# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Tartışma
GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI
| 27.01.2011

Metal paylaştıkça güzel.

Uzun süreli okurlarımızdan like fire’ın “Çok muhteşem gruplar biliyorum ama bunları insanlara önerecek bir platform bulamıyorum” yorumuyla yürürlüğe koyduğumuz bu başlık, metalin olmazsa olmazı “Şu grubu dinlemen lazım” olayının vücut bulacağı bir yer olarak düşünüldü. YouTube, myspace veya o tarz link’ler vererek, “Bakın şu tarzı seviyorsanız köpeği olacaksınız” diyerek, duyup da önerme gereği duyduğunuz grupları burada milyonlarla paylaşabilir, ülke insanının metal konusundaki dağarcığına katkıda bulunabilirsiniz.

Bakalım daha neler duyacağız.

  Yorum alanı

“GRUP ÖNERME, SORMA, BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMI” yazısına 16,775 yorum var

 1. Melkor says:

  Kasımda elder albümü geliyor.

  https://www.instagram.com/p/Cik7Npto0io/?igshid=MDJmNzVkMjY=

  TanSolo

  @Melkor, Elder’a karşı çok aç hissetmiyordum fakat haber mutlu etti. Umarım fazla sikkodelik rock etkilenimi olmaz.

 2. ismail vilehand says:

  The Dillinger Escape Plan tarzı çok iyi bir avangart metal albümü dinlemek isteyenleri şöyle alalım:

  https://spoti.fi/3UlF4Ee

  Gökay

  @ismail vilehand, Abi çıktığı andan beri başka albüm dinlemedim. Adamlar resmen modern bir başyapıt ortaya koymuş. Sene boyu tüm türlerde favori albümlerim oldu, Prog metalde bir türlü istediğimi bulamamıştım. Kendime en yakın bulduğum prog albümü iki hafta önce çıkan The Hirsch Effekt albümüydü, ama o da EP olduğundan henüz erkendi. So Much. Too much ile anladım ki, benim progdan beklentim; bol groove, bol vites geçişi ve bu geçişlerin hissetirilmemesi ve oldukça uçlarda riskler taşımasıymış. Aslında direkt Progresif Metal dersek bu albümü kısıtlamış oluruz. Albümün büyük bir çoğunluğu oldukça experimental punk tabanlı; mathcore, metalcore a esniyor. Gitarların bol “Error”lu The Dillenger Escape Plan ile Blotted Science arası tappladığı riffler. Jazz fusion bölümler, Reklam Tipi Hologramik Pop altyapıları, catchy vokaller; her şey var albümde. Machine Head’ in Slaughter the Martyr deki groove riffine bayıldın mı, bu albümün birinci parçasını açıyorsun, aynı riffin daha hologramlısı, daha technosu. Eğer Alternatif bir Cyberpunk evreninde yeni nesil uyuşturucu alışverişinin döndüğü bir sahne çekecek olsam ikinci parça everything sucksı fonda kullanırdım; vokallerin serseri takıldığı kısımlar bana ilk albüm Soulfly tatları veriyor nedense, ayrıca sonlara doğru şarkı resmen dark technoya falan dönüşüyor; sene içinde dinlediğim en iyi şarkılardan. Venice Has Sunk’ ın slow kısımları, kapanmak üzere olan düşük ışıklı bir barda son içki yudumlarınızın eşlikçisi olabilir; ilk iki parça ile birlikte groove düzeyinin arşa çıktığı parça aynı zamanda. Italian Boi ve ıs it still today de Awake’ den bir şeylere girecek gibi yapıp bozunmaya uğrayarak grubun yarattığı karakteri ortaya koyan parçalar. Devin Townsend in de konuk olduğu, albümün en catchy parçası Private Party nin mükemmel nakaratı ve gitarları. Protest the Hero tınıları duyabileceğimiz Unisex Unibrow. Albümde her şey inanılmaz mükemmel. Sene içinde net bir şekilde ilk 10 da bulunduracağım.Eğer sadece Black Metal dinleyicisi değilseniz, bu albümde herkese göre muhakkak bir şeyler var. Sadece Grooveları için bile dinlenir. Albüm kapağı, fontu, klipleri ( özellikle italian boi’ nin sübliminalli animasyon klibi), her şarkı için ayrı ayrı oluşturulan albüm kapakları; bütün olarak ince ince düşünülmüş bir konsept var ortada. Baştan aşağı mükemmellik

  10/10 aq

  ismail vilehand

  @Gökay, ben bu adamların bir önceki albümlerine sene sonu listemde yer vermiştim ama bu albümde yaptıkları bambaşka bir olay. Cidden bu sene içerisinde çıkan en değerli işlerden biri.

  Kürşat

  @ismail vilehand, Periphery’nin plak şirketiyle anlaşan agalar. Bunlar çok iyi. Sevenine yine erken dönem albümlerinde Dillinger tarzı mathcore sonraki dönemlerinde daha duygusal tarzda müzik yapan Rolo Tomassi’yi şiddetle öneririm. Bence 2018′in en güzel albümü olan Time Will Die And Love Will Bury It’i bir tur dinlemelisiniz.

