# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
Albüm kapakları
| 15.04.2013

Bu da size kapak olsun.

Gerek geleneksel, gerekse dijital şekilde icra edilen görsel sanatların yaratıcılık ve özgünlük konularında sınırları zorladığı, sürekli kendini yenilediği ve sanatın kendine özgü kısır döngüleri, tekerrürleri, yenilikleri, devrimleriyle her eserde yeniden doğduğu bir çağdayız. Direkt olarak resim sanatı icra etme adına yapılmaktan ziyade başka bir eserin tanıtımı amacıyla yapılan tasarımlar, dikkati çekmek istediği ürüne ya da esere karşı ilk izlenimi oluşturma gibi önemli bir görev taşıyor. Metal bağlamında bu durumu vücuda getiren en önemli ögelerden birinin albüm kapakları olduğunu söyleyebiliriz. İster ilk albümünü, isterse on dördüncü albümünü çıkaran bir müzisyen; yaratıcılığı, beyni, emeğiyle ortaya koyduğu eserler bütününü, kendi estetik algısı ve amacı doğrultusunda olabildiğince “güzel” şekilde sunmak ister. Bu hafta bu konudaki görüş ve gözlemlerimizi paylaşalım diyoruz.

Geçmişten günümüze albüm kapağı ve kitapçığı kavramının nasıl bir dönüşüm geçirdiğini düşünüyorsunuz?

Bir grubun kendi arasında büyük farklılıklar taşıyan ya da benzer bir tema çerçevesinde benzerlikler barındıran albüm kapakları tercih etmesi konusundaki görüşleriniz neler?

Zevkinize çok hitap eden bir albüm kapağı, tanımadığınız ya da daha önce dinlemediğiniz bir grubun albümünü almanızda etkili olabilir mi?

Kapakta grup logosunun olmaması, çok az ya da sade desen ve öğeye yer verilmesi gibi minimal tarzlara; fazla kontrast renklerin bulunduğu, hikayesi olan karmaşık kapaklara nasıl yaklaşıyorsunuz?

Kitapçıkta şarkı sözlerinin olup olmaması, gruba ve prodüksiyona ilişkin detayların yer alması sizin için ne kadar önemli?

Aşırı iyi ya da aşırı kötü olduğunu düşündüğünüz albüm kapaklarını da paylaşmanızı diliyor, haydi buyrun sohbete diyorum.

  Yorum alanı

“Albüm kapakları” yazısına 115 yorum var

  1. saw you drown says:

    Bence Dance of Death kapağı güzel.

  2. Kaan says:

    Bence albüm kapakları kötü bir müziği iyi bir hale getirmez ama iyi bir müziği sönükleştirebilir.
    Yani kapağın mutlaka iyi seçilmesi gerekiyor.
    Lafı uzatmamak için, yukarıda örnek gösterdiğiniz 3 satırdaki kapakların, sonuncular hariç hepsi çok iyi örnekler bence. Bol canlı renkli, el işçiliği ile ayrıntılı çizilen, üstünde araba, savaş, deri montlu, uzun saçlı metalci karikatürlerinin olduğu Thrash kapaklarına bayılıyorum.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.