# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Serbest kürsü
| 04.05.2015

Yeter! Söz milletin.

Herkese merhaba. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu başlıkta gönlünüzden geçen herhangi bir konuda dile getirmek istediklerinizi paylaşabilirsiniz. Ülke gündeminden müzik dünyasına, son komik videolardan ligdeki son gelişmelere kadar ister suya sabuna dokunan, ister havadan sudan konularla köşemizi renklendirmenizi arzu ediyoruz. Tek ricamız, yorumlarınızı kimseyi kırmayacak, kendinizi hapse attırmayacak ve sitemizi kapattırmayacak içerikle şekillendirmeniz.

Hepimize mutlu ve özgür günler dilerim.

  Yorum alanı

“Serbest kürsü” yazısına 6,646 yorum var

 1. Rust in Peace. says:

  Uzun zamandır doğru düzgün metal dinlemiyorum. Muhtemelen eve tıkılı kaldığımdan dolayı. Açasım gelmiyor hiç, dinlersem sadece progresif heavy/death dinliyorum. Ya da Ulcerate, The Ocean Collective, Cult of Luna dinliyorum ama çok nadir.
  Daha çok jazz/rock/pop/elektronik gibi şeyler dinliyorum. Hatta bugün city pop diye bir şey keşfettim o kadar hoşuma gitti ki. 70 – 80′ler japon popu işte. Hoşuma gitmeyen 1 şarkı çıkmadı daha.
  Şarkı/grup önerisi yapanlar olursa mutlu olurum. Jazz’da The Ink Spots grubu, Nat King Cole, Ella Fitzgerald, Chet Baker gibi sanatçıları seviyorum. Rock’ta bu aralar Dredg’e sardım. Elektronik müzikte tamamen random ilerliyorum Daft Punk dışında. Daft Punk çok iyiymiş gerçekten, birkaç parçalarını biliyordum ama hiç o şarkılar dışındaki şarkılarına bakmamıştım. Favorim Veridis Quo, çalışırken arkada çok iyi oluyor. Bu şarkıyla aynı havada başka şarkılar varsa lütfen söyleyin

  narsistdestroyer

  @Rust in Peace., http://www.youtube.com/watch?v=gUm_VC3vBt4

  http://www.youtube.com/watch?v=YlVC2tVExxk

  http://www.youtube.com/watch?v=2Py37G9qsfY

  Tam olarak aradığın şey değil fakat belki seversin diye yazıyorum.

 2. Tomas Takke says:

  400-500 TL arası güzel ses veren Bluetooth kulak içi kulaklık tavsiyeniz var mıdır?

  çaksu

  @Tomas Takke, Piyasayı tanımıyorum. Bir ay önce tavsiye ile şunu aldım.

  Baya memnunum sesinden. İlk gün ciddi şaşırdım hatta. Deneme imkanın varsa bi dene bence.

  Tomas Takke

  @çaksu, baktım da sesini pilini baya övmüşler, uzun süre kullanımda kulak ağrısı falan yapıyor mu?

  çaksu

  @Tomas Takke, bana pek yapmadı ama kişiden kişiye değişir o sanırım.

  bu kauçuk zımbırtıların farklı boyutlarından da var kutuda. sana uyanını bulmak adına. hatta ben (8 tl miydi nedi) ekstra bi yedek set daha ekledim.

  Tomas Takke

  @çaksu, fiyatı da iyiymiş. Bu baya kafama yattı, sağ olasın.

  çaksu

  @Tomas Takke, ^.^ alman durumunda memnun kalırsın işallah.

  Melkor

  @Tomas Takke, Anker SoundCore Life Dot 2. Amazon da bazen iyi indirim görüyo.

  Tomas Takke

  @Melkor, baktım da saklama kabı büyükmüş abi onun. Ben daha cebe at yük olmasın bi şey bakıyorum.

  Melkor

  @Tomas Takke, Kabı yanında taşımana gerek yok. Ha taşırım diyosan büyük tabi. Ses kalitesi olarak 400-500 bandında bulabileceğin en iyi kulaklardan biri.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Melkor, 425 TL’ye bunu aldım 3 gün önce. Çok memnunum. Tek şarjda 8 saat, kutusuyla birlikte 100 saat şarjı var. O açıdan çok iyi. Sesinden de gayet memnunum, kulağa oturmasından da.

  Düşünenlere ben de tavsiye ederim.

  Melkor

  @Ahmet Saraçoğlu, Memnun olmana sevindim bizim gibi bütün gün müzik dinleyenler için kulaklık çok mühim. iyisini bulmakta zor.

  Erhan

  @Tomas Takke, QCY T6. Fiyatı 200 lira falan ama ucuz olduğuna aldanma şu ana kadar daha iyi bir kulaklık kullanmadım. Mağazadan ekolayzer ayarını düzenleyebileceğin bir uygulaması mevcut uygulama olmadan performansının yüzde 50sini bile göstermiyor. Ayrıca spor kulaklık kulaktan düşmüyor ve müzik dinlemediğin zamanlarda kuyruğu ile kulağında asılı kalabiliyor.

  Önerdiğim ekolayzer ayarı (metal için): Baslar yüzde %90 veya %100. Tizler %100. Arada kalan ayarlar ise ”V” şeklini oluşturacak şekilde ayarlanmalı.

  Tek dezavantajı: Kutusu büyük.

  Tomas Takke

  @Erhan, çok teşekkürler, yukarıda @çaksu nun önerdiği kulaklığı aldım. Küçük bi ekolayzer ayarından sonra genel olarak memnunum, tek bir sıkıntısı var sol kulaklıktan şarkı çalmıyorken belli olan dipten bir ses geliyor ama anladığım kadarıyla Bluetooth kulaklıkların genelinde var bu sıkıntı ya da benim ürün mü sıkıntılı tam bilmiyorum çok da rahatsız etmedi zaten. Kutunun boyutu önemliydi bi de abi, kulaklığı cebe atıp etraflarda erekte olmuş penis görüntüsüyle dolaşmıyorum, mutluyum.

 3. çaksu says:

  Burayı kendi işime alet ediyorum ama.. Ulan ölüyoruz, trend patates.

  #NefesAlamıyorum
  #DirenişKadıköyde
  #PolisŞiddeti

  deadhouse

  @çaksu, Hocam bu herkesin “işi”. Sindirilmiş, köleleşmiş 8 milyarın işi. :)

  Tabii bizim gibi toplumların hali daha beter. Bunu söylemeye gerek yok.

  çaksu

  @deadhouse, yani semtim işgal edilip arkadaşlarım keyfi dayak yemeye gözaltı yemeye başlamadan ben de pek ilgilenmezdim gündemle de siyasetle de. kimseyi yargılamasam iyi ederim o yüzden.

  ama dün çok kötüydü. anaakımda zaten kırıntısı yok yapılan eziyetin. twitterda da trend olmazsa kimsenin haberi olmayacak.

  dün ilk defa twitter hesabı açtım bu yüzden.

  deadhouse

  @çaksu, Siyasetle ilgilenmezdim diye bir şey yok. Meşhur bir sözdür; Siyasetle ilgilenmezseniz, siyaset sizinle ilgilenir. Siyaset hayat demek. Bir meşhur söz daha; Faşizme karşı birleşmeyenler, faşizmin zindanlarında buluşurlar. Hepimiz sindirildik, sindik, korkak, zavallı yaratıklarız, herkes köle. Ben bunu tüm dünya insanları için düşünüyorum ki zaten böyle. Sadece bazı ülkeler daha kötü durumda, hepsi bu. Kendi konforundan başka bir şey düşünmeyen, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen, kimsenin bir diğerini düşünmediği, bencil, Pavlov’un köpekleri gibiyiz. Ruhumuzu kemirdiler, bedenimizi de kemirirler, bizlere her şeyi yaptırabilirler. Herkes bir şekilde götünü otoriteye ve düzene teslim etmiş. Ses çıkarmaya çalışana ise medya ve para gücüyle, manipülasyon yoluyla türlü türlü damgalar yapıştırılıyor. Bu sitede bile anaakım düşünceye aykırı bir şey yazdığın zaman “bir sürü şey” olabilirsin neyse uzattım gereksiz yere.

  çaksu

  @deadhouse, Dediğin söz bizim gibi cahil, dogmayla yönetilen topluluklar için doğru gibi geliyor.

  Yani kafamdaki teoride hükümetin hakemden farkı olmamalı. Gerekmedikçe varlığını hissetmemen gerekir.

  Da burda hakem topu alıp vermiyor. Oyuncuları dövüyor. Verecekse de üstüne işeyip sıçıp veriyor. Kayıtsız kalmak çok büyük efor ister.

 4. şeyh hulud says:

  Flash player desteği sonlanınca yılların HeroMachine’i de bitmiş.

 5. Arkadaşlar iş yoğunluğu sebebiyle bir süredir günlük haber sayımız düştü. Bundan sonra da yine yoğun olmaya devam edeceğim. Elimden geleni yapıyorum, gecikmeler için şimdiden kusura bakmayın.

 6. SA says:

  https://youtu.be/ZbOsenOSTTI

  Yeni şarkım s5 i bitirdim. Böylece ilk demo albümüm “s” yi de bitirmiş oldum. Kapak çizimleri de bana ait. Zaman ayırıp dinleyen herkese teşekkürler.

 7. Emre Görür says:

  Yapay zeka şimdiden üretime başlamış! Karşınızda “yeni” Nirvana şarkısı. Bakalım “yeni” Death albümü ne zaman çıkacak?!

  https://www.loudersound.com/news/listen-to-new-nirvana-song-drowned-in-the-sun-created-by-artificial-intelligence

  deadhouse

  @Emre Görür, Fena değil.

  Berca B.

  @Emre Görür, bence şarkının 3-4 saniyelik bölümler dışında Nirvana ile hiçbir alakası yok.

 8. Canoir says:

  https://www.instagram.com/p/CNKtKgfgPUl/?igshid=1bb61fmrh2fsi

  Böyle bi etkinlik varmış. Meraklısı kaçırmasın

  Yiğit

  @Canoir, bundan aylar önce bilkent müzik topluluğu Soen ile konferans yapmıştı. Bir arkadaş link atmıştı ama şansıma katılma fırsatım olmamıştı epey üzülmüştüm. Nedense bu herifler bize yanlıyorlar böyle ahaha

  Canoir

  @Yiğit, çok iyi iş yapmışlar o zaman, takdir ettim kendilerini. Ben de bir Gazili olarak Wolfheart konferansı düşünüyorum, hayırlısı.
  Bu etkinliği de izleyemedim çok yorgundum, üzüldüm kaçırdığıma. Zaten twitch kullanmayı da bilmiyorum

 9. deadhouse says:

  Yaklaşıyor yaklaşmakta olan. Sıkışma gerçekleşti ve kaçınılmaz gerçekliğe bir adım daha atıldı. Efendiler ve köleler aynı kaderi paylaşacak ve bu döngünün sonunda ne efendi kalacak ne köle. Belki de varlık bir hata değildi. Kusurlu olan, kusurlu doğan veya kusurlu yaratılan insan, hatanın ta kendisiydi. Bu bilgiyi bile bile, delirmemek için, belki de sınırlarını görmek için, bir kez daha bıraktı kendini, çılgınlığın kollarına.

