# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 11,196 yorum var

 1. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  MIDNIGHT SPELL – Sky Destroyer

  Salı
  VALDAUDR – Drapsdalen

  Çarş
  OMINOUS RUIN – Amidst Voices that Echo in Stone

  Perş
  THE CROWN – Royal Destroyer

  Cuma
  LUNAR SHADOW – Wish to Leave

  Ctesi
  ORECUS – The Obliterationist

  Pazar
  EYEHATEGOD – A History of Nomadic Behavior

  Tomas Takke

  @Ahmet Saraçoğlu, Revulsion-Revulsion kritiği gelir mi ki

  Ahmet Saraçoğlu

  @Tomas Takke, gelir tabii.

  Ahmet Saraçoğlu

  Zamanım olmadığı için yazamadığımdan ENFORCED – Kill Grid incelemesini önümüzdeki haftaya aldık arkadaşlar.

 2. Doksanlar black metali sevenler baksın derim. Zaten kapağından ne olduğu anlaşılıyor. Kritiği yarın sitede.

  https://www.youtube.com/watch?v=JG4zCJQbB1U&ab_channel=BlackMetalPromotion

  Ahmet Saraçoğlu

  Albümün geneli daha net, düz 2. dalga black metal ama yukarıdaki şarkıda baya Storm etkisi var, pek güzel pek hoş.

  Rzeczom

  @Ahmet Saraçoğlu, neden bilmiyorum ama 4. dalga yeni nesil black metal gruplarının içerisinden çıkıp bu 90′lardaki eski işlere pek sıcak bakamıyorum.

  o ruh ve atmosfer bambaşka tabii ama yine de elim hep bu yeni dalganın içerisinde şaheser yaratmasa dahi çok iyi işler ortaya koyanlara gidiyor.

  heavy, thrash, death hangisine bakarsan bak hep klasikleri eskileri dinleme isteği oluşuyor insan içinde. yeni bi’ thrash heavy metal albümü dinlediğim zaman mutlaka sonrasında eski bir klasik açma ihtiyacı hissediyorum. ama -en azından benim nazımda- black metal’de bunu hissetmiyorum. black metalin güzelliği de bu sanırım.

  -bu yorum gruptan ve paylaşılan şarkıdan bağımsız olarak yazılmıştır-

  Yiğit

  @Rzeczom, ben de bir ara bununla ilgili bir şeyler yazacaktım veya bir yerde yazmış da olabilirim bilmiyorum. Bence 2. dalgadan sonraki black metal bariz daha iyi ve black metal denince aklıma hiç öyle Darkthrone, Mayhem falan gelmiyor. O grupları düşününce sanki farklı bir şeylermiş gibi geliyor. Türe 2. dalgayla ısındım, yeni nesile geçmem daha geç oldu ve halen daha satanic black etal veya kvlt şeyler dinlerken feci zevk alıyorum ama durum bu katılıyorum sana.

  Bazen Gorgoroth, Satryicon, Burzum veya bilumum grup için çok ofansif düşünüyorum. Neyse çok da önemli değil. Kimsenin dinlediğine herkes karışamaz

 3. Erhan Yiğit says:

  Geçtiğimiz son 3 ayda çıkan güzel albümler:

  1. OMINOUS RUIN – Amidst voices that echo in stone: Çatır çutur death metal. Kapağı efsane. Cattle Decapitation etkileri mevcut. Çok sağlam prodüksiyon. Benim yıl sonu listeme kesinlikle girecektir.

  2. REVULSION – Revulsion: Bu yılın dikkat çeken bir diğer death metal albümlerinden biri. Kirli sound sevenler buraya.

  3. SAGENLAND – Oale Groond: Black metal ile çok fazla aram yok ama bu albüm kendini dinletiyor. Ara ara doom metal tinilari ve başka enstrümanlari duymak da mümkün.

 4. Emre Görür says:

  @Rzeczom, aynı şey death metal için de geçerli. Bu iki tür çok başarılı şekilde evrimleştiği için ilksel örnekleri müzikal olarak çok basit kaldı. Sadece müzikal olarak bakarsak sonraki kuşakların albümleri ilk dönem klasiklerinin fersah fersah ilerisinde.
  Bir müziği ilk kez üretmenin tabii ki özel bir değeri var. Ondan bahsetmiyorum. Bu albümleri zaman ve mekan bağlamından koparıp ele alırsak karşımıza çıkacak şey bu.
  Diğer temel tarzlarda ise yeni gruplar 30-40 yıl öncesinin kalite standardına bile ulaşamıyorlar ki bu olgu söz konusu tarzların tarihsel olarak niye bu kadar geride kaldıklarını gayet basit bir şekilde açıklıyor.

  deadhouse

  @Emre Görür, Hiç ama hiç katılmıyorum bu yoruma. Müzikal olarak basit kaldı demek doğru değil. Altars of Madness ya da Leprosy dinleyince aa bunlar ilk ama müzikal olarak basit diyenin pek olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan albümlerin akılda kalıcı, içinde kurulduğu ve bulunduğu müzik türünde zamana meydan okumalarıdır. Progresif olmak, prodüksiyon anlamında kusursuz olmak vs bunlar iyi müzik için yeterli ölçütler değil bence. Ac/Dc de müzikal olarak basit, Motörhead de müzikal olarak basit. Bu durum onları önemsiz veya kötü yapmaz. Bir sürü riffi, müzik türünü karıştıran, süper bir prodüksiyonla, kusursuz bir çalma performansıyla önümüze konan bir sürü yeni kalıcı olamayan kötü albümle karşılaşıyoruz. Aslında bu tartışmaların hepsi faso fiso. Eski-yeni bir önemi yok. Besteler iyi mi değil mi bu önemli. Dün bir haberin altına yazmıştım. Sanat gelişen bir şey değildir. Düzenli ve istikrarlı şekilde ilerleyen bir şey değildir. 90′lar listene 1. sıraya koyduğun için örnek vereyim. Painkiller bir defa yapıldı ve bitti. Üzerine artık bir şey konamaz.

  9yearsago

  @deadhouse, Söylediklerinize kısmen hak veriyorum. alakasız birkaç şey ekleyeceğim. İnsanın keyif alabileceği sanat ürünlerinin belirli bir skalası, aralığı var. Her yöne limitsiz uzayan bir şey değil bu. İnsan biyolojisinin, evrimsel geçmişin mirası büyük. Stresten, karmaşadan kaçıp anlaşılırlık ve düzen arayışı davranışının müzikteki yansıması da basitliğe ve akılda kalıcılığa doğru bir eğilimdir. Bu, kompleks olan her müzik insana aykırıdır demek değil, yalnızca insan doğası bunu tercih etmekte direnç gösterir ki daha kompleks müzik türlerinin daha niş bir kitleye hitap edebilmesinin sebebi budur. Hülasa sırf kuru gürültüyü veya bildiğin karalama olan bir tabloyu sanat diye yutturmaya çalışan kimselerin, “özel bir kitleden olabilme” kaygısını uç noktaya taşıyarak işin biraz şekilcilik, hatta kasıntılık kısmında takılı kaldığını düşünüyorum.

