# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Haberler
BATUSHKA’da sıkıntı büyük… İki farklı eleman grubu sahiplendi, diğerini kovdu, iki taraf da yeni albüm sözü verdi
28.12.2018

Aynı anda iki BATUSHKA?

İlk albümü “Litourgiya” ile metal dünyasının en büyük patlamalarından birini yapan Polonyalı gizemli black metal grubu BATUSHKA, 2017 Ekim’inde Metal Blade ile anlaşmıştı. Grubun gitaristi Krzysztof “Христофор” Drabikowski 22 Aralık’ta Instagram’dan yaptığı açıklamada “Litourgiya” turne döngüsünü tamamıyla kapadığını ve yeni albüm hazırlıklarına başladığını duyurmuştu. Drabikowski, yazım çalışmaları başlayan albümün adının “панихида” (okunuşu “panihida”, anlamı “ağıt”) olacağını da açıklamıştı.

Христофор buna ek olarak, vokalist Варфоломей’in grupla ilişiğinin kesildiğini ve yeni albümde başka bir vokalist olacağını da açıklamaya eklemişti. Dolayısıyla yukarıdaki fotoğraftaki arkadaşın artık grupta olmadığı sonucu çıkmıştı.

Lakin…

BATUSHKA’nın Instagram kanadından bu açıklamalar gelirken (ki o paylaşım sonradan silindi), grubun Facebook sayfasından da bambaşka bir açıklama yapıldı:

“Geçtiğimiz Pazar günü BATUSHKA’nın Instagram sayfasından yapılan açıklamaya istinaden bir şeyler söylemek istiyoruz: Eski gitaristimiz Kris’e BATUSHKA’nın 2019 faaliyetlerinde yer almayacağını ilettik. Hayal kırıklığına uğradı, ancak anlayışla karşıladı. Kris tarafından idare edilen Instagram sayfasına erişim sağlamak için çaba gösterdik; Kris BATUSHKA’nın Instagram sayfasını bize devredeceğini söylemiş olmasına rağmen bunu yapmadı. Bu da fikrî mülkiyet ve ticari marka sahipliği kaynaklı sebeplerle Kris’in idaresindeki sayfaların kapatılması talebine yol açtı. Ancak merak etmeyin, yakında her şey yoluna girecek! BATUSHKA 2019 yılında yeni müzik ve yeni turnelerle geri dönecek!”

Bu arada iki taraf da açıklamalarında aşağıda bulunan aynı görseli paylaşarak en azından bir noktada mutabakat sağlamış oldu. Yine de yukarıdaki Facebook paylaşımına gelen bazı yorumların grup tarafından silinmesinin hayranların tepkisine yol açtığını da ekleyelim.

BATUSHKA’nın akıbeti nasıl olacak bilinmez ama umarız olay GHOST’un yaşadığı türde bir dramaya dönüşmez veya BATUSHKA FB ve BATUSKA INSTA diye iki saçmalıkla uğraşmak durumunda kalmayız.

 • TwitThis
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Netvibes
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
  Yorum alanı

“BATUSHKA’da sıkıntı büyük… İki farklı eleman grubu sahiplendi, diğerini kovdu, iki taraf da yeni albüm sözü verdi” yazısına 28 yorum var

 1. Aşırı merak, çok fazla merak.

 2. deadhouse says:

  Albümün çok iyi olacağını düşünüyorum, zerre şüphe duymuyorum.

 3. Agrypnie says:

  Albüm Mgla ile aynı vakit düşerse piyasaya çok fena olur.

 4. Rashid says:

  2018 yılı Polonya gruplarının yılı olacak bu gidişle.

  puhahahaha

  @Rashid, Sevgili Admin

  Anlıyorum çok sevdiğin bir grup olduğu için konduramıyorsun ama Decapitated olayı harbiden kopardı bitirdi mevzuyu. Neyse ki 39 yaşındayım artık ortamların içinde de değilim bu yüzden gönül rahatlığı içinde mazi olarak kalacak benim için.

