# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 11,247 yorum var

 1. owlbos says:

  Çocukluktan gelen bir albüm dinleme alışkanlığım var. Hatta yıllarım albüm dinlemek yerine singlelar üzerinden müzik adına ahkam kesen insanlara içten içe gıcık olmakla geçti. Bu albüm dinleme olayının hakkını özellikle metal dinleyen insanların bir yere kadar verdiğine inanıyorum. Ama merak ettiğim bir şey var, biraz ucu açık gibi olacak belki de türden türe farklılık gösteriyordur vs. vs. işte soru, 8 8.5 puan bandında değerlendirdiğiniz bir albümü ortalama kaç kez çevirirsiniz, yıllar geçtikçe açıp dinler misiniz? Yoksa tüketim çağı diyip tozlu raflara mı katarsınız?

  Ouz

  @owlbos, Müzik dinleme kültürünü küçük yaşta edinmek çok önemli. Çeşitli vesilelerle burada dillendirdim, ben de 7-8 yaşlarımdan bu yana düzenli müzik dinliyorum. Küçükken ailece oturup Sezen Cumhur Önal’ın TRT’deki Müzik Yelpazesi programını izlerdik, şarkılar üzerine yorumlar filan yapardık. Sonra programda çıkan Julio Iglesias, Enrico Macias gibi dev isimlerin kasetleri eve girerdi bu vesileyle. Önal’ın, sanatçıları ve şarkılarını takdimini de imrenerek takip ederim. Yine İzzet Öz’ün Pop Dünyasından programı vardı -Rock Market’i sonraları keşfettim malum-. Bu tür programlar da dinleme kültürüme katkıda bulunmuştur sanırım.

  8 ve üstü puan verdiğim albümlerde beni illaki yakalayan bir şeyler oluyor ve kimi zaman döndür döndür aynı albümleri dinliyorum. Hatta buraya yazıp yazdığımı ve yüksek puan verdiğimi unuttuğum albümleri, klasörleri kurcalarken yeniden anımsayıp sanki kırk yıllık dostumu görmüş gibi hasretle kucaklıyorum. Mesela 2019′da karaladığım Ringare albümü Under Pale Moon’u, Her Pale Skin yazısından sonra yeniden hatırladım ve gün içinde 5-6 defa tekrar tekrar dinledim.

  Tüketim çağı diyerek albümleri rafa kaldırmak çok acımasızca olur. Ben böyle yapmıyorum. Ama kendi adıma çok fazla albüme yetişememekten ve kendi kendime keşfettiğim diğer şeylere yeterince zaman ayıramamaktan dertliyim. Mesela Vaporwave’e merak salmıştım, sevdiğim parçalarda kullanılan sample’lar kime ait diye araştırmaya giriştim. Hatta Ahmet de biliyor, 1990′lardan kalma The Weather Channel kayıtlarını filan bulup izliyorum sırf bu nedenle YT üzerinden. Bu araştırma ve iz sürmeler sonucunda çılgın deli manyak müzik yapan smooth caz gruplarını keşfettim, keşfetmeye devam ediyorum. Adamların her bir albümlerinde altın değerinde şarkılar mevcut. Bir de gruplardaki müzisyenlerin bireysel olarak yaptıkları albümler vs. var, oradan oraya derken acayip savrulmalar yaşıyorum.

  Diğer yandan eskilere de meraklıyım ve 90′lar Türkçe pop tarafında hâlâ duymadığım bir dolu güzel şey var, keza 80′lerde de. Bir yandan 70′lerde yine benim ıskaladığım Anadolu pop-rock eserleri var. Elin yabancısının izleyip bir de yorum bıraktığı şarkılardan bazılarını ben bu yaşımda yeni duyuyorum. Aradıkça kendimce yeni hazineler buluyorum, buldukça yeni arayışlara giriyorum. Bu arayışlar neticesinde bu yıl diyelim 30 tane önemli albüm çıktıysa onlardan 5-10 tanesine anca göz atabiliyorum. Yakalayıp 8 ve üstü puan verdiklerimi de birkaç dinleyiş sonrasında bekleme odasına alıyorum ve arayışlarıma geri dönüyorum.

  Emre Görür

  @owlbos, müzik endüstrisinde albüm kavramı giderek yok olacak gibi, ama metalin buna uyum sağlaması pek kolay olmayacaktır. Birçok örnekte önden yayınlanan şarkının iyi olup olmadığına bile albümü bilmem kaç tur çevirdikten sonra karar verilen bir türden bahsediyoruz. Bu dönüşüm gerçekleşirse ben şahsen yeni şarkı dinleme motivasyonumu çok büyük oranda yitiririm. Oturup bir grubun yeni şarkısını beklemektense dönüp eski albümleri hatmetmeye başlarım. Zaten biriken külliyat en az 5 ömür yeter.

  deadhouse

  @Emre Görür, Müzik endüstrisi diye bir şey kalmadı pek. Aşırı ünlülerin bol ücretlerle konser vermesi dışında bir şey yok. Orta ve az ünlüler ancak tok karnına icraatlarını gerçekleştiriyorlar ki şu an onu bile yapamıyorlar. Youtube ve digital servislerde dönen para da yine şirketlere ve aşırı ünlülere gidiyor. Orta ve az ünlüler orada da avuçlarını yalıyorlar. Kaset bitti, mertlik bozuldu.

