# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
PANTERA – Vulgar Display of Power
| 08.12.2009

Respect… Walk.

Cowboys From Hell“in ardından neredeyse hepsinin tüm biletleri satılan 180 tane konser veren PANTERA, JUDAS PRIEST’le çıktıkları Avrupa turnesinin ardından (“Painkiller” dönemi PRIEST + “Cowboys…” dönemi PANTERA… mmmm…) bu turneler sırasında yazdıkları şarkıları derleyip toplayarak bir sonraki albümünü oluşturmaya başlamıştı. İki yıl gibi kısa bir sürede, “Cowboys…”la yaptıkları müthiş girişin devamını getirmesi umulan yeni albümleri hazırdı. Peki dünya buna hazır mıydı?

Yılını tam hatırlayamıyorum ama metali ilk keşfetmeye başladığım zamanlardan biraz daha sonrasıydı. METALLICA, MEGADETH, SEPULTURA eksenimi kırmak amacıyla Akmar Pasajı’na gitmiş ve Zihni müziğe girip kapağı bende merak uyandıracak ilk albümü almaya karar vermiştim. Hiç kimseye “bu iyi midir, nedir, nasıl bir müzik yapar” diye sormadan, CD’lerin arasından rastgele bir albüm seçtim ve kapağı da ilgi çekici gelince aldım, eve geldim, albümü dinlemeye başladım.

Şöyle diyeyim, lise bir dolaylarındaki süper ergen bir metalci adayı olarak, daha dördüncü şarkı “Fucking Hostile” bitmeden boynum tutulmuş, tişörtüm ter içinde kalmış, aklım yerinden çıkmıştı. Böyle gaz, böyle agresif, böyle sevilesi bir müzik olamazdı.

Şarkılar adeta rif kusuyordu ve her rif, daha ilk duyuldukları anda “lan bu nasıl şey” dedirtiyor, özellikle de benim gibi tecrübesiz bir dinleyiciyi resmen ambale ediyor, neye uğradığını şaşırtıyordu.

vulgar_1

Mouth For War’un verse rifini çözmeye çalışırken A New Level kafa göz dalıyor, Walk’un girişiyle havalara uçan bünye This Love’un nakaratıyla olduğu yerde infilak ediyordu. Regular People (Conceit)’in giriş rifini ilk duyduğum sıradaki surat ifademi görseydiniz, beni bir mevsim sebzesi sanabilirdiniz. Öylesine ifadesiz, eblek ve paralizeydim.

Sayısız basın yayın organında gelmiş geçmiş en önemli ve ilham verici on metal albümü arasında sayılan “Vulgar Display of Power”, zamanının çok ötesinde, her şarkısı belki bir grubun kariyerini başlatacak düzeyde ilham verici, olabildiğine agresif ve yaratıcı bir eserdi. 1992′de ve öncesinde elbet bu albümden daha vahşi, daha hızlı albümler çıkmıştı. Ancak “Vulgar Display of Power”ın gücü, kodu mu oturtuculuğu, agresifliği, dinleyenin suratında patlayan tavizsiz tavrı, mutlak ki çok az albümde vardı (belki de yoktu).

vulgar_4

Dönemin bir müzik yazarı albüm için “Şu anda yeryüzünde bu albümdekinden daha sert bir gitar tonu yok, bu albümdekinden daha agresif şarkılar yok ve görünen o ki PANTERA yakın geleceğimizin en büyük grubudur” diyordu.

Çıkışından sonra iki yılda çifte platin plak alan “Cowboys From Hell” ile göklere çıkartılan ve kutsanan grup elemanlarının gerçek anlamda birer metal ikonuna dönüşmesi de bu albümle olmuştu. Üstü çıplak kafası dazlak Anselmo’nun diz altı şortuyla oradan oraya zıplayıp ağzından salyalar saçtığı, insanın beynini yerinden oynatan “A new leveeeeel!” haykırışları, Vinnie Paul’ün babacan tavrı eşliğinde her şarkıya yerinde durulamaz bir groove kattığı davul kullanımı, Rex Brown’ın Dimebag’in eşi benzeri olmayan gitar sound’unu alttan destekleyerek yarattığı güçle coşup taşan basları ve tabii ki adını metal tarihinin en tepelerine kazıyan Dimebag Darrell’ın eşsiz, öncesinde de sonrasında da benzeri olmayan, olmayacak gitarları.

vulgar_3

Dinlediğim albümlerdeki şarkı sözlerine çoğunlukla önem vermeyen biri olarak tüm sözlerini halen baştan sona ezbere bildiğim tek albüm olan “Vulgar Display of Power”, benim gibi milyonlarca insanın da bu müziğe bakışını değiştiren albümlerden biriydi. Şarkıları çalan müzikle birlikte söylerken okuduğum albüm kitapçığına şu an baktığımda, tüm sayfalarda kurumuş binlerce tükürük damlası görüyorum. Gerçekten de “Vulgar Display of Power”, asla eskimeyecek, her an ilk tazeliğini koruyan bir başyapıt olarak her daim metalin ders albümlerinden biri olarak kalmaya devam edecek.