  deadhouse

  @9yearsago, Çok iyi tespitler. Doğrudur, anlaşılırlık, düzen arayışı ve bunun müzikte de yansıması olması gayet doğal. Her kitle de belli sebeplerden ötürü her müziği dinleyemez zaten. Sınıfsal, kültürel, ilgi, önem gibi etmenler rol oynuyor bu konuda. Müziği hayatında önemli bir yere koymayan kişi, niş kitle dediğiniz kitleye dahilse bile müziğe gereken önemi vermediği için niş kitleye dahil olmayan kişinin müzik zevki ile aynı zevke sahip olabilir. İşin bu boyutu da var. Aynı zamanda kişi, potansiyel olarak derin sanat zevkine sahipse de, bu potansiyelini açığa çıkartacak koşullara sahip olmayabilir. Toplumumuzda sürüyle örneğini bulabiliriz. Demek istediğim kompleks müzik-niş kitle tespitiniz de haklı olsanız bile bu durum gerçek hayatta her zaman karşılığını bulamayabiliyor. Amadeus filminde Mozart’ın, niş kitleye dahil olmayan insandan, halk müzisyeninden ilham aldığını gösteriyordu. Salieri ise bu durumu küçümsüyordu. Fakat birisi Mozart oldu, diğeri ise sadece gölgede kaldı. Dağ başında yaşayan, hayatı boyunca çok az müzik dinlemiş bir köylü gayet Shine on you crazy diamond’dan zevk alabilir. Aynı şekilde niş kitle dediğimiz insan için de o müzik hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Uzattım. Haklısınız, ama gerçek hayatta niş kitle alt kitle olayı biraz karmaşık.

  Son olarak müziğin niçin dinlendiği sorusu da önemli. Bu soru aslında çoğu şeyi açıklayabilir. Müziği kendimizden, dertlerimizden kaçtığımız için mi dinliyoruz, yoksa o notaların dizilişi, bestelerin harikulade olması bizi mest ettiği için mi dinliyoruz? Bence ikincisiyse kompleks müzik türlerine olan yakınlığımız fazla olur, yok birincisiyse sadece ihtiyacımız olduğu için müzik dinliyoruzdur. Bu, müziği hayatımızda konumlandırdığımız yer ile ilgili olmalı.

  Emre Görür

  @deadhouse, basitlik göreceli bir kavram. Altars of Madness ya da Leprosy çıktıkları döneme göre gayet komplike albümlerdi tabii, lakin müzik gelişiyor, teknik ilerliyor. Yeniler bunların üzerine koyup Earthborn Evolution, Autotheism, Akróasis gibi albümler çıkardılar ve bunlar da bir süre sonra basitleşecek, çünkü yeni bir seviyenin zeminini teşkil edecekler.
  İyi müzikle teknik gelişkinliği özdeşleştiriyor değilim, ancak olayın temelinin teknik olduğu tartışmaya kapalı bir husus olsa gerek.
  Bu konuda yaşanmışlık çok önemli bir unsur. Örneğin 1981′de Venom’la karşılaşan biri için onun ilk albümleri tarihsel ve müzikal olarak devasa olaylardır. Ama sen evriminin ileri bir aşamasında ekstrem metal ile tanıştıysan ve elinin altında DsO, Mgla gibi yüzlerce farklı alternatif varsa niye Venom’un müziğini sevmek zorunda olasın ki? Saygı duyarsın, ama onların riflerinin, vokallerinin bin tane “güncellemesi” çıktı! İnsanların ekseriyeti nostalji yerine en günceli tercih eder ve kabul edersin ki bu gayet doğal bir durum.
  Sanatın belli dalları belki gelişmeye önemli oranda kapalıdır, ama müziğin bunlardan biri olmadığı açık değil mi? Siyah kölelerin ürettiği blues’dan bugünlere geldik.

  deadhouse

  @Emre Görür, Siyah kölelerin ürettiği Blues’dan da müzikal zevk alıyorum ve günümüz müziğini daha üstün görmüyorum. Teknik başka bir olay. Ben teknik gelişmeden bahsetmiyorum. Müziği sadece teknikle açıklayamazsın. Bu düşünceyle konuşursak Bach, Beethoven yüzlerce yıl önce müziklerini yaptılar. Şimdi yapılan müziğin onların müziğinden daha iyi olduğunu söyleyebilir misin. Tekniği küçümsemiyorum ama bence müzik temelde zamansal bir durum değildir. Düz bir çizgide ilerlemez. Beethoven’ın 7. senfonisindeki melodiyi taklit edemezsin. 200 küsur yıl önce “bir” kez yapıldı ve evrenin derinliklerinde yaşamaya devam edecek. Bence DsO ve Mgla’dan zevk alıp Venom’dan zevk almamak müzik zevkiyle açıklanabilir. Bu durum DsO ve Mgla’yı Venom’dan daha iyi grup yapmaz. Venom’dan da hoşlanıp DsO’ya katlanamayan kişiler var. Bence bu müzikal tercihlerle ve müziğe bakışla ilgili. Sen mesele bu dönemlerin tümüne hakimsin ve çoğundan belli ölçülerde keyif alabiliyorsun. Herkes böyle değil. Müzik bence diğer sanatların aksine kalbe ve zihne yüksek bir perdeden darbe vurduğu için belli kalıplara konulamaz.

  Emre Görür

  @deadhouse, şöyle sorayım: Black metalin ilk dalgası çiğ, ikincisi basbayağı ergen, üçüncüsü olgun değil mi sence de? Biz belli bir tarihsel arka planla olaya bakıyoruz. Metale hakim olmayan ama kulağı death metali algılayabilecek birine Altars of Madness ile Earthborn Evolution’ı dinletip ilki daha iyi desek herhalde mal mal suratımıza bakar. Çünkü o kişi bizim ilk albüme yüklediğimiz tarihsel önemi umursamadan sadece estetik kriterlerle iki albümü değerlendirecektir.
  Diğer yandan olay en gelişkin müziği seçip onu dinlemekten ibaret olsaydı metal ortamında progresif fanlarından geçilmezdi. Haliyle teknik kadar müziğin duyguyu yansıtabilme kapasitesine de bakıyoruz. Çiğ müzikleri de seviyoruz, çünkü müziğin biçimi taşımaya çalıştığı “özü” bu yolla başarılı şekilde yansıtabiliyor. Ama ben bundan yola çıkarak Venom ile DsO’nun estetik değerini eşitlemem. DsO bana göre Venom’dan net şekilde daha iyi bir gruptur, çok daha fazla duyguyu çok daha derinlemesine yansıtır, fakat Venom’un hayatımdaki anlamı veya müziklerinde bulduğum “saf” güç sebebiyle pekala onları DsO’dan daha çok sevebilirim.

  deadhouse

  @Emre Görür, Bu şeye benziyor. Fritz Lang’in, Eisenstein’ın yaptığı filmleri 20. yüzyılın ikinci yarısında yapılan filmlere göre daha az estetik bulmak, daha kötü bulmak. Tekniğin, teknolojinin gelişmesi bir sanat eserini daha iyi yapmaz. Venom DsO’dan iyidir demiyorum. Ancak DsO’da belli bir mirası alarak o müziği yaptı. Bir de biliyorsun, atonal müziği onlar bulmadı. 80 90 yıl önce o müzik zaten keşfedilmişti. DsO, Gorguts, Ulcerate gibi gruplar bunu metalle birleştirdiler. Elbette DsO çığır açtı. Fakat ben yine de tartışmasız DsO Venom’dan net iyi gruptur diyemem. Metal açısından bakarsak Venom daha önemli gruptur. Etkilediği, ilham verdiği grup sayısı çok daha fazladır.