  Rzeczom

  @deadhouse, https://pbs.twimg.com/profile_images/1277697778756485120/jgk6R_cY_400x400.jpg

  deadhouse

  @Rzeczom, Yaratıcı olmanı beklerdim. Yaratıcı ti’ye almaya karşı değilim. Ucuz ti’ye almalara karnım tok.

  Aura magula

  @deadhouse, Bunu okuyunca aklıma geldi belki başkalarıda hatırlar 2018 sonlarıydı beyaz yakalı 45-50 civarı adamın biri fıstık gibi kariyer yaptığı halde birdene istifa edip tatile çıktı haber muhabiri adama neden çıktığını sorunca adamda “1 sene sonra zaten zamanım olmayacak oyüzden şimdi zamanımı değerlendiriyorum herkese sesleniyorum 1 sene sonra hiçbişey yapamayacak duruma geleceksiniz zamanınız varken değerlendirin 1 yılınız kaldı” tarzı bişeyler dedi tabii bunu gören ben ve ailem adamla eşşek yüküyle dalga geçtik deli dedik manyak dedik güldük eylendik.Bir sene sonra dışarı bile çıkamayacak duruma geldiğimizde nasıl göt oldum inanaman.Keşke dalga geçmeseydik amk yazını okuyunca hatırladım.

  deadhouse

  @Aura magula, İnternet mecralarının tümü koca bir taşağa dönmüş vaziyette. Bilmiyorum belki dark web dedikleri yerde ciddi muhabbetler yapılıyordur. Fakat anaakım platformlardaki insanlar % 99 aynı tip. Sanki hepsi 1 kişiymiş gibi görünüyor. Fikirleri yok, efendileri ne yapmaları gerektiğini söylüyorsa onu yapıyorlar, efendileri ne söylüyorsa onlara inanıyorlar. Dayatılmış yaşamı lütuf olarak görüyorlar. Bu yüzden de sosyal medyadan uzun süredir kopmuş durumdayım. İnsana olan inancım kalmadı. :)

  Aura magula

  @deadhouse, Günümüzdeki medyalar sağolsun öyle bir dezenformasyon yapıyorki üff anlatılmaz yaşanır.Zaten tek bir amaç var :DÜŞÜNMEK YASAK, o saydığın insanlar düşünemeyen insanlar.Düşünmek yerine ot gibi yaşamayı seçtiler.Bilmiyorlarki efendi dedikleri makineler onları kartlaşınca biçip atacak ve harcadıkları emeği hüp diye çekecek.Günün sonunda “lan ot gibi geldik ot gibi gideceğiz” diyecekler tabii düşünecek beyinleri kaldıysa.

  deadhouse

  @Aura magula, Medyayı takip etmiyorum. Köşe yazısı, analiz okumuyorum, izlemiyorum. Bir kuruma bağlı herhangi birini ciddiye almıyorum. Çünkü zehirlenmek istemiyorum. Bağımsız gazeteci, bağımsız araştırmacı olduğuna ikna olduğum kişiler dışında kimseyi takip etmiyorum, beynimi zehirlemeye niyetim yok. Fonlanan, rüşvetlenen, güç karşısında ezilip büzülen, ruhunu satan sözde araştırmacılara, sözde araştırmalara, sözde kurumlara karnım tok. Bana kaynak olarak gösterilen bu “kaynaklara” gülüp geçiyorum sadece. Yine de kendimi yarrağı yemiş biri gibi görüyorum. Çünkü 1 hafta internete bakmadan duramayan bir zavallıyım. Kafamın dibinde modem, elimde telefon, dolapta şişirilmiş tavuk, hormonlu elma ve bozulmayan yoğurt var. Sabah uyanınca ucube bir tavan görüyorum. Temiz hava=Yok. Bir sürü ses var. Dağa bayıra gitsem yaşayamam, çekirgeden korkan biriyim. Ne şehirde, ne kırda yerim yok. Yanlış olan hayat, doğru yaşanamıyor. Ne batı yaşam tarzına, ne doğu yaşam tarzına ait hissediyorum. Hastalıklı hissediyorum. Ruhumu, bedenimi köleleştirmeye çalışan kişilerle, sıkışmış, sıkıştırılmış bir gezegende, sıkışmış bir halde nefes almaya çalışıyorum.

  Aura magula

  @deadhouse, O saydığın problemlerin çoğu aslında endüstrileşme her yere yayılınca başladı bence.Ha köleleştirme zaten ne zaman yoktuki.Ama bence iyi durumda birisin çünkü düşünebiliyorsun.Düşünebilen kendine ait fikirleri olan beyni çürümemiş herkes 1-0 öndedir bence.Ben mesela gülüp eylenmek için bazen beyaz tv izliyorum acayip sarıyor bazen kahkaha atıyorum.Onun dışında medyayı pek takip etmiyorum çünkü %85′i yanlı.

  Ya aslında hepimiz yarrağı yedik.Bu şehirler, gdo lu gıdalar, internetin yaydığı radyasyon, egzoz dumanı bunlar yüzünden ömrümüz kısaldı.En basiti koronavirüs mesela çoğu kişi aşı, ilaç falan bekliyor ama bence bu işin geri dönüşü yok.Belki virüs kendi kendine mutasyona uğrarsa ozaman biter.En iyisi bu kısacık zamanda sanatla ilgilenmek.Aç ordan bir black metal, akşamüstü birkaç saat oyun, gece de full film oh miss işte gerçek cennet bu :)

 10. Fauda müthiş dizi yalnız o konuda net olalım.

 11. “Şunu izle, şunu dinle” diye pek diretmem ama cidden kendinize bir iyilik yapın ve Fauda izleyin. Sonra burada anelizler yapıp Orta Doğu’da kartları yeniden dağıtalım ahah

  deadhouse

  @Güzide Arslaner, Pek kimseyi tanımadığımdan mıdır bilmiyorum ama gördüğüm en ideal çiftsiniz. Lucifer mutluluğunuzu artırsın. Yalnız böyle düşünmemin temel nedeni sadece birlikte kupon yapmanız ya da aynı diziye ilgi duymanız değil, çocuk yapmama düşünceniz. Daha ne olsun. (Ahmet abi yazmıştı bir ara, oradan biliyorum)

  Güzide Arslaner

  @deadhouse, Sağ olasın. En güzel çocuk başkasının çocuğudur.

  çaksu

  @Güzide Arslaner, Varyason yapayım. Çocuklar 1 saat süreyle çok güzeldir.

  Güzide Arslaner

  @çaksu, Aynen o ilk 1 saat ben de destekliyorum.

  Yiğit

  @Güzide Arslaner, Six Feet Under bittiğinden beri etkisinden dolayı uzun bir süre bir daha dizi izlemem demiştim ama boşluğuma geldi başladım, teşekkürler. Orta Doğu demişken Abbas Kiyarüstemi filmleri geldi aklıma, hiç izlememiş olan varsa bir baksın derim.

  Yiğit

  @Yiğit, + olarak Ofsayt adlı filmi de bunu yazdıktan sonra hatırladım ve önermeden geçmeyeyim. İran’da kadınların maç izlemesinin yasaklanması hakkında epey iyi bir film

  çaksu

  @Yiğit, Ulan bi Six Feet Under geldi geçti dünyadan.

  Yiğit

  @çaksu, bir de kalbimden…

  Esenle kalın güzel insanlar

  Kaan

  @çaksu, Bu diziyi bitirdikten sona artık hiçbir diziye yeterince önem veremedim.

  Güzide Arslaner

  @Yiğit, Listeye ekledik, çok teşekkürler.

 12. 1001101001 says:

  yauv arkadaşlar metal dinleyen dindar biri olamaz mı, sizin aranızda bu kadar göze batmamın sebebini az çok anlıyor gibiyim ama sonuçta tr’de yaşıyoruz ve bir yığın müslüman var, insanda biraz aşinalık olur. eşimle konsere gidiyorum adamın biri ekşideki konser başlığına “yanıma gelen uzun saçlı metalci çocukla yanındaki tesettürlü kız başlı başına sosyolojik olarak incelenmesi gereken bir durumdu, fakat tabii beni ilgilendiren bir durum değildi.” yazıyor. bu adama böyle düşündüren kültürel kodlar ne? müslümanlar metal müzik dinleyemez çünkü onlar o müziği habis görürler, haram kılarlar kendilerine tarzı mı düşünüyorsunuz napıyorsunuz bilmiyorum ama bu kadar dışsallaştırıcı davranmaya gerek yok. Allahu teala gönüllerimizi bir kılsın hadi hayırlı geceler :)

  deadhouse

  @1001101001, Pratikte olabilir, teoride olamaz. Dinlersin, keyif alırsın, evet. Fakat islam gibi bir dinde şeytanı yücelten temalar tartışmasız yasaktır. Yok eğer şeytanı yücelten müzik de dinlerim dini vecibelerimi de yerine getiririm diyorsan sen de zaten dinine göre şeytana hizmet ediyorsundur. Nereden baksan tutarsızlık.

  Yusuf

  @deadhouse, alakası yok ömrü boyunca kötülük yapıp da ufuk bir sevapla cennete giden var aynısının tam tersi olanda bizzat Kuran’da ve hadislerde geçiyor. Niyet ölemli

  deadhouse

  @Yusuf, Niyet önemliyse Müslüman kişi niye Şeytana hizmet eder diye düşünmedin. Haklısın ama, Hıristiyanlık ile Müslümanlık günah konusunda birbirine benziyor. Bir anda tüm günahların affedilebiliyor. Kârlı dinler.

  Yiğit

  @Yusuf, bkz. bir birayla cenneti kaçırmak

  All2

  @Yusuf, Kim gitti cennete?

  Ouz

  @deadhouse, Neredeyse çeyrek asırdır şeytana hizmet ediyormuşum da haberim yokmuş, öğrendiğim iyi oldu.

  deadhouse

  @Ouz, Din anlayışını bilmiyorum, seni tanımıyorum, nasıl bir inancın var bilmiyorum, müziğe, dine nasıl bakıyorsun, bilmiyorum. Ben 1001101001′in yorumuna cevap yazdım. Semavi dinler kendi aralarında binlerce fraksiyona bölünmüş durumda. Her mezhebin, yorumun, anlayışın farklı bir yaşam tarzı var. Demek istediğim niye üzerine alındın anlamadım. Aynı şekilde 1001101001′in de çok farklı bir anlayışı olabilir. Benim ona yazdığım yorum, semavi dinlerdeki, şeytana bakışındaki genel kabuller baz alınarak yazıldı. Eğer kendi inancını, düşünceni ortaya koyup neden Tanrı’ya küfredip Şeytanı yücelten bir müziği dinlediğini dinlemek isterim.

  Ouz

  @deadhouse, Selam, buralarda çok defa dinle ilgili konulara girdim, şimdi bakınca gereksiz olduğunu düşündüğüm koca koca paragraflar boyunca bir şeyler anlattım. Açıkçası bundan sonra da oturup enikonu dini inancımı filan anlatmayı pek anlamlı bulmuyorum. Ama sorarsan, o binlerce fraksiyona bölünmüş dediğin dinlerden İslam’ı kabul edip, peygamber adına uydurulmuş binlerce hadisi reddedip, Kur’an’ın buyrukları doğrultusunda yaşamaya çalışan biriyim. Üzerime alınma sebebim de 1001101001’in kurduğu cümlelerden, en azından aynı dinin mensubu olduğumu düşünmemdi. Ona yaptığın yorum, din temelli olduğu için üzerime alınmam gayet doğal bence.