  Emre Görür

  @deadhouse, yeni dönem Napster ile başladı. Aslında bahsettiğin durum metali diğer türler karşısında yükseltiyor, çünkü yeraltı/anaakım oranı en yüksek tür muhtemelen metal. Yeraltı ortamı en çok ilgi gören de o. “Alttaki” grupların motivasyonu büyük oranda bir şeyler üretip kendilerini ifade edebilmek olduğu için orada sıkıntı yok. “Üsttekilerin” motivasyonu da ekonomik değil. Halford şimdi Firepower’ın üzerine çıkıp ortamı dağıtmanın, metal tarihinin müzikal olarak en başarılı grubu olarak anılmanın düşlerini kuruyordur, köşeye 3-5 daha atmanın değil. Sıkıntı “orta” seviye gruplarda. Bunların önemli kısmı zaten iyi albüm yapma motivasyonlarını epeydir yitirmiş, fabrikasyon üretime geçmiş durumdalar. Hem ekonomik olarak seviye atlama umudu olmaması, hem de konformizm bu alanı “zehirliyor”. Ama pandemiye rağmen Anathema dışında kayıp vermemiş olmak da başarı olarak görülebilir.

  enemyofgod

  @owlbos, 8-8,5 puan bandında değerlendirdiğim bir albümün bir veya iki şarkısını çok sevdiysem sırf bunları dinlerim, albümü bir daha çevirmem.

  Ama ilk dinleyişlerde ben de albümün tamamını dinlemeye özen gösteriyorum çünkü müzik albümleri birer film gibidir, her nota ayrı bir sahnedir, ve bu sahneleri kaçırırsak filmi tam olarak anlayamayız.

  Dysplasia

  @owlbos, Yuh. 8′i de tekrar açıp dinlemeyeceksek artık…

  Aura magula

  @owlbos, 8 verdiğim albümleri her aklıma geldiğinde dinlerim.Tuvalet kağıdı gibi
  sümkür at yapmam için 5 vermem gerek.Artık uzun ömürlü olmayan albümlere 6 üstü vermiyorum.Yok arkadaş albüm yapıyorsan uzun ömürlü olacak

  feel the groovity

  @owlbos, çok güzel bir noktaya değinmişsin gerçekten. pandemi dönemiyle birlikte neredeyse her gün Tidal’den 1 veya 2 albümü baştan sona dinliyorum. Tekil şarkı veya mix listeden dinleyemiyorum; böyle yapınca garip bir huzursuzluk kaplıyor bünyemi. başlatıyorum albümü hiç durmadan baştan sona dinliyorum kulaklıkla, nette/ekşide sörf yapıyorum aynı anda.

  güzel taraflardan biri, kafamda 8 ve üstü puanlandırdığım albümleri dinlerken buradan veya ekşiden albüm hk. yazılanları okumak. enstrümantal gitarist albümleri içinse tutamıyorum içimde, ekşide kritik yazıyorum hatta. yeni çıkan albümlerin hızına yetişmek mümkün değil bu arada. ayda 2 yeni albüm, sindirmek için bence kafi. yolunu dört gözle beklediğim metal grubu sayısı da epey azaldı son yıllarda.

  gıcık olduğum bir şey varsa o da albüm süresinin 45 dk’yı geçmesidir. 1 saati geçince daral geliyor. bonus şarkıları vs. dinlemiyorum genelde.

 2. P L A G U E says:

  Hennessy + bira + marlboro + playlist:

  Memoriam – To The End
  Demiser – Through The Gate Eternal
  Novae Militiae – Topheth
  Black Curse – Endless Wound
  Down – Down II
  Eyehategod – A History of Nomadic Behavior

 3. Emre Görür says:

  Thrash metal prodüksiyonu nasıl yapılmamalı, örnek 1:
  Paranorm – Empyrean

 4. Noumena says:

  Hypocrisy yeni albümünün çalışmalarını tamamlamış! Albümde 11 parça olacakmış ve süresi 52 dk imiş. Pusudayım

  enemyofgod

  @Noumena, Grubun instagram sayfasında 2021 ilkbaharında çıkacak diyor, yine de geç olsun güç olmasın Peter’den beklentim yüksek.

  Noumena

  @enemyofgod, bunu görmemiştim eğer öyleyse bu biraz üzdü..

 5. Emre Görür says:

  Gruplar niye iyi prodüktörlerle çalışmalı, örnek 1:
  Harakiri for the Sky – Mære

  Zeitgeist

  @Emre Görür, Vokal hariç katılıyorum bu yoruma.
  Birisi “Tüm enstrümanlar bir odada aynı tınıda çalarken, vokal yan odadan sesini zorla duyurmaya çalışıyor gibi.” şöyle bir şey yazmıştı ve bence haklı da.
  Mesela geçen sene en çok dinlediğim albümlerden biri Gaerea – Limbo’ydu ona rağmen “Silver Needle // Golden Dawn” şarkısında adamın sesini diğerinden ayırt edemiyorum.

