# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
ABBAS TAETER – Obscura Nox Animae
| 27.11.2016

İsmi komik, müziği değil.

Oğuz Sel

Gün geçmiyor ki underground’luktan ölmesine rağmen acayip başarılı olan gruplara denk gelmeyelim. İtalyan black metal sahnesine gayet yabancı olduğumu gösteren ve adıyla tebessüm ettirdikten sonra şarkılarıyla kendine hayran bırakan Abbas Taeter, 2014 yılındaki “Oblio”sundan sonra bu yıl çıkardığı “Obscura Nox Animae” albümüyle melodik işlerden hoşlanan black metal dinleyicilerini mutlu etmeyi hedefliyor.

Farklı gruplarda da boy gösteren ve aşırı dozda ergen tavırlı pozlar vermesine rağmen bana göre belirli bir kalitenin üzerinde müzik yapan Mancan kişisinin projelerinden biri olan Abbas Taeter, ilk dönem Rotting Christ ve eser miktarda Empyrium etkilenimli, bol melodili ve gayet sade yapıda black metal icra eden gruplarından. Tek kişilik bir proje olmasından mütevellit öyle inanılmaz kayıt kalitesi ve prodüksiyon zenginliği sunmayan “Obscura Nox Animae”, enstrümantasyon ve şarkı kompozisyonu açısından değerlendirildiğinde gayet “yumuşak” ve iyi huylu bir black metal eseri olarak karşımıza çıkıyor.

Çok katmanlı gitar kullanımı noktasında aşırı iyi iş çıkaran ve albümün bu sayede arka arkaya dinlenebilir olmasını sağlayan Mancan, vokal konusunda da başarılı bir profil çiziyor. Her ne kadar, az önce de bahsettiğim gibi bir Rotting Christ ve elbette Sakis etkilenimi olsa da, kulağa kesinlikle rahatsız edici gelmiyor. Bilâkis şarkı sözlerinin İtalyanca olması, bu tür bir vokal kullanımına katkı sağlıyor.

Albümde şu da olsa iyi olurdu dediğim şeylerden biri, daha fazla çeşitlilik sunmasını beklediğim davullardı. Şarkıların genel çatısı oluşturulduktan sonra tekdüze ilerleyen davullar, yer yer bayabiliyor. Bir diğer noktaysa klavye; albümün sade atmosferi arka planda hafif hafif eşlik eden klavye bölümleri olsa azıcık daha güçlenebilirdi. Bu haliyle de güzel ama bir süre sonra albümün getirdiği yalnızlık hissi içinde kolaylıkla kaybolunabiliyor.

Müzikal açıdan zengin olduğu kadar melankoli hissini de dibine kadar yaşatabilen “Obscura Nox Animae” albümünü, 2016 yılının gizli hazinelerinden biri olarak değerlendiriyorum. Özellikle son dönemde rahat dinlenebilecek bol melodili, kaliteli riflere sahip ve en önemlisi duygusal bir çalışma arıyorsanız, albüme göz atmanızı öneriyorum.

8,5/10
Albümün okur notu: 12345678910 (5.26/10, Toplam oy: 19)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2016
Şirket
Fauno Extreme Art
Kadro
Mancan: Her şey
Şarkılar
1. Nebbia
2. Viaggio
3. Il segno del fato
4. Luna antica
5. Obscura Nox Animae
6. Finestra sul vuoto
7. Ricordi
  Yorum alanı

“ABBAS TAETER – Obscura Nox Animae” yazısına 11 yorum var

 1. hayvanat says:

  Kritiği de grubu da gayet beğendim, elinize sağlık.
  İsmi komik, müziği değil kategorisinden bir BM işi de benden gelsin. https://www.youtube.com/watch?v=6bcfwv55oHw

  Ahmet Saraçoğlu

  @hayvanat, El Salvadorlu KABAK, Endonezyalı KEKAL ve İspanyol BOKLUK da unutulmasın.

  Osman Gümüş

  @Ahmet Saraçoğlu, El Paso’lu HORTLAK!

  Ahmet Saraçoğlu

  @Osman Gümüş, ha evet bi de o var. Ama Abbas ve Fuath en iyileri bence. Sonuçta içimizden birileri…

  Ouz

  @hayvanat, Çok teşekkürler.

  şeyh hulud

  @hayvanat, benim de aklıma direkt şu geliyor

  http://www.metal-archives.com/bands/Abdullah/1898

 2. Akhlys – The Dreaming I’ın ardından atmosferik black metal gruplarının büyük çoğunluğu bana fazlasıyla uysal ve formulize gelmeye başladı. Abbas Taeter’in albümünün ilk şarkısının ilk dakikaları da aynı şeyleri hissetmeme yol açtı ama tabii komple dinlemeden yorum yapmak istemem.

  Eline sağlık Oğuz.

  Ouz

  @Ahmet Saraçoğlu, Teşekkür ederim Ahmet, bence en az bir kere baştan sona dinlenmesi gereken bir albüm. İlk şarkı tek başına yanıltıcı olabilir.

 3. Ezellohar says:

  Avusturyalı KRIMH adıyla anılan Kerim abimiz var birde.

 4. Ouz says:

  “İsmi komik, müziği değil.” serisine bir grup daha ekliyorum:

  AH CILIZ: https://youtu.be/0Ut7iL90LV4

 5. necrobutcher says:

  https://www.youtube.com/watch?v=lJ7N2itbwro ismi komik değil ama tuhaf serisine ben de amme hizmeti yapayım

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.