# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
Metal dinlemeye nasıl başladık?
| 17.12.2012

Anılar geçidi.

Sitemizin odak noktası olan müzik türünü dinlemek, her fırsatta kayda değer sayıda kişiden duyduğumuz, okuduğumuz ve bizzat söylediğimiz üzere bir hobiden, ara sıra vakit ayrılan bir ilgi alanından çok daha fazlası olarak hayatımızda yer alıyor. Dinleyici, amatör ya da profesyonel müzisyen, eleştirmen, koleksiyoner, menajer, teknik eleman hatta küçük işletme sahibi olmak suretiyle dâhil olduğumuz bu engin dünyaya nasıl, ne vesileyle, hangi kutlu rastlantı sayesinde girdik?

Günümüzde aktif dinleyicilerinin çoğunlukla 40 yaş altında olduğu bu müzik, bizi nasıl biz yaptı? Yakın geçmişte “büyüklerimizin” dönem dönem oturmamış yaklaşımlarla üzerine eğildiği bu tutku, hem dinleyicileri/icracıları ve ailelerini zor duruma sokmuşken hem de ülkemizde bu türün gelişimini etkilemişken biz nasıl dinlemeye ve takip etmeye devam ettik? Hangi grubu ilk kez duyduk, bugün daha çok hangi türlere ilgi duyuyoruz? Aktif olarak neler yapıyoruz? Bu soruların cevaplarını merakla bekliyor, haydi buyrun sohbete diyorum.

  Yorum alanı

“Metal dinlemeye nasıl başladık?” yazısına 76 yorum var

 1. motörizer says:

  Ablamın MP3 çalarında Slipknot – Before I Forget dinlememle başladı metal müzik maceram. Yanılmıyorsam 2008 yazıydı. Ondan sonra Metallica sayesinde müzik zevkim thrash metale kaydı. Megadeth (ki en sevdiğim gruptur), Motörhead girdi hayatıma. Thrash dışında ise, az biraz Marilyn Manson, Placebo, Nirvana, Slipknot, Stone Sour ve Lacuna Coil gibi grupları dinledim. Ara ara ise Iron Maiden ve W.A.S.P gibi efsaneleri dinliyorum.

 2. emre says:

  Burayı gözden kaçırmışım, bende yazayım hemen.

  2009-2010 civarıydı, seks filmlerinin son dönemleriydi..sinemada yeni bir soluk..(Bunu yapmasam olmazdı :D)

  2010 senesine yaklaştığımız dönemlerdi. Ben yeni arayışlar içerisindeyim. Rap dinlemekten sıkılmıştım.(Evet, Sagopa dinlerdim xd) Her zaman içimde bir sertlik duygusu, bir yırtıcılık, bir isyan, ne bileyim, bu tarz şeyler vardı. Amerikan güreşi izliyordum o dönemler ve en sevdiğim güreşçinin giriş müziği acayip dikkatimi çekiyordu.(http://www.youtube.com/watch?v=EBrwjoD3yuU)

  Uzun uğraşlar sonucu şarkının ismini ve doğal olarak grubun ismini öğrendim. En nihayetinde KILLSWITCH ENGAGE ile bu mübarek yola girdik.

  Metal müzikle daha farklı biçimde tanışmak isterdim ama. Mesela keşke metal müzik dinleyen bi arkadaşım olsaydı da, onun sayesinde tanışsaydım yada keşke metal dinleyen bi akrabam olsaydı.

 3. brutalyapankari says:

  Metal diyemem cunku oyle bir seyden haberim yoktu bir haberdar eden olsa dinlerdim. Daha serti yok mu la bunlarin diyodum varmis daha serti de haberim yokmus. Ama metal namina ilk dinledigim gurup sanirim megadeth di. Sarki da hangar 18 olabilir emin degilim.

 4. hf says:

  Öncelikle bu konuyu kaçırmışım ben sanırım makaleden doğru geldim, tekrar sağ tarafta canlandırılabilir bence :)

  Tarihleri çok net hatırlamıyorum ama ilk temellerini 95-96 yılları gibi atmış olabilirim. O zaman number one vardı sanırım. Sıkça Guns N’ Roses, Carrenberies fln yayınlanırdı, sweet child o mine ve knockini saat başı fln verirlerdi. Orta 2′de öğlenciydim ve öğlene kadar bunları dinlerdim. Tabi oraya gelene kadar Tarkan, Michael Jackson fln dinledim seve seve.

  Metalin ilk kanıma girdiği an bundan 1-2 sene sonra eniştemin JBL müzik sistemini kurcalarken Metallica – And justice for all kaseti farketmem oldu. İçerisinde de one’dır beni vuran parça. O zaman uzakta otururlardı ve ben her gittiğimde 1 doz one alıp eve kadar aklımda melodilerini fln tekrarlar dururdum. Ondan sonra black albüm geçti elime. Baştan sona döndürüp durduğum ilk metal albümü o dur. 99 yılının bir kısmına kadar sadece Metallicacı oldum diyebiliriz.

  O dönemler ara ara slayer, sepultura, megadeth, iron maiden hatta cof denemelerim oldu arkadaş vasıtaları ile ama tam manasıyla açılmam testament sayesinde oldu. 2000lerin başındaki kopya kaset ve bulgar cdleri furyası sayesinde inanılmaz albümler geçti elime. Sonra zaten internetin hayatımıza girişiyle o cdcilerde kayboldu. O değilde adamlar cd üstündeki resimleri bile kopyalardı, işlerine o derece saygılıydılar. Tek sorun cdler çabuk göçerdi. Onları da analım bu vesileyle :)

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.