  Dysplasia

  @deadhouse, sana göre ilk çalgı aletilerini bulanlar günümüzle eşit değerde müzik yapıyor. ok.

  Emre Görür

  @deadhouse, tabii ki. Kimilerinin sinemaya burun kıvırmasının sebebi onun büyük oranda teknolojiye bağımlı olması zaten. Metropolis’i örnek vermişsin ama o film -Yurttaş Kane ile birlikte- dönemdaşlarını teknik olarak çok geride bıraktığı için klasikleşen filmlerin belki de en tipiğidir. Misal edebiyat için kağıt kalemden daktiloya, oradan da bilgisayara geçiş çok ciddi bir fark yaratmaz ama sinemada teknik imkanların kadar konuşursun.
  DsO ilk atonal metal grubu değil tabii, ama bence akımı onlar yarattı.
  Son olarak şunu söyleyeyim: Müziği değerlendirmek için teknik kriterleri kabul etmezsek mutlak bir subjektivizme mahkum oluruz.

  deadhouse

  @Emre Görür, Bence mutlak bir subjektivizme “mahkum” olmak iyi bir şey. Subjektivizmi, birkaç kişinin kuralları belirlediği, kimin iyi olup olmadığını karar verebileceğini sanan kurumların doluştuğu bir dünyaya tercih ederim. Nobeli ele alalım. Birkaç İsveç Kraliyet Akademisi üyesi kimin iyi edebiyatçı olup olmadığına karar veriyor. Film listeleri, müzik listeleri de böyle. Sanat üzerinden, bilgi üzerinden iktidar sağlayanları görmek başkasını bilmem ama benim hiç hoşuma gitmiyor. Bu konuda bence olabildiğince bireyci olmak lazım. Yobazlığa varabilecek derecede bireyci olmayı, birkaç elitin kuralları ve beğenileri belirlediği bir dünyaya tercih ederim. Zaten bu yüzden sanat tarihi “görmezden gelinen sanatçılarla, hakkı verilmeyen sanatçılarla” doldu.

  Yiğit

  @deadhouse, ama Beethoven çiğ bir müzik yapmıyor ki. Arkadaş o janranın kendini oluşturması ve sonrasında geliştirmesinden bahsetmiş. Öyle derin bir klasik müzik zevkim yok ama 7. senfoninin müzikal olarak black metal bazında Venom müziği kadar basit olmadığı bir gerçek.

  Genç biri olarak Morbid Angel’ı da Beyond Creation’ı da eş zamanlı keşfedip dinledim (hatta bc’yi daha önce dinledim), Altars of Madness’ı ilk dinlediğimde tarihsel olarak öneminden bihaber olup hayvan gibi beğenmiştim. Daha öncesinde çok daha yeni death metal müzikleri de dinlemiştim bu yüzden Emre’nin bahsettiği şeyden ayrışıyorum ama temelde anlatmaya çalıştığı şeyde haklı.

  Bu müzikte ekstremleşmek, evrimleşmek, aykırılaşmak gibi etkenler istenilen duyguyu yansıtmakta fayda sağlıyor. Elbette en çiğ black metalle veya Motörhead’le bile duygu veriliyor, illa hayvan gibi ekstrem olmaya gerek yok ama metal müzik evrimleştikçe müziğin verdiği duygu da o yöne gitti. Dso’nun yarattığı duyguyu 80ler sonu ve 90lardaki black metalle verebilmek pek mümkün değildi. Bu daha aykırı müziklerin duygusuna kapılan birisinin eski dönem metal müziği sevememesi sadece müzik zevkiyle değil arkadaşın bahsettiği durumla da ilgili

  Aura magula

  @deadhouse,katılıyorum. Bence altar of madness, leprosy, slowly we root, seven churches, realm of chaos gibi 80 lerde çıkmış death metal albümlerini dün çıkmış albümlerle kıyaslamamak lazım.Bu tür albümleri aynı yıl çıkan albümlerle kıyaslamak lazım bence.Ki 80 lerin albümleriyle kıyaslayınca pek de basit kalmış ilkel albümler gibi durmuyorlar. Zamanına göre gayet devrimsel albümlerdi. Enazından metale yeni bir soluk getirdiler şimdiki death metal albümleri gibi çok övülüp unutulmadılar.

  @Emre görür,Bugün oldskol death metal diye adlandırılan( ki bence öyle bir tür yok) albümleri 80 ve 90 lardaki düz death metal albümleriyle kıyaslayınca pekde müzikal fark göremiyorum.Ha tech death, brutal death dersin onu anlarım ama düz death metal aynı kaldı

 5. Erhan says:

  En iyi metal performansı dalındaki grammy ödülünü Body Count – Bum-Rush şarkısına vermişler.

  Bum-Rush

  B u m – R u s h…

  İnanılmaz bir seçim gerçekten.

  ismail vilehand

  @Erhan, on numara şarkı.

  Erhan

  @ismail vilehand, İsmail abi senin bir şeyden zevk alma eşiğin gerçekten inanılmaz bir seviyede zaten. Keşke şarkı için ben de aynı şeyi düşünebilsem.

  ismail vilehand

  @Erhan, benlik bir durum yok aslında. Şurada albüm çıkmadan önce şarkı hakkında yorumlar var, gayet beğenilmiş.

  http://www.pasifagresif.com/2020/07/body-count-yeni-album/

  Yiğit

  @ismail vilehand, +++ harbi güzel şarkı

  alttaki 3 yorumun her birine sırasıyla kahkaha attım. Dersten ara verip siteye girince boşluğuma geldi hepsi

  Ahmet Saraçoğlu

  @Erhan, şarkı iyidir kötüdür bilmiyorum ama şöyle bir ortamda metalle ilgili herhangi bir şeyde mantık aramaya da çok gerek yok sanki.

  https://tinyurl.com/umfrc6vv

  Erhan

  @Ahmet Saraçoğlu, kritiği yapılacak kadar büyük bir göt. İlerleyen yıllarda üzerine koyabileceğini düşünüp (artık daha ne koyacaksa) 8/10 veriyorum.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, ace of spades diye bağırtırım ben bunu, üzerim. Anlıyorsunuz degil mi? :)

  Noumena

  @Erhan, ben de Bum-Rush’ı beğenenler kulübündenim ama ödülü haketmiyordu yahu orda Code Orange dururken. Ama Grammy bu, garipliklerin töreni işte

 6. ismail vilehand says:

  Hazır muhabbeti dönmüşken; Body Count nasıl başlamış, nereden nereye gelmiş, Amerika’da hangi olayların ve tartışmaları sebebi olmuş öğrenmek için kısa ve öz harika bir röportaj:

  https://youtu.be/b-kwWaAJxm0

  ismail vilehand

  Part 2:

  https://youtu.be/nk0fK-1wIMM

  Ice-T adamlığın kitabında ilk sayfaya yazılacak bir karakter. İyi-Kötü insandan ziyade çok DOĞRU bir insan. Adam gibi adamın tanımı.