  Dinleri -kendi kararları, saygı duyuyorum- tümden reddedip bir dine mensup bireyleri -seni tenzih ederim- görünmez parmaklıkların arkasına hapsetmeye hevesli olanlara karşı sessiz kalamıyorum. Ağızlarını açtıklarında dinin getirdiği prangalardan dert yanıp şu kötü, yarattığı insanları sürekli bir şeylerle tehdit eden ve cezalandıracağını söyleyen tanrıdan nefret eden “özgür insanlar”, nedense kendilerince özgürlük anlayışı geliştirmiş olan ve kimseye, pek zararı dokunmayan “dinliler”e bir şekilde takabiliyor. Sözüm meclisten dışarı tabii, PA’da böyle biri olduğunu düşünmüyorum kesinlikle.

  Allah, Kur’an’da şeytanın apaçık bir düşman olduğunu çok defa belirtiyor. Ama hangi şeytan? Tanrı’ya küfredip Şeytan figürünü yücelten Belphegor’un, “izinden” gittiği şeytan mı bu? Yoksa, riyakârlıkta zirveyi gören birtakım dindarlar mı? Tanrı’ya küfredip Şeytan figürünü yücelten Behemoth mu hakikaten daha satanist, yoksa Allah’ın “Bana inandığını söyledikten sonra bunu bunu bunu yapma, yoksa münafık (iki yüzlü) müşrik (şirke koşmuş) olursun” demesine karşı Allah’ı -teşbihte hata olmaz- takmayıp kafasına göre yaşayan bazı Müslümanlar mı? Bir teolog veya din felsefecisi değilim ama kötülüğün kimin dilinde, kimin elinde, kimin içinde olduğunu az çok kestirebiliyorum. Bugün “satanist” yaftasını yapıştırdığımız nice adamın, çoğu din mensubuna göre daha erdemli bir hayat yaşadığından şüphem yok. Beri yandan tamamen dini reddedenlerin bazılarının da erdemli insanlar olduğu çok açık. Araya Micayah Belfagor gibi piçler karışsa da istisnalar kaideyi bozmaz. Bu nedenle Tanrı-Şeytan muhabbetini kendine konu edinip bir tarafın dilinden sözler yazan (ki genellemek yine yanlış, nice grubun dinle diyanetle hiç işi bile yok, benden iyi biliyorsundur) adamların müziğini dinlemek, sözlerini satır satır kabul edip hayatın merkezine koyulmadığı sürece şeytanın yolundan gitmek, ona hizmet etmek filan olamaz. Aksine kargalar bile güler. Ne yani, bilmem hangi şarkının bilmem neresindeki melodi mi, bilmem hangi vokalin içli haykırışları mı şeytana hizmet etmemi sağlayacak? Eğer bu ön kabulle yola çıkarsak Tomb of the Mutilated dönemi Cannibal Corpse’unu dinleyenler kime hizmet ediyor? Pedofil ve Nekrofil Kasaplar Derneğine mi? Peki, Sikfuk dinleyenler kime hizmet ediyor? Scatsever Lağımcılar Birliğine mi? Örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

  Uzun bir şeyler yazmam dedim yine eşek kadar yazı olmuş. Sonuç olarak, Allah’ın, kitapta aktardığı detaylar belli; O’nun sözü üstüne söz söyleyenler halt ederler, kendi uydurmaları içerisinde şirke batıp cehenneme odun kömür bile olurlar hatta. Gerçi hesap gününde kendisini takip eden insanlar için Allah’a “Halkım Kur’an’ı terk etti” diye dert yanacağı Kur’an sayfalarında ifade edilen bir peygamberin sözde ümmetinin -bir kısmı müstesna- Kur’an’la-dinle alakası, olsa olsa Glen Benton kadardır. O yüzden bırakalım, kim ne istiyorsa onu dinlesin. Şeytanın ortalığın tozunu attırdığı korku filmleri izledik diye, bilumum metal türlerini dinledik diye, Orta Çağ dönemini tasvir eden karanlık tablolara baktık diye dinden çıkıp şeytanın müridi olacaksak harbiden işimiz var.

  deadhouse

  @Ouz, Açıklayıcı cevabın için teşekkür ederim. Kim ne istiyorsa dinler, ne benim haddim böyle bir şey söylemek, ne de başkasının. Derdimiz zaten bu değil, söylemeye gerek yok. Ben gayet basit şekilde dediğin üzere Kur’an’da da geçtiği üzere, şeytanın düşman ve lanetli bir varlık olarak resmedildiğini söyledim. Elbette ki metal müzik gruplarının hepsinin derdi din, satanizm vs. değil. Fakat derdi bu olan doğrudan ve dolaylı binlerce grup var ve bu grupları da neredeyse dinlemeyen yok. Verdiğin Cannibal Corpse ve diğer örnekleri kabul etmiyorum. İnsan doğasının varabileceği vahşi, sapık, iğrenç, şiddet dolu eğilimlerini tema olarak almak, bunu dinleyenleri kategori etmez. Dindar, ateist, paganist kişi için değişmeyen şeyler bunlar. O temalarda herhangi bir dini ideoloji, teoloji yok. Misantropik, insan doğasını işleyen konular bunlar. Fakat din, tanrı, şeytan konusu böyle değil. Bir düşünce, bir felsefeyi işleyen temalar bunlar. Açıkça düşman görüldüğünü belirttiğin bir varlığın yüceltildiği bir sanatsal ürününü tüketmek, o kişinin inandığı inançla ters düşer, bu gayet açık. Ben sadece bu çelişkiden söz ettim. Müzikten alınan, keyiften, hazdan, niyetten bahsetmedim. Sen Behemoth dinlediğinde Şeytanı Lord olarak kabul etmiyorsun tabii ki. Fakat inandığın dini düşüncede bunun karşılığı günah, haram olarak ifade edilir. Bu da ne beni ne başkasını ilgilendirir, ifade ettim bunu sadece.

  1001101001

  @Ouz, Ellerine sağlık abi. Özellikle “Bu nedenle Tanrı-Şeytan muhabbetini” sonrasına imzamı atarım, “Şeytanın ortalığın tozunu attırdığı korku filmleri izledik diye, bilumum metal türlerini dinledik diye, Orta Çağ dönemini tasvir eden karanlık tablolara baktık diye dinden çıkıp şeytanın müridi olacaksak harbiden işimiz var.” bu cümleye ise kalıbımı basarım.

  poison

  @Ouz, oğuz selam. drastus kritiğinin altındaki tanrı – özgür irade temalı tartışmamızı da gereksiz olarak görüyor musunuz diye merak etmedim değil. öyle görüyorsanız biraz üzülürüm açıkçası :)

  Berca B.

  @Ouz, burada okuduğum en, hatta tek mantıklı yorum. Ki bu görüş de aynı dini görüşü paylaşmayan birinden geliyor.

  Rzeczom

  @Ouz, şu son bir kaç senedir internet üzerinden bu ve benzer düşüncede çok fazla müslümana rastlıyorum. hadisler aslında yalan, bize sadece kuran yeter diyerekten müslüman oluyorlar. özellikle genç nüfusta var bu.

  inançsız olduğum için benim için pek bir şey ifade etmiyor, ben tümünü reddediyorum. sadece burada da aynı düşünceyi paylaşan birisine rast gelince belirtmek istedim.

  Ouz

  Tek mesajda herkese yanıt vermeye çalışacağım.

  @deadhouse, Rica ederim. İnsanın doğasının varabileceği vahşi, sapık, bilumum meseleleri de dini temelde şeytanla ilişkilendirmek pekâlâ mümkün. Kur’an’da şeytanın kötülüğü emrettiği bolca geçer. Buradan hareketle masumları kesip biçen pedofil nekrofillerin maceralarını anlatanların müziğini de şeytanın izinden giden bir müzik olarak nitelendirebiliriz bence. Ha dersin ki bu bir kurgu, ki öyle, anlatılanlara başta hayret eder, sonra güler geçeriz. Ama bunun teolojik yanı yok diyerek kestirip atmayı kabul etmem. Gerçekleşen her şeyin sebep sonuç çerçevesinde meydana geldiğini düşünüyorum, zaman zaman bunu bizzat deneyimliyorum. Diğer taraftan “Bu tarz sapık, psikopat eğilimleri olan insanların beyinlerindeki amigdala bölgesinde birtakım sorunlar var, prefrontal korteksleri şöyle arızalı, davranışları bu nedenle problemli” diyorsan, o zaman bu durumun farkındalığıyla tedaviye yönelmelerinin, samimi davranmalarının onları, şeytanın vesvese ve azdırmalarından (cinsî yönden değil sadece insanlara zarar vermek bağlamında da) uzak durmalarını sağlayacağını düşünüyorum.

  “Açıkça düşman görüldüğünü belirttiğin bir varlığın yüceltildiği bir sanatsal ürününü tüketmek, o kişinin inandığı inançla ters düşer,” sözüne katılmıyorum. Bu cümleden sonra kocaman bir tartışma çıkabilir ama dinde zorlama yoktur diyen bir dine mensubum (bunu yeterli bulmayıp din adına katliam yapanların cehennemlik olacaklarından adım gibi eminim) o yüzden isteyen şeytana tapsın isteyen onu yüceltsin isteyen Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzüğü ilah edinsin beni ilgilendirmez. Ama insanlık namına bir değer üretiyorlarsa ve bu evrensel bir dil olan müzikle ortaya çıkıyorsa, onlarca değil yüzlerce kritikte yaptığım gibi kendileri için bol bol övgüler içeren cümleler yazar, takdir eder, insanlara tanıtmaya çalışırım. Beri yandan, bir süre önce, bu aralar başındaki insanlarla ilgili epeyce sorunlar yaşayan Ateizm Derneği’nin (Ayrıntıları, Efe Aydal’ın kanalında var) programlarından birine katılan Türkiye’deki birkaç satanist arkadaşın, şeytan ve din kavramlarına olan yaklaşımlarını dinledim. Onların sözlerine göre şeytan, bayağı iyi bir arkadaş ve dinler tarafından hakkı yeniyor ve tabii bunun karşılığında kötü olarak görülen varlık, Tanrı. Bu yüzden şeytancı grupların şeytanı yüceltmeleri kadar doğal bir şey yok. Görüşlerine katılmıyorum ama iyi müzik yapıyorlar, mümkün mertebe adaletle haklarını teslim ediyorum. Allah “Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin.” diyor ki ben bu adamlara herhangi bir şekilde kin duymuyorum söylediklerinden ötürü. Verecekleri bir hesap varsa yaratıcıya verirler, ki buralarda çok defa dediğim gibi tövbe kapısı, Micayah Belfagor (bu herifin de üstüne çok gittim ama :) gibi insanlara bile açık.

  Din temelinde neyin günah olduğunu, neyin sevap olduğunu yaratıcı belirleyebileceği için kafama göre şu helal, bu haram, şu günah, bu sevap diyemem. Dersem, Allah adına hüküm vermiş olur, müşrik olurum ve Allah’ı reddeden bir insanın, ahirette kurtulma imkânı varken ben bu durumda kurtulamam. Zira kendisinin affetmeyeceği yegâne günah, şirk.

  @1001101001, Rica ederim, sağ olasın.

