# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Serbest kürsü
| 04.05.2015

Yeter! Söz milletin.

Herkese merhaba. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu başlıkta gönlünüzden geçen herhangi bir konuda dile getirmek istediklerinizi paylaşabilirsiniz. Ülke gündeminden müzik dünyasına, son komik videolardan ligdeki son gelişmelere kadar ister suya sabuna dokunan, ister havadan sudan konularla köşemizi renklendirmenizi arzu ediyoruz. Tek ricamız, yorumlarınızı kimseyi kırmayacak, kendinizi hapse attırmayacak ve sitemizi kapattırmayacak içerikle şekillendirmeniz.

Hepimize mutlu ve özgür günler dilerim.

  Yorum alanı

“Serbest kürsü” yazısına 2,568 yorum var

 1. Bugün ve yarın manyak gibi haber çıkacak sitede. Biriken tüm haberleri giriyoruz. 10.00-23.00 arası her saat başı yeni haber.

  Exorsexist

  @Ahmet Saraçoğlu, PATRON ÇILDIRDI!!!!

  Ahmet Saraçoğlu

  @Exorsexist, valla sabahtan beri 39 tane haber girdim. Bugün, yarın ve hatta Pazar günü ihya olacak haber kısmı.

 2. Soru: Haberler kısmında genelde bildiğiniz grupların haberlerine mi bakıyorsunuz yoksa bilmediğiniz, adını ilginç bulduğunuz grupların haberlerine de girip okuyor musunuz, şarkı yayınladılarsa dinliyor musunuz?

  Boba Fett

  @Ahmet Saraçoğlu, Bildiklerime bakıyorum çok nadir bilmediğim grupların haberlerine de bakıyorum, çok çok nadir. Tabi “Trabzonlu Black-Folk-Power Metal grubu 8. albümünü çıkartıyor” gibi ilgi çekici haber görürsem hemen atlıyorum.

  riser

  @Boba Fett, +1

  daud

  @Ahmet Saraçoğlu, Hemen hepsini okuyorum, burda yayınlanmadan önce haberini okuduğum bir şey varsa bazen bakmıyorum o habere. Tür olarak power, folk, viking, senfonik falan şeylere denk gelirsem şarkılara değil yorumlara bakıyorum Alestorm albüm haberinde dönen Tayland muhabbeti benzeri bir şey çıkar diye.

  Emre

  @Ahmet Saraçoğlu, ben hakim olup sevmediğim gruplar dışında hepsine bakıyorum, ama ilgimi esas olarak bilmediklerim çekiyor.

  crowkiller

  @Ahmet Saraçoğlu, anal sodomizer ( temsili isim) dağıldı gibi bir haber görünce, ekşici kafası ile ” anal sodomizer ” kim amk diyorum ve genelde okumuyorum, bildiğim gruplar hakkındaki haberlere de eğer magazinsel değilse bakıyorum.

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, tek tek bütün haberleri okuyorum. Sadece ilgilendiğim türlerdeki grupların yeni şarkılarını dinliyorum. Eğer konser klibi veya şarkı sözü videosu değilse, ilgilenmediğim türde de olsa konulu klipleri izliyorum.

  Murat 'HISTORIAN' KARAN

  @ismail vilehand, Peki sahnede çalarken çekilmiş, canlı konser olmayan bir klibe ne dersin? Belçikalı kötücül speed metal manyakları BÜTCHER’in Iron Bitch klibine ben kefilim ki, 1987′den beridir her türden rock ve metal müzik klibi izleyen bendeniz yerlerde süründü zevkten. Sahne görüntülerinin yanı sıra, parçanın sözleriyle bağlantılı basit bir konu da işlenmiş ve işin sonu sahnede bağlanmış. Zaten parça, MOTÖRHEAD parçası Overkill’e selam edercesine davullarla start alıyor ve ipler o andan itibaren kopuyor zaten. Bassçının MOTÖRHEAD tişörtü de dikkatlerden kaçmıyor. Klibin sonu,’ vay babayın kemüğü ‘ dedirtecek ölçüde çarpıcı. İzlediğin takdirde zevkten yerleri yalayacağını garanti ediyorum. İzle ve gör !!! (Teknoloji özürlü olduğumdan bağlantı veremiyorum maalesef. Youtube’dan hallet işte. Kusura bakmayasın.)

  ismail vilehand

  @Murat ‘HISTORIAN’ KARAN, anlamadım.