 7. P L A G U E says:

  Green label + playlist:

  The Crown – Royal Destroyer
  Enforced – Kill Grid
  Power Trip – Nightmare Logic
  Testament – The Gathering
  Iron Monkey – 9-13
  Urgehal – Goatcraft Torment

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Enforced albümü en ufak çıkarı için eşini dostunu, annesini babasını satacak bir şerefsizin notalardaki karşılığı resmen. Albümden şerefsizlik, haysiyetsizlik akıyor.

 8. P L A G U E says:

  @Ahmet Saraçoğlu, palu ailesinin bir ferdi grupta caliyor olabilir. Şaka bir yana, sene sonunda çok üst sıralarda olacak benim için orası kesin. At the walls’un üzerinde bir iş gelirse olay olur diye düşünüyordum ki şaşırtmadılar.

 9. Yiğit says:

  https://www.youtube.com/watch?v=SFGvmrJ5rjM

  Güya metalciyiz ama beni böyle sikip atan bir şey olmadı. Malum dizinin malum finali…

  Oğul

  @Yiğit, ne yaptın be… You can’t take a picture of this, it’s already gone… Fenayım

  Yiğit

  @Oğul, hala kalbime bir yumru oturuyor düşündükçe. Daha 7 gün önce dedemi kaybettik, covid yüzünden yalnız öldü (kendisine 1 yıldır pandemiyi anlatamıyoruz, çok duygusal biriydi) ve ben ölüm ve yaşam hakkında bu kadar düşünürken böyle bir dizinin etkisi çok daha fazla oldu. Gerçekten hayat çok basit ve garip bir olgu. Günlerdir içimde biriken çok şey var ama dökemiyorum. Six feet under da fatality çekti tabiri caizse

  Tomas Takke

  @Yiğit, başın sağ olsun

  Yiğit

  @Tomas Takke, teşekkürler

 10. imagemaker says:

  Bir itirafım olacaktı: bugüne kadar dinlemeye tenezzül dahi etmediğim radioheadi artık dinleyebiliyorum hatta güzel bile geliyo

 11. Canoir says:

  Psychedelic porn crumpets – shyga! The sunlight mound
  https://open.spotify.com/album/7Huw5Su2SFHiKqZHdrDlVl?si=uR_HRHnhTwCNJPSOxsE-YQ&utm_source=copy-link

  Saykedelik garage rock. Ansızın keşfettim, çok lezzetli bi albüm çıktı. İlgilisi kesin baksın derim

  Horrendous

  @Canoir, Grubu ”Found God in a Tomato” parçasıyla tanıyıp, aşık olup, sonrasında dinlediğim hiçbir materyali aynı etkiyi bırakmadığı için salmıştım. Şans vereceğim kesinlikle yeni albüme, teşekkürler.

  Canoir

  @Horrendous, iyi dinlemeler olsun hocam

  Rust in Peace.

  @Horrendous, O şarkı çok iyi ya, eski playlistlerimde gezinirken denk geldim dinledim tekrar.
  Ben de tek o şarkılarını biliyorum :D

  Horrendous

  @Rust in Peace., Harika parça gerçekten, uzun süre keyifle dinledim.
  http://www.erbaagundem.com/?d488/yerel/domateste-allah-yazisi

 12. Horrendous says:

  Cobalt – Slow Forever
  https://www.youtube.com/watch?v=EVo_W5XYq_k

  Pikap arkasına muşamba sermek suretiyle dolduracağımız redneck jakuzisinde, güneşin alnında 33′lük kutudan bira çekerken bu albümü övmek istiyorum. Amerikan bayraklı bikinili hatunlar falan olsun. ”Bak yavrum albüm açılışı böyle yapılır” diyip dikkatleri cızırtılı hoparlörlere çekeyim, sonra herkes dalgasına baksın. Öyle bi’ albüm. Çok seviyorum.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Horrendous, son 5 yıldır bu albümü dinleyeceğim. Bir türlü sıra gelmedi nasıl olduysa. Şu anda açtım dinliyorum sayende.

  Horrendous

  @Ahmet Saraçoğlu, Sitede kritiğini göremeyince bir hışımla buraya attım zaten kendimi, yorumlarını merakla bekliyorum Ahmet Abi.

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Bu albüm ilk çıktığında çok dinledim. Her şey kusursuz görünüyor. Epey keyifli, üst seviyede bir müzik. Ancak nedenini tespit edemediğim bir şey eksik albümde. Bir çizgi var onu aşamıyor albüm. Aşsa başyapıt olacak.

  deadhouse

  @deadhouse, Horrendous’ a yazılmıştı*

  Horrendous

  @deadhouse, Demek istediğin o belirsiz hissiyatı harfiyen ben de yaşıyorum. Tartışmaya fazlasıyla açık bir tezim var; aynı sene çıkan Mantar – Ode to the Flame albümü de bana aynı ”olmuş ama ne eksik çözemedim” duygusunu yaşatmıştı, o zaman dank etti.
  Duo metal gruplarının beste yapılarının bir yerden sonra tekdüzeleştiğine inanınıyorum.

  Oğul

  @Horrendous, grubu ben de geçen sene keşfettim, her işleri inanılmaz boyutta. Black Metal seven birisi değilim, aşırı seçici ve ağırlıklı progresif / melodik sulara kayan BM dinlemeyi tercih ederim ancak bu grup bambaşka. Ben de eskilerinden Blood Eagle Sacrifice şarkısını önereyim.

  Horrendous

  @Oğul, ”ağırlıklı progresif / melodik sulara kayan BM”
  Cormorant övmek için pusuda bekliyordum, bu vesileyle bir kere daha anmak istedim. Şiddetle tavsiye ediyorum.
  http://www.pasifagresif.com/2015/01/cormorant-earth-diver/

  Twat

  @Horrendous, southern black metal ya da dixie black metal vs. diye bir alt janr tanınmalı artık. Bu da o türün şimdilik en iyi albümü olabilir zannımca.

  Geçen seneden beri çok az dinledim ama şu an açtım yine akıyor. Niye daha fazla dinlemiyorum dediğim gruplar vol 7.

  ismail vilehand

  @Horrendous, Slow Forever kadar yırtıcı değil ama benzer yöresel hisleri veren bir black metal albümü:

  http://www.pasifagresif.com/2020/10/wayfarer-a-romance-with-violence/

  Horrendous

  @ismail vilehand, Konsepte uyması adına Red Dead Redemption 2 oynarken gereğinden fazla dinledim bu albümü, büyük keyifle hem de. Sonra bir daha dönüp bakmadım. Yıl sonu listemde orta sıradan yer vermiştim kendisine ama bu kadar suyunu çıkarmasaydım daha çok heyecanlandırabilirdi belki beni.

  Ahmet Saraçoğlu

  @ismail vilehand, @Horrendous, southern ve black metal demişken, son dönemlerde epey çelişkili yorumlar aldılarsa da Glorior Belli’nin de kariyerinde iki albüm arasında 3 yıldan uzun süre yok ve son albümden bu yana 3 yıl geçti. Belki bu sene bir şeyler olur.

  Horrendous

  @Ahmet Saraçoğlu, Yine 2016′da çıkan(ne bereketli seneymiş) Sundown albümünü severek dinledim onun dışında hiç hakim değilim. Albüme bayılmıştım hatta sonra unuttum, uçtu gitti. Tavsiye edeceğin albüm varsa hazır olda beklemedeyim.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Horrendous, “The Great Southern Darkness”ı dinledim baya, sevmiştim ama çok zaman oldu. Sonraki albümleri birer kez dinleyebildim, pek hatırlamıyorum. ismail vilehand daha hakim gruba, o önerse daha sağlıklı olur.