  Ahmet Saraçoğlu

  @puhahahaha, Admin derken?

  puhahahaha

  @Ahmet Saraçoğlu,

  Az önce yazdığım mesajı kabul etmemişsin de ona istinaden yazdımdı. Decapitated’ın Polonya’yı da çok kötü etkileyeceği kanısındayım bunu da burada bir daha dile getirmeyeceğim. Kabak tadı diye bi olay var sonuçta ve ben bile sıkıldım aynı şeyi yazmaktan. Ama oçlere çok kızgınım piyasaya böyle bir malzeme verdikleri için. Çalmayı ve dinlemeyi oldukça sevdiğim bir gruptu halbuki :’(

  Rashid

  @puhahahaha, Yanlış yere yazdın sanırım yazıyı :D

 5. Kamil says:

  2017 yılı benim için sönük geçti ama 2018 felaket olacak gibi duruyor. Mgla ve Batushka aynı anda çıksa… Uuu beybi.

 6. Ouz says:

  İlk albümün havasının yarısını bile tuttursalar benim için yeterli. Aman bozmasınlar, ayinli mayinli devam etsinler.

 7. circleperspective says:

  Allah, allah!!

 8. Agrypnie says:

  Alakasız belki ama bu adamların da albümünün 2018 de piyasada olacağını düşününce,gelecek yıl şimdiden çok büyük artılarla başlamış olur benim için.

  https://www.fotoconciertos.com/harakiri-for-the-sky-portada-tracklist-teaser-arson-nuevo-disco/

 9. şeyh hulud says:

  Yeni fikirler bulmanın hem kolay hem de zor olduğu bir müzik yapıyorlar, yani nasıl olur bilemedim.

 10. deadhouse says:

  @şeyh hulud, Litourgiya gibi bir albüm ya da ona yakın bir albüm gelirse şikayet etmem. Her gruptan bir sonraki albümde kendilerini aşmalarını beklemeye gerek yok bence.

 11. Ece says:

  Bu harika oldu işte. Albümün adı ”Ağıt” olduğuna göre hem ciğer dağlayan hem de Batushka’nın bize alıştırdığı sertlikte bir şeyler bekliyorum. Countdown başlasın.

 12. umarth says:

  Vokalist Варфоломей’de gitaristin kovulduğunu açıkladı. Grubun resmi instagram ve facebook hesabı vokalistin, twitter hesabı gitaristin elinde. Yeni bir Immortal-Gorgoroth vakası daha yolda.

 13. Son yılların en ruhani albümlerinden birini (“Litourgiya”) yap, hayvan gibi iyi konsept oturt, sonra yok Instagram şifresini vermiyor, yok Facebook yorumlarını sil, yok bilmem ne…

  İki dakikada ağzına sıçtınız la şu güzel ortamın.

 14. HaNNibaL says:

  Bu aralar metal camiasında garip şeyler oluyor. Ergenler gibi hesabın şifresini vermemek nedir ya bu nasıl bir trip atmaktır :))

 15. ismail vilehand says:

  Bence gitarist haklı. Çünkü 8 telli ile black metal çalıyor.

  chuck

  Paşam, bâri siz yapmayın…

 16. Ouz says:

  Salak salak işlerle yalan olmasa bu grup bari. Immortal devdi, her iki taraf da işi bir şekilde kotardı ama bu adamların öyle bir olayı da yok.

 17. sueda says:

  rezillique.

 18. SA says:

  Grubun hem şarkılarında hem kendilerinde bir gizem vardı… Ne diyeceksin. Nekadar gizemli ve farklı da takılsalar bunlar da insan sonuçta. Dövüşürler, küserler… Beşeri şeyler.

 19. Kaan says:

  “Litourgiya”nın , Batushka tarafından yapılmış tek albümlük bir şaheser olarak kalacağı ve gerisinin gelmeyeceği artık besbelli.

 20. cotard delusion says:

  https://www.youtube.com/watch?v=coWmXZo8Lio

  İyice çıldırdılar. Nasıl bir götlük dönüyor burada arkadaş?

  riser

  @cotard delusion, krysiuk isim hakkı markasını tescil ettirdiyse Batushka ismi krysiuk’ta kalır. şarkıların telif hakkı ortak mı yoksa kişisel mi ona göre bu şarkıları kullanabilmesine karar verilir.

  hukuki eyyorlamam bu kadar.

 21. uirebfuin says:

  ne ettiniz ki siz şimdi ne gerek vardı böyle dramalara abiler

  albüm verin bize!

 22. şeyh hulud says:

  Batushka eşliğinde zikir keyfimiz vardı bir tek, o da gitti.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.