Tümü yalnızca iki ay içinde yazılıp kaydedilen “Vulgar Display of Power”a gitar açısından bakmak, hakkında yorum yapmak bile Dimebag’e saygısızlıktır kanımca. Bu albümdeki gitarlar, bir dehanın “bakın ben bir şey yapacağım ve siz de bundan ilham alacaksınız” şeklindeki manifestosuydu sanki.

Hangi birini sayalım? DREAM THEATER, KORN, MESHUGGAH, BIOHAZARD, IN FLAMES, LAMB OF GOD, EXODUS, SLIPKNOT, HATEBREED, THROWDOWN, MACHINE HEAD, CHILDREN OF BODOM, FEAR FACTORY, daha yüzlercesi. Bunlar, kendi ağızlarından PANTERA olmasaydı biz şu an yaptığımızdan farklı bir müzik yapıyor olurduk diyen gruplar. MADONNA’nın bile Dimebag’in ölümünün ardından ona bir “tribute” yaptığını düşününce, PANTERA’nın rock dünyasındaki etkisini daha iyi anlamak mümkün.

vulgar_vulgar

PANTERA seksenlerin büyük gruplarının doksanlarda girdiği durgunluktan da yararlanarak, bir anda dünyanın en büyük gruplarından biri haline gelmiş, iki albümde efsane olmuş, her anlamda bir ilgi odağına dönüşmüştü.

vulgar_8

Böylesi bir gruptan müziğinden taviz vermesi ve bu şekilde kitlesini genişletme yoluna gitmesi beklenirken, onlar daha da sertleşecek ve bir sonraki albümleriyle tarihte Amerikan Billboard listesine bir numaradan girecek ilk metal albümünü yapacaklardı.

Albümün okur notu: 12345678910 (8.37/10, Toplam oy: 596)
Loading ... Loading ...
etiketler:
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
1992
Şirket
ATCO/Atlantic
Kadro
Phil Anselmo: Vokal
Dimebag Darrell: Gitar
Rex Brown: Bas
Vinnie Paul: Davul
Şarkılar
01. Mouth For War
02. A New Level
03. Walk
04. Fucking Hostile
05. This Love
06. Rise
07. No Good (Attack The Radical)
08. Live In A Hole
09. Regular People (Conceit)
10. By Demons Be Driven
11. Hollow
  Yorum alanı

“PANTERA – Vulgar Display of Power” yazısına 55 yorum var

 1. duraganyolcu says:

  Madonna..

 2. umut says:

  Dönemin bir müzik yazarı albüm için “Şu anda yeryüzünde bu albümdekinden daha sert bir gitar tonu yok, bu albümdekinden daha agresif şarkılar yok ve görünen o ki PANTERA yakın geleceğimizin en büyük grubudur” diyordu. Bu yorumdan haberin yoktu fakat her daim bizzat aynısı söylemişimdir. ayrıca genel yorumun için seni ilk gördüğüm yerde alnından öpücem..

 3. Görkem says:

  walk’un çalındığı konser artık turnenin kaçıncı konseriyse phil’in sesinden “yorulduk ya bitse de gitsek” modunda olduğu belli oluyor, ayrıca sahneye ÇEKİLEN adam nereye gitti çok merak ettim.
  yazı ise zaten şahane ona edecek laf bulamıyorum.

 4. umut says:

  walk’un çalındığı konser, ” The great southern trendkil” sonrası ve ya ”reinventing the steel” arifesi olsa gerek.

 5. Ahmet Saraçoğlu says:

  albüm kapağıyla ilgili “eleman yumruk başına 10 dolara anlaşmış, çekimden 100 dolarla çıkmış” türü bi geyik var bilmem aslı astarı var mı. Hatta “100′e anlaşıp 1000 dolarla çıkmış” da geçer bazı yerlerde. hattaaaaa, “100′e anlaşmış 1000 dolarla çıkmış ama 500′ünü dişçiye vermiş” diye de devam ettirilir.