 13. Cem says:

  BORN OF OSIRIS’den yeni şarkı:

  https://youtu.be/4ShzP_M7W-k

 14. owlbos says:

  Black metalin 2. dalgasından sonra özellikle Deathspell Omega ile beraber gerek lirik gerek müziğin zenginleşmesi adına son 15 yılda black metal bambaşka bir şeye dönüştü kanımca. Deathspell Omega, Mgla gibi grupları düşünürseniz (yani demek istediğim ”düz” black metali bir kenara koyarsanız size göre bu 15 yıllık hatta son 10 yıllık döneme damga vurmuş 10 black metal grubu hangileridir? Polonya, İzlanda ve Fransa galiba damga vuran ülkeler.. Bu şekilde de sınıflandırığ yazabilirsiniz. Arada ıskaladığım var mı acaba diyerek böyle bir şey sorayım dedim :)

  Yusuf

  @owlbos, Norveç Black metalin son kalesi NORDJEVEL gerisi maalesef bitti

  ismail vilehand

  @Yusuf, Tsjuder, Carpathian Forest, Djevel, Svarttjern gibi gruplara biraz ayıp oluyor sanki.

  Yusuf

  @ismail vilehand, Tsjuder son albümü berbatdı. Djevel yorumu yaptıktan sonra aklıma geldi :)

  Erhan

  @owlbos, sıralayamam ama adını sıklıkla duyduğum, herkesin övdüğü ve benim de sürekli dinlediklerimi yazabilirim.

  1.Mgla
  2.Deathspell Omega
  3.Imperial Triumphant
  4.Batushka
  5.Odraza
  6.Uada
  7.Deafheaven
  8.So Hideous
  9.Wolves in the Throne Room
  10. Misþyrming

  owlbos

  @Erhan, So Hideous duymamıştım bakacağım, teşekkürler.

  ismail vilehand

  @owlbos, Deathspell Omega ve Mgła dediğin için onlar hariç yazıyorum. İlk aklıma gelenler:

  Svartidauði
  Gaerea
  Der Weg einer Freiheit
  Kriegsmachine
  Misþyrming
  Serpent Column
  Odraza
  Devouring Star
  Selbst
  Ignis Haereticum

  Erhan Yiğit

  @ismail vilehand, serpent column adamdır.

  Aura magula

  @owlbos, Etki yarattı mı bilmem ama sağda solda çok adı geçen düz olmayan black metal gruplarnı yazabilirim.Sırasız bir şekilde:

  Xasthur
  Blut aus nord
  Batushka litourgia
  Misþyrming ilk albüm
  Godseed i begin
  Kriegsmaschine apocalypticists
  Sinmara
  Altar of plagues
  Watain
  Carpe noctem
  Shining
  Furia

  Söylenmeyen grupları yazayım dedim

  Yusuf

  @Aura magula, Watain son iki albüm hariç baya bi Etki ve Tepki yarattı bile

 15. Erhan says:

  Şu aşırı sikko loudwire sitesi gerçekten çok sinir bozucu. Küçük bir bilgi edinmek için siteye giriyorum ama geri tuşuna tıkladığımda bir türlü google’a dönemiyorum çünkü aşırı akıllı moderatörler sayfa içine sayfalar yerleştirmişler. Böylelikle her geriye tıkladığınızda sizi siteden atmak yerine yine sitenin ana sayfasına gönderiyor. Doğru düzgün bilgi edinememek yetmiyormuş gibi bir de göt gibi reklamlara maruz bırakıyor.

  Pasifagresifin gözünü seveyim her şey elinin altında. Bir çok yabancı site gezdim ama bu kadar hızlı yüklenen bir site görmedim. Tabii sade dizaynın da ötürü bu durum. Ayrıca her gruba eşit bir yaklaşımı var. Albüm çıkaran metallica’da olsa Hakkarili Ezbırçime grubu da olsa sağ frame de aynı büyüklükte yazılıyor.

  Büyüksün Ahmet abi saygılar.

  Loudwire’ye giydirem diye geldim PA’yı övüp çıktım.

  Emre Görür

  @Erhan, Ezbırçime’yi bilemeyeceğim de harbi Hakkarili bir metal grubu vardı. Hala aktiflermiş üstelik.

  https://www.metal-archives.com/bands/Ferec/3540359572

 16. Horrendous says:

  İran sanatçılarına merak sardım bu aralar. Daldan dala atlarken hiçbir kalıba sığdıramadığım bir parça keşfettim. Anlam veremediğim bir albenisi var. 1:25”teki senfonik partisyonu Devin Townsend’e dinletmek istiyorum.

  Mohsen Namjoo
  https://www.youtube.com/watch?v=nscwTxe12Qc

  deadhouse

  @Horrendous, Ben de biraz popüler bir parça bırakayım buraya. Dinlememiş, ilgilisi varsa dinleyebilir. https://m.youtube.com/watch?v=c-I_6Y2PGjE

  Horrendous

  @deadhouse, Geçen 3-4 sene içinde çok fazla İran’lı arkadaş edindim. İstanbula gelip Kağıthane’deki rezidanslarda ev tutuyorlar, her cuma ve cumartesi tekno eventleri için gün sayıyorlar. Hafta içleri de evde bayılıp enerji topluyorlar. Çok ilginçler, hepsi köpek zengin. Bazıları okumaya gelmişler, diğerleri de takılmaya kendi içlerinde hepsi birbirlerini tanıyor, yardımlaşıyor, hayvan gibi eğleniyorlar. Çalıştığım mekanlarda en çok para bırakan en çok eğlenen hep İranlı kitle oldu. İrtibatı yakın tutmak adına ister istemez yakınlaştık, kaynaştık, seviştik. İnanılmaz tatlı insanlar ya da ben şanslıydım. O dönem kültürleri hakkında çok şey öğrendim, ne kadar benzediğimizi fark ettim. Bizim kadar olmasa da geniş bir müzik arşivleri var. Pandemi yüzünden ister istemez koptuk ama durduk yere bana şarkı attıklarında çok sevindirik oluyorum. Ben de bunu onlara atacağım.

 17. Erhan Yiğit says:

  Bu yıl şu ana kadar yani 19 marta kadar çıkan albümler arasında en iyilerini sıralayabilir miyiz? Benim 1den sonrası karışık.

  1. IOTUNN – Access All Worlds
  SIGNIFICANT POINT – Into the Storm
  GATES OF DOOM – Aquieleia Mater Aeterna
  THE CROWN – Royal Destroyer
  SUFFERİNG HOUR – The Cycling Reckoning
  ASPHYX – Necroceros
  OMİNOUS RUİN – Amidst Voices that echo in stone
  WESENWILLE – II: A Material God
  ORECUS – The Obliterationist
  FRACTAL GENERATOR – Macrocosmos
  REVULSION – Revulsion
  SWAMPBEAST – Seven Evils Spawned…
  ENDEZZMA – The Archer, Fjord and the Thunder
  TRIBULATION – Where the Gloom Becomes Sound

  Zeitgeist

  @Erhan Yiğit,
  1-Enforced – Kill Grid
  2-Bonecarver – Evil
  3-The Crown – Royal Destroyer
  4-Asphyx – Necroses
  5-Cult Of Luna – The Raging River
  6-Terrordome – Straight Outtoa Smogtown
  7-Werewolves – What a Time to Be Alive
  8-Humanity’s Last Breath – Valde
  9-Yoth Iria – As The Flame Withers
  10-Empyrium – Über den Sternen

  Iotunn, Suffering Hour ve Ad Nauseam’u henüz yeteri kadar dinleyemedim.