  Murat 'HISTORIAN' KARAN

  @ismail vilehand, Neyi anlamadığını bi’ anlatsaydın keşke…

  ismail vilehand

  @Murat ‘HISTORIAN’ KARAN,

  https://youtu.be/2QtF80_z1qM

  Şu klipten bahsetmişsin. Cevapladığın mesajla alaka kurmaya çalışınca kafam karıştı anlayamadım ilk etapta. Evet, çok kral klip olmuş.

  Ş. Yıldırım

  @Ahmet Saraçoğlu, tanıdığım grupların haberlerine ya da ilgimi çeken başlıklara bakıyorum. Sık sık aklıma gelen eski haberlere dönüş yapmayı daha çok seviyorum ama arama kısmıyla baya bi mücadele etmeme sebep oluyor bazen

  Salata

  @Ahmet Saraçoğlu, Genelde bildiğim gruplara bakıyorum, sadece ismini duyup dinlemediğim bir grupsa ve eğer ANAL CUNT gibi direkt isminden yaptıkları müzikle ilgilenmediğimi anladığım bir grup değilse mutlaka göz atıyorum

  Rust in Peace.

  @Ahmet Saraçoğlu, ilgilendiğim gruplarım haberlerine, ilginç haberlere ve altında bolca yorum bulunan haberlere bakıyorum.

  Exorsexist

  @Ahmet Saraçoğlu, Sadece tanıdığım isimlere bakıyorum. Tanımadığım grupların haberiyle ilgilenmiyorum.

  Murad

  @Ahmet Saraçoğlu, İsmini hiç duymadığım, ilk kez karşılaştığım grupların haberlerine bakmıyorum, ama dinlemesem bile meşhur olduğunu bildiğim grupların haberlerine bakıyorum, Children of Bodom, Cattle Decapitation, Overkill gibi

 3. Kaan says:

  Sadece sevdiğim grupların haberlerine bakmakla beraber, kendi cephaneliğini uçurup komşusunun evini bastı, ya da death metal konserindeki koyun tarzı haberleri kaçırmıyorum. İlginç başlık dikkat çekiyor.

  Salata

  @Kaan, Kesinlikle hahahahahah

 4. Son 3 günde 40 haber yayınladık hey maşş*llah.

 5. Boba Fett says:

  Anal Cunt ve Anal Sodomizer… Grup kurarken isim aramaya son!

 6. Salata says:

  Metal müzik indirebileceğim bir site önerebilecek var mı?

  blackci

  @Salata, metaltracker

  Salata

  @blackci, Teşekkür ederim bakacağım, kanser oldum da

  Osman Gümüş

  @Salata, rutracker.org

 7. Arkadaşlar bu ara çok fazla yeni haber çıkıyor ve biz de önceye oranla çok fazla haber giriyoruz. Son birkaç hafta öncesine kadar haber sıklığına göre 2-3 saatte bir haber yayınlar, günü 4-5 haberle geçirirdik ancak son birkaç günde haber bolluğu var ve günde 12-14 tane haber giriyoruz. Ana sayfaya 47 tane haber sığıyor, o yüzden 3 gün önce girdiğimiz haberler en geç yarın ana sayfadan düşecek. Haberleri atlamamak için haber kısmını sık kontrol edebilirsiniz, sık bakamıyorsanız şuradan geçmiş tüm haberleri görebilirsiniz. Bundan böyle haber bekletmeyip, çıktıkça her saat başı gireceğiz.

 8. chuck says:

  metal müzik dinlemekten sıkıldığınız, bunaldığınız anlarda nelere yöneliyorsunuz?

  ben genellikle farklı klasmanlarda müziklere yönelip rastgele bir şekilde kafa dağıtıyorum. depeche mode gibi mesela.