 3. owlbos says:

  Metal Archivesi grup profili görüntülemek haricinde kullanan var mı? Varsa neler yapıyorsunuz, yapabiliyorsunuz? Nedense bu zamana kadar hic kurcalamadim siteyi.

  İlker

  @owlbos, Sadece eleman değişiklikleri ve albüm lineupları için falan kullanıyorum ben.

  OblomoV

  @owlbos, Çok fazla sayıda grup dinleyince takip etmesi ve hatırlaması zorluyor. Dinlediğim veya keşfettiğim grupları işaretleyerek envanterini çıkarmış oluyorum. İşaretlediklerin My bookmarks kısmında çıkıyor. Sonrasında nasıl istersen o şekilde faydalan.

  Dysplasia

  @owlbos, Eleman takibinde aklıma geliyor anca. Şu grubun davulunu kim çalmış, başka nerde çalmış vs vs…

  Michael Keene

  @owlbos, grup keşfetmek için de kullanabilirsiniz. sol alttan random bande tıkladığınız zaman size rastgele gruplar öneriyor.

 4. Michael Keene says:

  ESKİŞEHİRDEN TECH DEATH!! SUR SOLO PROJECT
  Geçenlerde Ahmet abiye de Instagramdan bu grubu, daha doğrusu solo projeyi söylemiştim fikirlerini merak ettiğim için. Dinledi mi bilmiyorum ama ben EPyi çok beğendim. Teknik death metal sevenlere öneririm. Linkini de bırakayım buraya. Melodik,progresif,teknik. Obscura gibi ama değil. Özellikle gitarlar ve vokaller çok iyi bence.

  https://open.spotify.com/album/50joItQUxEDmlw9kAqSGHA?si=Rfrhigj4RLyyeejuNzQbfw

 5. Death metal sevenler şu yeni albümleri atlamasın:

  Phobophilic – Enveloping Absurdity
  Tribal Gaze – The Nine Choirs
  Innumerable Forms – Philosophical Collapse
  Mortuous – Upon Desolation

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, Tribal Gaze’in albümüne aklımı kaçırdım. Mükemmel bir olay.

  Ahmet Saraçoğlu

  @ismail vilehand, manyaklık.

  OblomoV

  @Ahmet Saraçoğlu,

  Beğeni sıralamam:

  Mortuous – Upon Desolation
  Tribal Gaze – The Nine Choirs
  Phobophilic – Enveloping Absurdity
  Innumerable Forms – Philosophical Collapse

 6. Gökay says:

  @OblomoV, hocam geçen yaptığımız thrash metal listesine geçen cuma çıkan Retador – Retador’ u da ekleyelim. Oldschool thrash ekolleri arasında gezinen, ama öyle speed olayına abanmayan; daha çok heavy metal karakterli melodik, NWOBHM taraflarına da çekilen bir thrash metal yapıyor bu İspanyol arkadaşlar. Bu sene dinlediğim en iyi thrash albümü diyemem, ama en çok eğlendiğim thrash albümünün bu olduğu rahatlıkla söyleyebilirim. İspanyolca vokaller bıççak gibi olmuş, bayıldım.

  Kısa bir Motörhead selamlı parçalarını da bırakalım

  https://xtreemmusic.bandcamp.com/track/t-teres

  Vokallerine en çıldırdığım parça da şu oldu

  https://xtreemmusic.bandcamp.com/track/deseo-de-matar

  Özetle Heavy Metal karakterli İspanyol Thrash

  Keyifli dinlemeler herkese 👍🏻

  OblomoV

  @Gökay, İlk albümleriymiş. Dinleyeceğim, teşekkürler.

  (bkz.sıcak memleketlerin thrashe yönelmesi)

  OblomoV

  @Gökay, Epey beğendim bu arada. İspanyolca sözler sırıtmamış hatta hoş durmuş. Gayet güzel albüm. Teşekkürler.

 7. owlbos says:

  Ghost’un son 9 yıldır yaptığı en iyi iş double single albümü 7″ of Satanic Panic. Utanmasam Mary on a cross diye ağlayacağım.

  Noumena

  @owlbos, +2463736285

  Gerçekten ciddi soruyorum: Ghost’un son albümünü severek dinleyen var mı hala? Ben birkaç şarkı haricinde yüzümü ekşitiyorum her seferinde

  Ahmet Saraçoğlu

  @Noumena, ben sürekli bir şeyler dinleyip yazmam gerektiği için dinleme fırsatı bulamıyorum ama vaktim olsaydı ara ara dinlerdim.

  owlbos

  @owlbos, Ghost – Mary On A Cross (Live In Tampa 2022)

  https://www.youtube.com/watch?v=NmxFxBiCrL4

  owlbos

  @owlbos, Şarkıdan önce vokalist (Papa kaç bu bilmiyorum) “Bu aslında babamın söylediği bir şarkı” diyor.