 6. owlbos says:

  8 yıl sonra Tomahawk yeni albüm çıkarmış. Albüm an itibariyla Spotify’da dinlenebilir.

  https://open.spotify.com/album/1qWayYIbPI0xSTYjJxvnmO?si=dcPerd9JSK-mf8Jgi-JLZQ

  All2

  @owlbos, Az önce dinledim. Tam böyle bir manyaklığa ihtiyacım varmış. Teşekkürler

  imagemaker

  @owlbos, keske yasayan 9 tane daha mike Patton olsaydi muzik piyasasi cosardi negzel:/

 7. Twat says:

  Kritiği gelir mi bilmiyorum o yüzden buraya yazam dedim, yeni Wardruna albümü(Kvitravn) çok çok iyi. Grubun eski halini sevenler ya da genel olarak bu türü sevenler kaçırmasın. Son iki albüm tutukluğunu atmışlar üzerlerinden.

  Bayağı bayağı klasikleşecek parçalar var. Hatta Ygdrassil ve bunun arasında kaldım, belki bu albüm öncesinde çıksa buna birinciliği verirdim. Eski materyallere göre daha canlı ve akıcı melodiler var. Gereksiz uzunlukta şarkı yok. Zaman geçtikçe en sevdiğim albümleri bile olabilir.

 8. P L A G U E says:

  Arkadaşlar, memoriam – each step (one closer the the grave) dinlerken alkol tüketmeniz önemle rica olunur.

 9. P L A G U E says:

  The macallan 15 + playlist;

  Electric Wizard – Witchcult Today
  The Obsessed – Sacred
  Sleep – The Sciences
  Vermin Womb – Decline
  Voidganger – Dark Days of the Soul
  Sodom – Tapping the Vein

 10. owlbos says:

  Emperor’un ilk 3 albümüne bayılan biri olarak nedense hiç son albüm Prometheus’u dinlemedim. Şuanda da Anthems’i çevirirken yazıyorum. Sitede kritiğini de göremeyince burdan yazayım dedim. Dinleyen arkadaşlar yorumlarınız nedir?

  Yusuf

  @owlbos, beş para etmez albüm zaten black metal alakası yok. prograsif metal ve aşırı sıkıcı

  owlbos

  @Yusuf, Albümde baskın bir Ihsahn hakimiyeti olduğunu okumuştum zamanında. Black metal olmamasıyla ilgili bir derdim yok ama ne derece kaliteli ne derece seviliyor genel kanı olarak pek bi fikrim yok açıkcası.

  atila çankırılı

  @owlbos, depraved, in the wordless chamber,he who sought the fire harika parçalar. kayıt, orkestral kısımlar, davul soundu çok güzel. ıhsahn albümü kendinin yazdığını söylüyor. ama ben inanmıyorum; samoth un sonraki grup bestelerinde yazdığı başdöndürücü rifflere bakacak olursan benzerliği görecek,sen de bana hak vereceksin, ihsahn kadar albüme katkısı olmuş. en sevdiğim albümlerden.

 11. Rashid says:

  Şöyle yardırmalı bir Black/Death Metal albümü arıyorsanız Stortregn grubunun yeni albümünü öneririm. Black/Death dedim ama işin içinde teknik, melodik falan ne desen var. Bu 5. albümleriymiş ve ben şimdiye kadar neden isimlerini bile duymadım bilmiyorum.

  https://stortregn.bandcamp.com/album/impermanence

 12. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  CRYPTOSIS – Bionic Swarm

  Salı
  HERZEL – Le dernier rempart

  Çarş
  DVNE – Etemen Ænka

  Perş
  FORHIST – Forhist

  Cuma
  REVULSION – Revulsion

  Ctesi
  MEMORIAM – To The End

  Pazar
  MARE COGNITUM – Solar Paroxysm

  Gökay

  @Ahmet Saraçoğlu, Bionic Swarm, bu senenin benim için en iyi işlerden. Gruba yapıştırılan Progresif etiketini sonuna kadar karşılayan bir albüm olmuş. Thrash metalin olmazsa olmazı Megadeth Pentatonik iniş çıkışları içeren, sonrasında daha oryantal tınılara evrilen Death Technology olsun; özellikle orta kısmında başlayan, albümün tümünde olduğu gibi Phrygian olduğunu düşündüğüm Hicaz tonlardan yürüyen nefis sololarla Progresif tatlar sunan Prospect of Immortality olsun; Watain, Young and in the Way benzeri Black/Thrash tatları da yakalanabilecek vokalli kısımlar içeren Mindscape ile birlikte, Punk sürgüsünden yürüyen Transcendence’ i ve Flux Divergence gibi iki kuduz köpeği de yanına alarak mükemmel bir iş ortaya konmuş. Hatta bu tat skalası benim için yer yer Blasphemer dönemi Mayhem ve Aura Noir a kadar uzanmakta. Kritiği merakla bekliyorum, elinize sağlık şimdiden.