  çaksu

  @chuck, E biraz açılalım o zaman. :) Bu ne lan diyen olacaktır. Olsun mk. Sorun onlarda hehe.

  https://www.youtube.com/watch?v=w8nfte2IcEY

  Muhteşem insan Johan Strauss II nin muhteşem opereti Die Fledermaus (Yarasa) ın overture u. Bunu en oynak, en enerjik, en olması gerektiği gibi çaldıran Carlos Kleiber.

  ayı_yorgo

  @chuck, Anri, Taeko Ohnuki, Mariya Takeuchi, Tatsuro Yamashita ve saymaya üşendiğim diğer Citypop icra eden sanatçılar. Bunları kafa dağıtmak için değil, metal gibi hayatımın bir parçası olduğu için dinliyorum

  https://www.youtube.com/watch?v=n4DTK2veYiY

  deadhouse

  @chuck, Bossa Nova? Antonio Carlos Jobim. Ön yargılı davranılmayıp 1 kez baştan sona dinlenirse hayran olunabilir. https://youtu.be/FWiV_bVawjI

  ihsanoird

  @deadhouse, Bu amcanın Stan Getz ile ortak çalışmaları vardı. Baya severim, bahsettiğin albüm de fena sarıyor.

  Ahmet Saraçoğlu

  @chuck, bunca yıldır bir an bile o hissi yaşamadım. Bundan 15 yıl kadar önce çok aşırı metalci bir arkadaş grubunda “metal dışındaki tüm müzik türleri yok olsa, ölene kadar sadece metal dinlesem bana her türlü uyar” demiştim ve herkes “aaa naaptın ya o kadar da değil diğer müziklerde de pek çok güzel şey rererörö” demişti ama gerçekten başka hiçbir müzik olmasın, ölene kadar çok net sadece metal dinlerim.

  Başka müziklerden de sevdiğim sanatçılar, gruplar, şarkılar var elbette ama metal başka bir şey. İhtiyaç gerçekten. O olmadan yapamam, mümkün değil. Sanırım son 22 yılda arka arkaya hiç metal dinlemeden geçen 2 günüm yoktur. Bir gün dinlemesem de ertesi gün mutlaka bir şeyler dinlemişimdir. Tabii bunda PA’nın etkisi çok büyük.

  Emre

  @Ahmet Saraçoğlu, aynen. Ben kendimi her şey dahil bir tatil köyünde hızlıca bütün yiyeceklerin tadına bakmaya çalışan biri gibi görüyorum bazen. Mevcut üretim seviyesi yüzünden eskiden olsa 50 kere dinleyeceğim albümleri 5 kere falan dinleyip geçiyorum. Sözlerine, konseptine hiç yoğunlaşamıyorum. Metaldeki bütün üretim dursa bile bugüne kadar çıkan albümler bana ömrümün sonuna kadar fazlasıyla yeter.

  Aura magula

  @Ahmet Saraçoğlu, Aynen.Dünyadaki tüm türler yok olsa ölene kadar metal dinlerim.Ama eyer Sadece metal yok olsaydı zaman ayırıp hiç birşey dinlemezdim.Belki radyoda çalanları yada evdekiler müzik dinleyince öylesine dinlerdim.Müzik ihtiyacım bile olmazdı

  Aura magula

  @chuck, Ben metal dinlemekten sıkılıp bunalırsam hiçbirşey dinlemem.Sabah uyanınca aklıma durdukyere alakasız bir albüm gelinceye kadar hiçbirşey dinlemem

  Raddor

  @chuck, Ben de bu ara Depeche Mode’un Some Great Reward albümüne aşırı sardım. Enstrümantal olarak metal ile alakası olmamasına rağmen bana acayip derecede metal dinliyormuş havası veriyor. Karanlık atmosferiyle pek çok metal grubu ile benzeşen bir huzursuzluk tadı alıyorum.

  Soğuk demiri ısırıyormuşum gibi bir sound. Metal değil ama sanki metal de bir yandan.

  https://youtu.be/ZZiexmgZvcM

  Josef

  @Raddor, Depeche Mode – Barrel Of A Gun grubun en rahatsız şarkısı olabir. En metal hissi veren şarkısı ise Depeche Mode – In Your Room

  Rust in Peace.

