyi yazmaktan. Ama oçlere çok kızgınım piyasaya böyle bir malzeme verdikleri için. Çalmayı ve dinlemeyi oldukça sevdiğim bir gruptu halbuki :’(

  Rashid

  @puhahahaha, Yanlış yere yazdın sanırım yazıyı :D

 5. Kamil says:

  2017 yılı benim için sönük geçti ama 2018 felaket olacak gibi duruyor. Mgla ve Batushka aynı anda çıksa… Uuu beybi.

 6. Ouz says:

  İlk albümün havasının yarısını bile tuttursalar benim için yeterli. Aman bozmasınlar, ayinli mayinli devam etsinler.

 7. circleperspective says:

  Allah, allah!!

 8. Agrypnie says:

  Alakasız belki ama bu adamların da albümünün 2018 de piyasada olacağını düşününce,gelecek yıl şimdiden çok büyük artılarla başlamış olur benim için.

  https://www.fotoconciertos.com/harakiri-for-the-sky-portada-tracklist-teaser-arson-nuevo-disco/

 9. şeyh hulud says:

  Yeni fikirler bulmanın hem kolay hem de zor olduğu bir müzik yapıyorlar, yani nasıl olur bilemedim.

 10. deadhouse says:

  @şeyh hulud, Litourgiya gibi bir albüm ya da ona yakın bir albüm gelirse şikayet etmem. Her gruptan bir sonraki albümde kendilerini aşmalarını beklemeye gerek yok bence.

 11. Ece says:

  Bu harika oldu işte. Albümün adı ”Ağıt” olduğuna göre hem ciğer dağlayan hem de Batushka’nın bize alıştırdığı sertlikte bir şeyler bekliyorum. Countdown başlasın.

 12. umarth says:

  Vokalist Варфоломей’de gitaristin kovulduğunu açıkladı. Grubun resmi instagram ve facebook hesabı vokalistin, twitter hesabı gitaristin elinde. Yeni bir Immortal-Gorgoroth vakası daha yolda.

 13. Son yılların en ruhani albümlerinden birini (“Litourgiya”) yap, hayvan gibi iyi konsept oturt, sonra yok Instagram şifresini vermiyor, yok Facebook yorumlarını sil, yok bilmem ne…

  İki dakikada ağzına sıçtınız la şu güzel ortamın.

 14. HaNNibaL says:

  Bu aralar metal camiasında garip şeyler oluyor. Ergenler gibi hesabın şifresini vermemek nedir ya bu nasıl bir trip atmaktır :))

 15. ismail vilehand says:

  Bence gitarist haklı. Çünkü 8 telli ile black metal çalıyor.

  chuck

  Paşam, bâri siz yapmayın…

 16. Ouz says:

  Salak salak işlerle yalan olmasa bu grup bari. Immortal devdi, her iki taraf da işi bir şekilde kotardı ama bu adamların öyle bir olayı da yok.

 17. sueda says:

  rezillique.

 18. SA says:

  Grubun hem şarkılarında hem kendilerinde bir gizem vardı… Ne diyeceksin. Nekadar gizemli ve farklı da takılsalar bunlar da insan sonuçta. Dövüşürler, küserler… Beşeri şeyler.

 19. Kaan says:

  “Litourgiya”nın , Batushka tarafından yapılmış tek albümlük bir şaheser olarak kalacağı ve gerisinin gelmeyeceği artık besbelli.

 20. cotard delusion says:

  https://www.youtube.com/watch?v=coWmXZo8Lio

  İyice çıldırdılar. Nasıl bir götlük dönüyor burada arkadaş?

  riser

  @cotard delusion, krysiuk isim hakkı markasını tescil ettirdiyse Batushka ismi krysiuk’ta kalır. şarkıların telif hakkı ortak mı yoksa kişisel mi ona göre bu şarkıları kullanabilmesine karar verilir.

  hukuki eyyorlamam bu kadar.

 21. uirebfuin says:

  ne ettiniz ki siz şimdi ne gerek vardı böyle dramalara abiler

  albüm verin bize!

 22. şeyh hulud says:

  Batushka eşliğinde zikir keyfimiz vardı bir tek, o da gitti.

 23. Unas says:

  Krzysztof yeni şarkı yayınlamış

  https://youtu.be/cJlcndLGc4Q

 24. Ouz says:

  Batushka tarafında bir hareketlilik olacağını Spotify kapak resmini değiştirmelerinden tahmin etmiştim. Parça, eğer albümün açılışını yapacaksa kabul edilebilir, yoksa zayıf buldum.

  agrypnie

  @Ouz, +1

 25. Gürkan says:

  Batushka’daki bu telif sorunu oldukça üzücü bir durum. Lakin şu an Krzysztof Drabikowski’nin Batushka’nın tek ve gerçek sahibi olduğu apaçık belli. Bildiğin Bartłomiej Krysiuk denen çakal gelmiş ilk albümde vokalistlik yapmış, bakmış grup almış başını yürüyor, oradan buradan para akıyor, tutmuş bildiğin grubu çalmış. Olay bundan ibaret.