 13. trivago says:

  halkın içinden cheri cheri lady coverı. yorumlayan dayının güzel yüreğine sağlık

  https://www.youtube.com/watch?v=cZWcxWzb3sk&t=21s

 14. Cem says:

  ESOCTRILIHUM’dan yeni albüm detayları ve şarkı:

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1138912799889040&id=305266723253656

  Ahmet Saraçoğlu

  @Cem, Türkiye ESOCTRILIHUM’u yayma timi olarak Oğuz albümün promosunu indirdi bile. Gerekenler yapılacak.

  Ouz

  @Ahmet Saraçoğlu, @Cem, Evet, promo şu an emin ellerde. İlk izlenimlerim, albümün yine süper garip olduğu yönünde-gerçi aksi zaten beklenemez bu heriften. Yalnız çıkış tarihine daha çok olduğu için kritiği erkenden yazmam sanırım, unutulup gitme ihtimali var.

  necrobutcher

  @Cem, bunu yazmaya gelmistım tam da ben sarkıyı cok begendım album bu cızgıde olursa lısteme gırer kesın. bu arada kaak da cok ıyı bence.

 15. owlbos says:

  Bundan istiyorum:

  https://f4.bcbits.com/img/0013914189_10.jpg

  enemyofgod

  @owlbos, Çok iyiymiş harbiden. Ben de talibim.

  Horrendous

  @owlbos, Harika.

 16. unanimated says:

  Swans dinleme rehberi yapabilecek biri var mı? Nerden başlamalıyım?

  Horrendous

  @unanimated, Tamamen kişisel zevklerime göre bir sıralama yapacağım.

  1-To Be Kind
  2-The Seer
  3-Soundtracks for the Blind
  4-Children of God
  5- leaving meaning
  6-The Great Annihilator.
  7-White Light from the Light of Infinity

  Geri kalan albümlere sıralama yapabilecek kadar mesai harcamadım. Swans diskografisine virgülüne kadar hakim olan takipçiler beni tenzih etsin lütfen. Çok sevip saydığım bir grup olunca kendimi tutamadım.

  unanimated

  @Horrendous, teşekkürler

 17. Rashid says:

  Threshold, Nightingale, Haken tarzı Progressive Metal seviyorsanız Lübnan çıkışlı Turbulence grubunu öneririm. Yeni albümleri Frontal türü adına gayet güzel bir albüm.

  https://www.youtube.com/watch?v=3J8T2_vHZ9I

 18. enemyofgod says:

  Bodom After Midnight’ın şarkısı Spotify’a düştü. Klibi bugün saat 17:00′te yayında.
  https://www.youtube.com/watch?v=scgnSjvwoJ8

 19. Kaan says:

  Mr.Bungle 2020 de albüm çıkardı. Vokalde Mike Patton, davulda Dave Lombardo var. Sitede hiç bahis konusu olmamasına şaşırıyorum. Kritik bekliyorum. Selamlar.

  Noumena

  @Kaan, evet ilk demolarına birkaç yeni şarkı ve cover eklenmiş halini çıkardılar geçen sene. Hatta yıl sonu en iyiler listeme de almıştım. Iskalanmamalı.

 20. Avcı says:

  Metal-Archives 1 Nisan nedeniyle grup fotoğraflarında ufak bir değişikliğe gitmiş. Şahsen çok hoşuma gitti (:

  https://www.metal-archives.com/bands/Nile/139
  https://www.metal-archives.com/bands/Bolt_Thrower/234
  https://www.metal-archives.com/bands/Cannibal_Corpse/186
  https://www.metal-archives.com/bands/Ulcerate/4861
  https://www.metal-archives.com/bands/Manowar/83
  https://www.metal-archives.com/bands/Slayer/72
  https://www.metal-archives.com/bands/Sabaton/484

  owlbos

  @Avcı, ahaha. sabah bende meshuggah’a girip şaşırmıştım.

  Kavanozkafa

  @Avcı, mgla nınkine bir bakın derim.

  Rust in Peace.

  @Avcı, bunlar ne böyle çok iyi olmuş :D

  Avcı

  @Avcı, Dissection ve Anaal Nathrakh için seçilen fotoğraflar 10 numara. The Red Chord’da çekilen şeyi (kedi diyemiyorum) sokakta görsem yolumu değiştiririm. Revocation’ın sofistike ve retro tarzını ise tam gösteren bir fotoğraf bulmuşlar (:

  https://www.metal-archives.com/bands/Dissection/183
  https://www.metal-archives.com/bands/Anaal_Nathrakh/1314
  https://www.metal-archives.com/bands/The_Red_Chord/2781
  https://www.metal-archives.com/bands/Revocation/78107

  Berca B.

  @Avcı, ahahaha çok güzel olmuşlar. Başta başlıca gruplar için ayrı ayrı foto seçtiler sandım ama random her gruba bişi yüklenmiş sanırım. Bizim eski grubun sayfasında bile kedi görünce dumur oldum ahah.

  şeyh hulud

  @Avcı, Bolt Thrower’ınki harika. Bence öyle kalsın.