  @chuck, ben izlediğim animelerin şarkılarına dönüyorum ahahahaha
  Şu aralar da sardım, özellikle Stein’s Gate op’sini sürekli dinliyorum

 9. Bu ara gruplar evde olduğundan fazlasıyla playthrough videosu yayınlıyorlar, biz de normal haberler az olduğundan onlardan paylaşacağız. Bugün haber biraz az, 6-7 tane playthrough yayınlarız herhalde ahah

 10. Eylül 2019′dan bu yana Facebook kullanmıyorum. Bugün bir şey için şöyle bir bakayım dedim, neden bakmadığımı hemen hatırladım.

  Ama gel gör ki bir sürü grup çok aktif kullanıyor. Yarım saat baktım 10 tane yeni haber çıktı PA’ya. Bu yüzden bundan sonra arada FB’a bakmam gerekecek sanırım ve bundan hiç memnun değilim.

  ayı_yorgo

  @Ahmet Saraçoğlu,nerdeyse 3 yıldır Facebook kullanmıyorum. Bir gün radikal bir karar verip bıraktım. İyi de oldu. Peki Instagram? Dm’lerin kontrol edilmeyişinin sebebi Pasifagresif’in cinsel yönelim sanılıp yürünmeye çalışılması mı :D

  Ahmet Saraçoğlu

  @ayı_yorgo, evet o açıdan şanssızız, çok fazla alakasız insanla muhatap oluyoruz. Facebook sayfamızı o yüzden yayından kaldırdık. Twitter’da her gün başka amaçlarla gelen en az 20-30 takipçiyi blokluyorum. :)

  Instagram’da da o ikisi kadar olmasa da benzer bir durum var, bir de üstelik oradan çok fazla okur mesajı geliyor ama benim hepsiyle ilgilenecek vaktim yok. Günde 40′a yakın mesaj geliyor Instagram’dan ve hangisi gerçek takipçi hangisi spam onları ayrıştırmaya ayıracak zamanım yok. 3 gün bakmasan 100′ü aşkın mesaj oluyor, biz de “bakmıyoruz kusura bakmayın” diye duyurup komple görmezden geldik. Çok nadir olarak cidden önemli ve yardım edebileceğimiz bir konu olursa insanlar başka kanallardan ulaşıp “lütfen Instagram mesajıma bakar mısınız?” gibi şeyler söylüyorlar, o zaman bakıp cevap veriyoruz ama normal şartlarda PA’nın sosyal medya DM’leri hiç açmadığımız, bakmadığımız yerler.

  Josef

  @Ahmet Saraçoğlu, keşke Facebook silmeseydin veya adını PA(bir metal sitesi) olabilirdi sosyal hesaplarda

  Dysplasia

  @Ahmet Saraçoğlu, Ben de aynı şekilde fb’yi kapatmayı düşündüğüm sıralarda Sean Reinert ile Paul Masvidal’in fb’de atışıp Cynic’in içinden geçmelerine canlı canlı tanık olduktan sonra direkt vazgeçmiştim. Normal insanları engelleyip ilgi alanları odaklı kullanılınca çok işe yarıyor.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Dysplasia, Pasifagresif’ten ve zamanında Thrown to the Sun’dan dolayı beni çok fazla insan ekledi yıllardır. Şimdi baktım 1.034 tane arkadaşım varmış. Büyük kısmı beni bilen ama benim kendilerini tanımadığım insanlar. Hatta arkadaş teklifi gönderen ve benim onaylamadığım 100′den fazla insan var. O engelleme işi çok zaman alır. Belki sadece grupları takip etme amaçlı kimliksiz başka bir hesap açılabilir.

 11. ihsanoird says:

  @chuck,

  Bu aralar çok fazla punk dinliyorum. Hardcore punk, düz insan punk’ı, hatta deneyselliğin ön planda olduğu post-punk / post-hardcore grupları da epey ilgimi çekiyor. Noise rock etkileşimi arttığı ölçüde bu tip deneysel türlerden keyif alma ihtimalim de artıyor. Sonic Youth, Fugazi, Daughters, Wire, Minutemen, Magazine, Talk Talk, The The vs son zamanlarda baya sardığım gruplar.