  Bir süre önce Drabikowski mahkeme kararını paylaştı. Mahkeme kesin hükmünü verene kadar şu an Facebook ve Instagram’da yaşamını sürdüren ve Metal Blade Records ile anlaşmış olan Krysiuk’un Batushka adı altında müzik yapması yasaklanmış, ki bu da çok büyük ihtimalle kesin hükmün Drabikowski lehine çıkacağına işaret zaten. İşin ilginç yanı ise Metal Blade Records’un göz göre göre bu adamla anlaşma imzalaması. Buradan baya büyük bir olay çıkabilir. Sahte Batushka ilginç bir şekilde mahkeme kararına uymayarak bugün bir single yayınladı. Aynı zamanda bu sahte Batushka Facebook ve Instagram üzerinde kendilerine yapılan bütün eleştirileri ve yorumları siliyor, aynı zamanda youtube üzerinden yayınladıkları single’ı da yoruma ve beğeniye kapatıyorlar. Grubun gerçek sahibi olsan böyle mi davranırsın?

  (Gerçek Batushka)Drabikowski Batushka’sının single’ı: https://www.youtube.com/watch?v=cJlcndLGc4Q&feature=youtu.be
  (Sahte Batushka) Krysiuk Batushka’sının single’ı: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=sccJ35Y223A

  Arada dağlar kadar fark var ve davayı da geçtim, sadece şu müzikler aracılığıyla Drabikowski’nin Batushka’nın gerçek sahibi olduğu apaçık ortada. Ek olarak sahte olan Krysiuk Batushka’sının çıkardığı single da tek kelimeyle rezalet. Zaten davanun kesin kararı çıkınca o rezil parça yeryüzünden bir daha geri dönmeyecek üzere silinir umarım.

 26. P L A G U E says:

  Batushka’dan yeni klip; https://youtu.be/sccJ35Y223A

 27. Özgür says:

  Sahte Batushka da bir klip sundu.
  https://youtu.be/sccJ35Y223A

  Ouz

  @Özgür, Sahtesi gerçeğinden daha gerçek bence.

 28. burock1988 says:

  Sahtede güzel gerçekte güzel. İkisininde Allah yolunu açık etsin. :)

 29. HaNNibaL says:

  Bu iş iyice karıştı :)

 30. İlginç olan Krzysztof mahkeme kararıyla isim hakkını almışken Metal Blade’in diğer tarafı seçmiş olması, hatta şirket tarihinde hiç görülmemiş şekilde YouTube yorumlarına kapatılmış, dislike/like sayıları gizlenmiş video yayınlaması.

  Sıçtınız batırdınız, oldu bir kere. Bari isim muhabbetini çözün de BATUSHKA ve BATUSHKI falan diye benzer müzik yapan 2 grup olsun, kazanan biz olalım.

  Ouz

  @Ahmet Saraçoğlu, İlk parçalara göre sence hangi tarafın albümü daha iyi olur, var mı bir tahminin abi? Metal Blade, sahtenin arkasında durduğuna göre onun albümünün daha iyi olma ihtimali var mı?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Ouz, ne Batushka şarkılarını ne de yeni Deathspell Omega şarkısını dinledim. DsO’yu bilinçli olarak dinlemedim, haftaya albüm çıktığında dinleyeceğim, Batushka’ları, Abbath’ları falan da müsait olunca dinleyeceğim en kısa zamanda.

  Metal Blade’den çıkmış olması etkilemez bence. İlk albümü kim yazdıysa onunki daha tutkulu olacaktır gibime geliyor.

 31. Aykut says:

  Bune karmaşadır arkadaş. Krzysztof mahkeme kararını acaba grup ismi olarak rusça mı? Yoksa ingilizce olarak mı? Aldı acaba. Metal blade inde kanuna karşı gelerek göğsünü gere gere kapı gibi de klip çekmiş. Çok enteresan işler. Hayır o değil de iki şarkı da çok çok iyi. Ama en son gelen klip bitirdi resmen beni. Daha geçen gün kardeşim sayılacak genç bir arkadaşımı motorsiklet kazasında kaybettim. Bu son klipte tuzla biber oldu resmen. Dibe vurdurdu.yapmayın olum amk böyle şeyler:(((

  Ouz

  @Aykut, Başın sağ olsun hocam.

 32. Aykut says:

  Yok yav daha yeni farkettim eleman her iki alfabede almış mahkeme kararını. Sorry…
  Yada metal blade polonya mahkemesi beni bağlamaz. Kafasına mı gidiyor yoksa. Neyse ney öküz gibi albüm bekliyordum. Sonuçta 2 ayrı yeni albüm çıkacak. Hayır o değil de tekrar tekrar klipleri çevirdim.son klip ve parça gerçekten çok muazzam. Vokalin ilk girdiği çığlık ciğerimi söktü resmen…

 33. SA says:

  Benim özet olarak gördüğüm iki grubun da yayınladığı şarkıların ilk albümün kalitesi ile hiç alakası olmadığı. İkisini de sevmedim. Bakalım albümleri nasıl olacak. Beklentim yok açıkçası.

 34. Aykut says:

  @Ouz, eyvallah hocam…🙏

 35. Melkor says:

  Sahte batushka’nın şarkısı spotify’a gelmiş.

 36. agrypnie says:

  Sahtesi gerçeğinden çok daha batushka olmuş.Bence ilk albüme benzer bişeyler dinlemek isteyen sahte batushkayı takip etsin,ilk albümün ekmeği de gruptan ayrılan arkadaştan çıkmış bunu da anlamış olduk :)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.