  Yumruğu vuran da Phil’miş. Aslında vurmasan sadece yanağına dayasan yine aynı pozu verirsin de Phil’in canı adam dövmek istedi herhalde.

 6. masteroforion says:

  Bu arada Billboard listesine 1 numaradan giren ilk metal albümü Far Beyond Driven değil. Quiet Riot’ın Metal Health’i var tee ’83 yılından, hadi onu saymayalım Black Album var :)

 7. Ahmet Saraçoğlu says:

  Siyah albümü ben de düşündüm ama çıktığı anda bir numaradan listeye girdiğini okumadım, Pantera’nın konser albümünde “entered Bİllboard at #1 (1st Metal band to do that!)” yazıyo, o yüzden öyle dedim. Yani ya siyah albüm 1 numaradan girmedi (gerçi 3-4 hafta 1 numarada kalmış), ya da Pantera siyah albümü metal olarak görmüyo. :) Yanlışsa düzeltirim tabii, ama grup öyle deyince güvendim ben de.

 8. masteroforion says:

  Black Album piyasaya çıkar çıkmaz 1. sıraya oturuyor, 650.000 civarı satarak hatta. 4 hafta listede 1. kalıyor, 1995 yılına kadar da listeden çıkmıyor bildiğim kadarıyla.

 9. Ahmet Saraçoğlu says:

  İsterse noterler ordusu tasdiklesin, ben Pantera’nın sözüne inanırım arkadaş. En birinci onlar.

  deathless

  @Ahmet Saraçoğlu, evet haklısın, bu sitede de death e torpil yapılmassa birincilik bu albümün hakkı!!

  Emre

  @deathless, album gayet sıper yardıran bi album olsa da bırakın death-tsop u gecmeyi bence megadeth-rip i bile gecemez

  deathless

  @Emre,amacım sidik yarıştırmak değil senin gibi!..zaten 2 grubun kulvarları farklı,ve ben bu site için dedim!

  Batuhan Bekmen

  @deathless, abi sen neden bu kadar atarlı bir insansın?

  Emre

  @deathless, cidden ben oyle bi sidik yarısına sokmamıstım albumleri yalnızca kişisel gorusum bu albumun ne kadar iyi olsa da bir rip bir tsop olacak kadar efsane bir album olmadığını dusunuyorum ve tabi ki tarzların farklı olduğunu biliyorum

  deathless

  @Emre, geç oldu biraz ama,görüşüne saygılıyım emre amacım kimseye”nolur pantera ya tapın”demek değil tabii ki,ama bu albümde pantera tarihinin en unutulmayacak ve en vurucu da albümüdür…

 10. deathless says:

  beyler bu arada yumruk falan denirken aklıma geldi..phil in eski coal chamber vocali dez farrera yı diz çökertip”pantera adını ağzına alırsan daha fena yaparım”deyip yumrukladığı rivayet olunur?…o konuyu daha detaylı bilen varmı yaa!??
  bu arada albümle ilgili,mouth for war ı günde en az 50 kere faln dinlediğimi hatırlarım,o ne riff hatta o ne video dur öle,phill in karanlıktaki vücut show u harikadır..yanii UNSCARRED!!!

  heat

  @deathless, anselmo fafara yı yumruklamışmı bilmem ama bi ara dez fafara “cok calıştık artık panteranın yerini alabiliriz” demişti galiba hani tamam devildriver da iyi gruptur falan severim dinlerim de sen kimsin panteranın yerini almak kim ulan! bi ay falan dinlememiştim devildriver:)

 11. Burak says:

  Bu albüm benim için Phil ile özdeşleşmiş bi albüm ya, tam onun ayarında yıkıcı kodumu oturtan duruşuyla insanları altına sıçırtçak bi albüm. Sanki albümü açınca riff değil de phil’den yumruk yağmuru başlayacak gibi hissediyorum.

 12. cenkozmercan says:

  bu mu yoksa cowboys mu daha iyi diye arada kalıyorum, burun farkı ile bunun daha iyi olduğuna karar veriyorum. yazık oldu dimebag’e diye de sözlerimi tamamlıyorum.

 13. Volkan Atay says:

  Her fırsatta söylerim:Ayağımı kaydıran albüm budur!

 14. tonight music says:

  this love…

 15. Avcı says:

  Gerçekten Throwdown’un Pantera olmasa ne tür müzik yapacağını merak ediyorum.Bu kadar da özenilmez bir grup yahu!