  Onun dışında jazz’ın her türlü kombinasyonu ilgimi çekiyor. Dark-jazz, hiphop jazz, elektronik nu-jazz vs. Thundercat’in son albümüne feci sardım, tavsiye ederim.

  groteskyergiler

  @ihsanoird, aa, dun Minuteman’la tanistim ben de. Bende de son iki senedir punk sahnesine ve alternatif muzisyenlere bir kayma var.yerli hardcore/ punk gruplarin konserlerini kacirmamaya calisiyorum

  çaksu

  @groteskyergiler, Hemen yasadışı yollardan Double Nickels on a Dime ı indiriyorum. Canım çekti hatırlayınca. Yıllar oldu dinlemeyeli.

  ihsanoird

  @groteskyergiler, Minutemen dönemdaşlarına nazaran enstrüman kullanma kabiliyeti açısından farklı bir yerde benim için. Punk ile ilintili bir müzik için fazlaca ileri görüşlüler (O dönemin haldır huldur hardcore punk sahnesini düşünürsek) “Fear – The Record” da aynı şekilde düz punk olmanın ötesine geçen bir grup/albüm, ona da bakabilirsin.

  Groteskyergiler

  @ihsanoird, tesekkürler dinledim hemen. Living in the city’i çalmıştım

 12. Bugün 09.00-21.00 arasında her saat başı bir dolu farklı türden 13 tane haber çıkacak. Ayık olun.

 13. owlbos says:

  1.50 ye kadar salakça gülümseyerek zor sabrettim ama sonra saldım! :) Try Not to Headbang Challenges https://www.youtube.com/watch?v=EOSNAg9P_Lc

  Dysplasia

  @owlbos, O son şarkı koyulmaz ama buraya, şike var. Kaybettim.

  owlbos

  @Dysplasia, cidden ”expert” bir list olmuş. :)

 14. Osman Gümüş says:

  https://youtu.be/n1JRJyMnSEg?t=316
  5:16′da başlayan kısım yıllardır eskimedi ilk duyduğumda da şimdi de ayı his veriyor. Müthiş.

 15. Raddor says:

  Gelmiş geçmiş en iyi meditasyon videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar. Tam biz metalcilere göre.
  https://youtu.be/7UbncGuvQyY

  deadhouse

  @Raddor, Haha çok iyiymiş.

 16. Arkadaşlar, ender rastlanan bir doğa olayı olduğu için ilgilenen herkesin katılımının olmasını istedim.

  Dismember gitaristi Robert Sennebäck ile röportaj ayarladık. Kurucu kadroda bulunan; ilk demolarda, “Like an Everflowing Stream”, “Indecent and Obscene”, “Massive Killing Capacity” ve “Death Metal” albümlerinde çalan insan kendisi.

  Kendisine Dismember’la ilgili sorunuz varsa buraya alalım, birkaç gün içinde göndereceğim soruları. En fazla 3 tane sorarsanız iyi olur, böylece herkes soru sormuş olur, soruların yanına da soran takipçimizi parantez içinde belirtiriz, topluca PA olarak röportaj yapmış oluruz. Bir de “en sevdiğin x nedir”, “unutulmaz bir anınız” gibi sağdan soldan sorular değil de hazır yakalamışken Dismember’a dair gerçekten merak ettiğiniz şeyleri sorarsanız daha iyi bir röportaj olur. 40 yılda bir Dismember röportajı yapıyorken hakkını vererek yapalım. Grubun son 4 albümünde çalmadı, 1997′de ayrılıp geçen sene reunion’la birlikte döndü, o yüzden 2000 sonrasına dair bir şey sormaya gerek yok. Soru sormadan önce başkası aynı şeyi sormuş mu diye gönderilen sorulara bakarsanız da iyi olur. Ben aralarından uygun olanları derleyip 10-15 soruluk bir röportaj hâline getirip yollayacağım.

  Fogs Kiss

  @Ahmet Saraçoğlu, Benim merak ettiğim Dismember albümlerinin Spotify a ne zaman geleceği. Şirketleriyle alakalı bir anlaşmazlık mı diye düşündürüyor. Bir de yeni albüm yazılıyor mu ve Türkiye ye gelmeyi düşünürler mi ile alakalı soru olabilir.