  @poison, Üzülmeyin ama aslına bakarsanız hem evet hem de hayır. Oradaki konuya da bir tetiklenme sonucunda katılmışım. :) Aslında şimdi bile kendime hâkim olup bir şey dememem lazımdı ama yine bir kamyon yazı yazdım dayanamayıp. Kendimi din diyanet hakkında konuşurken tebliğci amcalar gibi hissediyorum ufaktan, konuların dini düzlemdeki durumlarını anlatmak benim haddime değil. Özgür irade konusunda neler konuştuğumuzu hayal meyal anımsıyorum -oturup ne konuştuğumuzu baştan sona okumadım şimdi- ama işte kendi doğrularımı aktarmaya çalışmamalıydım belki de.

  @Berca B., Teşekkür ederim. Bizi aynı noktada birleştiren şey müzik. Onu da şu tarafın dinlemesi doğrudur, bu tarafın dinlemesi yanlıştır gibi bir cendere unsuruna dönüştürmek pek doğru değil.

  @Rzeczom, Bu konuda çok fazla yayın çıkıyor, programlar yapılıyor. Bence gayet iyi bir şey ki bazılarını ben de takip etmekteyim. Dini, rasyonel ve insanî düzlemden çıkmasına temel sebep hadisler maalesef. Peygamberin ölümünün 200-300 sonrasında onun adına uydurulan sözleri (hadis de söz demek zaten) önceki mesajımda bahsettiğim gibi Allah kelamı gibi uygulamaya kalkan kitleler; dinin bu denli tepki görmesine, insanların “Bu ne amk” diyerek dinden uzaklaşmasına, dini reddedip Allah’a düşman hâle gelenlerin de “Gerçek İslam bu değil,” muhabbetlerine meze olmasına sebep oluyor. “bize sadece kuran yeter” diyenler doğru diyorlar zira Allah çeşitli defalar Kur’an’da, “Allah’ın ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar-inanacaklar?” tarzı birçok ifadeye yer veriyor ve bu sorular, sebepsiz değil.

  Opethsevenbiri

  @Rzeczom, Ben de inançsız biri olarak bu tarz müslüman yaklaşımını daha doğru buluyorum. 50 sene önce yaşamış bir tarihi figür hakkında dahi yalan yanlış bir sürü ”şunu dedi, bunu dedi” tarzı konuşmalar dönüyorken 1400 yıl önce yaşamış birinin sözlerinin günümüze kadar korunarak gelmesi çok mantıklı değil bence. Muhakkak doğru hadisler vardır ama ayırt edilmesi imkansız şu an

  Melkor

  @1001101001, Aklı kıt metalci kitlenin bakış açısı ve algısı doğru değil ama bazı toplulukların içine girince öyle şeyleri göze almak lazım. Daha doğrusu siklememeyi öğrenmek lazım. Din konusuna gelince onun da güncellenmesi şart. Günümüz dünyasında uygulanması imkansız bir şey artık. İslam özellikle direniyor. Kilisenin ağzına sıçılalı çok oldu zaten. Biz görür müyüz bilemiyorum aynı şey onun da başına gelecek.

  deadhouse

  @Melkor, Her şeyi çözmüşsün. Bravo. Seni dünya başkanı yapmak lazım.

  Melkor

  @deadhouse, Bir şeyi çözdüğüm yokta taşak geçmiyosan ne ala.

  1001101001

  @Melkor, Güncellemeden kastın ne bilmiyorum ama insanlar 200 seneye yakındır islamda reform yapmağa çabalıyorlar ama hiçbiri adam akıllı bir metodoloji ortaya koyamadığı için ellerinde patlıyor. fazlurrahman’dan türeyen tarihselcilik ya da sola scriptura esasındaki kurancılık buna örnek gösterilebilir. Öte yandan ehli sünnet gibi köklü geleneklerin hem metodolojileri sağlam hem de alim yetiştirmeyi hiç bırakmadılar. Mesela daha bugün gördüğüm bir haberi iliştireyim buraya: https://twitter.com/BehzatSeleri/status/1380866177879179265?s=20
  O yüzden hristiyanlığın başına gelenin benzerinin islamın da yaşacağını düşünmüyorum.

  Değişecek bir şey varsa o da insanların kafasındaki din algısı olabilir. İhsan Şenocak gibi ağlak vaizler mevcut ekonomik düzene karşı en ufak bir eleştiri getiremezken sürekli kendi tebaalarını “karşı” tarafa bilendiriyorlar. Kim bu karşı taraf, işlerine göre değişiyor. Eee günde 12 saat çalışan insanlar da dini böyle öğrenmek zorunda kaldığı için müktedirlerin tahakküm aracına dönüşen bir din kalıyor ortada. Kim napsın bu dini azıcık kafası olan miadı dolmuş lan bunun deyip işine bakıyor.

  Melkor

  @1001101001, Güncellemeden kastım gelecekte var olmak istiyorsa kendini değiştirmek zorunda kalacak anlamındaydı. Öbür türlü bu bilgi çağında direnmesi boşa en azından kamusal alandan çekilmek zorunda kalacak. İslam yapısı itibariyle hıristiyanlık gibi reforma uygun bir din değil. Çünkü hıristiyanlığın dünyevi meselelerle ilgisi yok. İsa’nın derdi öteki dünya, tanrının oğluyum, bana inanırsanız kurtulursunuz diyor. Keza incil insan eliyle yazıldığı için kuran gibi emirlerden oluşmuyor. İslam ise tam tersi site yönetimi gibi bir din. Kendini insana açmayan bir tanrı ve hayatın her alanına dair artık uygulanması çok zor emirleri var. Yapısı itibariyle hep aynı kalmak zorunda. Söylediğin reform hareketlerinin çoğu islamın en parlak çağı olan yüzyıllar da bile kafirlerin dini suçlayıcı, anlamsızlaştırıcı çabalarını ve söylemlerini karşılamaktan ileri gitmemiştir.

  Yusuf

  @Melkor, Müslümanların engizisyonu var mı? Norveçlilerin yarası var o yüzden Hristiyanlık öfkesi var. kaç milyon insan canavarca işkence edilerek öldürüldü kendilerince haklılar ama hala yapmaları saçma devir değişiyor

  Melkor

  @Yusuf, Norveçli sağcıların derdi engizisyon değil, pagan kültürünü alt üst hıristiyanlığın bizzat kendisi.

  Emre Görür

  @1001101001, tabii ki metal dinleyen dindarlar olabilir. ’80′lerde white metal diye bir şey icat edilmeye çalışıldı. Günümüzde Hıristiyan black metal grupları bile var. Metal tarihsel olarak “left hand path” müziği olsa da her tür ideolojiyi kapsayabilecek kadar elastik. Tarihsel gücü de buradan geliyor zaten. Her daim merkezinde boynuzlu arkadaş dursa da bütün ideolojilere adapte edilebiliyor. Örneğin günümüzde dünyanın en büyük yeraltı metal hareketlerinden biri Endonezya’da ve orada bir sürü başörtülü kadın bayağı bayağı metal yapıyor.
  Yani bir bireyin “şeytana” hiç bulaşmadan metal dinlemesi gayet mümkün. Dünya kadar grup bulabilir bunun için. Ama cumaya giderken Marduk falan dinlemek ciddi bir kişilik çatışması. Kimse tutarlı olmak zorunda değil, ama aynı anda birbirine taban tabana zıt iki ideolojiyi savunmak da garip. Tanrı’ya ibadet eden biri diğer yandan ona sövülmesinden müzikal haz duyuyorsa zamanla bu ikisinden birinin galebe çalması beklenir. Tabii ibadetle falan işi olmayan, dinle bağlantısı “Ben müslümanım” demekten ibaret biri gerilim hissetmeyebilir. ’90′ların sonunda metal popülerleşmeye başladığında çok fazla böyle “yarı-müslüman, yarı-ateist” tip türemişti.

  Retrokafa

  @1001101001, yahu ne boş işler üzerinde kafa patlatıyonuz birader gidin bunun yerine bir kez daha yüzüklerin efendisi,dune falan okuyun vallaha daha faydalı yav.

  1001101001

  @Retrokafa,

  paul atreides yoktu
  fremenlerin başı boştu
  paul atreides geldi
  fremenlere bir amaç verdi
  bu güzel spiceları bizlere verdi

  biz de her yol var abi. İslam, black metal, bilim kurgu… ne ararsan

  crowkiller

  @1001101001, neden dinliyorsun bu müziği? kendine hakim olamıyor musun ?

  1001101001

  @crowkiller, hidayet abi kaç tane metalci müslüman tanıyon yauv biraz çalıştır kafayı

  crowkiller

  @1001101001, tamam :(

  Yiğit

  @crowkiller, https://pbs.twimg.com/media/DqTYbhlX4AA3Oi-.jpg

  slayer, burzum… of burzumu unut…

  Neyse komik değil iyi geceler

  1001101001

  @Yiğit, mayhem de mysteriis dom sathanas dinlerken ben bu :)

  1001101001

  @1001101001, https://twitter.com/dulgerbaligi/status/1381207823141502978?s=20 o kadar hoşuma gitti ki uğraştım. fikir için teşekkürler.

  Opethsevenbiri

  @1001101001, Kimin neyden zevk aldığını neyden almadığını sorgulamak hiçbirimizin haddine değil hele müzik gibi olabildiğince kişisel tecrübe ve hissiyata dayalı bir şeyde hiç değil. Bence müzik materyalist dünyada büyüye en yakın şey, birinin hisleri üzerinden yargılamak da dünyanın en yanlış şeylerinden birisi zaten.

  çaksu

  @1001101001, Rahatsız edici bi tavırla/durumla karşılaşmamışsınızdır umarım, en azından yüz yüze.

  Herkes gelsin kaynaşalım beya. Kardeş kardeş oynayalım.

  Dinin de yarısı yorum zaten. Herkes istediği gibi yorumlasın. Evrim teorisiyle bağdaştıranı da var. Uyumak dışında herşeye haram diyeni de.

  1001101001

  @çaksu, Aynen öyle. Anadolu Mayası’nın esası da budur: cümle varlığın birliği ve kardeşliği

  Erhan

  @1001101001, Metal müziği geçtim direkt müziğin kendisi dahi haram islamda. Sadece müzikte değil, insan sureti içeren görsel sanatlar da haram. Gelgelelim metal müziğin en çok ilham aldığı konulardan ikisi din karşıtlığı ve satanizm. Öyle ki islama göre bu ikisinden herhangi birisiyle öyle ya da böyle haşır neşir olmak dindar birisini kendi dininde günahkar birisi olarak tanımlar.

  Tüm bunların yanısıra özellikle bu platformda birisinin inancı yüzünden dışlanması hiç hoş değil. İster müslüman olsun ister yahudi metal dinliyorsa ve bunu seviyorsa bu yeter diye düşünüyorum.

  1001101001

  @Erhan, ilk olarak ihtilaflı bir mevzuda bu budur diyecek cesareti kendinde bulduğun için tebrik ederim. fıkıh alimlerinin tam olarak müşterek bir zeminde buluşamadığı bir konuda sizin yüksek ilmi kıdeminizle konuya el koymanız çok yerinde oldu. gerçeğe gelirsek, kulaktan dolma bilgiler en yazık ki bunlar. müziğin bizatihi haram olması gibi durum yok, yani müzik mubah. mevlevihanelerde musiki eğitimi verildiğini duymadın hadi ama hiç mi sufi ilahisi falan çalınmadı kulağına. ha selefiler gibi davranıp mevlevileri ve hatta tüm sufileri kafir ilan edip işin içinden çıkabilirsin. ki genel olarak islamın Allah katından olduğuna inanmayan insanlar beğendikleri şeyleri ondan uzaklaştırıp beğenmedikleri şeyleri işte islam bu demeye meyilli olurlar. Nefslerine ağır geliyor herhalde. Selefi ateist diyem ben bunlara işidçi ateist pğuahahahaha

  Opethsevenbiri

  @1001101001, II.Mahmut’un Hicaz bölgesinde isyan çıkaran Arap kralına ”Mzüik haramdır” dediği için idam edilmeden önce 3 gün boyunca ud dinlettiği söylenir. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama aklıma bunu getirdi.

