# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
IMMORTAL – Diabolical Fullmoon Mysticism
| 21.03.2016

Black metalin zengin saflığı.

Cemil Okumuş

Immortal, black metal dendiğinde şüphesiz ilk akla gelen gruplardan. Black metalin kendine özgü yapısını başarılı bir şekilde zenginleştiren yegane gruplardan (idi). Abbath’ın gruptan ayrılması Immortal adına gerçekten üzücü, fakat Abbath’ın kendi başına devam edip albüm çıkarması sevindiriciydi. Fakat ne var ki Immortal’ın artık hiçbir zaman gerçek anlamda Immortal olmayacağı bir gerçek. Çünkü Immortal Abbath’sız olamaz. Peki Abbath kendi başına Immortal olabilir mi? Immortal aslında Abbath mıydı? Bu farklı bir konu. Fakat gerçek şu ki Immortal’ın ismi, black metale kazandırdıkları ve yaptığı harika albümler hep hatırlanacak. Burada Immortal’ın nereden başladığına, black metalin gelişimindeki yerine ve diğer albümleri kadar göze çarpmayan ilk albümü “Diabolical Fullmoon Mysticism”e bakmak istiyorum.

İlk black metal ögeleri Venom’ın “Welcome To Hell” ve “Black Metal” albümlerindeydi. Zaten black metalin ismi de Venom’ın ikinci albümünden geliyordu. Fakat Venom’ın müziği bilinen anlamda black metal değildi. Venom’daki black metal unsurları bir karışımın parçalarıydı. 1980′li yılların ortalarına doğru Bathory, Darkthrone, Mayhem, Burzum gibi gruplarla kendi karakteristik yapısına kavuşmuş, düz bir çizgide ilerleyen, kalıpları belli olan black metal ortaya çıkmıştı. Black metalin diğer türlere göre daha sade bir yapıda olması zaman zaman kötü bir durum gibi görünebilir. Fakat gerçekte black metal, iyi icra etmesi en zor türlerden biridir ve bu durum, sade ve sınırlı yapısından kaynaklanır. Black metalin sadeliğini kendinize has bir şekilde sunmanız, o sadelik içinde kendinize özgü bir orijinallik yaratmanız, bunu yaparken de black metalin sınırları dışına çıkmamanız gerekir.

Norveç black metal dünyasındaki grupları birbiriyle kıyaslamak çok doğru olmayacaktır. Her biri black metali kendine özgü bir şekilde çok iyi icra etmektedir. Aralarında bir üstünlük kıyaslaması değil, fakat Immortal’ın yerini belirginleştirmek için bir kıyaslama yapabiliriz. Bathory’nin ilk albümünde Venom etkileri vardı. Aynısı nispi olarak Mayhem için de geçerliydi. Darkthrone’un ilk albümünde ise nispeten bazı death metal etkileri vardı. Burzum’un sound’u saf black metale göre daha karakterizeydi. Mayhem’in ikinci ve Darkthrone’un üçüncü albümleri saf black metal albümleriydi; karakterlerini ve atmosferlerini saflıklarından alıyorlardı. Immortal’ın üzerinde duracağımız ilk albümü de bir saf black metal albümüydü, fakat yine de farklı durmayı başarıyordu.

Immortal da Drakthrone gibi önce bir death metal grubu olarak kurulmuştu. Fakat kısa sürede black metale geçiş yapmış ve death metal etkilerinden tamamen sıyrılmışlardı. Immortal kuruluşundan itibaren black metali kendi yapısı içinde hep zenginleştirdi. “Diabolical Fullmoon Mysticism” de black metalin saflığının Immortal’ın eliyle etkileyici bir şekilde sunulmasıydı. “Diabolical Fullmoon Mysticism”in klasik anlamda bir black metal albümü olduğunu söyleyebiliriz. Fakat albüm black metalin alışılageldik yapısı içinde ortalamadan daha yüksek bir başarı yakalıyor. Karanlık ve epik bir atmosferi var. Darkthrone ve Mayhem gibi gruplarda atmosfer daha çok müziğin arkasından gelen bir yan ürün gibi dururken Immortal’ın atmosferi, müzikle yan yana giden bir bütün oluşturuyor.

Şarkı sözlerinde de diğer black metal gruplarıyla farklılıkları bulunan Immortal genellikle doğayı konu alıyor ve bunu oldukça başarılı bir şekilde işleyerek hem realist hem de sürrealist bir hava yaratıyor. Hem sert hem yumuşak bölümleri bulunan ve bunların çok iyi bir şekilde iç içe geçtiği şarkılar bizi albüm boyunca farklı dünyalarda dolaştırıyor. Bütün bunlar black metalin sınırlı yapısı içinde başarılı bir şekilde yaratılmış bir zenginlik olarak karşımıza çıkıyor. Albüm bittiğinde kendimizi maceralarla dolu bir rüyadan uyanmış gibi hissediyoruz.

“Diabolical Fullmoon Mysticism”in Immortal’ın diğer albümlerinin gerisinde kaldığı muhakkak. Fakat yine de kesinlikle Immortal’a ait olduğunu hissettiriyor. Bu albümde belki alışılmıştan biraz daha farklı, fakat size yine karanlık ve hoş duygular yaşatan bir Immortal var.

8/10
Albümün okur notu: 12345678910 (9.09/10, Toplam oy: 32)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
1992
Şirket
Osmose Productions
Kadro
Abbath Doom Occulta: Vokal, bas
Demonaz Doom Occulta: Gitar, sözler
Armagedda: Davul
Şarkılar
1. Intro
2. The Call of the Wintermoon
3. Unholy Forces of Evil
4. Cryptic Winterstorms
5. Cold Winds of Funeral Dust
6. Blacker than Darkness
7. A Perfect Vision of the Rising Northland
  Yorum alanı

“IMMORTAL – Diabolical Fullmoon Mysticism” yazısına 5 yorum var

 1. şeyh hulud says:

  En sevdiğim Immortal albümlerinden biri, bence baştan sona çok özeldir.

 2. northern says:

  yazan arkadaş kusura kalmasın ama “albümü tanıtma açısından” oldukça yetersiz bir inceleme olmuş. 3 paragraf yüzeysel bir “black metal ilk dönem tarihi”, eyvallah, ama albümle ilgili cümleler adeta sonlara sıkıştırılmış, ki onlar da alabildiğine basmakalıp.

  umarım bu ilk denemelerdendir ve ileride daha doyurucu kritiklerini okuruz.

 3. TAAKE says:

  immortal ın en black metal albümü bu bence

 4. zombikids says:

  how to blackmetal 101

 5. TAAKE says:

  call of the wintermoon gerek şarkı gerekse klip olarak külltür,efsanedir,ciddiyim

  http://s215.photobucket.com/user/littletribes510/media/Immortal.gif.html

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.