 16. Burak Canik says:

  gerçekten albümle ilgili yapılacak en isabetli yorum “kodu mu oturtan” olacak ki herkes de bu kelimeleri kullanmış zaten :D
  cowboys from hell ve bunun arasında kalıyorum bende ama sırf “gaz” faktörü yüzünden bunu seçiyorum. ayrıca tsop’la bunu karşılaştırmıycaz heralde :D tsopla herhangi bir şeyi karşılaştırmayın bence. yapıcak daha mantıklı şeyler bulun kendinize :D

 17. Dnz says:

  Ya şu No Good (Attack The Radical) şarkısını inanılmaz derecede seven tek insan ben miyim dünyada? Pantera’nın en bomba şarkılarından biri. Albümün “ride” tonunun güzelliği de dikkat çekici.

  Burak Canik

  @Dnz, ulan harbi sağlam sen söyleyince bir daha dikkat ettim. Zaten pantera’nın davul soundu (aslında genel olarak her enstrümanın soundu) çok sağlam cowboys ve takip eden albümlerde, ama bu ayrı bir hayvanmış.

 18. like fire says:

  beyler afedersiniz ama albüm puanının damına koymuşsunuz yani !!!1!!!!!11!!!1!

  Avcı

  @like fire, Albüm 1. olmuş ama ne diyeceksin bu işe ? (:

  like fire

  @Avcı, evet işte sorun da orda başlıyor. 1. sıradaki albümün bile puanı çok düşük. ilk 20′deki albüm puanlarının ortalamasını alıp bi hesap yapsak standart sapması çok düşük olur. bu da beni derin hüzünlere gark ediyor :(

  acaba bundan sonra daha ne kadar düşecek? lşdfgidf

  Avcı

  @like fire, Geçen Yıl Unirock konseri başlamadn 1 gün önce siteye yazmaya başladım.İyi hatırlıyorum o zaman lider South Of Heaven’dı 8.62 ortalamayla.Ondan sonra çok az farkla Reign İn Blood sonra da 8.33 ortalamalı Slaughter Of Soul vardı.Çok uzun süre ilk 3′de bunlar vardı.Sonra ne oldu da puan ortalamarı bu kadar düştü bilmiyorum.İnci Sözlüğün işi desem ortalamar en az 7′ye düşerdi.Münferit heralde.

 19. Mephisto says:

  ofisteki bütün pc’lerden girip 10 basmak istiyorum bu albüme

  emeğe saygı respect ulan!

 20. illuminati says:

  çok etkili bir albüm olduğunu kimse inkar edemez ama parçalar bence fazla sade, cowboys from hell’i tek geçerim.

 21. ziliman says:

  vokaller tüm pop müzik olayında olduğu gibi iğrenç olduğundan 10 vermem imkansız

  bloodshower

  @ziliman, çok talihsiz bir açıklama olmuş.

 22. Kıvanç says:

  İlk 5 parça yerle bir eder. O kadar yani. 10/10

 23. emre says:

  respect… walk. başka söze gerek yok aga.

 24. Echoes says:

  Hayatımın bir parçası olmuş albümdür.

  Ayrıca uzun yolculuklardan sonra ayaklarım sızladığında onlara , “Are You Talking To Me ?? Respect ! Walk ! ” diyerek gaza gelirim.Böyle bi insanım ben işte.

 25. Dimebag Darrell olmasaydı ben şuan burada, bu sitede olmazdım. Dimebag Darrell ve onun müziğini o kadar benimsedim ki, yıllarca metal dinleyip sonra “yeter yeae” diyip, yaşım kemale erdi, artık olayım jazz ve chillout” diyen her bir taşşağı sarkık vajina yanağına dönüşmüş gevşek adamlardan biri olmayacağıma yıllar önce yemin ettim. ve bununla gurur duyuyorum. her zaman, her gün uyanıp en sert müzik ne ise onu dinleyip onu destekleyen manyağın biri olacağım ve bunu Dimebag Darrell’a borçluyum. iyi ki seni tanıdım be. senin sayende şu sıkıcı hayatta bana mezara kovalanacak bir tutku bıraktın. abartısız biçimde seni tıpkı bir aile bireyim gibi sonsuz seviyorum…

  saw you drown

  @ismail vilehand, +111111111111111111111111111111

  OnurOnur

  @ismail vilehand, Respect…

  precious bodily fluid

  @ismail vilehand, o zaman Jim den gelsin
  http://www.youtube.com/watch?v=T9rdQdz7WRA

  Ashes of the Wake

  @ismail vilehand, Duygulandırdın be abi.