  1001101001

  @Opethsevenbiri, güzel hikayeymiş. Doğrudur umarım :)

  Erhan

  @1001101001, Reis öyle bir yazmışsın ki sanki ben vaaz vermişim de cemaat ”Höaaaaa” demiş. ”Kulaktan dolma bilgi” demişsin, ya ne olacağıdı? Açıkçası fıkıh alimlerinin hangi konularda müşterek bir zeminde buluşmadığı yerler insanların genellikle ”haram” dediği yerler oluyor. Git sor bakalım fıkıh alimlerine ”Hojam ben şeytanlı metal dinliyorum allaha falan sövüyorlar günah mı” diye bak o zaman nasıl müşterek bir zeminde toplanıyorlar puhahaha

  1001101001

  @Erhan, bak güzel kardeşim geri zekalı olmadığım allaha söven müzikleri ayıklayıp dinlememeye özen gösteriyorum zaten. bu kadar basitt. Bir tartışma sırasında safsata adı vermekten zerre haz etmem ama sabahtan beri straw man yapıp duruyorsun ne yazık ki.

  Rust in Peace.

  @1001101001, bir agnostik olarak müslüman olup Slayer, Mayhem, Bathory, Belphegor dinlemenin alkol almaktan, domuz eti yemekten daha büyük günah olduğunu düşünüyorum. Kaynak yok. Tamamen kendi düşüncem. Alkol alırken, domuz eti yerken direkt olarak tanrıya karşı çıkmıyorsun. Yukarıdaki gruplar ve benzerlerini dinlediğin zaman mantıken Allah’a isyan etmiş oluyorsun/destek veriyorsun. Bazıları şirk bile diyebilir.
  Bu eylemi aklama çabasını da boş görüyorum açıkçası. Yanlış yaptığını bilip ona göre yaşamak daha mantıklı. Yukarıda Oğuz abi yazmış mesela, şu şu din adamları bu müziği yapanlardan daha günahkar falan diye ama İslam böyle bir din değil ki. Ben dünyanın en iyi insanı olsam da cehennemliğim mesela inanmadığım için. Aynı şekilde ne kadar iyi olursan ol bu senin o müziği dinlemek günah değil ya da ben bu müziği dinlediğim için cezalandırılmayacağım demek değil.

  Ouz

  @Rust in Peace., Yaratıcının yapma dediğini yaparak, yeme içme de olsa direkt karşı çıkmış olursun. Müzikle ilgili olan kısmı bolca izah ettiğim için tekrarlamayacağım.

  Ortada aklanmaya muhtaç bir durum yok bence. Ayrıca İslam’ın nasıl bir din olduğunu da bildiğimi sanıyorum. Bu yüzden “dünyanın en iyi insanı olsam da cehennemliğim mesela inanmadığım için” gibi kesin bir ifade kullanamam. “Herkese, yaptığı şeylerin karşılığı tastamam ödenir. Onlara asla haksızlık edilmez.” diyor yaratan. Burada “herkes” sözcüğü seçilmiş, “yalnızca inananlar” denmiyor. Yani yaptığın iyiliklerin boşa gitmeyeceği, ayetle sabit.

  Yiğit

  @Rust in Peace., ikinci paragrafa katılıyorum. Konuya bulaşmak istemediğim için yazmadım ama katıldığımı söylemek istedim. Bu konularda iş her zaman ”ama o şekilde yazılmış kuranda, o yüzden bu böyledir”e geldiği için sevmiyorum. Çünkü dini konularda bir mevzunun illa mantıklı olması gerekmez, tanrının buyurmuş olması ve kutsal olması yeterlidir. O yüzden sağlıklı bir tartışma pek mümkün değil. Dünyanın en iyi insanı olsan da kafir olduğun için cehennemliksin, bunu bir müslümanla tartışırken açar kuran’dan ilgili ayeti gösterir ve konu kapanır. Bu kadardır. Önemli olan tanrının ne buyurduğudur.

  1001101001

  @Rust in Peace., yukarıdaki mesajımda her müzik mubahtır dediğimi görmüyorum. boşa harf sarf edip ahmet abi’nin onayla tuşuna basarken zaman kaybetmesine sebep olmuşsun. elimden geldiğince dinlediğim grupların liriklerde nelerden bahsettiklerine dikkat ediyorum tabii ki. içime sinmeyenleri dinlemiyorum. mesela mayhem’in sıkıntılı şarkıları olduğu gibi life eternal gibi bana ölümü anımsattığı için işime bile yaradığını söyleyebilirim. tamam mıdır tembel ateist arkadaşım.

  Yiğit

  @1001101001, Allah iflas etsin. Umutsuz vaka

  Dysplasia

  @1001101001, Siz metal demişsiniz de pop müziğin genel temaları dinen çok mu kabul edilebilir? Ama müslüman çoğunluklu bir ülkede sürekli dinleniyor bunlar.
  Tek bir kitaba sahip olmasına rağmen, solcular gibi zibilyon tane fraksiyona ayrılabilen bir yapı din denen şey. Bu çelişkiler yumağından bazıları ışid gibi radikalleşerek bazıları da daha özgür bir kafayla ‘ben kendi inancıma bakarım, özümde iyi insanım’ vs gibi mevlevi/bektaşi ruhuyla çıkıyor. Bir inanan diğer inananı dinden çıkarabileceğini düşünürken diğeri bunun kul ile tanrı arasında olduğunu öne sürüyor falan. Ama eninde sonunda herkes kendi haz aldığı durumu ‘kitabına uydurabiliyor’. Evlilik dışı cinselliğini çatır çutur yaşayan türbanlı ve cidden inandığını bildiğim kadın da bir şekilde kitabına uyduruyordu. Siz de uyduruyorsunuz. Benim gözümde çelişki olan, bir fraksiyonun gözünde dinden çıkaran, diğerinde öldürülmesi gereken, bir diğerinde falakaya yatırılması söylenen bir durum için sizin açıklamanız ‘herkesin dini kendine’. Bugün acaba Mevlana’ya ‘hacı ben Deicide dinliyorum, fuck your god, ama müziği için sadece’ desek Mevlana ‘sen de gel kardeşim’ der mi mesela, öyle de bir probleminiz var.
  Bu çelişkileri barındıran bir düşünce sistemine sahip biri olarak gelen eleştirilere bu kadar şaşırmamanız gerektiğini düşünüyorum. Zorla kimse kimseye dinden çıkın demiyor ama düşünceler dile getiriliyorsa, özellikle internet ortamında, bu gerçekler yüzünüze illa ki çarpacak.

  1001101001

  @Dysplasia, yauv kardeşim ben müslüman olduktan sonra immolation’ı bir daha dinlememiş adamım. ne anlatıyorsun? yok fraksiyona bölünmüş. ya nolacaktı, çeşit çeşit insan var. Bir kumaştan çeşit çeşit insan için çeşit çeşit kıyafet yapabilirsin ama sonuçta kıyafetleri özü/esası birdir. İslam evlenmeyi öğütler ama kimse evlenmek zorunda değil. Bir kadın çalışmak isteyebilir kimse onu çalışmamaya zorlayamaz etc. Ama kafanızda o kadar kötü bir din/dindar/allah tasavvuru var ki eleştirileriniz de o tasavvurlar kadar kötü. kusura bakma.

  Dysplasia

  @1001101001, Bunu bana değil seni dinden çıkarmayı düşünen dindaşlarına anlat delikanlı.

  unanimated

  @Dysplasia, +++++++

  Erhan

  @1001101001, her şeyi geçtim bir soru sormak istiyorum neden dinini belirtme ihtiyacı hissettin? Bence sen tartışma ortamı yaratmaya çalışıyorsun ve başarıyorsun da. Attığım ilk yorumda insanların inançları yüzünden dışlanmaması gerekir yazmıştım. Bu tartışmanın sonu gelmezse eğer daha fazla dışlanacak gibisin. Yani bence.

  Marvin Yanbasanyan

  Oğuz Sel’in bahsettiği “görünmez parmaklıklara hapsetme” benim de takıntılı olduğum bir mesele. Nasıl bir altkültüre sahip olduğu, ideolojisi, inancı, ne denli entelektüel bir altyapıya veya eğitime sahip olduğu pek fark etmeksizin insanların çok büyük bölümünde bu eğilimi fazlasıyla gözlemliyorum. Zıt kutupta görmese dahi belli mensubiyetleri göz önünde bulundururak kişileri bir çerçeve içinde değerlendiriyorlar ve haliyle yaklaşımları da o ön yargıdan bağımsız olamıyor. Esasında faşizmin temeli de bu olgu üzerine inşa edilmiştir ama bahsimiz o olmadığı için çok irdelemek istemiyorum. Akpli/chpli, inançlı/inançsız, entelektüel/cahil fark etmeksizin her kesimde büyük oranda gözlemlenebilen bir durum bu. Mesela: entelektüel müslüman olarak bahsedilen Dücane Cündioğlu katıldığı bir tv programında ismailağa cemaatinden birinin bisiklete binip gezemeyeceği, atıyorum bir resim sergisine gidemeyeceği minvalinde söylemleriyle şehirli dindar mefhumunun bu cemaatle bağdaşmadığı; entelektüel dindarların vaktiyle mevleviler olduğundan ve saire bahsediyordu. Bahsi geçen önyargı bizzat budur, bunu söylerkenki niyetinin ötekileştirmek olmaması bunu değiştirmez. Bir prototip çiziliyor veya belli başlı kalıplar atfediliyor ve onlar üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Bundan 20 yıl öncesine kadar bilhassa muhafazakar topluluklar özelinde bu bakışın çok yüksek oranda yanlış yargılara götürmeyeceğini düşünsem de bireyselciliğin hayata bakışın temelini oluşturduğu günümüzde ismailağa gibi muhafazakarlığın uç noktası olarak refere edilen bir topluluk için dahi bu yaklaşımın çok da doğru yargılara götürmeyeceğini düşünüyorum. Fatih’te yaşayan, meslek itibariyle binbir farklı tipte insanla muhatap olan biri olarak Dücane’yi yanlışlayabilecek onlarca farklı gençle tanıştım. Kuvvetle muhtemel bundan 30 yıl önce o cenahtan öyle bir genç bulamazdım ancak bugün bulabiliyorum. Tamam belki resim sergisine gideni bulamam ama death metal dinleyen, foucault’dan konuşan menzilci bi gence denk geldiğim oldu. Burada x bir cemaati övmek veya yermek gibi bir niyetim yok; en muhafazakar topluluklarda bile günümüzdeki bireyselcilik göz önüne alındığında özellikle topluluğun genç mensupları özelinde bu kalıpların artık çok işlemediğini söylemeye çalışıyorum.