 18. Bir ara Agresif Musiki podcast’inde farklı ülkelerden grupları konuşacağız. Bahsedeceğim gruplardan biri Krummholz. Kenya, Uganda ve Cibutili 3 kişi tarafından kurulan; Drudkh, Agalloch’vari; pastoral kıvamda atmosferik black metal yapan bir grup.

  https://www.metal-archives.com/bands/Krummholz/3540446631

  2018′de çıkan bir EP’leri var. O coğrafyadan nasıl bir şey çıktığını merak edenlere öneririm.

  https://www.youtube.com/watch?v=hEpEbfL-Nes&ab_channel=AtmosphericBlackMetalAlbums

 19. Canoir says:

  Oğuz Sel burayı okuyorsa eğer, hocam Numenorean – Adore albümünü dinledin mi, dinlediysen ne düşünüyorsun ? Ismarlama gibi olmayacaksa, kritiğini yazmayı düşünür müsün ?

  Ouz

  @Canoir, Selam, doğrudan bana veya kritiklere yazılan her yorumu zamanında göremeyebiliyorum. Bunu yakaladım ama.

  Grubu bilmiyordum, albümü de yorumun üzerine dün gece ilk defa dinledim. İlk etapta vokallere ısınamasam da parçalar fena değil. Rica ederim, farklı arkadaşların talebi olup da istek yazı şeklinde listelediğim üç albüm vardı. Bunu da dördüncü sıraya ekliyorum. Bir ara hepsine toptan girişeceğim bakalım. İlgin için teşekkür ederim.

  Canoir

  @Ouz, estağfurullah hocam ben teşekkür ederim :)

 20. HaNNibaL says:

  https://open.spotify.com/album/2GoRBqfVMEt7zXjt3lW88N?si=pL0HlHotTq246zsWKXxJ6Q&utm_source=copy-link

  Demiser – Through the gate eternal

  P L A G U E

  @HaNNibaL, bunu paylaşmaya gelmişim benden önce davranmışsın eline sağlık. Müthiş albüm bu arada, `sodom` sevenler, seri köz getirsin.

  HaNNibaL

  @P L A G U E, :)) Sana katılıyorum Sodom seven net şekilde bunu da sever. Kulaklara orgazm yaşatıyor

 21. Emre Görür says:

  Manyaklara bak, 1969′da black metal kafasına yaklaşmışlar.

  https://www.youtube.com/watch?v=U8jOhqOsouM

 22. Emre Görür says:

  Yukarıdaki Cromagnon dumuru üzerine bir de bu arkadaşlarla karşılaştım. Blind Idiot God da 1987′de ekstrem metal tarihi açısından çok önemli olabilecek ama arada kaynayıp giden bir işe imza atmış. Bunlar da net şekilde dönemlerinin çok ilerisindeymişler. Üç albümleri daha var.

  https://www.youtube.com/watch?v=lA3LyV3nCsU

 23. Noumena says:

  Zack Snyder’ın Justice League filmini izledim dün. Yaratılan hype kadar iyi bulmasam da 4 saatlik filmi bir oturuşta sıkılmadan üstelik 2 saatlik bir film izlermişçesine bitirdiğime göre bana göre ‘olmuş’ bir film. Bir önceki saçmalığa gelen bir düzeltme biteliğinde resmen. Hikayesi kötü karakteri ve karakterin işlenmesi (özellikle Cyborg) hoş olmuş. Wonder Woman’ın her görünündüğü yerde bağırmalı müziği vermesi ise resmen kulak kanattı, hayır yani bu hatun amazon diye uzun hava temalı müziği vermek zorunda mısınız.

  Nihayetinde Dc severlere ilaç gibi bir film.

  Raddor

  @Noumena, konu çok sıkıcı ya. Hikayeyi New 52′den değil de daha klasik eserlerden, ne bileyim Tower of Babel gibi çizgi romanlardan seçseler daha ilgi çekici olurdu sanki. Zack Snyder’ın tarzını, tercihlerini hiç sevmiyorum zaten. Yine de adamın eserini herhangi bir stüdyo baskısı olmadan, karışılmadan, orijinal şekilde izlemek iyi oldu.

  Joss Whedon elini attığı her şeyi Firefly dizisine dönüştürmeye çalışıyor. Hep aynı şakalı komikli ekip formülü. Firefly’ı manyak severim ama aynı formül Avengers’ta bir nebze tutsa da bu filme yakışmamıştı. Yeni versiyonu daha iyi bulmakla birlikte, yaratılan hype kadar iyi olmadığına katılıyorum.

  enemyofgod

  @Raddor, Bence DCU’nun ilerlemesi için yerinde bir hikaye, eski eserleri de uyarlayabilirlerdi ama çok riskli olurdu, eğer bir çıt eksiklikleri olsa die hard çizgi roman fanları öldürürdü adamı, gerçi Zack Snyder çizgi roman sahnesi uyarlaması konusunda çok takık bu yönünü çok seviyorum.

  Joss Whedon konusuna kesinlikle katılıyorum zaten Disney’in sonraki filmlerde Russo kardeşlere ağırlık vermesi yerinde bir karar. Avengers ekip toplanma filmiydi o yüzden o formül bir nebze tutmuştu.

  enemyofgod

  @enemyofgod, Bu arada Zack Snyder JS filminde görsel efektler neydi öyle felaketti. WW84 filminde de öyleydi ama film zaten kötü diye göz yummuştum. Zeus’lu sahneler animasyon gibiydi. Lütfen Warner Bros. biraz para bassın şu CGI’lara.

  Raddor

  @enemyofgod, şunu fark ettim; böyle iyi ile kötünün kavgasını ele alan eserler içinde sükse yapanları aynı zamanda ikonik kötü karaktere sahip. Steppenwolf da bundan uzak. 4 saat izliyoruz yine de akılda kalmıyor. Ne kadar düzeltilse de filmin esas probleminin bu olduğunu düşünüyorum.

  enemyofgod

  @Raddor, Evet Steppenwolf çok ezik kaldı ama bence buradaki amaç Darkseid’ı yüceltmek olabilir, asıl plan ona yapılıyor sonuçta.

 24. Canoir says:

  Dvne’un yeni albümü çok iyi. Kesinlikle dikkate alınmalı

  https://open.spotify.com/album/4rqMk0bj9vhmLSgrpQ0fTY?si=TvNqQUQ5SMu0Vxvpe1fkhw&utm_source=copy-link

  TanSolo

  @Canoir, kesinlikle öyle. Belki birisi görür de dinler diye yazıyorum bu yorumu.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Canoir, @TanSolo, haftaya sitede.