 21. P L A G U E says:

  Bu aralar favorim olan bir albümü de şuraya bırakayım siz de Allah’ın izniyle nasiplenin. Bugün cuma exp kasıyorum.

  http://www.draindown.de/

  https://open.spotify.com/album/1GQTCNgC6eTRkBo9S5Psyb?si=9Q8h_zCgTby_YBuMjOMv0Q&utm_source=copy-link

 22. P L A G U E says:

  Köpek öldüren + efes extra + kırmızı malboro + playlist;

  Vital Remains – Icons of Evil
  Mayhem – Deathcrush
  Dead End Tragedy – Anti Life Anti You
  Integrity – To Die For
  Knuckledust – Songs of Sacrifice
  Cro-Mags – In the Beginning
  Mass Extinction – Never Ending Holocaust

 23. Cem says:

  Amerikan Heavy Metal grubu Haunt’un yeni albümü Beautiful Distraction ve Rus Doom Metal grubu Crust’un yeni albümü Stoic bugün yayınlandılar.

 24. Erhan says:

  Bu yıl içinde çıkan güzel albümlerden bir kaçı:

  DEMONIAC – So It Goes: Yeni nesil avangart/blackened thrash metal diyebileceğimiz bir türde çıkmış başarılı bir deneme.

  STORTREGN – Impermanence: Bol bol akustik pasajlar barındıran, dikkat çeken bir death metal albümü.

  ABOMINABLE PUTRIDITY – Parasitic Metamorphosis Manifestation: 30 dakikadan daha kısa bir süreye sahip Teknik brutal grindcore vs. vs. albümü. Aşırı vurucu ve şok edici.

  WHEEL – Resident Human: Tool ve A Perfect Circle sevenler buraya. Bunu da seversiniz. Ben sevdim.

 25. Cem says:

  Thy Catafalque 25 Haziran’da çıkacak albümleri Vadak’tan bir single yayınladılar:

  https://www.youtube.com/watch?v=_pRtGMSkc7k

 26. Yiğit says:

  https://www.youtube.com/watch?v=wz9VyggeSbA

  eğri oturup doğru konuşalım, çok iyi çalmamışlar mı?

 27. Aura magula says:

  Mastodon tarzı sludge grupları varmı bildiğiniz? İlk 2 albümü tarzı albümler arıyorum

  Opethsevenbiri

  @Aura magula, Şu an Anasayfada kritiği de bulunan Dvne – Etemen Ænka yakın bir müzik icra ediyor. Yırtıcı Progresif Sludge.

  Aura magula

  @Opethsevenbiri, O albüme pek ısınamamıştım ya o yüzden sordum ama tavsiyen için teşekkür ederim

  şeyh hulud

  @Aura magula, akla ilk gelenler Savannah scene grupları: Kylesa, Black Tusk, Baroness. Benim en sevdiğim Kylesa – Static Tensions albümü.

  Aura magula

  @şeyh hulud, kylesanın o albümünü arasıra dinlerim, diğer gruplarada bakayım tavsiyen için teşekkür ederim

  Berca B.

  @Aura magula, Mastodon’a göre bi tık daha sert olmakla birlikte sevebileceğini düşünüyorum. Herder – Gods:

  https://www.youtube.com/watch?v=QQJlisb8zCo&ab_channel=ReflectionsRecords

  Şarkıya ısınırsan albümün de ismi şarkıyla aynı.

  Aura magula

  @Berca B., İyi albümmüş tavsiyen için teşekkür ederim

 28. P L A G U E says:

  Viski + bira + marlboro + playlist:

  Temple of Void – Lords of Death
  Ulcerate – Stare into Death and be Still
  Svartidauði – Flesh Cathedral
  Aosoth – V: The Inside Scriptures
  Beherit – Engram

  Börbır

  @P L A G U E, Şu albümler bir de üstüne alkol ile hayatta kalmaya çalışmak büyük risk tebrik ediyorum.
  (Türkçesi: Çok iyi liste)

 29. Emre Görür says:

  ‘Nerd’ üniversite öğrencisi görünümlü müzisyenler tarafından icra edilen, ilk kez karşıma çıktığında “Bu ne lan!” diye tepki verdiğim bir kapağa sahip For the First Time dinledikçe büyüyen, yer yer yoğun “afakan” taarruzuna sebebiyet veren çok ilginç bir albüm. Black Country, New Road uzun süredir karşıma çıkan en ilgi çekici rock grubu kesinlikle.

  https://www.youtube.com/watch?v=YMc5e7gtRKo

  https://open.spotify.com/album/2PfgptDcfJTFtoZIS3AukX

 30. Rashid says:

  Kaliteli Deathcore albümü isteyenlere öneririm.

  Depths of Hatred – Inheritance:

  https://depthsofhatred.bandcamp.com/

  Cem

  @Rashid, Hem de çok iyi bir clean vokalli Deathcore

 31. bab-ı esrar says:

  Sevgili Roma halkı tekrardan merhaba, cuma günü Tidal’in önermesiyle keşfettiğim dur bakalım kapak harika bundan kesin güzel bir şey çıkar diyerek dinlemeye başladığım ve cuma günüden beri devamlı olarak dinlediğim Preserved in Time takdim etmek istiyorum sizlere.