  Soru 1: Şarkıyı söyleyen kim?
  Soru 2: Bu herifin babası kim?

  Hadi büyük Ghost hayranları cevapları alalım.

  owlbos

  @owlbos, Cevap Papa I veya II ise gereksiz mutlu olacağım

 8. Haftanın kritik takvimi:

  Ptesi
  BEHEMOTH – Opvs Contra Natvram

  Salı
  WOLFHEART – King of the North

  Çarş
  VALEFOR – Hidden in the Arms of Death

  Perş
  SUMERLANDS – Dreamkiller

  Cuma
  ALTARS ABLAZE – Life Desecration

  Ctesi
  GAEREA – Mirage

  Pazar
  CATACOMBES – Des glaires et des briques

  Ahmet Saraçoğlu

  Sumerlands, Hexis, Destrage, Retador, Tribal Gaze, An Abstract Illusion gibi yazılan ve yayınlanmayı bekleyen pek çok şey var ama bir hafta 7 gün olduğu için önümüzdeki haftaya kaldılar.

  Black Thunder

  @Ahmet Saraçoğlu, Clutch – Sunrise On Slaughter Beach kritiği gelecek mi?

  Ahmet Saraçoğlu

  @Black Thunder, Clutch kritiğini ismail vilehand yazsın diye imza kampanyası başlatırdım ama şu aralar bilgisayarı olmadığından mümkün değil maalesef. Henüz grubun 1 şarkısını bile dinlemediğim için iyi bir kritik çıkması epey zor. Gönüllü birileri varsa her türlü kabulümüz.

  Ahmet Saraçoğlu

  Planlardaki bazı değişikliklerden dolayı takvimde biraz oynama oldu. Ozzy ve Pentagram albümleri haftaya kaldı, yerlerine Sumerlands ve An Abstract Illusion geldi.

 9. Rust in Peace. says:

  Electronik Metal, full enstrümantal

  Master Boot Record – Personal Computer

  https://youtu.be/0GFE0P3PfUU

  Değişik bir şeyler arayanlar için. Gayet güzel albümmüş, 80186 favorim.
  Bu arada bu konu milyonlarca kez konuşuldu ama değinmeden geçemedim, bu grup bile (içinde gitar yok albümün) Metal Archives’da varken Slipknot, Btbam falan nasıl olmuyor anlayamıyorum.

  Bu da klasik pozitif power metal sevenler için, debut albümleri.

  The Saberlight Chronicles – Fellowship

  https://youtu.be/8jGVrrcktjE

  Ben öyle çok power seven biri değilim ama çok hoşuma giden şarkılar çıktı içinden.

 10. Koralp says:

  @ismail vilehand, sabah sabah nereden aklıma geldi bilmiyorum ama uzun yıllar önce bunaltı’da Darkest Hate Warfront – Satanik Annihilation Commando’yu baya övmüştün. Yani çok büyük yanılgı içerisinde değilsem o kullanıcı sendin. Bu saatte açtım ve bu hayvanlığı dinliyorum, teşekkür etmek istedim.

  Koralp

  @Koralp, bu albümün kritiği olduğunu unutup buraya yazmışım. Oğuz Sel yazmış kritiğini, yorumlarda konuşmuşuz bile. Gerçekten insanın Pasifagresif’te bir şey arayıp bulamaması oldukça zor.

 11. onur85 says:

  Groza (Black Metal-DE), 26.11.22 tarihinde Dorock Heavy Metal Club’ta !

  https://biletino.com/tr/e-hye/groza-black-metal-de/

  utkanypk

  @onur85, Çok iyi haber bu ya. Son albümü güzeldi bence. Aralıkta Mgla da gelirse öncesinde iyi hazırlık olurdu.

  onurg

  @utkanypk, aynen kesinlikle.

 12. owlbos says:

  Şu da çok süper bir olaydı bu arada, Misþyrming – Live at KEXPort 2016 (Full Performance)

  https://www.youtube.com/watch?v=UUnbO_9twvk

  Dysplasia

  @owlbos, Ulan şu adamların imajıyla şarkılarını hiç birbirine uyduramıyorum kafamda. Diğer taraftan ortam da şahane.

  owlbos

  @Dysplasia, Hiç bir alakaları olmamalarına rağmen nedense benim aklıma hep Repugnant’ı getiriyorlar.

 13. aikawarazu says:

  https://www.youtube.com/watch?v=CVyPO_tR540

  Serj yardırmış. hiç fena değil !!!!!

  Dysplasia

  @aikawarazu, Oyunu bir heves aldım ama zamansızlıktan oynayamayacağım uzun süre.

  aikawarazu

  @Dysplasia, oyun kafa açıcı :D iyi sarıyor.

  deadhouse

  @aikawarazu, Bu adamdan o kadar irrite oluyorum ki ne yapsa boş gözümde. Sanatçı-eser ilişkisi açısından da bakamıyorum. Sinemada Semih Kaplanoğlu müzikte Serj Tankian.

  ismail vilehand

  @deadhouse, ilk 3 albümlerini çocukken çok fazla dinledim ama Serj ve SOAD cidden benim de korkunç tiksindiğim şeyler şu an. Kepazelikte çığır açtılar.