 25. P L A G U E says:

  Viski + bira + camel soft + playlist:

  Enforced – Kill Grid
  Terrordome – Straight Outta Smogtown
  Cytotoxin – Gammageddon
  Disentomb – The Decaying Light
  Organectomy – Existential Disconnect
  Svartsyn – In Death
  Wormrot – Voices

  Yusuf

  @P L A G U E, Svartsyn – In Death köpeği olurum en iyi albümleri ama son albümleri olmamış

  owlbos

  @P L A G U E, abi şöyle kullandığın sigaraları birer cümleyle değerlendirir misin ya, bu aralar bir arayış içerisindeyim de. :D

  Ahmet Saraçoğlu

  @P L A G U E, Organectomy yeni albüm yapsın artık buramıza geldi.

  P L A G U E

  @Ahmet Saraçoğlu, yapsınlar tabii, bir de ‘existential disconnect’ ti de gecsinler. Hep beraber ölelim:)

 26. P L A G U E says:

  Size ‘ENFORCED’ ile alakalı bir anımı anlatayım.

  Arkadaşlar, şimdi ben bu albümü dinlerken tazyikli boşalıyorum ve albüm süresi boyunca bu devam ediyor maalesef. Geçen prezervatif takıp dinledim, kojiro hyuga şutu gibi deldi geçti. Neyse dedim, bu böyle olmaz, yarrağımın kalıbına uygun şekilde beton döktüm, dinlerken yarrağımı zapt etsin diye. Farkında olmadan betonu nişastalı pastane kurabiyesi gibi un ufak ettim. Son olarak, organımın ucundan silikon tabancası sokup, içeri dogru silikon tabancasının ucunu soktum ve yeterince silikon enjekte ettim. O da kâr etmedi…dinlemeyin bu albümü diye daha ilk gün söylemiştim. Dinlemeyin aq.

  P L A G U E

  @P L A G U E, aynı cümleyi 2 kere yazmışım. Ayranın etkisinden.

 27. TanSolo says:

  Mastodon 15 şarkılık albümünün kaydını bitirmiş ve mixing’in yarısı tamamlanmış. Eylül, en geç ekimde yayınlamayı planlıyorlarmış. Bayağı iddialılar ama şu zamana kadar bir yalanlarını görmedim. Güven veriyorlar açıkçası.

  https://www.nme.com/news/music/mastodon-on-their-new-album-its-the-fullest-biggest-sounding-record-weve-done-so-far-2904550

  Yiğit

  @TanSolo, olmayın işte aga iddialı olmayın. Mastodon’a ben de güvenirim ama bir bit yeniği aramaya başladım şimdi

 28. bab-ı esrar says:

  Sevgili Roma halkı selamlar, gönlü klasik metalle atan arkadaşlarıma şöyle fiyakalı bir grup ve albüm önermek istiyorum. Geçen sene ve bu yılın ilk üç ayında klasik metal adına çok güzel albümler yayınlandı ve yayınlanmaya da devam ediyor.

  Bunlardan biriside Herzel oldu. Herzel’in memleketi Fransa genelde bu ülkeden death ve black metal ya da ekstrem örnekleri çok duyarız. Ünlü olmuş klasik metal gruplarını ben çok duymadım bilen varsa da paylaşırsa seviniriz. Le Dernier Rempart size tarif edebilmem için biraz Warlord grubundan haberdar olmanız veya dinlemiş olmanız gerekir. Çünkü albümü ilk dinlediğimde melodi ve ritim yapısı olarak Warlord’a çok benzettim. Neyse çok uzatmayayım bu güzel albümü dinleyin ve keyfini çıkarın.

  Ayrıca bu albümü Ahmet Saraçoğlu’nun kaleminden incelemesini de okuruz diye umuyorum. Hatta ummaktan öte çok isterim. :) Saygılar, sevgiler metal ahalisi…

  https://open.spotify.com/album/7nI9pYW91z6uxxVUemr3IR?si=bPPTZu9NQG6IQPswQs3WtA

  Ahmet Saraçoğlu

  @bab-ı esrar, yazarım tabii. Henüz dinlemedim ama hafta içi bakacağım. Sağ ol önerdiğin için.

  bab-ı esrar

  @Ahmet Saraçoğlu, ilgin için çok teşekkür ederim. İncelemeyi merakla bekleyeceğim.

 29. Haftanın kritik programı:

  Ptesi
  ENFORCED – Kill Grid

  Salı
  YASHIRA – Fail to Be

  Çarş
  BAEST – Necro Sapiens

  Perş
  PORTRAYAL OF GUILT – We Are Always Alone

  Cuma
  AARA – Triade I: Eos

  Ctesi
  IOTUNN – Access All Worlds

  Pazar
  KRALLICE – Demonic Wealth

  Cem

  @Ahmet Saraçoğlu, Nasty, Great American Ghost, Vein, Justice For The Damned, bu hafta da Portrayal Of Guilt gibi Hardcore grupların kritiklerini görünce gözlerim yaşarıyor. Pasifagresif’in Hardcore konusunda Hatebreed, Code Orange ve HXC etkileşimli Metal gruplarıyla sınırlı kalmaması mutlu ediyor beni. Knocked Loose, Wristmeetrazor, SeeYouSpaceCowboy, Jesus Piece, Hands of God, Judiciary, Turnstile, Year of the Knife gibi güncel HXC sahnesinin demirbaşlarının kritiklerini de sitede görmek dileğiyle… Saydığım grupların arasından özellikle Knocked Loose’un sitede hala kritiğinin olmaması beni en çok şaşırtan.

  ismail vilehand

  @Cem, ben bu aralar belirli sıkıntılar yüzünden takip edecek zaman ve enerji bulmakta zorlanıyorum. Hardcore ve hardcore-metal flörtü eden grupların yeni albümlerini paylaşın ben seve seve yazarım.

  Ahmet Saraçoğlu

  İşlerde artış oldu, çarşamba günü FORHIST yerine önceden yazılmış BAEST albümü çıkacak. FORHIST haftaya.

 30. bab-ı esrar says:

  @Ahmet Saraçoğlu, IOTUNN – Access All Worlds çok acayip bir albüm her gün mutlaka bir kere dinliyorum. Dinlemesi keyifli ama hazmetmesi zor bir albüm. İncelemesini de merakla bekleyeceğim. Albümün özel olmasında grup kadar efsane prodüktör FLemming Rasmussen’nin masanın başında olması da önemli bir ayrıntı. Bu senin en iyi 10 albümü içerisinde olması elzem bir albüm Access All Worlds!

 31. vatay says:

  Valla arka arkaya iki tane canavar black metal albümü salındı ortamlara…

  Sarkrista – Sworn to Profound Heresy
  https://youtu.be/sb0EAjaJyvY

  Mare Cognitum – Solar Paroxysm
  https://youtu.be/LzK0fp1ZJ18

 32. “Memoria Vetusta” Blut Aus Nord’unu özleyenler için Vindsval’dan kapağında kurt yavrulu, pastoralli, solo ABM projesi: Forhist

  https://youtu.be/MqvouF6fUzw

  Kritiği haftaya sitede.

  narsistdestroyer

  @Ahmet Saraçoğlu, Bu ara favori albümü Forhist olan birisi olarak merakla beklemedeyim. Albüm kapağındaki vatandaş da kurt yavrusundan ziyade tilki gibi geldi bana. Kurt yavrularının kuyrukları bu kadar kalın ve tüylü olmuyor.

  Ahmet Saraçoğlu

  @narsistdestroyer, bana burun yapısının kalın kısalığından gibi kurt gibi geldi ama her türlüsü canımız ciğerimizdir.

  Kritiği iş yoğunluğumdan dolayı haftaya erteledik bu arada.