  Keşfimiz Wheel grubu Almanya’dan selamlıyor bizleri ve şimdiye kadar Preserved in Time ile birlikte toplamda üç albüm yayınlamışlar. Türleri doom metal ama süründüren tarzda değil daha çok Solitude Aeturnus, Below ve Crypt Sermon gibi epik ve heavy yönü daha ağır basan müzik icra ediyorlar. Türü sevenler rahatlıkla dalabilir özellikle vokalist Arkadius Kurek performasıda takdire şayan. Albüm kapağı da unutulmayacak güzellikte çizilmiş. Umarım Ahmet’tin dikkatini çekmeyi başarır. Saygılar, sevgiler…

  https://www.youtube.com/watch?v=h-bsqviPk3M&ab_channel=CruzDelSurMusic

 32. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  WITHERFALL – The Curse of Autumn

  Salı
  DEMONIAC – So It Goes

  Çarş
  WARRIOR PATH – The Mad King

  Perş
  WODE – Burn in Many Mirrors

  Cuma
  LÖR – Edge of Eternity

  Ctesi
  THE BEAST OF NOD – Multiversal

  Pazar
  HÆNESY – Garabontzia

  Rzeczom

  @Ahmet Saraçoğlu, witherfall kritiğini sabırsızlıkla bekliyorum.

  Erhan

  @Ahmet Saraçoğlu, warrior path yutubta 200bine yakın izlenme almış. Kapağına ve albüm ismine baktığımda ortalama altı bir iş olabilir diye düşünmüştüm. Çok merak ettim kritiğini.

  Ahmet Saraçoğlu

  Yarından sonra incelemesi çıkacak The Beast of Nod enteresan bir grup. Progresif/teknik death metal yapıyorlar ve albümde Joe Satriani, Michael Angelo Batio gibi beklenmedik isimlerin konuk soloları var. Özellikle Satriani’nin böğürmeli bir şarkıya solosuyla konuk olacağı hiç aklıma gelmezdi.

  enemyofgod

  @Ahmet Saraçoğlu, heyecanla bekliyorum.

  Marvin Yanbasanyan

  @Ahmet Saraçoğlu, + olarak 2 equipoise gitaristi ve bleak flesh’in davulcusu ve gitaristi de konukmuş. Konuk listesindeki en kötü isim batio, haliyle merağımı epey tetikledi albüm, akşama muhakkak bakacağım. Güzel şeyler umuyorum.

 33. Emre Görür says:

  Black metalin günümüzdeki en yenilikçi, en sınır tanımaz, en acayip sahnesi hangisi? Fransa, İzlanda? Yoksa bir New York sahnesinden mi bahsetmeliyiz? Şaşıracaksınız belki ama cevap muhtemelen Hollanda. Çılgın Utrecht sahnesiyle tanışmanızın vakti geldi de geçiyor bile. Buyurun Grey Aura ile başlayın. İkinci albümleri 7 Mayıs’ta çıkıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=wnc5zS9h29w

  deadhouse

  @Emre Görür, Hocam geçmişte reklamcı mıydın? Bir an reklam tanıtımı sandım.

 34. Berca B. says:

  Spiritual Beggars’ın ilk ve en hayvani vokali Spice’ın grubu Band of Spice’ın (duh) yeni albümü 10 gün önce çıkmış. Giderek sakinleşen stoner rock albümlerinden sonra böyle heavy metal dozu yükselmiş bir albümü dinleyince şaşırdım ama Spice’ın sesi öyle muazzam ki hangi tür olursa olsun müziği alıp 2-3 seviye öteye taşıyor.

  Peki benim bu albümden nasıl haberim oldu? Ferdi Özbeğen’in şu logosunun Spiritual Beggars fontuna çok benzediğini fark edip google’layınca ilişkili haberlerde karşıma çıktı. Bu alakasız fark ediş şekli bu herifin neden bu kadar radar altı kaldığının en net özeti bence. Pazarlama adamın o kadar sikinde değil ki, herifin büyük fanı olan benim bile adamın yeni albümünden Ferdi Özbeğen sayesinde haberi oluyor.

 35. Rzeczom says:

  sınavım bok gibi geçti. önerebileceğiniz kafa dağıtmalık bir albüm var mı?

  tahsin

  @Rzeczom, Dying Fetus – Destroy the Opposition’i ac tum dertlerini unut.

  Canoir

  @Rzeczom, geçmiş olsun. Ben böyle zamanlarda protest the hero – volition dinleyerek kendimi toparlamaya çalışıyorum genelde. Canım metal dinlemek istemiyorsa da streetlight manifesto – everything goes numb’a başvuruyorum, can sıkıntısına birebir.

  Rzeczom

  önerileriniz için hepinize teşekkürler

  çaksu

  @Rzeczom, Bilmiyorduysan Strapping Young Lad – The New Black bence tam kafa dağıtmalık. Hem agresif hem catchy/eğlenceli.

  https://www.youtube.com/watch?v=TLrLq00VYGs

  çaksu

  “Hell yeah we fucking suck! Oh fuck us all!”