  Avcı

  @Ahmet Saraçoğlu, 8 Telli gitarların çıkardığı yapay distortion tonunun Death Metal’e zarar verdiğini düşünüyor mu? Yoksa 25 yıl önce kullandığı kamyon egzosu gibi gitar tonlarının demode kaldığını mı düşünüyor?

  Avcı

  @Avcı, 8 Telli gitarın yapay tonuna örnek olarak şu şarkıyı gösterebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=JujPLz9Pp9c

  deadhouse

  @Avcı, Yapay ton nedir? Bilmediğimden soruyorum. Böyle bir şey var mı gerçekten? Neye göre bir gitar tonu “yapay” ya da “doğal” oluyor? Yapay ton varsa doğal ton da vardır. Doğal ton nedir? Yapay ton ile doğal ton birbirinden nasıl ayrılır? Yapay ton sadece 8 telli gitarda mı var olur?

  Çok fazla soru oldu. Gerçekten merak ediyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.

  Exorsexist

  @Ahmet Saraçoğlu, 2009′dan beri verdiğin en iyi haber, Ahmet. Çok fazla sorum var aslında. Bir iki tanesini şimdi sorayım, aklıma gelince daha iyisini sorarım.

  1. Dismember grubunda aslında vokalist olarak başladı, ilk albümlerinde gitara geçti. Bunun sebebini açıkayabilir mi?
  2. 1997′de gruptan ayrılmasının ve grubun tekrar bir araya gelmesindeki motivasyon neydi
  3. Grupta neden herkes 20-30 yıl önceki gibi görünüyorken Matti fil gibi şişti?

  aklıma geldikçe daha sorarım haha

  Murad

  @Ahmet Saraçoğlu, Bloodbath hakkında ne düşünüyor? Doksanların başında onların yaptığı işlere saygı duruşu olarak kurulan başka topluluklar da var, ama muhtemelen kadrodaki isimlerin de cazibesi ile daha çok öne çıkan bir grup oldu, onların yaptığı müziği takdir ediyor mu?

  Salata

  @Ahmet Saraçoğlu, Pieces’ın kapağında gerçekten saçlarını bağlamışlar mı hep merak etmişimdir :D

  Exorsexist

  @Ahmet Saraçoğlu, yine soruyla geldim

  1. 25 yıl sonra bakıldığında Massive Killing Capacity nasıl bir yerde duruyor? Grup diskogragfisindeki en melodik ve sakin albüm olmasının aynı yılda turlanan Dissection ile bağlantısı var mı?
  2. Dismember’ın müziğinde Autopsy, Death, Nihilist ve Iron Maiden oldukça bariz duyulabilen esinlenmeler. Bunlar haricinde hangi grupların müziği Dismember’ın müziğinde büyük rol oynadı?
  3. Yeni albüm için çalışmalar var mı? Eğer varsa hangine albüme yakın bir sound beklemeliyiz?

 17. Josef says:

  Psikopat Müzik Grupları ve Korkunç Hikayeleri https://m.youtube.com/watch?v=ahG1MQ_Aezg&t=70s

 18. OblomoV says:

  Pencereyi açıp avaz avaz bağıracağım artık insanlara: ALBÜMLERE YETİŞEMİYORUM ULANNN!!! :/

 19. çaksu says:

  Knives Out müthiş olmuş lan. Bi arkadaş grubuna da yazdım ama kesmedi. Bu iki oldu. Bi yere daha yazmam lazım.

  https://www.imdb.com/title/tt8946378/?ref_=nm_knf_t1

  Çok iyi yazılmış. Çok iyi oynanmış. Çok iyi çekilmiş.

 20. Kıyamet metali says:

  High on Fire basçısının bağlama performansı…

  https://www.instagram.com/p/B-xXIAZpnzW/

 21. şeyh hulud says:

  En sevdiğim fan klibinin youtube’a yüklenişinin 3. yıl dönümü bugün:

  https://www.youtube.com/watch?v=BzzpdD9CLM4

 22. Kıyamet metali says:

  İlginç bir Crazy Train cover’ı… Kadro da bir acayip.

  https://youtu.be/Jnvkhh4PRUM

  Berca B.

  @Kıyamet metali, sevimli değil de korkunçlu Ghost cover’ı gibi olmuş. Acayip beğendim.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.