  Bütün bu tartışmaları başlatan meseleye gelirsek yine aynı önyargı söz konusu. Yobazın tekinin şort giyen birini görüp onun hakkında arkasından konuşmasıyla bu olayda sözlüğe “yanıma gelen uzun saçlı metalci çocukla yanındaki tesettürlü kız başlı başına sosyolojik olarak incelenmesi gereken bir durumdu, fakat tabii beni ilgilendiren bir durum değildi.” yazan adamın mantalitesi, düşünsel altyapısı çok farklı değil. “Tabii beni ilgilendiren bir durum değil” diyorsan yazmazsın olur biter. Yazmışsın çünkü durumu garipseyip komik bulmuşsun, hatta muhtemelen dalga geçmek istemişsin ama vazgeçmişsin ve nihayetinde bunu insanlara anlatmışsın.  Senin gibi olmayan birini alakasız biçimde senle aynı ortamda görünce “bunun burada ne işi var” demişsin kısaca. Ekşicisi de bunu yapıyor, cemaatçisi de. Hadi günah çıkarayım: geçenlerde ben de yaptım, twitter’da tesettürlü bi genç kızla tartışırken direkt şunu yazmışım: “Asjsksjh korona sağlam vurdu bu siyasal islamcı genç tayfayı. Normalde sabah 9′da at pazarında mesaiye başlayıp 50 saat hasan el benna, seyyid kutub, vs. tartışarak günü harcayan tipler artık mesaiyi sitede yapmaya başladı. Uzak durun ablacım bu çardan, sonra tadınız kaçar bak” Bu faşist yaklaşım artık genetiğimize mi kodlandı nedir anlamadım. “Bizden” olmadığını görünce ilk olarak onu kategorize etmeye çalışıyoruz. Fazlasıyla gayriahlaki bir tutum. “Ateist ahlaklı olamaz”, “Müslüman entelektüel olamaz”, “Tesettürlü metal dinleyemez”, vs. tüm bunlar görünmez parmaklık. Ayıptır. Yapmayın.

  Konunun diğer ayağına gelirsek yukarıdaki bazı yazarların müziği gereğinden fazla ciddiye aldığını düşünüyorum. Konunun en temeline ineyim. Müziği oluşturan dört temel unsur vardır: ritim, armoni, melodi ve ton. Ton nedir? En basit ifadeyle enstrumanın çıkardığı sestir. Metal müziğin alameti farikası da esasında distortionlı gitar sesidir. Metal müzik sevenlerin bi ortak noktası varsa o sesi sevmesidir, notaları o şekilde duymak istemesidir. Ben kimsenin distortionlı gitar sesi seviyo diye şeytana hizmet ettiğini düşünmüyorum açıkçası. Veya goldberg varyasyonlarını dinleyen bir ateistin de tanrıya hizmet ettiğini de düşünmüyorum. Nitekim Bach “müzikte tek gaye tanrıyı hoşnut etmek olmalıdır” diyen bir adam. Lars von trier filmlerini sevmek sadece lars von trier filmlerini sevmektir, seni faşist veya hümanist yapacak bir şey değildir. Müzik noktasında da bir aidiyet ve ortak değerlerin söz konusu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Tekno dinlediğinizde bi anda siz de haplanıp sağa sola musallat olan bi dalyarağa dönüşmüyorsunuz. Dahası: black metal ve satanistler çok hakim olduğum bir alan değil ama ben onların da çok ciddi olduğunu düşünmüyorum ve büyük oranda bunu imajın bir parçası olduğu için yaptıklarını düşünüyorum. Muhakkak bunu çok ciddiye alan istisnalar vardır ama çoğunluk bu ciddiyette değildir diye düşünüyorum. Üretici bi kenara; ergenlik hezeyanları atlatılmışsa tüketici için de müzik ne kadar değerli olsa da çok önemli ve ciddiye alınacak bir mesele değildir. Ömrünün neredeyse yarısını müziğe ayırmış biri olarak gönül rahatlığıyla söylüyorum bunu. Bir de nacizane tavsiyem: pek bilmediğiniz konular hakkında ahkam kesmemeye ve kesin hükümlü ifadelere başvurmamaya özen gösterin, fikri haysiyetiniz olsun.

  deadhouse

  @Marvin Yanbasanyan, Yazının tümünü okudum. Haklı olduğun taraflar var. Özellikle bireyselliğin etkisiyle kendimiz gibi olmayanı kategorileştirme konudunda. Yalnız şunu unutmuşsun: Yukarıda “müslümanlar metal dinleyemez”in yakınından bile geçen bir mesaj yok. Tam aksine sorulan bir soruya % 99 oranında elbette dinleyebilir denmiş. Sadece Tanrıya küfür, Şeytana övgü konusunu kendine tema seçmiş grupların şarkılarının dini hassasiyetle bağdaşmadığı ve o dinde bunun bir bedeli olduğunun altı çizilmiş. Kimse kimseyi kategori etmemiş, sen şusun, böyle yapamazsın dememiş. Ve bence de Black metal hakim olduğun bir konu değil. Öyle olsa poserlık niyeti olmayan, bu konuda fazlasıyşa ciddi olan grubupların olduğunu bilirdin. Sonuç olarak herkes kendi doğru bildiği şeyi söylüyor, doğru bildiği şeye inanıyor. Kimse kimseyi ikna etme, dikte etme çabasında değil. Faşizmle bağdaştırabileceğin tek mesaj 16. no’lu yorum.

  Marvin Yanbasanyan

  @deadhouse, yazdıklarımın genel ifadeler olduğunu, buradaki bir kişiye ithafen yazılmadığını -mention bile koymadım-, tüm anlattıklarımın kimse “müslüman metal dinleyemez” demesin basitliğinde olmadığını anlamak o kadar da zor bir şey olmasa gerek. Konuyu başlatan arkadaşın maruz kaldığı faşizan yaklaşım üzerinden yola çıkarak meseleyi özelden genele taşıdım. Hatta kendi örneğimden meselenin müzik değil “kılıf biçmek” olduğunu rahatlıkla anlayabilirsin. Buradaki yorumlara ithafen yazdığım tek cümle postun son cümlesindeki tavsiyemdi, onu da olayın fetva boyutunun konuşulmasına ithafen yazdım. Black metal meselesinde de ciddi olan azınlık olsa da hala çoğunun imaj için böyle olduğunu, dinleyiciye öyle yansıtmasa hayatında bunun pek yeri olmadığını düşünüyorum. Zaten yorumda da “muhakkak bunu çok ciddiye alan istisnalar vardır” diye belirtmişim. Ciddi azınlık/ciddiyetsiz çoğunluk vurgusu yapmışım. Yanılıyor da olabilirim. Önemli bir mesele olarak da görmüyorum bunu.

  Dysplasia

  @Marvin Yanbasanyan, iyi de din yapı olarak kendi mensuplarını nihai ve en gerçek kalıplara çerçevelere almayı amaçlayan bir yapı. Üyelerinin buna uymadı diye garipsenmesi beya bunun üzerinden tartışma dönmesi gayet doğal. Ve üstte de dediğim gibi bunu diğerlerinden çok aynı dinin üyeleri yapıyor zaten, biz en fazla fikir beyan edip bıdı bıdı yaparız. Ben satanist müziği dinleyen müslüman arkadaşım olsa sorarım niye neden nasıl diye. Ben insanların haz veya belli başlı içgüdü diyebileceğim davranışları konusunda her şeyi kitabına uydurmalarını izlemeyi seviyorum. Din dışında da olan bir olgu ama aradaki fark dinin mutlak doğruluğundan vazgeçilemez bir nirengi noktası olmasına rağmen yine de bu çelişkileri önleyemiyor olması. Özel konusu açılmasa da umrumda olmaz kim ne dinlemiş, tutup da kurcalamam. Ama çelişkiler yumağı bir konu olduğu için laf açılırsa garipsemeyeceksin bence bu kadar uzamasını.

  realthrasher

  @1001101001, tabii ki olabilir de bundan kime ne? niye bunu dillendirip dikkat çekmeye çalıştığın asıl sorun.

 13. P L A G U E says:

  Doom eternal – master level/gore nest bölümünü nightmare veya ultra nightmare seviyesinde oynayın arkadaşlar🙂 yalnız şunu rica edicem, bfg ve kılıç kullanmak yok😉

  Berca B.

  @P L A G U E, etrafımda resmen bir Doom Eternal tarikatı oluştu, oyun seven bütün arkadaşlarım bir şekilde öneriyor. Tam kafa yormalı rpglere atılmak istiyorum, böyle mesajlarla Serious Sam kafasında şuursuzca dalmalı fpslere geri çekiliyorum. Anlaşıldı yine beyni boşa alıp yarın yokmuşcasına yaratık keseceğiz.

  P L A G U E

  @Berca B., her açışımda bu oyunu nasıl aşacaklar, bundan iyi ne çıkabilir kendi türünde diye düşünmeden edemiyorum. Cidden bambaşka bir seviye. Kafa yormalı oyunlara dalarsin elbet ama acil başlamalısın bu şahesere.

 14. OblomoV says:

  Küçük bir anket: https://strawpoll.com/eq34wr3ub

  Dysplasia

  @OblomoV, Oha, şu nasıl listede olmaz?

  OblomoV

  @Dysplasia, :D

  Opethsevenbiri

  @OblomoV, Valla bence Mikael Stanne, herifinki hem çok tane tane, anlaşılır hem de çok yırtıcı.

  OblomoV

  @Opethsevenbiri, İlk etapta oluşturduğum uzun listeden çıkardığım son isimdi. Severiz tabii. 👍

  unanimated

  @Opethsevenbiri, kesinlikle. Müziğin duygusunu aktarmada gerçek bir üstad ve çok iyi şarkı sözü yazarı aynı zamanda.George kosmas’ın olduğu ankette kendisinin olmaması fiyasko.
  @oblomoV Seçenekler arasından ise John tardy,barney ve tompa favorilerim.chuck schuldiner niye yok mesela :)

  OblomoV

  @unanimated, Sayıyı bir şekilde sınırlamam lazımdı. Bazı isimleri ekleyince benzer başkalarını da eklemek gerekiyor ve işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İlk haliyle 80 civarı şık vardı.
  Ne kadar objektif yaklaşmaya çalışsam da nihayetinde kişisel bir liste. Chuck Schuldiner’ın vokalini en iyiler listesine alacak kadar beğenmiyorum. Şu varken şu niye yok olayında bir şey diyemem, tutarsızlık olmuştur, haklısın.
  Bir yerden sonra sıkıldım zaten, daha fazla uzamasın diye bu haliyle yayınladım. Maksat muhabbet olsun. :)

  çaksu

  @Opethsevenbiri, Like’lıyorum. Stanne özel <3

  Salata

  @OblomoV, Petrov, Tompa ve Akerfeldt ilk üç kesin bence. İsveç hahah :) Petrov’un hem ne dediği az çok anlaşılıyor hem de haykırışvari bi vokali olduğu için çok seviyorum. Tomas Lindberg’i açıklamaya gerek yok İsveç usülü hüzünlü yanık brutal vokal. Akerfeldt’in de ses tonunu ve tarzını çok seviyorum, özellikle Morningrise’daki daha çiğ hallerini ve Still Life’daki dehşet hallerini.