  Yiğit

  @deadhouse, çok katıldım buna. Normalde sanatçı-eser ilişkisini geçmez düşüncelerim ancak bu herif fazla soğuttu. Bir dönem Varg için de böyle hissediyordum. Aynısını YouTube da hissetti zaten.

  Melkor

  @aikawarazu, Ermenilerin ismail türütü ama iyi okumuş. Son zamanlarda sesi biraz incelince çekilmez olmuştu. Eskisi gibi okumuş sanki.

 14. dice says:

  snare tonunu özellikle beğendiğim bir grup önermek istiyorum,

  https://www.youtube.com/watch?v=1Nk1fYKmzqY

  enerji bombası bir de grind ekleyeyim

  https://www.youtube.com/watch?v=pAnorwEoFuY

 15. ismail vilehand says:

  https://youtu.be/yPNFVj-pISU

  White Zombie harika bişey(di).

 16. Drochshaol says:

  Bugünü haftanın ilk günü sanıyorum ve haftanın kritik takvimini arıyordum haftanın günlerini bile takip edemeyecek kadar koptum bu aralar. Ayın 19′unda paylaşılan kritik takvimini görünce hatırladım bugünün perşembe olduğunu.

 17. owlbos says:

  Size göre Top 5 swedish death metal albümü?

  deadhouse

  @owlbos, Like an Everflowing Stream, Left Hand path, Slumber of Sullen Eyes, Slaughter of the Soul, The Jester Race.

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, melodik death metal demediği için sadece Swedish death özelinde düşünmek lazım bence. The Jester Race ve Slaughter of the Soul Swedish death metal albümü değil. Swedish death metal başka bir müzikal anlayış.

  Savımı da şu kitaba sahip oluşumla ve kitabın içeriğiyle destekleyeyim.

  https://www.amazon.com.tr/Swedish-Death-Metal-Daniel-Ekeroth/dp/097961631X

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, İtirazım yok. Ben o anlamda ele almadım. İsveç’ten çıkan death metal albümü olarak listeledim.

  deadhouse

  15 senedir dinlediğim albümü hala İsveç albümü sanmam. Beynimi sikeyim. Kafamda hep öyle kalmış.

  ismail vilehand

  @owlbos,

  Entombed – Left Hand Path
  Carnage – Dark Recollections
  Unleashed – Where No Life Dwells
  Grave – Into the Grave
  Dismember – Indecent and Obscene

  Ahmet Saraçoğlu

  @ismail vilehand, sonuncusu Like an Ever…, kalanı bende de aynı.

  OblomoV

  @owlbos,
  Entombed – Left Hanf Path
  Dismember – Like an Ever Flowing Stream
  Grave – Into the Grave
  Carnage – Dark Recollections
  Bloodbath – Nightmares Made Flesh

  Merdomerdo

  @owlbos,

  Entombed – Left Hand Path
  Dismember – Massive Killing Capacity
  Vomitory – Carnage Euphoria
  Grave – Endless Procession of Souls
  Wombbath – Internal Caustic Torments

  İlker

  @Merdomerdo,

  Dismember – Like an Ever Flowing Stream
  Entombed – Left Hand Path
  Carnage – Dark Recollections
  Vomitory – Blood Rapture
  Unleashed – Where No Life Dwells

 18. Boba Fett says:

  Bilgehan Demir uyarıyor!

  Charlie Griffiths – Tiktaalika

  Thrash Metal – Progressive Metal seviyorsan dinle abijim.

  Bu iki oldu bir daha da yazmam, kaçırırsınız gül gibi albümü amk benden söylemesi.

 19. Gökay says:

  Haftanın kapanışını iki çerezlik albümle yapıyorum:

  Sürtünmeden alev almak üzere olan Fin işi pir – ü punk

  https://vivisektio.bandcamp.com/track/totaalinen-kaamos

  Fava atıp beklemelik HM2 tonlu Deathgrind

  https://chokedeathmetalwi.bandcamp.com/releases

 20. vatay says:

  Yeni İmha Tarikat albümü geliyor.

  https://youtu.be/4GyW1A2D-xU

  Koralp

  @vatay, yaklaşık 4 yıl önce ilk albümleri çıkmadan önce Youtube’da karşıma çıkmıştı, buraya atmıştım hemen. Şimdi 3.albümlerini çıkarıyorlar, çabuk geçiyor zaman gerçekten.