 33. Ouz says:

  Ancient Rites davulcusu kalp krizi sonucu vefat etmiş.

 34. owlbos says:

  The Destroyers of All > Stare into Death and Be Still > Shrines of Paralysis > Everything Is Fire > Vermis > Of Fracture and Failure

  owlbos

  @owlbos, diskografiye hakim olanlardan yorum gelirse sevinirim. ^^

  Ahmet Saraçoğlu

  @owlbos, ben TDoA, SiDaBS ve SoP’yi 2. ya da 3. sıraya koyamıyorum. O üçü zirvede şu an benim için, diğerleri bende de aynı. Sadece TDoA’yı ilk göz ağrısı olduğu için en çok seviyorum.

  Yiğit

  @owlbos, sadece TDoA’yı 1den alıp 3e koyarak değiştiriyorum. Kalan sıra aynı.

 35. Aura magula says:

  Çok kaliteli, adam gibi, taş gibi black metal dinlemek isteyenler bu kapıdan geçiniz efendim.Takımın ismi jotunspor teknik direktör king ov hell.2000 lerin en iyi 10 black metal albümünden biri gerçekten mükemmel abartı derece mükemmel ULAN 3 GÜNDÜR BAŞKABİŞEY DİNLEYEMİYORUM AYIPTIR BRE VİCDANSIZLAR…

  https://youtu.be/QuQyWf4hqR8

 36. owlbos says:

  Yukarıdakinin bir benzerini Meshuggah için de yapmak istiyorum izninizle. Diskografiye hakim olanların da sıralamasını görmez isteriz efendim.

  DIE > Obzen > Chaosphere > Chaosphere > Nothing > Koloss > The Violent Sleep of Reason > Catch Thirtythree. Debut albümü nedensiz bugüne kadar merak edip dinlememiş olma ayıbım.

  Aura magula

  @owlbos, Meshuggahın dinleyebildiğim 2 albümü var koloss ve i. Diğerlerinin akıcılık sıkıntısı var nezaman açsam albümün yarısından sonra sıkılmaya başlıyorum.Hatta ilk beş şarkı sonrası hep fillerle dolu gibi geliyor bana.

  Oyüzden koloss,i diyorum

  unanimated

  @owlbos, chaosphere ve obzen hariç aynı sıralama. Debut albümü sona koyarım. Dıe, chaosphere ve obzeni diğerlerinden çok daha fazla sevip dinlediğim gerçeği de var tabi

  deadhouse

  @owlbos, Hocam bunun şenliği vardı, geç kaldın galiba. Yüzlerce grubun yapıldı

 37. Firat Tale says:

  Les gibi pislik album arayanlara:

  Regional Justice Center – Crime and Punishment

  https://www.youtube.com/watch?v=QC6RyZxcYto&ab_channel=SleepCrime

  album suresi 13 dk

 38. Yusuf says:

  Yılın Brutal death metal İlahı
  https://m.youtube.com/watch?v=8K4g9NZvOh8

 39. Emre Görür says:

  Nawabs of Destruction’ın albümü geçen yıl arada kaynamıştı. Melodik/teknik death metal seven herkesin gruba bir şans verdiğinden emin olana kadar albümü belli aralıklarla önermeyi sürdüreceğim!

  https://open.spotify.com/track/1Z3OhiM4CtwN8ugQ8xSyc9

 40. Rzeczom says:

  August Burns Red dinlemeye hangi albümden başlayabilirim?

  Noumena

  @Rzeczom, ben buna Leveler derdim en hazmı kolay albümleri o bence. Sonrasında geriye doğru gidip sonra Leveler’den sonraki işlerine bakıp hüzünlenebilirsin :D

  Rzeczom

  @Noumena, tamamdır, teşekkürler.

 41. unanimated says:

  Dance of december souls’a benzeyen albümler önerebilir misiniz? Benzer bir amatörlükte,süründüren,organik kayıtlı olursa süper olur. Sipariş gibi oldu, şimdiden teşekkürler

  deadhouse

  @unanimated, https://youtu.be/2Dy28ef-_tA

  Böyle şarkılar kastediyorsan, My Dying Bride’dan daha iyisi yok. Bir sürü albümleri var zaten. Zaten geleneksel manada Doom metali bence istikrarlı şekilde icra eden en iyi gruptur.

  unanimated

  @deadhouse, teşekkürler şarkı çok güzelmiş. My Dying bride’ın ünlü albümlerine bakmıştım ama vokale pek ısınamamıştım, tekrar şans vermeliyim sanırım.
  Kirli vokalli erken dönem gothic doom eserlerine bakıyorum da sanırım dance of december souls gibisi yok.

 42. Noumena says:

  Bu yılın vokal performansı anlamında en iyi 2.albümü White Void-Anti oldubana göre. Yemin ederim sevinçten ağlayacağım. Albüm çok iyi! Nedland’ın sesi cuk oturmuş. Prog soslu, saykodelik şarkılar beni benden aldı. Devil’s Blood, son dönem Ghost, Beastmilk sevenler kaçırmasın derim.

 43. Yılın iddialı albümlerinden biri bugün çıktı: Cryptosis – “Bionic Swarm”

  Progresif/teknik thrash sevenler baksın. Kritiği haftaya sitede.

  https://www.youtube.com/watch?v=80bNugK9SO4&ab_channel=CenturyMediaRecords

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Slayer+Coroner+Kreator düet yapmış gibi. Güzel iş çıkarmışlar.

  All2

  @Ahmet Saraçoğlu, Müthiş

  Ahmet Saraçoğlu

  Büyüyecek grup enerjisi var bu adamlarda. Şimdiden sevip saymaya başlamak lazım.

  https://www.youtube.com/watch?v=MDITD4YbjW8&ab_channel=CenturyMediaRecords

  Marvin Yanbasanyan

  @Ahmet Saraçoğlu, https://youtu.be/kNMOPYDfuF4

  Emre Görür

  @Ahmet Saraçoğlu, bu elemanların önceki ismi Distillator ve “oha Revolutionary Cells mi?!” deyip daha ilk albümden grubu takibe almıştım. Olayı bu seviyeye getirebilmiş olmaları takdire şayan.

 44. P L A G U E says:

  Hayırlı cumarlar arkadaşlar, şu hayvanlığı bıralayım, siz de nasiplenin. Emek verin, bir ara tesekkur edersiniz.

  Monte penumbra – as blades in the firmament

  https://youtu.be/65RTmgGvzxs

  https://open.spotify.com/album/686BmGk6o8gf7ymT7QpuVC?si=_zzWAnHNSfa_a09wy_51IA&utm_source=copy-link

  deadhouse

  @P L A G U E, Darkside’ın hayaleti var albümde. Onun dışında iyi bir sound yakalamışlar, ancak prodüksiyon aşırı kötü. Şöyle ki; kirli bir kayıt olmadığı belli oluyor, ihtimal ki temiz bir kayıt yapmak istemişler, herhalde maddi imkansızlıklar yüzünden böyle olmuş. Polonya sound’ı kendini hemen belli ediyor. Vokaller orta karar. Ne çok iyi ne çok kötü. Özgün bir iş değil, ama besteler iyi, gideri var. Keşke prodüksiyonu iyi olsaydı. O zaman 7.5 verirdim. Bu haliyle ancak 6 eder. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.