# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
Müzik dinleme araçları
| 24.11.2013

Kusursuz kulaklığın peşinde geçen bir ömür.

Teknolojiyi yakından takip eden, bilişimin nabzını tutan tüm Pasifagresif okurlarına merhaba.

Bu hafta sitemiz katılımcılarından Lefthandpath’in önerisi ile müzik dinlerken kullandığımız kulaklık ve hoparlör gibi sistemler üzerine konuşacağız.

Her bir detayına son derece önem verip gönülden bağlandığımız metal şarkılarının tadını doyasıya çıkarmak için ses sistemlerine önem veriyor ve elimizden geldiğince vakit ve bütçe ayırarak onları hayatımızdan eksik etmiyoruz.

Bu konudaki görüşlerinizi, deneyimlerinizi ve özellikle de uzun süre kullanıp memnun kaldığınız ya da büyük ümitlerle alıp hiç memnun kalmadığınız ses sistemlerine dair yorumlarınızı paylaşmanızı arzu ediyor, şikayetsiz bir hafta diliyorum.

  Yorum alanı

“Müzik dinleme araçları” yazısına 81 yorum var

 1. B U R Z U M says:

  kanal tipi kulaklıkları sevmediğim için ben şu ana kadar, sennheiser mx760 ve sennheiser mx580 i uzun süre kullandım…hatta bilgisayar için şu an kulağımda mx 580 var…memnunun ama çok önemli bir konu var oda KULAKLIK SÜNGERİ. sanırım yukarıda kimse bahsetmemiş ama kulaklıklar için gerçekten hayati önem taşıyor…belirttiğim sennheiser modellerinde sünger olmadan 10 liralık kulaklık sesi alıyorsunuz neredeyse ama süngeri taktığınızda iş değişiyor.mesela şu an mx760 ımın süngeri yok o yüzden kenarda bekliyor. söylemeyi unuttum mx760 1 saatten sonra kulakları maalesef acıtıyor. rahatsız bir kulaklık…belirttiğim olumsuzluklar yüzünden şu an apple earpods (5. nesil iphone ve ipod touch kulaklığı) dışarıda kullanıyorum ve ben fazlası ile memnunum. çünkü kulaklık süngeri gerektirmiyor. sünger olmadan bile ses kalitesi tatmin edici. ayrıca kulaklarda harika duruyor. kulağınızda olduğunu hissetmiyorsunuz. ve en önemli nokta emektar ipod classic im ile çok uyumlu. üzerindeki kumanda sayesinde ses aç-kapa, play-pause ve şarkı geçişleri çok kolay…bu kulaklığı merak eden arkadaşlara kullanmalarını tavsiye ederim…bu arada yine belirtmek isterim ki kulaklık süngeri gerçekten çok çok çok önemli lan…

 2. Durakonis says:

  Sony xba-1 armatür sürücülü kulaklığım bugün itibariyle geldi. Öncelikle, güvenilir bir siteden 143 liraya aldım (gittigidiyor’da 109 liraya kargo dahil alınabiliyor, o da güvenilirdir belki tabii, ben hem taksitli hem de sağlam olsun diye diğerini tercih ettim.)

  Fiyat/performansı çok iyi. İlk farkettiğim şey, “critical listening” (eleştirel dinleme) için, dinamik sürücülü kulaklıklardan daha iyi olduğu. Seste hiç distorsiyon, enstrümanların iç içe geçmesi gibi bir durum yok. Yani tek tek herhangi bir enstrümana çok rahat odaklanılabiliyor. Dinamik sürücülü’lerde, baslar özellikle sesi sıcaklaştırsa da, biraz diğer enstrümanların duyuluşunu etkiliyordu. Bir diğer pozitif durum ise, vokallerde çok başarılı netlik verdiği hemen hissediliyor.