 21. Trans birey olduğu gerekçesiyle (kendi ifadesiyle, “Bu grupta kadınlara yer yok” denilerek) 2017′de Absu’dan çıkarılan Melissa Moore’un yeni grubu Sonja’yı Idle Hands, In Solitude, Tribulation tarzı heavy metal/gotik rock karışımı şeyleri, hatta Sumerlands’vari 80′ler karakterini sevenlere öneririm. Loud Arriver albümleri yeni çıktı. Tüm müziği kendisi yazıyor, vokal gitar kendisi, kritiği de yakında sitede olacak.

  https://youtu.be/-dTga0VR12c
  https://youtu.be/VPk2bB5SQcE

  çaksu

  @Ahmet Saraçoğlu, Memelilere komple karşıyım. Benim grubumda sadece kafadanbacaklılar olacak.

  ismail vilehand

  @Ahmet Saraçoğlu, çok daha iyi yerlere gelebilecek iken Melissa’nın önünü kesmişler.

 22. owlbos says:

  Sitede çok fazla The Black Dahlia Murder fani olduğunu biliyorum. Bi albüm sıralaması yaparsanız alırım.

  owlbos

  @owlbos, diskografiye hakim değilim ama benim şöyle genel olarak

  Noctural > Everblack > Nightbringers > Verminous > Abysmal

  owlbos

  @owlbos, Diğer albümlerinden bazılarını dinleyip bazılarını dinlemedim. Dinlediklerimi de yeteri kadar değil. O yüzden sıralama bu kadar.

  Michael Keene

  @owlbos,
  1.nocturnal
  2.everblack
  3.unhollowed
  4.verminous
  5.rituel
  6.miasma
  7.deflorate

 23. Ece says:

  İmha Tarikat’ın yeni albümü 2 Aralık’ta çıkacakmış. Hearts Unchained – At War with a Passionless World isimli yapımın 2. parçası olan Radical Righteousness’ın klibini izledim az önce, şarkıyı hayli beğendim, standardı düşürmeden dönecekler gibi duruyor. Klipte de bi Varathron klipleri havası var. İştahla beklemeye başladım albümü.

  Retrokafa

  @Ece, onların sadece 1 eleman tr den di mi? önceki albüm bayağı iyiydi ya.

  Retrokafa

  @Ece, şimdi dinledim o şarkıyı harbi sağlam olmuş.vokal acayip yetenekli ya.farklı bir enstürman gibi kullanıyor vokalini
  https://www.youtube.com/watch?v=4GyW1A2D-xU

  Ece

  @Retrokafa, Evet Kerem diye bi eleman vokal,gitardan falan sorumlu; 2 kişiler zaten. Diğer şarkılar da öyleyse -ki bence boş geçtikleri yoktur- yine sağlam albüm geliyor demektir.

 24. deadhouse says:

  Bu sene en az 9′luk dediğiniz death metal albümü var mı? Hardcore etkili ya da Deathcore değil de teknik/brutal düz death metalden söz ediyorum.

  Fırat

  @deadhouse, Immolation aklıma geliyor bir tek.

  deadhouse

  @Fırat, Bence 7′lik bir albüm. Belki 7.5 daha fazla değil.

  ismail vilehand

  @deadhouse, 9 puan vereceğim 2022 çıkışlı iki death metal albümü var. Biri “Tribal Gaze – The Nine Choirs” diğeri “Purgatory – Apotheosis of Anti Light”.

  ismail vilehand

  Decapitated 10/10 ama onu tam death metal olarak görmediğim için belirtme gereği duymadım.

  deadhouse

  @ismail vilehand, Katılıyorum bence de death metal değil. İki albümü de bakacağım.

  deadhouse

  @ismail vilehand, Purgatory’nin vokalisti Mortuus olsaymış sırıtmazmış. Gayet keyifli albüm. Biraz eski tarz ama her türlü gideri var. Albümdeki black metal hissiyatı da güzel bir ayrıntı. Zaman zaman Gorgoroth’umsu anlar yaşatabiliyor.

  Rust in Peace.

  @deadhouse, Allagaeon

  Ahmet Saraçoğlu

  @deadhouse, Revocation – Netherheaven. 9 değil belki ama ÇOK HAYVAN death metal olarak da Corpsessed – Succumb to Rot öneririm dinlemediysen.

  http://www.pasifagresif.com/2022/05/corpsessed-succumb-to-rot/

  deadhouse

  @Ahmet Saraçoğlu, Revocation bu albümde death metal dozunu artırmasına rağmen dinlerken death metal be diyebildiğim bir grup değil. Diğerine bakacağım, sağ ol.

  Yiğit

  @Ahmet Saraçoğlu, benim de aklıma ilk Revocation geldi. Immolation da 9 eder bence diğer işlerin yanında.

