# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
SLUGDGE – Esoteric Malacology
| 05.03.2018

Muhtemelen henüz tanışmadığınız en iyi gruba merhaba deyin.

Bazılarımızın hiç de yabancı olmadığı, ancak büyük çoğunluğun habersiz olduğu bir grup SLUGDGE. İlk albümlerinden bu yana tanıdığım ve gelişimlerini hayranlıkla izlediğim iki kişilik İngiliz ekibi, yepyeni albümleri “Esoteric Malacology” ile karşımızda.

Grubun sümüklü böcek anlamındaki “slug” ile kelime oyunu yaptığı “sludge” türüyle hiçbir alakası yok. Death metal ve black metal ekseninden hayat bulan ancak tam olarak ikisi de olmayan ve en net ifadeyle ekstrem metal yaptığını söyleyebileceğimiz SLUGDGE, “Dim and Slimeridden Kingdoms” yazısında da bahsettiğim üzere, tüm konseptini sümüklü böcekler (slug) ve yumuşakçalar (mollusc) üzerine kuruyor. Albüme adını veren “malakoloji” de zoolojinin yumuşakçalar bölümünü oluşturan bilim dalının adı.

SLUGDGE’ı özel kılan başlıca şey bu eşsiz konsepti olsa da, aslında grubun müziğini öne çıkarmak adına ekstra bir şeye ihtiyacı yok. Önceki albümlerinde belirgin bir gelişim sergileyen SLUGDGE, “Esoteric Malacology” ile birlikte bence hem en iyi albümüne imza atıyor, hem de yılın en iyileri arasına girebilecek kalitede bir iş ortaya koyuyor. “Esoteric Malacology” baştan sona harika riflerle, zekâ fışkıran fikirlerle, enfes performanslarla ve hepsini çok d yükseğe taşıyan hayvan gibi bir prodüksiyonla dolu.

Albümü başlatır başlatmaz nasıl capcanlı, sevilesi, ezici bir şeyle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Riflerdeki nota seçimleri, irili ufaklı fikirler, melodiler, dolgular, trafikler, tansiyon; her şey öylesine nefes alıyor ki, ortaya dinlemeye doyulmaz bir şey çıkıyor. Elbette ki zevkler, tercihler farklıdır, ancak tür ayırt etmeksizin kendi içinde kaliteli her şeye açık bir metal dinleyicisiyseniz, SLUGDGE da yaptığı şeyi dünyada en iyi yapanlardan biri olarak karışımızda duruyor.

Clean vokal kullanıldığı kimi gümbür gümbür yerlerde hemşerileri ANAAL NAKHRATH’vari bir epikliğe bürünen SLUGDGE, genel itibarıyla çok tatminkâr, bir o kadar tehditkâr bir müzikle bu bir saatin içini itinayla dolduruyor. Hani “şu konu biraz can sıkıyor” diyebileceğim, dinlerken ıh-mıh ettiğim bir şey olsa dan dun söyleyeceğim, lakin daha ilk dinlemenin ilk saniyesinde “höst ulan” demiş yılların SLUGDGE’cısı olarak, “Esoteric Malacology”yi bence tartışmasız şekilde yılın en iyi albümleri arasına şimdiden yazıyorum.

Çok deşmeye, detaylandırmaya gerek yok; SLUGDGE benim nazarımda kendi türünde dünyanın en iyi gruplarından biri ve “Esoteric Malacology”yi daha ilk saniyelerinden çok sevmemek için de ekstrem metalden baya baya nefret ediyor olmanız gerekiyor. Bu denli güçlü, yaratıcı ve dopdolu bir müziği bu kadar sevilesi ve doyulmaz şekilde sundukları için, bu sürüngen arkadaşları canıgönülden kutluyorum.

Yazıyı güzel güzel yazdım, tam kapatacağım, TDK’ya baktım ve “canıgönülden” ifadesinin gerçekten de böyle yazıldığını öğrendim… Çok tadım kaçtı şu an, hemen albümü bir kez daha başlatıyorum.

9/10
Albümün okur notu: 12345678910 (9.21/10, Toplam oy: 33)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2018
Şirket
Willowtip Records
Kadro
Kev Pearson: Gitar
Matt Moss: Vokal
Şarkılar
1. War Squids
2. Crop Killer
3. The Spectral Burrows
4. Slave Goo World
5. Transilvanian Fungus
6. Putrid Fairytale
7. Salt Thrower
8. Limo Vincit Omnia
  Yorum alanı

“SLUGDGE – Esoteric Malacology” yazısına 10 yorum var

 1. şeyh hulud says:

  Normalde bu tarz müzikle pek arası olan biri değilim, yanlız Slugdge konsepti olsun müziği olsun çok eğlendiğim bir grup. Başta black metal olmak üzere müziklerine gayet başarılı şekilde yedirdikleri düşündüğüm çeşitlilik galiba ilk başta beni gruba ısındıran etken oldu.

  Ayrıca Eyehatesalt, Pod Hates Us All, Transilvanian Fungus ve Salt Thrower gibi şeylere bütün gün gülecek kadar gereksiz bir tipim.

 2. Black Thunder says:

  Az bilindik grupları paylaştığınız bir dönem vardı. Slugdge’ı orada tanımıştım, hatta yazıyı da sen yazmıştın. Gayet iyi albümler çıkaran, black ve death metali iyi harmanlayan bir grup. Albümü daha dinleyemedim ama 9/10′u görünce iştahım kabardı.

 3. İlker says:

  Muhteşem albüm. Sene sonu listelerinde de üstlerde göreceğiz bol bol.

 4. Godless Killing Machine says:

  Manyak bir albüm. Akercocke, Meshuggah ve Gojira’yı karıştırmışlar, ortaya böyle bir şey çıkmış.

 5. Bu kadar ezici bir müzik yapıyorlar ama aslında sümüklü böcekler çok hüzünlü canlılar bence. Üstüne tuz ekince ölen canlı mı olur lan. Harbiden yazık.

 6. Kaan says:

  Daha bir defa dinledim, çok güzel bir şey olduğu belli, birkaç defa dinlesem tapacağım sanırım.

 7. Mimisbrunn says:

  Bayıldım bu albüme.

 8. crowkiller says:

  Müzikleri çok iyi de konsept saçma geldi, bir önceki albümleri de baya iyiydi yalnız grubun sümüklü böcek hakkında karanlık şarkı yapması beni sarmadı, ne bileyim böcekler ve metal ne alaka şimdi,sözlere baktım sözler de çok börtü böcekle alakalı değil, daha çok doğal seleksiyondan falan bahsediyorlar, cattle decapitation’ın tarzına benzettim biraz. Ne bileyim arkadaş lahmacun konseptli black metal albümü yapılsa dinler misiniz, biraz öyle hissettirdi bu grup.

 9. Ugur says:

  Crop Killer nasıl bir şarkı aman yarebbim.

 10. Bu yorumum vesilesiyle bu albümün ne kadar hayvan olduğu bir kez daha hatırlansın istiyorum. Eminim Slugdge diye bir şeyden haberi olmayan ama duysa aklını kaybedecek bir sürü insan var.

  Bu insanların sayısı azalmalı.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.