  Negatif bir durum ise, sesin hem daha az sıcak olması hem de biraz daha delici olabilmesi. Grado igi’de kulağımı rahatsız eden, delici, rahatsız edici kayıtlara kırk yılda bir rastlıyordum, bunda ise daha ikinci dinlediğim metal müzikte sesi birkaç birim kısmak durumunda kaldım. Belki alışmam gerekiyordur, daha dinlemeye başlayalı 1 saat oldu, kulak alışacak malum.

  Oldukça kaliteli bir üretime benziyor materyal bakımından. Default takılı gelen orta boy silikon adaptörleri kulağıma tam oturduğundan, ve sokakta dinlemediğimden, ses izolasyonlu adaptörlerini denemedim, ve denemem de sanırım. (4 boy silikon, 3 boy da ses izolasyonlu özel adaptör çıkıyor paketten.)

  İgi, Amazon’da 90 dolara, bu xba-1 ise 30 dolara satılıyor. 3 katı fiyat farkını hakeder mi bilmem, ama bir tanesini alacaksanız grado igi’yi tavsiye ederim tabii. Çünkü TR’e arada sadece 56 lira fark var, ve o farka kesinlikle değer.

  Durakonis

  @Durakonis, Saatler süren dinleme tecrübesinden sonra, igi’yi bir taktım. O da ne? Gitarlar duyulmuyor. :) Kulak alışmasıyla ve sony’nin fazla delici ve nasıl desem böyle tahriş edici sounduna alıştıktan sonra alakası var sanırım. :) Mesela kesinlikle rock ekolayzırı açamıyorum birçok metal albümünde sony ile. Gitarlar tahammül edilemez cırtlaklıkta ve zımpara etkisinde oluyor. Igi’nin “full sound” hissi elbette bu fiyattaki bi kulaklıkta olmaz ve yok, ama gitar riflerinde, ve genel olarak eleştirel dinleme için sony daha iyi diyebilirim. Dönüşümlü dinlemek, uzun süre beklenen bi albümü bi o kulaklıkla, bi bunla dinlemek ise süper olacak. :)

  Durakonis

  @Durakonis, Ve mutlu son. Rahatsız edici gitarlarda kurtuldum, zira Grado igi’nin çift katlı silikon plastiği sony kulaklığa uydu, ve sesin geldiği kısım kulaktan uzaklaşınca bu problem de çözüldü. Bir tek kulağımdan çıkardıktan sonra hafif sağlamlaştırmam gerekiyor düşmemesi için. Kulaktayken sorun yok. Beyaz plastiği sony’e taktım, hemen hemen aynısından siyah olanı da igi’de duruyor. Bu arada tabii keyifle dinleyince, armatür sürücülü kulaklıkla dinamiğin ne denli farklı olduğunu da daha bi anladım. “Bass head” denen tipte bi dinleyiciyseniz dinamik sürücülüler daha iyi her halükarda, ama armatürde gitarlar daha bi cayır cayır, ve daha önce dediğim gibi enstrümanların ayrılması daha başarılı. Şu son durumda, Sony xba-1 metal müzikte bariz daha çok tercih edeceğim kulaklık oldu. Ufacık plastik parçaları nelere kadir. :)

 3. ismail vilehand says:

  dışarıda ayfon 5 kulaklığı, evde ise razer blackshark expert 2.0 kullanıyorum. razer blackshark expert 2.0 kulaklık değil bildiğiniz CANAVAR. biraz pahalı ama hem gaming headset olarak hemde müzik dinlemek için muhteşem bir alet. 400 tl civarına edinmek mümkün.

 4. sezai says:

  baba bana bassları iyi duyabileceğim bir kulaklık önerebilir misin, trash metal takılıyorum genelde bütçe 100 lira

 5. Fatih says:

  Grado SR80-i açık kafaüstü kulaklık ve harici DAC olarak da Fiio E18 kullanıyorum, uyumları çok iyi. Bir çok kulaklık denedim ama metal müzik denince Grado’dan iyisini bulamadım. Tabii yanında sesine uygun giriş veya orta seviyeli bir DAC de şart. Portatif olaraksa bir şey kullanmıyorum ben pek seyahat etmem ve kulakiçileri sevmem :)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.