  Gökay

  @deadhouse, Daha arkaplanda kalmış, direkt 9 değil de, 8,5 dan 9 diyebileceğim şunlar var:

  Static Abyss – Labyrinth of Veins

  Autopsy insanı Chris Reifert ile yeni Autopsy basçısı Greg Wilkinson ın yan projesi. Benim için senenin Death Metal aday adayı. Malum Autopsy müziği ve en çok da Greg Wilkinson ın solo projesi Leather Glove dan izler ve bunların bir füzyonu çalışma. Reifert burada biraz daha David Vincent e yakın; delilik barındıran, aşırı karakteristik bir death/doom vokal stili seçiyor ve ben de hiç düşünmeden bu vokal performansını death metal adına senenin tepesine koyuyorum. Bunların dışında bol bol Morbid Angel tekinsizliği, sürekli akan zemin, bastığın yerin kayması hissi, Obituary nin ay ışığı ürpertili soloları, D-Beat kısımlarda ise kaçınılmaz İlk dönem Autopsy ve Asphyx tınıları. Genel anlamda The Fathomless Mastery deki gibi trill rifflerle bezeli olsa da Bloodbath ekolü diyip kestirip atmanın yanlış olacağı bir iş var ortada. Tam bir Mandy evreni.

  Shed the Skin – Thaumogenesis

  Ben bu arkadaşları bu sene tanıdım. Nedense bana uzaktan uzağa To Mega Therion kapağını aklıma getiren albüm kapağı ve tek yayınlanan single Ingress – Thaumogenesis teki, bana yer yer oldukça At the Gates hissettiren melodi anlayışı, kurulan bas çizgileri ve solo tonu çıkışına gün saymama neden oldu. Albüm çıkınca bu beklentim pek olumlu sonuçlanmadı elbet. OSDM taraflarına çekilen fakat yine de modern kalabilen ikinci parça She of Urgarit, daha Doom/Death tınlayan Invincible in Iron ve ardından yine araya vurucu sololu bir OSDM parçası sıkıştırıp Epicus Doomicus Metallicus selamı bir riff ile giren Hounds Of Orrea ve uzatmamak adına bahsetmediğim diğerleri ile yıl sonu listemde yerini tepelere rezerve eden bir albüm.

  Bir de geçen bahsettiğim şu

  http://www.pasifagresif.com/2011/01/grup-onerme-sorma-bilgi-paylasim-ortami/comment-page-128/#comment-1115602

  deadhouse

  @Gökay, Death/Doom bana kalırsa metal tarihinin icra edilmesi en zor türlerinden biri. Bu işi kotaran gruplar genellikle 90 başı acı dolu doom grupları. 2000 sonrası da bu işi layıkıyla beceren gruplar oldu. Önerdiğin grup (Static Abbys) bu işi tertemiz yapıyor ve death metal oranı doom’a göre epey fazla. Gayet net, kılsız bir müzik var ortada. Bahsettiğim tarzda yapmıyorlar ama kendilerini bir şekilde dinletebiliyorlar. Dediğin gibi depresyondan ziyade deliliği, post-apokaliptik bir dehşeti anımsatıyorlar. Vokalin John Tardy selam çakmaları yerinde olmuş. Güzel albümmüş gerçekten. Her şeyiyle komple, temposu bir an için düşmeyen bir albüm.

  Gökay

  @deadhouse, Eline sağlık Deniz Hocam, çok güzel yorumlamışsın. Yanlış hatırlamıyorsam bir Doom/Death albüm incelemende de değinmiştin benzer konuya, ona da katılmıştım. Extreme türlere alışmaya başladıkça, temposu düşük, süründüren şeyleri dinlemek zamanla daha zor geliyor bir de, bilmiyorum aynısını yaşayan var mı. Olumsuz anlamda söylemiyorum; zamanla düşük tempo işler daha extreme hale geliyor şeklinde gibi yorumluyorum. Bir bekleyememe, tahammülsüzlük hissi gibi bir şey yaratıyor hahah :)

  Bu arada Düz Death Metal için ikinci sırada bahsettiğim albüm daha uygundur. Yalnız, Düz Death Metal deyince aklıma direkt son çıkan Monstrosity albümü geliyor. Ne albümdü ya :)

  Noumena

  @deadhouse, her ne kadar hardcore etkisi biraz mevcut olsa da Ósserp’in bu sene çıkardığı hayvanlık da 8,5’tan 9 alan bir death şöleni. Bu yıl sonu listemde olacağı kesin gibi

  deadhouse

  Dinlenecek epey albüm çıktı. Teşekkürler arkadaşlar.

  Avcı

  @deadhouse, 10 üzerinden 10′luk bir Death Metal albümü şimdilik çıkmadı ama Analepsy – Quiscence’i kesinlikle öneririm. Gözün kapalı 9 verirsin. Aynı anda hem ezici, hem zeka fışkıran hem de akılda kalıcı Teknik Brutal Death Metal yapmışlar.

  deadhouse

  @Avcı, Analepsy’i çok severim. Çıkardıkları iki albüm de çok iyi. Bir başyapıt için henüz zamanları olduklarını düşünüyorum. Belki bir sonraki albüm.

  Erhan

  @deadhouse, Immolation

 25. Opethsevenbiri says:

  Modern Death Metal’e Modern Black Metal kadar rağbet yok sanki.

