# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
EWAN DOBSON – Acoustic Metal
| 02.03.2014

Akustik gitarda metal müzik; her şeyin bir ilki vardır…

Ufuk SÖNMEZ

İnternet fenomeni Kanadalı akustik gitar virtüözü Ewan Dobson’u muhtemelen Youtube veya başka bir sosyal platformda görmüş ve izlemişsinizdir. Time ve Time 2 şarkılarıyla müthiş bir popülarite yakalayan Dobson’un “trance music in guitar” etiketiyle sunulan Time 2 videosu şu ana dek 14 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenmiş durumda.

Klasik ve akustik gitarist olarak çeşitli yarışma ve festivalde birincilik ve dereceleri bulunan Ewan’ın kendi başına çıkardığı 4 adet solo albümü bulunmakta. 2009’da ise bünyesinde Andy McKee, Mike Dawes, Antoine Dufour gibi fingerstyle gitaristleri barındıran CandyRat Records tarafından kapılan Ewan, bu şirketle Ewan Dobson, Ewan Dobson 2 ve Ewan Dobson 3 albümlerini çıkardı. Bu yazıda bahsi geçen Acoustic Metal ise Ewan’ın şirketle 2013 yılında yayınladığı en son albüm konumunda. Albüme geçmeden önce Ewan’ın ne kadar yetenekli olduğunu gösteren Acoustimetallus Plectrus adlı şarkısını izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Öyle ki normalde bu şarkıdaki riflerden bildiğin albüm çıkar. Kısacası bu şarkı Ewan’ın gerçekten tam bir rif makinesi olduğunu bizlere gösteren nitelikte.

“Acoustic Metal”, metalhead Ewan’ın kendi bestelerini ve çoğunlukla da heavy metal kompozisyonlarını akustik gitarda icrasıyla gerçekleştirmiş olduğu bir albüm. Yani daha önce duymaya alışık olduğumuz ünlü heavy metal şarkıların fingerstyle versiyonları değil; tabii albümde bunlardan da yok değil. Yazının ilerleyen kısımlarında bu cover şarkılardan da bahsedeceğim. Albüm 2 CD’den oluşmakta. 1. CD’deki parçalar baterili, 2. CD’dekiler ise baterisiz; yani 1. CD’deki şarkılar da dâhil olmak üzere toplamda 22 şarkının sadece gitarla çalınmış halini barındıran hali. Bense 1 ve 2. CD’de ortak olan şarkıların baterisiz olanlarını sildim ve o şekilde dinledim albümü. Şarkıların baterili halleri kesinlikle daha lezzetli. Albüme geçersek eğer, ilk söyleyeceğim şey heralde Ewan’ın sahip olduğu harika beste ve kompozisyon becerisinin yanında kusursuz diyebileceğim mükemmel sağ el fingerstyle ve pena tekniğidir. Zaten sol el bu tarz üst seviye gitarcılarda alışık olduğumuz üzere kendi bağımsızlığını ilan etmiş durumda.

Ewan yaratıcılık babında öylesine rahat ki yani şu bulduğu rif ve melodileri herhangi bir metal grubu üretmiş olsa, herhalde 1 yıl boyunca o grubu konuşur olurduk. Şöyle bir benzetme yapmak istiyorum. Hani eskiden Öss’ye hazırlanırken misal bir geometri sorusunu çözemediğimizde konunun uzmanı bir arkadaşa “hacı çözemedim şu soruyu ya, nerden inicez bu diki, bi el atsan” diye rica ederdik ya ha işte misal bi şarkı yapıyorsunuz ve tıkandınız, yollayın şarkıyı Ewan’a bakın nasıl da o şarkı nihayete erip tamamlanıyor. Yani Ewan bırakın session gitarist olarak çalışmayı, sadece bu bahsettiğim rif gitaristliğini yapsa bile epey para kazanacak yetenekte bir adam.

Ewan’ın müzikal etkilenim skalası da bir hayli geniş bu arada. Kimi zaman death metaldeki kromatik melodileri, kimi zaman In Flames’si rif-melodileri, bluegrass, klasik müzik, tekno, trans, folk, modern müzik etkilenimlerini, sağ el thrash metal vuruşlarını, oyun müziğinden feyzlenmeleri, neo-klasik arpej melodilerini ve daha pek çok şeyi Ewan’ın müziğinde görebilirsiniz. Yalnız bu noktada kendisinden teknik normları zorlayıcı veya deneysellikle körüklenmiş işler beklerseniz bu konuda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Dinleyeceğiniz şeyler genelde 3-4 rifin birbirine eklemlenmesiyle oluşmuş, tam olarak kararında bırakılmış, bir kaç şarkı haricinde pek progresif sularda gezinmeyen kısacası sade, oldukça melodik ve dinlemesi zevkli parçalar. Bu arada albümde baterileri çalan Zack Bevelacqua’nın Ewan’la uyumunun da harika olduğunu belirtelim. Mesela albümden örnek bir çalışma Sleep Paralysis:

Albümde handikap olarak gördüğüm tek nokta, albüm boyunca clean tonlu bir akustik gitar dinlemenizden dolayı, kulağınızın “farklı veya sürpriz ton” yakalama konusundaki sizin kontrolünüz dışında göstereceği eğilimin verdiği müzikal kaygının dışavurumu olacaktır. Yani belli bir noktadan sonra “Eyhtere bea, fuck the clean tone lan” diye patlama noktasına gelebilirsiniz; çünkü albümde fazlasıyla şarkı var. Ama ben gene de kritiği yazmadan 1 gün önce son kez, tek seferde bu 22 şarkıyı ara vermeden dinledim ve epey bir keyif aldım. Bunun haricinde sanatçı açısından düşündüğümüzdeyse, aynı enstrümanla devam etmek, misal thrash bir riften sonra bir arpeje bağlanmak gerçekten çok kolay bir hal alabiliyor. Arpej, melodi ve ritim gitarlar hepsi bir vücudun uzuvları gibi koordinasyonları yerinde, işleyişleri düzenli şekilde vuku buluyor albüm boyunca.