  Yiğit

  @Rzeczom, albüm değil ama tool ticks and leeches

  Aura magula

  @Rzeczom, o zaman crowbar ı have failed şarkısını dinle :)

  Şaka şaka Sepulturanın against ve mediatör betwenli albümünü dinle tam kafa dağıtmalık coşmalık albüm

 36. Çok iyi bir şarkı olduğunu düşünüyorum ama hiç kimseler bilmiyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=03bdU7LnCPQ&ab_channel=AngelBlake-Topic

  The Crown dağıldıktan sonra 2 elemanı tarafından kurulmuştu Angel Blake. Özellikle bu şarkıyı çok severim, 15 yıl önce deli gibi dinlerdim.

 37. Rzeczom says:

  sınavım bok gibi geçti yazmıştım ama şimdi sonuçlar açıklanınca baktım; notum 75.

  bok gibi geçmese 100 alacakmışım…

  deadhouse

  @Rzeczom, Lisede her sınav çıkışı 20 bekliyorum diyen bir arkadaşım vardı. Sonuçlar açıklanınca 90 95 alırdı hep, o geldi aklıma, hiç sevmezdim kendisini.

  Yiğit

  @deadhouse, aha bu ben. Bizim lisenin prensibi zor soralım da yesinler küsküyü olduğu için (işe bak ki gittiğim üni de aynı prensipte) her sınav çıkışı okul ağlama duvarına dönerdi sonra yüksek alırdık.
  Zirve noktam önümdeki arkadaştan kopya çektiğim Biyoloji sınavı. Çocuk 70 mi ne almıştı ben de okulda o sınavda alınan en yüksek notu almıştım 97 ile. Tabi küfrü yedim direkt ama verdiği kopyaları zaten doğru yapmıştım bir nevi teyit etmiş oldum.

 38. Rashid says:

  2020 albümü ama kaçırmışım bunu. Japon usülü Power Metal sevenlerin “Tears of Tragedy” grubunun “Trinity” isimli albümünü dinlemesini tavsiye ederim:

  https://www.youtube.com/watch?v=Xx8GQCDDJLQ

 39. P L A G U E says:

  Stoner sevenler eqqqlesinn:

  https://open.spotify.com/album/2qQJhS73zxGmimZRUerqfK?si=lqsuVoUJTQqGdRhj_IkMXQ&utm_source=copy-link

  https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_l6S6kor7b9hChFCWblAdon536Q8u7_R-o

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, bu sayfaya yaptığın grup/albüm paylaşımlarının hepsine cevap veremiyorum ama ne paylaşırsan paylaş mutlaka bakıyorum. Hepsi için topluca teşekkür.

  cotard delusion

  @Ahmet Saraçoğlu, Aynı şekilde bir teşekkürü ben de borç bilirim plague. Pek yorum girmiyorum her paylaştığın albümün altına iyimiş şöyleymiş böyleymiş gibi yazamıyorum ama dinleyecek bir şey bulamadığımda dur bakayım lan içip içip ne dinliyor diye bakıyorum.

  Bulduklarını paylaşan diğer arkadaşlara da teşekkürler. Benim pek fırsatım olmuyor buradan yolumu buluyorum genelde. Herkesin deli gibi takip ettiği angrymetalguy gibi sitelerdeki yazarların kafalarıyla da uyuşmayınca burası çok daha iyi geliyor.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, @cotard delusion, asıl ben teşekkür ederim site bu imkanı sunduğu için. Beğenen arkadaşıma da teşekkür ederim ki emekler boşa gitmediği için:) sayfanın girişinde de söylendiği gibi ‘metal paylaştıkça güzel’.

 40. Yusuf says:

  @deadhouse, en acayip sahnesi diyorsun senin paylaştığın sahne değil sadece black metal şarkısı

 41. narsistdestroyer says:

  Perennial Isolation’dan yine bir Atmospheric Black Metal hayvanlığı daha: Portraits… Ben yüz kez falan dinledim. Olur da meraklısı varsa diye bırakıyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=XN4X0iOIYis

  Dipnot: Albüm kapağı güzelliğini, Agalloch’un “Marrow of the Spirit” albüm kapağını yapan sanatçıya -yani Mark Thompson’a- borçluymuş. Ben de yorumlarda gördüm.

  Ahmet Saraçoğlu

  @narsistdestroyer, Oğuz Sel 2 hafta önce söylemişti bana da, müsait olunca yazacak albümü. Ben de merak ediyorum daha bakamadım.

 42. Hayvan evladı gibi bir davul performansı içeren, epey yoğun karakterli bir black metal arayanlar Macar grup Hænesy’nin Şubat’ta çıkan “Garabontzia” albümüne bakabilirler. Pazar günü sitede.

  https://www.youtube.com/watch?v=vo3E0-HLaSk&t=91s&ab_channel=BlackMetalPromotion

 43. P L A G U E says:

  Köpek öldüren + bira + marlboro + playlist:

  Altar of Plagues – White Tomb
  Drudkh – Microcosmos
  Austere – To Lay Like Old Ashes
  Usnea – Portals into Futility
  Grief – Come to Grief*

  *oh oh, daha tatlı olur daha tatlı olur.