 26. Black Thunder says:

  Böyle diskografi olmaz olsun.

  15 – Split
  13 – EP
  9 – Compilation
  7 – Collaboration
  5 – Full-Length
  2 – Demo
  1 – Live

  Black Thunder

  @Black Thunder, grubun adını yazmayı unutmuşum: Thou.

 27. Human/Individual Thought Patterns dönemi Death sevenlere İtalya’dan yepyeni bir grup: Miscreance – Convergence

  https://youtu.be/az1FdLc-PVg

  Adamlar 4 yıl önce kurulmuş ama grup fotosu bile 1990′dan fırlamış gibi.

  https://www.metal-archives.com/images/3/5/4/0/3540439362_photo.jpg?3511

  Gökay

  @Ahmet Saraçoğlu, Ben de bunu atıyordum Üstat şimdi :)

 28. ismail vilehand says:

  “Tribal Gaze – The Nine Choirs” cidden inanılmaz bişey. Yılın death metal albümü benim için.

 29. çaksu says:

  Çok güzel iki şarkıya muhteşem ötesi aranjmanlar… Yıllardır izliyorum şu iki performansı da.

  Ben Levin – Grown Up (Apartment Sessions)
  https://www.youtube.com/watch?v=xtav-gfrSeY

  The Wiz – A Brand New Day | Everybody Rejoice (Apartment Sessions)
  https://www.youtube.com/watch?v=xh6QX39vsIg

 30. Null yeni albümünü çıkardı ve pek çoğunuzun gecikmeden dinlemesi gerekiyor.

  https://youtu.be/CM55PX3WDu8

  Melkor nasıl bir insansa, son 4 yılda 3 albüm çıkardı ve 3 albümün toplam süresi 5 saat. Yeni albüm de 80 dk ama ilk andan heyecanlandırmayı başarıyor.

 31. Michael Keene says:

  mgla konseri 17 aralık cumartesi dorock xl venuede olacakmış biletler hammerda 300 lira

 32. Haftanın kritik takvimi:

  Ptesi
  RAZOR – Cycle of Contempt

  Salı
  MENTALIST – Empires Falling

  Çarş
  TRIBAL GAZE – The Nine Choirs

  Perş
  STRATOVARIUS – Survive

  Cuma
  ROTBORN – On the Perspective of an Imminent Downfall

  Ctesi
  RETADOR – Retador

  Pazar
  HEXIS – Aeternum

  Cryosleep

  @Ahmet Saraçoğlu, Makina Elektrika kritiği gelmeyecek sanırım.

  Ahmet Saraçoğlu

  @Cryosleep, şu ara epey yoğunum ve hazır yazılmış incelemeleri yayınlamak durumundayım, o yüzden biraz gecikmeli olarak gelecek.

 33. Tompa bundan 32 yıl önce At the Gates’e geçmeyip Grotesque’le devam etseydi belki de çok acayip bir black metal vokalisti olabilirdi. 1.44′teki çığlık falan enteresandır mesela. Burada 18 yaşında.

  https://youtu.be/CX_dvbQVWVE

 34. Michael Keene says:

  GOROD, “The Orb” diye bir sarki yayinlamis.Sarki guzel ama az gorodluk yapmislar. linki biraktim:

  https://open.spotify.com/track/54l14GQw0Eki1Kz6PKRNlR?si=dZysgj_fR7-cEXCMfc5e5A&utm_source=copy-link

 35. Emre Görür says:

  Elini verip kolunu kaptırma albümü! Bu yıl güzel heavy yaptı.

  Trial – Feed the Fire
  https://www.youtube.com/watch?v=kHfoqs9ZJY0
  https://open.spotify.com/album/6pC5Nhx3zoSIRKqj9OMbCJ

  Ahmet Saraçoğlu

  @Emre Görür, grubun Metal-Archives’da olmaması enteresan. Sağ ol, şu an dinliyorum.

  Süleyman E.

  @Ahmet Saraçoğlu, Grup Metal-Arcihves’da mevcut. Trial (Swe) diye aratmak gerekiyor.

  https://www.metal-archives.com/bands/Trial_%28Swe%29/3540317880

  Ahmet Saraçoğlu

  @Süleyman E., çok sağ ol.

  Süleyman E.

  @Ahmet Saraçoğlu, Rica ederim abi :)

 36. Ece says:

  Yeni Varathron albümü geliyor, folk/epik melodiler eklemişler bu sefer sanırım. ”Ela ree!” diye bağırmalara başladım, hadi bakalım.

  https://www.youtube.com/watch?v=lH8T345qBpw

 37. Fatih says:

  BENCE en iyi black metal gurubu olan Nordjevel’in yeni albümü çıktı kritik ne zaman? Dominator destan yazmış makineli tüfek olmuş üstümüze mermi yağdırıyor.

  https://open.spotify.com/album/29tEXGPKxJiVyiXIVspBgb?si=lpfxuybFR_-vpGf1GLDYMA&utmolan_source=copy-link

  Ahmet Saraçoğlu

  @Fatih, farklı bir kritik yazmak istediğim için zamanımın biraz daha müsait olduğu bir zamanı bekledim, o yüzden haftaya kaldı. Farklı türde kritik olsun olmasın, haftaya sitede.