 26. berke says:

  Panteranın albümlerini ve dimebag,ın ölüm yıl dönümünü düşündükçe keşke 90,ları yaşasaydım diyorum.Huzur içinde yat dimebag.

 27. İlk dinlediğim Pantera parçasıydı “Fucking Hostile”.. Hey gidi hey.. Toprağın bol olsun Dimebag..

 28. Ouz says:

  Gece gece aklıma düştü, döndür döndür Hollow dinliyorum. Ne adamlarmış be… Bende kaset olarak bulunmayan tek -yeni dönem- Pantera albümü. Zamanında ciddi ciddi aç kalmak pahasına bu adamların kasetlerini toplamışlığım, aileme kucak dolusu yalan söylemişliğim var.

 29. killyourselfchuck says:

  belki birisi bakar diye şuraya koyayım; https://www.youtube.com/watch?v=I17m9qv5Q5c bu phil’ in eski eşinin bir ep si 2000′ lerin başında çıkarmış sanırım ben gayet beğendim, bilmeyen varsa dinlesin. tam içkini yudumlarken evinde sigaranı yakıcaksın arkada bu ep çalıcak.

  killyourselfchuck

  @killyourselfchuck, albüm hakkında bir şeyde söyleyim öyle kaçayım, birisi bana PanterA nedir diye sorsa bu albümü dinletirim. 10/10 en iyi albümleri açık ara.

 30. Ashes of the Wake says:

  Kapak albümü özetliyor. Muhteşem ötesi, koyup geçiren bir albüm. 10 puan bile az.

 31. circleperspective says:

  Kardeşim, o ilk 6 şarkı hatta ne ilk 6 şarkısı bütün albüm komple mükemmelde, bütün bu albümün yazımını sadece iki ay gibi kısa bir sürede yapmaları ne?! Albümdeki bütün şarkılar o kadar mükemmel ki birbirlerinden ayıramıyor, bu daha iyi diyemiyorum. İki senedir adam gibi Metal Müzik dinliyorum ve dinlediklerim arasında en çok beni gaza getiren Vulgar Display Of Power. Bunda gösterilen harika müzisyenliğin ve sertliği bir yana anlaşılabilir yapmaları da ayrı bir tebrik konusu. Yirmi yıldan fazla olmuş çıkalı şu albüm ve halla insanı kendinden geçirtiyor. Efsane albümler bir yandan da bu yüzden efsane sanırım.

 32. Salata says:

  A New Level’ın nakarat riffi hayatımda duyduğum en sert, en gaz rifflerden biri, belki de en iyisi, tesadüfen konser videosuna denk gelince tekrar aklıma kazıdı ne kadar mükemmel olduğunu, ne biçim bişey lan bu!

  E Niv Levvııığğllll!

 33. LifeHunter says:

  A New Level, benim için marş niteliğindedir. Ne zaman kendimi zayıf ve güçsüz hissetsem,açarım o şarkıyı ve şarkıda bahsedilen yeni seviyeye ulaşmak için moral depolarım. Lyric konusunda Chuck babanın üzerine tanımam ama Phil de çok sağlam sözler yazmış bu şarkı için.
  “Life Kills” lafını o kadar çok sevdim ki laptop’un karşısındaki duvara kurşun kalemle koskocaman “LIFE KILLS” yazdım. Ne zaman laptop’un başına geçsem laf gözümün önünde oluyor. Chuck,Phil,Dimebag gibi adamlar olmasa yaşamak için bir motivasyonum kalmayacak,heriflerin varlığını hatırlamak bile hayata olan tutumumu güçlendiriyor.

 34. Dimebag 16 yıl önce bugün öldürüldü. Haberi aldığım an ve sonrası, o gün neler yaptım, neler yapamadım hepsi fotoğraf kareleri hâlinde aklımda.

  Vay arkadaş.

 35. Yedinci hüsar alayı says:

  Ev arkadaşımı dinlerken duydum, lan bunlar zaten coverlamamış mıydı dedim meğer başkaymış. Neyse gerek yokmuş sanki, trivium zaten iyi coverlamıştı bunu demeye geldim. Matt canlıda yine kötü yine kötü. Ayrıca Paulo yıllardır neden bu kadar dede? niye erken çöktü bu adam?

  Yedinci hüsar alayı

  @Yedinci hüsar alayı, SEPULTURA haberine atarken buraya yazmak…

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.