 44. 1001101001 says:

  kerabra-kara lisan. iyi bir bm ep’si olmuş 15 dk.lik. devamı gelir inşallah.
  https://www.youtube.com/watch?v=AoFAQSu3-1U

  Yusuf

  @1001101001, bırak bu inşallah ayaklarını 🤣🤣

  1001101001

  @Yusuf, Niye bırakayım canım. Allah azze ve celle’nin bana verdikleriyle musiki’nin keyfine varıyorum. Bu benim Rab teala’ya yaklaşma şekillerimden biri. Her bir tüylerimin diken diken olması beni semaya bir nebze daha çıkarıyor. Ecnebilerden bu işi en iyi Burzum yapıyor. İsa’nın ölümü’nü dinleyip Odin’de diriliyorum.

 45. P L A G U E says:

  Sabah 5 buçuktan beri bu albümü döndürüyorum. Biraz önce bıraktım, sonra devam edicem.

  Polonya

  https://open.spotify.com/album/6YO6V3c0wM8IawOvRNvcwC?si=GpkjAGW6RaGKlM79U4Bd_A&utm_source=copy-link

  https://youtu.be/pXcymwoeAdQ

  Berca B.

  @P L A G U E, linkteki şarkı muhteşem. Albümü de dinleyeceğim en kısa zamanda.

  Zeitgeist

  @P L A G U E, Sen çok tehlikeli bi adamsın. Nerden denk geldin de dinledin bunu abi grup üyelerinin kız arkadaşları bile bilmiyordur böyle bi grup olduğunu. Albüm çok başarılı bu arada 3. turu dönüyorum şuan.

  bardetto

  @Zeitgeist, hakketen hocam spotify’da dinleyen yok resmen ama bandcamp’te destekçileri hiç de az değil.

  Emre Görür

  AMG 4,5/5 verdi. Çoğu kişinin yıl sonu listesinin ilk sıralarında yer alacaktır muhtemelen. Tam site profiline hitap eden bir albüm.

  Tomas Takke

  @Emre Görür, metal archives’te albüm çıkışı 2020 gibi görünüyor. Herkes bu sene keşfettiyse çaktırmayalım

  Zeitgeist

  @Tomas Takke, 2020′de sadece bandcamp’te yayınlamışlar. Sabah m-a profili bile yoktu grubun sonradan güncellemişler, yukarıda ki yorumu da buna istinaden yazmıştım.

  Erhan Yiğit

  @Tomas Takke, düzeltmiştler 2021 nisan 2021 yazıyor şu anda.

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Odraza + Blaze of Perdition elemanlarından oluşuyor olması aşırı iyi olması için yeterli zaten.

  Emre Görür

  @Ahmet Saraçoğlu, onların varlığı albümün kalitesine dair net bir veri olsa da besteler tamamen gitarist Renz’e aitmiş. Bu ilk albümünde ortaya koyduğu beste kalitesiyle söz konusu elemanları bayağı etkilemiş demek ki. Bu grubun ve karşımıza ilk kez çıkan bu gitaristin gelişimini izlemek keyifli olacak.

  @Tomas Takke, evet, geçen ağustosta albümü Bandcamp üzerinden yayınlamışlar. Yani teknik olarak yıl sonu listelerine girebilmeleri mümkün değil maalesef.

  Ahmet Saraçoğlu

  “Mānbryne” Eski İngilizcede “ölümcül, yıkıcı ateş/yangın” demekmiş.

  HaNNibaL

  @Ahmet Saraçoğlu, Şampiyonlar ligi adeta

  necrobutcher

  @P L A G U E, bu senenin black metal olayı bu albümdür üstüne çıkan olmaz bence.

  P L A G U E

  @P L A G U E, 4. parça, seni sikeceğim arslanım.

  Erhan Yiğit

  @P L A G U E, Çıktığı günden beri Stortregn’nin son albümü ile birlikte çevirip duruyorum. Bu yıl black metal sahnesinde bunu aşan bir albüm daha çıkar mı bilmiyorum. Genel itibariyle ben Mgla’ya çok benzettim ama ondan daha canhıraş ve öfkeli. Duygular daha ön planda.

  Erhan Yiğit

  @P L A G U E, davullar odrazayi anımsatıyor. Swit Opowiadaczy’nin 3.33deki davul patterninin aynısı bir şarkıda var.

  enemyofgod

  @Erhan Yiğit, Zaten Odraza’nın davulcusu çalıyor.

  Erhan

  @enemyofgod, Aynen bir an Mgla ile karıştırdığımı düşündüm ama harbiden Priest çalıyormuş. Ahmet abi üstte zaten yazmış Odraza ve Blaze of Perdition üyeleri grubu diye.

  Erhan Yiğit

  @P L A G U E, giriş şarkısinin başındaki solo adamı tasaklarindan bıçaklar. Kritik gelene kadar sık sık buraya gelip bu albümü ovecegim.

 46. owlbos says:

  Hazır The Devil’s Blood dinliyorken Selim Lemouchi’yi analım. Ah ulan.

  Ghost – He is

  https://www.youtube.com/watch?v=4CSFkjPm0A0&ab_channel=GhostBCVEVO

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.