  Fatih

  @Ahmet Saraçoğlu, anladım, heyecanla bekliyoruz o zaman kolay gelsin ,teşekkürler.

 38. Raddor says:

  ismail vilehand’in çaldığı grubu buldum sanırım.

  https://youtu.be/7GKlK7-0P1k

  çaksu

  @Raddor, hahaha <3

 39. Zeynel says:

  Tankard’ın yeni albüm akıyor.

 40. Haftanın kritik takvimi:

  Ptesi
  SLIPKNOT – The End, So Far

  Salı
  MISCREANCE – Convergence

  Çarş
  MESSA – Close

  Perş
  SONJA – Loud Arriver

  Cuma
  GUTVOID – Durance of Lightless Horizons

  Ctesi
  SLIPKNOT – All Hope is Gone

  Pazar
  ELLENDE – Ellenbogengesellschaft

  Cryosleep

  @Ahmet Saraçoğlu, Syphilic’i merak ettim şimdi.

 41. Jeff Loomis son dönemde YouTube kanalına paso bir şey koyuyor. Eski Conquering Dystopia playthrough’ları, “Born” nasıl çalınır videosu. 3. solo albüm habercisi mi acaba diye düşünmeden edemiyorum.

  çaksu

  @Ahmet Saraçoğlu, Subscribed! İşallah sıkılmıştır ve biraz kendi müziğini yapmaya karar vermiştir.

  OblomoV

  @Ahmet Saraçoğlu, Buradan hareketle bir soru sorayım. Jeff Loomis’İ hangi grupta ve/veya hangi tarz bir grupta dinlemek isterdiniz?

  Ahmet Saraçoğlu

  @OblomoV, Pantera’nın bile yeniden kurulduğu ortamda, hayalim Jeff yanına diğer Nevermore üyelerini alsın, vokalist olarak da Warrel’a en yakın ses rengi olan Communic vokalistini alıp Nevermore olarak müzik yapmaya devam etsin. Warrel olmadığı için aynısı olmaz ama kabul edilir yakınlıkta bir şey olur.

  https://youtu.be/g4ozWuA_FBE

  OblomoV

  @Ahmet Saraçoğlu, Şaşırtıcı derecede benziyor gerçekten. Enteresan olabilirdi.

  cotard delusion

  @Ahmet Saraçoğlu, Vokal girdiği anda hassssiktir dedim. Communic’i ilk defa duyuyorum tabi normal. Bahsettiğin senaryo da sigara içen Polat Alemdar gif’ine çeviriyor adamı abi.
  Yeter bu Arch Enemy saçmalığı gerçekten. Unumu eledim eleğimi astım kafası nereden geldi bu adama gerçekten anlamsız bir durum. Kazandın kazanacağın parayı yeter amk.

  Ahmet Saraçoğlu

  @cotard delusion, @Oblomov, buna şaşıranlar bir de Persuader vokalistinin Hansi Kürsh benzerliğine baksın.

  https://youtu.be/bhEmAvZBFUs

  1.13′te giren nakarat dünyanın Blind Guardian olmayan en Blind Guardian şeyi.

 42. vatay says:

  Djevel – Kronet av en væpnet haand (Track Premiere)

  https://youtu.be/ObCYQN1jVUA

 43. Erhan says:

  Strigoi sikip atmış, dinleyicisine hayırlı olsun. Taş gibi albüm yapmış adamlar, helal.

 44. HaNNibaL says:

  El Estepario Siberiano

  Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama ben hayatımda böyle inanılmaz bir davulcu görmedim. Daha önce izlemeyen varsa şoka girebilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=W-BY2CZ63qg

  https://www.youtube.com/channel/UCskD50ri3723Tk1SkS-qAIA

  Bu kendi sayfası

 45. Melkor says:

  Anders björler atg’e geri dönmüş. Bir albüm yazar yine ayrılır ahah.

 46. Joseph says:

  Mikko aspa röportaj yayınladı adamı yanlış anlamissiniz yıllardır.
  http://www.bardomethodology.com/articles/2022/09/21/clandestine-blaze-nicole-12-mikko-aspa-interview/

  mikko aspanın göbeği

  @Joseph, adamın günahını aldık

 47. Cryosleep says:

  Uzun süre sevdiğimi söylemekten utanıyordum. Ama artık utanmıyorum.

  Ben Lady Gaga’yı çok seviyorum.

 48. deadhouse says:

  https://www.youtube.com/watch?v=QWU1uj9WmOM&ab_channel=Fledermaus1990

  Yaşayamadık ve ölemiyoruz. Belki araftayız. Olamıyor ve bitemiyor, hiçbir şey. Ne zaman son bulacak bu esaret?

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.