Albümdeki cover şarkılar

Albümde 2 adet In Flames cover’ı mevcut. Bunlar benim de hastası olduğum efsane şarkı Dialogue With The Stars ve Jester’s Dance. Bunun haricinde şu şarkıların coverlar’ını da yapmış Ewan:

• Halloween 2012 (John Carpenter)
• Nightmare On Elm Street 2012 (Charles Bernstein)
• What Is Love (Haddaway)
• Star Wars Medallion (John Williams)
• Higher (Jason Becker)
• Megaman 2 – Dr Wily

Özellikle Jason Becker – Higher tercihi enteresan olmakla birlikte sağlam bir saygı duruşu da olmuş aynı zamanda. Sanırım şu fotoğraf pek çok şey anlatıyor:

Ewan’la ilgili wikipedia’da bulduğum ilginç bilgilerden biri de kendisine 12 yaşında “dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu”, “obsesif kompülsif bozukluk” ve “tourette sendromu” teşhislerinin konulduğu bilgisidir. Bunlardan tourette sendromu, istenmeyen zamanlarda istenmeyen yersiz kelimeleri ağızdan kaçırma olarak bilinir. Hatta South Park’ın bir bölümünde Cartman’ın herkesin içinde rahat rahat küfredebilmek için kendi emellerine alet ettiği bir garip hastalık olarak da karşımıza çıkmış. Ewan Dobson, bu hastalığa destek amacıyla 2009’da Kanada’daki Tourette’s Syndrome National Conference’ta sahne almış bu arada.

Kritiği sonlandırırken sonuç olarak söyleyebileceklerim, eğer akustik gitardan hoşlanıyorsanız veya heavy metali bir de bu enstrümandan dinlemek istiyorsanız bu albümü kaçırmayın derim. Besteler tam da gitarda çalmalık duruyorlar, mutlaka bir yerden bu şarkıların tab’larını bulup çalmak lazım. Tabii bunu elektro gitar için söylüyorum. Hatta daha da ileri gidersek birileri keşke bu şarkıları distortion’la çalıp kaydetse, bunu duymak gerçekten harika olurdu.

Vee en harika şeyi sona sakladım tabii ki. Ewan Dobson 4 Mart Salı günü İstanbul Beyoğlu Atlas Pasajı’nda, Sefahathane’de bir konser verecek. Üstelik konser ücretsiz. Herkese şimdiden iyi seyirler diliyorum.

9,5/10
Albümün okur notu: 12345678910 (8.10/10, Toplam oy: 20)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2013
Şirket
CandyRat Records
Kadro
Ewan Dobson: Akustik gitar
Zack Bevelacqua: Davul
Şarkılar
CD 1:
1. Sleep Paralysis
2. Moving On
3. Perfect Eternal
4. Friendly Science
5. Autumn Red
6. The End of Face
7. Carnival of Forsaken Children
8. Apparition
9. Flight of The Escapist
10. Evolution of Frustration - I - Paradox
11. Evolution of Frustration - II - Relief And Return
12. Wizard In The Wind
13. Halloween 2012 (JOHN CARPENTER)
14. Dialogue With The Stars (IN FLAMES)
15. Jester's Dance (IN FLAMES)

CD 2:
1. Sleep Paralysis
2. Moving On
3. Perfect Eternal
4. Friendly Science
5. Autumn Red
6. The End Of Face
7. Carnival Of Forsaken Children
8.Apparition
9. Flight Of The Escapist
10. Evolution Of Frustration - I - Paradox
11. Evolution Of Frustration - II - Relief And Return
12. Wizard In The Wind
13. Halloween 2012 (JOHN CARPENTER)
14. Nightmare On Elm Street 2012 (CHARLES BERNSTEIN)
15. What Is Love (HADDAWAY)
16. Star Wars Medallion (JOHN WILLIAMS)
17. Higher (JASON BECKER)
18. Dialogue With The Stars (IN FLAMES)
19. Jester's Dance (IN FLAMES)
20. Megaman 2 - Dr Wily
21. Razorium
22. Where Are You
  Yorum alanı

“EWAN DOBSON – Acoustic Metal” yazısına 4 yorum var

 1. Cidden süper gitarist.
  Konsere gideceğim.
  Albüm kapağı. :(

  Ufuk Sönmez

  @Ahmet Saraçoğlu, ben de arkadaşla gelicem. görürsem seni laflaşırız :)

 2. crowkiller says:

  Bi ara site olarak metal camiasında yayınlanmış en kötü albüm kapağını seçme etkinliği düzenleyelim

 3. atoutlemonde says:

  Kritikteki videoları gerçekten çok beğendim. Gitar çalmadığım için teknik kısımları bilemeyeceğim ama kulağa hoş geldiği kesin.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.