# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
SCORPIONS – Return to Forever
| 05.03.2015

Vegas.

1984. Las Vegas’a gidip içkinin ve kumarın dibine vurma hayaliyle yıllarca para biriktirip sonunda ortak bir arkadaşlarının eski arabasıyla yola koyulan dört genç radyo dinliyor. Kanalları gezinirken bir kanaldan istek çağrısı geliyor. Gençlerden biri “Abi We’re Not Gonna Take It yae”, diğeri “Hot For Teacheeer”, bir diğeri de “2 Minutes to Midnight akar beyler” ve en sonuncusu da “Fade to Black oğluuum manyak mısınız” diyor. Bunların hepsi aynı senede çıktığından kafaları karışan gençler karar vermeye çalışırken TWISTED SISTER ve VAN HALEN isteyen elemanlar diğerlerine “Beyler bakın biz de köpeğiyiz, ama gitmez şimdi” diyor. Onlarda trip ata ata “Of tamam ya” dedikten sonra ne çok glam ne de çok heavy olan bir şarkıda karar kılıyorlar.

“Here I am
Rock you like a hurricane”

Herkes arabada çılgına dönüyor, koltuk kafalarına doğru yapılan headbang’ler ve camı açıp yandan geçen kamyon sürücüsüne yapılan devil horn’lar etrafta uçuşuyor. Herkes coşkunun doruğundayken sonrasında birdenbire “Still Loving You” giriyor. Arka koltuğun sağ köşesinde oturan eleman:

-“Abi çalmasınlar onu çalmasınlar, anısı var onun”
-(Yanındaki eleman) “Oğlum şarkı çıkalı daha iki ay oldu?”
-“Olsun abi bana Bloody Mary’yi hatırlatıyor (kedisi)”

Uzun süreli bir sessizlikten sonra ortak bir “Eee napalım artık” tepkisi çıkıyor ve çakmaklar da beraberinde geliyor. Sonunda Las Vegas’a giriş yapıyorlar ve etrafa hayretler içinde bakarken çakmaklarını söndürüp varana kadar muhabbet etmeye karar veriyorlar. Süren eleman “Beyler birkaç ay önce DEATH diye bi’ grup kurulmuş, ne olur sizce?” diye sorduğunda yan koltuktaki eleman “Abi isim biraz sade değil mi sanki?” diyor. Süren genç de cevap olarak “Ben baya muazzam şeyler bekliyorum ya” diyor ve sonrasında da Monte Carlo otelini gösterip geldiklerini söylüyor. Herkes gördükleri ihtişamdan kafayı yemişken bunu etraftaki baronlara göstermemek için biraz öksürüp kendilerine geliyorlar ve otele girerken akıllarında “The Zoo” çalıyor. Gençler hayatlarının en iyi iki gecesini geçiriyorlar ve kedi sahibi elemanın inanılmaz şansıyla yanlarında 40 bin dolar parayla ayrılıyorlar.

Dönüş yolunda arabada parayla ne yapılacağına dair konuşmalar geçiyor, fakat bu konuşmalar çok uzun sürmüyor. Çünkü herkes aynı şeyi söylüyor: “GRUP KURALIM!” Arka koltukta para içinde yüzülürken herkesten farklı farklı böğürme sesleri yükseliyor ve dönüş yolunda biraz “No One Like You” dinleyerek kendilerini mutluluklarında boğuyorlar… Fakat grup hayali hiçbir zaman tam olarak gerçekleşemiyor. Biri nişanlısıyla Kanada’ya taşınıyor, biri iş dünyasına atılıyor, biri veteriner oluyor, biri de hayatını birçok grupla turnede geçiriyor. 2015 yılının Şubat ayında müzisyen kalan tek elemandan diğerlerine telefon geliyor: Ekibin tekrar toplanmasını ve 20’li yaşlarındaki seyahatin tekrar yapılmasını istiyor.

İş adamı olan eleman Mercedes’iyle gidilmesini teklif ediyor, ama kimse yanaşmıyor. 50’li yaşlarına vurmuş bu dostlar 57’ model bir Chevrolet kiralayıp yola koyuluyorlar. İlk anlarda kimseden ses yok; o kadar anlatılacak şey varken hiçbir şey anlatılmıyor. Kanada’ya taşınan arkadaşımız SCORPIONS’ın yeni albüm çıkardığını söylüyor. Gelen tepkiler ise “Onlar dağılmamış mıydı ya?” “E hani bitirmişlerdi?” ve “Ya o devir geçti artık” şeklinde oluyor: Fakat eleman içten içe herkesin son albümlerine kadar grubu dinlemiş olduklarını biliyor. Başka hiçbir şey söylemeden “Return to Forever”ı açıyor.

İlk şarkıdan sonra herkesin yüzüne gitgide artan bir gülme geliyor, “We Built This House” geldiğinde ise “Yemişim ya” tarzı bir canlanışla yine koltuk kafalarına doğru headbang yapıyorlar. Yol boyunca albümde bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyorlar, bu “Love at First Sting”de duydukları SCORPIONS değil. Ne en iyi albümleri ne de en iyi şarkılarından bazılarını içeriyor, ama en nihayetinde verdiği hissiyat onca yıl öncesiyle çok da bir farklılık göstermiyor. Yine de bütün olan bitenden sonra evlerine döndüklerinde birer tur “Love at First Sting” dinliyorlar.

6/10
Albümün okur notu: 12345678910 (8.32/10, Toplam oy: 25)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2015
Şirket
Sony Music
Kadro
Rudolf Schenker: Gitar
Klaus Meine: Vokal, gitar
Matthias Jabs: Gitar
James Kottak: Davul
Paweł Mąciwoda: Bas
Şarkılar
1. Going Out With A Bang
2. We Built This House
3. Rock My Car
4. House Of Cards
5. All For One
6. Rock ‘N’ Roll Band
7. Catch Your Luck And Play
8. Rollin’ Home
9. Hard Rockin’ The Place
10. Eye Of The Storm
11. The Scratch
12. Gypsy Life
13. The World We Used To Know (Bonus)
14. Dancing With The Moonlight (Bonus)
15. When The Truth Is A Lie (Bonus)
16. Who We Are (Bonus)
17. Delirious (Bonus)
  Yorum alanı

“SCORPIONS – Return to Forever” yazısına 5 yorum var

 1. onurtoptas says:

  Kritikte anlatılan hikaye bitmesin istedim be.:) 80′lere 90′lara ait böyle kurmaca geyikler uzatılır da uzatılır. Keşke albüm de güzel bir ‘yeni dönem muazzam geri dönüş albümü’ olsaydı. Bu kadar klasik bir tarz icra edip de 2015 dinleyicisini şok etmek zordur gerçi.

  Kritik ve nostalji için eline sağlık Baybora.

  Baybora Topaloğlu

  @onurtoptas, Eheh eyvallah abi, dileğini de paylaşıyorum.

 2. Can says:

  Albümleri türkiyeye ssanırım gelmedi yada ben bulamadım…
  gerçi 10 martta raflarda diye okumuştum ama…
  youtubedan download ediyorum…
  simdi parçaları affet bizi scorpions

  Cattle Bilmemne

  @Can, Scorpions parçaları mı affetsin yoksa bizi mi? XP

 3. junkman afatsum says:

  Bu kadar büyük bir gruba bu kadar yorum ve oy gerçekten üzücü bir durum bu site için!

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.