  OblomoV

  @Salata, 👍

 15. Ouz says:

  Daha önce burada Sound of Metal filmini önermiştim. Ses ekipmanlarıyla ilgili süper videolar sunan PS Audio kanalında bugün, ilginç bir video karşıma çıktı:

  https://youtu.be/9srmILNhOEE

 16. Salata says:

  Burasi inanç tartışma platformu mu? Siteye müzik için giriyorum saçma sapan müzik günah mı tartışmaları çıkıyor karşıma, ki bence metal müzik üzerine bir sitede böyle müzik/metal müzik günah mı gibi konuların tartışılması rezaletten başka bir şey değil. Herkes kendi inancını başka yerde yaşasın burası müzik platformu insanlar bunun için burada, bu konular için istemediğiniz kadar başka platform bulursunuz. Gelmiş millet buraya yok dindarım metal dinliyorum bilmem ne neysen nesin kardeşim git islami forumda tartış bunları tartışabiliyosan buraya müzik hakkında bir şeyin varsa onu yaz bence Ahmet Bey tabii ki kendisine kalmış ama bu tarz dini/siyasi vs. yorumları onaylamamalı..

  deadhouse

  @Salata, ..”Metal gibi bir müzik türü…” demişsin, ardından insanların ifade özgürlüğünü sınırlayıcı kelamlar etmişsin. Metal müzik kültürüne asla uymayan bir şey bu.

  1001101001

  @Salata, OKUMA. Alt başlığın adı serbest kürsü olduğu için buraya yazdım bilerek. Tekrar ediyorum OKUMAyabilirsin. Otomatik portakaldaki gibi kafanı monitöre sabitleyen yok sonuçta.

  Opethsevenbiri

  @Salata, ”Serbest kürsü”

  Boba Fett

  @Salata, Burası yemek platformu mu?
  Burası siyaset platformu mu?
  Burası futbol platformu mu?
  Burası basketbol platformu mu?
  Burası bahis platformu mu?
  Burası oyun platformu mu?
  Böyle yazar gideriz… Burada yapılan tartışmaların, sohbetin kimseye bir zararı yok çünkü herkes seviyeli bir şekilkde fikrini söylüyor. Beğenmezsen okumazsın. Oturup burada hoşlanmadığımız ya da konuşulmasını istemediğimiz şey için, “burası şu platformu mu” diyeceğiz? Yine yazan arkadaş müzikle alakalı bir durumu paylaşmış, diğer konuları ne yapalım konuşmayı keselim mi? Peki içinde dini referanslar olan veya siyasi albümleri ne yapalım, onları da incelemeyelim en iyisi. Çok yanlış.

 17. Boba Fett says:

  @1001101001, bir pokemon olarak, her hangi bir dine mensup olmayan bireylerin, her hangi bir dine mensup olan bireylere sosyal medya üzerinden hacı, hoca, rahip, monk gibi davranmalarını komik buluyorum.

  1001101001

  @Boba Fett, ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım. kendinize şerh düşer misiniz rica etsem.

  Boba Fett

  @1001101001, Bir örnekle anlatmaya çalışayım, geçenlerde twitterda bir kız başını örtmüş ama uç kısımları görünüyordu, başlamışlar bu kızı eleştirmeye, eleştirenlerin bir kısmı da o dine, inanca mensup olmayan kimseler hoş olsalar da bence eleştirmeleri komik oluyor. Adamın gözünde bir kalıp var, seni de oraya oturtmaya çalışıyor, onun istediği gibi dindar, onun istediği gibi muhalif, onun istediği gibi fanatik olacaksın. Bunu demeye çalışmıştım.

 18. Yiğit says:

  Life as a Fatal Sexually Transmitted Disease

  Hayatımda duyduğum en iyi film ismi. Polonya’dan sadece black metal çıkmıyor, bugüne kadar izlemediğime pişmanım.

  deadhouse

  @Yiğit, Aynı yönetmenin İlluminaija filmi de iyidir.

  deadhouse

  @deadhouse, İlluminacja* olacaktı.

  Yiğit

  @deadhouse, iluminacja’ymış ahaha yine olmadı :) teşekkür ederim bakacağım.

  deadhouse

  @Yiğit, Lehçe gibi bir dil için gereksiz özgüvene kapıldım. Adam gibi git kopyala yapıştır işte, ne gerek var. Bu arada film bayağı ağır, senin yaşında izleseydim anlamayabilirdim. Sen anlarsın ama bence. Şimdiki nesil cin gibi. Gerçi anlamasan da önemli değil, bir sürü eleştiri yazısı var filmle ilgili.

 19. Raddor says:

  Din muhabbeti açılmışken yazayım da aradan çıksın. New Age dini mensupları ne kadar da çoğaldı öyle ya. Çığ gibi büyüyorlar efendim, durduramıyoruz. Ne olduğunu bilmeyenler için anlatırdım lakin üşendim. Onun yerine bir ekşi yazarının entry’sini paylaşayım. Gayet güzel anlatmış.
  https://eksisozluk.com/entry/9265419

  deadhouse

  @Raddor, Hiç sevmedim. Yavşak bir din gibi geldi. Buna inanacaklarına Zuizm’e inansınlar daha iyi. İzlanda’da ortaya çıkan bir din. Sümer Tanrılarına tapıyorlar.

  Boba Fett

  @deadhouse, çok iyiymiş bu ya, death metal grubum olsa bunun üzerine tematik albümler yapardım.

  deadhouse

  @Boba Fett, Sümer mitolojisiyle ilgili film, müzik vs. olarak kullanılabilecek muhteşem temalar, hikayeler var. Hadi bizde iş yok. Avrupalı, Amerikalı niye hiçbir şey yapmıyor anlamış değilim. Muhteşem fantastik, bilim kurgu türü şeyler ortaya çıkabilir. Bit yeniği arıyorum ben bunun altında. Orta dünya, İskandinav, Yunan mitolojisi ile ilgili işlenmeyen şey kalmadı. Yazıyı ilk bulan, bilinen en eski, tarihli uygarlık hakkında bu kadar elde malzeme varken, yüzüne bakılmaması tuhaf. R.Scott Prometheus’ta bir şeyler yaptı ancak film aşırı saçma ve kötü olduğu için pek ilgi çekmedi. Black metalde Melechesh son albümüyle bu temaları işledi biraz, başka da pek bir şey görmedim.

  deadhouse

  @Raddor, Raddor bu dine sakın mensubum deme. Sana puanım 9, 5′e iner bir anda valla. :(

  Raddor

  @deadhouse, agnostistim ben. O nedenle burada inanç hakkında yazan herkes hem haklı hem de haksız benim gözümde. Nereden bilinebilir ki ölüp de gelen mi var. Yaratıcının olmasını isterim. İlahi bir adalet sisteminin olması ne güzel olur.

  New age spiritualizmi de aynı şekilde. Belki haklılar. Belki kundalinimizi açıp farkındalığımızı arttırmalı, olumlu düşünerek evrene mesaj verip bolluk, bereket ve neşe içinde yaşamalıyızdır. Ya da hepsi totoşluktur. Her şey tesadüftür. Fizik ötesi şeylere inanamak zaman kaybıdır, şizofrenidir. Yine bilemem. Kesin bildiğini iddia edip “banka hesabıma para gönderin, milyarder olmanızı sağlayacak çekim yasası sırlarını size öğreteyim” diyen umut tüccarlarını da sevmem tabi ki.

 20. Opethsevenbiri says:

  Yunanistan’ın bize açık ara postayı koyduğu alan çok net Metal sahnesi ya. Tamam bizde de iyi şeyler çıkıyor ama herifler Kuzey Batı Avrupa ülkesi gibi resmen.

  deadhouse

  @Opethsevenbiri, Nedense beğendiğim tek bir Yunan metal grubu olmadı şu ana kadar. Bir akım olduğunu kabul ediyorum, muhtemelen gayet iyiydirler. Yalnız ne ilginçtir ki hangi Yunan metal grubunu dinlemeye kalksam yağmur ormanında yırtıcı hayvan görmüşcesine kaçıyorum. Rotting Christ’ın bazı şarkılarını beğenirim ki o da zaten bu akımın içinde sayılamayacak kadar eski bir grup. Senfonik death metal yapan meşhur grupları vardı aklıma gelmedi ismi, sevseydim onu severdim. Onu da beğenemediğime göre sıkıntı bende sanırım.

  Ece

  @Opethsevenbiri, Üretim başarılarının yanı sıra gruplar arası pek husumet-küçümseme olmaması ve konserlerde Yunan alt gruplara olan ilgileri de takdire şayan Yunanların. Türkiye’de çok fazla gruplar arası mevzu duydum-gördüm fakat orada 1 eleman birden fazla grupta rahatça yer alıyor, birbirlerini içten şekilde destekliyorlar.

  deadhouse

  @Ece, Çok iyi tespit. Sadece müzik gruplarında olsa neyse, neredeyse her alanda var bu. Gelişmemişliğin, daha doğrusu gelişmek istememenin (bu daha kötü bir seçenek) doğurduğu sonuçlar bunlar.

  Yusuf

  @deadhouse, Dead Congregation sevmeyen death metal dinliyorum demesin

  deadhouse

  @Yusuf, Peki.

  Yusuf

  @deadhouse, Metallica dinlemeye devam diyorsun😉

  deadhouse

  @Yusuf, İyi bildin. Load’a kadarki Metallica, en sevdiğim gruplardandır.

  Opethsevenbiri

  @Ece, Valla yerli sahneyle inanılmaz aram yok ama doğrudur, çok afedersiniz iki tane Norveçli godoşun 30 sene önceki sidik yarışında bile anası babası gibi saf tutan adamlar bunlar.

  Berca B.

  @Opethsevenbiri, bence metal sahnesinden daha da fazla rock sahnesinde postayı koyuyorlar. Bizde neredeyse rock grubu kalmamışken adamlar her sene başka bir seviyeye çıkıyorlar. Örneğin 2 sene önceki Villagers of Ioannina City.

  Opethsevenbiri

  @Berca B., Aaaa o konuda memleketin hakkını yiyemem bak son yıllarda durma var ancak 60-70 ve 90-2000′de çok güzel işler çıkmış ülkeden. Çok politik bir tartışma yaratmak istemiyorum ama günümüz Türkiyesi 80 öncesinin devamı olsaydı şu an çok farklı bir ülkeydi bence.

  Berca B.

  @Opethsevenbiri, ben de son zamanlardan yola çıkarak söylemiştim zaten, yoksa 2000lere kadar olan Türk müziği çok üst seviye bence de. İkinci cümlene bu sitede katılmayacak pek bir kişi olacağını da düşünmüyorum.

  deadhouse

  @Berca B., Ben katılmıyorum. Bence hiçbir zaman üst seviye olmadı. Anaakım diye bir şeyden söz edeceksek Türkiye’nin popüler müzik türlerine katkı yaptığı grupları veya müzisyenleri çok az. Yavuz Çetin, Fazıl Say, ilk aklıma gelenler. Etnik, halk, TSM gibi türleri kastetmiyorum elbette, popüler müzikten bahsediyorum.

  Berca B.

  @deadhouse, doğru düzgün küreselleşmemiş bir dünyada süper güç olmayan bir ülkenin kültür ihracatı yapması çok zor bir durum zaten. Ne kadar kaliteli müzisyen çıkarsa çıksın bunların çoğunun kaderi lokal olmaya mahkum. Yabancılar da anca her şeye ulaşmanın kolaylaştığı bu zamanda o dönem müzisyenlerimizi buluyor, çoğu da çok seviyor.

