# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
Son Haberler
Anasayfa    /    Kritikler
DEVOURMENT – Butcher the Weak
| 02.04.2009

“Hor hor hohohor hor… rooooooooooooohhhh!”

10 yıllık aşırı brutal death metal grubu Devourment’ın bu ay çıkan son albümü “Butcher The Weak”, abartı derecede guttural vokalleriyle Cenotaph’ı andırıyor. Çok sert bir davul kullanımı ve hastalıklı vokaller üzerinde devam eden kaotik gitarlar da eklenince, türe alışık olmayanlar için dayanılmaz bir işkence haline gelebilecek, alışık olanlar içinse gayet hoş bir yarım saat geçirme fırsatı çıkıyor ortaya. Tek bir sorun dışında: Mikrofondaki kurbağa. Şöyle ki, vokallerin sürekli olarak “hor hor hohohor hor… rooooooooooooohhhh!” tarzı devam etmesi kimi (çoğu) dinleyicileri sıkabilir, “vokal sussa da bari enstrumanları dinlesek” hissiyatı uyandırabilir. Açıkçası benim sevdiğim bir tür olmasına rağmen vokalist ciddi anlamda müziği dinlemeyi zor kılan bir efekte dönüşmüş durumda. Aynı sesi ben de duş alırken duş başlığına “bööö” yaparak çıkarabiliyorum (manyağım galiba). Davul cidden hasta ruhlu bir performans sergilemiş, gitarlar gayet güzel kazımış olsalar da, vokalist dediğim gibi işi bozmuş. Aynı tarzın güzel örnekleri için Cenotaph’ı gösterebilirim mesela. Örneğin “Puked Genital Purulency”deki vokallerde de tek kelime bile anlaşılmaz ama en azından bir varyasyon vardır, bir çığlık atma, bir haykırma, bir iç organlar arasında gezinti keyfi vardır. Ne yazık ki Devourment’ta olay sadece “Rooooo!” olduğu için pek keyif vermiyor. Eğer “ben vokali duymam bile enstruman dinlerim yeter” diyorsanız bir şans tanıyın. Ama açıkçası vokalin çıkardığı sesin aynısı bir klavye ya da bilgisayar efektiyle de çıkartılabilirdi. Anladım, tamam, çok aşırı brutal olmak istemişsiniz, ben de destekliyorum iyi güzel de, vokal yerine sular kesilince musluktan gelen garip uğultu ile kurbağa vıraklaması arası bir ses kullanacağınıza hiç kullanmasanız daha iyiymiş. Vokaller 1/10, gitar ve bas gayet güzel, davul 10/10, ama vokal bu kadar ön planda ve gereksiz yere kullanıldığı ve dinleme zevkini azalttığı için genel olarak maalesef 5/10. Açıkçası taş gibi brutal death metalin içine edilmiş demek mümkün.

5/10
Albümün okur notu: 12345678910 (8.74/10, Toplam oy: 43)
Loading ... Loading ...
etiketler:
 • TwitThis
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Netvibes
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
  Albüm bilgileri
Çıkış tarihi
2006
Şirket
Brutal Bands
Şarkılar
01. Butcher The Weak
02. Masturbating At The Slab
03. Serial Cocksucker
04. Tomb Of Scabs
05. Autoerotic Asphyxiation
06. Anal Electrocution
07. Fuck Her Head Off
08. Babykiller
09. Deflesh The Abducted [vinyl bonus]
10. Pick Axe Murders [vinyl bonus] [Cannibal Corpse cover]
  Yorum alanı

“DEVOURMENT – Butcher the Weak” yazısına 5 yorum var

 1. like fire says:

  ben anlayamıyorum kurbağa vraklaması gibi vokali. bu grubun tarzı “slamming guttural brutal death metal” oluyormuş. slam metal grupları bir noktadan sonra bayıyor. sadece sertlik gösterisi. tek olayları vokallerin ulaşabileceği son noktayı göstermek kendilerince. devourment bu noktada bateri partisyonlarıyla biraz daha farklı konumda duruyor. diğer slam gruplarında genelde twin hakim. hardcore riffleri sıklıkta. yine de sıkılıyorum bu tarz grupları dinlerken. bana göre değil. eline sağlık kritik için.

 2. comfortinBRUTALiTY says:

  bu kritiğe hiç denk gelmemişim, ayrıca puan 5 verilmiş eh kişisel zevk diyeyim bare :) bu tip leş işlerin ağa babası albümlerden biridir,türün sevenini secdeye vardırır. Tek başına Babykiller 10 eder.

  comfortinBRUTALiTY

  @comfortinBRUTALiTY, bu arada slam konusunda ben de yukarıdaki yoruma katılıyorum oldukça sıkıcı ama bu albüm dediğim gibi bambaşka bi mevzu

 3. GoreMageddon says:

  Abysmal Torment ile beraber favori slam gruplarımdan. Ama bu albümünü henüz dinlemeye fırsat bulamadım bir türlü.

  Bu arada okuduğum en kısa kritik bu olabilir.

 4. crowkiller says:

  Ahmet Saraçoğlu @ albümün 2006 yılında yapılan re-recorded versiyonu ( sarı kapaklı olan ) hakkında ne düşünüyorsun?, vokallere biraz değişiklik katılmış ve daha iyi olmuş bence

Yorum Yazın

*

"Yaptığım yorumlarda fotoğrafım da görüntülensin" diyorsan, seni böyle alalım.
Pasif Agresif, bir Wordpress marifetidir.