  Ha eğer sen kendi içimizde bile kaliteli işler çıkaramadık, herhangi bir katkımız olmadı diyorsan, buna katılmıyorum. Arkadaşın bahsettiği dönemlerde çok güzel işlerimiz var. Klişe olacak ama özellikle 90lar pop müziğinde yarattığımız melodiler düzenlemeler akıl alır gibi değil bence.

  deadhouse

  @Berca B., Kendi içimizde bir şey çıkaramadık demiyorum. Müzik literatürüne adını yazabileceğimiz kişiler çıkartamadık diyorum. Bunun suçlusu yabancılar değil bence. Abba nasıl İsveç’ten çıkıp dünyaya damga vurabiliyorsa, Türkiye’den de müzisyenler Abba kadar olmasa da isimlerini müzik tarihine yazdırabilecek beceriye sahip olabilirlerdi. Anaakım müziğin kuralları bellidir. Türkiye’deki müzisyenler bu kuralları bilmiyorlar, her müzik türünde sorun bu bence. Yoksa aşırı yeteneksiz olduğumuzdan kaynaklanmıyor olay.

  Berca B.

  @deadhouse, ilk yorumunda “hiçbir zaman üst seviye olmadı” dediğin için çıkardığımız ürünlerin kalitesinden bahsediyorsun sandım ama şimdiki yorumundan anladığım kadarıyla dünya çapında tanınırlıktan bahsediyorsun. Bu müziğin kalitesi haricinde yaşadığımız zamanla, ülkeyle ve pek çok farklı konuyla da doğrudan bağlantılı bir şey.

  Zamanında darbeler görmüş, dünyadan izole edilmiş, müzik dışı pek çok konunun müziği direkt etkilediği bir ülkenin İsveç gibi çok daha stabil ve dünya müzik ihracatında ilk 5′te yer alan bir ülke düzeyinde bir grup ihraç etmesi zaten imkansıza yakın bir şey. Ayrıca zaten kaç tane ülke Abba veya ona yakın düzeyde bir grup çıkarmış ki? Başka pek çok ülke de aynı düzeyde işler çıkarıp biz çıkarmamış olsak tamam diyeceğim ama bu bizim başarısızlığımızdan çok İsveç’in çok başarılı olmasıyla ilgili bir konu.

 21. Aura magula says:

  Carl johnson ın yukarda tartışılan konu hakkında bir fikri varmış “ah shit here we go again”

 22. çaksu says:

  Childhood’s End – Arhtur C. Clarke. İlk ACC kitabım. Çok iyiymiş ya. Uykumun katili oldu 3 gündür.

  https://www.goodreads.com/book/show/414999.Childhood_s_End

  1001101001

  @çaksu, isaac asimov the last question hikayesi ile bu romanı benzetiyorum. 10-15 sayfalık bir şeydi.

  çaksu

  @1001101001, Asimov da hiç okumadım valla. Serilere girmeye götüm yemiyor şimdi. “İlk şununla başla” dediğin tek kitabı varsa, önerine açığım.

  Hiç okumadığım popüler yazarlardan birer kitap deniyorum bu aralar.

  deadhouse

  @çaksu, Abi herkes aynı şeyleri mi okuyor ya. Elitist bir yavşak gibi gözükmek istemiyorum ama son 15 yıldır nereye baksam; Lovecraft, Arthur C. Clarke, Aldous Huxley, George Orwell, Agatha Christie, Frank Herbert, Anthony Burgess, Herman Melville. Tamam popüler kültür, anlıyorum da, insanlar acaba sadece bunları mı okuyor, yoksa diğer okuduklarından bahsetmiyorlar mı? Umarım ikinci seçenektir.

  çaksu

  @deadhouse, Hehe. Ben de yıllardır doğru düzgün okumadıktan sonra açıklarımı kapatma devri gibi bişey başlattım sanırım, yarı bilinçli. 1984′ü bile geçen sene okudum. Öyle elitist damarım da yok pek. Şu dediklerini okuyan bi kısmet varsa mesela görüşebiliriz. Okul okudum, işimi elime aldım. Sigortam var..

  Aslında Le Guin Hainish Cycle’ı bitirme niyetim var da önümdeki kitaplar alınıktı kütüphanede. The Word for World is Forest’ta kaldım. Araya hiç okumadığım Arthur C Clarke (höh) ve Philip K Dick (yuh) sokuyorum. Dune’u da (çüş) film çıkmadan okucam, daha okumadım.

  Sanırım hayatımın sonuna kadar bilim kurgu ve fantezi okuycam. Dipsiz kuyu.

  deadhouse

  @çaksu, Kültürsüzse olmaz diyorsun ahaha. Benim için fark etmez. Benden 10 kat entelektüelini de kabul ederim, 10 kat kültürsüzünü de kabul ederim. Önemli olan iç güzellik. :D

  Dysplasia

  @deadhouse, nerd’lük biraz gün yüzüne çıktı açıkçası. Eskiden böyle bilimkurgu falan herkese hitap etmezdi kendi kendimize takılıyoduk. Şimdi yayınevleri pompalamaya da başladı.

 23. Boba Fett says:

  Deli gibi imkanlar var artık, en basitinden Iphone ile falan müzik yapabiliyorsun bunu çok rahat dağıtabiliyorsun vs. peki bizim ülkeden niye güzel isimler çıkmıyor illa metal olarak düşünmeyin, ben Japonya’da ki piyanisti, Moğol rock grubunu biliyorum peki bu ülkeden niye hiç böyle isimler çıkmıyor? Gaye Su var o biraz Avrupa’yı dolaşıyor, Altın Gün Felemenk, Selda Bağcan, Erkin Koray… başka var mı böyle? Umarım anlatabilmişimdir derdimi.

  Opethsevenbiri

  @Boba Fett,Türkiye zaman zaman bir balkan zaman zaman da bir Ortadoğu ülkesi. İki bölgenin de global kültür, sanat satma konusunda çok iyi olduğu söylenemez. İnternetin günlük hayata girmesi ile tabi bu meseleler hafif hafif artmaya başladı.

  Ben hep söylüyorum internetin keşfi en çok Türklere yaradı ne kadar noksan tarafımız varsa düzeltmeye başladı diye. Türkler olarak interneti çok aktif kullanıyoruz, ileride dışarıda ismini duyuran çok müzisyenimiz olacaktır. Ben bi 5-10 seneye Türkiyenin hatırı sayılır bir Metal sahnesine kavuşacağını da düşünüyorum.

  Boba Fett

  @Opethsevenbiri, Benim pek umudum yok, sadece metal değil hiçbir müzikte ben açılacağımızı sanmıyorum. Hani olur ya bazı grupların küçük hayran kitleleri vardır, sayısı azdır ama her ülkede de seveni vardır hiç öyle bir isim duyamayacağız gibi geliyor.

  deadhouse

  @Opethsevenbiri, Satma becerisi dışında bir durum daha var. O da uluslararası sanat camiasında (sanatın iktidarını elinde bulunduranlardan bahsediyorum) gücü elinde bulunduranların beklentisini karşılamak. Sen istediğin kadar iyi müzik yap, iyi film yap, iyi heykel yap. Neyin sanat olup olmadığını, neyin iyi olup olmadığını belirleyenlerin beklentisini karşılamazsan “başarılı” olmazsın. Onların istediği tarzda sanat yapmak zorundasın. Çığır da açsan görmezden gelirsin, seni görmezler, görmek işlerine gelmez. Onların belirlediği standartlar çerçevesinde sanatını icra etmelisin. Bir durum daha var. Eğer onların en iyi becerdiği tarzda sanat yaparsan seni yine görmezden gelirler. “Bu işi en iyi biz yaparız, bizim yaptığımız en iyi şeyi bize satmaya kalkışma! Senin yapacağın şey “otantik” “egzotik” yerel, yabani ve bize “yabancı” olmalı. Bize anlattığın şey bizi şok etmeli. Katharsis yaşamalı, günah çıkartacak içeriğe sahip olmalı vs vs vs vs vs.

  Internet bahsettiğin üzere burada devreye giriyor. Faydaları epey olsa da yine birilerinin iktidarında olacak, neyin iyi olup olmadığı, neyin sanat sayılıp sayılmayacağı. Bu konu çok önemli bir konu. Aslında en temel konu bu. Diğer işler zamanla aşılabilecek durumlardan oluşuyor. Ancak bunu aşmak çok çok zor, şu ama kadar aşılmadı, aşılamadı. Gizli, gömülü hazineleri ortaya çıkarmaya çalışan bazı sözü geçen sanat arkeologlarının insafına kalmışız.

  poison

  @Boba Fett, bu fikrinizin yeterince araştırmama sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum. hem enstrüman hem vokal alanlarında yetkin isimler var. mesela tek başına “aydın esen” ismi bile yeterli bence. geçtiğimiz günlerde ölen, dünyanın en iyisi olarak görülen chick corea’ya dünyanın en iyi piyanisti kim diye sorulduğunda aydın esen’i söylemişti.

  Boba Fett

  @poison, Teşekkürler eleştiriniz için, araştırmadığım didik didik etmediğim doğrudur ama bir kaç isimle de söylediğim şeyin çürütüldüğünü düşünmüyorum. Mesela bizim ülkemizin bir Gojira’sı yok, bir eksiklik var, bir ülkenin en iyi grubu 8-9 senedir albüm yapmayan Pentagram olamaz.

  Dysplasia

  @Boba Fett, Ya ben buna çok götten sallama bir hipotezle girişeceğim. Bu ülkede müstakil ev, garaj kültürü yok. Bunun nedenleri şunlar bunlar olabilir ama sıkışık sıkışık apartman dairelerinde ne müziği ya.

 24. Yukarıdaki din muhabbetine 80′den fazla yorum geldi, fikir ayrılığı yaratacak başka konular da tartışılıyor ve işlerimin çok yoğun olduğu bu dönemlerde bir kişinin bile olayı çarpıtmadan, kişiselleştirmeden, kimseyi rencide edecek bir şey demeden yorum yapması gerçekten çok güzel.

  Hem sakıncalı yorum taraması, edit’lemesi gibi şeylere vakit ayırmam ve rahatsız edici bir şey içeriyor mu diye her yorumu kelime kelime okumam gerekmiyor hem de herkes özgürce fikrini belirtiyor. Sağ olun arkadaşlar.

  PA’yı böylesi alengirli konularda bile temiz ve düzeyli görmek beni fazlasıyla memnun ediyor.

  Yiğit

  @Ahmet Saraçoğlu, son aylarda sosyal medyayı bıraktım. Ders ve bazı okumalar/araştırmalar dışında YT, ekşi ve sadece buraya giriyorum internette. Buna rağmen internetteki toksisite rahatsız ediyor beni. PA ise tek rahatsız etmeyeni.

  Her an herkes nefret söylemi içerisinde. Tüm gün ya birilerini linçliyoruz ya da birileri haklı olduğunu anlatmaya çalışıyor beyhude bir şekilde. Site bu yönden internet ortalamasına göre cennet sayılır.

 25. Opethsevenbiri says:

  Ha şunu da söyleyeyim eğer bir gün globalde başarı kazanacak bir Metal grubumuz çıkacaksa kesinlikle Ankara’dan çıkacak. :)

 26. poison says:

  @Boba Fett, ben teşekkür ederim. birkaç isimle olacak iş değil tabii, katılıyorum. bunun yanında “hiç yok” da diyemeyiz. sizin görüşünüze paralel olarak bu ülkede sizi dünyaca ünlü edebilecek tarzların topluma tam olarak giremediğini düşünüyorum. bu tarzdaki müzikler insanların hayatında bir kültür oluşturacak düzeyde yer bulamıyor.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.